Universitair forum moet onderzoeken begeleiden Taiwanees contract voor levering RSV-onderzeeboten rond ïïnnenland' ACADEMISCH JAAR GEOPEND 99 weer LEIDSE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 PAGINA S >cheuren in raten met ternafval ongevaarlijk" I nlCHAGEN De direc- n e van het Energie-on- J erzoek Centrum Neder- Jind (ECN) zal geen ge hoor geven aan het ver doek het vrachtschip de Louise Smits" naar Ne erland terug te roepen, laar was om gevraagd oor het Energie Komité p chagen en Omstreken EKSO) in een brief aan et ECN. et EKSO schrijft in ziin brief in zaterdag „ontsteld' te zijn ver de scheuren in de vaten iet radio-actief afval, die op et NOS-journaal duidelijk te en waren. Het comité wil dat dereen die bij het transport •trokken is geweest, onder- >cht wordt op radio-actieve esmetting. Voorts wordt er in e brief op gewezen op het ge- aar dat de vaten zullen be dijken onder de druk van het «water. )e directie van het ECN heeft e bezwaren tegengesproken. scheuren zijn bij het opdro- en van het beton ontstaan en echts enkele millimeters iep. Er zou volgens het ECN een redenen zijn om van de umping af te zien. t Pax Christi stopt net verklaring )EN HAAG De vredesbe weging „Pax Christi" zal de S ogënaamde „korte verkla ring" niet meer verspreiden. )oor het plaatsen van een landtekening op een voorge- rukte kaart konden gelovi- en hun instemming betui en met het beleid van het nterkerkelijk Vredesbe- aad. 3ax Cristi heeft tot deze stap j «sloten na overleg met dr. H. ran Munster, secretaris van de jischoppenconferentie. De torte verklaring past volgens Ir. Van Munster niet in de vijze waarop de kerkprovincie noet antwoorden op de vra- »en van de bisschoppen over le kernbewapening. Van f 'Munster wees erop dat zijn -kritiek zich beperkt tot de ver- «preiding van de kaarten. Het .'werk van Pax Cristi en het IKV verdient naar zijn me ting volle steun van de ker- ten. )ud- mrgemeester Dodewaard tegen tproep blokkade lA-voorzitter ARNHEM Oud-burge- oeester J. Bergh van Dode waard vindt, dat PvdA-voor- litter Van den Berg „de weg 'an de parlementaire demo- iratie heeft verlaten", door n het partijblad „Voor waarts" op te roepen tot leelname aan de nieuwe dokkade van de kerncentra- e in Dodewaard. In een irief aan de PvdA-voorzitter irraagt hij een en ander te rug te draaien, lis Van den Bergh zegt, dat le blokkades van de kerncen- rales in Dodewaard louter ymbolisch en demonstratief ijn, is dit in strijd met de wer kelijkheid. Het gaat immers >m effectieve blokkades, die illeen door politie-optreden jeéindigd kunnen worden, al- lus Bergh. CRM in actie voor behoud vleermuis DEN HAAG De vleer- muis verdient meer be scherming dan het dier tje tot nu toe krijgt. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk heeft op nieuw een actie op touw gezet waarin wordt uit gelegd hoe nuttig en be langrijk de vleermuis voor de natuur is. Een vleermuis is geen onge dierte en men hoeft er dan ook niet bang voor te zijn. De vleermuis geniet sinds 1973 wettelijk bescher ming, maar die maatregel heeft niet veel zoden aan de dijk gezet. Per jaar vin den honderden van deze nachtdieren de dood, om dat men nog steeds denkt dat het schadelijke beesten zijn. Hun verblijfplaatsen worden vernield, zij wor den doodgeslagen of ster ven door het gebruik van chemische middelen. Van de zeventien soorten die ons land kent zijn er daardoor een aantal hele maal verdwenen en van sommige soorten resten nog slechts tientallen exemplaren. Behalve voorlichting en een oproep de vleermuizen te bescher men geeft het ministerie ook adressen waar men voor raad terecht kan: het ministerie (070 - 949393), het laboratorium voor zoölogische oecologie en taxonomie in Utrecnt (030 - 317241) en het Staatsbos beheer (030 - 859111). «nasi>p*« Nazomer lokte Het prachtige nazomer- weer lokte het afgelopen weekeind bijna heel Ne derland de deur uit. Per fiets, motor, auto of boot trok men erop uit om toch vooral In de buitenlucht te zijn of om het „vakantie- bruin" weer wat op te ha len. De stranden krleolden van de zonaanbldders. Zandvoort (links) vormde daarop geen uitzondering. Zoals altijd werden ook de dierentuinen druk bezocht en „aples kijken" In Artls (rechts) was duidelijk favo riet 99 ROTTERDAM Met min of meer hooggestemde redevoerin gen van de rectores-magnifici dan wel de voorzitters van de colleges van bestuur, is van daag aan de Nederlandse uni versiteiten en hogescholen het Academisch Jaar geopend. De fianciën en de in de universitai re wereld omstreden midden school stonden in enkele rede voeringen centraal. Prof. dr. J. Sperna Weiland, rector van de Erasmusuniversiteit in Rotter dam gooide het echter over een andere boeg. Hij pleitte voor de instelling van een academisch forum van de gezamenlijke uni versiteiten en hogescholen. Een dergelijk forum zou zich moe ten bezinnen op de ethische, culturele en politieke waarden van bepaald wetenschappelijk onderzoek, zoals bijvoorbeeld bij DNA. Hij wil daar dit jaar al in Rotterdam mee beginnen. TH-Delft Volgens prof. ir. B. Veltman, rector- magnificusvan de Technische hoge school in Delft, eist de kortere studie duur binnen de twee-fasenstructuur een zorgvuldige bewaking van het ei gen eindniveau ten opzichte van dat in andere landen. „Voorts verdient het overweging om met tussenpozen van vijf tien jaar het onderwijs en onder zoek op de afzonderlijke afdelingen door een internationaal vermaard team van buiten te laten doorlichten. De in gestelde commissie voor Mijnbouwkun de kan als eerste stap in die richting worden opgevat", aldus ir. Veltman. Hij betreurde het dat „Delft" ruim vier procent moet inleveren. „Méér dan eni- •ge andere universiteit in ons land, maar minder dan bijvoorbeeld de Duit se TH's die vijftien procent terugmoe ten en de Engelse die bijna dertig pro cent moeten inleveren". Wageningen Sperna Weiland: „Die bezinning kun nen wij niet uit handen geven. Het mag niet zó worden dat instanties van bui ten gaan beslissen wat aan de universi teiten en hogescholen wordt onder zocht. Wetenschappelijke vrijheid is een zó hoog goed, dat we daar niet mee mogen marchanderen". De Rotterdam- se rector vindt dat er nu al gedacht TH-Twente moet worden aan een wereld forum voor „de ontwikkeling van wetenschap en techniek". Tegen de middenschool sprak zich ook ir. P. van der Schans uit, zij het vanuit een ander gezichtspunt. Als voorzitter van het college van bestuur van de landbouwhogeschool in Wageningen zei hij te vrezen dat het universitair on- school fors zal moeten bezuinigen. „Van alle mogelijkheden tot geïnte greerd onderwijs is de middenschool de meest kostbare". Het principe van voorwaardelijke fi nanciering zoals voorgesteld bij de toewijzing van geldelijke middelen in het wetenschappelijk onderwijs - zou ook moeten worden toegepast bij de be loning van wetenschappelijk personeel. Dat hield vandaag rector H. van den Kroonenberg zijn gehoor aan de Tech nische Hogeschool Twente voor. „Als het wetenschappelijk personeel een be paald deel van zijn inkomen (bijvoor beeld zeventig procent) als vast be standdeel ontvangt, en het andere deel betaalbaar wordt gesteld afhankelijk van bepaalde wetenschappelijke presta ties, heeft men het principe van de voorwaardelijke financieriung ook hier ingevoerd", aldus Van den Kroonen berg. Hij ziet zijn maatregel niet als een bedreiging: „Immers, de wetenschapper die zijn werk goed verricht, krijgt de volle honderd procent, en het geld dat „vrij" blijft kan voor andere zaken worden gebruikt. HTP-Heerlen De crisis in de r.-k. Kerk van Neder land is slechts een afgeleide crisis, om dat ze veroorzaakt wordt door de diep gaande crisis in de westerse samenle ving. Macht, wapenwedloop en onder drukking van de Derde Wereld be heersen deze samenleving. Aldus de rector Van Rossum van de hogeschool voor theologie en pastoraat (HTP) in Heerlen. Vijftien jaar geleden kwam de HTP tot stand in een wat toen heette „voorlopig gebouw". Het leren leven met voorlopigheden noemde Van Ros sum kenmerkend voor de HTP. De ho geschool staat namelijk een onderzoek te wachten van de speciale commissie van de bijzondere synode van de Ne derlandse bisschoppen. Prof. Van Ros sum zei dit onderzoek met gemengde gevoelens tegemoet te zien, omdat vol gens sommigen de kaarten al geschud zijn en de HTP zal moeten „hangen". VU - Amsterdam Als de universiteiten opnieuw moeten bijdragen aan de overheidsbezuinigin gen kan dat beter gebeuren door verla ging van de salarissen bij het weten schappelijk onderwijs dan door verdere inkrimping van het personeel. Deze mening legde drs. H. Brinkman van middag voor op de Vrije Universiteit van Amsterdam. „Als we willen vast houden aan de huidige taken, goed on derzoek en goed hoger onderwijs voor velen, stuit de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen op grote proble- TH-Eindhoven Volgens prof. Erkelens van de Techni sche Hogeschool-Eindhoven lijkt de veronderstelling gewettigd dat de vol gens de twee-fasenstructuur opgeleide ingenieurs voor wat betreft theoretisc h/technische kennis niet zoveel hoeven onder te doen voor de huidige afgestu deerden. Zij zullen wel een duidelijke achterstand vertonen in het vermogen die praktische kennis toe te passen. „We zullen hun toekomstige werkge vers dan ook heel duidelijk moeten ma ken dat de afgestudeerden vooral het eerste jaar goed begeleid moeten wor den door een ervaren ingenieur. Als te weinig werkgevers daartoer bereid of in staat zijn, zal het studieprogramma moeten worden aangepast", aldus prof. Erkelens. Emmen wil geld terug van steun- fraudeurs EMMEN De gemeente Em men is van plan tegen vier in woners van de stad een proces aan te spannen omdat zij er van worden verdacht steun- fraude te hebben gepleegd voor een bedrag van ruim 67.000 gulden. Bij controle bleek dat de vier mensen, die een werkloosheidsuitkering kregen, toch werkten. Her- haalde pogingen om met de vier tot een minnelijke schik king te komen, bleven tot nu toe zonder resultaat Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. De Gaay sr. viert 45-jarig huwelijk Na een geslaagde infor matiepoging, die tot ge volg had dat Van Agt nu de vorming van een nieuw kabinet mag af ronden, vierde mr. W.F. de Gaay Fortman dit weekeinde een even ge slaagd feest In het Twentse Lattrop. De CDA-politicus had met zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen zijn intrek genomen in de Herberg De Holtweijde om in alle rust zijn 45-jarig huwe lijksfeest te vieren. Toch ontkwam het echtpaar niet aan een enkel Twents huldeblijk. De nekamps burgemeester J. Norbart, een oud leerling van prof. De Gaay Fortman, kwam hem feliciteren, en de Denekampse fanfare De Eendracht was present om een serenade te brengen. VIER JAAR WERK VOOR 800 MAN ROTTERDAM Ruim negen maanden nadat het Rotterdamse scheepvaartconcern RSV een export vergunning kreeg voor de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan, is het contract in Taipeh officieel on dertekend, Dit heeft een woordvoer der van RSV vanmorgen meege deeld. Met de order is ruim 600 mil joen gulden gemoeid. Nagenoeg alle toeleveranties worden verricht door de Nederlandse industrie. De Taiwanese order betekent vier tot vijf jaar werk voor achthonderd perso neelsleden van de RSV-dochter Wil- ton-Feyenoord, zo verwacht het con cern. Bovendien is een opdracht ver kregen voor het ombouwen van twee olieketels van de Taiwan Power Com pany naar kolenstook. RSV wil dit kar wei voor 90 miljoen klaren en zal er tot eind volgend jaar 130 man van de Vlissingse dochter KMS mee aan het werk kunnen houden. Volgens RSV wordt nog onderhandeld over een groot aantal andere niet-militaire projecten. De Tweede Kamer ging begin dit iaar schoorvoetend en na lange aarzeling akkoord met de exportvergunning voor de onderzeeboten. China had gedreigd de Nederlandse handel te boycotten als oorlogsapparatuur aan het buurland Taiwan werd geleverd. Ingrijpende Chinese „represailles" zijn tot nu toe uitgebleven. Echtgenotes van Breguet- bemanning zijn ongerust KATWIJK AAN DEN RIJN Twee echtgenotes van on der-officier-bemanningsle den van de Breguet-Atlantic marinevliegtuigen willen op zeer korte termijn een ge sprek met minister De Geus van Defensie. In een brief aan de bewindsman schrij ven de vrouwen, A. Mueller- Leutscher en M. Goudriaan, dat zij tijdens het onder houd willen ingaan op de grote ongerustheid die er on der de echtgenotes van on derofficier-bemanningsle den heerst over de plannen van de marine-leiding het vliegverbod voor de Bregu- ets op te heffen. De marineleiding gaat hier mee voorbij aan de conclusies van een commissie die een on derzoek heeft ingesteld naar het ongeval met een marine- Breguet op 15 januari j.l., waarbij drie bemanningsleden om het leven kwamen. Sinds die tijd kregen zes Breguet- toestellen een vliegverbod op gelegd. De commissie conclu deerde dat de opzet van het besturingssysteem moet wor den gewijzigd, voordat weer met het toestel kan worden gevlogen. De marine-leiding heeft in middels het voornemen uitge sproken om het vliegverbod op te heffen, na slechts bepaal de onderdelen van bestu ringssysteem te hebben ver sterkt. advertentie Politie maakt hard-drugs buit ROTTERDAM Bij een inval in een snackbar in het Oude Westen in heeft de Rotterdam se narcoticabrigade zaterdag een kilo heroïne en twee ons cocaïne in beslag genomen. Ook werden er een aantal wa pens aangetroffen, waaronder een negen millimeter FN-pis- tool, een geweer met teles coopvizier en twee luchtdruk- en alarmpistolen. Twee man nen zijn aangehouden. Piet Reckman gaat akkoord met coalitie DEN HAAG Hoewel hij niet tevreden is over het regeerakkoord, zal Piet Reckman woensdag op het buitengewone congres van de PvdA „ja" zeggen tegen de voorgenomen coalitie van zijn partij met CDA en D'66. Reckman, een van de leden van de Werkgroep Wesp, die is opgericht om het partij programma te bewaken, meent dat het alterna tief een rechts kabinet is en zou dat een „nog slechtere" zaak vinden. Ook denkt Reckman, die er van beschuldigd is dat hij in 1977 het tweede kabinet-Den Uyl heeft getorpedeerd, dat er nu een „vechtkabinet" komt. Hij is het met anderen eens dat het regeerakkoord tame lijk vaag is, zodat de actiebe weging invloed kan uitoefe nen op het doen en laten van de PvdA-ministers. Reckman, die ondervraagd werd in een radioprogramma, kondigde wel aan dat het congres uit spraken zal worden voorge legd over tenminste twee za ken: het niet-plaatsen van Navo-kruisraketten en het openbreken van de begroting van het huidige kabinet. PvdA-voorzitter Max van den Berg meent, zo zei hij in de zelfde radiorubriek, dat het nu op tafel liggende regeerak koord geen garantie biedt voor een echt progressief beleid. Desondanks ziet hij toch tal van redenen, waarom het con gres het naar zijn mening toch zal accepteren. Volgens hem zal dit kabinet de meest we zenlijke dingen anders doen dan de huidige coalitie van CDA en VVD. Daarbij dacht Van den Berg aan de kruisra ketten en de koopkracht van de minimuminkomens. Van den Berg zal het congres woensdag geheel vrij laten. Hij heeft geen behoefte aan een dreigen met opstappen, voor het geval de achterban onver hoopt „nee" zou zeggen. „Ik heb maar te accepteren wat de partij vindt". BOUWBOND CNV: Bouwprogram nieuwe kabinet financieel niet haalbaar GARDEREN Het bouw- programma van het nieuwe kabinet van CDA, PvdA en D'66 125.000 woningen, bij na uitsluitend in de gesubsi dieerde sector is volgens de hout- en bouwbond CNV financieel niet haalbaar. De kosten van dergelijke bouw plannen komen bijna geheel voor rekening van de over heid, terwijl diezelfde over heid het komende jaar mil jarden wil bezuinigen. Dit zei voorzitter D. van Com mence van de christelijke bouwbond vandaag tijdens een bondsvergadering in Garderen. Er is een zakelijke, nuchtere aanpak van de problemen in de bouw nodig en geen politie ke mooipraterij, wil men voor komen dat de werkloosheid stijgt van bijna 58.000 tot bo ven de 80.000 mensen. Het plan van het CNV voor een investeringsfonds voor indu strie en bouwnijverheid, be taald door loonmatiging van werknemers, kan daar mooi bij van dienst zijn, aldus Van Commenee. Mooiweer loopt af DE BILT Na een week van standvastig mooi nazomerweer gaan we deze week naar een ander weertype. Het hoge- drukgebied dat ons zonnig en warm weer bezorgde, is weg getrokken naar Duitsland en Polen. Tegelijkertijd breidde de invloed van oceaandepres sies zich meer in de richting van West-Europa uit Vandaag was er al meer bewolking in de hogere luchtlagen. Morgen wordt er nog meer bewolking verwacht, maar blijft het op de meeste plaatsen droog weer. Vóór de naderende oceaan- fronten uit waait er morgen een matige zuideijke wind, waarmee nog warme lucht uit Frankrijk aangevoerd zal wor den, zodat de middagtempera- tuur opnieuw tot ongeveer 24 graden kan oplopen. In de nacht zal het echter minder koud zijn dan de voorgaande dagen het geval was. De mini mumtemperatuur zal rond de 11 graden liggen. Na morgen wordt het geleidelijk koeler en volgt een wisselvallig weerty pe met af en toe buien. Finland: Zonnige perioden, eerst nog enkele buien, 16 tot 20 graden. Noorwegen en Zweden: Wisselend bewolkt en enkele buien, vooral langs de Noorse kust, 16 tot 20 graden, later nog koeler. Ierland, Engeland: Veel bewolking met buien, mogelijk onweer, 18 tot 22 gra den, later koeler. Frankrijk Onweersbuien, belangrijk koe ler, 25 graden. Spanje en Portugal: Zonnige perioden, langs de noordwestkust mogelijk een bui, omstreeks 30 graden. Duitsland: Zonnige perioden, vrijwel overal droog, 25 graden. Alpen: Zonnige perioden, kleine kans op een bui, 23 graden. Italië: Zonnige perioden, minder buien, 25 graden. Balkanlanden: Regen- en onweersbuien, temp. ongeveer 18 graden in Joegoslavië tot 28 graden in Griekenland.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5