'Gedwongen middenschool een slechte zaak' Noord wijk onthaalt Peter Werner Pech achtervolgt inbrekerstrio Oegstgeestse zwem- vierdaagse succesvol Bromfietser gewond Hooiberg brandt af Ruimte in Westeinde III voor tafeltennissers Zoeterwoude REGIO LHDSE COURANT VOORZITTER COLLEGE VAN BESTUUR PROF. CATH BIJ OPENING ACADEMISCH JAAR: LEIDEN De voorzitter van het college van bestuur van de univer siteit, prof. mr. KJ. Cath, heeft de komst van de middenschool van middag veroordeeld. Hij deed dit tijdens de officiële opening van het academisch jaar. De onlangs gerestaureerde Pieterskerk vorm de het toneel van de bijeenkomst. Behalve door de voorzitter werd nog kritiek gespuid door prof. dr. C.M J. Sicking, lid van het college van bestuur. In zijn toespraak be gaf Sicking zich onder meer op het financiële vlak. „Wat betekenen voor onze universi teit de realiteit van chaotische situa ties; de realiteit van een disfunctione rende rijksoverheid, van de toene mende geneigdheid onze democrati sche verantwoordelijkheden niet lan ger te onderscheiden en de realiteit van een economische crisis", zo vroeg Cath zich in de openingstoespraak af. De voorzitter van het college van be stuur van de R.U.L. constateerde, dat de problemen vanuit de universiteit niet opgelost kunnen worden. Wel zou door de universiteit een bijdrage geleverd kunnen worden. Voorts zei de voorzitter, dat het beleid daar naast gericht blijft op kwaliteitsbe vordering. De meer begaafden onder hen moeten een reële kans krijgen zich te ontplooien. Cath: „Volgens de wet moet aan elke instelling van het wetenschappelijk onderwijs gelijke kansen geboden worden. Dat mag echter niet leiden tot gelijkschakeling en gelijke bedeling. Het kwaliteitsele ment moet bij de gelijke ontwikke lingskansen meegewogen en beloond worden. Wij kunnen het opheffen van achterstandssituaties hoog in ons vaandel hebben, maar dat moet niet gebeuren door voorsprong vanwege capaciteit af te remmen. Ons land kan zich de kans talent te beknotten niet veroorloven. De veronderstel ling, dat mensen met talenten wel zelf hun weg zullen vinden is onjuist en gevaarlijk". Cath sprak zich dan ook uit tegen de invoering van de ge dwongen middenschool. Temeer, daar volgens hem het bestaande gymnasium een schooltype is, dat een duidelijk beter studierendement ople vert dan andere schooltypen. Bezuinigingen Collegelid Sicking sprak onder meer over vernieuwingen op het financiële vlak. De vraag welk onderzoek in welke omvang uit de Rijksbijdrage wordt betaald, wordt geheel binnen de universiteiten beantwoord. „De vraag of de gemeenschap de keuzes waartoe, die de universiteiten komen, wel billijken, krijgt nergens een ant woord. Een ieder kan zijn eigen in drukken vormen uit de tevreden of ontevreden geluiden, die hij opvangt In een tijd van krimpende opver- heidsmiddelen is een dreigend gevolg van deze situatie, dat de effecten van bezuiniging nauwelijks specifiek door de politieke besluitvormers wordt herkend. Het aantal, arbeidsplaatsen, dat ermee gemoeid is, maakt te wei nig indruk. Het is gemnakkelijk, de zorgen te smoren in vaagheden als „niet alles, dat daar gebeurt is even goed" en „er kan best een en ander gemist worden". Waterpomp voor pater Jaap LISSE In Lisse is de afgelopen weken een actie gevoef voor pater Jaap Zonneveld. Deze missionaris, die onlaoi in zijn geboortedorp zijn zilveren priesterfeest vierde, kee deze weerk weer terug naar Oeganda met een cadeautje va zijn oud-dorpsgenoten: 5100 gulden. Op initiatief van Bep Kortekaas en met meedewerking van oi der meer Qbus is het geld bijeen gebracht. In Oeganda zal h geld worden besteed voor de aanschaf van een waterpom Hiermee kan tegelijk een begin worden gemaakt met het he stellen van de watervoorziening in de streek waar pater Ja werkzaam is. Mogelijk kunnen die reparaties over de gehele nie worden uitgevoerd, want er komt op Rabobankrekenii 3365-71-100 ten name van „Water voor Oeganda" nog stee? geld binnen. NOORDWIJK In zijn woonplaats werd de mara thon- rolstoelrijder warm onthaald. Om één uur kwam hij onder een stralende zon vooraf gegaan door de politie en gevolgd door auto's en fietsen uit de richting Leiden in de badplaats aan. Hij werd verwelkomd op de hoek van de Herenweg en de Voorstraat door zijn vrouw en zijn dochteije, vrienden en het spontaan applaus van enige honderden belangstellende Noordwijkers, die „hun" Peter Werner van dichtbij wilden zien. Namens de gemeente sprak wethouder Th. Jansen van „een prestatie die nog nooit is vertoond". Werner werd be dolven onder de bloemen. Vervolgens legde hij de laatste loodjes af naar het Hotel Noordzee. Met voor zich een mu ziekcorps trok hij door de straten, genietend van de belang stelling en de waardering. In het hotel vormde Werner op een druk bezochte receptie het middelpunt. Hij kreeg een nieuwe rolstoel aangeboden van enige plaatselijke middenstanders. Geen overbodige ge ste, want hij heeft er op zijn monsterrit vier versleten en het heeft hem 10.000 gulden gekost. Ondanks het afzien en de pijn in zijn rechterpols heeft Werner er nog geen genoeg van. Volgend jaar wil hij het nog een keer doen, maar dan vertrekt hij uit Noordwijk en rolt het zonnige zuiden tege- moet. Wethouder Th. Jansen overhandigt Peter Werner de bronzen legpenning van de gemeente Noordwijk. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Drie Rotterdammers waren niet erg succesvol bij de inbraken in Alphen aan den Rijn. Nadat zij eerst zonder succes een winkeldeur hadden getracht open te breken, kwamen zij bij een kapperszaak terecht De buit be stond uit een geldkistje. Toen deze in de auto werd opengebroken bleek er niets in te zitten. Zonder dat zij het merkten werd het trio gadegeslagen. De getuige waarschuwde de politie. Omdat het kentekennummer was genoteerd, werd dat snel aan de politie korpsen van de omliggende gemeenten doorgegeven. Even later konden de inbre kers in Leiden worden aangehouden. Als gevolg van de weinig succesvolle in braken had een 30-jarige Rotterdammer zich voor de Haagse politierechter te ver antwoorden. Hij bekende tijdens de in braak op de uitkijk te hebben gestaan en de auto te hebben bestuurd. De officier van justitie constateerde dat hier sprake is van medeplichtigheid en eiste 500 gulden. De verdediger vond het een stom opgezet te inbraak en hij wees erop dat verdachte zijn leven wil beteren. De rechter veroor deelde de ongelukkige inbreker conform de eis. MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 PAGINA Start Harlekino Het creatief centrum Harlekino in Lisse heeft zijaC1 draai weer gevonden en begint vandaag met het geven e van cursussen voor de jeugd. De mogelijkheden zijn, - glasschilderen, macramé, kleien, weven, chabloneren, druktechnieken, emailleren, timmeren, knutselen, po\ pen maken en sieraden maken. Bovendien kunnen d cursisten zelf aangeven wat hun wensen zijn. Elke curbe sus bestaat uit tien lessen die samen 25 gulden kosten. De ruimte, geschikt voor ongeveer twaalf deelnemers, is maandagsavonds van half acht tot halt tien beschik baar voor de jeugd van 14 jaar en ouder, dinsdagmid dag van half vier tot half zes voor de 8- tot 12-jarigen, woensdagavond van zeven tot negen uur voor de groep cr van 12 tot 14 jaar en de donderdagmiddag weer voor dt El jeugdigen tussen 8 en 12 jaar. Inschrijving voor de cue ei sussen kan gebeuren bij Harlekino, Achterweg 46 ia Lisse of telefonisch: 0252115575. Afslanken Slimming International in Hillegom houdt vanavond open huis. Dat gebeurt in het Jeugdhuis achter de Jozefkerk aan de Hoofdstraat om kwart over zeven. Belangstellenden kunnen gaan kijken hoe de afslankclub werkt en informa tie krijgen over afslankmethodes die geen dure levensmid delen nodig hebben. Gymnastiek Iedere dinsdagochtend van 9.15 tot 10.15 uur en van 10.15-11.15 uur wordt gymnastiekles gegeven in Ons Huis in Zoeterwoude. De lessen bestaan uit een combi natie van lenigheidsoefeningen, konditietraining, ademhalings- en ontspanningsoefeningen, spierverster kende bewegingen enz. De meeste oefeningen worden 1 gedaan op de maat van jazz-muziek. Het is geen be- zwaar als de kleuters meekomen terwijl de babies zich kunnen vermaken in de box. De prijs per les is vier gulden en iedereen is welkom. Nadere informatie bij Barbara Barendrecht, Ambachtsherenweg 58, tel. 1679. 1 Schol gevangen Sportvisser Cor van Dijk uit Sassenheim deed zaterdag middag de vangst van zijn leven. Tot ziin grote verbazing haalde hij uit de Kagerplassen een scholletje op. Van Dijk, die al vijftig jaar sportvisser is, zegt dat naar zijn beste we- ten nog nooit eerder in de Kagerplassen schol is aangetrof fen. Zijn vangst kan dan ook een unicum worden ge- noemd. Fietsen De fietsenkljkdag in Lisse trok maar liefst 150 perso\ nen. In totaal stonden er 32 fietsen te kijk. Hiervan f konden er vier aan hun rechtmatige eigenaar worden f teruggegeven. Van de 150 personen die kwanen kijken, r hadden er zeventig geen aangifte van de diefstal vauf hun fiets gedaan. Aalsmeers corso Het Noordense corsocomité, bestaande uit kwekers uitE Noorden en het Noordse Dorp (gefneente Zevenhoven heeft zaterdag meegedaan aan het 34e Aalsmeerse bloe mencorso. Met zijn prachtig versierde wagen, waarmee he IL onderwerp „gezelschapsspelen werd uitgebeeld, kreeg helbjj Noordense corsocomité de zesde prijs. Taptoe De jubilerende drumband van muziekvereniging Door Samenwerking Sterk, die deze maand 25 jaar bestaat, toonde tijdens een grote taptoe, de nieuwe uniformen. Dit uniform bestaat uit een gebroken wit jasje, een bruine kolbak met rode pluim en een bruine pantalon met een bies in gebroken wit Op het veld van de sport vereniging gaf DSS met muziekvereniging Crescendo uit Alphen aan den Rijn, drumband Liefde voor Har monie uit Roelof arendsveen, drumband TTH uit Ha- zerswoude en muziekvereniging Wilhelmina uit Zwammerdam een wervelende show. Priesterjubileum Pater Eloy Willems, van het klooster der ongeschoeide Karmelieten uit Hazerswoude vierde gisteren zijn zilveren priesterfeest Hij ging voor in een eucharistieviering in het Anker. De jubilaris is in de 25 jaar van zijn priesterschap geruime tijd als assistent van de parochie H.H. Michael- Bernard us werkzaam geweest. Hij ontplooit vanuit het diepgangcentrum in Groenendijk activiteiten ten behoeve van de religieuzen in het bisdom Rotterdam. Prins Carnaval zag Abraham Sinds gisteren weet de Voorhoutse prins carnaval, Cor Heemskerk, waar Abraham de mosterd haalt Ter gele genheid van zijn vijftigste verjaardag had zijn vrouw, in carnavalstijd in het dorp bekend als prinses Corry, een „Abraham" voor haar „prins" gemaakt en deze in de tuin vaan de Jac. van Beierenweg geparkeerd met het opschfrfit „Cor heeft mij gezien". De Abraham van prins Coriolus. Eerste steen smederijmuseum Op de zonovergoten bouwplaats aan het Zuideinde in Nieuwkoop werd zaterdag de eerste steen gelegd voor het smederijmuseum. Deze officiële handeling werd verricht door mevrouw C. van Kla- veren-Verkley, een familielid van wijlen de heer Verkley, wiens oude smederij nu als museum wordt herbouwd. Bij deze daad werd mevrouw Van Klaveren belangstellend gadesgeslagen door de heer Van der Helder, die als oudste nog in levend zijnde smid in Nieuwkoop enige maanden gelegen de eerste paal voor dit smederijmuseum de grond in dreef. Met de herbouw van de smederij is een bedrag van 350.000 gulden gemoeid. Op een be drag van 50.000 gulden na is de financiering rond. Voor het bij eenbrengen van dit bedrag worden acties onder de bevolking gehouden. OEGSTGEEST De Oegstgeestse zwemvierdaagse in het Poelmeerbad heeft naar schatting 1400 deelnemers getrok ken. De vierdaagse werd zaterdag afgesloten met een feeste lijke barbecue en een disco. Rond de Oegstgeestse zwemvierdaagse was voorts een aantal evenementen georganiseerd zoals het optreden van een Tea Kwon Do groep en een demonstratie met Duitse herdershonden van de kringgroep „De Sleutelstad" van de Duitse Herdershon denvereniging. RIJNSBURG Een 16-jarige Rijnsburger heeft gisteren kneu zingen over zijn hele lichaam opgelopen. De jongen reed met zijn brommer op de Nassaulaan en ging rechtsaf de Floralaan op toen hij uit de bocht vloog en op de linker rijbaan terecht kwam. Een 41-jarige Rijnsburgse automobilist kon hem niet meer ont wijken. Reservisten nemen afscheid LISSE Het rijkspolitie korps heeft onlangs af scheid genomen van drie reservisten. Tijdens een feestelijke bijeenkomst ontvingen de heren J. de Bruim, R. Kortekaas en P. van Rijssel uit handen van de commandant van de groep Lisse, adjudant J. van der Schee een onder scheiding. De heren de Bruin en Kortkaas zijn vanaf de zomer 1956 als re servist bij de politie werk zaam geweest. De heer Van Rijssel zelfs vanaf 1948. Ook de heren J. Akkerman en P. Roodenburg ontvingen in verband met hun 25-jarig jubi leum een onderscheiding. Twee nieuwe leden hebben zich inmiddels aangemeld bij de politie als reservist. Het zijn allebei vrouwen, waarvan er een inmiddels een cursus heeft afgerond. Er is echter ruimte voor nog meer reservisten. Deze groep „parttime-politie" wordt ingezet bij grote drukte. Zoals bijvoorbeeld tijdens de Keukenhofperiode of tijdens feestelijke evenementen zoals de harddraverijwedstrijden. LEIDSCHENDAM/STOMP- WIJK Een hooiberg en een schuur zijn in de nacht van zaterdag op zondag ge heel door brand verwoest Het nabijgelegen woonhuis aan de Stompwijkseweg bleef behouden. De brand werd ontdekt rond half vijf. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. De brandweer wist te voorkomen, dat het vuur oversloeg naar het woonhuis. Tegen zeven uur had de brandweer het vuur onder controle. De scha de is nog niet bekend, maar loopt in de vele tienduizenden guldens. De eigenaar is verze kerd. <ni ZOETERWOUDE De algemene vergade- de vereniging in de toekomst niet voor verras- ring van tafeltennisvereniging Zoeterwoude singen komt te staan. Spontaan werd uit de stond volledig in het teken van de bouw van vergadering een huuradviescommissie gevormd- een tafeltennis-accommodatie. Het nieuwe die zich over deze kwestie zal buigen en het be- onderkomen zal deel gaan uitmaken van het stuur zal adviseren. Het ontwerp huurcontract sport- en recreatiecentrum dat in het plan zal dan overeenkomstig de Statuten aan de al- Westeinde III wordt gerealiseerd. Na uitvoe- gemene vergadering worden aangeboden ter rige discussie werd gekozen voor een hal goedkeuring. met de afmetingen 28x14 meter met een De heer C. van Muyden heeft zijn bestuurszetel hoogte van 4 meter. overgedaan aan Piet van Gent die daarmede zijn rentree maakt. De heer J. van der Helm Veel aandacht zal worden besteed aan het- werd bij acclamatie benoemd tot ere-voorzitter huurcontract dat te zijner tijd wordt afgesloten, wegens zijn grote verdiensten voor de tafelten- De uiteindelijke keuze zal in de nabije toekomst nissport in Zoeterwoude. Ondanks het feit dat gevolgen hebben voor de hoogte van de huur het bestuursvoorstel niet helemaal strookte met en daarmede hangt nauw samen de hoogte van de juiste procedure werd toch besloten per 1 de contributie. Daarom stelt de algemene ver- november een contributieverhoging door te gadering hoge eisen aan het huurcontract zodat voeren. Valkenburgse Oranjefeesten van start Begunstigd door stralend weer gingen het afgelopen week einde in Valkenburg de Oranjefeesten van start met de tradi tionele rlngrijderij voor paard en tilbury. Aan deze rlngrljderlj, die werd gehouden in de Mar. Poststraat namen 39 personen deel. De eerste prijs ging naar B. Stravers uit Oegstgeest, tweede werd Thea Stravers uit Oegstgeest en derde André van Delft uit Rijnsburg. Vijftig hengelaars meldden zich aan de strart bij de viswedstrijd, die eveneens In het kader van de Oranjefeesten werd georganiseerd. Bij de sernloren won Plet van Elten, tweede werd de heer Homburg en derde Kees de Winter. Eerste bij de leugd werd Marl Bremmer, tweede werd Mari van der Noort. De derde prijs was voor Jan van der Na gel. HIJ ving een mossel.,. Warmonder postbesteller van het jaar DELFT/WARMOND De heer A.C. van Moor- sel uit Warmond is door de Nederlandse Postor derbond uitgeroepen tot de postbesteller van het jaar. De onderscheiding die aan de verkiezing is verbonden zal hem wor den uitgereikt op 2 okto ber op het opleidingsin stituut Voorlinden aan de Buurtweg te Wasse naar. De verkiezing heeft plaats in het kader van het 25-jarig ju bileum van de Nederlandse Postorderbond. De bond wil daarmee de nauwe band die met de PTT bestaat, onderstre pen en tevens uiting geven aan de waardering voor de Nederlandse postbestellers, die fedurende de achterliggende 5 jaar de catalogi en pakket ten van de Nederlandse pos- toorderbedrijven aan een steeds groeiende klantenk- kring bezorgden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4