Ruim tachtig arbeidsplaatsen weg door bezuinigingen bij gemeente VEBO- ten toonstelling succesvol verlopen Klein Matilo"groeide uit - tot groot wijkcentrum MAJORETTEN CONCOURS TREKT5000 BEZOEKERS üihin! 1 Arrestatie finbreker [romende jaren nog meer inleveren MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 Pech onderweg De ANWB houdt ook dit jaar weer een cursus Pech on derweg, bedoeld voor mensen die zelf storingen aan de auto willen opsporen en verhelpen. Tot op heden heb ben 135.000 mensen in ons land aan de cursus deelgeno men. De cursus wordt in deze stad gehouden in de Technische School aan de Vijf meilaan 137. De data zijn: 29 september, 26 oktober en 26 november. Deelna me voor leden kost 80 gulden, niet-leden betalen 97 gul den. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kantoor aan de Stationsweg 2, tel. 071-14624L Kij'kh U1S Het Kjjkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 heeft drie Oost-Europese films op het programma staan. Maandag 14 september „Céilm" van de Pool Kieslowski. Via het verhaal van een ex-gevangene wordt een beeld gegeven van de omstandigheden waarin de Poolse arbieders zich momen teel bevinden. Dinsdag 15 september „Pastorale" van Iosse- liani. Deze film geeft een beeld van het verschil tussen platteland en stad. Donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 september „Wie zingt daar zo" van de Joegaslaaf. De film, die de verrassing van Cannes werd genoemd, volgt een busreis van een aantal vreemde types uit de provincie naar de hoofdstad Belgrado aan het begin van de Tweede We reldoorlog. De aanvangstijden zijn elke avond acht uur en kwart over tien. VOS-cursus De nieuwe VOS-cursus (Vrouwen Orienteren zich op de Samenleving) gaat vrijdag 18 september van start Het is een cursus van twaalf bijeenkomsten op de vrij dagochtend waar vrouwen met elkaar praten over ver schillende, zelf gekozen onderwerpen. De cursus wordt gegeven in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Voor inlichtingen: 071-149180. Actie Dodewaard De Leidse basisgroep tegen kernenergie houdt morgen avond vanaf acht uur een informatieve discussiebijeen komst in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat Gesproken wordt over het doel van de actie van 19 tot en met 26 september bij de centrale in Dodewaard. Bloemcreaties De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de organiseert bij voldoende belangstelling een cursus Bloemcreaties en -collages. De cursus begint op dins dag 22 september en bestaat uit vier bijeenkomsten. De cursussen beginnen 's morgens om tien uur en duren tot twaalf uur. De kosten bedragen 45 gulden per per soon. Aanmeldingen bij mevrouw T. Rector-Wilhel- mus. Sleutelbloem 23, Leiderdorp, telefoonnummer 890193. Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor Leiden en Omstreken heeft drie con certen op het programma op 20 september in het Groene Kerkje en op 21 december en 22 mei in de Stadsgehoorzaal. Werken van Fauré, Brahms, Poulenc, Beethoven en Ho- negger worden uitgevoerd onder leiding van dirigent Hans v.d. Toorn. Het koor zoekt nog versterking voor tenoren en bassen, maar ook sopranen en alten zijn welkom. Be langstellenden kunnen met het koor kennis maken tijdens de repetities die elke dinsdagavond vanaf half acht worden gehouden in de zaal van het Geologisch Instituut aan de GarenmarkL Voor inlichtingen: tel. 071-766626. Drank gestolen uit clubhuis LEIDEN Uit een clubhuis in het sportpark De Vliet zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag negentien kratten drank gestolen, alsmede enkele flessen sterke drank. De inbraak werd gepleegd door de achterdeur te forceren. De goederen moeten met een bestelauto zijn vervoerd. ;.3e majorettes van „Capriole" uit Hazerswoude in actie. sn ini s (LEIDEN Een 19-jarige ju Leidse jongeman is zondag morgen om zes uur aange houden wegens het plegen invan enkele inbraken. jgjpe jongeman werd door de |ei rijkspolitie op de Leiderdorpse lij 5tug aangehouden toen hij >n reed in een gammele auto zon der rijbewijs. De man voldeed 5 pan een signalement, dat be trekking had op enkele inbra- ejken en insluipingen. Tijdens m het verhoor bekende de jonge- j] man een poging tot autodief stal op 10 juli en twee inslui- r pingen op 3 september, d I^Geluidsoverlast LEIDEN De politie heeft "£et afgelopen weekeinde 21 [e keer moeten ingrijpen wegens 1 geluidsoverlast. Vooral in de nacht van zaterdag op zondag hadden veel Leidenaars de ra- jfcjtten open, terwijl de geluidsin stallatie op volle kracht werk- \STAD LEIDSE COURANT "S LEIDEN De bezuinigingsvoorstel* fi ien van het college van B en W op de begroting voor 1982 hebben het verlies van tachtig arbeidsplaatsen tot ge volg. Gedwongen ontslagen zullen pniet nodig zijn. B en W noemen het tr, irerlies van werkgelegenheid onver- mijdelijk en onderschrijven de kritiek 'van de vakbeweging op het beleid van de regering, dat leidt tot het verlies van werkgelegenheid. In de bezuini- pngsnota 1982 schrijven B en W dat Aet inleveren van 10,6 miljoen gulden noodzakelijk is, omdat de uitkering uit het gemeentefonds vermindert, terwijl de kosten voor de gemeente stijgen. „Wanneer de gemeente zou weigeren te bezuinigen, zou dat leiden »t een nog omvangrijker bezuini- ingsoperatie dan nu al nodig is. We iuden dan niet zelf meer kunnen be ien waar we bezuiningen en er zou el eens een volledige vacaturestop opgelegd kunnen worden," aldus wet- iuder P. Bordewijk in een toelich- g op de nota. De bezuinigingen leiden tit een verlies van vijftig arbeidsplaatsen bij de gemeente zelf, bij gesubsidieerde instellingen tot zeven en bij het Bedrijfsleven door minder opdrachten van de gemeente tot ongeveer 25. Onder meer worden enkele vacatures, die ontstaan in het kader van de VUT niet meer vervuld. Volgens de oorspronkelijke voorstellen zou de operatie een bedrag van 12,6 miljoen gulden moeten opleveren. Ben W vinden de 10,6 mil joen echter voldoende, omdat zij de gemeente raad de kans willen geven nog wat met de ge kozen posten en bedragen te schuiven. Het ver lagen van het bedrag met twee miljoen gulden heeft echter ook een nadeel. De problemen worden vooruitgeschoven en de omvang van een volgende bezuinigingsoperatie zal daardoor nog groter moeten zijn. Ben W vrezen, dat nog meer inleveren de komende jaren toch al niet te voorkomen is, omdat een aantal begrotings posten zal stijgen. In de nota komen de voorne mens van het college tot het ontzien van de volkshuisvesting en de maatschappelijke zorg tot uiting. De onroerend-goed-belasting, een melkkoe voor veel gemeenten, wordt niet extra verhoogd. Niet meer dan een trendmatige ver hoging wordt genoeg gevonden, „omdat de woonlasten nog meer zouden stijgen en omdat deze belasting toch al hoger ligt in vergelijking met andere gemeenten". Werd in ambtelijk stukken nog voorgesteld het aantal wethouders met één te verminderen, in de voorstellen van het college is daar niets van terug te vinden. Een gedeelte van de bezuini gingen zal pas in de loop van of na 1982 geld opleveren. Dit wordt met name veroorzaakt door het ontstaan van vacatures in de loop van het jaar. Lange lijst De nota geeft een lijst met posten waar volgend jaar minder aan wordt uitgegeven. Een greep uit de lange lijst: De BB krijgt bijna 11.000 gulden minder en de gemeente gaat twee ton minder aan het onder houd van haar gebouwen uitgeven. De Groe- noordhallen leveren ruim 184.555 gulden op door onder meer verhoging van de tarieven. Voor de Stadsgehoorzaal is dat bedrag 115.669 gulden en voor de Schouwburg 136.500 gulden. De reinigingsrechten worden volgend jaar met zeven procent verhoogd. De telefonische hulp dienst krijgt 10.000 gulden minder en het Hulp en Adviescentrum Merenwijk 20.000 gulden. De Lakenhal móet 160.000 gulden inleveren en gaat op maandag dicht De bibliotheek krijgt 27.000 gulden minder en het Leids Plein Festijn wordt volgend jaar niet meer gesubsidieerd. Dok de volksuniversiteit K&O ontspringt de lans niet. K&O moet 52.000 gulden besparen. Het speeltuinwerk krijgt 15.000 gulden minder. Het club- en buurthuiswerk moet het met 230.000 gulden minder doen wat neerkomt op vijf arbeidsplaatsen. De stichting Welzijn moet drie arbeidsplaatsen opbrengen. De Schooladviesdienst staat voor 100.000 gulden Dp de lijst. Scholen worden minder schoonge maakt, inbraakschade aan scholen wordt niet meer vergoed en het schoolzwemseizoen wordt met negen weken verkort. Het jeugdtarief van zwembaden wordt afgeschaft en de binnenba den gaan dicht, wanneer de buitenbaden open zijn. De volkstuinen staat een stevige prijsver hoging te wachten. Van 25 cent volgend jaar via vijftig cent in 1983 wordt het tarief per vierkante meter opgetrokken tot één gulden in 1984. Er wordt ongeveer anderhalf miljoen gul den minder uitgegeven aan het onderhoud van straten, wat onder meer wordt bereikt door het minder uitbesteden van werk. De leges voor het aanvragen van allerlei vergunningen wor den verhoogd. Tot 24 september kan iedereen die daar behoef te aan heeft reageren op de voorstellen van het college. De nota komt in de week van 16 tot en met 20 november in de gemeenteraad aan de orde bij de begrotingsbehandeling. \NIEUW CLUBHUIS MEERBURG GEOPEND .EIDEN Wethouder D. Tesselaar [van volkshuisvesting opende afgelopen iterdag het nieuwe wijkcentrum Ma- lo aan de Zaanstraat 126 in de Leidse wijk Meerburg. De wethouder deed dat door het doorknippen van een draad onder begeleiding van tromgeroffel en triomfantelijk geschetter der trompet ten, waardoor twee wanddoeken wer den onthuld. De ene wanddoek gaf een •verzicht van de activiteiten die in het euwe Matilo mogelijk zijn, de andere anddoek gaf een afbeelding van het mde houten Matilo te zien. De doeken ^ijn vervaardigd door de bejaarden- groep en de moedergroep van de Stich ting Meerburg. Ïet was de derde keer dat wethouder Tes- ;laar het clubhuis Matilo opende. In 1975 pende hij het tijdelijke clubhuis Klein ^jMatilo, in 1977 de uitbreiding van het noodgebouw dat de ruimte verdubbelde. De heer Tesselaar wees de vele belang stellenden in de grote zaal van het nieuwe wijkcentrum erop dat Matilo zeer waar- het laatste project dat in nieuw- mogelijk is op het gebied van het en clubhuiswerk in Leiden. „Lei- heeft een begrotingstekort van 25 gulden en er zal volgend jaar 10 tot 12 miljoen gulden moeten worden be zuinigd. Ook het buurt- en clubhuiswerk zal een veer moeten laten. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat er voor dit werk, dat draait om ongeveer 4,5 miljoen gulden overheidssubsidie ongeveer 700.000 gul den zou moeten worden bezuinigd, maar dat hebben we weten terug te brengen tot 230.000 gulden", aldus de wethouder. De heer Tesselaar toonde zich niettemin ver heugd over het nieuwe Matilo, dat er on danks alle bezuinigingen toch dankzij rijkssubsidie kon komen. De Stichting Meerburg werd eind 1970 op gericht. De Stichting wist na enkele jaren de hand te leggen op een klein houten ge bouw, dat Klein Matilo werd gedoopt. In 1977 waren de activiteiten dermate uitge groeid dat een verdubbeling van de be schikbare ruimte noodzakelijk was. Matilo bleef echter een onpraktisch houten nood gebouw en het bestuur van Meerburg drong keer op keer aan op een stenen ac commodatie. In 1980 werd door de ge meente een bron van financiering aange boord en moest er in een hoog tempo wor den gewerkt om nog voor rijkssubsidie in aanmerking te komen. De eerste paal ging in juni 1980 de grond in. Het wijkcentrum werd gebouwd als een leerlingenproject door acht leerling-timmerlieden en vier leerling-metselaars onder toezicht van twee leermeesters. Dat maakte subsidie van het ministerie van sociale zaken mo gelijk. De aannemer was Noorlander Bouw BV uit Leiderdorp en het nieuwe Matilo werd ontworpen door architecte- nureau ir. A. Ganev uit Capelle aan de IJssel. Het nieuwe Matilo heeft ongeveer een miljoen gulden gekost In het nieuwe buurthuis komen alle ge bruikers, van jong tot oud, aan hun trek ken. Er is een peuterspeelzaal aanwezig, een ontmoetingsruimte. tienerruimte, hobbyruimte en een keuken. De bewoners van de wijk Meerburg maakten zaterdag middag uitgebreid gebruik van de moge lijkheid om gedurende het open huis hun nieuwe wijkcentrum te bezichtigen. De geschiedenis van het clubhuis kon worden bekeken aan de hand van een kleine ten toonstelling. Die geschiedenis kwam ook uit de verf in het speciale lied dat door het eigen zangkoor werd gezongen. De feestelijkheden rond de opening van het wijkcentrum werden afgesloten met een feestavond. De jeugd kon in het nieuwe clubhuis tegelijkertijd een eigen feest vie ren gedurende de disco in tienerruimte 't Nokkie. •Wethouder Tesselaar onthult het wandkleed waarop het houten gebouw „Klein Matilo" staat afgebeeld. LEIDEN De 45ste fokvee-, mestvee- annex zuiveltentoonstelling van de VEBO die afgelopen zaterdag in de Groenoordhallen werd gehouden was waarschijnlijk de meest succesvolle tot nu toe. Meer dan 5000 belangstellenden waren ondanks het mooie weer naar de Groenoordhallen gekomen. Er waren niet minder dan 1400 dieren aanwezig op de tentoonstelling, die werden be* oordeeld door deskundige keurmees ters. Dit jaar deden voor het eerst de roodbonten mee. Naast het rundvee werden ook schapen, dwerggeiten, melkgeiten en Shetlandpony's geëxpo seerd en beoordeeld. Veel belangstelling trok ook de zuivelten toonstelling met inzendingen van Leidse en Goudse kaas, die dit jaar voor het eerst in de bistro van de Groenoordhallen werd gehouden. Velen maakten gebruik van de gelegenheid om hier kaas en wijn Xe proe ven. Ook de expositie „Boeren in Zuid- Holland", met deelname van de zuivelin dustrie en de Stichting voorlichtingsbu reau vlees, vleeswaren en vleesconserven trok veel kijkers. Ter afwisseling werden wedstrijden voor plattelandsjongeren in behendigheid, koekslaan en bloemschik ken. De standhouders deden goede zaken met hun agrarische artikelen. De keurmeesters deelden talloze beoorde lingen uit in meer dan 100 klassen. Bij de Blaarkoppen werd Roza 6 van N. Kempe- naer uit Aarlanderveen kampioene van de jongere koeien. Willie 21 van G.H. Timmer uit Bodegraven werd kampioene van de oudere koeien. Bij de Zwartbonten werd Jantje 85 van C.J. Verduyn uit Al phen kampioene van de jongere dieren, Yolanda 3 van de firma Wesseling en Bol uit Zoeterwoude werd kampioene van de oudere dieren. Bij de Roodbonten werd Drika 3 van J. Koster uit Amstelveen de jongere kampioene, Nelly 79 van G. Soede uit Loedersloot werd de oudere kampioe ne. Bij de dwerggeiten werd Sieger van de Langejammer van A. van Tol uit Nieuw- Vennep de dagkampioen bok, Claudia van 't Wateringveld van J.A.A. Enthoven uit Wateringen werd dagkampioene geit. Kampioene van de witte geiten werd Pleuntje 2 van Th. van Vuuren uit Oud- Alblas, Margriet 2 van E. Scheffer uit Lei derdorp werd kampioene Toggenburger. Bij de schapen werd 0071 van H. van der Hekken uit Maasdam de kampioene van de jonge ooien, 0686E vart de gebroeders Verkaik uit Hardinxveld-Giessendam werd kampioene van de oudere ooien. Kampioen oudere rammen werd 24065 van C. en N. Verkaik uit Hardinxveld- Giessendam, kampioen van de jonge ram men werd 3286-0062 van G.J. van der Heiden uit Handinxveld. LEIDEN Het derde Nationale Ma- jorettenconcours van de Leidse Vere niging van Zelfstandige Majoretten- groepen (WZGM) dat in het week einde werd gehouden in het Leidse Kooipark is mede dankzij het goede weer bijzonder succesvol verlopen. Op zaterdag kwamen er tegen de 2000 bezoekers, op zondag meer dan 3000. Ook artistiek gezien was het con cours een succes. De jury deelde erg hoge cijfers uit, variërend van 9 tot 9,5, en één keer werd zelfs een 9,9 ver strekt Het was de eerste keer dat de WZGM de organisatie helemaal in eigen handen had genomen. In ande re jaren organiseerde één van de groepen het concours en deze groep moest dan buiten mededinging mee doen. Dat was dit jaar niet nodig. Het was ook de eerste keer dat het con cours over twee dagen moest worden uit gespreid. Het Leidse concours is inmiddels uitgegroeid tot het grootste dat in de Randstad wordt gehouden. Muzikale me dewerking werd het afgelopen weekeinde verleend door het junioren- en het senio renorkest van Kunst en Genoegen uit Leiden. Bij de jeugddivisie ging de eerste prijs naar The Kooigirls uit Leiden. Zij hadden tevens het hoogste aantal punten van het concours en wonnen daarmee de wisselbe ker van de WZGM. Tweede werden The Bleu Angels uit Utrecht en derde The An gels uit Leiden. Miss Majorette werd Rosi- ta Dekkers van The Sunshine Twirly's uit Den Haag. Bij de tweede divisie ging de eerste prijs naar de Bleu Angels uit Utrecht, de twee de prijs naar Weigelia uit Den Haag en de derde prijs naar de Leidse Kooigirls. Miss Majorette werd Soraja la Lau van de Leidse Toekomst. Kloortje uit Kloosterzande won de eerste prijs in de eerste divisie. Deze groep le verde ook de Miss Majorette. Annelies Maas. Tweede werden de Midi Girls uit Den Haag en derde de Leidse Midi De grees. In de eredivisie ging de eerste prijs naar Weigelia uit Den Haag, en Lous van Ruitenbeek uit deze groep werd Miss Ma jorette. Tweede werd Pauline uit Leiden, derde Fentissy uit Den Haag. De kampioen bij de ooien links en de reserve-kampioen in deze categorie rechts met huto eigenaren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3