pii ersJ^CDA) loonmaatregel ETER WERNER WEER THUIS )verheid moet lage woonkosten belasten lenk^aii gevangenen om betere behandeling ONSUMENTENORGANISATIES PLEITEN VOOR ANDER BELEID: man zwaar gewond 5- Watersnood in China: 764 doden HADDAD BESTOOKT UNIFIL-MILITAIREN Oproer Poolse Auto uit de bocht: )M BEOOGD PLAN VOOR KERKGELEGENHEID TE BETALEN Maandagseptember 198171e jaargang no. 22059^ TV-TIPS Bekroonde documentaire over het bezoek van de paus aan Polen. Ned. I om 21.55 uur. Bij Briefkaart op de eerste rang, Ned. I 20.05 uur, o.a. 'Meisje met het rode haar'. Op Ned. II om 21.20 uur hoogtepunten uit 25 jaar songfestivals. HET WEER Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur rond 24 gra den. Matige zuidelijke wind. Zon op 07.03, onder 20.12 uur. Scheveningen hoogwater 10.55 en 23.12 uur, laagwater 05.49 en 18.27 uur. Interland niet op t.v. DEN HAAG - De wedstrijd NederlandIerland uit de voorronden van het toernooi om de wereldbeker voet bal wordt woensdag niet rechtstreeks op de televisie gebracht. De KNVB, die aanvankelijk pas vandaag had willen beslissen over uitzending, nam dit besluit gisteren nadat was vastgesteld dat er nog 40.000 kaarten voor het duel in het Feyenoord-stadion onver kocht waren. De KNVB heeft overigens bij de Belgi sche bond bezwaar gemaakt tegen de uitzending van de wedstrijd BelgieFrankrijk, eveneens woensdag avond. BRNO - René Kos zorgde voor een plezie rige afsluiting van een overi gens zeer matig verlopen toer nooi om de wereldtitels wielrennen op de baan in Brno door zaterdag de gouden me daille te ver overen. Kos, die vorig jaar in Be- sancon wegens dopinggebruik zijn tweede plaats kwijt raakte, behoef de in de finale van de be roepsstayers nauwelijks enig gevaar te duch ten op weg naar zijn regenboog trui. Het bete kende de derde medaille en de tweede gouden tijdens het WK '81 voor Neder land, nadat vo rige week Mat- thé Pronk de wereldtitel bij de amateurstay ers had veroverd en Bert Ooster bosch brons op de profachter volging greep. Overigens werd de gangmakers Van Duivenbo- de en Staken burg door het UCI een schor sing kwijtge scholden, nadat de finale zater dag zonder inci denten was ver lopen. Kos kreeg trouwens nog een boete opgelegd van 600 gulden, om dat hij de natio nale kampi oenstrui had gereden in plaats van het oranje tricot. Eindelijk weer roeimedaille MUNCH EN - Voor het eerst In zes jaar heeft een Ne derlandse roeiploeg tijdens een toernooi om de wereldtitels weer een medaille behaald. Ted Bosman en Willem Jan Atsma zorgden afgelopen weekeinde in de twee zonder stuurman voor een zilveren plak door in München achter Rusland als tweede te finishen. In 1975 was het de combinatie Boeschoten/Van der Horst die op hetzelfde onderdeel in Nottingham brons had veroverd. Drie jaar daarvoor hadden Luynen- beurg en Stokvis op de Spelen van München brons gewonnen en in 1964 in Tokio grepen Blaisse en Ve nemans zilver. Overigens werd de Bulgaarse Venta Karamandsjoekova voor een jaar geschorst wegens gebruik van doping. Beerschot schuldig aan omkoperij BRUSSEL - Beerschot komt dit seizoen uit in de Bel gische tweede klasse. Dit is het resultaat van een on derzoek naar omkopingspraktijken bij de Antwerpse club. die zich vorig seizoen in de hoogste afdeling handhaafde, maar allerlei malversaties had toegepast om dit te bereiken. Het daardoor gedegradeerde Be ringen, de oude club van Kees Rijvers, had om een onderzoek gevraagd. Na een aantal onderzoeken bracht Beringen de zaak tenslotte voor de commissie van beroep, die de beschuldiging terecht achtte. Beerschot moet alsnog degraderen en een boete van 20 procent van de recette van vorig seizoen betalen. Overigens kan Beerschot nog in cassatie gaan. Als de club hiertoe besluit wordt hierover komende zaterdag een oordeel geveld. Minister bemiddelt bij staking MADRID - Voor de tweede keer in twee jaar bleven afgelopen weekeinde de Spaanse voetbalstadions leeg. Een staking van de spelers om achterstallige sa larissen was de oorzaak. De spelers hebben gezamen lijk zo'n negen miljoen gulden tegoed aan lonen en premies. Clubs als Levante, waar Johan Cruijff de schuldenlast fors opjoeg. Burgos en Almeria waren de voornaamste schuldigen. De schatkist heeft door de staking inkomsten gederfd ten bedrage van twaalf miljoen gulden aan totogelden. Morgen wordt er op het ministerie van arbeid in Madrid een bemiddelings poging gedaan. Clubs en spelersvakbond zijn daarbij Abonnement Frans voetbal PARIJS - De Franse voetbalbond gaat dit seizoen ex perimenteren met de verkoöp van abonnementen voor interlandwedstrijden. Voor de vijf wedstrijden die het Franse elftal dit seizoen speelt in het Pare des Princes kunnen voetballiefhebbers voor een bedrag dat varieert van 60 tot 320 gulden een abonnement nemen, dat hun een vaste plaats garandeert en bo vendien voorrang geeft bij het bestellen van kaarten voor de finale van de Franse bekerstrijd. Tot de abon nementduels behoort de wedstrijd op 18 november tegen Nederland voor de voorronden van het WK. maar voldaan arriveerde Peter er zaterdagmiddag na 55 dagen in woonplaats Noordwijk. Na een ht per rolstoel van zo'n 3000 kilome- vanuit het plaatsje Lloret del Mar in nje kon hij zijn vrouw en dochtertje in de armen sluiten. Tijdens de ht, die vaak voerde over smalle hob belige binnenweggetjes, heeft de voor malige sportinstructeur vier rolstoelen versleten. Hij liep tevens een blessure aan zijn pols op. Toch verliep de mara thon redelijk voorpoedig. Toen hij eraan begon, dacht de Noordwijker pas in ok tober in Noordwijk terug te zijn. Met zijn omvangrijke tocht heeft de heer Werner in dit Jaar van de Gehandicap te. de aandacht willen vestigen op de problemen van de invalide. Getuige de belangstelling die hij ook in het buiten land ondervond, lijkt hij daarin goed ge slaagd fe zijn. (Zie ook pagina 4) WARSCHAU In de Poolse stad Bydgoszcz houden onge veer 150 gevangenen een vleu gel van de gevangenis bezet, na dat zaterdag een groot aantal gevangenen had weten te ont snappen. Het oproer was begon nen toen bewakers het vuur hadden geopend op een gevan gene die over de gevangenis muur probeerde te klimmen. Er ontstond groot rumoer zowel binnen als buiten de gevange nis. Daarbij wisten een groot aantal gevangenen met behulp van de omstanders zich uit de voeten te maken. De rust werd hersteld na tussenkomst van plaatselijke vakbondsfunctionaris sen, die ook proberen te bemiddelen tussen de gevangenen en het ministerie van justitie. De vakbondsleider van Bydgoszcz, Jan Rulewski, stuurde van uit Gdanks waar afgelopen weekeinde het eerste nationale congres van Solida riteit werd gehouden, een lijst met 28 eisen. Geëist werd onder meer een on derzoek naar de schietpartij van zater dag, een belofte dat de gevangenen niet gestraft worden voor de opstand en de uitbraak, stopzetting van de als sadis tisch beschouwde ondervragingsmetho den en betere sanitaire voorzieningen. Zie verder pagina 7 EN HAAG Huishou- ms met lage woonlas- D zouden extra belas- ig moeten betalen, op- it de overheid meer ■ld tot zijn beschikking rijgt voor stimulering in de woningbouw en om mensen wie de woonlasten boven het hoofd zijn gegroeid te helpen. Dit stelt de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Konsu- menten Aangelegenhe den (SWOKA) in haar vandaag verschenen rap port „Woonlast en infla tie". In de SWOKA zitten verte genwoordigers van de Consu mentenbond, Konsumenten Kontakt en van de ministeries van economische zaken, CRM, landbouw en visserij, volksge zondheid en milieuhygiëne en volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. Vooral van de mensen die voor het eerst een woonruimte betrekken zullen de woonlas ten de komende jaren sterk stijgen, verwacht de stichting. De SWOKA is van mening dat de overheid de volkshuisves ting hoger op haar prioritei tenlijst moet zetten om deze ontwikkeling te kunnen ke ren. Het Rijk moet het belang van een goede huisvesting te gen redelijke prijzen volledig onderkennen, aldus het rap port. TER AAR Een 22-jarige inwoner van Nieuwkoop is gisteravond zwaar gewond geraakt toen hij met zijn auto op de Oostkanaalweg uit de bocht vloog. De man reed in de richting Alphen aan den Rijn en is vermoe delijk de macht over het stuur verloren. Hij kwam over de sloot terecht in het weiland en vloog ver volgens over nog een sloot heen. De auto kwam ongeveer vijftig meter van de weg tot stilstand en de bestuurder werd eruit geslingerd. Hij is naar het Academisch Zieken huis in Leiden overgebracht. Hert verstrikt in prikkeldraad LEIDEN De Leidse poli tie heeft zaterdagavond rond zes uur een hert gered uit de uit prikkeldraad bestaande afrastering van het herten kamp in de Leidse Hout Het dier was volledig verstrikt geraakt in de afrastering. Men moest het dier eerst verdoven, voordat hij kon worden ver lost. De verwondingen vielen mee. Mishandeling LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is zaterdagavond om tien uur mishandeld door twee onbekende jonge ren op de Vondellaan. De man werd nabij het Case gebouw aangesproken door de twee jongeren. Zonder enige reden werd hij vervolgens in elkaar geslagen. Daarbij werd gebruik gemaakt van een fietskettingslot en een boks beugel. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur num mer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Regenboogtrui voor René Kos QïMÊÊ Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. eeuwse kip sterft g n reu zen ei ST-SOUBURG Na een urendu- de bevallingheeft een Zeeuwse dit weekeind een reuzenei gelegd meer dan tweehonderd gram. De derkip van de familie Tuin in het uwse Oost-Souburg heeft deze uit- derlijke prestatie echter niet over- d. Na haar leg scharrelde het bees- og wat wankel op de pootjes door n, maar gaf enkele uren later de De enorme omvang van het ei, ongeveer 145 gram méér woog een normaal ei, was haar teveel eest. De familie Tuin is van plan omvangrijke ei te bewaren als cu- iteit. Nederlander verzorgt zijn gebit beter GRONINGEN De Nederlander verzorgt zijn gebit beter. Het aantal gaatjes in tanden en kiezen, met name in kmdergebitten, is de afgelopen vijf jaar sterk verminderd. De verwachting is dat ook in de toekomst de tandartsen steeds minder gaten hebben te vullen. De verbeterde conditie van het gebit is het gevolg van verstandiger eetgewoon ten, beter poetsen en van fluoridering van drinkwater en tandpasta. Dit is in Gronin gen bekend gemaakt tijdens een internatio naal congres gewijd aan tandheelkundig on derzoek. Het werk van tandartsen zal er daarom in de toekomst anders uit gaan zien. Zij zullen zich meer gaan bezighouden met gebitsverzorging en het bestrijden van tand- vleesziekten, dan met vullen en boren. PEKING Overstromingen in de noor delijke provincie Shaaiud hebben tot nu toe aan 764 mensen het leven gekost. Er zijn vijfduizend gewonden en tweehon derdduizend daklozen. De overstromingen zijn ontstaan, nadat het drie weken lang zonder ophouden had geregend. Eerder dit jaar eisten over stromingen in de provincie Sichuan 750 doden, 28.000 gewonden en anderhalf mil joen daklozen. De wervelstorm Agnes in Zuid-Korea heeft tot nu toe 93 doden geëist. Drieëndertig personen worden nog vermist De materiele schade wordt geraamd op 300 miljoen gulden. DEN HAAG/BEIROET Nederlandse Unifil-militairen zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Zuid-Libanon beschoten door de christelijke militie van majoor Haddad. Een woordvoerder van het Ministerie van Defensie maakte bekend dat er aan Neder landse zijde niemand gewond raakte. De troepen van Haddad openden het vuur met handvuurwapens en lichte machinegeweren. Pas toen het vuur dicht in de buurt van de Nederlandse Unifil-militairen kwam, werd het beant woord, waarna mortiervuur van de militia volgde. Waarnemers spreken van de ernstigste schending van het staakt het vuren, dat sinds 24 juli in dit gebied van kracht is. Volgens een VN-woord voerder heeft Haddad verklaard, dat de aanval een reactie was op een Palestijnse aanval op de militia bij het dorp Beit Liff. Na een protest van Unifil bij Haddad werden de acties gestaakt. EN HAAG Het Tweede-Kamerlid leef Weijers, sociaal-economisch spe- klist van het CDA, sluit zeker niet' lit dat er volgend jaar een loonmaat- egel moet komen. Volgens hem is er rote kans dat alleen op die manier lldoende geld wordt bespaard op de erheidsuitgaven om het te maken jrkgelegenheidsplan van Den Uyl, komende minister van sociale za- >n, te bekostigen. fcijers is in elk geval niet bereid een „inko- üisplaatje" te accepteren, zoals resulteert uit begroting van het zittende kabinet. In die cijferopstelling gaan de inkomens vanaf f 60,000,- per jaar er zo'n twee procent op voor uit. Volgens Weijers kan dat een reden zijn om wederom het vakantiegeld af te toppen. Dit jaar werd de grens getrokken, naar aanleiding van een motie van Weijers, bij ƒ5200,-. Een dergelijk vakantiegeld krijgt men bij een salaris van ongeveer 62.000,- per jaar. De achteruitgang van de minimuminkomens met twee procent, zoals voorzien in de begro ting, stuit niet op weerstand bij Weijers. Hij denkt dat 1 pet, hetgeen als streven is opge nomen in het regeerakkoord van CDA, PvdA en D'66, geen haalbare kaart is. Alleen de zoge heten echte minima kunnen van het CDA iets extra's verwachten. „Maar ook daar geen ga rantie", aldus Weijers. Fietstocht van 5.000 kilometer met ruilhart KNOXVILLE De 28-jarige Jim Hayes uit Knoxvil- le in de Ameri kaanse staat Ten nessee is, vijf jaar nadat hij een hart transplantatie heeft ondergaan, begon nen aan een fiets tocht door de Vere nigde Staten van 4.800 kilometer. In 1975 liep Hayes in het leger in West-Dui tsland een virusinfectie op, die na verloop van tijd zijn hart aantastte. In no vember 1976 on derging hij een harttransplantatie. Hoewel hij dage lijks nog de nodige medicijnen moet slikken, verkeert hij in zeer goede gezondheid, speelt sinds lang al weer softball, zwemt, vist en wandelt. Samen met een achttienjarige broer houdt hij nu de fietstocht, Hippische prins De veertienjarige kroonprins Willem Alexander heeft zater dag voor het eerst meegere den In een open concours hippique. Dat gebeurde bij de openingswedstrijd van de Zuidhollandse Jachtvereni- ging op Meyendel in Wasse naar. Ook zijn moeder, ko ningin Beatrix was hierbij aanwezig. Foto: Simon E. Smit bekerstrijd DEN HAAG De Delft se hoofd klasser DHC, die gisteren voor een zeer opmer kelijk resultaat zorgde in het KNVB-beker- toernooi door als enige ama teurclub de tweede ronde te bereiken ten koste v^tn Fortu- na Sittard, heeft voor de tweede ronde een thuisduel geloot tegen Ajax. Het duel wordt op 31 oktober of 1 november In Delft gespeeld. FC Den Haag, dat als eredivisieclub was vrijgesteld van de eerste ronde, werd gekoppeld aan de huidige ploeg van Aad Mansveld, FC Utrecht. Zie voor de complete loting de sportbijlage.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1