Roeizilver dank zij eindsprint Unieke prestatie judoka Yamashita Connors op rand van de afgrond SPORTTRIBUIME LEIDSE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 PAGINA 18 M'UNCHEN Voor hel eerst sinds 1975 heelt een Nederlandse boot tijdens de strijd om de wereldtitels roeien bij de heren weer „blik" veroverd. Destijds waren het Boeschoten en Van der Horst, die als twee zonder stuurman in Nottingham de derde plaats voor zich opeisten. Nu grepen Ted Bosman en Willem Jan Atsma in hetzelfde onderdeel op de Olympische baan van München onder ideale weersomstandighe den zelfs het zilver, achter de oppermachtige twee ling Pimenov uit de Sowjet-Unie. Bosman en Atsma zetten daarmee de traditie voort, die wil dat Neder land met onregelmatige tussenpozen een woordje meespreekt in de twee zonder. Voor Boeschoten en Van der Horst waren immers Luynenburg/Stokvis (derde op de Spelen van 1972) en nog weer een stuk eerder Blaisse/Veenemans (zilver op de O.S. van To kio in 1964) voorin te vinden. De enige andere Nederlandse last gekregen van een rugbles- les. nietwaar?". En de Gronin ger poetste het zilver nog eens extra op. terwijl de veel non chalantere Bosman tint en me daille in zijn broekzak liet glij den. Verrassing herenbezetting in München, de vier zonder stuurman, kon zich bij lange na niet in de kamp om het eremetaal mengen. In de halve finales van zaterdag, kwam het viertal Van Dorp, Abelsma, Dam en Schreuder niet verder dan de vijfde plaats. Op de slotdag deed de ploeg het niet slecht met de tweede plaats in de kleine fina le, achter West-Duitsland. De gouden oogst van de Oost- duitse roeiploeg was het kleinst sedert de Olympische Spelen van negen jaar gele den. Veroverde Oost-Duitsland twee jaar terug in Bied nog zes keer goud op de acht onderde len en vorig jaar op de gedeci meerde Spelen van Moskou zelfs zevenmaal, dit keer bleef de DDR na een verjongings campagne op drie eerste plaatsen steken. Daarbij kwam dan nog wel tweemaal zilver en één keer brons. De Sowjet- Unie deed het nauwelijks min der met 3x goud, 1x zilver en 1x brons. Voor de tinalerace in de twee zonder stuurman was men in het Nederlandse kamp niet meer dan gematigd optimis tisch over de medaillekansen van Bosman en Atsma. Het op treden in series, herkansingen en halve finales was immers nogal grillig geweest. Boven dien had Bosman donderdag sure. Zaterdag mocht het duo van Phocas en Aegir bepaald niet mopperen over de loting voor de halve eindstrijd. De Sowjet-Unie, Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije waren in de andere serie terechtgeko men. Via de derde plaats ach ter Italië en Joegslavië stelde het Nederlandse tweetal het startbewijs voor de finale nog maar net veilig. Net als donderdag in de her kansingen zwalkte de boot nogal, waardoor de 2000 me ter onnodig werd verlengd. Po sitief was in .ieder geval dat Bosman door een intensieve physiotherapeutische behan deling op de rustdag vrijwel geen hinder meer ondervond van zijn rug. Niet te vrezen In de finale behoefden Bosman en Atsma in ieder geval de Tsjechoslowaken Dolecek en Kysely niet meer te vrezen. Dit tweetal was in de andere halve finale ten onder gegaan in de heftige strijd tussen de Oost- europese boten. De winnaars stonden eigenlijk bij voorbaat vast. De tweeling Nikolaj en Joeri Pimenov uit de Sowjet- Unie heersten het hele seizoen al nadat de beroemde Oost- duitse tweeling Landvoigt zijn Jan Willem Atsma (links) en Ted Bosman zijn erg blij met hun zilveren medaille. carrière na de Spelen van Moskou had beëindigd. En ge lijkwaardige opvolgers had men zelfs in Oost-Duitsland niet direct voorhanden. Als zo vaak was de start van Nederland matig. Atsma later: „Meestal zijn de eerste halen niet al te slecht en vallen we wat terug tussen de tiende en twintigste haal. Dat was nu an dersom". Van de zesde plaats meteen na het startcommando schoven de oranjehemden na 250 meter op naar de vierde positie, achter de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland en Joegoslavië. Daarna roeiden Bosman en Atsma steeds soepeler. De tweede 500 meter werd als èén na snelste afgelegd en in het tweede deel van de race gin gen de Nederlanders zelfs be duidend sneller dan de Rus sen, die evenwel ruim twee lengten voorsprong overhiel den. Met nog 600 meter te roeien ijlde Nederland de steeds verder verzwakkende Oostduitsers Schumann en Schulz voorbij. Even moesten Bosman en Atsma nog oppas sen voor de Italianen, die een wanhopige eindsprint inzetten. Baldacci en Ezio kwamen daarbij echter in de baan van de Nederlanders terecht en raakten hun ritme kwijt zodat zij Bosman en Atsma niet meer echt konden bedreigen. Zo was de tweede zilveren me daille voor Nederland tijdens deze wereldtitelstrijd in Mün chen (een week eerder werd de lichte vier zonder ook twee de) voldoende aanleiding tot uitbundige vreugdetonelen. „Het ging prima", constateer de Atsma tevreden. „Eigenlijk voor het eerst dit toernooi. Maar goed dat we dit tot de fi nale hebben bewaard. Het gaat ten slotte om de medail- Voor een enorme verrassing zorgden de italiaanse broers Guiseppe en Carmin Abbagna- le in de twee met stuurman. Aanvankelijk leek ook in dit onderdeel het goud voor de Sowjet-Unie te zijn weggelegd. Perewersev en Kroetsjkin, tweede op de laatste spelen, liepen ruim een lengte uit op de rest van het veld. Maar na 1100 meter stortten de Oost europeanen volledig ineen, waarop de fel aangemoedigde Italianen hun kans grepen. Ruim voor de Oostduitsers en de Britten gingen zij door de fi nish. Toen Chris van der ploeg, de aftredende vice-voorzitter van de Fisa, de gouden medai- les overhandigde, barstten de broers Abbagnale, getraind door de in Nederland niet on bekende Noor Nielsen, in tra nen uit. Peter Michael Kolbe gaf het massaal opgekomen Westduit- se publiek (er waren ongeveer 20.000 toeschouwers) waar voor zijn geld. De 28-jarige Kolbe versaagde geen moment in de ski-finale en won met zijn revolutionaire boot (met vaste zitplaats) zoals hij wilde. „Of ik nu stop?", zei Kolbe, al dagen tevoren in de Westduitse pers als superman afgeschilderd, „eerlijk gezegd weet ik het nog niet zeker. Ik was al eerder van plan er mee op te houden, maar ben toch steeds doorge gaan. Ik moet er nog eens over nadenken". Overigens was het goud van Kolbe de enige medaille, die in West-Duitsland bleef. De dub bel vier en de Bayernexpress (achten), de enige andere Westduitse ploegen in de fina les, konden zich tot grote te leurstelling van het publiek niet in de strijd om de topplaatsen mengen. GEEN ROL VAN BETEKENIS NEDERLANDERS BIJ WK MAASTRICHT De Japanner Yasuhiro Yamashita was pas 17 toen hij bij de Japanse ju dokampioenschappen voor senioren als derde eindigde. In 1979 werd hij wereldkam pioen in het zwaargewicht. Een jaar later brak hij een been en vanaf gisteravond kan hij zich beschouwen als één van de beste en sportiefste ju doka's aller tijden. Op 24-jari- De Nederlander Wilhelm tracht de Amerikaan Mitchell met een beenworp naar de mat te krijgen. ge leeftijd presteerde hij gis teren iets, dat nog nooit ie mand voor hem heeft gedaan. Hij behaalde de wereldtitel in het zwaargewicht (donderdag) en in de klasse alle catego rieën (gisteravond) in 64 se conden, door elke ronde met een ippon (vol punt) te win nen en bovendien zonder eni ge straf of enig voordeel tegen te krijgen. Ippon uit Nippon (Japan), een exportartikel waarvoor student Yamashita zeker nog lange tijd het al leenrecht kan opeisen. De Nederlandse judoka's hebben tijdens de wereldkampioenschappen in Maastricht geen rol van betekenis kunnen spelen. Na de afgang van Henk Numan en Peter Ade laar, vielen Rik Bakker en Bert Verhoeven afgelopen vrijdag alleen op door hun knappe overwinningen op resp. Nowak (Fr.) en Azcuy (Cuba). En ook afgelopen weekeinde kwam de nog onbekraste single van het Wil helmus niet op de draaitafel van de Eurohal terecht. Hans Hoogendijk (tot 65 kg.) en Willi Wilhelm (alle categorieën) plaatsten zich wel bij de laatste acht van hun gewichtsklasse, maar daarmee was de koek voor het gast land Nederland op. Arme Wilhelm. De Bosschenaar had zich in de eerste twee ronden rustig met twee „voetvegen" kunnen opwarmen aan resp. Sundland uit Noorwegen en Fridriksson uit IJsland. Zij wogen maar net iets meer dan 90 kg. in een open klasse, waar gisteren de Ier Watt (84,7 kg.) en de Egyptenaar Raswan (147,7 kg.) de uitersten waren. De 115 kg. wegende Wilhelm trof in de kwartfinales de iets lichtere Amerikaan Mitchell, kwam een koka achter en faalde met zijn enige kans, De Japanner Yamashita is zichtbaar bezig de Pool Reszko te wurgen in de finale alle categorieën. De Pool zal even later aftikken. een armklem in de slotminuut. „Ik was ner veus. Ik wist niet meer hoe ik het moest aan pakken", stamelde Willi Wilhelm na afloop. Hoop op een herkansing was er niet, want Mitchell moest al direkt tegen de Japanse grootmeester Yasuhiro Yamashita, die in re cordtijd de Amerikaan liet aftikken. Daar voor had de 24-jarige wereldkampioen zwaargewicht ook al eens met een vol punt gewonnen, ook van de Belg Robert van der Walle (later brons), die zelf met de deze week tegenvallende Franse vedette Parisi had afgerekend. Zo fraai als Yamashita de eindstrijd bereikte, zo weinig overtuigend was de Europese kampioen Wojciech Reszko (25) tot eenzelf de prestatie gekomen. Nog meer zat er voor het blonde supergewicht uit Polen gelukkig niet in, want Yamashita greep al na 64 se conden met een verwurging zijn tweede gou den medaille van dit toernooi, de vierde voor Japan. Bij de klasse van deze Japanner staan alle concurrenten voorlopig vele pas sen ten achter. In de gewichtsklasse tot 60 kg. won de Ja panner Yasuhiko Moriwaki in de finale van de Tsjechoslowaak Pavel Petrikov (tweemaal groot voordeel). Hier won Rob Hoogendijk in de voorronden van een Cyprioot, vervolgen? in de eerste hoofdronde van Luc Chanson uit Zwitserland, waarna de uitschakeling volgde tegen de Hongaar Tibor Kineses. Geen eremetaal Ook op broer Hans Hoogendijk (tot 65 kg.) lag een dag eerder geen eremetaal te wach ten. De Vlaardinger had geen moeite met de Deen Johansen en de Mongoliër Jamsran, maar de derde ronde tegen de Roemeen Constantin (finalist) en de herkansing tegen Tsutui uit Brazilië waren te moeilijk. Het goud ging hier naar de Japanner Katsuhiko Kashiwazaki (houdgreep). Gè van de Elshout ging zaterdag in de ge wichtsklasse tot 71 kg. al snel onderuit. De 20-jarige leraar uit Hoogvliet verloor in de eerste ronde van de Cubaan Amable. Het zelfde overkwam de Japanse wereldkam pioen Kyoto Katsuki tegen de Hongaar Nagysolymosi. Een- herkansing zat er voor Van de Elshout en Katsuki niet meer in. In de finale van deze klasse tegen de Fransman Dyot, bezorgde Chong-Hak Park zijn land Korea de eerste gouden medaille ooit tijdens een wereldkampioenschap of de Olympische Spelen behaald. Een terechte beloning voor dit Aziatische land. dat al jaren uitstekend meedraait in de top. Voor de Judobond Nederland (JBN) restte na de slechte resultaten van de kernploeg de troost, dat de Eurohal ondanks het stra lende weer elke dag goed gevuld was en dat vele landen, waaronder Japan, hun lof heb ben uitgesproken voor de bijna vlekkeloze organisatie van dit evenement, dat over twee jaar in Moskou zal worden gehouden. Niet alles ging goed in Maastricht. Er werden vrijdag 17 vlaggen gestolen, verder meldde een grappenmaker de bestelde bussen, die 's morgens de judoka's moesten ophalen voor de officiële weging, dat zij een uur later moesten komen. Drie judoka's verschenen niet op de sinds tien jaar ingestelde dopingcontrole. Onder hen bevond zich de Koreaanse winnaar van het brons tot 95 kg, Hyong-Chu Ha. Deze kon zich echter in afwachting van het rap port, dat naar de internationale judo federa tie wordt gestuurd, rustig inschrijven voor de open categorie van gisteravond. Indien blijkt, dat taalproblemen de oorzaak zijn van zijn wegblijven, zal de Koreaan zijn medaille niet behoeven in te leveren. Slechts een maal, bij de Olympische Spelen van Mün chen, is een judoka positief bevonden bij een controle op opwekkende middelen en anabole steroïden. HERMAN JANSEN NEW YORK Jimmy Cotfc nors verkeerde gisteravond i rk zijn partij tijdens de ope jzc Amerikaanse kampioen; ai schappen tegen Andres Gc r mez uit Ecuador op de ran >rl van de afgrond. Uiteindelij toj won de als vierde geplaatst izi Amerikaan in vijf sets: 6— esi 6—3 6—1 4—7—6 (tiebrea rk 7-5). Voor 20.000 toeschouw»01 kwam Gomez, net als Connor linkshandig, in de vijfde en b< slissende set tot twee keer tol op voorsprong. Eerst werd hl 31, maar Connors kwam t« rug tot 55. Gomez, vijftigsl op de wereldranglijst, kree andermaal een voorsproot 65. Hij bleef bij de stari 30—30 twee slagen van d overwinning verwijderd. Cor nors bracht de stand op 6— en bereikte de vierde ronde r een dramatische tiebreak: Gomez stond dit jaar in ji voor het eerst in de belangste ling. Hij reikte tot de halve l nales van het toernooi in Wa« hington, waarbij hij onder met zegevierde over de Tsjechoslt waak Ivan Lendl. Zeventien uur na zijn zwaar b( vochten overwinning in vijf se op de Amerikaan Tim Wilkiso moest de Argentijn Jose-Lu Clerc zaterdag opnieuw al krachten gebruiken om zich l handhaven. Clerc, als vijf< geplaatst, zegevierde in sets over Mei Purcell uit Verenigde Staten, nadat hij de tweede en de derde geen game had kunnen v nen: 6—3 06 06 6—4 6- 3. In de derde ronde vielen enkt Ie verrassingen te noteren, Australiër Peter McNamar werd in vier sets uitgeschakel door de Amerikaan Bruc Manson, de nummer 74 van d ATP-ranglijst. John McEnro de Amerikaanse Wimbledor -winnaar, ging zonder probl men over naar de vierde ro de. Hij versloeg zijn landcj noot Pat Dupre in drie sets. Björn Borg had met David Ca ter uit Australië geen probl men: 6——2, 6—2, 62. Marcella Mesker, de enige N( derlandse speelster die nog i strijd was in het damesenke spel, is in de derde ronde u geschakeld. De Nederland: verloor van de Westduitse Sy via Hanika: 4—6, 61, 6— De Roemeense Virginia Ruzi moest zeer verrassend in sets de winst laten aan Zuidkoreaanse Duk Hee Le In het damesdubbelspel wer Nederlandse combinaft Marcella Mesker/Marianne der Torre in de eerste ronl uitgeschakeld door de Amer kaansen Leand en Garrisot De cijfers waren 64. 5 -5. Betty Stöve bereikte mi Chris Lloyd Evert de derd ronde. De Nederlands-Amer kaanse combinatie versloe Amerikaanse dubb Blount-Buchanan met 7- 60. Stöve ging voorts met Zuidafrikaan Frew McMilla over naar de tweede ronde het gemengd-dubbelspel, combinatie Mascarin-Dav werd met 62, 36, 75 ve slagen. Tom Okker slaagde er met zi partner Dick Stockton in derde ronde in het dubbelsp te bereiken. De Nederlands// merikaanse combinatie sloeg de Amerikaan Tim Gu likson en zijn partner Bob Mi ton in twee sets: 61. 6 Mariette Pakker en Elly Ve sies werden in de openingsroi de uitgeschakeld door de a eerste geplaatste combinat Martina Navratilova en Pa Shriver. De Amerikaan speelsters wonnen met 6— 6-2. Het toernooi om de open Am rikaanse tenniskampioe schappen stond de eers week in het teken van de d mes. Zes van de zestien g plaatste speelsters werd< vroegtijdig uitgeschakel Daarbij was de nummer tw< Andrea Jaeger uit de Vereni de Stater*, die ten onder gir tegen haar volslagen onbeke de landgenote Andrea Lean Maar ook Sue Barker (Eng Regina Marsikova (Tsj), Diani Fromholtz (Aus), Mima Jaus vee (Roe) en Virginia Ruzt konden hun plaatsen ni waarmaken. Hunt wint tennisslag NEW YORK - De complete te nistop zal volgend jaar deeln men aan het circuit van W( van oliemiljonair Lamar Hui Daarmee lijkt WCT de slag m het officiële grand prix-circi van de internationale federa' te hebben gewonnen. De ree van WCT bestaat in 1982 i 26 toernooien met een prijzfl geld van 7,9 miljoen dollar. Flushing Meadow maakte Hu bekend dat 75 spelers deft tief hebben toegezegd volgë jaar voor WCT, dat ook I toernooi in Rotterdam orga seerde, te spelen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18