es mogelijk p polotoernooi an de Velde en gebroken schouder Belgische amazone 'atalonlë sterk Winst en verlies Nederlands team Topdag voor Boxbergers 1 Onduidelijkheid in motorwereld .RANKE SLOOTHAAK NIET IN EK Bl=fi=ll='.M|gl=« Marlon van Dijk naast medailles VOORLOPIG ALLEEN THEO TIMMER ZEKER VAN TITEL JHHI T LEIDSE COURANT/ (T Goed en slecht zijn voor het Nederlands vpoloteam bij de Europese kampioenschap- in Split net zulke subjectieve begrippen als ferschil tussen links en rechts in politiek. De langestelde coach Denis Pocsik zal niet ver- it hebben, dat de nederlaag met 65 tegen henië, die in feite nog voor de officiële o- kg de nekslag betekende voor de aspira- voor het jonge team, gevolgd zou worden 1 de al even onverwacht grote overwinning 116 op het sterker team geschatte Italië. kunnen nu nog alles winnen of alles verliezen. Ie aanvoerder Ton Buunk, de enige veldspe- kan bogen op een jarenlange routine. Het :n waarheid als een koe die hij daarmee zijn jenoten voorhield, maar in de gegeven situa- is het enige reële wat er van de kansen in de nde wedstrijden valt te zeggen. Want, het is irspelbaarder dan het weer. Pocsik maakte fëteravond wel zorgen of de zege op Italië niet !f kracht had gekost, dat vandaag in de derde [rijd, West-Duitsland er van zou kunnen profi- Ook het omgekeerde is echter mogelijk, 3 j alles blijkbaar mogelijk is, nu de verlengde ijtijd van kanshebbers kanslozen maakt en om- he kampioen, de sovjet-Unie, stond al in de eerste de beste wedstrijd een punt af aan Hon garije, dat de naam heeft van afzakkende waterpo- lo-natie, West-Duitsland werd door Italië van de winst afgehouden en Spanje bezorgde het gastland een grote kater door na een achterstand van 51 alsnog van Joegoslavië te winnen. Daarbij stuurde de Russische scheidsrechter de Joegoslaaf Polic uit het water, toen deze revanche zocht voor een klap die hij even tevoren had opgelopen. Tumult Temidden van dat tumult verloor Oranje tegen Roemenië na een goed begin volkomen het over zicht op de gang van zaken. Pocsik durfde het niet aan bij een voorsprong van 42 zijn moegestreden basis te vervangen. Roemenië, dat vorig jaar nog de mannen van Trumbic doortocht moest verlenen naar de finale-poule van het Olympisch waterpolo- toernooi, greep de kans op revanche. Het maakte in de derde periode gelijk en scoorde in het laatste kwart het enige puntje dat nodig was voor de zege. Pocsik deed wat hij in deze situatie als enige kon doen: hij verving voor de wedstrijd tegen Italië doelman Wouly de Bie door Ruud Misdorp. Een greep die goed uitpakte, want waar De Bie zater dagavond een paar maal lelijk mispakte, werd Mis dorp geholpen door lat en paal als hij het zelf niet meer aankon. Er speelde nog iets mee. De Italianen zijn naar Split gekomen zonder hun legendarische aanvaller Gianni de Magistris. Hij kwam in konflikt met trainer Lonzi en geldt op zijn 31ste plotseling als te oud voor het Italiaanse team. Hoe betrekke lijk zoiets Is, heeft Pozzi, de snelste speler uit de zestiger jaren wel bewezen. Met het provinciale Bo- gliasco veroverde hij deze zomer als 43-jarlge het Italiaanse clubkampioenschap. De Magistris is nu als toeschouwer in Split aanwe zig en kan met eigen ogen zien wat er aan de ver jongde Italiaanse formatie mankeert. Die mensen zijn niet zo oud als in het Nederlandse team. Dat is waarschijnlijk de reden waarom Buunk en zijn man nen zich na een 52 voorsprong in het begin van de derde periode konden handhaven, ondanks het feit dat tekenen van een nadere ineenstorting op nieuw zichtbaar werden. In die fase buitten de Ita lianen tweemaal een numerieke meerderheid niet uit, waardoor Nederland kon uitlopen tot 72. Pas toen durfde Pocsik het aan om van zijn moegestre den basis Noordegraaf, Buunk en Van Mil rust te geven. Ook van Belkum was er hard aan toe. Maar hij wilde niet en Pocsik liet zijn steraanvaller in het water. Dat pakte goed uit, want toen de Italianen alsnog van 83 naar 85 terugkwamen, was hij de man die met een prachtige individuele aktie de strijd besliste. Eerste goud SPLIT De eerste gouden medaille op de Europese kam pioenschappen zwemmen, wa terpolo, kunstzwemmen en schoonspringen in Split is be haald door de Oostduitse Ka- trin Zipperling. Zij werd winna res bij schoonspringen dames 10 meter-plank. De 15-jarige Oostduitse had een ruime voorsprong op de Russin Tat- jana Beljakova, die tweede werd en Olympisch kampioe ne Martina Jaschke uit de DDR, die de bronzen medaille veroverde. Op de tweede dag van de Eu ropese kampioenschappen schoonspringen in Split voert Sergei Koezmin de twaalf springers aan, die zich gekwa lificeerd hebben voor de fina les vandaag. De Russische schoonspringer behaalde in de voorronde 616,14 punten. De twaalf finalisten zijn: 1. Koezmin (Sow) 616.14 punten, 2. Stajkovic (Oos) 610,05, 3. Portnov (Sow) 602,28, 4. Hoffmann (DDR) 585,84, 5. Snode (Gbr) 585,51, 6. Waskov (DDR) 574,74, 7. Catellani (Ita) 556,59, 8. Camacho (Spa) 550,47, 9. Doerr (Wdl) 549,63, 10. Worisch (Oos) 526,68, 11. Martinet (Spa) 516,87. 12. Gueor- guiev (Bul) 505,74. Cees Tania zal I Oranje heren m niet begeleiden it toernooi om de kampioenschap- nioren van 23 tot en september in Barce- "a De bonds-oefenmees- vVordt vervangen door >$ternational en Kam- *n-speler André Bolhuis. t hoorde het nieuws zelf hij gistermiddag een 15-eywedstrijd bezocht. verrast me wel", zei hij jravond, „ik heb van dswege ook officieel nog s gehoord". Zijn overige i ,en, die hij als coach in vol- •^ge dienst van de hockey- 3id heeft, behoudt hij. Eer- was Tania coach van het ■Hands herenelftal en llÖranje dames. Moment van de Scepterprijs op Duindigt. WASSENAAR In zijn drie starts verdiende Boxberger Speed op Duindigt afgelopen weekeinde het aardige bedrag van f 36.220,-. Daarvoor behoefde de tweejarige van de Nederlandse eigenaar Nuy en in Engeland bij Mick Ryan in training zijnde hengst niet eens drie keer te winnen. De hengst werd in de Clingendaalren met een neusje geklopt door stalgenoot Box berger Dream. Was het een wonder dat beide Boxbergers za terdagmiddag op Duindigt in het klassiekencriterium als favo rieten van start gingen? Alleen Season Raaphorst, die al eerder twee rennen voor tweeja rigen had gewonnen op de Wassenaarse baan, was te vrezen. Maar de eerste prijs van ruim 17 mille kwam bij Boxberger Speed terecht. Boxberger Dream bleef met een vierde plaats wat onder de verwachtingen. Season Raaphorst deed met kam pioensjockey van Nederland Kevin Davies zijn plicht, maar kon niet verder komen dan een verdiende tweede plaats. Ot ging met Clara Meltzer als derde over de eindstreep. Ot had men niet ge zien bij de favorieten op de Wassenaarse baan. Er was nóg een belangrijke ren op Duindigt. In de Sceptre-prijs gingen zeven paarden van start. Met groot vertoon van macht zegevierde Marmorera in handen van John Smith. Deze klassieke merrie was derde in de derby en heeft al vier rennen op haar naam staan dit seizoen. Commentaar van jockey Smith: „Zo'n fijn paard in de koers mocht ik nog nooit eerder winnend over de finish brengen". CELONA Johan van de Velde en Aad Bon Hoek hebben zaterdag een overheer- I® rol gespeeld in de tweede etappe van Onde van Catalonië. Van de Velde won jdagmiddag het eerste deel van de twee- tappe in San Juan. Zaterdagnacht zege- Ie Van den Hoek, evenals Van de Velde de ploeg-Post uitkomend, in het tweede jolte, een criterium in de straten van Bar- jpanjaard Vicente Belda won gisteren de 0 etappe. Belda's landgenoot Pedro Mu- Jam de leiderstrui over van de Zwitser Da- koisiger. Johan van de Velde is derde op gfl seconden. Bl Willems won zaterdag het Criterium der j. een profwielerwedstrijd achter dernies. ^landgenoot Herman van Springel, reeds 38 j |werd tweede en de jonge Ier Stephen Ro- «jbezette op twee seconden achterstand de e plaats. Joop Zoetemelk, vorig jaar glo- "I winnaar, werd ditmaal vierde. In totaal nPJ dertien coureurs geklasseerd. Bernard |JJl leindigde als zevende en zijn landgenoot Bondue, de kersverse wereldkampioen ©rvolging in Brno, bezette de negende Jos Lammertink werd zaterdag winnaar van de profwielerronde van Rijen. De Twentenaar had acht seconden voorsprong op Theo Smit, die de sprint van het peloton won en als tweede eindigde. Adrie van der Poel bezette de derde plaats. Gerrie Knetemann won gisteren een profwegwedstrijd over 102 kilometer in Schijn- del. Tien kilometer voor de eindstreep ontsnap te de „Kneet" met Gerrie van Gerwen uit een kopgroepje van vier man. De ervaren Knete mann versloeg Van Gerwen vrij gemakkelijk in de sprint. Dries Klein uit Ter Apel heeft het klassieke amateurwielerseizoen beëindigd zoals hij was begonnen: met een overwinning. Nadat hij in het voorjaar de openingsklassieker de Ster van Zwolle had gewonnen, zegevierde de renner ook in de slotklassieker de Omloop van het Zuiden. In de eindsprint versloeg hij de natio naal kampioen op de weg, René Koppert. Teun van Vliet uit Maasland werd zaterdag in de ronde van Maarssen tweede achter Stefan Rooks. Bij de dames zegevierden achtereenvolgens In Boekei, Berkel Enschot en Purmerend Gerrie van Koerts (Nieuwkoop), Petra de Bruin (Nieuwkoop) en Gonnie van Koerts. THORPE De Nederlandse waterski-ster Marlon van Dijk heeft bij de wereldkampioen schappen in Thorpe (Enge land) bij het schansspringen net een medaille gemist. Van de schans kwam ze in haar beste sprong tot 36.80 meter, waarmee ze de vierde plaats greep. Bij de figuren was voor Marlon van Dijk evenmin een ere plaats weggelegd. Ze moest op haar zwakste onderdeel beide andere Nederlandse deelneemsters laten voor gaan. Fanny Meyer behaalde 3500, Magda Slot 3070 en Van Dijk 3040 punten. Meyer en Slot deelden bij het sprin gen de dertiende plaats met 33.50 meter. De enige Nederlandse deelne mer bij de heren, Jos Slot, kon zich evenals zijn zus Mag da en Meyer niet kwalificeren voor de eindrangschikking. Hij leverde echter bij het springen een uitstekende prestatie met 46.20 meter. De titel bij de heren ging naar de Amerikaan Steve Duvall met ^£.720.52 punten. Kate Roberge veroverde de dames- titel met 2.794.31 punten. r MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 jAUESCHINGEN Een ernstig jval van de Belgische amazone pan Paesschen bij het estafet- :htspringconcours tijdens het lationale concours hippique in jueschingen overschaduwde jrestaties. De Belgische kwam Ihaar paard „Chivas-Regal" bij (lindernis ten val. Daarbij vielen paafcf en berijdster tussen twee balken. Eva van Paesschen moest per draagbaar worden afgevoerd. Later bleek dat zij een gebroken schouder had opgelopen. Winnaar, op dit nummer werd de Olympische kampioen van 1980, de Pool Jan', Kowalczyk en zijn landge noot Bodan Sas Jaworski. Franke Sloothaak, door zijn baas Alwin Schockemöhle teruggetrokken voor een plaats In de EK-ploeg van West- Duitsland, behaalde het Westduits kampioenschap voor vijfjarigen met het paard Don Rudolpho. Alwin Schockemöhle is het niet eens met de selectieprocedure van de spring- commissie van het Westduitse Olym pisch comité. „Ik heb Franke verbo den in München te rijden omdat nog altijd niet vast staat hoe onze ploeg eruit ziet", aldus een boze Schocke möhle. „Juist bij een jonge ruiter als Sloothaak vreet zoiets aan de zenu wen. Daarom heb ik mijn consequen ties getrokken". De 31-jarige Zwitser Hans Ueli Schmutz is in het Deense Horsens Europees kampioen military gewor den. In het laatste onderdeel, het springen, ging hij met Oran foutloos rond, waardoor hij zijn voorsprong op de concurrentie behield. ASSEN Wie mogen zich kampioen van Nederland noemen? Dat was de grote vraag die de gemoederen be zighield na afloop van de motorraces op het circuit van Drente. Jaap van Steen bergen, de pr-man van het KNMV, bracht een uur na de laatste race uitkomst. „Op dit moment is alleen Theo Timmer, in de klasse 50 cc, kampioen van Nederland", liet hij weten. Toch is het heel wel mogelijk dat in de loop van deze week nog een tweetal nationale kampioe nen bekend wordt. Peter Looyesteyn in de 250 cc en Boet van Duimen in de 500 cc. Deze kampioenen zullen dan wel vanachter de be stuurstafel tevoorschijn ko men. Woensdag vergadert het mo- torsportverbond namelijk over de vraag of er voor de geplan de titelstrijd in Ammerzoden, waarvoor de organiserende motorclub van het gemeente bestuur van die plaats geen toestemming krijgt, een ver vangende race komt. Die dan ook zal meetellen voor het na tionale kampioenschap. Mocht datt het geval zijn, dan is in derdaad slechts Theo Timmer nationaal kampioen. Komt er geen vervangende wedstrijd, dan kunnen ook Peter Looy esteyn en Boet van Duimen in hun klasse komende zondag in Zandvoort niet meer achter haald worden. Het is weliswaar niet de schuld van de motorbond dat de races In Ammerzoden te elfder ure geen doorgang vin den, maar het KNMV had er goed aan gedaan een vervan gende wedstrijd achter de hand te hebben, temeer daar het doorgaan van de race op het besmette stratencircuit van Ammerzoden (vorig jaar vielen daar vier doden te be treuren) vanaf het begin ui terst onzeker Is geweest. De rijders en het publiek zijn in ieder geval de dupe van deze gang van zaken, waarbij nie mand precies weet waar hij aan toe is. Bijster interessant waren de races in Assen overigens niet. Alleen de strijd in de 250 cc kende een spannend verloop, waarbij Peter Looyesteyn en Mar Schouten elkaar geen duimbreed toegaven. Uitein delijk bleef Looyesteyn juist voorop. In de 500 cc was Boet van Duimen bij afwezigheid van Jack Middelburg heer en meester. Henk de Vries, die voor het eerst na zijn buiteling tijdens de training van de As ser TT weer in wedstrijdver band uitkwam, werd verdien stelijk tweede. De 50 cc werd een prooi voor Theo Timmer, met Henk van Kessel op de tweede plaats, terwijl Mar Schouten in de 350 cc de rol len met Peter Looyesteyn om draaide en eerste werd. De trophee der naties, het lan- denwereldkampioenschap motorcross 250 cc, is verras send gewonnen door de Vere nigde Staten. België werd tweede, Nederland derde. Het Nederlandse team, bestaande uit Henk van Mierlo en Kees van der Ven speelde in de stofwolken van het Belgische plaatsje Lommei een vooraan staande rol. Van Mierlo dwong door zijn rijden zelfs een con tract af bij Suzuki. Gerard Rond stelde duidelijk teleur. In beide mancvhes moest hij af haken met een lek carter. De voorlaatse races om de Nederlandse crosstitel bij de zijspannen hebben gisteren inhet Betuwse Gendt geen be slissing opgeleverd. Die valt zondag in Nederweert. Drie combinaties hebben nog een kans. Het klassement wordt momenteel aangevoerd door Bakens en Van Heek (224 punten), gevolgd door Van Gastel/Hurkmans (214 pnt.) en Van Heugten/Kigge (197 pnt.). In Gendt waren de kers verse wereldkampioenen Van Heugten en Kigge veruit de snelsten. SU!5 aam ammaIiiI# autorace in het Amerikaanse West Allis waar Bob La- Oil BËlfl OlSQËlUK zier uit Vale in Colorado zijn bolide bovenop de wagen wlwIllBi NfBj wwii Vll5 van Poncho Carter uit Brownsburg Indiania parkeerde. Dit spectaculaire moment deed zich voor tijdens een Beide coureurs liepen bij crash geen verwondingen op. Boet van Duimen stijlvol, met het voorwiel een deci meter boven het asfalt, op weg naar de winst in As sen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13