Wereldbeker ifgang voor «gemotiveerde Imerikanen [os van start tot finish eerste swwli K SOVJET-UNIE FAALT IN ROME heel klein wereldje PRIJZENKAST frontaal MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 Het na-Olympisch zal, wat de atletieksport >ft, voortaan in het teken k van de strijd om de jldbeker. Een evenement je IAAF vier jaar geleden it leven riep om de moge- eid tot competitie te ver in en daarnaast wat min- pedeelde continenten als I Oceanië en in mindere j Afrika in staat te stellen ten minste één keer per l jaar met de wereldtop, ju eenmaal in Europa en tika huist, te meten. Hoe- Ie formule de organisatie Iiodige beperkingen op- I omdat niet alle wereld- ers kunnen worden uit- ligd, loopt het publiek voor een dergelijk ge- Zeker wanneer het (Italië) aan.de reeks lende teams wordt jd. Met een gemid- van meer dan 55.000 T8 zal het organisa- itè, onder leiding van 2 september gekozen I-president Primo Nebio- lellig de schulden kunnen ilen, die zijn ontstaan it met de deelneming [da Azzuri een extra (ne- baan moest worden 'legd. Wereldbeker blijft dan ook het programma van de staan, ondanks de komst jen mondiale titelstrijd in zij het dat de continen- Ikaar niet meer in de fre- tie van twee, maar vier zullen bekampen. Over Öar kunnen we dus In het lalische Canberra nog- b constateren of eindelijk nachtsverhoudingen in de jekwereld zullen worden jetast. Evenals in Düssel- (1977) en Montreal (1979) eert Europa, met uitzonde- van de ditmaal bijzonder pmotiveerde Amerikaanse pploeg, het wedstrijdver- i Als naast grootmachten flost-Duitsland en Rusland fest van Europa kan excel- I, terwijl een continentale enmoter als Italië zelfs maal een zesde plaats behalen, zegt dat voldoen- let begin van de jaren ze- Ulrike Meyfarth in een even fraaie als hoge sprong (1,96 meter). ventig waren er aanwijzingen dat Afrika zich zou gaan mani festeren, maar de ontwikkeling van de atleten uit het zwarte continent l9 gestagneerd. Wel licht ook een gevolg van de ge brekkige begeleiding van het talent, dat er ongetwijfeld rondloopt. De Afrikanen zijn echter nog steeds niet in staat die klasse te bundelen en heb ben momenteel meer oog voor een doelgerichte aktie tegen het anti-apartheidsbeleid van Zuid-Afrika, dat nog deze week opnieuw van de IAAF te horen kreeg dat het niet werd toege laten tot deze federatie. Even had het er de schijn van dat A- frika in Rome zou protesteren tegen de aanwezigheid van Nieuw-Zeeland aan deze wed strijden vanwege de omstre den trip van het Zuidafrikaanse rugbyteam De Springboks. Maar de Keniaan John Kasyo- ka, die deze taak op zich zou nemen, verscheen helemaal niet in Italië, terwijl er tussen de Afrikaanse landen onderling onenigheid bestond over de te volgen strategie. Henry Marsh wint de 3000 meter steeple, maar zal later worden gediskwalificeerd door een protest van de Italiaan Mariano Scartezzini (rechts). schitterde door afwezigheid. Met name de vertegenwoor diging van de Verenigde Sta ten verscheen door allerlei oor zaken lang niet in de sterkste formatie aan de start en ver speelde daardoor een zekere overwinning. De afgang van de Verenigde Staten bij de heren kreeg za terdag al zijn beslag. Verant woordelijk voor het debacle waren discuswerper John Po well en steepleloper Henry Marsh, die beiden niet voor hun land scoorden en dat Is nu eenmaal funest In dit soort wedstrijden. Zeker als je een atleet op de 100 meter van start laat gaan, die niet hele maal fit Is zoals Carl Lewis, die vrijdag dan ook prompt als ne gende en laatste finishte. Klinkende munt De absentie van Powell, nota bene de beste discuswerper van dit seizoen als je de van wege dopinggebruik voor het leven geschorste Ben Pluck- nett niet meerekent, is teke nend voor het gebrek aan dis cipline bij de Amerikaanse at leten, die onlangs ook al met geen stok naar Leningrad te krijgen waren voor de interland tegen de Sovjet-Unie. De ve detten geven Immers de voor keur aan het goedbetaalde Eu ropese circuit, waar men, zoals bekend, een topprestatie met klinkende munt weet te hono reren. Powell, die de laatste weken in Oslo trainde, had donderdag de ploegleiding van zijn land in Rome nog van zijn komst ver wittigd, maar sindsdien werd ondanks herhaalde oproepen taal noch teken van hem ver nomen. Brian Oldfield, ook hoog genoteerd op de ranglijs ten, zou normaal gesproken di- rekt naar de Italiaanse hoofd stad zijn afgereisd, ware het niet dat de organisatoren dit weigerden omdat zijn naam niet in de computer voorkwam. Henry Marsh sloeg In de voor- laatse ronde van de 3000 me ter steeplechase de waterbak over na een onvrijwillige bot sing met de Oostduitser Ralf Pönitsch en boekte dus een Dat onderlinge gekissebis duurde zelfs tot in Rome voort, waar de veelvoudige wereldre cordhouder Henry Rono er zelfs de brui aan gaf toen hem was medegedeeld dat hij wel op de vij, maar niet op de tien kilometer van start mocht gaan als vervanger van de uit vorm geraakte Miruts Yifter. Rono pikte dit niet en stapte vrijdag al In het vliegtuig naar Jemen, waar nu eenmaal meer (olie dollars te verdienen zijn dan in Rome. Rono was echter niet de enige atleet die in Rome nutteloze triomf. De Amerika nen tekenden nog wel protest aan tegen de diskwalificatie met het motief dat Marsh ge duwd werd en bovendien geen baat zou hebben gevonden bij zijn noodlottige fout, maar de atleet zelf voelde al wel aan dat hij fout zat en vertrok zon dagochtend vroeg teleurge steld uit Europa. Criteria De Verenigde Staten incas seerden op beide onderdelen dus geen punten, terwijl nor maal gesproken zeker zestien punten op zak zouden kunnen worden gestoken. En dan wordt nog de winst buiten be schouwing gelaten, die be haald zou kunnen worden wan neer de Amerikaanse officials eens andere criteria zouden hanteren dan uitsluitend de winnaars van de begin juli ge houden selectiewedstrijden voor Rome aan te wijzen. De afwezigheid van Renaldo Ne- hemiah, de wereldrecordhou der op de 110 meter horden, is natuurlijk bespottelijk, al maakte Greg Foster veel goed door zijn race winnend te vol tooien. Dit in tegenstelling tot de on overwinnelijk geachte Ameri kaanse 4 x 100 meter-ploeg, die op 38,95 sec. bleef steken, achter de onder Europese vlag varende Poolse formatie en Oost-Duitsland. Het verlies van de Inmiddels tot twintig punten opgelopen achterstand op Eu ropa kon de Verenigde Staten, dat ook Oost-Duitsland en zelfs Rusland had moeten pas seren, niet meer goed maken. Maar gezegd moet worden dat de ploeg op de laatste dag wel die nummers won, die het aan zijn stand verplicht was, zoals de 200 meter, waar Mei Lat- tany Olympisch kampioen Al lan Wells van een dubbele overwinning afhield. Behalve Lattany boekten de onderda nen van Ronald Reagan ook winst op de 110 meter horden, het hoogspringen, waar Tyke Peacock zijn beste prestatie van 2,28 m evenaarde, en de 4 x 400 m-ploeg. Onweer Wereldrecords werden er in Rome niet gebroken en dat lag enerzijds aan de baan, ver vaardigd van een enigszins korrelige substantie en ander zijds aan de paar onweers buien, die Rome teisterden na dat er een maand lang geen druppel water was gevallen. De Tsjechische Jarmila Kratochvi- lova komt de eer toe het dichtst bij het verbeteren van de beste mondiale prestatie te zijn geweest. Dit 30-jarige Oosteuropese krachtmens, ge speend van elke vrouwelijke schoonheid, roffelde haar 400 meter af in 48,61. Precies één- honderste van een seconde boven het bestaande record van Olympisch kampioene Ma- rita Koch, die op eerbiedwaar dige afstand in 49,27 als twee de finishte. Bij de heren eindigde Europa, of wat daarvoor in Rome door ging, op de eerste plaats voor Oost-Duitsland, dat slechts na de triomf van Werner Schild- hauer op de 10.000 m slechts tot winst kwam bij het kogel stoten (Udo Beyer) en het dis cuswerpen, waar Armin Lem- me een waardige vervanger was van de geblesseerde Wolf gang Schmidt. Europa verza melde daarentegen zes over winningen, alle op de loopnum mers met een stevige Britse in breng. Nadat Sebastian Coe vrijdag op de 800 meter ge speeld had met zijn „concur renten", deed zijn landgenoot Steve Ovett het een dag later op de 1500 meter dunnetjes over in een, gezien de omstan digheden, voortreffelijke tijd van 3.34.95. Bij de dames triomfeerde Oost-Duitsland, evenals twee jaar geleden in Montreal. De ploeg had evenwel de grootste moeite met Europa. Andere in het oog springende gebeurte nis was het falen van de verte genwoordigers van de Sowjet- Unie, die zowel bij de dames als de heren slechts driemaal zegevierden en in de personen van de Olympisch kampioenen Viktor Markin (400 meter hor den) en de hinkstapspringer Jaak Uudmae zelfs gevoelige nederlagen te slikken kregen. Blijkbaar werkten de kracht sexplosies van Moskou niet door tot in Rome. HES LAG RAND Twee minuten nadat wereldkampioen profstay- •was geworden viel René ten prooi aan zijn emo- De grote winnaar was in- een klein mens. „Hier ik een jaar lang alles voor lan, elke dag heb ik aan I koers gedacht". De tde gouden medaille voor triand in Bmo op naam Ne 25-jarige Noord hol la n- wae een sportief vervolg len nare gebeurternis bij vorige wereldkampioen- ppen in Beeencon. Öebutant won Kos achter Vestduitser Wilfried Pfeff- de zilveren medaille. Een later kwam het bericht pij positief was bevonden pt innemen van strychnine, vergift voorkomend op de pglijst. Kos ontkende, kte melding van wantoes- pn bij de controle en de [U vroeg een uitgebreid •rzoek aan. Kos schoot er mee op. Geestelijk was 'geknapt. Hij maakte een 'ijke winter door, maar toch de inspiratie om op >ts terug te vechten. „Ik Ie basis gelegd in weg- irijden. Was er geen in Nederland, dan ging lividueel naar de Belgi- kermiswedstrijden". 'io zou Kos achter de mo- Bruno Walrave fietsen, igmaker die in 1969 op -de piste in Brno Bert h naar de wereldtitel had d. Voor een buitenstaan- «gt dit gegeven niets, een Br gelooft heilig in minus details. In het slotnummer de wereldkampioenschap had Kos het geluk aan zijn kant. Bij de loting kreeg hij de voor stayers heel belangrijke startpositie. Dat toeval maakte hqm ook min of meer kopman van het Nederlandse trio in de finale tegen twee Duitsers en drie Italianen. Even sterk Op papier waren Kos en Mar tin Venix even sterk. Allebei meenden 'ze ook een beste kans op de titel te hebben. Coach Cees Stam, de drievou dige oud-wereldkampioen die zijn streekgenoot naar de stay- erij overhaalde probeerde aan te tonen, dat Kos dit jaar de betere renner was. Stam: „Dat bewijzen zijn uitslagen In de wegwedstrijden. Kos finishte in Belgische koersen over 180 ki lometer binnen de eerste vijf entwintig en In Nederlandse criteriums meermalen bij de eerste tien. Bovendien werd hij in Nijmegen ook Nederlands kampioen". Venix weigerde, leder zou voor eigen kans rij den en alleen gesteund worden als beide renners de situatie van de wedstrijd hadden gea nalyseerd. De Limburger Rom- pelberg, via de herkansing tot de finale doorgedrongen, had niets in te brengen in de voor bespreking het stond vooraf vast dat hij enkel zou figure ren, het geen ook gebeurde. Martin Venix' zelfvertrouwen kreeg een gevoelige tik bij de loting. Hij lootte de derde startpositie. Dat was op zich niet zo erg als Kos niet de eer ste plaats had. Venix: „Ik reed in het begin ook niet goed. In het eerste deel van de wed strijd stond er een vrij harde wind, daardoor had ik voor een BRNO De 54 medailles van de wereldkampioenschappen wiel rennen op weg en baan In Tsjecho-Slowakije werden als volgt verdeeld: Achtereenvolgens land, goud, zilver, brons. Rene Kos is achter gangmaker Bruno Walrave „op zijn gemak" op weg naar de wereldtitel bij de profstayers. Iets lichtere versnelling dan normaal gekozen. Opeens ging de wind liggen en was mijn versnelling te klein om de maximum snelheid te maken. Ik wist dat Kos iets zwaarder reed en daarom ook tegen het einde betere kansen zou heb ben. Achteraf vraag ik me af of ik het fysiek had gekund. Na twintig minuten had ik al pijn in de zij en in de knieën". René Kos heeft van start tot fi nish geleid In de finale van de profstayers. Hij fietste zo zui nig mogelijk een zo hoog mo gelijk tempo. Pas in de eind sprint werd hij en niet eens overtuigd aangevallen door de Italiaan Bruno Vicino en ti telverdediger Wilfried Pfeffgen. Ook achter hem speelde zich geen enkel duel af, hetgeen deze finale tot de slaapverwek- kendste uit de geschiedenis maakte. De gemiddelde snel heid lag ook ruim een kilome ter onder de amateurfinale. Coach Cees Stam wilde dat recht praten. „Pfeffgen stapte dodelijk vermoeid van de fiets en Vicino kon niet meer op zijn benen staan. Bovendien stond er nu aanzienlijk meer wind. Het tempo van Kos was heel strak, niemand kon bij hem ko men" schappen In een discipline, waarvoor zich slechts drie lan den In de finale plaatsten. Ve nix faalde In de strijd om een tweede plak. Hij werd slechts vierde. De internationale staye- rij heeft het nog steeds moei lijk, al kwam er een jeugdige vaandeldrager: René Kos uit Oudkarspel, vijf kilometer van Warmenhuizen. Waar amateur- stayerkampioen Matthé Pronk woont. De stayerij is wel een heel klein wereldje. De pas 25-jarige Japanner Koi- chi Nakano behaalde zijn vijfde wereldtitel bij de profsprinters. Zo won Nederland het tweede Nakano is sinds 1977 ongesla- goud op de wereldkampioen- 9©n 'n de oudste wlelersport- Oost-Duitsland Sovjet-Unie Nederland West-Duitsland België Frankrijk Verenigde Staten Australië Japan Tsjechoslowaklje Zwitserland Italië Denemarken Canada Polen discipline. Ook in Brno was niemand opgewassen tegen hem. Ook niet de beloftevolle Canadees Gordon Singleton. De krachtpatser versloeg hem in de finale telkens met een lengte voorsprong. Nakano achterhaalde op de eeuwige ranglijst van sprint kampioenen de Nederlander Piet Moeskops. In 1970 won Nakano, hoofdzakelijk in de sprint- en keirinwedstrijden In eigen land, 1.014.000 gulden. Hij Is al jaren de renner die in de wereld het meest aan prij zengeld verdient. Bovendien heeft hij een gigantisch inko men aan reclames en dergelij ke. Als er ooit iemand voorbe stemd was om het record van zeven wereldtitels sprint van de Belf Jef „Poeske" Scherens te verbeteren is het Nakano wel. Het was in Brno alleen jammer dat het sprinttoernooi weinig deelnemers telde en de 5 1 1 3 4 1 2 0 1 1 3 2 1 2 0 1 1 2 1 1 1 1 1 0 1 0 2 1 0 2 1 0 2 0 3 2 0 1 1 0 1 0 0 0 1 Italiaan Boritempi In de halve finale tegen Nakano zijn rech- tersleutelbeen brak bij een val partij na een lekke band. Naast de sprint en de profstay ers was er een derde finale. De Oostduitser Lutz Haueisen won de puntenwedstrijd voor ama teurs met veel overmacht. Hij nam met de Amerikaan Leo nard Nitz (zilver) en de Deen Michael Marcussen (brons) een ronde voorsprong en verza melde ook nog de meeste pun ten. Het was de vijfde gouden medaille voor Oost-Duitsland. dat met staatsamateurs slechts aan zeven van de acht tien onderdelen van de wereld kampioenschappen wielrennen deelnam. In de finale speelde Peter Pieters geen enkele rol van betekenis. Hij fietste voort durend aan de staart van de groep en stapte voortijdig at met de mededeling: „Ik kreeg de pedalen niet rond". Sur place voor KNWU Een blik op de medail- lelijst van het toernooi j om de wereldtitels wielrennen op de baan (elder9 op deze pagi na) zou de indruk kun nen wekken dat het nog niet zo slecht zou zijn gesteld met het vaderlandse 'pistefiet- aen'. Tweemaal goud en eenmaal brons lijkt heel wat. Maar niets is minder waar. Alle tin ten van de twee regen boogtruien, van de stayers Pronk en Kos, kunnen niet verdoeze len dat de huidige situ atie weinig rooskleurig is. Dat bleek op alle andere onderdelen in Brno. Soms schrijnend trad aan het licht dat de achterstand die met name ons land heeft opgelopen in het mon diale baanwezen ten opzichte van de Oost bloklanden bijna on overkomelijk is gewor den. Net als bij sporten als zwemmen en atle tiek heeft de Oosteuro pese staatsaanpak sportlieden uit die na ties een voorsprong verschaft die wereld- toernooien al9 zo'n WK wielrennen tot een zeer eenzijdig gebeuren maakt. Op zich zou dat nog geen ramp zijn als bijvoorbeeld Nederland zich maar met alle mo gelijke middelen zou trachten in te dekken tegen de groeiende achterstand. Maar daar is geen sprake van. Zoals inmiddels een goed gebruik is gewor den als een Nederland se sport equipe wordt afgevaardigd, vormde het legioen blauwe (of anderskleurige) bla zers weer een zeer groot deel (in Brno 32 man maar liefst) van de vaderlandse ploeg. Zelden zal een club of ficials groter zijn ge weest. Maar dat alles zou nog te rechtvaardi gen zijn geweest in dien er sprake zou zijn van een constructief bezig zijnde groep bondsbonzen. Een groot aantal van de in Praag en Brno aanwe zige heren hield zich echter meer bezig met lobbyen over de opvol ging van de aan een af scheid denkende voor zitter Hylkema. Voor waar, een heel belang rijke zaak. Inmiddels stapelen de problemen in de vader landse baan-wielerwe- reld zich op. In Brno bleek dat ook een groot deel van de Sc- tieve vertegenwoordi gers zich weinig pro fessioneel gedroeg. Zo heeft het een groot aantal van de vader landse wielerploeg aan de nodige (zelfdisci pline ontbroken. Maar ook dat is terug te voe ren op gebrek aan ca pabel kader. Waartoe ook de na elf jaar bondsdienst binnen kort terugredende baansportcoördinator Frans Mahn moest worden gerekend. Mahn maakte in Brno een uitgebluste indruk, een weinig inspireren de factor in een evene ment waar toch ge tracht moet worden zo hoog mogelijk te sco ren. De leiding van de KNWU heeft berust in een dergelijke gang van zaken, daarmee eens te meer bevesti gend dat de baansport het stiefkind kind is van de vaderlandse wielersport. De wiele- runie heeft zich jaren lang blind gestaard op de wegsuccessen, zich niet bekommerend om de gestage achteruit gang van de baanren ners. Die tot hun onge noegen moeten con stateren dat er aan de structuur voor de pis- tiers nauwelijks iets wordt gedaan. Er zijn inmiddels verscheide ne rapporten versche nen, maar tot dusver is alles in een bureaulade op het bondsbureau verdwenen. Een weinig verheffend beeld van en voor een bond die met een andere tak op zo veel successen kan bogen. Het wordt tijd dat er eens construc tief gewerkt gaat wor den aan een nieuwe 8tructruur in het baan- metier, met zo veel mogelijk coaches voor elk onderdeel en in schakeling van figuren met ervaring, waarbij vooroordelen en senti menten eens opzij ge zet dienen te worden. Als de KNWU op deze weg door gaat is er niet eens meer sprake van een 'sur place' in het mondiale gebeu ren, maar van een af- valkoera waarbij Ne derland als één der eersten in de bezem wagen stapt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11