Polen wach t een koude win ter Walesa veroordeelt „domme geruzie" Klokken in Carpegna luiden schi jnbaar uit zichzelf Albert Speer: van oud-nazi tot miljonair Khomeiny roept op tot matiging bij jacht op tegenstanders Naar Zweden in herfstvakantie Spaanse minister van justitie treedt af Westduitse vredesbeweging eenzijdigheid verweten BUITENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Vier kerkklokken die zomaar ineens, zonder dat er ook maar een (mensen - Winger naar wordt uitgesto ken, zachtjes beginnen te lui den. Dit opzienbarende feno meen doet zich al sinds 1970 voor in het bergdorpje Car pegna, 200 kilometer ten noorden van Rome. Allerlei geleerden, para-psychologen, campanologen (klokkendes- kundigen), technici, spiritis ten, allemaal uitgerust met geldige Italiaanse diploma's, zijn er al bij geweest. Maar geen mens schijnbaar die het kan verklaren. Volgens de paar honderd dorpelingen zit het 'm daar juist in, in het feit dat geen mens er raad mee weet Sommige dorpe lingen geloven in niets min der dan een wonder. De eer ste klok, de kleinste, begon op s avonds op 1 november 1970 te luiden en sindsdien, meestal in de wintermaan den, heeft het verschijnsel zich op zeer onregelmatige tijden herhaald. Tegelijker tijd zijn de dorpelingen getui ge van de gekste dingen. Het altaar van de kerk dat al klaar is voor de mis, zonder dat iemand daar de hand in heeft gehad, allerlei voor werpen die ineens van plaats of verlegd blijken, miswijn die van de ene ampul in de andere is overgegaan, en broeders die God weet waar vandaan tevoorschijn komen en plotseling verdwijnen. Terwijl de wetenschap het hier laat afweten, doen er wel theologische verklarin gen opgeld. Bij de kerk hoort ook een klooster waar voor namelijk jonge broeders hun opleiding krijgen. Zij zouden zich de laatste jaren niet al tijd gedragen hebben zoals men dat van jonge dienaren van het geloof zou kunnen verwachten. Hoe het ook zij, de jonge fraters schijnen zo onder de indruk te zijn van de aandacht die aan de on verklaarbare gebeurtenissen in het dorp is geschonken dat ze zich nauwelijks meer bui ten de kloostermuren laten Albert Speer: voorbeeld van een Duitser die zich door de glans van Hitiers carrière liet verblinden. (Vervolg voorpagina) BONN De dood van Albert Speer (76), Hitiers bewa peningsminister, trad exact op dezelfde dag in waarop 42 jaar geleden de Tweede Wereldoorlog begon, waar aan hij in de tijd van het Nazi-regime zoveel toe heeft bijgedragen. Speer was het typisch voorbeeld van een Duitser die zich door de glans van Hitiers carrière liet verblinden, die van harte diens doeleinden ondersteun de. die pas kritisch werd toen de fatale afmetingen van de catastrofe duidelijk werden en die zich daar te laat en tevergeefs tegen verzette, zoals vele anderen moest hij er in de gevangenis voor boeten. Anders dan andere meelopers heeft Speer er na de oorlog onophoudelijk alle moeite voor gedaan om zijn gedrag te genover het grote publiek te verdedigen. Hij deed dit in memoires en herinneringen die als gevolg van zijn vroegere hoge positie tot bestsellers werden en die hem tot een zeer vermogend man maakten. Ook voor radio en tv was hij een geliefd gesprekspartner. Nog pas enkele we ken geleden verscheen van zijn hand het boek „De Slaven staat. Mijn conflict met de SS". Daarvoor had hij „Herinne ringen" (1969) en de „Spandauer Dagboeken" (1975) gepu bliceerd. Speer leerde Hitier al als jonge man kennen. In de dertiger jaren werkte hij voor de Nazi's aanvankelijk als veelbelo vend architect van typisch fascistische bouwwerken. Zijn sympathie voor Hitler die zelf door Speers ideëen was ge charmeerd, leidde ertoe dat hij in 1942 Rijksminister voor Bewapening en Munitie werd. Vanaf 1944 kwam Speer in toenemend conflict met Himmler, hetgeen ertoe leidde dat hij zich steeds meer van de Nazi-ideologie verwijderde. Na 15 jaar dienaar van de Nazi's te zijn geweest, en 20 jaar in de gevangenis van Spandau in Berlijn je hebben gezeten als gevolg van het vonnis in Neurenberg, is zijn latere ver dediging altijd op scepsis bij historici en andere kritici ge stoten, ondanks het succes van zijn boeken bij het grote pu bliek. Daarbij ging het niet zozeer om de betrouwbaarheid van zijn informaties, want iedereen was het er over eens dat die als een belangrijke bijdrage aan de contemporaine geschiedenis gelden. In zijn laatste boek schildert hij bij voorbeeld treffend hoe Hitier en de SS erop uit waren om van hun imperium een slavenstaat te maken met 14 mil joen gevangenen in concentratiekampen, waarop het Nazi- -rijk zou moeten berusten, dit zou ook zeker zijn gebeurd, zegt Speer, als Hitier de Tweede Wereldoorlog had gewon- De kritiek op Speer heeft veel meer te doen met de manier waarop hij zijn houding tegenover de SS-staat heeft gepro beerd schoon te wassen. Speer heeft altijd beweerd dat hij alles in het werk heeft gesteld, zeker aan het eind van het- Hitler-regime, om het ergste te vermijden. Het antwoord daarop van zijn kritici luidt dat zo'n houding van zoge naamd verzet niets aan de feiten heeft veranderd, maar dat het einde alleen is veroorzaakt door de militaire neder laag. In dit verband schreef de bekende historicus Bracher onlangs over Speer: „Niet in de machtstrijd van 1944-'45 maar in het eigen zelfbedrog van 1933, toen de jonge Speer, partijlid sinds 1931, zijn steile carrière begon te maken, ligt de beslissende ingreep". AMI VAN VREE WARSCHA V De leider van de Poolse vrije vakbond Soli dariteit, Lech Walesa, heeft gisteren voor de Poolse radio en televisie kunnen spreken. Hij zei dat het tijd is dat de regering ophoudt met het „domme geruzie" en gaat sa menwerken met zijn bond om Polen te redden. „Wat wij nu hebben bereikt, werd bereikt door confrontatie. Er dienen van nu af aan snel radicale en opbouwende maatregelen ge nomen te worden", aldus Wa lesa die meent dat de regering in snel tempo het vertrouwen van de bevolking aan het ver liezen is. Hij herhaalde dat de persorganen een vertekend beeld geven van de activitei ten van Solidariteit. Twee maal een half uur zend tijd was de enige belangrijke concssie die de regering tot dusverre deed in de onderhan delingen over de media. De onderhandelingen zijn maan dag vastgelopen, maar Walesa maakte toch gebruik van het eerste half uur zendtijd. Daar de uitzendi vasat Polen vol vrees de winter tegemoet MADRID De Spaanse minister van justitie, de 50-jarige Francisco Fernanaeze Ordonez, is gisteren plotseling afge treden. In een brief schrijft de minister dat hij een zekere afstand wil nemen van de huidige gebeurtenissen en dat hij in politiek opzicht andere wegen wil bewandelen. Het was al lang duidelijk dat Ordonez, die onder meer verantwoor delijk is voor de onlangs aangenomen echtscheidingswet en wetten tot belastinghervorming, zich niet thuis voelde in de regering onder leiding van premier Calvo Sotelo. De minister maakte er geen geheim van dat hij de toetreding van Spanje tot de NAVO, waarvan op dit moment sprake is, niet juist acht. Premier Calvo Sotelo heeft inmiddels zijn minister voor algemene zaken, Pio Cabanillas, benoemd op de post van justitie. Door het vertrek van Ordonez gelooft men dat de strijd in de regerende UCD (die bestaat uit conservatieven, christen democraten, sociaal-democraten en liberalen) over de vraag wel ke kant de partij uit moet, nog zal toenemen. Die verdeeldheid in de partij leidde eind januari al tot het vertrek van premier Adolfo Suarez. Conferentie van armste landen geopend PARIJS De Franse president Francois Mitterrand heeft gisteren tijdens de opening van de conferentie van de Vere nigde Naties over steunverlening aan 's werelds 31 armste landen gezegd, dat solidariteit met de Derde Wereld niet al leen de sleutel vormt tot „onze gemeenschappelijke toe komst", maar een noodzakelijkheid is voor het Westen. Mit terrand sprak tot delegaties van meer dan honderd landen die de twee weken durende conferentie in Parijs bijwonen. Naar wordt verwacht zal in Parijs een nieuw programma voor internationale actie worden aangenomen, waarvan de VN hopen dat het de armste landen in de toekomst in staat zal stellen zich zelf te redden. De landen die door de VN zijn aangewezen als de „minst ont wikkelde" variëren van Bangladesh in Azië tot het kleine Lesot ho in zuidelijk Afrika en het Middenamerikaanse Haiti. WARSCHAU „Nu staan we nog in de rij voor vlees, melk, zeep, lucifers, alcohol, meel en vele andere levensmiddelen. Dat is al erg, maar als we de komende winter gebrek aan kolen krijgen, dan wordt de si- tutatie pas echt rampzalig. Deze voorspelling van menige Poolse burger weerspiegelt de vrees van vele deskundigen in regering en vrije vakbond, dat de economische crisis in Polen zijn dieptepunt nog niet heeft bereikt. Rijen voor winkels zijn in Polen een vertrouwd beeld geworden. Het ver schijnsel is niet nieuw in een land met een produktiesys- teem als het onze, maar de rijen zijn nu ongekend in aan tal en lengte. De ineenstorting van het produktieapparaat kwam voor velen als een ver rassing, ondanks de voorteke nen begin dit jaar. Het inzak ken van de kolenproduktie baart met name veel zorgen. „We zullen het koud krijgen deze winter", zo voorspelt een huisvrouw, „en in dit land is nog geen enkele ervaring met energiebesparing, zoals in het westen". Polen is voor een groot deel van zijn energievoorziening afhankelijk van steenkool. Daarbij komt dat deze delfstof het belangrijkste exportpro- dukt is van het land en zo voor het grootste deel van de buitenlandse (westerse) devie zen zorgt. Export van steen kool zou juist zorg moeten dra gen voor een deel van de afbe taling van de gigantische schuld (zo'n 65 miljard gulden) die het land heeft in het Wes ten. De regering kondigde in ieder geval al strenge maatre gelen af die tot energiebespa ring moeten leiden. Zo mag in geen enkel openbaar gebouw komende winter de tempera tuur boven de 17 graden uit komen. Voor de industrie is de prijs van de steenkool enorm verhoogd. Met de prijsverhogingen voor voedsel hoopt de regering het Poolse prijzenstelsel verder te rationaliseren, zoals ze het zelf noemt. De enorme rijen voor juweliers, bonbonwinkels en luxe-goederenzaken tonen een bijzonder facet van de Poolse crisis, hoewel in Oost-Europa niet geheel beschikken over veel rr stakingen v mer. Velen zeggen geen ver trouwen meer te hebben in de zloty en de produktie, die in sommige bedrijfstakken vol gens officiële cijfers, met vier procent is gedaald kan de vraag niet meer aan. „Vele Poolse huisvrouwen lopen met reserveboodschappentassen te winkelen en als ze iets zien het algemeen r geld sinds de afgelopen zo denken dat ze het misschien wel eens kunnen gebruiken, dan kopen ze het", zo vertelt een huisvrouw die zelf twee extra tassen laat Het matig functionerend di stributie-apparaat en bepaalde spelingen van het systeem lei den tot een onevenwichtige sa menstelling van de voorraden in de winkels. Zo was er drie maanden geleden overal azijn te krijgen en nu lijkt het wel of er in het hele land geen druppel meer te vinden is, al dus een Poolse. Het bezinete- kort maakte dat het distribu tiesysteem nog een graad ach teruit ging. Volgens medewer kers van de vrije vakbond So lidariteit weten de organen die beslissen over de verspreiding van de rantsoeneringsbonnen vaak niet eens hoe groot de voorraden van bepaalde pro- dukten zijn en daarom is een bon nog geen garantie voor de verkrijgbaarheid van een pro- dukt. Het systeem van de gro te overheidssubsidies op de eerste levensbehoeften -in Oost-Europa lang gekoesterd als grote verworvenheid van het communisme - kwam door het feit dat veel Polen veel te geld hebben nog meer onder druk te staan. Een groot aantal landen in oost-Europa schafte dit systeem al af, maar pogin gen in Polen leiden tot grote ongeregeldheden in 1970, 1976 en stakingen in 1980. Toch zet de regering nu opnieuw de prijsverhogingen door, zoals die voor brood die onlangs werden afgekondigd. Solidari teit ziet in beginsel wel de noodzaak van die prijsverho gingen, maar de vakbond wil dat ze gepaard gaan met een pakket ingrijpende economi sche hervormingsvoorstellen. TEHERAN De Iraanse geestelijk leider ayatollah Khomeiny heeft zijn regime gisteren opgedragen de jacht op tegenstanders van het is lamitische bewind te mati gen. De 81-jarige geestelijk leider deed zijn opdracht uitgaan in een toespraak vanuit zijn huis in het noorden van Te heran, die door de radio werd uitgezonden. De justitie, aldus Khomeiny, moet degenen die corrupt zijn straffen, maar de on- schuldigen vrijlaten. „Haar houding moet islamitisch zijn, aangezien dit een isla mitische republiek is". Waarnemers geloven dat de repressie in Iran veel vertrou welingen van Khomeiny heeft vervreemd en dat Khomeiny met zijn jongste interventie heeft proberen te voorkomen dat nog meer vertrouwen wordt weggenomen bij hen die de islamitische republiek een goed hart toedragen. De spoe ling waaruit geput kan wor den voor nieuwe leidingge- Iraanse studenten maken met hun vingers het victorie-teken nadat zij door de Romeinse politie uit de Iraanse ambassade bij het Vaticaan zijn gezet. De studenten wilden met hun bezetting die slechts veertig minuten duurde hun steun betuigen aan de linkse beweging Moedhahedie-e-Khaiq van wie veel leden terecht zijn gesteld. vende figuren is door de vele aanslagen steeds dunner ge worden. Gisteren werden overigens weer leden van de linkse be weging Moedjahedien-e-Khalq terechtgesteld. Het Iraanse parlement heeft vanmorgen met 178 stemmen voor, tien tegen en acht ont houdingen zijn goedkeuring geven aan de benoeming van Hojatolesjam Mohammed Mahdavi Kani tot premier. Kani was gisteren door de voorlopige presidentiële raad voorgedragen. Hij treedt in de plaats van premier Bahonar die zondag bij aanslag jai. werd vermoord. Kani was voordat hij minister was belast met de leiding van de revolu-' tionaire comités van Kho meiny. Binnen vijftig dagen zullen in Iran nieuwe presi dentsverkiezingen worden uit geschreven ter ovolging van de vermoorde president Rad- Weer „krakers aangehouden in Zuid-Afrika KAAPSTAD De Zuidafri- lcaanse politie heeft duizen den ontheemde en dakloze zwarte Zuidafrikanen aan gehouden die probeerden utt het thuisland voor zwarten Transkei terug te keren naar de „krakersstad" Nyan- ga bij Kaapstad. Volgens minister Koorahof zullen de zwarten worden terugge bracht naar Transkei. Twee weken geleden heeft de Zuidafrikaanse overheid ruim 20.000 zwarten uit Nyanga op- gerpakt en per bus terugge stuurd naar het thuisland. De geïmproviseerde onderkomens werden toen in brand gesto ken. Machtswisseling CAR zonder bloedvergieten PARIJS De Franse minis ter van defensie, Charles Hernu, heeft de staatsgreep in de Centraal Afrikaanse Republiek, die gisteren een einde maakte aan het be wind van president David Dacko, een „zuiver interne aangelegenheid" genoemd- Bij de machtswisseling heeft geen bloed gevloeid. President David Dacko, opvolger van de beruchte keizer Bokassa, heeét op verzoek van het leger de staatsleiding overgedragen aan een groep officieren, onder la ding van de chef van de gene rale staf, generaal André Kp- lingba. Deze heeft in een ra dioboodschap gezegd zijn be sluit te hebben genomen, van wege de gezondheidstoestajjfl van president Dacko en reke ning houdend met de politieke spanningen die sinds zes maanden in het land heersej^ Engelsen moeten wennen aan liteg, LONDEN In het kader van de rond elf jaar geledêh begonnen overgang naar hel decimale stelsel, moeten <fe Engelsen nu gaan wennen aan de liter. De oude vet*- trouwde „Gallon" (4,54 li ter) moet langzamerhand plaats gaan maken voor de liter. Vanaf gisteren zijn op alle benzinepompen in hét land de prijzen zowel in gal lons als in liters aangege ven. De Engelse automobiel- vereniging „AA" deelde mee dat de overschakeling lang1- zaam zal worden ingevoerd» Het ministerie van handel verzekerde de automobilis ten dat het invoeren van de decimale inhoudsmaat geen prijsverhoging betekent. Khadaff y dreigt nucleaire installaties VS aan te vallen TRIPOLI De sterke man van Libië, kolonel KhS- daffy, heeft gisteren ge dreigd Amerikaanse bases, waar kernwapens zijn gesta tioneerd, aan te vallen. Vol gens Khadaffy wil Libië een „internationale catastrofe" veroorzaken als de V.S. zich weer in de golf van Sidra bij de Libische kust vertonen. Khadaffy verklaarde ook dat Libië de tot nu toe gevoerde neutrale politiek zal moeten laten varen en zich bij een van de supermachten moet aan sluiten. Hoewel hij de Sovjet- Unie niet met name noemde verwachten waarnemers dat Khadaffy de betrekkingen met de Russen wil versterken. Het uitgebrande kantoor van de SPD In Frankfort. Aanslagen in Bondsrepubliek FRANKFORT De brand die gisteren werd gesticht in een kantoor van de Westduitse sociaal-democratische partij SPD en dat tot de grond toe af brandde, is waarschijnlijk aangestoken. Volgens de politie is het gebouw met behulp van een vloeistof aangestoken. Poliieke leuzen die op nabij ge legen muren waren gekalkt wezen in de richting van een uiterst linkse or ganisatie. In Wiesbaden, waar veel Amerikaanse militairen wonen, werden gisteren acht Amerikaanse auto's in brand gestoken. De aanslagen worden gezien als een uiting van ongenoegen met het Amerikaanse defensiebeleid. In West-Berlijn werd een anti-oorlogdemonstratie gehouden die ontaardde in ernstige ongeregeldheden na afloop. DCSSELDORF Bondskanselier Schmidt i West-Duitsland heeft in zijn jongste kritiek op de eenzijdigheid van de vredesbe weging steun gekregen van de voorzitter van de Westduitse vakbondsfederatie, Heinz Vetter. „Wie Pershing zegt moet ook SS-20 zeggen, zo zei hij gisteren op een bijeen komst tegen de oorlog in Düsseldorf. Bonds kanselier Schmidt verklaarde eerder deze week dat bepaalde delen van de Westduitse vredesbeweging door hun eenzijdige kritiek op de bewapeningsvoorstellen een „instru ment" zijn in handen van Moskou. Volgens Vetter heeft de stationering van Ame rikaanse troepen en wapens in West-Duitsland belangrijke mate bijgedragen tot handhaving an de vrede in Europa. Van zijn kant waarschuwde de directeur van het internationale instituut voor vredesonder zoek in Stockholm, dr. Frank Barnaby, op een bijeenkomst in Londen dat een kernoorlog steeds waarschijnlijker wordt omdat er steeds meer bewapend wordt. Volgens Barnaby gaat de Sovjet-Unie vrijwel zeker de vergroting van van het Amerikaanse militaire potentieel com penseren. Volgens hem ligt de schuld bij de mi litaire wetenschappers die „zoveel geld krijgen en zo machtig zijn geworden dat de politici ze niet meer onder controle hebben. ADVERTENTIE Uw krant samen met Torline Leer het Zweedse land kennen tijdens een zesdaagse reis, die uw krant samen met Torline organiseert van 15 tot en met 20 oktober. Deze reis is totaal verzorgd. Het verblijf aan boord Is In luxe hutten met douche en tollet; in Zweden wondt gelogeerd in eerste klas hotels: alle kamers met bad kamer, radio en telefoon. Het vertrek is donderdag 15 oktober uit Den Haag en Rotter dam naar Amsterdam, waar omstreeks half twaalf de TOR Britannia zee kiest. Aan boord wordt u verwend met een ex clusieve smorgésbordlunch en 's avonds een uitstekend di ner. Vrijdag omstreeks half elf aankomst in Göteborg, waar een luxe touringcar gereed staat voor een driedaagse bus reis, die gaat via Bengtsfors en Munkedai terug naar Göte borg. Maandag in Göteborg In de ochtend gelegenheid voor shopping, In de middag een sightseeingtour door de stad. Dlhsdag 20 oktober bent u omstreeks 17.00 uur terug In Am sterdam, waar de bus klaar staat voor vervoer naar Den Haag/Rotterdam. De prijs van deze exclusieve reis bedraagt 895 per persoon op basis van een tweepersoons luxe hut aan boord en een tweepersoonskamer in de hotels. Inbegrepen: vervoer Den Haag/Rotterdam naar Amsterdam v.v.; alle maaltijden aan boord en tijdens het verblijf in Zweden; entreekaarten voor diverse musea; verblijf In luxe hut aan boord en kamer in eerste klas hotels; touringcarvervoer in Zweden, reislelding, alsmede lokale gidsen. Niet inbegrepen: verzekeringen. Minimum aantal deelnemers: 35. Toeslag eenpersoonshut 150 en toeslag eenpersoons kamer 75 per persoon. Inlichtingen en boekingen (na 9 uur en niet op zaterdag) uit sluitend telefonisch bij Sijthoff Pers Reisorganisatie, tel. 070- 190.696.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9