Sassenheimse gemeenteraad aanvaardt verkeersplan Minister Ginjaar gaat gifbelten schoonmaken Onderzoek naar splitsing flats „Brittenburg" ONDANKS VEEL KRITIEK OP KOSTEN Lisse heeft sluitende begroting voor 1982 REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 KATWIJK Op korte termijn zal de woningbouwvereni ging „Brittenburg" een onderzoek naar de splitsing van flats in de Langeveldstraat en de Helmbergweg afronden. Het onderzoek, dat is verricht in opdracht van de stuur groep één- en tweepersoonshuishoudens, heeft ten doel om op de bovenste woonlaag een aantal 4-kamerf lats om te vor men tot 2-kamerflats. De huurprijs van deze flats, die voor namelijk door jongeren zullen worden bewoond, komt rond de 200,te liggen. De vraag naar onderkomens voor één- en tweepersoonshuishou dens is de laatste jaren sterk gestegen en de gemeente Katwijk probeert hier op een aaantal manieren op in te spelen. Flatsplit sing is één van die mogelijkheden waarbij het potentieel aantal kleine woningen flink wordt vergroot. Woningbouwvereniging „Brittenburg" heeft nu een eerste onderzoekfase naar de split sing van flats in de Langeveldstraat en de Helmbergweg achter de rug, waarbij de tekeningen en het bestek zijn opgemaakt. Binnen twee maanden wordt door de stuurgroep één- en twee persoonshuishoudens de begroting en de vereiste toestemming uit Den Haag verwacht. Het onderzoek dat de Katwijksche Bouwvereniging naar de mo gelijkheden van flatsplitsing heeft verricht, leidt voorlopig nog niet tot directe resultaten. Anders dan „Brittenburg" is de Kat wijksche Bouwvereniging niet uitgegaan van het opdelen van 1 flat in twee kleinere flats, maar van twee flats die worden opge deeld in drie kleinere flats. Een groot bezwaar bij deze bouw vorm is dat de woningbouwvereniging voor iedere flatsplitsing moet beschikken over twee gelijktijdig vrijkomende woningen. Wethouder J. van Dijk stelde gisteravond in de vergadering van de stuurgroep één- en tweepersoonshuishoudens voor om in eer ste instantie voorrang te verlenen aan het projekt van „Britten burg". Mocht dit een succes blijken dan kan er eventueel ook door de Katwijksche Bouwvereniging een start worden gemaakt met de uitvoering van haar plannen. SASSENHEIM De gemeenteraad heeft gisteravond het verkeerscircula tieplan deel drie, ondanks veel kri tiek op het financiële hoofdstuk, vast gesteld. Een voorstel van de fractie van Progressief Sassenheim (PS) aan B en W om het hele plan maar terug te nemen en met een (financieel) so berder uitvoering te komen, werd in getrokken nadat in de tekst enkele kanttekeningen werden geplaatst Hoofdmoot in de discussie vormde het bedrag van 9,8 miljoen gulden dat gemoeid is met de uitvoering van het deel drie, dat een actieplan is. Zowel bij het CDA, de VVD als de PS stuit te dat bedrag op bezwaren „in een tijd waarin we de tering naar de nering moeten zetten". Het VVD-raadslid Rotteveel stelde namens zijn partij als enige voorwaarde voor de uitvoe ring van het plan dat de benodigde subsidies uit Den Haag ook inderdaad moeten worden verkregen. CDA-woordvoerder Mazee ging verder dan dat. „Als we het taktisch doorlo pen, zeggen we: dat is het. Maar wat betreft de financiële gevolgen lijkt het een zelfmoord plan. Per project moet worden bekeken of het niet met minder dure oplossingen kan". Dit standpunt werd gedeeld door de fractie van PS. Woordvoerder Drenth stelde dat er geweldige belastingverhogingen nodig zijn om het plan te kunnen dekken. „B en W neem dit plan terug en kom met een nieuw voorstel waaruit de luxe wordt geschrapt, de fasering (gesteld op vier jaar) over een langere termijn wordt gespreid en zonder dat er extra belas tingverhogingen nodig zijn", aldus Drenth. Burgemees.ter Kret stemde daarna in met de toevoeging aan de financiële paragraaf "Bijstel ling zal zonodig plaatsvinden in het kader van het telkenjaren hernieuwd vast te stellen in vesteringsprogramma, zowel wat de fasering als de kosten betreft' Daarop trok Drenth zijn voorstel in en ging ook de PS akkoord met het plan. De burgemeester weerlegde overigens de kri tiek op de kosten. Hij stelde dat het plan maar een klein deel van de 9,8 miljoen gulden kost. Het overgrote deel daarvan wordt opgeëist door civiel-technische maatregelen, zoals het vernieuwen van de rioleringen en het verleg gen van kabels en herbestrating. Hij herinner de de raad daarbij aan zijn besluit van 23 juni, waardoor het investeringsprogramma werd goedgekeurd. Daarin zijn die werken opgeno men. „Als volgend jaar blijkt dat het plan langzamer moet worden uitgevoerd of dat erop bezuinigd moet worden, dan moeten we het in vesteringsschema bijstellen", aldus de burge meester. Het parkeerprobleem nam een aparte plaats in bij de discussie. PS-woordvoerder mevrouw Kuijster sprak haar verbazing uit over het' Forse verhoging belasting onroerend goed in Sassenheim SASSENHEIM De on- roerendgoed-be lasting in Sassenheim gaat volgend laar met tien procent om hoog. Dit voorstel heeft de gemeenteraad gisteravond aanvaard. Progressief Sas-, senheim stemde tegen. Deze partij vindt dat een verhoging met meer dan' vijf procent in deze tijd van lastenverzwaring voor de inwoners niet kan. Het tarief voor deze belasting bedraagt momenteel gemid deld per woning 210 gulden. Met de verhoging van 21 gul den komt de gemeente één gulden boven de door het mi nisterie vastgestelde mini mumbedrag te zitten. Overi gens besloot de raad ook de hondenbelasting met tien 'procent te verhogen. Daar mee komt die van 40 op 44 gulden per hond per jaar gaat. Daar kon de PS wel mee instemmen, zij het dat woordvoerder Drenth met een alternatief voorstel kwam: „Kunnen we dit voor taan niet per kilogram leven de hond gaan heffen?". Hegelingen Naar aanleiding van alle fi nanciële perikelen besloot de raad gisteravond ook dat er gestudeerd gaat worden op de kosten die zijn verbonden aan deelname aan de ver schillende gemeenschappelij ke regelingen. Met name gaat het daarbij om de invloed die de gemeente op de hoogte van die bijdragen kan uitoe fenen. In de raad heerst het onbeha gen dat hij niets direct te zeg gen heeft over de begrotin gen van de verschillende re gelingen. Het VVD-raadslid Rotteveel vindt dat die be grotingen voortaan eerst in raad moe- voorzieningenbeleid van regelingen wil bespreken. nieuw ingevoerde parkeerterrein tussen de mee eens. Van een aantal andere terreinen is N.H.-kerk en de Jacoba van Beierenlaan. Zij het niet zeker óf ze en zo ja op tijd, kunnen stelde dat er eerst maar een onderzoek naar de worden uitgevoerd. „We wedden niet op één behoefte aan plaatsen moet worden gedaan, paard en houden verschillende ijzers in het Burgemeester Kret was het daar totaal niet vuur", zo verklaarde de burgemeester. 60 MILJOEN GULDEN BESCHIKBAAR VOOR 1981 EN 1982 DEN HAAG Demissio nair minister Ginjaar van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne heeft geld be schikbaar gesteld voor het onderzoeken en schoonma ken van 378 vindplaatsen van bodemverontreinigin gen in het hele land. Voorlo pig heeft hij 47 miljoen gul den uitgetrokken. Daarvan gaat het grootste deel naar de provincie Utrecht (ruim 20,5 miljoen gulden). De pro vincie Overijssel krijgt daarentegen 6 miljoen, Noord-Brabant 9,3 miljoen en Zuid-Holland 6.6 miljoen. De gifbelten in Wierden, 01- denzaal. Den Haag en Utrecht (Griftpark). Daarnaast heeft de minister 4,5 miljoen gulden uitgetrok ken voor een eerste onderzoek r 351 gevallen van bodem vervuiling (waarvan 250 ge vallen in Zuid Holland) en nog eenzelfde bedrag voor een om vangrijker onderzoek. Het feit dat de regering voorlopig slechts 47 miljoen gulden uit trekt van de 60 miljoen gulden ligt aan gebrek aan informatie van de provincies. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieu gezegd. „Het is de bedoeling dat de hele zestig miljoen opgaat", zo liet hij we ten. De nu uitgekozen 378 ge vallen van bodemvervuiling zijn dan ook voorlopig geselec teerd. In Zuid-Holland gaat het om 254 geselecteerde ter reinen met 256 gevallen van bodemvervuiling. Zeven bel ten worden opgeruimd. In to taal krijgt Zuid-Holland 6,6 miljoen gulden waarvan 3,4 miljoen voor de aanpak van de zeven gevallen. Het totale bedrag dat de minis- Gifgemeenten Zuid-Holland Het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhy giëne heeft een lijst opge steld met Zuidhollandse gemeenten, die voor een onderzoek naar bodemver ontreiniging in aanmer king komen. In de Leidse regio gaat het om de vol gende gemeenten: Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Hillegom, Katwijk, Lei-t den, Leidschendam' Noordwijk, Noord wijker- hout, Rijnsburg, Sassen heim, Voorschoten, War mond, Wassenaar en Zoe- terwoude. ter voor de nationale spitcam- pagne heeft uitgetrokken is 60 miljoen gulden over de jaren 1981 en 1982. Een en ander is een gevolg van de voorlopige wet bodemsanering. Op basis van die wet wil de minister de bodemvervuiling in ons land gaan aanpakken. De gelden, die onder de provincies wor den verdeeld, variëren van een rijksbijdrage van 100 pro cent in gevallen waarnaar nog onderzoek moet worden ge daan tot 90 procent in de kos ten van omvangrijker onder zoek en mogelijke aanpak van de vervuiling. In het laatste geval moeten de gemeenten zelf tien procent van de kosten dragen. Van de 47 miljoen gul den die de minister nu ter be schikking stelt is 38,5 miljoen gulden bestemd voor de aan pak van 32 vervuilingen van de bodem. Feestmiddag in „De Duinpan' In het kader van de oranjefeesten in treden van conferencier Klaas Tas be- door het dorp. Voor de spelen, die om De Zilk werd gistermiddag in het be- gon. Er werd tevens gedanst, gehost acht uur van start gingen, bestond gro- jaardencentrum „De Duinpan" een en polonaise gelopen. In de namiddag te belangstelling, zowel van deelne- zeer geslaagde feestmiddag gehouden, ging elders in het dorp de kermis open. merszljde als van de kant van het pu- De recreatiezaal van het centrum was Vanaf half acht maakte de drumband bliek, tot de laatste stoel bezet toen het op- „Altesa" gisteravond een rondgang Valkenburg wil duidelijkheid over omleidingsweg de provincie duidelijkheid over de aanleg van de secun daire weg 4 afdwingen. Daarom gaat zij in beroep tegen de onthouding van goedkeuring door Gedepu teerde Staten aan het be stemmingsplan Landelijk gebied, waarin het tracé voor de weg is opgenomen. De aanleg van deze omlei dingsweg is voor Valkenburg zeer belangrijk. Hij zal het centrum van Valkenburg in de toekomst aanzienlijk veili ger kunnen maken. GS wen sen niet akkoord te gaan met de wijziging van de bestem ming agrarische doeleinden in die voor verkeersdoeleinden op het tracé van de omlei dingsweg. Het voorstel om tot huurhar- monisatie over te gaan, vergde veel discussie. Tot nu toe is het zo dat de huur van de gemeen tewoningen aanzienlijk lager ligt dan die van particulieren. Het college van B en W wil nu wanneer er een gemeentewo ning vrijkomt, aan de nieuwe bewoner een huur berekenen, die gelijkstaat aan de prijs, die door particulieren wordt bere kend. Uiteindelijk kwam de heer Dijkhuizen (CDA) met het voorstel om een maximale huurprijs met een korting van vijftien procent te berekenen. Deze motie werd met vijf stemmen voor en twee tegen overgenomen. GS stellen besluit over bouw gemeentehuis Wassenaar uit WASSENAAR Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de gemeente Wassenaar gisteren nog geen toestem ming kunnen geven voor de bouw van een gemeentekantoor aan de werf op de Johan de Wittstraai Wassenaar heeft nog deze week een gesprek met GS aangevraagd, 'om de zaak nog eens toe te lichten'. GS hebben aanzienlijke bezwaren tegen de manier waarop het besluit tot stand gekomen is. Een meerderheid van de Wassenaarse raad besloot indertijd uitdrukkelijk tegen een 3-2-meerderheid van het college in om direct met één aannemer in zee te gaan, zonder open in schrijving. „Het is niet zo'n wonder, dat GS nu dezelfde bezwa ren hebben als een meerderheid van het college, het besluit druist in tegen de zorgvuldigheid van bestuur", aldus een ge meentelijke woordvoerder. „Er zijn problemen ja", aldus Gede puteerde Noorland. „De vraag is hoe het besluit tot stand is ge komen en of het in overeenstemming is met EEG-richtlijnen. Bovendien willen wij weten hoe de interpretatie van Wassenaar is over de circulaire van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken is, die gaat hoe lagere overheden moeten handelen". Dat laatste slaat met name op het in zee gaan met één aannemer, de MAB. De mogelijkheid bestaat nu, dat het besluit terugedraaid moet worden. Dan gaat alles nog langer duren, terwijl de bedoe ling van het initiatiefvoorstel juist was, om na al het oponthoud nu eens snel een gemeentekantoor uit de grond te stampen. Zes jaar geleden waren er al plannen voor een nieuw gemeentehuis.. In ieder geval kan de eerste paal niet op 16 september, zoals ge pland, de grond in. Het contract voor de bouw had gisteren moe ten worden getekend. Op initiatief van VVD-fractieleider K.W. Nieuwzwaag besloot de raad ongeveer een half jaar geleden een voorstel te steunen om met slechts één aannemer in zee te gaan. Dit tot groot onge noegen, zoniet woede, van met name CDA-wethouder J.K. van Dingstee (Technische Diensten) en burgemeester K. Staab. Het initiatiefvoorstel hield in dat er géén open inschrijving was. Dat zou sneller gaan, men stapte toen snel over het bezwaar heen, dat andere aannemers werden uitgesloten. Alleen het CDA was tegen, VVD, PvdA, D'66, Partij Wassenaar en de Onafhankelij ke Partij vóór. Volgende week dinsdag is de uiterste termijn waarop GS nog een besluit kunnen nemen. LISSE Het gemeente bestuur is er in geslaagd om een sluitende begro ting te produceren. Deze week komen B en W weer als eerste gemeen tebestuur in de regio met de financiële boek houding voor 1982 op ta fel. Dat de gemeente erin is geslaagd de in- en uitgaven op gelijke hoogte te houden is te danken aan een beleid van zuinigheid en voor zichtig omgaan met de beschikbare middelen. Wel wordt ervan uitge gaan dat het inwonertal van Lisse binnen afzien bare tijd op 20.000 komt. Zonnebloemdag in Dierenpark Wassenaar Reken maar dat de honderden zieken en bejaarden gisteren In dierenpark Wassenaar hebben genoten. De meeste van hen, die In het kader van de Jaarlijk se Zonnebloemdag naar de dierentuin kwamen, komen toch al weinig de deur uit. De Zonnebloemgasten zijn werden tussen half tien en tien uur onthaald op koffie en gebak In het restaurant en hebben vervolgens een bezoek gebracht aan de dierentuin. De middag werd be steed aan wandelen, thee drinken en een lunch. Ook vandaag en morgen worden enkele honderden bedlegerlgen en bejaarden In het zonnetje gezet. Tientallen vrijwilligers hebben zich weer beschikbaar gesteld om al deze mensen een onvergetelijk dagle uit te bezorgen. Vanuit alle hoeken en gaten van de re-' glo Den Haag (35 afdelingen) worden ze (over drie dagen totaal 750 man) naar Wassenaar gereden. Automobilisten hebben zich kosteloos beschikbaar ge steld om do dierentulndagen tot een succes te maken en ook het Rode Kruis heeft rolbussen en ambulances beschik baar gesteld. waardoor een hogere uit kering per inwoner van het rijk te verwachten is. De gemeente heeft het vol gend jaar 48,2 miljoen gulden in kas, vijf miljoen meer dan het afgelopen jaar. Na de ge plande inkomsten en uitgaven blijft er een reserve van bijna een half miljoen gulden over. Een aardig uitgangspunt dat echter door één onvoorzienig- heidje kan komen te verval len. Daarom wordt de 20.000'ste inwoner en de hoge re rijksuitkering, met onge duld verwacht. Op 1 juli van dit jaar telde de gemeente 19.860 dorpelingen, terwijl vol gens de prognoses dat aantal pas 1 januari 1984 bereikt zou worden. Om schoksgewijze veranderin gen te voorkomen heeft de ge meente indertijd de beslissing 'genomen om de gemeentelijke belastingen zoveel mogelijk trendmatig te verhogen. Dat heeft tot gevolg dat de onroe- rendgoed belasting een dub beltje per 3.000 gulden stijgt Verder gaat de hondenbelas ting omhoog naar 60 gulden en stijgen de reinigingsrechten met tien procent, waarmee het tarief op 57 gulden per woning komt. Overigens bevindt Lisse zich wat betreft de hoogte van de gemeentelijke belastingen in de regionale middenmoot De Katwijker betaalt het minst en de Hillegommer moet het meest op tafel leggen. In de begroting komen de plannen van de gemeente ook duidelijk naar voren. Zo wordt er uitgegaan van de bouw van 390 woningen in 1982, waar van een groot deel in Meeren- burgh. Hier tegenover staat het cijfer van 873 woningzoe kenden. Ook de bouw van het nieuwe gemeentehuis, kosten 13,5 miljoen gulden, staat in de begroting. Het project wordt 18 september van dit jaar aan besteed en naar verwachting zal de bouw eind 1983 voltooid kunnen zijn. Als laatste is uit de begroting te lezen dat op de realisering van een cultureel centrum nog wel enige tijd ge wacht moet worden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7