BisschopZwartkruis vraagt prof.Berger sacramentele functies op te schorten StS Rechtse conservatieven eisen grote schoonmaak in regering Thatcher Gezouten muis in zak pinda's Problemen rond eredoctoraat van Leidse deurwaarder Nieuwe onderzoekscommissie voor ongeval met Breguet NIEUWE GEZINSBIJBEL kerk wereld BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 6 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een werk groep van vier departemen ten bekijkt of het mogelijk is binnen afzienbare tijd - door de provincies - belas ting te laten heffen op het bezit van grotere plezier vaartuigen. Dit blijkt uit de toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken, die op Prinsjesdag wordt aangeboden aan de Tweede Kamer. In totaal zouden omstreeks tweehonderdduizend boten onder de nieuwe regeling val len. Hoeveel men eventueel moet betalen is afhankelijk (yan de afmetingen van het vaartuig of van het motorver mogen. Het minimale tarief, bedraagt een paar tientjes, het maximale tarief een paar hon derd gulden per jaar. Omdat controle mogelijk moet zijn, zal een verplichte registratie van pleziervaartuigen worden opgezet. Sportvliegers: regering weet met ons geen raad TERLET De overheid -weet geen raad met de snel groeiende luchtsporten in - Nederland. Er dreigt op dit - gebied een zeer onordelijke - situatie te ontstaan. Het - wordt tijd dat er een verant- - woord beleid komt —Deze mening verkondigde gis teren de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Lucht vaart (KNVvL) op een voor ambtenaren en bestuurders in elkaar gezette demonstratie- middag op het zweefvliegveld Teriet. Vooral zweefvliegers; parachutespringers, zeilvlie- gers en modelvliegers stuiten volgens de KNVvL steeds op problemen. De overheid, zegt de KNVvL, ligt vaak alleen dwars uit onwetendheid of vanuit het vooroordeel „vlie gen is elitair". CNV-hulp voor schoolverlaters hij sollicitatie DEN HAAG De Werken de Jongeren CNV heeft een aantal activiteiten opgezet om jonge schoolverlaters te -helpen bij het opstellen van goede sollicitatiebrieven die kunnen bijdragen aan het .welslagen van een sollicita tie. In een gratis aan te vragen in formatiefolder staat op een voudige en overzichtelijke wij- ze te lezen hoe een sollicitatie- brief moet worden geschreven. Bovendien bestaat de moge lijkheid de brief door een des kundige te laten controleren. De schoolverlaters kunnen gratis van deze service gebruik 'maken en binnen enkele da- *-• ^gen krijgen zij de nagekeken, van praktische aanwijzingen voorziene brief weer terug. De brieven moeten worden gestuurd naar: WJ-CNV, post- bus 84314, 2508 AH Den Haag. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN In Engeland is muiterij uitgebroken op het conservatieve schip van staat Lord Peter Thorneykroft, de partijvoorzitter van de conservatieven die de premier Margareth Thatcher of tewel de „IJzeren Maagd" ooit typeerde als „deze arme onschuldige vrouw" is niet meer te vertrouwen. William Whi te law, de minister van binnenlandse zaken, pleegt zoetgevooisd verraad.' Francis Pym, de generaal van de con servatieve troepen in het Lagerhuis, wil zelf kapitein worden. Alleen de va zallen van Margareth Thatcher, die met haar op de brug staan, mannen als Geoffrey Howe en Keith Joseph, gelo ven nog diep in het politieke credo van het monetarisme. Er moet, zo roepen de conservatieve haviken, een grote schoonmaak worden gehouden. De po litieke duiven moeten worden neerge haald en vanuit de re Downing Street moet leid met harde hand worden voortge zet, zelfs als de bodem van de drie- trapsrecessie nog niet in zicht is en er nog lang een morrend leger van rond 3 miljoen werklozen zal rondstrompelen in de Britse industriële woestijn, in de pressie, schuldgevoel of nauwelijks verholen woede. De uiterst rechtse „Maandagclub" van de Britse Conservatieve Partii, heeft een aan tal harde eisen op de tafel gedeponeerd van premier Margareth Thatcher, die zojuist van haar vakantie is teruggekeerd om aan de tweede helft van haar rege ringsperiode te beginnen. De „Maandag- dub eist dat Thorneykroft wordt verban nen en dat William Whitelaw wordt ver vangen door Teddy Taylor, een groot voorstander van de galg en de zweep om het volk tot de orde te roepen. Lord Car- rington, die als verrader van de blanke Rhodesiërs wordt beschouwd, zou plaats moeten maken voor John Notts, de huidi ge minister van defensie. Ook andere ge matigde conservatieven van de Edward Heath-variëteit zouden van het politieke toneel moeten worden verbannen. Er bestaat geen twijfel aan dat Margareth Thatcher zal proberen haar kabinet tot enkele vitale punten te verharden. Maar of zij daarmee zover kan gaan als de leden van de „Maandagclub" van haar vragen valt te bezien. Op de achterbanken van het Lagerhuis heeft Margareth Thatcher al voldoende tegenstroom van mannen als Edward Heath en zij zal er weinig behoef te aan hebben om daar figuren als Wil liam Whitelaw en Francis Pym bij te zet ten, of zelfs een conservatieve exodus op gang te zetten naar de nieuwe Sociaal-De mocratische Partij, die in combinatie met de liberalen het Britse politieke landschap grondig kan veranderen. De nu stokoude Harold MacMillan en bij Labour de niet minder uitgeslapen Harold Wilson zagen kans om lastige oppositie in eigen kring weg te promoveren naar het Hogerhuis, via een nauwelijks uit dank baarheid verleende adellijke titel voor het leven, maar of Margareth Thatcher die bedrevenheid in het zuiveren van haar politieke omgeving heeft, is verre van duidelijk. Op de lijst van de „Maandagclub" staat ook de minister voor de werkgelegenheid, James Prior, die als landbouwer het mi nisterie van landbouw zou behoren over te nemen. Er wordt een felle anti-katho liek, James Molyneuy, aanbevolen als mi nister voor Noord-Ierland. Als er door Margareth Thatcher geen grote schoon maak wordt gehouden, zo denken de ui terst rechtse conservatieven, dan zal het enige alternatief voor haar een koersve randering zijn in de sociale en economi sche politiek. En dat is iets dat door een man als Lord Thorneykroft als essentieel wordt beschouwd, wil de Conservatieve Partij de kans ontlopen om na de volgen de verkiezingen voor een kwart eeuw of langer de politieke woestijn in te gaan. Gezegd wordt dat op 1 september de be langrijkste maand in de regeringsperiode van Margareth Thatcher is begonnen. Ze heeft de keus tussen een zuivering en een politieke koersverandering en ze zal hoogstwaarschijnlijk voor een beperkte schoonmaak kiezen. Ze zal in ieder geval iets moeten doen, want de zeer oude Lord Hailshom die in het Hogerhuis op de alge meen begeerde wolbaai zetelt, heeft Mar gareth Thatcher al vergeleken met de Amerikaanse crisispresident Herbert Hoo ver, die niet geheel verdiend de geschie denis is ingegaan als de Vader van de Grote Depressie. In de regering van Mar gareth Thatcher zijn inmiddels de spoken opgerezen van chronische werkloosheid en rebellie in de vervallen binnensteden en die spoken zullen haar kunnen vol gen tot in haar politieke graf. Apeldoorn heeft sinds giste- van Blokland kreeg gisteren door loco-burgemeester ren een nieuwe burgemees- deambtsketenomgehangen Krol. ter. Oud-mlnlster Beelaerts Zeventienjarige met 1500 inbraken op zijn kerfstok DORDRECHT De rijks- politie in Dordrecht heeft een 17-jarige knaap uit uit Portugaal aangehouden. De jongeman wordt ervan ver dacht de hand te hebben ge had in zo'n 1500 inbraken De jongeman stond aan het hoofd van een bende die zich ondermeer bezig hield met in braken, kluisbraken, overval len en brandstichtingen om verzekeringspenningen te in nen. Inmiddels zij twaalf me deverdachten (tussen 16 en 30 jaar) aangehouden, drie van hen zijn voorgeleid. Tien man politie is bezig alle zaken op een rijtje te zetten. Verwacht wordt dat nóg twintig aanhou dingen zullen volgen. Indianen aanvaarden bemiddeling Nederland ROTTERDAM De 400 Hopi-indianen van Hotevilla in de Amerikaanse staat Arizona, het enige owergebleven traditionele bolwerk van de Hopi-stam, heeft de bemid deling aanvaard van de Nederlandse actiegroep Noorda- merikaanse indianen (Nanai) in het conflict met de Amerikaanse regering over gedwongen overplaatsing van duizenden indianen naar blanke steden. De achtdui zenden Navajo-indianen hebben eveneens gunstig op het aanbod gereageerd, maar willen eerst nog met de stam- raad overleggen. De Amerikaanse regering heeft nog niet gereageerd. De indianen moeten hun grondgebied verlaten ten be hoeve van de brandstofwin ning uit de grond in Arizona. In april begon de Amerikaan se regering met het verhui zingsprogramma dat in 1986 moet zijn voltooid. Wegens het verzet van de indianen is de uitvoering van het programma op een laag pitje gezet. De actiegroep eist een nieuw en onafhankelijk onderzoek naar de rechten van de be trokken indianen. De indianen hebben grote problemen met de aanpassing aan de westerse leefgewoonten in de stad. MINISTERIE: KLACHTEN MELDEN DEN HAAG Een behaard stukje huid in een kroket, spelden In de toiletzeep, maden In hazelnoottoffees en een geroosterde én gezouten muls in een zak pinda's. Dit Is een greep uit de duizenden klachten die jaarlijks binnenkomen bij de Keuringsdiensten van Waren. Ook de hygiene in restaurants en snackbars laat te wensen over vervuilde keukens met kakkerlakken zijn geen uitzondering. In een gisteren uitgegeven brochure van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiefle wordt een beroep gedaan op de consument zoveel mogelijk melding te ma ken van dit soort gevallen. Als er vaker en tijdig melding wordt gemaakt van bedorven voedsel, kunnen problemen voor anderen voorkomen worden. Veel van dit soort ver gissingen veroorzaken voedselvergiftiging, waarvan de symptomen overgeven, buikpijn en diarree zijn. De laboratoria van de Keuringsdiensten van Waren onder zoeken jaarlijks enkele honderdduizenden monsters, waar van meer dan tien procent wordt afgekeurd. Onlangs wer den ruim 1700 kilo sate én meer dan 1600 kilo andere snacksoorten wegens bederf afgekeurd. Hetzelfde gebeurde met bijna een half miljoen blikjes tomatenpuree, die een te hoog loodgehalte bevatten. Het ministerie wijst er op, dat klachten kunnen worden ge meld bij een van de 16 Keuringsdiensten van Waren en dat de anonimiteit van de indiener van de klacht wordt gewaarborgd. Prinses Juliana koopt eerste kinderzegels ROTTERDAM Het Ne- derlands Comité voor Kin derpostzegels heeft vandaag de nieuwe kinderpostzegels van 1981, naar een ontwerp van Swip Stolk, in Rotter dam gepresenteerd in aan wezigheid van prinses. Juliana. Dit jaar staat de kinderzegelactie speciaal in het kader van het Jaar van het Gehandicapte Kind in binnen- en buitenland. Het kinderzegelgeld komt in het buitenland onder meer ten goede aan een vaccinatie-pro gramma te voorkoming van polio in Opper-Volta, een dag verblijf voor gehandicapte kinderen in Marokko, de op vang van dove kinderen in Sri Lanka en aan een nieuwe af deling voor gehandicapte kin deren bij een ziekenhuis in Malawi. Het Comité voor Kin derzegels hoopt met haar actie meer begrip op te brengen voor de Nederlandse gehandi capten en aan de andere kant geld in te zamelen voor de ge handicapte kinderen in" de derde wereld-landen. AMSTERDAM Bij de Universiteit van Amster dam is beroering ontstaan rond het eredoctoraat voor de Leidse deurwaarder Th.van der Heyden. Het zou hem worden verleend ter ge legenheid van het 350-jarig bestaan van de universiteit Van der Heijden werd door het College van Decanen voorgedragen op grond van tientallen jaren redakteur- schap van de Praktijkgids. Gebleken is echter dat hij naast zijn talrijke juridische publikaties, ook voor min derheden beledigende stuk ken heeft geschreven. Een brief van de Eindhovense jurist mr. A. Osinga heeft de aandacht gevestigd op een ar tikel van Van der Heijden over homofilie, dat in 1970 in de Praktiikgids verscheen. In dit artikel reageert hij op het schrappen van artikel 248-bis, uit het Wetboek van Straf recht dat volgens hem zou lei- den tot een te grote vrijheid voor homosexuelen. Naar aanleiding van de brief van de heer Osinga heeft de juridische faculteit de commis sie die de voordracht heeft voorbereid, opgedragen na te gaan of Van der Heijden zich wellicht vaker schuldig heeft gemaakt aan discriminerende commentaren. Gebleken is dat naast homofielen, ook vrou wen, gastarbeiders en krakers er bij hem niet al te best op, stonden. Inmiddels is de vraag gerezen j of het besluit van het College van Decanen nog wel kan worden teruggedraaid, vooral omdat er bij de procedure geen fouten zijn gemaakt. Het ere doctoraat is in feite al ver leend, het moet alleen nog worden uitgereikt. VALKENBURG Een nieuwe (regionale) commis sie gaat zich gaan buigen over het ongeval met het marinevliegtuig Breguet-At- lantique in januari van dit jaar. De belangenvereniging van marinepersoneel (VBZ) had daarom verzocht en de commandant zeemacht heeft ermee ingestemd. De leiding van de VBZ vindt dat de marineleiding alle on gevallenprocedures moet door lopen;, de instelling van een regionale commissie is daar een onderdeel van. Verder kreeg het hoofdbestuur van de belangenvereniging op een vergadering in Katwijk aan de Rijn de opdracht mee ervoor te zorgen dat dat kamercomis- sie voor Defensie wordt gecon fronteerd met de bevindingen t onder zoek. Die kwam onlangs tot de conclusie dat het vliegverbod voor de toestellen pas mag worden opgeheven als het be- sturingsssysteem ingrijpend wordt gewijzigd. Voorzitter Sonier van de be langenvereniging: „Het liefst willen de bemanningsleden dat de commissie van onder zoek door de kamercommissie wordt gehoord. Als dat niet zou kunnen moet een delega tie van de VBZ de kamercom missie inlichten over de con clusies van de onderzoekscom missie, waar de bemannningen van de Breguet zich volledig achter stellen". Morgen krijgt de kamercom missie van de marineleiding diens visie op het rapport. Al eerder heeft de Marine laten weten niet van plan te zijn de aanbevelingen van het rapport uit te voeren. De Marine wil) slechts een oplossing op korte termijn, door onderdelen van het besturingssysteem te ver sterken. Naar een lange ter mijn-oplossing wil de Mariner een onderzoek instellen. De commissie van onderzoek (en ook de bemanningsleden) wil dat die lange termijn-oplossing - het structureel verbeteren; van het besturingssysteem moet zijn uitgevoerd voordat de Breguets weerd de lucht in mogen. IN VERBAND MET VERKLARING OVER SAMENWONEN Bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem heeft prof. dr. W. Berger gevraagd de uit oefening van de sacramentele functies op te schorten. Aanleiding hiertoe vormt een interview in de tijd van 7 augustus, waar in prof. dr. Willem Berger meedeelt, dat hij al 25 jaar, zonder gehuwd te zijn, sa menleeft met mevrouw Henriëtte Röttge- ring. In een brief aan alle pastores in zijn bisdom schrijft mgr. Zwartkruis dat hij het bijzonder moeilijk vindt om in deze kwestie een weg te de kerk. Omdat persoonlijke situ- dat hij daaro- volgen die heilzaam het in het interview i atie gaat blijft de bisschop erbij ver geen publiek oordeel kan vellen. Deze persoonlijke situatie wordt volgens de bisschop echter door velen wel in strijd geacht met de celibaatsverplichting zoals die voor de priesters van de Latijnse kerk geldt. Mgr. Zwartkruis kan nu dan ook niets anders constateren, dan dat prof. Berger terecht is gekomen in een situatie die moeilijk verenig baar is met de uitoefening van de sacramen tele functies. Reden genoeg voor debisschop om prof. Berger te vragen deze functies in de gegeven situatie op te schorten. Mgr. Zwartkruis erkent dat dit hem pijn doet en hij spreekt de hoop uit dat de religieuze inspiratie en pastorale hulp van prof. Berger door zijn verzoek niet worden aangetast. Volgens mgr. Zwartkruis hebben de verwar ring en teleurstelling na publicatie van het interview aangetoond, hoe verschillend er ge dacht wordt over de beleving van celibaat en priesterschap en het omgaan met menselijke relaties in de verschillende vormen. De bis schop hoopt dat er toch warring. Hi' zal zijn dan ver- het goed vinden om over deze zaak met zijn pastores in gesprek te ra ken, maar dan wel in de geest van de onder linge liefde, die behoort tot de dingen die al tijd moeten blijven" (Hebreeuwen 13:1). In het interview verklaarde Berger met zijn mededelingen „zijn nek uit te steken" om de discussie over celibaat, dat op gang kwam na het Tweede Vaticaans concilie, weer uit het slop te halen. Prof. Berger merkte in het in terview op dat hij niet alleen staat. Volgens Berger, die als godsdienstpsycholoog verbon-, den is aan de katholieke universiteit Nijme gen en priester is van het bisdom Haarlem, zijn er in Nederland nog honderden priesters die zonder gehuwd te zijn, hun leven delen met een vrouw. In een eerste reactie kort na het verschijnen van het interview, verklaarde het bisdom Haarlem de publicatie te betreuren. Voor zover bekend gaat prof. Berger eenmaal per maand voor in een mis bij de zusters Cla rissen in het Brabantse Megen. Volgens een woordvoerder van deze orde, is na de publi catie van de uitspraken van prof. Berger, door de 35 zusters over deze zaak gediscus sieerd, maar wilde een meerderheid het standpunt van mgr. Zwartkruis afwachten voordat een oordeel werd uitgesproken. In afwachting daarvan is prof. Berger gewoon in de mis voorgegaan. Mgr. Zwartkruis was schriftelijk van dit standpunt van de zusters van Clarissen op de hoogte gesteld. Prof. dr. W. Berger was niet voor commen taar bereikbaar wegens verblijf in het buiten land. Japanse bisschoppen steunen vredesbeweging In een verklaring ter ondersteuning van de Japanse vre desbeweging hebben de r.-k. bisschoppen van Japan alle r.-k. bisschoppen ter wereld opgeroepen een appèl voor ontwapening te ondertekenen. De Japanse bisschoppen willen dit appèl in 1982 aanbieden aan de Verenigde Na ties. Het is voor het eerst dat de r.-k. bisschoppen in Japan hun steun geven aan de vredesbeweging. Hun verklaring „Vrede en de r.-k. kerk in Japan" steunt voor een belangrijk deel op de rede van paus Johannes Paulus 2, die hij uitsprak tijdens zijn bezoek aan Hiroshima begin dit jaar en in het bijzonder op het appèl tot vrede van de paus. Met hun steun aan de vredesbeweging willen de bisschoppen een aanzet geven tot het verwezenlijken van dit appèl van de paus. Het behoort tot het werk van het Ne derlands Bijbelgenootschap (NBG) de bijbel leesbaar en verstaanbaar te maken. Daartoe is zakelijke informa tie nodig: onder meer over de situatie van het land Israël ten tijde van Je zus en over de belangrijkste woorden en begrippen, de „technische termen", die nooit geheel in moderne woorden kunnen worden weergegeven. De nieuwe geïllustreerde gezinsbijbel is hiervan een voorbeeld. Deze taak van het NBG is een dienstverlening aan de kerken en aan het toenemend aan tal mensen die voor het begrijpen van bijbel niet kunnen of willen terug vallen op een kerk. Dit zei gisteren de Leidse hoogleraar Nieuwe Testament, dr. M. de Jonge, bij de presentatie van de geïllustreerde ge zinsbijbel in het biibelmuseum te Am sterdam Deze gezinsbijbel bevat de volle dige tekst van het Oude en Nieuwe Tes tament in de NBG-vertaling uit 1951. De uitgave is voorzien van uitgebreide in formatie op cultureelhistorisch gebied. Bovendien bevat deze gezinsbijbel ruim 500 kleurenfoto's, 100 tekeningen en 37 kaarten en verschillende registers. Het geheel is een uitgave van het NBG in sa menwerking met het Belgisch Bijbelge nootschap, terwijl het Boekencentrum een luxe editie op de markt brengt. De gezinsbiibel is een bewerking van „Good news bible" special edition, die het Britse Bijbelgenootschap bij zijn 175-jarig be staan in 1979 heeft uitgegeven. De gezinsbijbel, waarvan het eerste exemplaar (in leer gebonden) aan prin ses Juliana zal worden aangeboden, is „de meest complete uitgave in ons land sinds de uitgave van de Statenvertaling met aantekeningen", aldus een mede werker van het NBG. De voorzitter, dr. A. Kruyswijk, overhandigde exemplaren aan vertegenwoordigers van toekomstige gebruikers. Deze maand zal in elke pro vincie één gezin een exemplaar ontvan gen. Nieuwe uitgave Joods gebedenboek Het Nederlands-Israëlieti- sche Kerkgenootschap heeft het gebedenboek voor Rosj Hasjana (Joods Nieuwjaarsfeest) in een nieuwe Nederlandse ver taling gepubliceerd. De vorige vertaling dateert uit 1839, waarvan de her druk uit 1864 nog in ge bruik is. De nieuwe vertaling is van de hand van I. Dasberg te Jeruzalem, die onder meer voorzitter van de Joodse Gemeente te Amsterdam is geweest. Hij verzorgde eer der vertalingen van de Tora (Pentateuch: 1970) en de Siddoer (Dagelijkse gebe den; 1977). De tekst in de nieuwe editie is voorzien van toelichtende notities. De Hebreeuwse tekst is op dezelfde hoogte afgedrukt als de Nederland se vertaling. Rabbijn I. Vorst te Amstelveen ver zorgde een bloemlezing van Rosj Hasjana-gedachten, die achter in het boek is opge nomen. Balletmeesters weg uit Nationale Ballet AMSTERDAM Het ta- bleau de la troupe van het Nationale Ballet in Amster dam heeft voor het nieuwe seizoen enige wijzigingen ondergaan. De balletmeesters Ivan Kra- mar en Heinz Manniegel heb ben het gezelschap verlaten. Kramar is aangesteld bij het Nederlands Dans Theater, Manniegel bij de Nel Roos Akademie voor ballet in Am sterdam. Soliste Sonja Marchiolli heeft afscheid genomen als danseres en is aangesteld als assistent- balletmeester. Tot half-solist zijn bevorderd de Nederlandse dansers Ra chel Beaujean en Fred Bëtlips die respectievelijk vier en' vijf jaar aan het gezelschap zijn verbonden. In het geheel zijn zes nieuwe dansers als aspirant-elève geëngageerd: drie Nederlan ders en drie buitenlanders. Acht dansers verlieten het ge zelschap: Stephen Baranovics, Jerry Boeye, Isabelle Charpy, Cathy Nussbaumer, Junitha Plass, Robert Poole, Mavis Staines en Mark Trudeau. Bergman maakt laatste film STOCKHOLM De Zweed- se filmregisseur en produ- cent Ingmar Bergman heeft tijdens een bezoek aan zijn vaderland verklaard dat hij zijn laatste filmscript heeft geschreven en dat, naar zijn eigen woorden, het 'Berg* man-tijdperk' voorbij is. „Ik heb zoveel films gemaakt]- sinds 1941, en nu word ik ou* der. Het maken van films ïi iets voor jongere mensen om na te streven", aldus Bergmari dinsdag volgens berichten in de Zweedse pers. Zijn laatste film zal in 1 München worden opgenomei en volgens de Zweed zal he een 'bijzonder controversies film' worden, waar hij verder niets over kwijt wilde.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6