Nelleke (21) begint in Voorschoten haar eigen „Willeke" op zuivere wol basis Vogelwacht opgeheven 'Inspraak-enquete' voor veel vrouwen te moeilijk f FRANSE PINGUÏN GAF—NA MARKTONDERZOEK—Z'N ZEGEN 1 STAD/KbGlU LEIDSE COURANT Een jolige, met de geopende snavel een wat luidruchtige indruk makende pinguin, halverwege Den Haag en Voorschoten een karretje boordevol wol balen trekkend: ziedaar zo ongeveer het „handelsmerk" van een eveneens boordevol (energie) zittende jonge Haagse die deze week geheel zelfstandig de business in gaat. Ze is, met haar 21 jaren, zo goed als door de wol geverfd, die Nelleke Roosenburg. Zowat alles aan haar wijst in de richting van een snelle, doeltreffende doorbraak. Op 4 september staat ze geheel op eigen benen, in haar hoogstpersoonlijke wol- en handwerkspeciaalzaak „Willeke", op de hoek van de Voorschotense Schoolstraat en de Bakkersteeg. Daarna mag ze zich nog twee dagen gesteund weten door haar 23-jarige, eveneens Haagse, verloofde Hans Werner, die op 7 september voor 16 maanden niet geheel van harte maar dienstplichtig bij de vaderlandse artillerie zich moet bekwamen in het afschieten van stukken geschut. Als hij eenmaal, begin '83, uitgeschoten is, gaan Nelleke en Hans trouwen en houwen. Dan is de lol, althans de wol, geheel compleet. Daarna zal het echtpaar zich metterwoon boven „Willeke" vestigen. Een wol- en handwerkspeciaalzaak op zich is geen uitzonderlijk iets. Zeker niet binnen de keten van een dikke honderd winkels in Nederland „van een Frans- merk", dat onder het symbool van een geijkte waggelende antarctische vogel ruimschoots tegemoetkomt aan de brei-, knoop- en borduurwoede die door ontelbaren aan de dag wordt gelegd. Het is meer de jonge vrouw die hier opvalt, in spijkerbroek zwoegend om op tijd deze week aan haar „Willeke" ruim baan te kunnen geven. Een janboel is het nog in het perceel aan de Bakkersteeg: muren van dozen, waar de wol bovenuit steekt. Daaronder moet de vloerbedekking nog komen, op de een of andere manier. In de rekken is al iets van het totale kleurengamma te bespeuren. Achteraf meen ik zelfs een hele collectie ritssluitingen in alle tinten van het spectrum te hebben zien hangen. In het keukentje annex kantoorruimte wordt de eerste persconferentie gegeven, terwijl een bereidwillig hulpje met de koffie doende is. Nelleke is de kalme gedecideerdheid zelve; ze is de bazinne die de broek aan heeft. Haar Hans met zijn MTS Elektronica („dat is wel even anders dan wol, hè") op weg naar de kaderopleiding kan volgende week rustig de hem niet flatterende wapenrok aantrekken en 't „Willeke" aan Nelleke overlaten, die, volledig toegerust met textielbrevet, middenstandsdiploma, kredietwaardigheid, vestigingsvergunning en eventueel andere noodzakelijke hoedanigheden, voor haar taak berekend is. Nelleke Roosenburg kwam duidelijk op het wolspoor in het winkelcentrum Leidsenhage, waar zij enige tijd werkte in een handwerkwinkel „van hetzelfde merk". „Ik zat, toen ik van school af was gekomen, ook nog even ergens op kantoor, maar dat doet er verder niet toe. Ik heb altijd al een eigen winkel met handwerkspullen willen hebben". „Op de lagere school al was ze dagelijks met handwerken bezig", vult Hans Werner aan, alsof hij er zelf bij was geweest, destijds. In Leidsenhage dan kon Nelleke zich praktisch Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi- ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Nelleke in haar wolwinkeltje. voorbereiden op haar onafhankelijke toekomst. „Ik heb in die speciaalzaak een lange tijd stage gelopen eigenlijk en er flink wat vakkennis opgedaan. Ook op het gebied van bedrijfsleiding heb ik daar ervaring gekregen". Aan de slag nu, onder de schutse van die eigenwijze pinguin, die zich voort schijnt te bewegen tussen twee knotten wol en het waarmerk is van de fabriek in Roubaix. Ook Nelleke hoopt bij deze wol garen te kunnen spinnen. Vrijdag gaat ze open, „met een verrassing voor de klanten". Ook Hans weet daarvan. Je moet op een gepaste en verantwoorde wijze kunnen lokken, en de pinguin heeft trouwens voor deze post „voorzien" een aardig budget. Er komt wel wat voor kijken, met zo'n winkel. Maar dat krijg ie nou eenmaal, als je van je hobby zo nodig je werk wil maken, zoals Nelleke al jaren als doelstelling heeft gehad. Een maand of vier geleden ging ze met die pinguin praten. Over de opzet Pinguin zag wel brood in Voorschoten en het assortiment werd samengesteld. In „Willeke" wordt het praten en breien tegelijk. Adviseren, materiaal verstrekken en weer inkopen. Hoofdzakelijk wol. De laatste paar weken waren Nelleke en Hans druk bezig met „timmeren" aan het bedrijfje en met het opzetten van de administratie. De handel geschiedt op klassieke wolbasis, dus „Willeke" is niet uit op weven en spinnen. „Ik ben geoutilleerd voor de vrijetijdsbesteding van de vrouw en sommige mannen ook ja, want er zijn nogal wat mannen die aan tapijtknopen doen of, wat minder, aan borduren". Op de hoek van de Schoolstraat en de Bakkersteeg zijn inmiddels inderhaast schier ontelbare kleuren en een stuk of 35 verschillende maar beste kwaliteiten geconcentreerd. Gereed om uit voorraad gelanceerd te worden als de gelegenheid zich voordoet. De materialen staan gericht op uiteenlopende doelwitten: wandkleden, vloerkleden, truien en vestjes; ook kussens vormen geen uitzondering. Vastberaden Nelleke is niet van plan „nee" te verkopen. Ook niet aan degenen die truitjes willen haken. Dat is trouwens erg „in", truitjes haken: Willem die z'n Truus een hak wil zetten, en haar via Sinterklaas, of langs omwegen, een eigengehaakt truitje in de maag denkt te splitsen. Slopen kun je, zo heb ik gehoord, ook al borduren. Nou ja, bij Nelleke kan men vanaf vrijdag terecht, in een voorkomende behandeling van de wensen. Een gerichte belangstelling wordt zonder meer afdoende gehonoreerd. Maar ook dames en heren met minder duidelijk omlijnde brei-, haak- of borduurwensen laat de kersverse manager Nelleke niet in de kou staan. Uiteraard betekent „Willeke" een uitdaging voor het meisje Roosenburg, maar ze heeft haar antwoord klaar in wol, in knotten katoen, in een hele collectie strengetjeszijde, in handwerkpakketten, en met een ruime keuze uit attractieve boekjes vol patronen. Dat kan dus allemaal afgevuurd worden. Men zal zich onderwijl niet meer behoeven af te vragen, hoe Nelleke („we hebben afgelopen weekeinde eigenlijk te veel hulp van vrienden gehad; het was gewoon niet meer bij te houden") en Hans op de naam voor het winkeltje zijn gekomen. Nelleke zegt, dat ze er een hele tijd over gedaan hebben om iets te vinden, maar in feite lag „Willeke" voor de hand. Hans: „Willeke" klinkt leuk bij 't breien..." Maar doorslaggevend was, dat Nelleke een willeke heeft Het klinkt een beetje in miniatuur, maar de uitkomst van een meisjesdroom draagt een vastberaden karakter. Nelleke, die meteen al start met een „topdraad-actie", bezit energie, „en het is nooit te vroeg om met de vervulling van een wensdroom te beginnen", meent ze. Het is wel een heel ondernemerschap op je 21ste, als meisje. Daarom dit verhaaltje. Ter onderstreping van jeugdige durf, in deze tijd. Afgezien van die topdraadactie drukte Nelleke me nog wel op het hart te vermelden, dat haar „Willeke" de godganselijke week geopend is, binnen de winkelsluitingswet. Vóór Nelleke zat er namelijk een dame in het pand die, naar het scheen, meer dicht dan open was. En daar gaat men op een gegeven moment aan wennen, aan dat patroon van gesloten zijn. Nelleke is met haar pas uit het ei gekropen pinguin nog niet aan rusten toe. Voorschoten kan met de naalden en de pennen aan de slag! Damesvoetbal Als actief voetballend lid van de voetbalvereniging SJZ ben ik erg geïnteresseerd in alles wat te maken heeft met da mesvoetbal. Maar wat er in de kranten (het betreft niet al leen de L.C.) staat over dit on derwerp is vreselijk weinig. Over het herenvoetbal worden pagina's volgeschreven, maar het damesvoe tbal hangt er maar een beetje bij. Gelukkig worden de uitslagen wel ver meld en zowaar stonden in de Voetbalkrant van de L.C. een aantal voorbeschouwingen. Maar ik maak me zo kwaad over het feit, dat zelfs in de kleine stukjes foute vermel dingen staan. In de L.C.- Voet balkrant is geschreven over de SJZ-dames: „..de oude garde is gestopt, nu begint men aan de opleiding van de jeugd..." Maar er is bij SJZ welgeteld één meisje gestopt. Als nieuw lid kwam er een meisje over van Randstad Sport. Zou het niet mogelijk zijn in de toekomst wat meer tijd en aandacht aan het Damesvoet bal te besteden? Dan zal het Damesvoetbal misschien door iedereen als een volwaardige sport worden beschouwd. Het blijkt namelijk nog maar al te vaak, dat, vooral mannen, zich rot lachen om „die meiden in de wei". Wel, heren verslagge vers en anderen, Damesvoet bal is een doodnormale zaak en vaak van hoger gehalte dan dat van menig herenteam! Karin van der Salm Zoeterwoude (ingek. -red.) HENKES Henkes Verenig de Distilleerderijen heeft met de curator van de failliete FT-Drankenservice overeen stemming bereikt over de overneming en voortzetting van 18 vestigingen van FT, terwijl over nog vier vestigin gen voor eind september een definitief besluit zal worden genomen. De Dienstenbonden FNV en CNV hebben geen be zwaar tegen de overneming •door Henkes, de onderne mingsraad van dit bedrijf heeft een positief advies uitge bracht CRM - VÖORLICHTERS IN LEIDEN OVER INSPRAAK EMANCIPATIEBELEID LEIDEN Lang niet alle vrouwen zijn in staat om in spraak te hebben in het emancipatiebeleid van CRM. Dat werd gisteren dui delijk, toen afgevaardigden van het ministerie tekst en uitleg gaven over de moge lijke inspraak. De inspraak heeft betrekking op de meest recente beleidsvoorne mens. Het ministerie van CRM poogt door middel van een voorlichtingsactie zo veel mogelijk vrouwen bij het emancipatiebeleid te be trekken. Van de Nederland se vrouwen wordt verwacht, dat zij een vragenlijst "invul len. „Laten we het maar hardop zeggen... Doordat de materie ingewikkeld is, zul len veel vrouwen de lijst niet invullen", aldus de heer FJ. Vos (CRM). Maar niet alleen wat betreft dat punt werd door een deel van de vijftig aanwezigen kritiek geuit. Het Nederlandse Actiepro gram Emanciepatiebeleid is opgesteld na de 'Wereldconfe-. rentie van de Verenigde Na ties over de positie van de vrouw', die in 1980 in Kopen hagen werd gehouden. De vraag of de conferentie vruch ten heeft afgeworpen, wordt verschillend beantwoord. Enerzijds zijn betrokkenen van mening, dat de wereld conferentie geen concrete re sultaten heeft opgeleverd en dat er niets fundamenteels is gebeurd. Anderen daarente gen, vooral politiek geïnteres seerden, vinden dat er wel de gelijk veel is bereikt. In elk geval werd in Nederland na de wereldconferentie dat was overigens van tevoren al de bedoeling met frisse moed begonnen met het opstellen van een actieprogram eman ciepatiebeleid. Een concept-plan is inmiddels opgesteld. De inspraakproce dure is onlangs van start ge gaan. Via televisie, een infor matie-bulletin en persberich ten wordt gepoogd alle vrou wen te wijzen op de mogelijk heid om hun meningen ken baar te maken. Een vragen lijst, die door een computer verwerkt kan worden, dient dan door belangstellenden in gevuld te worden. Degenen, die meer informatie willen hebben over de inspraak of die nog vragen hebben over het enquete-formulier, kunnen te recht bij de voorlichtings bijeenkomsten, die CRM ver spreid over het gehele land houdt. Staatssecretaris me vrouw J.G. Kraaijeveld-Wou- ters wil op die manier voorko men, dat het definitieve actie program over de hoofden van vrouwen hen wordt vastge steld. Als eerste werd Dordrecht door CRM bezocht. Slechts twintig vrouwen waren daar aanwezig. Gisteren werd in het kader van de voorlichting als tweede stad Leiden be zocht. Vijftig belangstellenden, waaronder twee mannen, kwamen opdagen. Het ging dus voornamelijk over de in spraakprocedure en niet zo zeer over de inhoudelijke kant van het emancipatiebeleid. „Het is de eerste maal, dfat er een dergelijk concreet stuk op tafel ligt. Het is de eerste maal, dat de regering zich verplicht heeft om op de reacties te rea geren en het is de eerste maal, dat de inspraak op een derge- Ongeveer vijftig belangstellenden bezochten de voorlichtingsbijeenkomst in het Volks huis aan de Apothekersdijk. lijke wijze geregeld is. Het is ook van politiek belang voor de vrouw, dat het enquêtefor mulier door zo veel mogelijk vrouwen naar het ministerie gestuurd wordt", aldus me vrouw C. Passchier van het ministerie van CRM. „Waar om", vroeg een van de beide mannen in de zaal, „is de en- quete zo eenzijdig op vrouwen gericht. Het is immers een zaak tussen mannen én vrou wen". Volgens de CRM verte genwoordigers is het raadzaam om bij de vrouwen zelf te be ginnen, want „dan zijn we al een stuk verder". De vragen steller ondervond geen bijval. Later, tegen het einde van de bijeenkomst, schaarde het me rendeel van de aanwezigen in het Volkshuis zich wel achter een vrouw, die stelde, dat veel meer bereikt zou worden, als de mannen geëmancipeerd zouden raken. Behalve de constatering, dat de vrouwen, waarvoor het program eigenlijk bedoeld is, gepasseerd worden, omdat zij moeite hebben met het invul len van de enquete, werd de vraag gesteld, wat er wezenlijk van de inspraak terecht zou komen. Tevens zou niet fede- reeen in staat zijn om de voor lichtingsbijeenkomsten bij te wonen vanwege de dagelijks werkzaamheden. „We hebben opzettelijk ochtend- en avond bijeenkomsten georganiseerd. Wat betreft Leiden kan men nog 's avonds bij bijeenkom sten in Den Haag en Rotter dam terecht", aldus CRM. De reacties worden na 1 no vember verwerkt en gepubli ceerd. Daarna wordt het actie program waarschijnlijk bijge steld. De Emancipatieraad brengt daarover advies uit, waarna het aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. ZIEKE DIEREN WERDEN VERWAARLOOSD De sloop van de Vogelwacht bezorgden de medewer kers van het vogelasiel handen vol werk. LEIDEN De Vogelwacht aan de 2e Binnenvestgracht is niet meer. Giste ren is een aantal medewerkers van de Vogelwacht begonnen met het afbre ken van de hokken op het mistroostige terreintje nabij Molen de Valk. In hoe verre Leiden in de toekomst weer over een asiel zal beschikken om zieke vo gels tijdelijk op te vangen, is nog on duidelijk. De vogels die nog in het asiel verbleven, zijn op de kinderboer derij in de Merenwijk ondergebracht De Vogelwacht zou maart volgend jaar twaalf jaar bestaan. In de eerste jaren van het bestaan van de Vogelwacht, was het een drukte van belang. De hokken waren vol, vaak met opvallende vogels. Zelfs rei gers en roofvogels waren te gast in het asiel. De laatste jaren ging het echter steeds slechter met het asiel. Er bleven dode dieren in een hok liggen en het schoonhouden van de hokken ging ook niet meer zoals het zou moeten. Omwo nenden spraken van een „rotzooitje". Vol gens een woordvoeder van de politie trad er nogal veel sterfte onder de dieren op. Hij stelt dat de opvang van zieke vogels geslonken was tot "nul komma nul". De laatste tijd verbleven er konijnen en kip pen in en rond de hokken. F. van der Sluis de schoolbioloog van de gemeente stelt, dat de Vogelwacht „ver waarloosd" is. Hij zegt dat de Vogelwacht is opgeheven „in overleg" met beheerder W. van Grieken. Volgens Van der Sluis was er nog een aantal redenen voor dit besluit. De Vogelwacht beschikte niet over een vergunning. Het ministerie van CRM heeft deze vergunning nooit ver leend, omdat men vond, dat de Vogel wacht niet aan de voorschriften voldeed. Het vogelasiel is dus altijd een illegale in stelling geweest. Hij noemt de locatie van de Vogelwacht slecht. „De dieren konden hun hok niet uit om weer een beetje aan de vrijheid te wennen. Daar was geen ruimte voor," zegt Van der Sluis. Nadat de Dierenhulpdienst onlangs een vogela- sielvergunning kreeg, achtte de men de tijd rijp om het asiel op te heffen. Volgens de schoolbioloog is de gemeente momen teel in overleg met de Dierenhulpdienst en met de afdeling bijzondere wetten van de politie over het oprichten van een nieuw vogelasiel. De gemeente zou zelf geen plannen hebben om een vogelasiel op te richten. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Bas Cedric z. v. A. S. T. van der Wiel en E. J. D. M. Derks; Joel z. v. H. J. E. Bag- P. E. Reimann en C. J. Plas; Catharina Wilhelmina Maria d. v. J. M. van den Nouland en C. M. van Schooten; Dirkje Wilhelmina d. J. Zwanenburg en K. H. van Dijk; botsky en E. S. Schw Petrus z. v. A. J. Bonnema en L. Th. J M. Verhagen; Anton Willem z. v. K. Leget en B. Buntsma; Mirjam Dia na d. v. F. B. M. de Kleijn en C. A. kert; Wendy Diane d. v. R. van Duuren en R. L. A. Leeflang; Brigit Hendrika Johanna d. v. H. P. van Dam en H. H. M. van der Geest; Ka- tarina d. v. D. Lazovic en M. Petko- vic; Wilhelmina Antonia d. v. J. C. M. Peeters en L. P. van Rooijen; Pas- hanna Miriam d. v. F. Stikkelprum en S. H. M. de Munter; Marieke Al berta Johanna d. v. F. W. Beerenfen- ger en W. J. Zwartjes; Mari t der Linden; Marloes d. A. J. Hadnett C. H. J. A. M. Stolwijk en F. Koper, Nazife d. v. E. Atik en E. Tas; Konrad Kazi- mierz z. v. El van den Berg en M. E. Zajaczkowska; Casper Arie Dirk z. v. K. W. Ramp en M. van Ruitenburg; Melissa Kate d. v. D. Ch. Coleman en M. J. Th. van Oere; Marijn Joris z. v M. A. C. Mosheuvel en P B. W. van Osch; Nellie d. v. A. Konijnendijk en J. E. van Tuyll. Overleden: J. P. Sneevliet, geb. 16-2- 1947 vrL; G. N. van Baarlen, geb. 23- 9-1916 man; J. M. Engels, geb. 3-10- 1900 vrl. geh. gew. met H. ten Wolde; C. J. Michels, geb. 30-4-1911 man; J. Velzen, geb. 27-7-1909 man; M. Gehuwd: J M. H. van Galen en J. Lekx; P. J. H. Houterman en El J. Stokkel; El B. Nai Chung Tong en A. S. Scholten; W. J. G. Barendse en A. A. M. Fransen; J.Treurnie Geen krant ontvangen? Bal tuaaan 18.00 an 18.00 uur nummer 071-122248 en per apeclale koerier wordt de krant alanog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5