Haarlemmertrekvaart niet weer openstellen voor autoverkeer Kritiek op functioneren commissie in Woubrugge Alkemade krijgt dag-Mavo voor volwassenen Trimschool blijft dicht REGI0(J0UR)NAAL REGI0(J0UR)NAAL HOGE RENTE. ENFB IN BRIEF AAN PROVINCIALE WATERSTAAT Beheer „Muzenhof baart zorgen Schooltuinen in trek bij Alphense scholen SPMRSELECT-EXTM- REKENING rente LEIDSE SPAARBANKS ■REGIO LE1DSE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA LEIDEN/OEGSTGEEST De afde- aan te leggen en de rijbaan te verbre- ling Leiden en omstreken van de Ech- den. Daarmee kan dan de bebouwde te Nederlandse Fietsersbond heeft in kom van Oegstgeest (Dorpsstraat) en een brief aan Provinciale Waterstaat Warmond wórden ontlast» het auto- haar ongenoegen uitgesproken over de verkeer van en naar kust- en bollen- plannen van de provincie om de weg streek beter doorstromen en hoven- langs de Haarlemmertrekvaart weer dien kan er een extra aansluiting op open te stellen voor autoverkeer. De het rijkswegennet (Rijksweg 44) wor- provincie wil deze weg reconstrueren den gemaakt door onder meer een apart fietspad Volgens de ENFB zal door het instellen van éénrichtingsver keer in de Dorpsstraat geen sprake zijn van ontlasting, om dat de auto's alleen maar har der zullen gaan rijden. De aan sluiting op de autosnelweg geeft alleen maar meer auto verkeer in de stad en is vooral van belang voor de verbinding met Amsterdam en Schiphol. Juist deze plaatsen zijn goed toch al overvolle Stations plein", aldus de Echte Neder landse Fietsbond. „Wij vinden het teleurstellend dat in de plannen niets is terug te vinden van een beleid ge richt op de bevordering van de fiets of het openbaar vervoer", aldus de Fietsbond. Als de weg er toch komt gééft de ENF tieven zeer goed mogelijk. We denken daarbij aan het experi menteerproject Leidse Baan, waarin ook de relatie Leiden- Noordwijk kan worden opge nomen. Daarnaast zou over wogen kunnen worden het o- penbaar vervoer verder te sti muleren door opening van NS-haltes in Voorhout en/of Sassenheim". De ENFB is het niet met Waterstaat eens dat de voorkeur aan het fietspad bereikbaar met het openbaar de Haarlemmertrekvaart van ten westen van de nieuwe ver- vervoer, aldus de ENFB, die belang is voor de aansluiting binding, en niet ten oosten vermoedt dat veel mensen uit van delen van Oegstgeest en zoals de provincie heeft voor gesteld. Situering aan de ooste lijke kant zou een extra krui sing betekenen met de inrit van het terrein bij de recrea tiepias, aldus de ENFB. Ten slotte acht de bond een breedte van drie meter voor het fiets pad onvoldoende in verband met de grote intensiteit van het fietsverkeer in beide rich tingen en suggereert zij een richte verbinding zijn alterna- of Oegstgeesterweg-zuid het breedte van 4,5 meter. kust- en bollenstreek, die de laatste jaren per fiets naar Lei den kwamen de auto weer zul len gaan gebruiken bij de komst van de nieuwe weg. Volgens de Fietsbond wordt in de plannen geen rekening ge- Leiden op het rijkswegennet „Leiden-Noord is goed bereik baar via de Willem de Zwij gerlaan vanaf rijksweg 4, Ler- den-centrum via de Plesman- laan en Oegstgeest via de Rijn- zichtweg. Een extra verbin- houden met de afname van de ding met rijksweg 44 zou niet groei of zelfs plaatselijke ver- alleen de brug over het Oegst- m indexing van het auto ver- geester kanaal extra belasten, keer. „Voor de op de kust ge- maar ook via Rijnsburgerweg De Haarlemmertrekvaart bij het Tolhek, voordat hij voor autoverkeer werd afgesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn zal er bij de provincie op aandringen spoedig groen licht te ge ven voor de verlening van een bouwvergunning aan het fitnesscentrum aan de Prins Hendrikstraat Zoals wij gisteren reeds meldden heeft de Raad van State het verzoek van de eigenaar ALPHENS COLLEGE DRINGT AAN OP SPOED BU GS van het fitness-centrum om tot schorsing van het slui tingsbevel van de gemeente over te gaan afgewezen. Ondanks het ontbreken van een bouwvergunning was het centrum eind vorige week opengegaan. Gisteren ging het centrum weer dicht, na de uitspraak van de Raad van State. Voor de vestiging van een trimschool aan de Prins Hendrikstraat is een wijziging van het bestem mingsplan nodig. Het wach ten is nu op een verklaring van geen bezwaar tegen deze wijziging door de provincie, alvorens kan worden overge gaan tot het verlenen van een bouwvergunning aan de eigenaar van het centrum. Het kan echter nog wel twee maanden duren voordat GS deze verklaring afgeven. Aan het college van B en W van Alphen heeft de eigenaar van het centrum de uitdruk kelijke verzekering gegeven dat hij geen pogingen meer zal onder nemen om zijn school toch illegaal te laten draaien. LEIDERDORP Het beheer van de „Muzenhof" blijft een zorgenkind voor het gemeentebestuur. Nog steeds weet men niet hoe het beheer van de al enkele weken in gebruik zijn de multifunctionele accommodatie voor bibliotheek en mu ziekschool aan de Cor Gordijnsingel zal worden geregeld. Zeker is dat de bar in de ontmoetingsruimte verpacht aal worden, maar hoe en onder welke voorwaarden dat zal ge beuren is nog niet precies bekend. Het gemeentebestuur heeft ook besloten de kantine van de sportzaal „Op Dreef" te verpachten. Sedert de opening in april 1975 heeft zij deze zelf beheerd. In toenemende mate bleek dit evenwel een verliespost voor de gemeente te zijn. Het collegebe- sluit had voor de kantinebeheerder, H. Hooiimans, vanaf de ope ning in dienst van de gemeente, het vervelende gevolg dat hij wegens reorganisatie moest worden ontslagen. Wethouder Irma Gehner verwacht niet dat de verenigingen die van de sportzaal gebruikmaken, bereid zullen zijn de exploitatie van de kantine op zich te nemen. „Ik heb wel eens geprobeerd een kantinecom missie voor „Op Dreef" in het leven te roepen, maar de vereni gingen bleken niet in staat om daar mensen voor te leveren. Voor het beheer van een kantine komt nog veel meer kijken", stelt zij. Mevrouw Gehner hoopt wel dat in de nieuwe opzet de kantine van „Op Dreef" veel meer gebruikt gaat worden. Als ontmoe tingscentrum voor de wijk ,3innenhof" is het nooit als zodanig uit de verf gekomen. Hetzelfde heeft zij met de „Muzenhof" voor ogen waarin een bruin café voor de wijk .Buitenhof" zal komen. Enorme belangstelling voor zwemvlerdaagse in „Poelmeer" Het echtpaar Van Ingen Schenau opende met een frisse duik gisteravond in het Oegstgeestse zwembad „Poelmeer" de zwem- vierdaagse nadat de wethouder van sportzaken, de heer J. J. Thorn het officiële startsein had gegeven. De heer A.L. van In- gen Schenau is onder meer voorzitter van de Oegstgeestse sport raad en de start, met zijn echtgenote, was onder meer óók cu rieus omdat beiden elkaar veertig jaar geleden hebben leren kennen in het oude Poelmeerbad aan de Haarlemmertrekvaart. Verheugend is de enorme belangstelling in Oegstgeest voor de zwemvierdaagse. Men verdrong zich in lange rijen voor de kas sa's. Het zwemfestijn werd onder meer opgeluisterd door de har monie „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wetering, o.l.v. ka pelmeester A. van Tol. De vierdaagse wordt zaterdagavond be sloten met een barbecuefestiin. Ook vanaf vanavond kan men nog starten, om half zeven. Men kan de vierdaagse uitzwemmen mits men de vier maal vijfhonderd meter in het water aflegt. De organisatie berust bij de zwem- en waterpolovereniging „Vi- vax". Toen gisteravond de hekken dicht gingen was het aantal van 1200 deelnemers ruim gepasseerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Er Is bij de Alphense lagere scholen zeer veel belangstelling voor schooltuinen. Dit blijkt uit een onderzoek dat in 1980 ge houden werd door de dienst openbare werken. Uit de antwoorden van de schoolhoofden kan men concluderen dat in het onderwijsveld een hoge prio riteit gegeven wordt aan schooltuinen- werk. De conclusies van het onderzoek naar de wenselijkheid van schooltui nen zijn beschreven in de nota „bewust kiezen voor milieubewust maken". Deze nota is geschreven om tot een be leidsbeslissing te komen op lange ter mijn inzake natuur- en milieu-educatie in Alphen. In het bijzonder moest beslist worden over de wenselijkheid een schooltuinen complex aan te leggen in de Ridderbuurt Gebleken is dat het schooltuinencomplex aan de Ridderbuurt in de toekomst drie belangrijke functies kan krijgen. Vrijwel alle scholen in Ridderveld willen in dit complex een schooltuin hebben. Het com plex krijgt een instructielokaal en speciale orders waardoor het geheel een educatie ve functie krijgt Bovendien wordt door het openstellen van dit gedeelte voor het publiek aan een educatieve functie voor bezoekers voldaan. In het complex zullen verschillende zaken worden aangelegd, zoals een wilde krui dentuin, een gebruikskruidentuin met bij voorbeeld keukenkruiden, een bloemen weide, boomgaard, bijenstal en oecolo- gisch dynamische plekken, dit wil zeggen waar men kan zien hoe planten groeien als het bijvoorbeeld nat of droog is. Ver der moet er een natuurpad, een kweekge- bied, een composthoop en een gazon voor een speel-trapveld worden aangelegd. Om dit complex zo intensief mogelijk te ge bruiken zal het noodzakelijk zijn dat er begeleiding is. Hierdoor is de aanstelling van een tweede educatief medewerker in Alphen noodzakelijk. Ook zal men ge bruik moeten maken van de diensten van een hovenier voor wat betreft de uitvoe ring van het onderhoud. Dit alles zal jaar lijks 160.300 gulden gaan kosten en de ge meenteraad moet zich uitspreken of zij deze kosten wil dragen. Schaaktoernooi Voordat Valkenburg zich in de jaarlijkse paarden markt op 9 en 10 september stort, staan er enkele inlei dende activiteiten op bet programma. Voor donderdag 3 september heeft de schaakvereniging 'De Toren' in samenwerking met de Oranjevereniging een groot schaaktoernooi georganiseerd. Dat evenement begint om halt acht 's avonds in 't Trefpunt aan de Hoofd straat Eerste sleutel Wethouder P. Warmerdam van openbare werken zal vrij dag 4 september officieel de sleutel overhandigen aan de bewoner van de eerste gerenoveerde woning in de Marjo- leinstraat 1 in Calorama in Noord wijk. Er zijn inmiddels vijf woningen gerenoveerd in dit renovatieproject. De overhandiging vindt plaats om half drie. Rommelmarkt De Llssese speeltuinen Marijke, Kindervreugd en De Bijenkort organiseren zaterdag 5 september een rom melmarkt Het gebeuren speelt zich af op het terrein van de speeltuin Marijke aan de Crocussenstraat en begint om tien uur 's morgens. Jaap Dekker Sociëteit Artemis in Lisse opent het nieuwe seizoen op za terdag 5 september met een optreden van Jaap Dekker en zijn Boogie-set. Het optreden wordt onderbroken voor de Boogie Woogie Wedstrijd, pianisten uit de Bollenstreek zul len dan de plaats van Jaap Dekker innemen en strijden om de hoogste eer. Een jury met Jaap Dekker als voorzitter zal de prestaties beoordelen en prijzen uitreiken. Het Boogie Woogie-festijn wordt gehouden in De Beurs aan de Haven 4 in Lisse en begint om half tien. De entree bedraagt 3,50 voor leden, en 3,50 voor niet-leden. Kaarten zijn verkrijg baar bij de VVV, Grachtweg, Lisse. Natuurgidsencursus Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (I.V.N.) start in het najaar weer een natuurgidsencur- sus in Noord wijk. De introductiecursus begint 22 sep tember en omvat één lesavond en één excursie. Aan melding hiervoor is nog mogelijk bij Willem Daalber gen, Schoolstraat 15 in Noord wijk. De eigenlijke cur sus begint 6 oktober en duurt tot half november. De cursisten worden opgeleid tot natuurgids I.V.N. De les sen zijn dinsdagsavonds en de excursies en les toch ten zullen meestal zaterdagsmorgens gebeuren. Een zekere kennis van planten en dieren in de eigen omgeving is een vereiste voor deelname aan de cursus, terwijl men zich ook verplicht om na bet behalen van het diploma milieu-educatief werk te gaan doen. Op het program ma van de cusrsus staan ondermeer, landschap, vogel trek, paddestoelen, energie, stofwisseling, eucologie, natuurpaden, duinen, vogelzang, takken, bos, en milieu/natuurbescherming. EHBO Lisse Ook dit jaar organiseert de EHBO-afdeling Lisse weer een cursus voor beginners. De cursusr die half oktober van start gaat, omvat tenminste zestien lessen van elk twee uur (zowel theoretisch als praktisch) en wordt eenmaal in de week op dinsdagavond gehouden in het gebouw Salvatori aan de Wagenstraat. Plaatselijke doktoren en een kaderin- structrice zullen de lessen leiden. Aan het eind van de cur sus volgt een examenavond en de geslaagde cursisten krij gen het diploma. Spoedige opgave voor de cursus is ge wenst en dat kan gebeuren bij het secretariaat van de afde ling, Witte de Withstraat 21. Pleisteractie de Zilk is een groot succes geworden. In bet dorp werd 1.469,50 opgehaald. ALKEMADE De eerste dag-Mavo voor volwassenen in Alkemade gaat aanstaan de maandagochtend van start in het bijzijn van Alke mades burgervader drs. P. J. Bolten en de rector van Boerhaave Avondscholenge meenschap, de beer Van Kooten. Uit de vorig jaar gehouden schakelcursus zijn 75 aanmel dingen, allemaal dames, voor deze dag-Mavo in Oude Wete ring voortgekomen. Voor de schakelcursus hebben zich slechts acht kandidaten aange meld. Voor het doorgaan van deze cursus is een minimum aantal cursisten van 15 nodig. Gevolg: de schakelcursus kan dit jaar geen doorgang vinden. De plaatselijke onderwijzers veel energie in gestoken. Spe ciaal voor het onderwijs aan volwassenen hadden zij een compleet lesprogramma op po ten gezet Kennelijk was net groepsverband voor de cursis ten ook erg plezierig, getuige het feit dat op de dag-Mavo op verzoek de klassen van de schakelcursus van vorig jaar in stand blijven. Van de 75 Mavo-klanten gaan 25 dames een volledig vakken pakket van 6 vakken doen. De overigen doen 2 of meer vak ken of zullen een paar vakken overdag in Alkemade volgen en de resterende 's avonds in Leiden. Er is keuze uit de vak ken: Nederlands, Frans, Duits, Engels, Geschiedenis, Aard rijkskunde en Handelskennis. Er waren te weinig liefhebbers voor Biologie, Wiskunde en Spaans, zodat deze vakken in Alkemade niet gedoceerd zul len worden. Volgens de heer Wenneker, conrector van Avondscholen gemeenschap Boerhaave, is het groot aantal liefhebbers voor het vak Handelskennis typerend voor Alkemade. Ei genlijk had hij veel meer lief hebbers voor Biologie ver wacht. Dat de leerlingen zo sterk hechten aan het groeps verband is uniek te noemen, meent hij. Hoewel er slechts 12 kandidaten voor het vak Frans zijn, zal dit vak tóch ge doceerd worden om een volle dig talenpakket mogelijk te maken en om te zorgen dat alle gangbare talen gevolgd kunnen worden. Voor net vak Spaans bleek slechts minimale belangstelling te bestaan in Al kemade. Het volgen van de dag-Mavo voor volwassenen is erg goed koop, omdat dit type onderwijs zwaar gesubsidieerd word( door het Rijk. Het volgen van twee of meer vakken (maxi maal zes) kost slechts f 145 per jaar; voor één vak bedragen de kosten 110 per jaar. Conrector Wenneker heeft er alle vertrouwen in dat de dag-j Mavo voor volwassenen in AF kemade een groot succes gaat worden dankzij de medewer king van de gemeente Alkej made, de Johannes XXIIIj Mavo en alle andere betrekke^ nen maar vooral gezien hef enthousiasme waarmee leer lingen hun studie aanvatten. ADVERTENTIE. m Bü elke terugbetaling wordt 2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht Behalve bü opname tb.v. huwelyk of aankoop eigen huis. Het goede adres. WOUBRUGGE Slechte opkomst van de leden van de onderwijscommissie en naar de mening van de voorzitter „slechte response" op de door de commissie opgestelde brieven bij B en W van Woubrugge, hebben bij de aanwezige leden dins dagavond op zijn minst vraagtekens doen rijzen bij bet nut en het funktioneren van de commis sie. De besluitvorming in de Woubrugse commissie on derwijs verloopt door het grote aantal wegblijvers in de vergaderingen uiterst traag, omdat onderwerpen dan niet of onvoldoende aan de orde komen. Ook de vergadering van dinsdagavond vormde op dit beeld geen uitzondering. Onder meer de peuterspeelzaal uit Hoogmade liet voor de zoveelste maal verstek gaan en er werd besloten een brief uit te laten gaan, waarin men gaat informeren, waarom de belangstel ling bij de peuterspeelzaal zo klein is. Ook de voort gang in de commissie lijkt op dit moment in gevaar. De sekretaris legt zijn funktie neer en voorzitter Ou- werkerk overweegt hetzelfde te doen. Van diverse kanten werd in de commissie een ver minderde belangstelling voor de schooltandverzor- ging geconstateerd. De leden van de commissie von den dit geen wonder, aangezien de kosten voor deze vorm van hulpverlening onverantwoord hoog waren en de ouders van schoolgaande kinderen beter bij ei gen tandarts kunnen blijven. Het vervoer van de schoolkinderen naar het zwem bad in Leiderdorp kwam ook weer aan de orde. Hoe wel er in Woubrugge bij de betrokken busonderne ming ook wel eens fouten zijn geconstateerd, komen de Machten toch in sterkere mate uit Hoogmade. Uit die hoek wordt dan ook aangedrongen uit te zien naar een andere vervoerder. Besloten wordt de gang van zaken nauwlettend te volgen en indien nodig in de toekomst stappen te ondernemen. Recente publikaties in de landelijke pers over de hoge administratiekosten bij de kinderpostzegels brachten dit onderwerp in de vergadering. De veilig heid van de kinderen, die met geld over straat gaan was de commissie een groot punt van zorg. De gerin ge inspraak bij de bestemming van het geld bleef ook niet onopgemerkt Besloten werd de zaak nauwlet tend te blijven volgen. Kritische beschouwing bij het biina automatisch meedoen van de scholen lijkt in elk geval gewenst Gedeputeerde opent uitbreiding bedrijf LEIDEN Gedeputeerde Noordland van de Provincie Zuid-Holland opent 17 sep tember om twee uur de uit breiding van het bed rij! Reed Rock Bit Company of Nederland b.v. aan de seveltstraat in Leiden. Het bedrijf heeft zich gesp liseerd in de vervaardiging' van boorkoppen voor de olie en gaswinning. In '75 wen met de produktie van boorbei tels in Leiden begonnen Vooral in de laatste tien jaar iii het bedrijf sterk gegroeid, na melijk van 4,5 miljoen dollar omzet tot ver over de 20 mil joen. Sinds 1979 is het perso neel meer dan verdubbeld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4