Bebouwing Schuttersveld van start met huizenbouw langs Maredi jkbuurt Doorgaan Ipi Tomb twijfelachtig Wethouder Bordewijk voerteerstetankslag Klein links stelt eisen voor deelname aan college Tweede concert van Genesis Benedenwoning door brand verwoest .STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 INSPRAAK NIET ZONDER RESULTATEN LEIDEN De bebouwing van het Schut tersveld zal beginnen met woningbouw langs de Maredljkbuurt en tegelijkertijd kantoorbouw langs de beide kanten van de Oegstgeesterweg. Dit is één van de resulta ten van de inspraak op de plannen voor de bebouwing van het Schuttersveld. In een nieuw stedebouwkundig plan voor het Schuttersveld zijn opmerkingen en kritiek uit de inspraakronden verwerkt Met name de buurtgroep Maredijk en het comité Schuttersveld hebben herhaaldelijk voor deze fasering gepleit In de eerdere plannen van de gemeente zou be gonnen worden met de bebouwing van het cen trale gedeelte van het Schuttersveld. Ook de aanleg van een groenzone langs de Maredijk- buurt Is door inspraak in het plan gekomen. Na de eerste fase worden er kantoren op de NS- strook gebouwd en verdere bouw van wonin gen in westelijke richting. Vervolgens wordt de centrale plaats aangepakt met kleinere kanto ren en woningen. De buurtgroep Maredijk en het comité Schuttersveld hebben voorkeur voor alleen maar woningen. Het aantal woningen zal 600 650 bedragen. Voorwaarde hiervoor is, dat de parkeerplaatsen onder de woningen ko men. Stallen op straat zal tot gevolg hebben, dat het aantal woningen daalt tot 350 400. Dertig procent zal één en twee kamers hebben, vijftig procent drie kamers en twintig procent vier en vijf kamers. Het plan biedt de mogelijkheid tot de bouw van 70.000 vierkante meter kantoor ruimte met parkeerruimte eronder. De kanto-. ren worden gefaseerd gebouwd „indien is aan getoond dat de behoefte aan die kantoren be staat". Een groep jongeren pleitten tijdens een inspraakavond voor een trapveldje. Hun actie heeft succes gehad. Omdat het huidige speelter rein niet voor de wat oudere jeugd geschikt is en 's avonds gesloten is, zal er een trapveldje aangelegd worden. Het hotel heeft een nieuwe plaats gekregen. Het is op voorstel van Mare dijk enigszins verschoven in de richting van het kruispunt Schuttersveld/Oegstgeesterweg. Mocht het hotel niet doorgaan dan is de nieuwe lokatie volgens het plan geschikt om er kanto ren of woningen voor in de plaats te zetten. Tijdens de inspraakavonden was het grote dis cussiepunt de financiering van het plan. Een rapport van studenten van de TH in Delft stel de, dat goedkope woningbouw mogelijk is zon der dat het noodzakelijk is op grote schaal kan toren te bouwen. Anderen meenden, dat de kantoren noodzakelijk zijn om het plan betaal baar te houden. Op deze meningsverschillen wordt in de nieuwe versie van stedebouwkun- dige Latta en de zijnen geen antwoord gegeven. De problemen van de 3 Octobervereniging worden niet opgelost: op het stallen van de ker- misauto's wordt niet ingegaan. Voordat het plan van Latta in de gemeenteraad behandeld wordt, komt er nog een informatiek rant op de markt, waarin de hoofdzaken van het plan zijn verwerkt en worden toegelicht Hierna kan alleen nog commentaar op de plan nen worden geleverd, rechtstreeks via de pro jectgroep en via de politieke partijen. Wethouder P. Bordewijk (eerste van links heeft gisteren de eerste Leldse 'tankslag' ge wonnen. Het slagveld, waarop deze milieu vriendelijke veldtocht zich afspeelde was een achtertuin aan de Witte Singel. De bedoeling van de actie Is, dat oude en niet meer ge bruikte olietanks worden leeggezogen. Lang geleden, In het begin van de vijftiger Jaren, zijn de meeste olietanks In de Nederlandse tuinen geïnstalleerd. Vandaag de d?g echter, stookt hoegenaaamd niemand meer met olie. Het gevaar, dat de nog gedeeltelijk gevulde tanks doorroesten, bedreigt al hetgeen In een voor- of achtertuin placht te groeien en te bloeien. Vaak wordt de lekkage pas opge merkt. als een al dan niet grage tuinierder be sluit zijn tuintje eens om te spitten (de boom wortels waren er echter al veel eerder van doordrongen). De sterke olllegeuren, die de zintuigen van de spltter dan plots penetrant prikkelen, lelden er soms toe, dat een luid vreugdegehuil losbarst en dat de tegelijkertijd enthousiast In de lucht geworpen spade par does de ruit van de keukendeur verbrijzelt... „We zijn rijk. Een olie-ader In de achtertuin". Korte tijd later worden de vreugdevolle kreten timide Ingsllkt. Met de geoliede handen In het verwarde haar verneemt de graver van een In geschakelde deskundige, dat er behalve die van olie ook nog een ander luchtje In de tuin hangt... De gemeentelijke bewindsman Borde wijk demonstreerde gisteren hoe al deze kommer en kwel voorkomen kan worden. De wethouder zoog zij het niet In de meest let terlijke zin van het woord de eerste oude tank leeg. Al degenen, die belast zijn met een olietank In de tuin, kunnen de brandstof kos teloos laten verwijderen. Het weggehaalde 'zwarte goud' wordt met klinkende munt te rugbetaald (Invloed op de wereldmarkt, zal het pompen niet hebben, maar toch...). Wel kost het geld Indien men de tank wil laten ver wijderen of volstorten met zand. De actie wordt In samenwerking met de gemeenten Leiderdorp en Zoeterwoude gevoerd. Tot nu top hebben twintig Leldenaars de afdeling mi lieuzaken van de gemeente Ingeschakeld; op dat de tuin er volgend laar Ineens minstens even florissant bij zal staan als die van de buurman... Flessetrekkerij met auto? LEIDEN Een Leiderdor per en een Leidenaar hebben elkaar tegenover de politie beschuldigd van oplichting. Bewijzen voor hun bewerin gen kunnen zij echter niet I aandragen. I Een 21-jarige Leiderdorper had zijn auto voor een kleine i achtduizend gulden ter ver- 1 koop aangeboden. Een 29-jari- I ge man uit Leiden had interes se. Vergezeld van zijn vriend maakte hij een proefrit. De ei genaar zat eveneens in de j auto. Volgens afspraak reden l zij naar de woning van de ad- spirant-koper om de zaak daar verder af te handelen. De Lei derdorper ondertekende de kwitantie, terwijl de echtgeno te van de koper naar boven ging om geld te halen. Daarop ondertekende ook de koper de kwitantie. De man uit Leider dorp verklaart, dat hij het geld nooit heeft gekregen en dat de 'koper' er met de niet-betaalde auto vandoor ging. De 'koper' daarentegen beschuldigt de voormalige eigenaar ervan twee maal de koopsom te wil len innen. Hij en een getuige zeggen wel degelijk te hebben betaald. Studenten enquêteren Leidse gehandicapten LEIDEN Tweehonderd- vijftig aankomende studen ten van de vereniging Mi nerva zijn ingeschakeld om een enquête te houden onder lichamelijk en zintuigelijk gehandicapte inwoners van Leiden. Doel van de actie Is het verzamelen van gege vens om de integratie van de gehandicapten te bevorde- De enquête is een uitvloeisel van een vraag van de studen ten aan de directie Sociaal Cultureel Werk naar een op dracht van maatschappelijk nut, in het kader van de ken- nismakingstijd. De enquête be vat vragen naar de mogelijk heden om zich goed in de stad te kunnen verplaatsen; de toe gankelijkheid van gebouwen; mogelijkheden om te winke len; aanpassingen in de wonin gen en hulpverelening thuis. In totaal worden 125 gehandi capten bezocht LEIDEN Het is voorlopig nog niet zeker of de Zuidafrikaanse musical Ipi Tombi in de Leidse schouwburg wordt uitgevoerd. De musical, die onder de anti-apartheidsbewe gingen veel beroering heeft veroorzaakt, staat voor 19 em 20 september op het pro- De schouwburgcommissie besprak de aangele genheid nadat drie raadsleden erop hadden aangedrongen de voorstelling te verbieden. De musical zou volgens de drie een vertekend beeld geven van de situatie in Zuid-Afrika. Schouwburg-directeur Van Dam was echter van mening dat Ipi Tombi wel uitgevoerd dien de te worden omdat inmenging van de over heid in dit soort artistieke aangelegenheden op censuur zou lijken. B en W besloten daarna de commissie nog maar eens om advies te vragen. Bij de samenstelling van het theaterprogramma voor dit jaar was het de leden van de commissie niet opgevallen dat ook Ipi Tombi was gecon tracteerd. Anders, zo stelden zij,, „hadden we de musical al meteen uit het programma gehaald". Slechts twee van de vijf aanwezige leden meen den dat dat ook nu nog moest gebeuren ook al omdat het cultureel verdrag tussen Nederland en Zuid-Afrika inmiddels is opgezegd. Me vrouw M. Koning (PvdA) vond dat te ver gaan. Zij pleitte voor het toelaten van anti-apar theidsbewegingen in de schouwburg om voor en na de voorstelling informatie te verstrek ken. Zij wilde de aangelegenheid echter eerst nog in haar fractie bespreken evenals mevrouw C. Kramp (CDA). Wethouder Schoute wenste zich niet op het 'hellend vlak van de censuur' te begeven en sprak zich niet voor of tegen de uitvoering uit. Met het onduidelijke advies van de commissie (twee tegen doorgaan, één voor doorgaan en twee onthoudingen) zei hij weinig te kunnen doen. LEIDEN De drie kleine linkse fracties in de gemeente raad willen na de verkiezingen voor de gemeenteraad van volgend jaar een program-college vormen met PvdA en D'66. Daarbij stellen PPR, PSP en CPN als eis, dat PvdA en D'66 zich vóór de verkiezingen uitspreken over een aantal kernpunten. PPR, PSP en CPN zeggen nadrukkelijk te streven naar de vor ming van een links college. Het uitgangspunt is, dat de drie par tijen bereid zijn een dergelijk college in principe te steunen. De drie zijn van mening dat de kiezer al vóór de verkiezingen dui delijk gemaakt moet worden, wat de gevolgen zijn van het uit brengen van een stem op een bepaalde partij. Hiertoe stellen de drie momenteel een aantal kernpunten op, waarin ze uitleggen wat ze verstaan onder „linkse politiek". Wanneer de drie over eenstemming hebben bereikt over de kernpunten, worden ze ;d aan PvdA en D'66. Geprobeerd zou moeten worden al voor de verkiezingen overeenstemming te bereiken over de vorming van een links college. LEIDEN De Engelse groep Genesis zal op 4 okto ber een tweede concert ge ven in de Leidse G roenoord- hallen. De kaarten voor het eerste concert op 3 oktober in Leiden waren na twee da gen al uitverkocht Groenoordhallen-directeur André de Jong spreekt van een ongelooflijke belangstel ling voor het optreden van deze vermaarde symfonische- rockgroep. De belangstelling was zo groot, dat organisator Mojo uit Delft een tweede op treden heeft ingelast. De toe gangsbewijzen raison van 25 gulden zijn verkrijgbaar bij alle VW-kantoren. Een benedenwoning aan de Tesselschadestraat is glstera- j vond geheel uitgebrand. De brandweer heeft een zeer sterk j vermoeden, dat het vuur is aangestoken: „We waren snel j ter plaatse en toen al stond de woning aan alle kanten In lichterlaaie". Volgens eerste ramingen bedraagt de schade j aan het pand ongeveer honderdduizend gulden. De brand i werd om tien voor half elf gemeld. Toen brandweer en poll- i tie arriveerden, laaiden de vlammen aan de voor- en ach- i terkant van het huls hoog op. De 24-jarige bewoonster van l het pand stond gedeeltelijk ontkleed op straat. De recher- che heeft de hevige geëmotioneerde vrouw voor verhoor j meegenomen naar het bureau. Een uur na de melding had i de brandweer het vuur gedoofd. Het nablussen duurde tot i kwart over twaalf. De brandweer slaagde er op het nipper- tje in om de bovenverdieping tegen de oprukkende vlam- j menzee te beschermen. Wel was de vloer al aan het door- lekken. De bovenverdieping heeft slechts geringen rook- en 1 waterschade. Muziekcursus In samenwerking met de muziekschool geeft K&O een cursus muziek onder de titel „Muziektheorie en mu- giekkennis". De cursus wordt op 24 maandagavonden gegeven in de Streekmuziekschool aan bet Rapenburg en begint op 14 september. Aan de band van muziek fragmenten wordt een overzicht gegeven van de ont wikkeling van de Europese muziek vanaf de Middel eeuwen tot nu. Aanmeldingen en inlichtingen bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Pop De Leidse Vereniging van Popmuzikanten houdt in sa menwerking met sociëteit „The Jam"gevestigd aan de 2e Binnenvestgracht op elke woensdagavond een popconcert van een Leidse band. Het programma ziet er voor de ko mende weken als volgt uit: 9 september „The Nota Bene Band", 16 september „The Happening", 23 september „Next Crisis" en 30 september „SUenius LAK-cursussen Het LAK beeft ook voor dit seizoen een groot aantal cursussen op het programma staan. Inschrijven voor deze cursussen is mogelijk op dinsdagavond 15 septem ber van zes tot acht uur en op woensdag 16 september van zes tot zeven uur bij het LAK aan het Levendaal 150. Informatie en inlichtingen bij bet LAK van twee uur tot half zes, telefoonnummer 124890. Het cursu sprogramma meldt onder meer Algemene muzikale vorming, Akkoorden en hun gebruik. Gregoriaans, Stemvorming voor beginners en gevorderden, Fotogra fie, Basistoneel, Regisseren, Moderne dans. Tapdansen, Acrobatiek, Muziektheater, Poëzie, Textiel, cursus ont werpen, Macramé, Keramiek, Tekenen, Schilderen met olieverf. Gespreksgroep „Inzicht in jezelf en anderen,is de doelstelling van een K&O-gespreksgroep, die op 15 september van start zal gaan. De gespreksgroep heet „Omgaan met anderen." De groep komt op 12 dinsdagmiddagen bijeen. Het gaat in de gespreksgroep om het leren doorzien van bet eigen gedrag en dat van anderen. Aanmeldingen en inlichtingen bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Bejaardensoos Zuid West De Bejaardensoos Zuid West gaat 14 september weer open. Behalve de gebruikelijke sociëteitsmiddagen staat er bet komende seizoen weer een groot aantal uit stapjes op het programma. 24 September maakt de be jaardensoos een excursie naar de Haagse politie. De schoenfabriek Heliotorm in Drunen wordt 22 oktober met een bezoek van de Leidse bejaarden vereerd. Op 26 november serveert een slagersbedrijf een gourmet in de sociëteit Op 7 en 9 december wordt in de soos Sin terklaas gevierd. De goochelaar Vany is 16 december te gast bil de sociëteit tijdens bet kerstsouper. Op 28 en 30 december luiden de soosleden op feestelijke wijze bet oude Jaar uit Kinderbioscoop K&O draait woensdag 9 september in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 vanaf half drie een se rie tekenfilms met bekende stripfiguren zoals, Supermuis, Bugs Bunny, Popeye en Woody Woodpecker. Een kaartje kost drie gulden. Reserveren is mogeliik, telefoonnummer c/e voorstelling is de kassa om Opnametechnieken Half september start bij K&O een cursus opname-tech nieken. In 12 lessen wordt geprobeerd de deelnemers te laten zien boe in eigen beheer optimale bandopnames gemaakt kunnen worden. Er wordt uitgegaan van de meest eenvoudige, goedkope apparatuur. Op bet pro gramma staat onder meer een bezoek aan een grote studio. De cursus is afgestemd op popmuzikanten uit de pop- en jazzrichting en is uitdrukkelijk niet bedoeld voor mensen, die wat over techniek of zelfbouw willen weten. Het gaat om bet muzikale gebruik van hulp middelen. De cursus kost 110 gulden. Jongeren tot 21 jaar betalen 88 gulden. Inlichtingen en aanmeldingen bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Is dat nou kunst? Onder de titel „Is dat nou kunst" gaat op 11 september bij K&O een werkgroep van start. De werkgroep komt om de veertien dagen op vrijdagavond bijeen. De opzet is dat de deelnemers op zoek gaan naar de achtergronden van kun stenaars, critici, en zichzelf. Aanmeldingen en inlichtingen bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Vergeefse jacht naar vogelspin LEIDEN De politie heeft gisteren assistentie verleend aan een jongen, die op zoek was naar 'de gevaarlijke zwarte vogelspin". De speu ractie in een woning aan de Titus Brandsmalaan heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. De iongen was alleen thuis en belde de politie toen hij meen de de gevreesde spin te signa leren. Toen de politie arriveer de, was het hele huis al van boven tot beneden overhoop gehaald. Ook de Hermandad heeft in de chaos tevrgeefs het nodige speurwerk verricht Hoogleraar aangesteld LEIDEN Prof.dr. J.H- .Nieuwenhuis (39) is be noemd tot gewoon hoogle raar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit Voor heen was hij in diezelfde functie werkzaam aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. In Leiden gaat hij zich bezighouden met het vak „burgerlijk recht". Op de Leidse universiteit is voorts benoemd tot gewoon hoogleraar de 29-jarige dr. M.H. van IJzendoorn. Hij gaat onderzoek doen en onderwijs geven in „theoretische en his torische pedagogiek". Dit vak gebied ressorteert onder de fa culteit der Sociale Weten schappen. Op het ogenblik is al hij wetenschappelijk mede werker in de Sleutelstad.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3