£cicUe0omo/nt Van Agt wil nu formeren Demonstranten vertragen transporten kernafval Russische officier gedood in Angola OP BASIS VAN NIEUW AKKOORD WM muit. GEEN ERNSTIGE INCIDENTEN Duik in Romeins fontein loont niet DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND P Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Woensdag 2 september 1981,71e jaargang no. 22065 Rockopera „Tommy" van The Who over eenzelvige jongen op Ned. II om 21.02 uur. Op Ned. I om 19.20 uur circus- opera „Houdini" van Peter Schat. Droog weer en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur^ rond 19 grdaen, matige noor-; doostenwind. Zon op 06.55, onder 20.23 uur. Scheveningen hoogwater 06.40 en 19.33 uur, laagwater 02.42 en 14.39 uur. Albert Speer (76) overleden LONDEN Albert Speer, minister van bewaping onder Hiler, is gisteravond in een Londens zieken huis aan een hersenbloeding overleden. Hij is 76 jaar geworden. Speer werd na de Tweede Wereldoorlog veroordeeld tót een gevangenisstraf van 20 jaar, die hij uitzat in de Spandau-gevangenis in Berlijn. Nadat hij in 1966 vrijkwam schreef hij verscheidende boeken over zijn ervaringen uit het Nazitijdperk. Deze memoires boekten een groot succes. Speer was gisteren in Londen voor een interview met de BBC over Hitiers plannen voor de bouw van een cultureel centrum in zijn geboorteplaats Braunau in Oostenrijk. Speer zou daar de architect van moe ten worden. Het centrum moest kunstschatten gaan bevatten dieuit bezette Europese landen zouden worden aangevoerd. Pagina 9: Van oud-nazi tot miljonair Vondeling in trein MAINZ In de snel trein van Amsterdam naar Wenen is maan dagavond tussen Ko blenz en Binderbrük een pas geboren kind aangetroffen in een van de toiletten. Het is een gezonde jongen. De moeder is onbekend. Een van de passagiers had twee Frans spre kende vrouwen en een man in Dusseldorp in de trein zien stappen. de twee vrou- hoogzwanger. Een i Het geluk is met de rijken WENEN De afgelopen dagen heeft de Westduitse automiljardair Giinter Sachs bij korte bezoeken aan Oostenrijkse speelza len meer dan twee ton ge wonnen. De ex-eehtge- noot van Brigitte Bardot was in Oostenrijk voor het huwelijk van gravin Caroline Hoyos. Hij ver liet een paar maal het feest voor een bezoek aan het casino van Baden bij Wenen, waar hij steeds won op dezelfde combina tie: 14—17 20. Flink hogere winst Heineken AMSTERDAM Ondanks lagere ver kopen van bier en frisdrank in Neder land is de nettowinst van het dranken- concern Heineken de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde perio de in 1980 fors gestegen: van 30,3 min tot 46,9 min. De lagere afzet van bier en frisdrank in Nederland werd volgens Heineken ruimschoots gecompenseerd door bete re bierverkopen in Italië en Grieken land. Een aandeel Heineken werd op de Amsterdamse beurs ruim acht gulden duurder. Tegen het middaguur was de koers 53,50 (was: 45,-). Jonge hondjes levend begraven HEERENVEEN De politie van Hee- ren veen heeft in het Friese Jubbega de kadavers van zestien jonge hondjes op gegraven, waarvan men vermoedt dat zij levend werden begraven. De dode puppies zijn gevonden op het erf van de 54-jarige S.J., tegen wie mo menteel een proces verbaal loopt omdat hij zijn sterk verwaarloosde hond uit de auto had gegooid. Bij het politie-onder- zoek dat naar deze zaak is ingesteld werden min of meer toevallig de dode hondjes aangetroffen. J. kan echter niets ten laste worden gelegd, omdat de dieren geen bruikbare gegevens meer kunnen opleveren. Ze verkeren al in een te vergaande staat van ontbinding. Zonder werk zonder huis RIJSSEN Negen Tur- ken hebben na terugkeer van een vakantie in hun geboorteland hun pension in Rijssen gesloten gevon den. Ook kwamen zij tot de ontdekking dat er voor hen geen werk meer was. De gemeente Rijssen heeft de Turken tijdelijk kun nen onderbrengen. De ne gen Turken werkten bij een jutespinnerij en -we verij waar zij voordat zij op vakantie gingen, ont slagen zouden zijn. BH (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-leider Van Agt, die bereid is pre mier te worden op basis van het gisteren rondge maakte akkoord met PvdA en D'66, gaat vrijwel zeker zelf het beoogde kabinet, formeren. In politiek Den Haag verwachtte men dat koningin Beatrix, die van ochtend het eindverslag van informateur De Gaay Fortman in ontvangst heeft genomen, hem daar toe in de loop van de dag opdracht zou geven. CDA-onderhandelaar Lubbers verklaarde gisteravond het de „ko ninklijke weg" te vinden dat de beoogde premier daarmee belast zou worden. Bij Terlouw stuitte dat niet op bezwaren, terwijl Den Uyl zich er niet over wilde uitlaten. De PvdA-voorman meende dat hij door zijn gevoelens op dit punt kenbaar te maken niet zou bijdra gen tot „enige politieke verhelde ring". Geen van de drie onderhandelaars zei te verwachten dat er in de formatiefa se nog moeilijkheden zouden rijzen. Ook niet over de kwestie van de plaat sing van de 48 NAVO-kruisraketten, waarover Van Agt vorige week nog dreigend zei dat die per se goed gere geld moest worden. Alleen waar schuwde Lubbers de PvdA dat zij de paragraaf over de nieuwe atoomraket ten (waarin in feite niets geregeld is) niet naar toe zich zou moeten trekken, door bijvoorbeeld te zeggen dat het nu zeker is dat die nieuwe wapens niet in ons land komen. In dat geval zal het CDA, aldus Lubbers zeker zeggen: „Wat krijgen we nu?" Treden er geen nieuwe geschilpunten op, dan kan het nieuwe kabinet vol- R aoc in t\p ui liet gens PvdA en D'66 binnen een week nü0b 1,1 Ue VU,!ïl op de trap van Huis ten Bosch staan. Terlouw meent dat de koningin in dat geval op Prinsjesdag, wanneer de be groting van het demissionaire kabinet wordt ingediend, kan volstaan met een korte Troonrede. Daar zou niet veel meer in behoeven te staan dan de aan kondiging dat er binnen korte tijd een nieuwe troonrede (regerinsgverkla- ring) komt. Den Uyl schatte dat de nieuwe regeerploeg daarvoor, inclusief het maken van een werkgelegenheids plan, een week of zes nodig zou heb ben. Pagina 11: CDA en PvdA eisen beide winst op Na het gejoel dat hem vorige week op het Binnenhof ten deel viel, kon PvdA-leider Den Uyl gisteren breed lachen. Ditmaal kreeg hij een roos aangeboden door een bewonde raar. BBHBHB VELSEN Transporten van ra dio-actief afval van het Energie- centrum Nederland (ECN) in Petten naar de haven van ÏJ- muiden, zijn vannacht en van morgen vertraagd door blokka des. Tot ernstige ongeregeldheden kwam het alleen bij aankomst van het eerste konvooi in het havenge bied. Demonstranten gooiden daar met stenen en een molotov-coack- tail naar de politiemannen die de vrachtwagens met kernafval bege leidden. De mobiele eenheid voer de daarop enkele charges uit waarbij één agent gewond raakte. Twee actievoerders werden aange houden wegens openlijke geweld pleging. Ze zijn kort nadien vrijge laten. Door de blokkades had het tijd schema van de transporten vanchtend een vertraging opgelo pen van ruim twee uur. In totaal moet'er twaalf maal heen en weer worden gereden tussen Petten en Umuiden. Vooral in de buurt van Alkmaar ondervonden de trans porten vertraging doordat demon stranten met brommers, motoren en auto's telkens weer voor het konvooi uit wisten te komen om dan weer een blokkkade op te werpen. Maar de ME'ers die in het konvooi meereden sleepten de de monstranten even zovele keren weer van de weg af. Burgemeester Molendijk van Vel- sen zei vanmorgen dat er naar ge streefd wordt al het kernafval nog vandaag in de haven te hebben. Dan kan het worden overgeladen in de „Louise Smits" die daar ligt. Een karwei dat morgen moet zijn afgerond. KAAPSTAD/WASHINGTON Bij ge vechten in Angola hebben Zuidafrikaanse troepen een Russische officier gedood, aldus is gisteren door de Zuidafrikaanse regering meegedeeld. Daarna heeft een hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris verklaard daarover niet verrast te zijn. Volgens hem bevinden zich op het ogenblik in Angola naar schatting 1000 Russische en Oostduitse militaire adviseurs naast de 15.000 tot 19.000 Cubaanse soldaten. „We waren er tot nog toe alleen niet zeker van of zij meevochten", aldus de ambtenaar. Volgens hem zal minis ter Haig van Buitenlandse Zaken de Ango lese kwestie aansnijden als hij later deze maand zijn Russische ambtgenoot ontmoet. Volgens de Amerikaan werken de Oostduitse en Russiche adviseurs voor de strijdkrachtnen van de Swapo, de Namibische bevrijdingsorga nisatie en voor het Angolese leger. De Cubaan se militairen zijn voor een deel bezig met de aanleg van een verdedigingssysteem voor de luchtmacht op ongeveer 75 kilometer van de Angolese-Namibische grens. Achttien zwarte leden van het Amerikaanse congres hebben gisteren kritiek laten horen op het veto van de VS tegen een resolutie in de Veiligheidsraad van de Verenigde Natiers. In de resolutie, die was ingediend door een aantal nief-gebonden landen, werd het Zuidafrikaanse optreden in Anola scherp veroordeeld. Volgens de congresleden steunt de Amerikaanse rege ring daarmee indirect racistische en fascistische regiems en zal haar veto de Russische invloed in Afrika doen vergroten. Angola heeft inmiddels gemeld dat Zuidafri kaanse troepen voetbalwedstrijden organiseren in delen van zuidelijk Angola die zij hebben be zet „en op geen enkele wijze te kennen hebben gegeven dat zij zich terugtrekken". (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De gewoonte is bijna net zo oud als Rome's beroemdste fon tein, de Trevi-fontein zelf: de toe risten gooien er (over hun schou der) een muntje in om een wens te kunnen doen, en bij nacht en ontij vissen jongens in de buurt die er weer uit. Niemand die daar iets van zegt, en de politie kijkt zoals gebruikelijk de andere kant op. Maar dezer dagen werden de zaken wat professioneler aangepakt, en moest de politie ingrijpen. Twee jongens haalden namelijk in re cordtijd de hele fontein leeg, zon der zelfs ook maar een paar mun ten voor het decorum achter te la ten. Maar voor ze zich uit de voe ten konden maken, wist de altijd aanwezige politie ze in de kraag te grijpen. De buit bedroeg niet min der dan 265.000 lire, ongeveer 650 gulden, de jongens zijn bekeurd. Niet wegens diefstal, want er is geen wet die hen verbiedt munten uit de Trevi-fontein te halen. Maar vanwege het baden in openbare fonteinen. En ook dit is een wassen neus, want tegen het zwemmen m de Romeinse fonteinen wordt als het erg warm is als regel niet opge treden. De gemeente Rome zit dui delijk om betere wetten verlegen. Zolang als die er niet zijn moet de politie, zo vindt men, beter toezicht houden. Want al die Europese, Amerikaanse en Japanse munten, hoezeer ook aangetast door geld ontwaarding, heeft de stad hard nodig om er het onderhoud van de fontein mee te kunnen bekostigen. Grootscheepse manoeuvres in Oost en West BRUSSEL De NAVO en de Sovjet-Unie beginnen deze week grootscheepse mi litaire oefeningen, waaraan tientallen schepen en vlieg tuigen en duizenden militai ren deelnemen. Bij de lucht en zeemanoeuvres van de NAVO zijn acht lidstaten betrokken. Aan de Sovjet-oe feningen nemen tenminste 25.000 man deel. Zij betreffen landingsoperaties op de Oostzeekust, nabij de Poolse grens. De oefeningen van de NAVO vinden plaats in het gebied tussen Noord-Noor- wegen en de zuidelijke flank van het westelijke verdedi gingsstelsel. Hoogtepunt wordt de proef „Reforger", waarbij 17.000 militairen en 27.000 ton materieel van de Verenigde Staten naar West-Duitsland worden gevlogen. Saoedi-Arabie verlaagt olie- produktiemet 10% RIAAD/BAHREIN Saoedi- Arabië, de grootste olie-expor- teur ter wereld, heeft zijn olie- produktie met tien procent ver minderd. De produktie bedraagt sinds gisteren iets meer dan ne gen miljoen vaten (van 159 liter) per dag tegen voorheen ruim tien miljoen. Men hoopt daar door de druk die de prijzen op de wereldmarkt voor olie de laatste tijd ondervinden weg te nemen. Een vermindering van de Saoedi- sche produktie met tien procent is daarvoor echter onvoldoende; het overschot op de wereldmarkt wordt op twee a drie miljoen va ten per dag geraamd. De maatregel van de Saoedi-Arabië is eigenlijk in tegenspraak met uit latingen van de minister Jamani, die er de afgelopen jaren herhaal delijk voor heeft gewaarschuwd dat de neiging van sommige olie- exporterende landen om de prijzen voortdurend te verhogen tot een overschot op de wereldmarkt zou leiden. Het is echter ook de vraag of de Saoediers hun pogingen om het prijspeil van de olie uit <le Opec-landen omlaag te krijgen hebben opgegeven. Als de ko mende winter de vraag naar olie toeneemt zullen ze hun produktie naar alle waar schijnlijkheid weer moeten vergroten om de prijzen niet uit de pan te laten rijzen. Mishandeld voor 35 gulden DEN HAAG Vier jongens uit Den Haag in de leeftijd van 18 en 19 jaar hebben vannacht op de Gedempte Gracht een voorbij wandelende man even eens uit Den Haag zwaar mis handeld en beroofd van zijn portefeuille met daarin 35 gul den. De jongens werden enke le minuten na de overval aan gehouden op het Oranjeplein. De man is naar het Westeinde Ziekenhuis gebracht, waar hij vanochtend is geopereerd: Het slachtoffer heeft beschadigin gen aan lever en milt opgelo pen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1