KEUK keukens Verleden Land. Wielrenners consequent slech t RCL houdt Excelsior 2 kort: 1-0 Verviers te lichte test voor Parker Verleden Land"is het nieuwe Boek van de Maand. T/m 3 oktober f27,50, daarna f 21r duurder. 25% SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 15 LEIDEN Zoals bijna elke avond werden ook gistera vond weer de nodige oefen duels afgewerkt. RCL speel de een dominerende rol in de partij tegen Excelsior 2 en won met 1-0. ARC zag Noordwijk in de 2e helft weglopen: 1-4, terwijl Rijns- burgse Boys en Roodenburg de 'punten' deelden: 2-2. SJC bereikte dezelfde eindcijfers tegen Full Speed en Forehol- te schoof THB gedecideerd terzijde. Woubrugge moest VTL met een 0-1 zege naar huis laten gaan. Blauw Zwart ontmoette Laakkwar tier, welke strijd uiteinde lijk op conditie door de thuisclub met 5-1 werd ge wonnen. Verder werd VVSB bij PDK met 2-0 verslagen. In Leiderdorp speelde de Ra cing Club Leiderdorp een uitstekende wedstrijd tegen de reserves van het Rotterdamse Excelsior. De betaalde voetbal lers werden vooral op snelheid op nadeel gezet, waardoor Eric Doeselaar nog voor de pauze de enige treffer kon laten aan tekenen. Doelman Peter van LEIDEN De oefencampag ne van het belangrijk gewij zigde Parker Leiden heeft in de ontmoeting met het Bel gische Verviers zeker niet tot een schitterend voor proefje van de naderende competitie geleid. Verviers is bij voorbaat geen oppo nent van fantastisch for maat. Al was dezelfde ploeg wel Europacup-tegenstander in het jongste toernooi. Met één invaller voor het belang rijke Amerikanen-duo van Verviers werd het een bij voorbaat te voorspellen strijd. Slechts de rust in de Belgische ploeg leidde tot een nog enigszins dragelijke eindstand: 82-49. Parker Leiden begon het oe fenprogram in de nieuwe sa menstelling, met als opvallen de nieuwe gezichten de Ame rikaan Dave Downey en voorts Bert Kragtwijk, Emill Hagens en coach Ton Boot, niet zo succesvol. Gestart werd met nederlagen tegen Punch en de Belgische kampioen Su- nair Oostende. De daarna vol gende zeges op Verviers (uit) en Hellas Gent (in Leiden) zeggen ook nog niet zoveel. En het allerminst tot de verbeel ding spreekt uiteindelijk de winst van gisteren tegen de oude bekende Verviers. In een ronduit matige eerste helft kon Leiden niet veel ge stalte geven aan het fikse krachtverschil: 37-27. In hoofdzaak doordat vervolgens de verdediging enige malen uitstekend sloot werd het nog even de vraag of Parker niet toch nog zou 'dubbelen'. Na een tussenstand van 61-35 werd het uiteindelijk niet meer dan 82-49. Verviers mag dan in Alain Stollenberg en Hilaire Es ervaren spelers be zitten, speerpunten zijn het aan geen kant. En ook als in valler-Amerikaan Ed Gregg bij tijd en wijlen een aardige duit in het zakje doet is men er nog niet. Bij Leiden was Mitch Plaat duidelijk een andere rol toebe deeld dan de spelverdelende point-guard positie, die nu door Emill Hagens werd bezet en voorts was een sterke rol in de rebound opnieuw wegge legd voor Bert Kragtwijk. Pui- dokas en Downey speelden af en toe ook een fraai rolletje en Erik-Jan Berendsen werd bij tijd en wijlen ingezet. De spe lers Bruinsma, Kip en Pauli- des zijn door hun blessures ge ruime tijd niet inzetbaar, ter wijl het mogelijke contract met Paul Hogenboom steeds onwaarschijnlijker wordt. Stu dieproblemen zijn het laatste struikelblok, dat hij als grote hindernis voor een mogelijke overkomst uit de Verenigde Staten aandraagt. Al met al was de wedstrijd te gen Verviers zeker geen wan prestatie van Parker. Het schotpercentage van de ploeg (met als topschutters Downey 23, Plaat 20 en Puidokas 18) was bij voorbeeld 60 procent. Het maakte echter allemaal niet te veel indruk. Eenvou digweg omdat dat er totaal niet in zat. LEJO BUCK de Heyde fungeerde goed bij de gastuitvallen. Bob van Bo- hemen scoorde in de slotfase nog een keer, maar het doel punt werd afgekeurd. De arbi ter paste de voordeelregel niet toe. In de eerste 45 minuten hield ARC de kampioen Noord- wijk knap op 0-0. Direct na de tweede aftrap was de weer stand van de Alphenaren ech ter gebroken en liep de kust- ploeg snel uit naar een 3-0 voorsprong. John van Dijk, John Manuputty en Siem van Beveren waren hiervoor ver antwoordelijk. Op aangeven van Edwin Heespelink redde Frits van Geen de eer, waarna via een achterspeler van de thuiséquipe Noordwijk nog op 1-4 kwam. Vooi^l de van Kou dekerk 2 afkomstige Rob Hei- tinga speelde voor ARC een opvallende partij. Rijnsburgse Boys en Roo denburg zorgden voor een aardige voetbalavond. Hoewel Piet Haasnoot, Ton Aroyo en Henk Merbis wegens blessures niet aan de Rijnsburgse start konden verschijnen, bracht trainer Arie Lagendijk toch een ingespeelde eenheid op het veld. Rob Gillissen opende de score, waarna Ronald Jan sen de stand gelijk trok. Na de rust kwam de Leidse ploeg steeds meer opzetten. Toch werd eerst door de Boys nog een doelpunt gescoord. Peter Hogewoning rondde de voor zet van Ruud van der Voort fraai af. In het laatste kwartier werd de thuisclub onder druk gezet. Peter Ciere zorgde voor de 2-2 eindstand. Hoewel het treffen tussen SJC en Full Speed meer weg had van een kat en muisspel is deze veldverhouding niet in de uitslag terug te vinden. Een voortdurend overwicht van de Noordwijkers leverde niet de benodigde goals voor een zege op. De Hagenaars kwamen via de counter aan een voor sprong, hetgeen door Hans Caspers spoedig werd rechtge trokken. Ben varv-der Zalm zette de 2-1 ruststand op het bord, waarna de overmacht van SJC bleef aanhouden. In plaats van een verruiming van de stand werd echter wederom door een uitval de stand gelijk: 2-2. In Voorhout werd zowel door Foreholte als door THB een matige pot gespeeld. De gast heren bleken beduidend meer capaciteiten in zich te herber gen, toen het ging om het creëren van doelrijpe kansen. Max Bleiswijk zorgde voor 1-1 - in de beginfase had THB te gen de verhouding in de lei ding genomen -, waarna pas in de eindfase de overmacht van de Voorhouters in doelpunten werd omgezet. Piet Ruygrok en Loek van Kesteren bepaal den de stand op 3-1. De Leidse afdelingskampioen VTL trad aan op het terrein van Woubrugge tegen de club van die naam. De rood-wi- themden hadden bijna de volle negentig minuten het initiatief aan hun zijde, waardoor vele malen gevaar werd gesticht voor het thuisdoel. Alleen Ben Schuchard was echter attent genoeg om te scoren, waardoor ondanks het betere spel van de Leidenaars het leuke duel maar ternauwernood door hen werd gewonnen. Er was nog geen duidelijke af tekening te bekennen in het eerste deel van de ontmoeting tussen Blauw Zwart en Laak kwartier. De stand werd wel iswaar al in die periode opge voerd naar 2-0 door Kees van Leeuwen en Ruud van de Vel de, toch bleef de strijd gelijk opgaan. Hiervan was na de hervatting geen sprake meer. De Wassenaarse équipe moest eerst een tegentreffer toestaan, waarna wederom van de Vel de, Ed Ruygrok en Ben Kon- radi in regelmatig tempo de eindstand op 5-1 lieten note- VVSB ging op bezoek bij PDK en opende in beide helften fu rieus. Vooral omdat een doel punt uitbleef, raakte de ploeg uit Noordwijkerhout enigszins ontmoedigd, waarvan de thuis club goed profiteerde. Na een kwartier spel was het al 1-0, terwijl de tweede goal na de openingsfase van het laatste deel werd gemaakt. Albert van de Burg was al dicht bij een treffer geweest. Ook George Oostdam en Cees Nel- lekes waren niet erg gelukkig. Zij raakten driemaal het hout werk. BRNO Op de tweede dag van de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan heelt Nederland moei teloos de nul weten vast te houden. Het groepje toeris ten onder de Nederlandse af vaardiging werd weer uitge breid. Professional Hans Vonk was kansloos in het Japanse nummer Keirin en de drie amateur-sprinters kwamen niet verder dan de tweede ronde. In tegenstelling tot kampioen Sjaak Pieters en Ton Vrolijk leverde Rainier Valkenburg in het sprintgeweld een accepta bele prestatie. Hij ging ineens door naar de tweede ronde door een glansrijke overwin ning op de Zwitser Isler, die vorig jaar nog zesde was op de Olympische Spelen. „Ik was heus wel een beetje nerveus", zei Valkenburg, „maar ik ben niet zoals Van Asten, die met trillende benen op bed gaat liggen. Je moet zelfverzekerd zijn". Valkenburg gaf toe nog niet geslepen genoeg te zijn om zich nu al tussen het Oosteuro- pese sprintgeweld te handha ven. In de tweede ronde werd hii uitgerangeerd door Goelasj- vili uit de Sovjet-Unie en in de herkansing door de Pool Pla- tek. De KNWU had de belof tevolle junior naar Brno ge stuurd om te leren van de te genstanders. „Ik heb dat ook gedaan", bekende Valkenburg. „Ik weet nu dat ik op de kilo meter tijdrit voorlopig meer mogelijkheden heb dan in de sprint. De komende jaren zal ik me daar op toeleggen". Pie ters en Vrolijk lagen er na een ronde en een herkansing al uit. Jaren ouder dan Valken burg betekenen zij internatio naal niets. De uitschakeling van Hans Vonk in series en herkansing Keirin was geen verrassing. Voor Keirin moeten renners ook rassprinters zijn. Vonk is dat niet, hij deed braaf zijn best, maar bleef in de herkan sing een plaats van de finale af. In de Tour de France be wees Urs Freuler in de ploeg van Peter Post wel sprintta lent bii zijn geboorte te hebben meegekregen. De Zwitser bracht er evenwel ook niets van terecht De Australiër Danny Clark, een van de beste zesdaagserenners, wekte de in druk vandaag zijn titel met succes te gaan verdedigen. Op grond van zijn wanpresta tie in de individuele achtervol ging heeft baancoach Frans Mahn Peter Pieters laten val len voor de ploegenachtervol- ging van vandaag. Het Neder landse viertal wordt gevormd door Harren, Moorman, Roo- zenburg en Van Asten. De te genstander is Canada. De Olympische schaatskampioen Eric Heiden moet de kwalifi catie achtervolging profs al leen rijden vanwege een on even aantal renners. Ponsteen rijdt tegen de sterke Deen Oersted, Oosterbosch tegen de Italiaan Borgognoni en Schui ten tegen diens landgenoot Morandi. Bij de dames komt Petra de Bruin uit tegen titel verdedigster Olga Kibardina uit de Sovjet-Unie. Nederlands tweede achtervolgster Moni que Kauffman treft de Belgir sche Gerda Sierens. Gaby Minneboo en Matthe Pronk kunnen in elk geval op een knecht rekenen in de finale voor amateur-stayers. Ger Slot won de tweede herkansing, waarin hij gangmaker Koch van Pronk mocht lenen. Achtervolging amateurs: Sprint dames: 1. Sheila Young (VSt); 2. Claudine Vierstraete (Bel); 3. Natalja Kroetsjenliskaja (Sow); 4. Claudia Lommatszch (WD1). Bruynzeel Omega de Luxe hoekkeuken, schelpvormige handgrepen. Het kunststof afmeting 270 x170 cm. Geen andere keuken die werkblad is 4 cm dik met naadloze ronde zo nadrukkelijk bewijst dat stijl heel goed betaalbaar kan zijn. De lichtgroen-beige fronten van deuren en laden hebben de struktuur van grof linnen die fraai kombineert met de hout- struktuur van de lijsten, de zijkanten en de voorkant, voorzien van ronde emaille spoelbak. De afzuigkap met drie snelheden, de gas- elektra kombinatie en de 160 Itr. koelkast zijn van Philips. Meerprijs met twee spoelbakken f130,-. Industrieweg 14 De Grote Polder Openingstijden: ma.t/mvrij. 8.00-12.30 uur Zoeterwoude-Rijndijk '«o-u.oouur do.avond 19.00-21.00uur Tel. 071-899206 9ooi3oouur Uw kachel heeft niet 't eeuwige leven! VOORSEIZOEN AANBIEDING BENRAADBT 460 7250 k.cal., met thermostaat "Adviesprijs 1.395,- VOORSEIZÖEN KORTING fcW /U W. P. HARTWIJK 8300 k.cal., handgeregelde sfeerbrander en 2 therm. Nwe. Beestenmarkt 7—11, Leiden geregelde hoofdbranders. Tel. 071—126627 Landelijk ark. Inttallalour. VOORSEIZOEN OROA' KORTING /O f Reserveer nu uw advertentieruimte voor de bijlage 'wonen', die op 16 september bij deze krant verschijnt. Inlichtingen en reserveringen: 071-122244 Onder uw voeten liggen duizenden jaren Nederlandse geschie denis. Prehistorische vuursteensplinters. Eeuwenoude mun ten. Middeleeuwse potten. En soms zelfs complete Romeinse schepen. Gelukkig blijven ze niet altijd onder de grond ver stopt. Elke dag worden er in ons land nieuwe oudheidkundige bodemvondsten gedaan. Worden er weer nieuwe stukjes toegevoegd aan de legpuzzel van onze historie. Over dat onder werp gaat 't nieuwe Boek van de Maand: Verleden Land. Oss. Uzeren zwaard, het gevest met bladgoud versierd, uit een grafheuvel. Aangenomen wordt dat het verbuigen van het wapen opzettelijk gebeurde om te voor komen dat de dode krijger het zijn nazaten nog lastig zou maken. Nijmegen. Deze gezichtshelm werd gedragen bij optochten en schijngevechten in de le eeuw na Chr. Aan de boven zijde zit een scharnier waarmee het masker opgeklapt kan worden. De rest van het hoofd was tot in de nek bedekt met een helm, waarop'n haardos was nagebootst Buchten. Oudgedienden uit de legioenen van de Romeinse le gers kregen de kans een boeren- bedrijtje te beginnen. Uit dank baarheid wijdde Ulpius Verinus, veteraan van het 6e legioen, dit 15 cm hoge, met email versier de haantje aar^ de godin Arcana Helenaveen.Verguld zilveren siei kap van een helm. De drager, een hoge cavalerie-officier, vond in de winter van 319-320 na Chr. de dood in het veen. Maastricht Eén van de meest spectaculaire vondsten: een vuistbijl van voor de ijs- bedekking. Het bewijs dat hier meer dan t 150.000 jaar gele den al men- sen rond- liepen. Molenaarsgraaf. Schedel van een dertigjarige visser. Karakteris tiek voor veel .klokbeker- mensen" is de korte, brede schedel met een plat achterhoofd. Deze sche del was voorde oud- heidkündigen een argu ment om aan volks verhuizingen rond 3100 voor Chr. te denken. Dordrecht Van de onder kaak van een paard maakte men in de middeleeuwen soms een priksleetje.Opde twee rijen kie zen van de kaak legde men ge woon een plankje. Aan de hand van 39 opgravingen en vondsten worden 3 perio des uit de vaderlandse geschiedenis gereconstrueerd: de prehistorie.de Romeinse tijd en de middeleeuwen. Talrijke illus traties en honderden kleurenfoto's maken dit „nieuwe" ver leden levend. Het boek bevat ook een uitgebreide Streek wijzer. Hierin ziet u in één oogopslag welke oudheidkundige bodem vondsten en belangrijke museumcollecties zich in uw om geving bevinden. Verleden Land werd samengesteld door Dr.LR Louwe Kooijmans, Dr. J.H.F. Bloemers en drs. H. Sarfatij. Velsen. Dobbelen is zeker al zo oud als Rome. Deze benen dobbel steen is in ±20 na Chr. in de modder van Velsen achter gebleven. De aanbieding is geldig t/m 3 oktober. Echter zolang de voorraad strekt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15