geslaagd debutaoteobal voor Oranje -t— schulting naar wereldbeker St. Etienne sneuvelt in voorronde AZ '67 in finale toernooi Real Madrid Geen verassingen op Flushing Meadow &EIHARD ZWITSERLAND WINT MET 2-1 Wegraces Ammerzoden gaan zeker niet door """SPORT LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 ÜRICH Een geslaagd debutantenbal kan het ricndschappelijke duel van Oranje tegen Zwitser- nd (2-1) nauwelijks genoemd worden. Een week jordat een plaatselijk wereldkampioenschap te rn Ierland op het spel staat, heeft bondscoach ees Rijvers nog steeds geen antwoord gevonden de vraag hoe hij het middenveld zal moeten for- leren. „Ik ben hier natuurlijk wel iets wijzer ge- orden", vertelde hij na afloop. „John Metgod heeft i de mandekking goed voldaan. Alleen het spel an Willy van de Kerkhof is me tegen gevallen. Te rn de Ieren heb ik iemand nodig die de linkerzóne 'schermt Daar is tegen Zwitserland niets van te- eht gekomen". et rapport dat Rijvers over zijn youngsters moet maken zal et onverdeeld gunstig zijn. In de eerste helft kregen de Neder- _nders tegen het zeer fel spelende Zwitserse team amper een ^^■en om op te staan. Ling werd door zijn opponent Herbert jortdurend onderuit gehaald. Het kwam de Zwitser weliswaar- j een gele kaart te staan van de Westduitse arbiter Hennig, aar de Ajacied kreeg nauwelijks de gelegenheid in zijn spel te omen. Dat gold ook voor zijn clubgenoot Kieft, die door libero appa voortdurend in de tang werd genomen. Valke, hardwer- °nd, maar nauwelijks effectief bezig, leek eveneens geïmpo- eerd door het harde spel van de tegenstander. Trainer Kurt inder van Ajax, die van een gepland onderhoud met de bonds- lach afzag (..omdat het toch geen zin heeft Rijvers op andere jdachten te brengen"), had de Zwitsers juist gewaarschuwd x>r het fysieke geweld van de Nederlanders. Het thuisland had jn maatregelen genomen. Serdoor én door de slechte conditie van het veld - de brand- jeer heeft een half uur voor de wedstrijd nog water van het fcld moeten pompen - was er van een boeiend duel geen sprake, je opbouw bij Nederland verliep uitermate stroef. Wijnstekers, jjkaard en Willy van de Kerkhof liepen onwennig door elkaar, en adequate mandekking op Botteron van FC Köln bleef ach- irwege. Zo kon Zwitserland voortdurend in balbezit komen, och zou het tot de 36e minuut duren voordat aanvoerder doel- ian Hans van Breukelen in aktie moest komen. Willy Janssen, erveus startend, vloerde Elia in het strafschopgebied. De Wes- uitse arbiter matste de Nederlander door de bal buiten het rafschopgebied te leggen. Egli schoot dwars door de muur in benedenhoek. Van Breukelen greep knap in. De Nederlandse sties in de eerste helft beperkten zich tot een schot op de paal an Willy van de Kerkhof. ja de rust, Rijkaard en Kieft werden zoals was afgesproken ge- jisseld voor de jarige Haarlemmer Ruud Gullit en spits Kees Het debutantenbal ontaarde tenslotte in een waterballet. Frank Rijkaard (licht shirt) en John Metgod (rechts) scoort met het hoofd. Zijn treffer was echter niet voldoende zijn tegenstander Zappa hebben het er maar moeilijk me. voor Oranje. van Kooten van Go Ahead Eagles, leefde de wedstrijd iets op. Debutant Gullit vloerde Botteron waarna Favre (een Zwitserse nieuweling) de vrije trap laag in de hoek langs Van Breukelen kogelde: 1-0. „Zo'n bal mag nooit door de muur", aldus Rijvers. Van Breukelen verweerde zich met: „Ik kon in het natte veld niet wegkomen". Maar ook in de laatste helft bleven de Zwitsers op het midden veld heer en meester. Van Kooten had duidelijk moeite zich te wenden en alleen Ling liet af en toe zijn opponent Herbert de hielen zien. En brak de Ajacied een keer door, dan werd hij door de keihardspelende libero Zappa opgevangen. De laatste kreeg daarvoor eveneens geel te zien. Het imponeerde het gast land niet. Elia, Botteron en Elsener drongen bij tijd en wijle diep tot het strafschopgebied van Oranje door. Dat leidde in de 70e minuut ook tot het tweede doelpunt. Ludi bracht de andere Zwitserse debutant Elia in stelling en die had geen moeite Van Breukelen te passeren (2-0). Oranje leek omver te worden gelo pen in het met slechts 7200 toeschouwers gevulde Hardturm-sta- dion. Maar John Metgod gaf de equipe van Rijvers nog enige hoop, nadat hij eerder de gele kaart had ontvangen wegens het maken van opzettelijk hands, rondde hij een combinatie met Keje Molenaar in tweede instantie doeltreffend af. De Zwitsers lieten het evenwel niet verder komen. Metgod later: „Ik vond die Zwitsers bepaald niet sterk. We hadden hier niet hoeven te verliezen. Over mijn eigen spel kan ik tevreden zijn. Ik hoop in ieder geval het de bondscoach met zijn selectie voor Ierland zo moeilijk te hebben gemaakt, dat hij aan mij zal moeten blijven denken". Rijvers zelf had graag Frank Rijkaard nog wat langer willen zien spelen. „Maar Linder is niet op komen dagen", vertelde hij, anders had ik hem een kwartier langer in het veld gelaten". Ook over Willy Janssen was hij tevreden. „Hij had met die Elia een van de beste tegenstanders tegenover zich. Hij heeft zich, goed staande weten te houden. Dat geldt voor de hele defensie. Echt weggespeeld zijn ze nooit". Wat voor consequenties dat heeft voor de selectiespelers voor Ierland wilde hij niet zeggen. „Daar moet ik nog eerst eens heel lang over denken". HENK WAGEMAN Scoreverloop: 58. Favre 1-0, 72. Elia 2-0, 77. Metgod 2-1. Scheids rechter: Hennig (Wdl). Toeschouwers: 7200. Zwitserland: Engel; Zappa, Lüdi, Egli (Weber), Herbert Her mann; Wehrli (Heinz Hermann), Botteron, Favre; Scheiwiller, Elia, Elsener (Tanner). Nederland: Van Breukelen; Janssen, Stevens, Metgod, Mole naar; Rijkaard (Gullit), Wijnstekers, Willy van de Kerkhof; Ling, Kieft (Van Kooten), Valke (René van de Kerkhof). TEW YORK - In tegenstel- ng tot Wimbledon enige taanden geleden kende de peningsdag van het in be- ingrijkheid tweede grote innistoernooi ter wereld, lushing Meadow, geen gro- verrassingen. De enige ge- laatste speler die werd uit- eschakeld was de Australi- ïhe Dianne Fromholtz, als •stiende gerangschikt, die i het damestoernooi werd eëlimineerd door de Ameri kaanse Anne Smith. From- loltz moest in één van de re- resentanten van het uitge- reide Amerikaanse legioen p de "US Open" met twee- laal 6-3 haar meerdere er- cnnen. I ij de heren kwamen van de pvier John McEnroe (eerste), f^an Lendl (derde) en Jim pnnors (vierde) in actie, jörn Borg, die opnieuw wil öchten der Amerikaanse titel Ide wacht te slepen na daar t dusver steeds niet in ge- aagd te zijn, speelt vandaag gen Markus Günthardt die 'as vrijgesteld van het spelen in kwalifikatiewedstrijden, ndat hij afgelopen weekein- Davis Cup had gespeeld te- ;n Mexico. bnnors had niet de minste joeite om John Lloyd te ver slaan. De als altijd gretige Amerikaan gunde de Brit slechts twee games: 6-0, 6-0, 6- 2. Lendl dééd er tegen de Zweed Hans Simonsson slechts iets langer over: driémaal 6-2. John McEnroe, voorzien van nieuwe haarcoupe, moest te gen de Chileen Nunez de eer ste set afstaan (6-7), maar won vervolgens de volgende drie tamelijk eenvoudig. "De Ameri kaan met de .kleurrijke naam Chip Hooper zorgde nog voor een opmerkelijk resultaat door de inmiddels ver teruggegval- len Tim Gullikson in vijf sets uit te schakelen. Wojtek Fibak moest voor zijn doen in een vroeg stadium afhaken. De Pool verloor vqn de Zuidafri kaan Kevin Curren. Betty Stöve en Marianne van der Torre reikten niet verder dan de eerste ronde in het en kelspel. Stöve verloor van de Amerikaanse Alycia Moulton (6-2, 6-0) en Van der Torre dolf het onderspit tegen Ann Kiyomura: 7-5, 7-5. Uitslagen Flushing Damesenkelspel, eerste ronde: Ann Smith (Vst) - Dianne Fromholtz (Aus/16) <5—3 6—3; Wendy Turnbull (Aus/7) - Zina Garrison (Vst) 3—6 Coles (Gbr) - Sheila Mcinei Alycia Moulton (Vst) - Betty Stttvi 6—4; Corine Vanier (Fra) - Leslie Al len (Vst) 1—6 6—2 6-2; Catharine Tanvier (Fra) - Pilar Vasquez (Vst) 6—2 5—7 6—1, Kate Latham (Vst) - (Hon) 6-3 6—4; Sandy Collins (Vst) - (Vst) 6—2 6—1; Tanya Harfoni (ZA) - Yvonne Brzakoca (Tsj) 6—3 6—0; Peanut Louie (Vst) - Debby Jevans (Gbr) 62 6—0; Rosemary Casals (Vst) - Regina Marsikova (Tsj) 6-2 6—2; Ann Kiyomura (Vst) - Marian ne van der Torre (Ned) 7—5 7—5; Roberta McCallum (Vst) - Jane Preyer (Vst) 6—2 6—3; Hana Mandli- kova (Tsj) - Mary Lou Piatek (Vst) 6—7 7—6 6-3. 6—3; Chip Hooper (Vst) - Tim Gul likson (Vst) 7—6 6—2 6—3 3-6 6—1; Marty Davis (Vst) - Lloyd Bourne (Vst) 6—3 75 3—6 61; John Mcenroe (Vst) - Juan Nunez (Chili) Lapidus (Vst) Mario Martinez (Bol) Jimmy Connors (links) had geen moeite met John Lloyd, die slechts twee games op zijn naam kon brengen. Brian Teacher (Vst) - Bill Scanion (Vst) 6—3 6—2 7—5; Pat Dupre (Vst) - Jim Delaney (Vst) 6—3 6—3 4—6 6—2; Jim Connors (Vst/4) - John Lloyd (Gbr) 6—0 6—0 6—2; Tom Gullikson (Vst) - Dominique Bedel i (Ind) - Per Hjert- wej o—1 6—1 6—3; Pe McNamara (Aus/11) - John Fitz0_ raid (Aus) 7—6 2—6 6—3 6—3; Dick Stockton (Vst) - Thierry Tulasne 1ARBRÜCKEN Harry hulting zal als tweede Ne- rlandse atleet van vrijdag tot en met zondag 6 sep- mber in Rome deelnemen n de wedstrijden om de ïreldbeker atletiek. Nederlander neemt de lats in van de Westduitser irald Schmid, die Europees :ordhouder op de 400 meter horden is. Schmidt heeft last van een virusinfectie en kreeg een startverbod. Eerder was Koen Gijsbers al in de Europe se selectie opgenomen. Wereldrecordhoudster hoog springen Sara Simeoni zal niet deelnemen aan de strijd om de wereldbeker. De 28-jarige Ita liaanse, die met 2.01 meter het wereldrecord in handen heeft, moet wegens een peesblessure aan de linkervoet afzeggen. De Amerikaan Steve Scott heeft gisteravond bij interna tionale atletiekwedstrijden in Ingelheim de beste wereldsei- zoentijd gelopen op de 3000 meter. Scott kwam tot 7.36,39. Het verzoek van Zuid-Afrika tot heropneming als lid van de Internationale Amateur Atle tiek Federatie (IAAF) is giste ren in Rome tijdens de eerste dag van het tweedaagse con gres van de IAAF afgewezen. De atletiekfederatie oordeelde dat de schorsing van Zuid-A frika wegens de apartheidspo litiek in dat land van kracht moet blijven. De schorsing ging vijf jaar geleden in. Er zullen geldprijzen worden gegeven aan de deelnemers van het mondiale marathon- circuit. Volgens de Canadees Serge Arsenault, de organisa tor van de marathon in Mon treal, gaat het om een totaal prijzenbedrag van 2.430.000 gulden. Arsenault wil tien ma rathons over de gehele wereld organiseren. Bubnik blijft DEN HAAG De Neder landse IJshockey Bond (NIJB) heeft voor het ko mende seizoen wederom Gustav Bubnik als trainer- coach voor het nationale team gecontracteerd. Bubnik is reeds een jaar als trainer in dienst van de bond. De Tsjechoslowaak zal naast de training en coaching van de senioren ook de junioren on der zijn hoede nemen. Het contract van Bubnik loopt 1 april 1982 af. BERLIJN St. Etienne heeft weinig aan de vorig jaar be haalde landstitel gehad. De Fransen werden in de voorron de van het toernooi om de Europa Cup 1 uitgeschakeld door Dynamo Berlijn uit Oost-Duitsland. St. Etienne verloor gis teravond met 2-0 en speelde eerder met 1-1 gelijk op het ei gen veld. Zes dagen voor het begin van de voetbalcompetitie hebben de Spaanse profvoetballers gedreigd met een staking. De boycot wordt ingezet als aan de eisen van de spelers niet wordt vol daan. Zij wensen ondermeer betaling van achterstallige salaris sen voor een bedrag van ruim negen miljoen gulden. De Spaan se voetbalbond heeft vorige week nog de clubs, die salarisschul den aan de spelers hebben, gesommeerd aan hun verplichtingen te voldoen. Verenigingen die in gebreke blijven, wordt de licen tie voor het komende seizoen ontnomen. Het Argentijnse elftal heeft de Europese oefencampagne giste ren afgesloten met een nederlaag van 1-0 tgegen Barcelona. Alan Simonsen scoorde. De kwartfinalisten voor de strijd om de Amerikaanse 'Soccer Bowl' zijn bekend. Het programma is: New York Cosmos-Tampa Bay Rowdies, Chicago Sting-Montreal Manies, San Diego Soc- kers-Jacksonville Tea Men, Minnesota Kicks-Fort Lauderdale Strikers. De uitslagen van de gisteravond in de Engelse eerste divisie ge speelde wedstrijden zijn: Birmingham City-Ipswich Town 1-1, Brighton-Swansea City 1-2, Liverpool-Middlesbrough 1-1, Notts County-Manchester City 1-1, Southampton-Wolverhampton 4-1. De uitslagen van de gisteravond in de Franse eerste divisie ge speelde duels zijn: Auxerre-Strasbourg 3-0, Bordeaux-Lille 1-1, Lyon-Bastia 4-1, LENS-Paris S.G. 1-1, Montpellier-Metz 1-1, Nancy-Sochaux 0-0, Nantes-Monaco 3-1, Nice-Tours 0-1, Valen- ciennes-Laval 3-1. Stand: 1. Lyon en Bordeaux 8-12; 3. Sochaux 8-11; 4. Lille en Laval 8-10. DEN HAAG De wegraces, die op 27 september in Am merzoden zouden worden gehouden, gaan definitief niet door. In een gesprek tussen enerzijds de organiserende club en algemeen secretaris van de KNMV Jos Vaessen en ander- zijds een adviesraad van Ben W van Ammerzoden werd geen overeenstemming bereikt Ben W gaven geen toestemming voor de wegraces zonder daar bij duidelijke beweegredenen naar voren te brengen. Vorig jaar vielen tijdens de races in Ammerzoden vier doden te betreuren. M r MUNCHEN -- Opnieuw is een roe is ter "UI11C Li W betrapt op het gebruik van stimuleren- *- de middelen. Het is de Bulgaarse Ven- ta Karamandjoekova, die zondag op Om KI P" slaS zat in de vier met stuurvrouw die IT o in de finale van de wereldkampioen schappen voor dames in München vier- de werd. [1 De FISA heeft nog niet beslist welke strafmaatregelen tegen de Bulgaarse zul- len worden genomen. Vorige week werd OeiSDOrt haar landgenoot Zaffirow, die na de regal ia ta van Vichy in mei van dit jaar op do ping werd betrapt, voor een jaar ge schorst. «ucchinelli breekt enkel (1NINGTON De kersverse wereldkampioen in de 500-cc- asse, Marco Lucchinelli, heeft bij een val in Donington frk zijn enkel gebroken. De Italiaanse motorcoureur zal fi groot deel van het naseizoen moeten missen. ck Middelburg, die maandag bij een valpartij in Engeland ge- {sseerd raakte, hoopt over drie weken weer hersteld te zijn. {polsfractuur van de'Nederlandse 500 cc coureur bleek bij on- jrzoek in Mol (België) door chirurg Derweduwen niet ernstig {zijn. Van een botje in het polsgewricht is een schilfer afgebro- jddelburg zal door die blessure zeker de wegraces om het Ne- jrlands kampioenschap in Assen (6 september) en Zandvoort september) missen. Aanvoerder Hugo München (rechts). .11 Hovenkamp van AZ '67 In duel met Relnhold Mathy van Bayern MADRID AZ '67 heeft gisteren in het toernooi van Real Madrid met 2-2 gelijk gespeeld tegen Bayern Mün chen. De Alkmaarders kwa men na het nemen van straf schoppen in de finale. Bayern München, dat overi gens alle internationals had afgestaan aan de nationale ploeg die vanavond een oe fenwedstrijd tegen Polen speelt, kwam dank zij doel punten van Dieter Höness en Bemd D urn berger op een voorsprong van 2-0. Hugo Hovenkamp en Kees Kist brachten de stand op gelijke hoogte. In de finale komt AZ '67 uit tegen Real Madrid dat Dinamo Tiflis met 4-2 versloeg. Stieli- ke, Cunningham, Hernandez, Santillana scoorden voor Real; Levan en Ramaz voor de Rus sen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de Ajacied Sören Lerby voor drie wedstrijden geschorst. Lerby kreeg vorige week woensdag in de wed strijd tegen FC Twente zijn derde gele kaart. De Deen kreeg bovendien een boete van vijfhonderd gulden. Ha- vermans van Willem II kreeg vier wedstrijden schorsing én een boete van 150 gulden. Pat- tinama van Excelsior 'ontving' behalve vier wedstrijden ook nog een boete van 250 gulden. IJzerman van PEC Zwolle werd veroordeeld tot een boe te van 300 gulden en uitslui ting van drie wedstrijden. Charles Corver is door de FIFA aangewezen als arbiter bij het duel Portugal-Schot- land in het kader van de voor ronden voor het wereldkam pioenschap (groep 6). De wed strijd wordt op 18 november in Lissabon gespeeld. Go Ahead Eagles heeft giste ren een oefenwedstrijd tegen de Apeldoornse vierdeklasser WSV met 6-0 gewonnen. Ex celsior verloor met 2-1 van de eersteklasser Barendrecht.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13