Vaagheid van akkoord leidt tot verschillende uitleg jflDA en PvdA eisen beide winst op Pijnlijke •- maatregelen in verschiet PTT-bloemen voor alle 100-jarigen Kabinet op brede basis dichterbij dan ooit Provincies moeten inventariseren Limburgse voetbalclub weigert woonwagenkind 'BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 Uit lil ui 111 in* iiii^ii Miiiimt niiimi'lil iiwi'iiiiniHiiiiiiiiiiiiiii——11—urn i ui'ii iiiiiM1 i iwiuiiiiiii' in i—iMuiiwi mi I T< oKinot nn Virpdo VtaciQ |DEN HAAG Vaagheid is het tovermiddel geweest dat CDA enerzijds en PvdA en D'66 anderzijds uiteindelijk in deze formatie tot elkaar heeft gebracht De sociaal-economi- kche geschillen tussen de drie zijn niet opge lost maar eerder onder een lappendeken van vage formules geveegd. Duidelijkheid over wat er nu straks onder het nieuwe ka binet gaat gebeuren en wie wat in zijn por temonnee gaat voelen is er dan ook geens zins. Met het bereikte .akkoord" kun je voorlopig vrijwel alle kanten uit. Dat bleek ook uit de commentaren van de drie partijleiders. Lubbers en Van Agt vin den dat met de aanvullingen op het akkoord keiharde en pure winst is behaald door het 1CDA. Den Uyl en Terlouw vertelden echter glunderend dat geen wezenlijke punten aan 'pet eerder bereikte akkoord zijn toegevoegd. De voormannen van PvdA en D'66 vinden dat de begroting van het zittende kabinet „dras tisch overhoop moet worden gehaald", Van Agt pet niet in hoe dat zou moeten en beweert dat Terlouw en Den Uyl niet om de 4,5 miljard be- tuinigingen heen kunnen. De PvdA heeft ech ter a^ vorige week een verklaring uitgegeven ^vaaruit bleek dat de nieuwe socialistische be- ïndslieden op Binnenlandse Zaken en Sociale tkefi de 3 miljard bezuinigingen, die hier door el en Van Agt zijn aangebracht, niet zo zullen slikken. En een duidelijke afspraak over 4,5 miljard bezuinigen in 1982, zoals steeds door Van Agt werd geëist, zal men tevergeefs in de aanvullingen zoeken. Het bedrag komt nergens voor en is er volgens Den Uyl al even min uit te berekenen. Volgens Van Agt kan je tot geen andere conclusie dan ministens dit be zuinigingsbedrag komen. Hoe dan ook, het akkoord is er en het kabinet kan er komen. Blikken we nog even terug naar de eisen van het CDA op sociaal-economisch terrein en wat er nu is afgesproken, dan valt het volgende op. 1 procent Het CDA eiste bij monde van Van Agt en Lub bers het verwerken van de adviezen van dê Nederlandsche Bank in het regeerakkoord. Een van de belangrijkste punten uit het advies van Zijlstra is het noodzakelijk geachte terugdrin gen van het financieringstekort met twee pro cent per jaar in 1982 en 1983 (globaal samen zes miljard). In het gisteren bereikte akkoord wordt louter gesproken over „een verminde ring van het feitelijke financieringstekort in 1982 ten opzichte van 1981 met tenminste één procfent, wat neer kan komen op drie miljard. Dat betekent dus een verschil van minstens drie miljard gulden per jaar. Bovendien valt dit feitelijke tekort elke maand weer meer tegen (het beloopt nu al 25 miljard of 8,33 procent) en komt dus ook steeds verder van het door Zijl stra gehanteerde maximale structureel toelaat bare niveau van vier tot 4,5 procent te liggen. Een andere eis van het CDA was dat de koop kracht van de minima niet gegarandeerd kon worden en zelfs niet kon worden toegezegd dat deze groep het zou redden met een koopkracht daling van één procent. Verder wilde het CDA onderscheid tussen minima met en zonder bij verdiensten (de echte minima). Deze term komt niet in het akkoord voor maar Den Uyl heeft wel „spijkerhard" vastgelegd gekregen dat wat er in net akkoord is gezet over vermindering van het overheidstekort en het stabiel blijven van de belastingdruk, alleen maar dient ten bate van de werkgelegenheid en dat dit alles gekoppeld is aan een werkgelegenheidsplan dat garanties geeft voor de koopkracht van de mi nima en voor een verdere verkleining van de inkomensverschillen (een zaak waar het CDA al evenmin warm voor loopt). Ogenschijnlijk is men het CDA een eind tege moet gekomen in zijn verlangen dat wordt vastgelegd dat elke gulden die voor nieuw be leid wordt uitgegeven elders wordt bezuinigd. Zorgvuldiger lezing leert echter dat de gebezig de formulering nogal wat ontsnappingen moge lijk maakt. Er staat letterlijk: „Voor de nieuwe uitgaven, nodig voor het ontwikkelen van nieuw beleid of het intensiveren van bestaand beleid zal uiteraard de financiële ruimte be schikbaar moeten zijn of volgens de regels van het stringente begrotingsbeleid moeten worden vrijgemaakt". Het woord ombuigen of bezuini gen komt in deze formulering niet voor, en over wat onder de „regels van stringent begro tingsbeleid" valt, hebben PvdA en CDA de af gelopen vier jaar vrijwel onophoudelijk elkaar van mening verschild. grondig met Rente Tenslotte de hypotheekrente. Een minder be langrijk punt voor het CDA, maar desondanks wel een wens. Daar lijkt inderdaad van een wijziging sprake te zijn, althans dat zou het kunnen worden. In het eerste akkoord stond erover dat boven de 375.000 gulden (geïn dexeerd) geen aftrek van hypotheekrente meer zou worden toegestaan. Verder stond er dat er gewerkt zou moeten gaan worden aan een sy steem, waarbij iedereen gelijke aftrekmogelijk heden zou krijgen, ongeacht de hoogte van zijn inkomen. Dat staat er allemaal nog steeds, zij het dat dit nu geplaatst wordt tegen de achter grond van de bevordering van het eigen wo- ningbezit en de voorgenomen totale herziening van het belastingsstelsel. Met andere woorden: dat nieuwe systeem zou best nog eens een tijdje op zich kunnen laten wachten. Nog liever ziet het CDA dat systeem helemaal niet komen, en het had daartoe ook een voorstel gedaan, maar PvdA en D'66 wilden niet verder gaan dan het schuiven op de lange baan. ARJEN BROEKHUIZEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Nadat de drie onderhandelaars gisteren kort voor het middaguur met een akkoord op zak van de in formateur vandaan waren ge komen, waren aller ogen ge richt op Van Agt Gebruik makend van het feit dat hij nog tot 9 september kamerlid is, nam de CDA-leider zelf deel aan het beraad van zijn fractie. Na ruim twee uur ver gaderen kwam voorzitter Lubbers meedelen dat zijn fractie kon instemmen met de conclusies van de informateur en dat die beslissing unaniem, was genomen. Van Agt zou relfs het volgende advies aan rijn partijgenoten hebben ge geven: „Mijn vertrouwensba sis is vergroot; vooruit over de streep!" De huidige en beoogde premier zei later zelf, evenals Lubbers had ge daan, dat de inschikkelijkheid van de -PvdA voor hem de doorslag had ge geven. „Er kan nu wel wat eerst niet ton". Volgens Van Agt zullen de nu Vastgestelde „regeltjes" hun uitwer- fing niet missen. Hij doelde daarmee met name op drie punten in de af spraken: financieringstekort wordt volgend jaar met 1 procent teruggedrongen; druk van belastingen en premies mag niet groter worden; nieuw beleid (met name werkgele genheidsplan) alleen als daar geld voor is of voor wordt vrijgemaakt door bezuinigingen op andere over heidsuitgaven. Volgens Van Agt moet het een ieder duidelijk zijn dat daarmee „sowieso" voor een aantal miljarden wordt be zuinigd. Naar zijn mening is het niet belangrijk of dat er nu precies 4,5 zijn, het bedrag dat hij eerder zelf had genoemd. Terlouw bleek die me ning te delen. Ook volgens hem zal de uitvoering van het regeerakkoord ertoe leiden dat er tussen de vier en vijf wordt omgebogen. Lubbers en Den Uyl gingen niet verder dan de constatering dat er flinke bedragen mee gemoeid zouden zijn, maar dat niemand kon uitrekenen hoeveel precies. Van Agt zei niet zozeer geïnteres seerd te zijn in de „spectaculaire wij zigingen" die PvdA en D'66 willen aanbrengen in de begroting van het zittende kabinet. „Als Den Uyl moooiere middelen weet, prima. Zo lang hij maar voldoende bezuinigt". Op de vraag of hij nu van harte ging regeren met socialisten en Democra ten, antwoordde de CDA-leider. „De eetlust komt waarschijnlijk al eten de". Hij voegde daaraan toe dat het vertrouwen tussen de nieuwe coali tiegenoten zal moeten groeien. Van Agt erkende dat er een ander beleid gevoerd zal worden dan de afgelopen vier jaar. „De aanwezigheid van PvdA en D'66 kan niet zonder gevolg blijven". Voor Den Uyl, wiens fractie gistera vond snel Ja" zei tegen het beoogde centrum-linkse kabinet, is de essentie van het regeerakkoord een geheel andere. Naar zijn mening is die gele gen in het feit dat alle financiële maatregelen slechts zullen geschie den tezamen met een beleid, dat de werkgelegenheid stimuleert, dat ga ranties (hoewel geen absolute) geeft voor de koopkracht van de minima en dat een verdere verkleining ga randeert van de inkomensverschil len. Volgens Den Uyl wijkt het nu gesloten akkoord niet wezenlijk af van de eerdere, die door het CDA werden afgewezen. WD-leider Wiegel, die in de komen de kabinetsperiode in de oppositie lijkt te geraken, vond het nog te vroeg voor een gefundeerd commen taar op het regeerakkoord. Wel noemde hij in een eerste reactie het betreffende stuk „zo Lubberiaans van inhoud en stijl, dat niet op het eerste oog is te ontwaren of de nood zakelijke ombuigingen spijkerhard of boterzacht zijn". Wiegel zei het ergste te vrezen. De„tandem"VanAgtenLubbersgisteravondnadefractlebespreklngen op het Binnenhof. Na ruim honderd dagen formeren lijkt het er dan echt vari„' te komen: een kabinet op brede basis is nu dichterbij dan ooit. Dat de totstandkoming van zo'n kabinet broodnodig is, is op deze p^tats vele malen betoogd. Dat zo'n kabinet geba seerd zou moeten zijn op een forse portie politieke wil ovér en weer van de deelnemende partijen is evenzeer steeds be nadrukt. De turbulente politieke gebeurtenissen van de afgelopen weken hebben ondanks alles niet doen twijfelen aan de poli tieke wil bij de partijen als zodanig. De partijen als geheel hebben steeds en consequent afgestuurd op de totstandko ming van het nog steeds beoogde kabinet. WAT veel meer aan twijfel onderhevig is geraakt is het po litiek vermogen van enkele leidende individuele politici, om mei elkaar en in het landsbelang samen te werken. En we moeten eerlijk zeggen: de vertoning van gisteravond neemt die twijfel niet weg, integendeel. Na de over en weer beleden bereidheid om nu het brede kabinet te vormen begonnen met name de heren Van Agt en Den Uyl elkaar alweer pu bliekelijk het bloed onder de nagels vandaan te halen. Een vreemde vertoning. Zelfbeheersing is na de vermoeienis sen van de kabinetsformatie tot nu toe kennelijk een nog slechts schaars goed bij de beide politici. Al sprak men de laatste weken in de onderhandelingen voornamelijk over cijfermatige verschillen, waar het in wer kelijkheid om ging was het gemis aan vertrouwen poli tiek en persoonlijk over en weer. Dat was voor Van Agt vorige week zelfs aanleiding voor zijn opzienbarend en voor het CDA zeer schadelijke vertrek als onderhandelaar. Nu Lubbers er na drie dagen onderhandelen wat nieuwe cijfers en formules uitgesleept heeft, is Van Agts vertrouwen plotse ling weergekeerd. Een weinig overtuigend geheel. Het zou daarom goed zijn indien de heer Van Agt als beoogd premier nu zou worden belast met de formatie-opdracht. In die functie kan hij bij de bevolking het bij hem weergekeerde vertrouwen in de be oogde coalitie overtuigend overbrengen. En een overtuigend kabinet; dat is wat we in deze tijd van economische terug gang broodnodig hebben. TOPMAN FINANCIËN: (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Economisch herstel zal nog heel wat offers vragen. Offers van particulieren, van het rijk en van de la gere overheden. Daarbij zal het niet meer gaan om „minder meer" of om het kappen van dor hout, maar zonder twijfel doodgewoon om „minder", dat wil zeggen snoeien of zelfs rooien. Dat stelde de schatkistbewaarder van het ministerie van financiën, dr. A. Wellink, vanochtend op de jaarverga dering van het beroepsverband van katholieke burgemees ters in het Haags stadhuis. Wellink voorziet een ingrijpende herschikking van prioriteiten binnen en buiten de rijksbegroting om de aanpassingslasten zo eerlijk mogelijk te verdelen. Daarbij gaat het volgens hem om een operatie van tientallen miljarden guldens, veel meer dus dan tot nog toe werd aangenomen. Een herstelproces zal voorts jaren gaan duren en een grote wissel trekken op de onderlinge solidariteit, aldus de topman van Financiën. Dat er het komend jaar al weer van aanzienlijk minder economische groei sprake zal zijn dan werd verwacht en dat de werkloosheid daarentegen opnieuw alle records zal gaan breken, maakt dit alleen nog maar Wellink hield de burgemeesters voor dat de betalingen aan de lagere overheden die al fors zijn teruggedraaid, door de aan staande bezuinigingen verder onder druk zullen komen te staan. Amsterdamse peuter aan koningin Beatrix bij haar bezoek aan de bedrijfscrèche van de PTT In de Bijlmer. De peuters hadden voor de feestelijke gelegenheid hun eigen kroontje op, maar die van de koningin vonden zij minstens even mooi. iEIDSCHENDAM Alle honderdjarigen in Neder- tnd hebben gisteren van de 'TT een bloemstuk gekre- *Sn. Zo vierde „Tante Pos" honderdste verjaardag -an haar dochter „telefo- Je". In de ochtenduren ging -jet er iets officiëler toe; toen Jezocht, zoals bekend, ko- Jngin Beatrix het Dr. Ne- jer laboratorium van de ,'TTln Leidschendam, waar Alom in den lande begon 's middags in de telefoondistric ten tegelijkertijd een bijeen komst van de telefoondirectie, samen met vertegenwoordi gers van het Rijk, de provin cie, gemeentelijke en burgerlij ke instellingen en het bedrijfs leven. Om half drie werd via Viditel een reportage vertoond van het bezoek van de konin gin aan het Lab in Leidschen dam, waarbij staatssecretaris Smit-Kroes (met de PTT in de portefeuille) .als gastvrouwe fungeerde. Later in de middag bezocht de koningin nog de 008-informa- tie in Amsterdam en het post- staan wordt in alle districten „op eigen wijze" gevierd. KAMER AKKOORD: Kinderen mogen meepraten over i i rechtspositie stiltcgeDieden DEN HAAG Kinderen vanaf 12 jaar krijgen het recht mee te praten over hun eigen rechtspositie. Een wetsontwerp dat deze rechtspositie regelt is giste ren met algemene stemmen door de Tweede Kamer goedgekeurd. Het recht van het kind om door de rechter om zijn of haar mening te worden ge vraagd, is van belang als ou ders gaan scheiden, bij de re geling van het omgangsrecht na de scheiding, bij ontzetting uit de ouderlijke macht, bij de voogdijregeling en bij adoptie. Het wetsontwerp bepaalt te vens dat gehandicapte kinde ren, die niet in staat zijn voor de rechter te verschijnen, niet van het hoorrecht mogen - DEN HAAG Provinciale en gemeentelijke overheden moeten maatregelen nemen tegen geluidsoverlast Dit maakte minister Ginjaar van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne gisteren bekend tegelijk met het van kracht worden van de wet op de stiltegebieden. De provincies moeten een inventarisatie maken van gebieden waar de natuurlijke geluiden niet of nauwelijks worden ver stoord en die als stiltegebied kunnen worden aangewezen. Gemeentelijke bestemmingsplannen mogen vanaf 1 januari 1982 niet meer worden vastgesteld, als daarin niet is voldaan aan de wettelijke geluidsnormen. Zo mogen er geen woningen langs wegen worden gebouwd als het verkeerslawaai de normen over schrijdt. De minister streeft er naar, dat rond het jaar 2000 het verkeerslawaai met 25 tot 50 procent verminderd zal zijn. Ongeveer 28 procent van de bevolking ondervindt regelmatig overlast van lawaai. Dit leidt tot gehoorverlies, hoge bloeddruk, snelle hartslag en verstoorde nachtrust. In 60.000 woningen moeten geluidswerende voorzieningen worden aangebracht, om dat de geluidsoverlast daar te groot is. WITTEM De voetbalclub „Partij" uit het Limburgse Wit- tum heeft geweigerd de 9-jarige Marco Schmeets van het plaatselijke woonwagenkamp als lid te accepteren, op grond van vermeende vernielingen op het terrein van de club door bewoners van het kamp. Deze weigering heeft in Wittem een storm van protesten doen losbarsten. Het Limburgse PvdA-kamerlid Konings spreekt van „grove dis criminatie" en in een brief aan de voetbalclub vraagt hij het be stuur het besluit terug te nemen, of bij onwilligheid af te treden. Volgens Konings dient de gemeenteraad de jaarlijkse subsidie aan de vereniging in te trekken. De waarnemend burgemeester van Wittem wil de zaak eveneens door de gemeenteraad behan deld zien. Zonnig DE BILT (KNMI) - Het weer blijft zijn zonnige en rustige karakter behouden. Een krachtig hogedrukgebied be heerst het weer boven Skandi- navie, de landen om de Noord zee en Midden-Europa. In gro te delen van die landen schijnt de zon dan ook volop. Boven Zuid-Skandinavie en Dene marken bevond zich woens noord-oostelijk is en de moge lijkheid bestaan dat dit wol kenveld ons land nadert, wordt de kans dat donderdag bewolking het land binnen trekt niet groot geacht. Door het stijgen van de barometer in Zuid-Skandinavie en Dene marken is de bewolking aan oplossing onderhevig. In de komende nacht daalt de tem peratuur in het binnenland bij weinig wind en een heldere hemel tot ongeveer 7 graden. Donderdagmiddag stijgt de temperatuur tot 19 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Skandinavië: In het noorden toenemende, bewolking gevolgd door regen. Koud, 12 graden. In het mid den en zuiden zonnige perio den en 15 tot 20 graden. Britse Eilanden: Wolkenvelden, ook zonnige- perioden. 16 graden in Schot land tot 20 graden in Zuid-En- geland. In Ierland af en toe wat regen. Denemarken, Nederland, Bel gië, Noord-Frankrijk, Duits land, Polen: Droog en zonnig, 18 tot 21 gra den. Midden- en Zuid-Frankrijk, Alpengebied en Noord-Italië: Zonnige perioden, ook enkele regen of onweersbuien, 20 tot 25 graden. Midden- en Zuid-Italië, Joe goslavië, Bulgarije en Grie kenland: Zonnig en droog. Warm, 25 tot 30 graden. Hongarije en Roemenië: Zonnige perioden, ook enkele lokale buien, 22 tot 27 graden. Iberisch Schiereiland: Zonnig en warm, 22 graden in het noorden tot 32 graden in Midden en Zuid-Spanje. Consumentenbond: Nederland Oké is te commercieel DEN HAAG De Consumentenbond vindt de manifestatie „Nederland Oké", die deze week in de Ahoyhal in Rotter dam wordt gehouden, veel te commercieel van opzet Onder de dekmantel van een gesubsidieerde gezondheidsactie wor den reclame en gezondheid teveel met elkaar in verband ge bracht zo laat de bond weten. De Consumentenbond wijst in haar kritiek met name op de aan wezigheid van stands waarin reclame wordt gemaakt voor ency clopedieën, kantoormeubelen en kindervoeding. Volgens de di recteur van de stichting Nederland Oké, de heer W. Niezing, is maar tien procent van de kraampjes op de gezondheidsbeurs commercieel gericht. De bezoeker heeft zelf de keus al of niet interesse voor dit soort informatie te tonen, aldus de heer Nie zing. Carnavalsviering met tank veroordeeld ARNHEM Een 34-jarige op perwachtmeester is gisteren door de krijgsraad te Arnhem veroordeeld tot 1500 gulden boete wegens joy-riding met een tank tijdens het laatste carnaval in Eindhoven. De op perwachtmeester gebruikte de tank voor een alternatieve ontruiming van een kraak pand. Omdat de carnavalsve reniging had aangekondigd dat er zwaar materieel ge bruikt zou worden, zorgde de politie voor begeleiding. De krijgsraad sprak van een „mis lukte stunt".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11