£cicl6c (So CDA, PvdA en D'66 worden het eens Geen akkoord over zendtijd Solidariteit Bosbranden inltalië door brandweer aangestoken Fraudes in Westland bij aanvragen van methylvergunningen Dure trip van Studio Sport Complete inboedel gestolen LUBBERS: „IK DENK DAT IK DIT GA VERDEDIGEN" Lagere uitkering voor school verlaters Bezwaren tegen NAVO-oefening met dictaturen Politie probeert bij vervoer kernafval geweld te voorkomen I.ETDSE COURANT DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 ^PAGINA 3 Dinsdag 1 september 1981,71e jaargang no. 22054 Portret van de componist Pe ter Schat op Ned. I om 22.10 Op Ned. II om 18.59 uur „Zo moeder, zo dochter", om 21.25 uur „Showroom" en in „Hier en nu" om 22.35 uur de Indo nesische schrijver Ananta Toer, Zonnige perioden en droog weer. Middagtemperatuur rond 19 graden, zwakke tot matige noordoostelijke wind. Zon op 06.53, onder 20.25 uur. Scheveningen hoogwater 06.03 en 18.36 uur, laagwater 02.09 en 14.08 uur. ZURICH De televisie-equipe van Studio Sport met commenta tor Hans Kraay lijkt een welhaast overbodige reis naar Zürich te heb ben gemaakt Nadat een Amster dams reclame-advies bureau in al ler ijl nog enkele reclameborden heeft aangebracht in het Hard- turm Stadion van Zürich, heeft de leiding van Studio Sport besloten af te zien van een samenvatting. Deze zou vanavond worden uitge zonden, vooraf aan het wielrennen op Ned. I om 23.35 uur. Studio Sport zal nu slechts twee minuten aan flitsen uitzenden. Broer van Carter: Reagan doet 'f goed WASHINGTON Billy Carter, de vaak in opspraak gekomen broer van de vorige Amerikaanse presi dent Jimmy Carter, vindt dat pre sident Ronald Reagan het goed doet. Hij verklaarde gisteren te ho pen dat Reagan het land langer zal kunnen leiden dan zijn broer Jimmy heeft gedaan. „Reagan is de eerste president sinds Roosevelt die erin geslaagd is het congres onder controle te houden", aldus Billy Carter. Het Amerikaanse weekblad News week heeft overigens gisteren ont huld dat Nancy Reagan sinds de aanslag op haar echtgenoot eind maart, een kogelvrij vest draagt. Juliana voor onderzoek naar ziekenhuis SOETSDIJK In de loop van deze maand wordt prin ses Juliana enkele dagen voor onderzoek opgenomen in het academisch zieken huis in Utrecht. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst is opname wenselijk in ver band met "op zichzelf niet ernstige klachten". De prin ses zal in het ziekenhuis worden behandeld door prof. dr. A. Haspels. Zij heeft al haar verplichtingen voor de maand september afge- Politieauto schept man ARNHEM Een 26- jarige Arnhemmer is gisteren ernstig ge wond geraakt toen hij werd geschept door een politieauto die op de verkeerde rijbaan met zwaailicht en si rene op weg was naar een aanrijding. De po litie zoekt nu uit waarom de auto daar reed, terwijl een am bulance, die ook op weg 'was naar de aan rijding, een stuk ver der wèl op de goede weghelft reed. Boekenprijs omhoog DEN HAAG De uitgevers hebben toe stemming gekregen de prijs van de boe ken met 5,3 procent te verhogen. De win kelprijs mag worden aangepast. De toe stemming voor de verhoging is gegeven door de ministeries van economische za ken, crm en onder wijs en wetenschap pen. Het gaat om compensatie van de gestegen kosten van drukken en zetten. BEWONERS OP VAKANTIE DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren een 23-jarige inbre ker aangehouden, die inmiddels heeft bekend het complete huis raad van een woning aan de Trek- weg te hebben gestolen. De inbre ker had op 9 augustus bij de bewus te woning aangebeld. De hulpvaar dige buren wezen de man erop dat de bewoners op vakantie waren en dat hij later nog maar eens terug moest komen. Dit deed de man en wel dezelfde avond. En zijn bezoek beviel hem zo goed, dat hij besloot twee volgende avonden maar terug te komen. Toen een van de buren tijdens het volgende bezoek van de man vroeg wat hij toch allemaal versjouwde, antwoordde hij met enig recht van spreken „Huis raad, wij zijn alvast aan het verhui zen". Na de derde visite bleek de complete inboedel met een waarde van 34.000 gulden te zijn verdwe nen, vervoerd in een busje. Er werd slechts één vaasje terugge vonden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De onder handelaars van CDA, PvdA en D'66 hebben van ochtend tegen half twaalf overeenstemming bereikt over een ontwerp-pro- gramma voor het beoogde kabinet De leiders van PvdA en D'66, Den Uyl en Terlouw, toonden zich zeer verheugd over dit resul taat CDA-fractievoorzitter Lubbers zei letterlijk: „Ik denk dat ik dit ga verdedi gen in de fractie". Op de vraag wat naar zijn mening beoogd premier Van Agt van het resul taat zal zeggen, antwoordde Lubbers: „Hoe formuleerde hij dat zelf ook al weer voor de televisie? O ja, we zijn een tandem". De fractieleider zei zich ervan vergewist te hebben dat dat nog steeds zo was. De drie onderhandelaars kwamen van ochtend al vroeg bijeen: om negen uur. Zij voerden toen onderling beraad, als vervolg op hun diner-gesprek van gis teravond. Het ging erom, zoals Den Uyl dat uitdrukte, de spijkers die „al in de vloer staken" er nu echt in te slaan met de „inmiddels uitgedeelde hamers". Om tien uur vervoegde het drietal zich bij informateur De Gaay Fortman om te proberen tot een afronding te komen. Dat gelukte na zo'n anderhalf uur. Afgesproken werd dat De Gaay Fort man de conclusies op schrift zou stellen, waarna de drie onderhandelaars ze aan het eind van de dag ze nog even zouden doornemen. Het is de bedoeling dat de Tweede-Kamerfracties de conclusies, die de vorm krijgen van een brief van de informateur, nog vanavond behande len. De aan het begin van de ochtend nog resterende geschilpunten hadden alle betrekking op sociaal-economisch en fi nancieel gebied. Het CDA stelde zich op het standpunt dat de eerste twee doel stellingen in het al onder de formateurs Kremers en Van Thijn overeengeko men programma (terugdringen finan cieringstekort en niet verhogen van de lasten) de meeste nadruk moest hebben. De PvdA daarentegen wilde het accent gelegd zien op het terugdringen van de werkloosheid. Politie maakt goede beurt op carnaval (Van onze correspon dent Bert van Velzen) LONDEN Het car naval van Notting Hill het grootste straatfeest van Euro pa heeft dit jaar geen geweld opgele verd en dat is zowel volgens de politie als de getrainde agitators een godswonder. De politie maakte overi gens een goede beurt. De ene agent liet zich kussen (foto rechts en een ander liet openlijk over zich heen lopen (foto links). De politie bleek even eens populair in een gisteren gepubliceer de opinie-peiling, waaruit bleek dat tweederde van de Britten achter de poli tie staat Werkloos heid werd door 41 procent aangewezen als de voornaamste oorzaak van de stads- rellen van de afgelo pen maanden. WARSCHAU In Po len zijn de regering en de vrije vakbond Solida riteit het gisteren niet eens kunnen worden over de kwestie van de extra zendtijd op radio en tv voor de vakbond. Wanneer het overleg zal worden hervat is nog niet duidelijk. Een regeringswoord voerder liet weten dat de regering Solidariteit in verband met haar congres, dat aanstaande zaterdag begint, extra zendtijd gunt op voor waarde dat de vakbond afziet van een staking bij de radio en de televi sie. Solidariteit had daarmee gedreigd als zijn eisen niet zouden worden ingewilligd. Volgens het regeringsvoorstel krijgt Solidariteit tijdens het driedaagse congres per dag dertig minuten zendtijd op het eerste net en drie en een half uur op het tweede net, dat overigens maar heel beperkt te ontvangen is. De overeen stemming is met name afge sprongen op het feit onder wiens verantwoordelijkheid de uitzendingen moeten staan. Solidariteit wil dat de uitzen dingen onder haar verant woordelijkheid vallen, omdat de journalisten communisti sche partij Solidariteit te vaak negatoef beoordelen. In Polen zijn gisteren het brood, meel en graan vier maal zo duur geworden. Dit gebeurde uitgerekend op de dag dat het een jaar geleden was dat er tussen Solidariteit en de regering overeenkom sten waren gesloten, onder meer tegen de hoge voedsel prijzen, en met name die van het vlees. Door de verhoging van de prijzen gaat de staatssubsidie op voedselprodukten aanmer kelijk omlaag. Veel levensmid delen worden in Polen al jaren beneden de kostprijs verkocht. Solidariteit is overigens ak koord gegaan met de prijks- verhogingen. De Verenigde Staten hebben toegezegd dat zij Polen voor het eind van deze maand 350.000 ton mais zullen leve ren op gunstige voorwaarden. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Vrijwillige brandweerlieden heb ben bekend de brand die vorige week het mooiste gedeelte van het Italiaanse eiland Elba verwoestte, te hebben aangestoken. Motief was: hun eigen werkgelegenheid. Hoe meer branden, hoe meer werk, en dus boe meer inkomsten. Een aantrekkelijke bijkomstigheid voor de professionele pyro manen was bovendien dat een brand ih de zomer ook in de winter nog werk schept, als de verbrande bossen weer moeten worden aangeplant De vrijwillige brandweerlieden op Elba krijgen ruim 3000 gulden per maand, als geregeld een beroep op hen gedaan moet worden. In Italië vraagt men zich nu af of het niet veel te aan trekkelijk gemaakt wordt voor de hulpvaardige zaken aangestoken. Tegen de politie verklaarde de brandweerlieden filterloze sigaretten te heb ben gebruikt met daarin gerold een lucifer die zichzelf aanstak naarmate de sigaret opbrand de. Deze rookwaren werden links en rechts op „strategische plaatsen" neergegooid. De bosbranden hebben vorige week in totaal 10.000 hectaren van Italië in de as gelegd. Het ergste is de zuidelijke provincie Calabria ge troffen, en het schiereiland Monte Argentorio, waar ook Porto Ercole ligt, de plaats waar de Nederlandse koninklijke familie een buitenhuis heeft. De schade is zo groot dat de toeristenin dustrie in de getroffen gebieden vrees koestert voor de toekomst. Ecologen zijn mogelijk nog somberder en gaan ervan uit dat de natuur 10, 20 jaar nodig zal hebben om haar evenwicht te hervinden. WETSVOORSTEL: DEN HAAG Werkloze schoolverlaters moeten is de toekomst een half jaar als werkzoekende bij het ar beidsbureau zijn ingeschre ven, alvorens ze recht heb ben op een RWW-uitkering. Gedurende die periode kan wel aanspraak worden ge maakt op kinderbijslag, het geen echter in de praktijk meestal op een lager bedrag uitkomt Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken heeft hiertoe een wetsont werp bij de Tweede Kamer ingediend. De voorgestelde maatregel geldt alleen voor minderjarige schoolverlaters. Op het mo ment hebben werkloze school verlaters nog recht op kinder bijslag gedurende drie kwar taal. Een RWW-uitkering kan onmiddellijk na het verlaten van de schoolbanken worden aangevraagd. (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG De regering moet de Tweede Kamer vertellen waarom Nederland in NAVO-verband meedoet aan de oefening „Ocean Venture" met vlooteenheden uit Brazilië, Argenti nië, Columbia, Venezuela en Uruguay. De Noorse regering heeft de oefening geboycot, wegens de deelneming van Zuidameri- kaanse dicta tu- ren. Volgens de Noren betekent de oefening bo vendien een uit breiding van het NAVO-taakge- bied, hetgeen poli tieke complica ties zou hebben. De kamerleden De Vries en Ter Beek (beiden PvdA) hebben zo hun be denkingen tegen de vlootoefening. In een brief aan minister De Geus (defensie), vragen ze de bewindsman nu de Nederlandse deelname te moti- VELSEN Onder alle omstandigheden zal gestreefd wor den naar het vermijden van geweld bij de overslag van ra dio-actief afval in de haven van IJmuiden in de komende dagen, zo hebben burgemeester Molendijk en politiecom missaris Molenaar gisteren verklaard. De verwachte mense lijke blokkades zullen zonder geweld door de politie wor den opgeruimd: demonstranten zullen worden opgetild en weggesleept. In eerste instantie zal dit gebeuren door agen ten in gewoon uniform, en pas als dit niet lukt door de ME. Velsen-IJmuiden is het eindstation van de route die begint in Petten, waar het Energieonderzoekcentrum Nederland ECN ge vestigd is. Daar is licht radioactief materiaal verzameld dat in zee zal worden gestort. Het gaat om „huishoudelijk afval", zoals injectienaalden en reageerbuisjes die in beton zijn verpakt. In Velsen zijn per dag zevenhonderd politiemannen beschikbaar. In de haven van IJmuiden liggen naast een schip van Green peace twee sleepboten van de marine paraat. Pagina 9.: Greenpeace doet beroep op Kamer 'Elimination' geëlimineerd LEIDEN De disco 'Elimi nation' bestaat praktisch liet meer. Tijdens het week- sinde werd alle apparatuur testolen. Je apparatuur werd gestolen kit een voor de woning van de ,-genaar op De Laat de Kan- v /straat geparkeerde bestel- vagen. De wagen werd eerst ip de startmotor 25 meter ver- eden, om te voorkomen dat |e eigenaar de braakgeluiden bu horen. Uit de laadbak van Ie wagen werden draaitafels, ien lichtorgel, microfoons, pla- n en gereedschap gestolen. totaal voor enkele duizen- len guldens. Pootje baden De stad Houston in de Amerikaanse staat Texas is begin deze getroffen door ongekend zware stQrtbuien. Tal van straten kwamen onder water te staan en om van de ene kant van de straat naar de ander te komen was pootje baden onver mijdelijk. NAALDWIJK West- land.se tuinders fraude ren met aanvragen voor een methylvergunning. Dat is gebleken uit een steekproef van de regio nale milieu-inspectie van Zuid-Holland. Alle inmiddels afgegeven vergunningen worden nu door de algemene in spectiedienst van bet mi nisterie van Landbouw opnieuw en extra kri tisch onderzocht Er zijn 20 „moeilijke gevallen" uitgezocht, tuinders die door de ligging van hun bedrijf dicht bij bebouwing proble men zouden kunnen hebben bij het verkrijgen van een ver gunning. Van de 20 aanvragen bleek er in tien gevallen spra ke te zijn van regelrechte fraude, terwijl zeven gevallen discutabel zijn. Aangenomen wordt, dat de of ficier van justitie overgaat tot vervolging wegens valsheid in geschrifte. Een woordvoerder van het ministerie van volks gezondheid van milieuhygiëne noemde het een uitkomst die „te denken geeft". Gevreesd wordt, dat het hoge fraudeper centage betekent dat de tuin ders in groten getale de hand lichten met aanvragen voor een methylvergunning.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1