Polen accepteert geen inmenging bond in media an Agt en het Dean Martin-effect Bezit van kernwapens verantwoord 'agifnenland /buitenland Mateman naar Zuid-Af rika Noord-Korea ontkent aanval op Amerikaans vliegtuig £eidoc Soupant Persvrijheid in Polen uueer UGig LE1DSE COURANT ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 evaarlijke hcht 'A WA Een pas- ersvliegtuig van de a dese luchtvaart- \tschappij North- Oriënt is bijna on- vuur genomen, om- Amerikaanse lucht- :eersleiders een ver- de route hadden gestippeld. De niets noedende beman- stuurde het toestel •echt over een mili- oefen terrein nabij oria, waar raketten ■jen beproefd. incident deed zich augustus voor, zo :t uit een gisteren )baar gemaakt rap- dat is vervaardigd pdracht van de Ca- ese bond van lucht- tersleiders. In het wordt melding ge kt van tientallen a-ongelukken als tig van de stakin- van Amerikaanse ga's. M- formen Nina Ricci LVEEN Het Franse uis Nina Ricci heeft het uniform ontworpen et vrouwelijk personeel KLM. Het uniform zal ïgang van de zomer- van de KLM op 1 april orden geïntroduceerd. i-tarieven rgeld- nsten hoger jnze parlementaire re- ïAAG Per 1 okto- rhoogt de PTT enkele en op het gebied van Idverkeer: postwissels öcheques. De minister- leeft er gisteren goed- g aan gehecht. De oor- an de tariefstijging - it gebied de eerste 1976 - zijn de gestegen en behandelingskos- rting van geld op een rening gaat 1.25 kosten 1.-), maar storten op ei- rening blijft gratis. Het ken van een bedrag ■ue vanaf een zakelijke riing gaat 1.75 kosten 1.50), maar de houder particuliere giroreke- oeft voor het uitschrij- Van een cheque niets betalen (nu nog 1.50). zichtcheques wordt voor- "1.50 in tekening ge- (thans 1.25) en het »den van een binnen postwissel gaat 3.- (nu 2.50). icering ce Shuttle schoven ngton De lancering de tweede vlucht van aceshuttle „Columbia" gevolg van kleine sche mankementen loven van 30 septem- lar 9 oktober. Dit heeft iSA verklaard, liet weten dat men nu agen achter is op het om de shuttle van zijn naar de lanceerplaats len. De spaceshuttle zal is plan nu op 31 augustus iet lanceerplatform wor- xeden. LEGER EN POLITIE ZULLEN IN ACTIE KOMEN" WARCHAU Als de vak bond Solidariteit mocht pro beren in te breken in de Poolse massamedia of be paalde zenders uit wil scha kelen, dan komen politie en leger van Polen in actie om de radio en televisie te be schermen. Dit heeft de woordvoerder van de Poolse regering, Jerzy Urban, gis teravond in een televisie-uit zending verklaard. Vandaag zouden onderhande lingen beginnen tussen Solida riteit en de Poolse regering over toegang van de bond tot de media. De vakbond eist da gelijks twee uur zendtijd op om verslag te doen van zijn eerste congres, eind volgende maand. De regering heeft de onderhandelingen nu echter afgelast, „omdat het onmoge lijk is in de verziekte sfeer van dreigende protest-acties en chantage door stakingen tot een gesprek te komen", aldus Jerzy Urban. Volgens de woordvoerder ma ken de media in Polen deel uit van het Warchau-pact en mo gen daarom geen speelbal worden van een partijstrijd. Hij doelde daarbij op het drei gement van Solidariteit een zesdaagse krantenstaking te beginnen als de regering zijn eisen niet inwilligt. „De bond genoten zouden niet met de armen over elkaar blijven toe kijken", zo waarschuwde Jerzy Urban. De onafhankelijke bond van vrije boeren in Polen heeft gisteren zijn ongeveer twee miljoen leden opgeroepen geen belasting meer aan het rijk te betalen. Daarmee wil de bond protesteren tegen de weigering van de regering belastinggel den te gebruiken voor de ont wikkeling van de landbouw in Polen. De boeren hadden eer der met de regering een ak koord bereikt over een derge lijk „landbouwfonds". Socialisten tegen de N-bom Max van der Stoel, Bram Stemerdlnk, Klaas de Vries en Maarten van Traa ar riveerden gistermid dag op Schiphol, na dat zij een tweedaag se socialistische mlhi- top over het neutro nenwapen in Kopen hagen hadden bijge woond. Afgevaardig den van de sociaal democratische partijen uit Noorwe gen, Denemarken, Nederland, België en Luxemburg hebben zich in de Deense hoofstad eensgezind uitgesproken tegen de invoering van het wa pen. Volgens de so cialisten verlaagt de invoering van de neu tronenbom de drem pel voor een nucleair conflict. CDA-FRACTIE ONTSTEMD (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het CDA- Tweede Kamerlid Wim Ma teman is eind vorige week ondanks klemmende bezwa ren binnen zijn fractie, naar Zuid-Afrika vertrokken. Op wiens uitnodiging hij de reis aanvaard heeft, en hoelang hij precies weg zal blijven, is bij het CDA niet bekend. Een CDA-woordvoerder liet weten dat het fractiebestuur Mateman direct na terug keer aan de tand wil voelen over de achtergronden van de reis. Het fractiebestuur heeft hem, naar de woordvoerder beves tigde, „dringend ontraden" naar Zuid-Afrika te gaan. Ook de buitenland-specialisten van het CDA hebben hun partijge noot geadviseerd de uitnodi ging af te slaan. Volgens de woordvoerder was Mateman niet te bewegen de reis uit te stellen, omdat hij „zich alleen op de hoogte wilde stellen van de ontwikkelingen daar". De reis komt zeer ongelegen om dat de Nederlandse regering juist deze week officieel gepro testeerd heeft tegen de Zuid- afrikaanse inval in Angola. TOKIO Noord-Korea heeft gisteren uitdrukkelijk ontkend dat het een raket heeft afgevuurd op een Ame rikaans verkenningsvlieg tuig. Het officiële Noordko- reaanse persbureau KCNA verklaarde dat de Verenigde Staten „een leugen hebben gefabriceerd om Korea te be lasteren en hun criminele natuur te verbergen". Vol gens het persbureau vloog het toestel niet in neutraal gebied, maar drong het het Noordkoreaanse luchtruim binnen om te spioneren en de spanning in het Verre Oosten te vergroten. De Amerikaanse minister van Defensie, Casper Weinberger zei in Washington dat de VS maatregelen zullen nemen „om te voorkomen dat Libië of Noord-Korea Amerikaanse toestellen in het internationale luchtruim bestoken". Vorige week vielen twee Libische ja gers een eenheid Amerikaanse toestellen aan boven de golf van Sirte. Weinberger kwalifi ceerde de Noordkoreaanse ra- ketaanval als een daad van in ternationale piraterij. Braks protesteert tegen Britse pluimvee boycot DEN HAAG Minister Braks van Landbouw heeft gisteren bij de Europese Commissie fel geprotesteerd tegen de Britse maatregelen ter beperking van de import van pluimvee. De Engelse regering heeft een boycot af gekondigd tegen de invoer van kippen, kalkoenen en eieren uit Nederland, Frank rijk en de VS, uit vrees voor het uitbreken van de New- castle-ziekte. Het Nederland se produktschap voor pluim vee ziet in de maatregel een vals voorwendsel om een dam op te wepen tegen goed kope importen. Volgens de secretaris van het produktschap G. Arissen komt de ziekte, ook wel pseudo-vo- gelpest genoemd, al twee jaar niet meer in Nederland voor. Nederlandse kippen worden tegen de pseudo-vogelpest in geënt, maar de Britten stellen dat dit vaccin gevaarlijk is voor de volksgezondheid. Een Engelse importstop zou voor de Nederlandse pluimveebe- drijven resulteren in een af- zetvermindering van circa twintig procent. De Europese Commissie bespreekt de Britse maatregel aanstaande dinsdag in een speciale vergadering. Bacterievuur in Zeeland tast vrucht bomen aan GOES De ernstige explosie van bacterievuur waarmee de provincie Zeeland momenteel te kampen heeft en die met name de fruittelers voor grote problemen stelt, heeft geen vermindering van de fruittoe- voer tot gevolg. Dit is meege deeld door de directeur van de centrale tuinbouwveiling in Zeeland. Wel moeten de telers hun boomgaarden zó intensief controleren op aangetaste lo ten dat zij daarvoor op eigen kosten extra personeel moeten aantrekken. ET CDA ZONDER HEM IS ALS EEN KERK ZONDER TOREN HAAG Nu alweer een aantal jaren ge rolde wekelijks de Dean Martin-show de vaderlandse beeldbuizen. Martin, lid Sinatra-gang, had de gewoonte zijn tek- zeggen met in de ene hand een sigaret de andere een glas whisky. Zijn image lortdurende aangeschotenheid bezorgde ia verloop van tijd last met de sponsors, g er naar uit dat de show zou verdwijnen, j de kijkers in het geweer kwamen, met in, telefoontjes, telegrammen en dergelij- nds die tijd besloot Dino zijn programma Bt met de zin „Keep them cards coming („Doorgaan met kaarten sturen, lui"). >pen dinsdag maakte het landelijk secre- van het CDA bekend dat het de dag nor naar schatting 300 a 350 telefoontjes egrammen had ontvangen van geestver- n. Het overgrote deel van de mensen zou >n groot belang achten, aldus het bureau, heer Van Agt alsnog minister-president van welk kabinet dan ook, en dat de van het CDA in de Tweede Kamer zich eenheid achter de politieke leider Een korte bloemlezing: „Ook Van Agt fouten, maar hij is de aangewezen per- m het land te leiden"; „Van Agt moet te nen", „Wij stemden op Van Agt en op ld anders", „Het CDA zonder hem is als ■rk zonder toren of orgel; duf, donker en g". Daags daarna had een aantal kranten to op de voorpagina van een man in een overnemd, die aan de deur van de Joan- 10 in Nijmegen een paar bossen bloe- verhandigde aan een zichtbaar ontroerde Eugénie van Agt. eet >ean Martin-effect blijkt dus ook in ons bestaan. De achterban reageerde per fect, nadat haar leider van Agt vanaf zijn ziek bed een opzienbarende brief had geschreven aan de Tweede-Kamerleden van het CDA. Zouden dit soort acties wellicht toch iets min der spontaan zijn dan ze lijken? Het is gebleken dat de ongeveer honderd mensen, die de CDA- leider vorige week woensdag toejuichten van5- wege zijn „neen" tegen het akkoord met PvdA en D'66, met een paar bussen naar het Binnen hof waren gekomen. Het ging om supporters uit Gelderland, die zich rond tweeën opstelden, waarna ze tot zes uur moesten wachten alvo rens hun favoriet te kunnen toejuichen en Joop den Uyl te kunnen uitjouwen. De hamvraag is nu of de Haagse politiek, in het bijzonder de CDA-fractie in de Tweede Kamer, onder de indruk komt van dit soort manifesta ties. Per slot gaat het slechts om de reacties van een paar honderd mensen. Zelfs als we de vui stregel hanteren kranten bijvoorbeeld doen dat als het gaat om inzenders van brieven dat elke beller of schrijver staat voor honderd gelijkgestemden, dan nog hebben we het over hooguit 150.000 verontrusten. Dat is acht pro cent van de in totaal ruim 2,6 miljoen mensen, die 26 mei jongstleden op het CDA stemden. Stapeltje Een afgevaardigde, die om begrijpelijke rede nen anoniem wenste te blijven, was bereid een boekje open te doen over de uitwerking van de reacties uit het land op de CDA-fractie. Toen dit gezelschap dinsdag om elf uur bijeenkwam in de fractiekamer, had secretaris Huib Evers- dijk alle tot dat moment binnengekomen tele grammen het terugtreden van Van Agt was pas de avond daarvoor om een uur of tien be kend gemaakt uitgestald op het schrijfblad van zijn plaats op het bestuurspodium. „Er lag een flink stapeltje", aldus onze bron. Die uit stalling was een compromis. Sommige leden zeiden dat elk telegram, als dat tenminste ge richt was aan de fractie, diende te worden voorgelezen; anderen meenden dat deze berich ten geheel buiten beschouwing dienden te blij ven. „Als je eens even tijdens zo'n vergadering niets te doen hebt, loop je die telegrammen door. Er was maar er één tegen Van Agt", aldus ons ka merlid. Hijzelf zei daar zeker rekening mee te houden in zijn beoordeling van de politieke si tuatie. „Je bent tenslotte vólksvertegenwoordi ger". Naar zijn mening moet het Dean Martin effect zeker niet onderschat worden. Het feit dat de CDA-fractie UNANIEM het besluit nam dat Van Agt nog altijd haar enige kandidaat is voor het premierschap, zou daar zeker mee te maken hebben. Ook de twaalf man, die vorige week desnoods Van Agt hadden willen opoffe ren, durfden geen afwijkend standpunt in te nemen. Zij verscholen zich achter de toezeg ging, dat als er geen parlementair kabinet kan komen onder voorzitterschap van Van Agt, de fractie bereid zal zijn andere mogelijkheden te bekijken (extra-parlementair kabinet met eventueel een andere premier). Leiband Daarmee lijkt Van Agt alle klappen van eind vorige week voorlopig weer te boven. Daarmee doelen we niet alleen op de benoeming van De Gaay Fortman tot informateur („een klap in zijn gezicht", aldus een intimus van de premier) maar ook op de woede in de CDA-fractie. Want de twaalf dissidenten stonden niet langer al leen. Ook onder de zestien leden, die het ont- werp-akkoord met PvdA en D'66 alleen maar hadden verworpen onder dreiging van het op stappen van Van Agt, waren er heel wat, die hun irritatie niet langer wensten te verbergen. Deze week hadden zij graag eens van hun frac tievoorzitter willen vernemen hoe hij tot zijn merkwaardige advies aan de koningin (de vor ming van wat voor kabinet dan ook, inclusief het laten zitten van het huidige) gekomen was en waar hij zijn persbericht op had gebaseerd dat de meesten van de „zestien" wel degelijk ernstige bezwaren tegen het concept-akkoord hadden gehad. De aanvoerder van de „zestien" was Ruud Lub bers. Maar hij is er kennelijk een, die na een paar harde woorden weer keurig aan de lei band gaat lopen. Een andere conclusie is nau welijks mogelijk, na zijn gedrag van dinsdag. Hoewel Van Agt hem had gebrandmerkt als een soort halve PvdA'er en hem dientengevol ge ongeschikt had bevonden voor het onder- handelaarschap, was Lubbers toch bereid die functie op zich te nemen. Sterker nog: hij be schuldigde zichzelf in het openbaar, namelijk van het opstellen van „te magere" sociaal-en fi- nanciëel-economische paragrafen. Hij zou er al les aan doen deze hoofdstukken zodanig bijge steld te krijgen, dat ze voor Van Agt aanvaard baar zouden worden, vertelde hij op een pers conferentie. Éminence Waar een paar daagjes uitzieken al niet goed voor zijn. Dook Van Agt nog onder de wol als een omstreden leider, die in vele media verant woordelijk werd gesteld voor een dreigende scheuring in het CDA, hij herrees als een „émi nence grise", die zich straks laat vragen of het hem misschien wederom behaagt het land te leiden. Het kan zijn nut hebben Amerikaanse tv-shows goed te bekijken. Het enige wat^Van Agt nu nog kan overkomen is een niet voorzie ne truc van de informateur. „Gaius is zo gesle pen als glas," zei een CDA'er dezer dagen troos tend tegen een collega-kamerlid van de PvdA. RIK IN T HOUT In Polen leveren de communistische partij en Solidariteit strijd om een van de laatste machtsmiddelen waarover de communistische partij in Polen nog beschikt: de persorganen en de staatsradio en -televisie. Hoewel de activiteiten van So lidariteit hun sporen in de Poolse pers wel hebben nagelaten, blijven de kranten nog onder een sterke censuur staan. Het is vooral van het vernuft van een krantenuitgever afhanke lijk wat een krantenlezer onder ogen krijgt. AANLEIDING tot het conflict is de verscherping van de toon in de partijorganen tegen bepaalde activiteiten van Soli dariteit sinds zij zich gesteld heeft achter de hongermarsen van enkele weken geleden. De vakbond, die er lang niet al tijd in slaagt als eenheid naar buiten te treden de plaatse lijke afdelingen kunnen betrekkelijk zelfstandig te werk gaan stond meer <jan ooit tegenover deze acties verdeeld en trok op het allerlaatste moment zijn steun in. De aanval len in de partijpers lijkt Solidariteit nu te ervaren als een aanslag op zijn meest gevoelige punt: zijn eenheid, en daarom wil de bond hard terugslaan. VOOR het eerst lijkt het erop dat daarmee de belangen van de vakbond zelf centraal zijn komen te staan in de nieuwe confrontatie waarop Solidariteit en de regering afstevenen. Hoe behartenswaardig de persvrijheid ook moge zijn, zij is niet in de allereerste plaats zelf in het geding gesteld, als wel tot inzet gemaakt van een prestigestrijd tussen bond en par tij. TOT nu toe moest de regering bij een dergelijke confronta tie elke keer het onderspit delven, en de succesvolle twee daagse krantenstaking van afgelopen week, die slechts als voorproef diende, lijkt dat ook nu weer te bevestigen. Zou de vakbond er inderdaad in slagen het informatiemonopolie van de communistische partij te breken, dan betekent dit een aanslag op het communististch stelsel waarvan zij zich uit ei gen kracht niet kan herstellen. Een interventie van buiten af wordt dan onontkoombaar. Solidariteit zou dan een schijno verwinning hebben behaald. De kansen van het Poolse expe riment zijn echter gelegen in een samenwerking tussen partij en vakbond, die nu vooral uit lijken te zijn op bestendiging van hun eigen machtsposities. Daarom, hoe lang nog laat de door partijleider Kania voorspelde „ontploffing" van Polen op zich wachten Oud-premier P. de Jong: DEN HAAG In het pro bleem van de kernbewape ning heeft de Kerk nóch de feitelijke kennis, nóch de deskundigheid, nóch de ver antwoordelijkheid voor de vrijheid van ons land, om hierin een verantwoord standpunt in te kunnen ne men. Bovendien zou een standpunt van de Kerk voor vele gelovigen ten onrechte het gezag hebben dat de Kerk ontleent aan haar godsdienstige functie, zo schrijft oud-premier P. de Jong in het bisdomblad Tus senbeide. De heer De Jong noemt het bezit van kernwa pens noodzakelijk en ver antwoord nu de ervaring (onder president Carter) heeft geleerd dat éénzijdige vermindering van de kern bewapening geen resultaat heeft In dezelfde krant komt oud minister Trip van weten schapsbeleid, vice-voorzitter van Pax Christi, tot de uit spraak dat het bezit van kern wapens zinloos is als je ze in uiterste nood niet bereid bent ze te gebruiken. Dit is de re den waarom Pax Christi, die de IK V-campagne tegen de kernwapens steunt, zowel be zit als gebruik veroordeelt. De gelovige Christen zal voor een wereld zonder kernwapens en meer algemeen voor de vrede, willen bidden én getui gen, aldus de heer Trip. De meningen van de heren De Jong en Trip worden vooraf gegaan door kanttekeningen die de Diocesane Pastorale Raad heeft gemaakt bij vragen van kardinaal Willeb rands. Deze vragen dienen als basis voor de discussie over de kernbewapening die dit najaar in de parochies gaat plaats vinden, voorafgaande aan de beslissing die Nederland moet nemen over de uitbreiding van de bewapening in NAVO- verband. Prof. Rang aanbevolen als „ombudsman" DEN HAAG Oud-senator prof. dr. J. Rang is als eerste geplaatst op de voordracht voor nationale ombudsman. De voordracht is opgemaakt door „een commissie van aanbeve ling", bestaande uit de vice-president van de Raad van State, de president van de Hoge Raad en de president van de Algemene Rekenkamer. Prof. dr. Rang is momenteel hoogleraar in Utrecht en bijzonder hoogleraar in Leiden. De Tweede Kamer zal op 1 oktober een beslissing over de voordracht nemen. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Skandinavië, Finland: Noord-Skandinavie en Fin land: veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in Zuid- en West-Scandinavië echter zon nige perioden. Denemarken: Droog met flinke zonnige pe rioden. Britse Eilanden: Flinke zonnige perioden, maar vooral in het noorden en wes ten ook wolkenvelden en mo gelijk wat regen. Frankrijk: Zonnig maar later in het wes ten bewolking en mogelijk een bui. In het zuidwesten later enige afkoeling. Duitsland, DDR: In het noorden en oosten eerst wolkenvelden, overigens vrij zonnig. Spanje, Portugal, Balearen: Zonnig, maar later ook lokaal onweer. Italië, Sardinië, Corsica: Zonnig, 27-30 graden, later tot 34 graden., Balkangebied, Griekenland: Eerst vooral in de bergstreken nog onweer, wegtrekkend naar het oosten. In Grieken land, en later vanuit het wes ten ook elders zonnig. Alpengebied: Eerst in het oostelijke deel nog bewolking, overigens overwe gend zonnig. Amsterdam De Bilt Deeien temp temp slag Eindhoven zw.bew. Den Helder Lh. R'dam Vllsslngen h.bew. Man boel on bow. h.bew. 19 140.4 n Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Klagen furl Kopenhagen Lissabon Luxemburg Stockholm Wanen Zürlch 17 - 0 mm - 17 0 n 28 12 0 n 16 12 3 n 25 17 0 n 29 21 0 mm 26 0 mm 25 O mm onbew. 29 16 0 n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7