[Cabinet V an Agt stelt ëchte begroting op Akkoord over agenda nieuwe formatieronde Ifngola: Zuid- frika wil ■Niemandsland i kenmanmoet ]an Am redden PASSIEVE OPSTELLING ONVERANTWOORD" Ongewoon portret Nieuwbouw Kamer zaak voor volgend kabinet DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bonk: Amro-bank N.V., leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. j. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ZO,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Zaterdag 29 augustus 198171 e jaargang no. 22052 Vanavond tv-film „Vrouwen op de barricade" (Ned. I 21.55 uur) en gevarieerd showpro gramma „Nederland Oké" (Ned. II 20.27 uur). Op de laat ste VPRO-zondagavond over „Het atoom" o.a. een mara thondiscussie over de vraag: De kernwapens Nederland uit? (Ned. II 20.45 uur). Droog weer met wolkenvel den, maar ook zonnige perio den. Middagtemperatuur onge veer 21 graden. Weinig wind. Morgen zon op 06.48, onder 20.32 uur. Scheveningen hoog water 04.08 en 16.40 uur, laag- water 12.28 en 00.52 uur. en onschuldig" j&NGTON De man die Tnschouwe van nagenoeg l wereld op 30 maart een I pleegde op de Ameri- 'j president Ronald Reagan Jisteren voor de rechtbank khington verklaard „niet fg" te zijn. De 26-jarige V. Hinckley ontkende ook Jaan verschillende andere |hten betreffende overtre- de vuurwapenwet en tbrengen van lichamelijk pinckley's raadsman heeft 1 om vaststelling van een opdat zijn cliënt voor dijk kan worden vrijgela- Russen verrast De Russische politie die immer op post staat bij de Amerikaanse am bassade in Moskou werd gistermiddag ver- rast door Vaslly Naza- rov (links met bril) die met zijn moeder Na- talya (rechts) onver hoeds het ambassade terrein opreed. Drieën half uur lang praatten dj met V.S.-diplomaten over hun grieven en problemen. Agenten In burger en leden van het ambassadeperso neel volgden hen bij hun vertrek. Voettocht naar Rome VA TIKAANSTAD Vier Poolse seminaristen die 16 juli begonnen aan een voettocht naar het Vaticaan, arriveren morgen in Castel Gandolfo waar ze paus Johannes Paulus II zullen spreken. Het viertal, allen Franciscanen, vertrok 16 juli vanuit een seminarie in Klodzko. Zij hadden geen geld bij zich en overnachtten in Polen, Tsjechoslowakije, Oostenrijk en Italië. Samen verloren ze op de voettocht van ruim elfhonderd kilome ter achtentwintig kilo li chaamsgewicht De Hond fluit niet meer AMSTERDAM De Am- sterdamse scheidsrechter Maurice de Hond heeft de scheidsrechterscommissie be taald voetbal laten weten, dat hij geen wedstrijden meer in het betaald voetbal wil flui ten. De op non-actief gestelde De Hond, die vooral landelij ke bekenheid heeft verwor ven door zijn stemmenpedin gen tijdens de verkiezingen, kan zich niet verenigen met het beleid van de scheids- rechtersommissie in het alge meen, en ten opzichte van hem in het bijzonder. onze parlementaire redactie) jEN HAAG Het demissionaire kabi- :t heeft gisteren het opstellen van een Jksbegroting voor 1982 voltooid. Vol- LID&nde week zullen de toelichtingen rorden opgesteld en de Troonrede wor- ïn geformuleerd. Vice-premier Wiegel, ie de ministerraad voorzat, heeft me- sgedeeld, dat het hier gaat om een éch te miljoenennota, dus met inbegrip van miljard gulden, bezuinigingsmaatregelen. Die maatre gelen hebben betrekking op de gebie den van sociale zekerheden, volksge zondheid en arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren. Hoewel Wiegel niet een bedrag voor het totaal aan ombuigin gen wilde noemen, wekte hij toch wel de indruk, dat het zal gaan om circa 4JS Hoewel het gebruikelijk is, dat een aftredend kabinet zich voor de Derde Dinsdag in sep tember beperkt tot het opstellen van een „passieve begroting" meende de thans zitten de ministersploeg, dat men verder kon en moest gaan. „De toestand van 's-lands finan ciën maakten een passieve opstelling onver antwoord en bovendien is de algemene op vatting, uit buiten de directe kring van de ministerraad, dat er volgend jaar écht moet worden omgebogen", aldus Wiegel. Hij zei voorts, de indruk te hebben dat een nieuw kabinet niet (veel) zal tornen aan de totale omvang van de thans voorgestelde ombui gingen, hoogstens zal het verschuivingen aanbrengen. Alhoewel hij zich tijdelijk heeft teruggetrokken als politiek lefder van het CDA mischien zelfs juist daardoor staat mr. A. A. M. van Agt nog steeds in het middelpunt van de belangstelling. Op de voorpagina van onze bijlage Finale heeft een van onze parlementaire redacteuren, Rik in 't Hout, geprobeerd van hem een portret samen te stellen aan de hand van wat Van Agt zelf en de mensen vlak bij hem over zijn persoon gezegd hebben. Het is een wat on gewoon portret geworden van de man, die meer aspecten heeft dan de meeste gewone stervelingen. Een fenomeen, door de één verafgood, door de ander verguisd. Verder in Finale: Het zwarte gat van de ouderdom. Liefde voor het zoemvolk werd Ridder van Rappard met de honinglepel ingego ten. Interfingua sleutel tot alle talen. Met aangepaste wagen op vakantie door Nederland. Opleiding beroepsoffi cier vaak onderschat. Kleine ondernemers doen grote ontdekkingen in de schoolbanken. Washington ver gaapt zich aan „Rijke Republikeinse Leven". ind: ontslag voor 20.000 man nodig EN Wil het Britse automobielconcern Leyland ooit rinst maken, dan moeten ruim twintigduizend werk- i ontslagen worden. Dit heeft Ley land-topman Ed- gisteren verklaard. Edwardes maakte in Londen ëuw recordverlies bekend: 143 miljard gulden in een ar. Bij Leyland werken nu nog 120 duizend mensen. ks het ontslag en de afvloeiing van bijna 57 duizend .emers, hebben de resultaten zich dit jaar nauwelijks her- Volgens Edwardes is dat voornamelijk het gevolg van de nische recessie in de wereld en vooral in Engeland. Ook iall zat de eerste zes maanden dit jaar diep in de rode cij- ieze automobielproducent boekte een verlies van ruim 300 a gulden. irdbedrag voor "rafie Elvis Presley een biografie over de rockster Elvis Presley te mogen uitgeven. Het is het hoogste bedrag dat ooit voor de rech ten van een biogra fisch werk in En geland is betaald. Het boek, met de titel „Elvis", is ge schreven door de Amerikaan Albert Goldman en komt in het najaar in de VS uit. ien JDA Angola heeft nacht bij de inderhaast geroepen veiligheids- ^van de Verenigde Na- Qwigedrongen op de on- ^sllijke terugtrekking uidafrikaanse troepen 1 land. Volgens Angola nog steeds sprake van tgelrechte oorlog met Lfrika. De Zuidafri- p generaal Viljoen ver- Ie gisteren dat zijn n hun „beperkte taak" l afgerond, maar vol- Ingola is dit „louter leidingsmanoeuvre". igolese partijblad „Jor- jAngola' meent dat het van Pretoria niet ge- tegen de Namibische bkelijkheidsbeweging maar tegen Angola |id-Afrika zou een „nie- willen creëren grens met Namibië. kt volgens de krant uit ivoesting van steden als i en Njiva en het ver- i van de infrastructuur. Zuid-Afrika heeft in een com muniqué verklaard zware ver liezen aan Swapo-strijders te hebben toegebracht, van wie er enkele honderden gesneu veld zouden zijn. Zelf zou Zuid-Afrika acht man hebben verloren. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha noemde de aanwezigheid van 20 duizend Cubaanse man schappen in Angola „een be dreiging voor Namibië, maar niet voor Zuid-Afrika zelf". De Cubanen hebben gedreigd in actie te zullen komen als de „invasietroepen" de linies na deren die door hen worden verdedigd. Veel Westerse en derde wereldlanden hebben inmid dels verontwaardigd gerea geerd op de Zuidafrikaanse ac ties. Premier Mugabe van Zimbabwe sprak van een „massamoord door racistische bandieten". De regering Rea gan betreurt de inval, maar voegt daar aan toe dat het op treden „in breder verband ge zien moet worden". [I „Ik had belangstelling voor een baan als kapi- ClTl't1 Titanic, maar ik solliciteerde vijftig jaar te laat eek me gezien de uitdaging een baan als topman van Jn een redelijk alternatief", zo schertste de 52-jarige Pard Acker kort na zijn benoeming tot voorzitter van bestuur van deze Amerikaanse luchtvaartmaat- Ieen succesvol zakenman uit Texas en sinds vier jaar top- an het winstgevende Air Florida, is bij Pan Am binnenge- 1 am het concern uit de financiële problemen te halen. De I m happij leed in de eerste zes maanden van dit jaar een ver- '7 *n 217,6 miljoen dollar. Vorige week deed Pan Am daarom ^jstgevende hotelketen Intercontinental Hotels voor 500 dollar van de hand. Bijna 40-plus DE GAAY FORTMAN PRAAT LANG MET VAN AGT (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De onder handelaars van CDA, PvdA en D'66 hebben gisteren een akkoord bereikt over de agenda voor de nieuwe ge spreksronde in de kabinets formatie. Vandaag wordt vergaderdag inge last om de achterstand in de een extra i formatie, die deze week op trad door de ziekte en bet te rugtreden van Van Agt, weer wat in te balen. Deson danks zal het afhandelen van de agenda zeker tot don derdag duren. De eerste gesprekken tussen Lubbers, Den Uyl en Terlouw worden volgens een woord voerder van de informateur gekenmerkt door een andere sfeer dan in eerdere gespreks rondes. Gisteravond heeft in formateur De Gaay Fortman op een geheime plaats in Den Haag ook een langdurig ge sprek onder vier ogen gehad met Van Agt De overeengekomen agenda die vandaag en volgende week door Lubbers, Den Uyl en Terlouw wordt besproken, houdt in dat vrijwel alle finan ciële en sociaal-economische bezwaren die door de CDA- fractie tegen het formatiekak- koord van Kremers en Van Thijn zijn aangevoerd, in nieu we onderhandelingen weer aan bod komen. De belangrijk ste daarvan zijn de CDA-wen- sen omtrent de bezuinigingen in 1982 en de jaren daarna, het terugdringen van het financie ringstekort, het gelijkblijven van de collectieve lastendruk, de hypotheekrenteaftrek, de beleggingsvoorschriften en de vraag wat er moet gebeuren als de economische groei te genvalt, wat blijkens de laatste cijfers erg waarschijnlijk is. Lubbers, die vrijwel z'n hele wensenlijstje in de agenda ziet verwerkt, heeft overigens nog het voorbehoud gemaakt, dat, wanneqr deze nieuwe ge spreksronde naar het oordeel van het CDA niet voldoende resultaat oplevert, de agenda moet worden aangevuld met andere onderwerpen. 21 doden na zege Peru Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. LIMA De zege van het Peruaanse voetbalelftal in een wedstrijd voor de voor ronden van bet wereldkam pioenschap afgelopen zon-, dag in Montevideo (1—2) te gen Uruquay beeft in Peru talrijke mensenlevens Volgens berichten van giste ren heeft de door alcohol ver oorzaakte roes van de tiendui zenden fans een groot aantal verkeersongelukken tot gevolg gehad, waarbij minstens 21 mensen om het leven zijn ge komen. Het aantal gewonden zou een veelvoud daarvan be dragen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het demis sionaire kabinet heeft giste ren, overeenkomstig de ver wachtingen, besloten geen beslissing te nemen over de nieuwbouw ten behoeve van de Tweede Kamer in de ge meente Den Haag. „De me ningen, ook binnen het kabi net, over dit onderwerp lie pen te sterk uiteen om het verantwoord te maken dat een aftredende ministerraad er een besluit over zou kun nen nemen. Het onderwerp is daarom van de agenda af gevoerd," zei vice-premier Wiegel ter motivering. Wiegel is zelf tegenstander van de nieuwbouw- en uitbrei dingsplannen, omdat hij de noodzaak ervan niet inziet en er dus ook geen een 200 mil joen gulden voor over heeft. Daarentegen werd het plan ondersteund door minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting), die er dan ook nog graag het fiat op zou hebben gehad aan de voor avond van zijn vertrek uit het kabinet naar het burgemees terschap van Apeldoorn. De hele zaak is nu doorgeschoven naar het volgende kabinet. Superbenzine 1 cent duurder DEN HAAG De prijs van superbenzine gaat op 1 septem ber met een cent per liter omhoog. De prijs voor normale benzine blijft gelijk. De prijzen van dieselolie en petroleum gaan met 2,4 cent per liter omhoog, die van huisbrandolie met twee cent Stookolie met weinig zwavel blijft gelijk in prijs, de prijs van olie met veel zwavel daalt met ƒ2,70 po* ton. LPG wordt een halve cent per liter goedkoper.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1