In de nieuwe Opel Ascona zit de bestuurder als in 'n cockpit Nederland duur autoland Stekken geland tevreden over Igisch sierteeltprodukt Gunstige prijsvorming bij komkommers Paprika's verder in prijs gedaald -b1 1 krijd 5-d8 voor snedi is ni zaterdag 29 augustus 1981 pagina 19 Op Italië en Denemarken na is Nederland voor autobezit ters het duurste land in Euro pa. Dat heeft een Duits perio diek laten uitrekenen. De Deense autobezitter die een middenklasse autc bezit en ongeveer 15.000 kilometer per jaar rijdt, is op jaarbasis aan belasting de lieve som van 5740 gulden kwijt. (We hebben het dan over motor rijtuigenbelasting, opcenten, benzine-accijns, BTW en be lasting bij aankoop). De Ita liaan betaalt (onder dezelfde voorwaarden) 2455 gulden. De Nederlander 2143 gulden, de Fransman „maar" 1940 gulden. In Engeland is de be lastingdruk al een stuk min der: 1648 gulden. En Duits land spant de kroon: 1308 gulden per jaar is de autorij der daar kwijt aan belasting. Bijna een reden om te emi greren. Rij rustig, zegt de Rijkspolitie De algemene verkeersdienst Rijkspolitie, beter bekend als de „Porsche-groep" is het helemaal eens met de Neder landse Stichting Geluidhinder (NSG) en met in inhoud van de onlangs verspreide folder „Rij rustig, dat is nog zuiniger óók". In deze folder gaat de NSG in op verkeerslawaai en op hetgeen de weggebruiker kan doen om het lawaai te verminderen. Onderzoek heeft aangetoond dat één en dezelfde auto bij gelijke snel- hied zowel 73 als 90 db (deci bel) kan produceren. In dat laatste geval wordt de wagen veel lawaaieriger gebruikt als nodig is. „Sportief rijden" maakt gemiddeld vier maal zoveel lawaai als normaal rij den. Uit een test is gebleken dat een normale rijder na wat instructies „zijn" lawaai met nog vijf decibel kan vermin deren. De NSG geeft in de folder een aantal tips en hoop dat de weggebruikers zich daarmee wat „geluidbewus- ter" zullen gaan gedragen. Bovendien: rustig rijden, bij een laag toerental, is nog zui nig ook De automobilisten en motor rijders die zich wat al te en thousiast gedragen, krijgen sinds kort van de bemannin gen van de Porsches de NSG folder uitgereikt met het ad vies die eens goed door te nemen. ID EN TUINBOUW/VERKEERleidse courant nfortabel interieur. Het nieuwe paradepaard van Opel: de Ascona van 160 km/u. De mogelijkheid dat bij een botsing de stuurkolom het passagierscompartiment bin nendringt, is tot een minimum teruggebracht. De stuurkolom heeft een telescopische stuur- as, een geprofileerde mantel van geperforeerd staalplaat en een bevestiging aan het dash board die alleen in voorwaar tse richting kan wegschuiven. Aller scherpe hoeken in het in terieur zijn afgerond en waar mogelijk is splintervrij mate riaal toegepast. Ook voor bot singen aan de achterzijde zijn beschermende maatregelen genomen. De brandstoftank ligt vóór de achteras en dus buiten de directe gevarenzo ne. De constructie van de ach terbank en de bevestigings punten voor de gordels is zo danig dat er minder druk op de gordels ontstaat en meer krachten worden opgevangen door de zachte zitting die een groter contactoppervlak biedt. Een handige manier om planten te vermenigvuldigen is: stekken. Vooral bij gewassen, die uit zaad niet soortecht terugkomen, (want die zijn er!) of bij platen, die helemaal geen zaad vormen helpt stekken ons uit de nood. Men is op dit gebied intussen ta- mélijk ver gevorderd, waarbij men gebruik maakt van allerlei uit gekiende voedingsbodems, groeistoffen, bodemverwarming, wa ternevel enz. Maar dat ligt grotendeels buiten het bestek van ons, doodgewone liefhebbers en met al die fratsen kunnen we de geleerden in hun laboratoria beter laten spelen. Toch kunnen we met eenvoudige middelen een heel eind komen. We kunnen op verschillende manieren stekken. Scheutstekken of kopstekken zijn kleine, bebladerde doorgaans kruidachtige scheuten; we snijden ze af met een scherp mesje. Sommige huisvrouwen zetten ze in een flesje met water tot ze wortels gevormd hebben, om ze vervolgens in potaarde te zet ten. We kunnen de stekjes ook behandelen met een beetje Rhi- zopon dat in de plantenwinkels te krijgen is en ze dan dadelijk oppotten. Om het vocht vast te houden, kunnen we er een plastic zakje overheen stulpen. Wat onze stekgrond betreft, neem die niet te vet. Een mengsel van scherpzand en turfmolm is doorgaans uitstekend. Later, als ons plantje goed aangeslagen is. kunnen we ze verpotten in be tere potgrond. We hadden het al over Rhizopon, dat is een soort van grijs poe der, in feite is het een stof, die ons stekje prikkelt worteltjes te vormen. We maken ons stekje aan de onderkant goed nat en poederen er dan wat Rhizopon over. Vervolgens het stekje planten in een zo groot gat, dat het poeder niet weer wordt afgestreken in de aarde, dat moet ne tjes op zijn plaats blijven! Wie het spul niet kent, moet het maar eens pro beren. Sommige planten laten zich langs deze vegetatie ve weg vermenigvuldigen door middel van blad- stekken. Men neemt hier voor een middelgroot blad van de plant, met het bladsteeltje. Hierbij gebruiken we echter geen groeistof. Begonia's en Kaapse Viooltjes kunnen op deze manier verme nigvuldigd worden; het bladsteeltje wordt even in de grond gedrukt; het blad zelf ligt gewoon op de stekgrond. Met bladstekken gaat men nog verder; o.a. bij Sansevieria's kan men een blad zelfs in een vrij groot aantal stukjes snijden. Uit die stukjes kunnen dan onder de juiste omstandigheden (vochtig houden, een tikje warm plaatsen) weer nieuwe plantjes ontstaan. Deze methode is echter meer geschikt voor beroepsmensen, die zoveel mogelijk „pro- duktie" moeten maken en die bovendien kunnen beschikken over de juiste „atmosfeer". Het bladstekken lukt ook goed bij een Begonia, hier nog verpakt in plastic. Weer wat anders; wortelstekken. Mensen met een tuin, die wel eens de strijd met kweekgras gevoerd hebben, hoeven we niks te vertellen. Elk stukje wortel, al is het nog zo klein, groeit fluks weer uit tot nieuw kweekgras! Zo kunnen we van diverse tuin planten stukjes wortel van zo'n 5 tot 10 centimeter gebruiken om nieuwe planten te kweken. Probeer het bijvoorbeeld maar eens met het lampionplantje, waarover wij het hadden bij de droog- boeketten. Met de Phlox gaat het ook. Wie snel en handig een heg wil opfokken, kan de bekende Lugu- strum makkelijk stekken. Dat lukt dan het beste aan het eind van de winter. LfÉ QHl heeft een nieuwe „oude" gelanceerd. De Opel As- ia. De modelnaam is gehie ld maar al het andere aan te auto is nieuw, tot in de inste details. De auto heeft Irwielaandrijving. waarbij ;oper van een middenklas- luto, die sterk let op de rg step en de gebruiksmogelijk- >5 8|en een wagen op maat d6 Pf uitzoeken. De buitenma- Lg5 (fvan de Ascona zijn com- lerkeb, maar het interieur biedt c6 8ijerkelijk veel ruimte. De 9..Lxl|uurder waant zich in een art wApit. Het bedienen van de 9.e4-éaratuur komt tegemoet stijl |de laatste eisen op ergo- n hetlisch gebied. De ventilatie verhiifcnzienlijk gewijzigd, waar iet wir de lucht in het interieur na htmaal per minuut kan wor- dit nl ververst. De uitgebreide IQJiddempende voorzienin- ►II len de comfortabele stoe- ïe moteeraangenamen het meer- spelerh voor de passagiers, i in helens Opel zijn de motoren mauw iitterei— op df in het nieuwe model erg zui nig, met vermogens van 44 Kw (60 DIN pk) tot 66 Kw (90 DIN pk). Begin volgend jaar komt daar een dieselmotor bij, terwijl een vijf-versnel lingsbak in voorbereiding is. Een automatische versnelling in combinatie met motoren van 55 Kw (75 DIN pk) en ho ger, is nu reeds leverbaar. Het basismodel is uitgerust met een voorruit van gelaagd glas, automatische oprolgor- dels voorin, verstelbare hoofdsteunen, elektrische in- tervalschakelaar op de twee snelheden-ruitenwisser, tapijt op de vloer, afsluitbare tank- dop, PVC-beschermstrips rondom en halogeen koplam pen. Zij die meer willen inves teren kunnen kiezen uit de nog luxere Deluxe of Berlina versies. De corrosiebescherming is aanzienlijk: naast het PVC- materiaal en een coating op waterbasis op de daartoe be- itale oppervlakte van de boomkwekerij in België blijkt in 'gelopen jaar met 85 ha te zijn toegenomen. Daarvan was beplant met sierplanten en 7 ha vruchtbomen. Sierhees- ixclusief rozen namen slechts met twee procent toe. Bel eeft onlangs in Engeland een kantoor geopend voor de otie van Belgische bollen en planten. Er is nu gebleken Ie Engelse reacties ver boven verwachting zijn en de om Belgische bloemen en planten groot is. Men is ook den over het Belgische produkt, zo weet de Flower Trade tal te melden. heeft de laatste jaren ook te worstelen met problemen afzet van bloemen en planten. Evenals andere exporte landen, is gezocht naar een nieuwe markt en men zag in land mogelijkheden. Kennelijk terecht, gezien de mede- j in genoemd blad. Men noemt de reacties overweldi- en er bleek een gebrek in Engeland aan informatie, sen zijn nu contacten gelegd met een groot warenhuis in land waardoor in drie grote steden, speciaal reclame gemaakt met begonia's. België exporteert vooral aza- Hiervan gaat 54 procent van de hoeveelheid en 70 pro van de waarde aan bloeiende planten naar Frankrijk, na komt de chrysant, die voor 55 procent van de hoe- leid als stek wordt verzonden. Vier soorten van planten en de helft van de door Nederland ge*exporteerde hoe den bloeiende planten en een derde van de waarde, na- de chrysant, de cyclaam, begonia en primula, leze soorten haalt Frankrijk 70 procent van zijn invoer uit rland, waarvan de helft als jonge plant of stek. Evenals in re landen heeft ook België een onderzoek ingesteld naar lebruik van siergewassen in eigen land. Hieraan werd 3000 gezinrten medewerking verleend aan een panel. Is werd in het derde kwartaal gevraagd wie er een sier- tad. De antwoorden lopen volgens het rapport uiteen van rocent van de huishoudingen in 1979 tot 65 procent in zodat van een toename sprake was. Waarschijnlijk ligt ussen 55 en 60 procent, ongeveer eenzelfde percentage Nederland. tgaven voor groen in de tuin zijn niet groot. In 1980 plm. ilden per gezin per jaar. Aan bloembollen werd na 1977 matig wat meer gespendeerd, maar in verhouding door gezinnen. Houtige tuinplanten werden in 1975 het meest cht. Ze vertoonden nadien een dalende tendens, met af- >en jaar een kleine vooruitgang van 7 procent. Met de inplantenverkoop ging het regelmatig vooruit, ïzinsuitgaven voor snijbloemen stegen in zes jaar met 33 int. Aan potplanten werd gemiddeld per gezin 55 procent uitgegeven, een verschijnsel dat men ook in ons land eft. Bij elkaar houden zij evenwel nauwelijks de inflatie irwijl het percentage kopende gezinnen in het afgelopen ager was dan in 1975. Voor potplanten was het hoger kennelijk kocht men vaker planten en minder vaak bloe rozen werd in 1980 meer uitgegeven dan in voorgaande Ook het koperspercentage daalde. De bestedingen aan anten is met 33 procent omhoog gegaan. Ook voor deze men daalde het aantal kopende huishoudingen iets. In was nog 10 procent van de totale bloemen-uitgaven be- 1 voor kunstbloemen! 80 was dit gelukkig tot 5 procent teruggelopen. Ook het spercentage hiervan ging omlaag. Blijkens het overzicht aandelen in de diverse aankoopplaatsen gewijzigd. Bij lijbloemen verloor de bloemist wat terrein, het grootwin- drijf boekte vooruitgang evenals bij de potplanten. Bij de nbollen ging het grootwinkelbedrijf met 22 procent voor- mbulante handel en kweker en tuincentrum verloren ook Igië terrein. De zaadwinkel kwam er vorig jaar helemaal meer aan te pas. Zodat ook in België evenals in ons land lop activiteit bestaat in de afzet van bloemen en planten. stemde plaatsen, is zincrome- taal gebruikt op erg kwetsba re plaatsen. Twee, vier en vijf deuren De nieuwe Ascona is lever baar in de klassieke twee- deurs-coach en vierdeurs Se dan en als vijfdeursmodel. Op één punt tonen de twee caros- serievormen geen verschil: beide werden ontwikkeld aan de hand van tests in de wind tunnel. De sedan heeft een Cw waarde van 0.39 en de vijf- deurs van 0.38, ondermeer gemeten in de windtunnel van Paninfarina in Turijn. De stroomlijn, gecombineerd met een laag gewicht en zuini ge motoren levert volgens Opel een branbdtofgebruik op van 8,3 liter per honderd kilo meter bij een constante snel heid van 120 km/uur. De totale lengte bleef, verge leken met het vorige model, vrijwel gelijk. De klassieke uit voering is iets langer, het vijf- deurs model iets korter. De wielbasis is vergroot voor meer comfort en binnenruim te. De reden dat bij de nieuwe Ascona voor voorwielaanm- drijving is gekozen: ruimte winst. De verlengde wielbasis en de dwarsgeplaatste motor maken een optimaal gebruik van de beschikbare ruimte mogelijk. De knieruimte voor de achterpassagiers kreeg er vijf centimeter bij, en ook de kofferbak kreeg meer capaci teit. Dubbele baard De instap werd enorm verbe terd. De hoek van de deuro pening Is vergroot evenals de diagonale deuropening van de achterportieren. De Ascona heeft één sleutel voor portie ren, koffer, startslot en afsluit bare tankdop. De sleutel heeft symmetrische baarden, zodat de sleutel geen onder of bo- venkantr meer heeft en dus altijd past. gemakkelijk in het donkerEen bijkomend voordeel is dat de sleutel vrij wel niet na is te maken; een extra beveiliging tegen dief stal. Het instrumentenpaneel Is een beetje cockplt-achtig. Alles is goed afleesbaar en reflectie- vrij. De meest gebruiktye schakelaars zijn dicht bij de bestuurder geplaatst, terwijl de schakelaars voor accesoi- res e.d. alsmede voor de radio vanaf beide voorstoelen be diend kunnen worden. Aan de stuurkolom zijn twee schake laars gemonteerd, de linker voor verlichting en richtin gaanwijzers, de rechter voor ruitenwissers met interval- schakelaar en ruitensproeier. De stoelen zijn bekleed met een schuimrubber rug, de voorstoelen hebben boven dien stalen veren en alle zijn anatomisch gevormd. Opel heeft in de nieuwe Asco na met een vrijwel neutrale stuurkarakteristiek en een ge ringe neiging tot onderstuur de achteras zó geconstrueerd dat bij een toenemende belas ting ook het onderstuur iets toeneemt. Het rijgedrag wordt dus vrijwel niet beïnvloed door de belasting. Voorlopig is de Ascona ver krijgbaar met een keus uit vier motoren met bovenliggende nokkenas. De twee 1.3 liter motoren zijn sinds 1979 be kend uit het vorige model. In het nieuwe model zijn ze 90 graden gedraaid voor dwarse montage. De nieuw ontworpen 1.6 liters zijn in concept gelijk aan de 1.3 liters en moeten worden gezien als een aparte serie met verdere detailont wikkelingen. Met de 1.3 motor accelereert de sedan in 15 seconden naar 100 km/u. De top ligt op 150 km/u. De 1.6 motor accele reert van nul naar honderd in 14,5 seconden met een top Uit de zaden van deze grote pompoenen worden planten geteeld, die als onderstammen moeten dienen voor meloe nen. Op de komkommermarkt waren de omstandigheden gunstig om tot een betere prijsvorming te komen. De vraag werd gro ter, het aanbod werd kleiner en de totale concurrentie op de Westduitse markt nam af. Alle sorteringen liepen met onge veer een dubbeltje per stuk op. Zo variéerden de prijzen voor de sorteringen van 41 t/m 76 van 44 tot 59 cent per stuk. De aantrekkelijke prijzen van vorig seizoen konden echter niet ge haald worden, toen varieerden de prijzen van 53 tot 80 cent per stuk. Voor de komende week wordt er op een gelijk aan bod gerekend omdat er steeds meer herfstteelten in produktie komen. De prijzen lijken zich de komende week te handhaven. Aubergines De aanvoer van aubergines was in de eerste drie weken van augustus kleiner dan vorig seizoen. In de eerste twee weken had dit een gunstige uitwerking op de prijsvorming. In de der de week keerde het tij en dook de prijs onder die van vorig seizoen. In de afgelopen week daalden de prijzen sterk. De sortering 300/400 moest op donderdag 27 augustus zelfs 1,20 per kilo inleveren t.o.v. de gemiddelde prijs van de week ervoor. De gemiddelde prijs die tot stand kwam lag op 1,55 per kilo. De Commissie van de Europese Gemeenschap heeft echter met ingang van 26 augustus voor aubergines uit Spanje een invoerheffing ingesteld van 52,- per 100 kilo. Het Hollandse aanbod lijkt kleiner te worden. Door de ingestelde heffing en het kleiner wordende aanbod is de kans op een prijsherstel in de komende week groot. Overige gewassen Het afnemende aanbod van courgettes maakte het mogelijk dat de prijzen verder opliepen. Er werd gemiddeld 67 cent per stuk betaald. De aanvoer zal verder verminderen en het prijs herstel zet verder door. Radijs had het de afgelopen week dui delijk moeilijk, de gemiddelde prijs daalde naar 33 cent per bosje. Door een kleiner wordend aanbod ziet het er naar uit dat de prijs zich de komende week weer weet te herstellen. De prijs van Chinese kool staat nog steeds in schril contrast met die van vorig seizoen. De aanvoer is echter 100% groter, dit is duidelijk te veel van het goede. De aanvoer neemt geleidelijk af, er werd 47 cent per kilo betaald. Een verder prijsherstel lijkt er voor de komende week nog niet in te zitten. Voor spits kool werden er bijzonder teleurstellende prijzen betaald, nl. 19 cent per kilo. De weekaanvoer van dit gewas is zo'n 85 ton groter dan vorig seizoen. Naast een matige vraag is dat de belangrijkste oorzaak van dit teleurstellende resultaat. Voor de komende week lijkt er niet veel verbetering op te treden. Door een toenemend aanbod van prei zal de prijsdruk groter worden. In de afgelopen week werd er 61 cent per kilo be taald. Voor sperziebonen werd er 1.45 per kilo betaald, in aanvoer en prijs lijkt er niet veel te veranderen. Natuursla zat ook in de afgelopen week nog in de probleemhoek. De gemid delde prijs kwam op 19 cent per krop uit. Door een kleiner wordend aanbod kan de prijs wat oplopen. De spinazie-prijs beweegt zich dit seizoen op een lager peil als vorig jaar. In de afgelopen week werd spinazie weer goedkoper, er werd 48 cent per kilo betaald. Andijvie bracht 32 cent per kilo op, deze prijs zal ook niet veel veranderen. De aangevoerde spruiten worden tegen aantrekkelijke prijzen verkocht, voor een kilo werd er gemiddeld 1,62 betaald. De paprikamarkt gaat gebukt onder een indrukwekkende aan voer. De handel heeft de grootste moeite om dit aanbod te verwerken. Vooral het aanbod van rood rees de pan uit. In de derde week van augustus liep de aanvoer op naar 687 ton. Vorig jaar lag het aanbod in dezelfde verslagweek op 353 ton. Het verschil spreekt duidelijke taal. De aantrekkelijke prijzen van vorig seizoen kunnen wel eens een belangrijke rol ge speeld hebben om op rood te gokken. Het aanbod van groen nam in de afgelopen week toe, maar niet in die mate als bij de rode sorteringen het geval was. De totale concurrentie op de Westduitse markt werd kleiner. Door het lage prijspeil van de Hollandse paprika's nam de export wat toe. De export naar Engeland en Scandinavië liep licht terug. In de afgelopen week moesten de groene sorteringen 1 gulden per kilo inleveren, de gemiddelde prijs daalde naar f 1,27 per kilo. Voor rood daalde de gemiddelde prijs naar f 2,20 per kilo. Het grote aanbod zal op rekening geschreven moeten worden van een grotere op pervlakte. Het is bekend dat de opbrengst per m2 bij de stookteelt lager uitvalt als vorig seizoen. Let wel de opbrengst uitgedrukt in kilo's. Een ding staat op het ogenblik wel als een paal boven water: dat er slechts een verbetering tot stand kan komen als het aanbod afneemt. Rood lijkt het hoogtepunt ge passeerd, bij de groene paprika's wordt er op een groeiend aanbod gerekend. De prijsdruk lijkt zich bij beide sorteringen te handhaven. De kans op prijsherstel is echter bij de rode sorteringen het grootst. Tomaten onveranderd slechts Het totaal aanbod van tomaten bleef aanhoudend groot. De totale concurrentie op de Westduitse markt liep echter sterk terug, alleen België bleef nadrukkelijk naast Nederland op de Duitse markt aanwezig met een afzet van 1100 ton. Dit land was hierdoor ook de grootste concurrent voor de Hollandse tomaat. De Hollandse export naar Frankrijk, Engeland en Scandinavië liep wat terug. De moeilijke sutuatie op de toma- tenmarkt duurde onverminderd voort door de reeds bekende oorzaken. Een groot Hollands aanbod en de oogst van natuur- tomaten in de exportlanden. De totale aanvoer lijkt kleiner te worden, hierdoor kan de situatie iets verbeteren. Wonderen worden hier echter niet van verwacht. Bindsla, aangevoerd aan veiling Weatland Noord.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19