^leineondern oen grote Afdekkingen ide schoolbe r, Jij?". LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 PAGINA 15 ««secretaris Th. Heienk nomische Zaken reed w ustus vorig Jaar naar D« iw onderwijsinstituut Ie f mess Schooi. Mei een ti f -voering werd een curat gd cioat de kleine ondereen lok wapenen tegen de de roevingen van de jaren en sertingea, Mimiddete vijl '°rüotdagen wijier en tww at het ondernemen aarrl is e van hen in het gebouw de Smalt ceerd die i JAARSMAIL BUSINESS: ilk Ondernemers geven In de schoolbanken blijk van een ongebruikelijke openhartigheid: „Wat staat er In jouw kasboek?" wat hun bij is gebleven als een uiterst vruchtbare periode In hun BiiSDÜkoren carrière. Ronteltap heeft zijn visitekaartjes zojuist op tafel ge- K gooid: Zalme Aluminium BV, H. Zalme BV glashandel. Scheer Timmerfabriek BV en schildersbedrijven H. Sluys en Co BV, een indrukwekkend kwartet. Zelf houdt hij het erop dat hij met 70 werknemers een „kleine Jongen" Is. Chris Heijnen uit Lelystad zwaait sinds een half jaar de scepter over het eenmansbedrijf „Systeem Trlcomat", een toeleverancier voor de meubelindustrie. Tevens verzorgt hij de verkoop van ge neratoren voor blogasinstallaties. Zijn lijfspreuk luidt: „Small is beautiful". Heijnen Is een van de drie studenten aan de Small Business School die het afgelopen cursusjaar een eigen bedrijfje zijn begonnen. „Daar zaten we dan: zeventien hooghartige onderne- In de schoolbanken. Zeventien uien die schil voor schil wer- Igepeld. Ronduit fascinerend. Ik moet wel zeggen dat het af mijjk een beetje pijn deed. Maar was het niet gebeurd, dan Vn we nooit zoveel geleerd. Onze Instelling, onze houding is derd. Daar heb ik elke dag wat aan. Zoiets draag je met je 0Oiorte beschrijving van de eerste dag op de Small Business (je cl (SBS) in Delft, precies een jaar geleden. Deze onderwijs- 50/74lng, met zeventien leerlingen net zo klein als zijn naam, is ian aalf maanden nog steeds uniek in Nederland. Een school •te o kleine ondernemers niet alleen hun praktische kennis bij een, maar kennelijk ook nog wat leren over zichzelf. Want, de SBS In zijn wervings- schrijft: de houding van ekomstige) ondernemer h< 'al belangrijker dan zijn in tftlsche kennis of mana- yve„ntvaardigheden. In >dpoetste blazoenen eerste dag, ik weet het -- 'precies", grinnikt G. Ron- y 9, directeur van vijf be- }a vBs in de bouwsector te Haag en een van de eer- .oud-leerlingen van de f Business School. „Op de y *uctiemiddag dacht ik: ben ik nu in terechtgeko- ik had nog nooit zulke ondernemers gezien. De jkien die je hoorde: alle- succes-story's. En er wa- dQ itsluitend big bosses, de 7 Indrukwekkender dan ider. Opgepoetste blazoe- zonder deuk. Hoorde ik student en tevens onder- I Chris Heijnen vult aan: image werd langzaam zeker afgebroken". Hoe zijn werk ging is moeilijk y.vJponstrueren maar, herin- ,0 jij zich: „Aan het eind van 0t rste week bleek dat le- n gedacht heeft: in wat tf)n club ben ik nu beland? »as werkelijk verbijsterend bedaren dat al die „perfecte ^nemers" óók problemen ten. Fouten maakten. moesten sappelen... Je min of meer gedwongen de kaart te spelen. De cur- laf heeft daarmee een dQ risico genomen. Voor Mlde geld was iedereen ld weggelopen. Het was dan ook de belangrijkste iult de cursus". Vi studiekamer op de eer- /Jlage van de Stichting Be- n '%nde te Delft blikken Heijnen (links) en Ronteltap bij de schoolbel die staatssecretaris Hazenkamp de Small Business School een jaar 9n. I ondernemers terug op geleden schonk. Ronteltap, over de vraag waarom hij en zijn compagnon, A. van der Meer, ieder tienduizend gulden voor de opleiding neertelden: „Ik zat al een tijd met mijn zwager in de zaken. Een familiebe drijfje dat Is uitgegroeid tot een holding, met vijf werkmaatschap pijen. Hoe dan ook: wij hadden allebei al een Jaar of twaalf de schoolbanken niet meer gezien. En dan komt toch het moment dat je je kennis wilt bijspijkeren. Andere cursussen leken mij tö specialistisch. De SBS-cursus was daarentegen ruimer gesteld, toegesneden op de kleine ondernemer die van alles een beetje moet weten". Chris Heijnen liep met plannen rond een eigen onderneming te beginnen. Bij een vorige werkgever, een meubelindus trie had hij het idee opgedaan voor de bouw van een auto maat die bruikbaar is In de meubelbranche. Heijnen: „In eerste aanleg wilde ik over zo'n twee Jaar voor mezelf be ginnen. De school leek me een goede ruggesteun". Filosofie Het is voor zowel Ronteltap als Heijnen anders gelopen dan de bedoeling was. Ronteltap, aan vankelijk uit op theoretische kennis, heeft de school met bijna filosofische bagage verla ten. Hij vertelt: „Theoretisch heb ik vrijwel niets bijgeleerd. Ondernemen kun je namelijk niet uit een boekje leren. Nee, alles wat op school gebeurde was meteen aan de praktijk gekoppeld. Concrete proble men waar Je als ondernemer mee te maken krijgt. Dank zij die gerichte aanpak sta ik nu anders tegenover het zaken doen, en misschien wel het le ven zelf. Ik zit niet zo snel meer In de put. Ik ga gewoon dóór, en probeer het steeds zo goed mogelijk te doen. Ik weet nu: alles komt uiteindelijk wel op zijn pootjes terecht. Mijn le venshouding Is in dit opzicht verbeterd". Heijnen boekte zeer concrete resultaten. „Ik run mijn eigen winkel nu zes maanden en be gin al winst te maken. Wat dit betreft heeft de school mijn planning anderhalf jaar ver sneld. Ik heb bovendien kan sen gekregen waar ik anders nooit aan toe was gekomen. Zo ben ik door een tip van een cursist vertegenwoordiger ge worden in biogas-generato ren". Praatgroep De Small Business School Is meer nog dan een typische onder wijsinstelling een soort praatgroep, blijkt uit het relaas van de twee ondernemers. Er bestaan tegenwoordig „zelfhulp-bijeen komsten" onder het motto ouders voor ouders en moeders voor moeders waarom dan ook niet ondernemers voor onderne mers? Problemen en ervaringen uitwisselen met gelijkgestemden kan Immers vaak een nuttige en verhelderende bezigheid zijn. Heijnen verwoordt het aldus: „Ik heb denk ik meer geleerd van mijn medestudenten dan van de cursuslelding. Dat was ook de opzet van de cursus. De student staat centraal. Om een voor beeld te geven: een van de deelnemers vertelde me ooit hoe zijn zaak bijna kapot was gegaan omdat hij een te groot project had aangenomen. Steeds jls ik iets nieuws wil beginnen schiet me zijn verhaal door het noofd. Dat is een goede les. neem dat van me aan". Mystiek Waarom ondernemers een school nodig hebben om eens open hartig met elkaar te kunnen babbelen, laat zich volgens Heijnen makkelijk raden. „Men zegt wel eens: de Nederlander praat snel ler over zijn sexuele leven dan over zijn beurs. Zo rust er op het ondernemen een nog groter taboe. Het ondernemen is gemystifi ceerd, dat merk ik regelmatig. Ik moest bijvoorbeeld uit de krant lezen dat een BV van een goed bevriende collega failliet was ge gaan. Had het een week daarvoor nog met hem over het reilen en zeilen van zijn zaak gehad. Ik bedoel maar. Je krijgt niet meer te zien dan de etalage van een bedrijf. Een ondernemer Isoleert zichzelf daarmee. Hij wil of durft zijn eigen toko niet bij collega's ter discussie te stellen. Komt hij een andere ondernemer tegen dan draait dat vaak uit op snoeverij". In zuiver zakelijk opzicht zijn overigens veel vruchtbare relaties tussen de leerlingen van de Business School ontstaan. Het nieuw elan, waar tegenwoordig zo frequent over wordt gesproken, deed zich in de leslokalen te Delft regelmatig voelen, zo vertelt Heij nen. „Bij de laatste bijeenkomst zat iedereen op zijn stoel te wip pen tot het pauze was. Dan barstte het gedoe weer los. Heb je gehoord dat die en die BV's failliet zijn? Denk Je dat ik de boedei over zou kunnen nemen? Heb jij misschien relaties daar en daar? Het klimaat was steeds erg open. Dan kun je ook goed zaken doen". Deals Ronteltap: „ledereen die op de cursus inschreef heeft toch In het achterhoofd gehad: op die school leer Je eens wat andere men sen en andere markten kennen. Had Iemand bijvoorbeeld pro blemen met de Isolatie van zijn fabriek, dan kwam hij naar mij toe. Dat leverde soms regelrechte contracten op. Volgens mij zijn er op school verschillende deals van verstrekkende aard ge maakt". Dat de Business School in zijn eerste jaar volop zijn nut heeft bewezen mag wel blijken uit het feit dat de oud-leerlingen na de cursus van 25 schooldagen, verspreid over twintig weken, het studeren nog lang niet beu zijn. De groep heeft onlangs het Idee geopperd de studie op eigen initiatief voort te zetten. De komen de maanden willen de cursisten regelmatig gastsprekers uitnodi gen op „reünie-bijeenkomsten". Heijnen: „Na zo'n Inleiding zijn we nog even gezellig bijeen. We hebben elkaar het afgelopen Jaar Immers goed leren kennen. Elkaar van alles verteld. Zulke contacten wil Je niet verloren laten gaan. Ook uit eigenbelang. Het feit dat mensen regelmatig naar je zaak Informeren, dat sti muleert enorm". PAUL KOOPMAN FOTO'S: SIMON E. SMIT f zip erto de WASHINGTON De roep was Ronald Reagan en zijn rijke Call- fornische vrienden ver vooruit gesneld. De nieuwe president zou een hofhouding mee naar Washington nemen, waar geen enkele monarchie of op uiterlijk vertoon beluste dictatuur zich voor zou behoeven te schamen. Weg, zo luidde het devies, met het bene pen vertoon van de Carters, die het hadden doen voorkomen alsof grote automobielen, trompetgeschal en glitterjurken geen maatstaf zijn voor de innerlijke kracht van een natie. Slechts wei nigen lijken zich te herinneren dat Jimmy en Rosalyn Carter tij dens hun verblijf in het Witte Huis kans zagen stijlvolle galapar tijen af te wisselen met ongedwongen feesten. Oe Inwoners van Washington vergapen zich. zes maanden na de komst van Ronald Reagan, nog bijna dagelijks aan het materiële geweld dat de nieuwe regering heeft ontketend. Limousines zoe ven als bijen door de straten rond het Witte Huls en het Kapitool, er zijn aan Nancy Reagans stijl aangepaste etalages van deftige warenhuizen in Washington en „Gossip-kolommen" In de toon aangevende kranten staan bomvol met verhalen over degenen die het breed hebben en het breed laten hangen. Filosofie „Zet het mes In overdaad en verspilling van overheidsgeld, zorg ervoor dat er weer geïnvesteerd, gespaard en harder gewerkt wordt", zo vatte minister van financiën Donald Regan onlangs de filosofie achter Reagans economische plannen samen. Het ver wijt dat de bezuinigingen de zwakken het hardst treffen en dat de belastingverlaging voor het overgrote deel terecht komt bij de rijken, Is volgens Regan sterk overdreven. Verder, zo redeneert men in Republikeinse kring, kunnen de armen nog een aardig graantje meepikken als de rijken hun banksaldo's zien aanzwel len. „Bovendien", aldus minister Regan, „proberen wij rijkdom te scheppen, niet te verdelen". Het heeft er in Washington veel van weg dat de huidige rege ringsfunctionarissen alles wat aan de gewone Amerikaan wordt opgelegd, niet op zichzelf van toepassing hebben verklaard. Neem bijvoorbeeld de propaganda voor het harder werken. Ot liever gezegd, het nóg harder werken* want de gemiddelde Ame rikaan werkt al hard, maakt vele overuren en heeft meestal niet meer dan twee weken vakantie. Op een paar echte harde wer kers na is het regeringsapparaat terug naar de kantooruren. Met president Reagan aan het hoofd hij vertrok begin augustus naar Californië voor een vierweekse vakantie, de langste ooit door een Amerikaanse president genoten is Washington te ruggekeerd naar de filosofie dat ook, of misschien vooral, op het allerhoogste niveau de boog niet altijd gespannen kan staan. Sociale circuit Daarentegen loopt, sinds de komst van de Reagans naar Was hington, het sociale circuit van regeringsfunctionarissen en Con gresleden bijna over van activiteit. Zelfs in juli, doorgaans een maand waarin doorgewinterde Washingtonse feestgangers zich zelf moeten vermaken, was de hoofdstad het toneel van meerde re buitengewone partijen. Midden op de Mall In Washington, In het buitenland vooral bekend door de enorme demonstraties voor de burgerrechten en tegen de oorlog in Vietnam In de jaren zestig, werd een gigantische feesttent opgericht om senator Paul Laxalt, de grote man achter Reagans campagne, te eren. Minis ter van arbeid Raymond Donovan richtte In zijn onlangs voor ruim twee miljoen gulden aangeschafte woning een „house-war- ming-party" aan, die meer dan 100.000 gulden moet hebben ge kost. Vrienden van mevrouw Nancy Reagan verrasten haar met een spontane verjaardagspartij, waarvoor een plantage In Virgi nia werd afgehuurd. Het eten werd „ingevlogen" vanuit een res taurant In Californië. Gewetensnood Toch zijn de mensen die op dergelijke kostbare feesten verschij nen niet geheel gespeend van gewetensnood. De vrienden van mevrouw Reagan brachten tijdens haar feestje een bedrag van ruim 10.000 gulden bijeen voor reparaties aan een plaatselijk zwembad voor gehandicapten. Senator Laxalt kreeg op zijn feest een cheque van bijna 3.000 gulden aangeboden om een olifant te kopen voor de Washingtonse dierentuin. Ook de Reagans weten, zo Is gebleken, makkelijk met geld om te gaan. Nancy Reagan arriveerde in Washington met een gardero be ter waarde van een kleine 70.000 gulden. Sinds de krokodil In de Verenigde Staten niet meer als „met ulsterven bedreigd" wordt gezien, steekt mevrouw Reagan zich regelmatig In het pe perdure krokodillenleer. Toen zij naar het koninklijk huwelijk in Engeland vertrok, nam zij een volledig nieuwe garderobe van twintig jurken, een eigen kapper en een verpleegster mee. Regel matig komt haar vroegere pedi- en manicure uit Los Angeles over naar Washington. De rijkdom van de Reagan-club weerspiegelt zich ook In de huls vesting. Chef-staf van het Witte Huis James Baker kocht een huls voor ruim twee miljoen, minister van defensie Weinberger bleef net beneden de twee miljoen en minister Haig van buitenlandse zaken betaalde 1,1 miljoen. Sommige functionarissen hebben meerdere hulzen. Minister van financiën Regan heef drie onder komens. Cheffin van het protocol Lee Annenberg woont met haar man, een dienstmeisje en een butler In een kostbare suite In het Watergate-gebouw. Daarnaast bezitten de Annen bergs een villa, een ski-chalet In Idaho en een landgoed van ruim honderd hectare in Californië. Amerikaanse droom Charles Wiek, een van Reagans rijke vrienden uit Californië die de president met raad en daad terzijde staan, ziet geen enkel probleem In de nogal gapende kloof tussen het persoonlijke le ven van de Reagan-mensen en de soberheid die ze voor het grootste deel van'de natie propageren. Wiek, pas benoemd tot directeur van het regeringsbureau voor internationale communi catie: „Amerikanen, die in de economische verdrukking verke ren, kijken met net zoveel plezier naar het luxe leven van de Rea- gan-regering als de slachtoffers van de depressie In de Jaren dertig naar de Hollywood-sterren in de films. Wij zijn allemaal self-made mensen, die de Amerikaanse droom met succes heb ben nagejaagd". DICK TOET

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15