Dooden brood. BONN Net zoals ons zijn ook In Duitsland de kranti dunner geworden laatste tijd. De slechtere economische toestand Is daar di oorzaak van. Als erE| de bedrijven moet worden bezuinigd, gaat het rode poth het eerst door de reclamebudgetten dat betekent voor dagbladen minder advertenties. Ook de arbeidsmarkt Is weinig beweging zodat er nauwelljki personeel wordt aangeworven. Allt „Magere Hein" k( geen hoog- of laagconjunctuur. He aantal overlljdens- advertenties blijft vrijwel gelijk. Wat d betreft heeft de directeur van deze krant overigens alle reden om Jaloers na zijn Duitse collega's kijken. Want in plaa van de bij ons gebruikelijke bescheiden afmetingen van zulk advertenties over éi f of twee kolom, elsei de Duitsers heel wa meer ruimte In de krant om van het versterven van vrienden of verwant mededeling te doen i Overlijdens advertenties die eet achtste of een kwaï pagina beslaan zijn eerder regel dan uitzondering. En ho belangrijker de betreurde overledei in het dagelijks levi was, hoe meer kostbare advertentieruimte d nabestaanden nod![ |f schijnen te hebben om zijn of haar verdiensten uit te meten. Het absolute]} record In postume publiciteit per annonce tijdens mijl verblijf in de Bondsrepubliek boekte de In de zomer van 1977 doe de RAF vermoorde j' bankier Jurgen Pontl(] Nou was deze man ook niet de eerste dr' beste. Hij hanteerde^ de voorzittershamer de raad van bestuur van de machtige Dresdner Bank en hi als commissaris In van Duitse bedrijver^ een fikse vinger In t pap. Na zijn dood 30 telde ik op één da[ de deftige Frank fur, Algemeine Zeitung maar liefst 17 (zeventien) pagina's"? met overlijdens- advertenties waarvar, vele een halve of ze een hele bladzijde besloegen. Het bloed kruipt overigens waar het niet gaan kan en ik heb er dan ook alle begrip voor dat de meeste bedrijven d/fv een overleden medewerker gedenken, in hun utl advertenties de naai f van de onderneming niet onder stoelen o banken steken. Som neemt deze „sluikreclame" echti vormen aan die je al naar gelang het vermogen tot relativeren doen lachen of huilen. Hierbij een voorbeelfc] van commerciële krokodillentranen, waarbij ik de namen heb veranderd om geen proces aan de broek te krijgen. Wij treuren om de dood van onze langjarige bedrijfsleider en medefirmant Jurgen\ Huppelepup, Diplom-Kaufmann (t titel mag nooit achterwege blijven). Na het eind van de oorlog heeft de overledene aan de wederopbouw en dt expansie van de fit Somitog (In hoofdletters en vet gedrukt) en van de Klaba-pers (idem) bijgedragen. HIJ ht ervoor gezorgd dat onze produkten in hele wereld bekendheid genieU Ook heeft hij als medefirmant met zij\ commerciële en financiële inzicht et bijgedragen dat de firma „Kreberplan" (hoofdletters, vet gedrukt) haar revolutionaire benadering van markt-economische ontwikkelingen Internationale bekendheid heeft weten te geven". Volgen de nog veel groter en vetter gedrukte namen van de „in diepe dankbaarheid en rouw" verzonken medefirmanten. Kent u dat nog, dat spreekwoord van dood en brood? yfib' ypce „Bied ze geen diensten aan zijn. schappen mogen doen, zo lang ze daartoe In staat zijn? Hoeveel zou het bo vendien niet schelen op het budget van zo'n tehuis als de zelfzorg, of de onderlin ge zorg, aangemoedigd zou worden In plaats van onmo gelijk gemaakt? Alweer: nog nooit onderzoek naar gedaan. En waarom mobili seren we de vaardigheden niet die bejaarden zich in hun arbeidsleven eigen hebben gemaakt, vanaf de grondwerker tot en met de professor? Waarom geen klusjesbeurzen voor bejaar den? Er is altijd wel een tuintje om te spitten, een formulier in te vullen, een jurkje te naaien, een vaca ture in een bestuur te ver vullen waarvoor Je een ge pensioneerde in kunt zetten zonder dat je de arbeiden de bevolking benadeelt. Zeg nou zelf: kunt u één twee-drie een loodgieter vinden als u hem nodig hebt?". In het vrijwilligerswerk ziet mr. Van Thiel een rijke bron van zelfontplooiing voor ou dere mensen. Helpen in be jaardentehuizen, bezig zijn met buurtwerk, actief wor den in Amnesty Internatio nal of Pax ChristiHij schudt de voorbeelden uit de mouw. En laat dat vrij willigerswerk dan maar wat minder professioneel zijn. Er staat tegenover dat het minder bureaucratisch is, niet aan tijd gebonden, meer menselijk, stoelend op levenservaring. Al plei tende wordt zijn betoog warmer en warmer. „De sa menleving als gehéel zou er zijn voordeel mee kunnen doen. Maar ook iedere indi viduele bejaarde. Inzet baarheid maakt deel uit van je levensgeluk; het geeft je het gevoel: ik ben nog een echt lid van de maatschappij, ik vegeteer er niet op, ik ben nodig. Als die inzet dan nog gecombi neerd zou kunnen worden met een ideaal ook in een vredesbeweging, een kerkgenootschap, een cha ritatieve instelling, een emancipatiebeweging dan biedt de ouderdom zelfs toekomstperspectief; dan kan de bejaarde tegen zichzelf zeggen: hoera. Ik lever een bijdrage aan de betere maatschappij van morgen. Wijd openbreken dus, al die vormen van vrij willigerswerk". Teveel medicijnen De gezondheidszorg voor bejaarden, een belangrijk gespreksthema tijdens het komende symposium. „Moeten ouderen niet in een andere mate en op een andere wijze behandeld worden dan jongeren?" vraaat mr. Van Thiel zich waartoe ze zelf nog in staat af. „Er zijn voorbeelden van ouderen die dement zijn geworden omdat ze te veel medicijnen toegediend kre gen. Logisch, Je lichaam is achteruit gegaan en kan niet meer verwerken wat het vroeger kon. Om maar niet te spreken van een voorbeeld dat ik uit mijn el- gen omgeving ken. Bij een dame van tachtig jaar was de bliksem in de televisie geslagen. Ze had er een fo bie aan overgehouden, een ziekelijke angst voor elek triciteit. Ze brandde alleen nog maar kaarsen. Nou, dat kon niet, dus moest ze naar een psychiatrische in richting. Ze verzette zich natuurlijk en wat gebeur de? Ze werd opgesloten in een kamertje met tralies en, toen ze nog niet kal meerde, vastgebonden. Nu was dit toevallig een weer baar dametje en ze heeft zich uit die inrichting weten te vechten. Maar hoeveel gaan er onderdoor?". De gemiddelde levensver wachting van ruim 78 jaar voor de Nederlandse vrouw en 72 jaar voor de man be hoort tot de hoogste ter .wereld. „Maar" schrijft prof. H. Galjaard In zijn boek „Het Leven van de Nederlander", de laatste jaren beseffen we pas dat zo'n lang leven alleen een voorrecht is als je Je licha melijk en geestelijk goed voelt en als je in sociaal op zicht mee kunt blijven tel len. Het is zeer de vraag of we, wat dit laatste betreft, op de goede weg zijn. Ge lukkig ouder worden en oud zijn kan alleen als je je er tijdig op voorbereidt, zeggen alle deskundigen. Maar we hebben een maat schappij waar alle nadruk ligt op tempo, Jeugd, kracht en verandering, met het ge volg dat de meeste mensen van middelbare leeftijd vooral bezig zijn met het verbergen van hun ouder worden". Een hooggeleer de uitspraak die mr. Van Thiel uit het hart gegrepen Is. „Hier en daar zie je te genwoordig wel dat bedrij ven iets doen aan voorbe reiding op het pensioen", zegt hij, „maar het is Inci denteel en het gebeurt in een veel te laat stadium. Ei genlijk is ouder worden Iets waarop je je niet vroeg ge noeg kunt gaan bezinnen. Zorg toch dat je niet met lege handen staat als het onherroepelijke moment eenmaal daar Is. Weet dat Je de eerste dag na je pen sionering niet opeens kunt beginnen met tuinieren of lezen of vissen. Pak bijtijds je koffers. Je gaat toch ook niet op reis zonder zorgvul dig je bagage gepakt en gecontroleerd te hebben?". PIET SNOEREN WYCHEN Pas na twee uur praten komt de bekentenis los, maar dan mag het biechtge heim van hem ook geschonden worden. „Ik ben zelf drieëntwintig jaar burgemeester geweest, van Wychen hier. En in heel die ambtsperiode ben ik nooit verder gekomen dan een reisje or ganiseren voor bejaarden, hun een schouder klopje geven, een toespraakje voor ze houden als ze erom vroegen. Ik weet dus uit mijn eigen levenspraktijk dat bejaarden geen echte aan dacht krijgen. Het bejaardenvraagstuk? Ik wist gewoon niet dat er zoiets bestond. Dut kan ik het nu anderen ook nauwelijks kwalijk gaan zit ten nemen dat ze er geen oog voor hebben. Maar een realiteit is het wel. We zijn vriendelijk en aardig voor oude mensen, we zorgen rede lijk voor ze en daarmee is de kous af. We zijn blind voor het feit dat we ze door onze houding buiten de maatschappij, buiten het leven plaat sen". Mea maxima culpa. Het komt uit de mond van mr. M. van Thiel, inmiddels zelf 76 gezegende jaren oud en dusdanig bekeerd dat hij het voor zitterschap bekleedt van het Centraal Orgaan Samenwerkende Ouderenbonden. Vierhonderdduizend leden, vijftienhonderd plaatselijke afdelingen. Hij moet er een beetje meewarig om lachen. „Weet, dat je eerste dag na pensionering opeens kunt beginnen met tuinieren, lezen vissen. „Dat is toch een aardig vakbondje, niet? Maar he laas, bejaarden kunnen niet staken om hun rechten af te dwingen. Ze staan langs de lijn, buiten spel. Ze zijn politiek nauwelijks interes sant. Het is eigenlijk te gek om los te lopen. Een man van boven de zestig kan wel paus van Rome wor den, maar raadslid voor het CDA in Lutjebroek daar was tot voor kort hele maal geen sprake van. Het CDA vond mensen van bo ven de zestig te oud voor het raadslidmaatschap". Bouwstenen om een geluk kige ouderdom op te bou wen, zo luidt het thema - waarover mr. Van Thiel zal spreken tijdens een sympo sium dat dinsdag 8 septem ber wordt gehouden in de jaarbeurscongreszaal te Utrecht. Organisator is de Dienst Wetenschapsvoor lichting, onderdeel van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen. De noemer die de bijeenkomst meekrijgt: „Ouder Worden Onder zocht". Hoe werkt dat ei genlijk, ouder worden? Hebben ouderen behoefte aan de huidige gezond heidszorg? Hoe betaalbaar zal het pakket van ouder domsvoorzieningen In de toekomst zijn? De samenle ving bekijkt ouderen door een verkeerde bril, maar wat kan de gerontologie (de wetenschap van de ou der wordende mens) daar aan doen? Vragen waarop een stoet deskundigen in Utrecht antwoorden zal proberen te vinden. „Broodnodig", zegt mr. Van Thiel met de stemver heffing der verontwaardi ging. „Wat bestaat er nou eigenlijk aan studies over bejaarden? Zelfs over de macro-economische gevol gen van de vergrijzing in Nederland die levensgroot op ons afkomt, is niets be kend. We hebben nu al 1,6 miljoen inwoners van boven de 65. Dat aantal zal In de komende decennia met maar liefst 80 percent toe nemen. Wat zijn de gevol gen voor ons staatshuis houdboekje? Wie zal dat betalen? Ik zeg wel eens te gen jongeren: als jullie straks oud zijn, bestaan er geen jongeren meer om voor jullie te zorgen; dan moeten de ouderen de ou deren verzorgen. De maat schappij wordt een omge keerde pyramide. Maar nie mand staat er bij stil". Eenzijdig beeld Wat betekent het om in deze tijd in Nederland oud te worden en wat zijn de consequenties van de ver grijzing voor de samenle ving? Het zijn deze vragen die de Dienst Weten schapsvoorlichting aanlei ding hebben gegeven om de visie vanuit de geronto logie, de sociaal-economi sche hoek, de ouderenbe- weging en het overheidsbe leid voor te leggen aan een breed publiek. Uitgangs punt: „Ouderen worden in het algemeen beschouwd als een categorie mensen die niet meer werken, veel al hulpbehoevend zijn, ver zorging eisen, onderling weinig van elkaar verschil len en geen wezenlijke in breng Jöeb ben in de samen- „Ik moet er niet aan denken dat ik afhankelijk zou zijn van mijn kinderen leving. Maar dit Is een een zijdig beeld, want ouder worden is een proces waar aan iedereen gedurende zijn hele levensloop onder worpen Is. Veroudering ver loopt bovendien niet alleen lichamelijk, maar ook in de manier waarop mensen het leven ervaren, contacten met elkaar onderhouden, arbeid verrichten en in hun behoeften voorzien. Naar mate men ouder wordt, tre den daar veranderingen in op. Hoe ermee om te sprin gen door de ouderen zelf en door de maatschap pij?". „Het begint een beetje be ter te worden", geeft mr. Van Thiel toe. „In 1975 kon er van regeringswege nog een bejaardennota ver schijnen waarvan de sa menstellers de ouderenor- ganlsaties niet eens hadden geraadpleegd. Ben je gek. Ik ben toen naar de verant woordelijke minister ge stapt Van Doom was dat en beb gezegd: Je zou het toch ook niet in je kop halen om een nota over het sociaal-economisch beleid te publiceren zonder de so ciaal-economische partners te raadplegen Nou, dat begreep hij toch wel een beetje. Het was een doorbraakje. We worden sindsdien wat meer als ge lijkwaardig beschouwd. In september krijgen we de Voorlopige Raad voor het «a—™™. Ouderenbeleid. Het parte- ment heeft unaniem beslist dat die er komen moet. Een stapje vooruit". wm. Sceptisch Lr Maar wat het brengen zal? iMêu-, Mr. Van Thiel blijft op een sceptische manier be- I nieuwd. „We staan nog veel te veel aan de kant. I Dat is geen kwaaiigheid van de jongere mensen, hoor. Het komt omdat ze eenvou- hebben het te druk met ililnntoi i il i hun werk, hun carrière. En Mr. M. van Thiel: „Wat beataat er nou eigenlijk aan atu- beslisslngen worden nu diea over bejaarden"? eenmaal door werkende mensen genomen. Ik noem bijvoorbeeld het idiote be sluit dat ons ineens over vallen heeftWie na zijn vijfenzestigste nog werkt en ziek wordt, krijgt geen uit kering krachtens de ziekte wet, maar valt terug naar de veel lagere aow. Nu vraag ik je Terwijl wij ouderen toch ons hele so ciale stelsel hebben op gebouwd. Zo'n besluit hoor je dan ineens, toevallig, zonder dat naar jouw me ning is gevraagd. Dat is toch te zot. ledereen in Ne derland heeft Inspraak, tot schoolkinderen toe. Maar zo'n SER allemaal wer kende mensen natuurlijk bedisselt maar raak, achter de rug van de ouderen om. Of zo'n Emanclpatieraad. Zit daar één gepensioneer de In? Daar willen we dus allemaal Inspraak krijgen. We beginnen dit jaar met een actie onder de plaatse lijke afdelingen om, met het oog op de gemeenteraads verkiezingen volgend jaar, inspraak te krijgen In de partijprogramma's. We mo gen dan bejaarden zijn, we blijven kiezers en dat zullen ze weten". Gelukkige ouderdom Wat moet precies verstaan worden onder de gelukkige ouderdom waarvoor mr. Van Thiel tijdens het aan staande symposium bouw stenen wil leveren? „Heel simpel. Een ouderdom waarin je je welbevindt. Voorwaarden zijn een rede lijk goede gezondheid, een redelijke huisvesting, finan ciële onafhankelijkheid. En daaraan ontbreekt het in Nederland niet, hoor. Wij vormen in die opzichten een buitengewoon gunstige uitzondering op het buiten land. De verzorging, de fi nanciën, allemaal prima. Er zijn bejaarden die tegen me zeggen: man, ik heb het mijn hele leven nog niet zo goed gehad; ik moet er niet aan denken dat ik afhanke lijk zou zijn van m'n kinde ren. Die heb je echt. Maar een voorwaarde is ook dat je goede sociale relaties blijft houden en vooral dat Je in de samenleving blijft functioneren, dat Je niet de hele dag uit het raam moet zitten staren, dat Je nog zin en Inhoud aan je leven kunt geven. En aan de mogelijk heden daarvoor ontbreekt het". „Altijd maar weer komt de klacht terug: ik hoor er niet meer bij, ik ben uitgesto- 'ten, ik ben in een gat geval len. En vergis u niet, dat kan een vrij dramatisch proces zijn, traumatisch zelfs. Ik moet nu denken aan mijn eigen vader. Op de ochtend van zijn sterf- daa zei hij: ik voel dat het einde eraan komt, jongen, en dat is maar goed ook, want ik verveel me zo. Ver schrikkelijk toch? Ik ken ie mand, een succesvol za- kenmah, identiteit ontleend aan zijn werk, gepensio neerd, taak als met een guillotine afgesneden, geestelijk onthoofd, levens ritme verstoord, sociale contacten uit de werkkring kwijt, vrouw kan er niet aan wennen hem opeens altijd om zich heen te heb ben geloof me of niet, maar die man staat twee keer per dag zijn gazon te rollen". Klusjesbeurzen Zelfzorg en zelfontplooiing zijn volgens mr. Van Thiel de wapenen die In de strijd geworpen dienen te worden tegen het vale spook van verveling, nutteloosheid, overbodigheid, dat loert in de kast van iedere bejaar de. Bied ze toch geen dien sten aan waartoe ze nog zelf in staat zijn. Mr. Van Thiel: „Waarom zouden ze In een bejaardentehuis niet zelf hun ontbijt mogen klaarmaken, hun kamer mogen stoffen/ hun bood-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14