grarische werknemers 't Lien rijgen geen extra-uitkering Muziekscholen toch op sociaal-culturele lijst MIVA wil hulpverlening aan missionarissen veel ruimer opzetten Bloemen voor organisatoren samenzang- avonden eciale sanimatie- ïrsus in ijnburg olksspelen 1 De Zilk Palace voorgoed verdwenen Leythenrode krijgt toch kabeltelevisie Weer overleg over onderbouw in De Tol Zuster Ouwehand koninklijk ondersch eiden :ina:GIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 VOORTAAN OOK OPLEIDING VAN AUTOMONTEURS EN CONSTRUCTEURS IDEN/BREDA De Missiever- rsmiddelenactie (MIVA) gaat de pverlening aan Nederlandse en in- dse missionarissen geleidelijk aan mer opzetten dan in vorige jaren eds het geval is geweest. Was de Ne- landse hulp vaak vooral gericht op aankopen van transportmiddelen m achtwagens, terreinwagens, boten, tsen en zelfs vliegtuigen), het nieu- io0 beleid moet ook gaan voorzien in de 385 van missionarissen naar moge- kheden om die vervoermiddelen led te kunnen onderhouden. Opleidin gen van monteurs en constructeurs uit het ontwikkelingsland zelf gaan der halve een belangrijke rol spelen in het werk van de MIVA. Aanstaand week einde wordt in alle katholieke kerken van Nederland gepoogd een bedrag in te zamelen van rond de acht miljoen gulden. Voor het komende „seizoen" zijn nu al 1500 aanvragen binnen. Hiermee is een bedrag van 10 miljoen gulden gemoeid. Zelfs wanneer het streefbedrag wordt ge haald aanstaand weekeinde, verwacht de MIVA daarom toch een gedeelte van de aanvragen van de missionarissen „in den vreemde" naar 1982 te moeten doorschui ven. Mzuzu Het aangepaste beleid van de MIVA blijkt het duidelijkst uit de inwilliging van een verzoek uit het bisdom Mzuzu in het Mid- denafrikaanse land Malawi. Daar begint broeder Daan van der Boomen uit Heeze (NB) een garage voor de honderd auto's, die in het bisdom worden gebruikt. Broe der Daan is van plan gelijktijdig een tien tal inlandse monteurs op te leiden, die na hun opleiding zelfstandig een garage kun nen beginnen. Bovendien worden in de garage van Mzuzu onderhoudswerkzaam heden verricht voor alle lichtaggregaten en dieselmotoren voor ziekenhuizen. In het hulpverleningsprogram voor het ko mende jaar besteedt de MIVA ook aan- dacht aan bedreigde volken. Deze activi_ teiten liggen in Oeganda, waar door de chaos sinds het verdrijven van dictator Idi Amin Dada in sommige gebieden grote hongersnood heerst. Omdat de voedsel voorziening van Oeganda grotendeels via missie en zending loopt, heeft de MIVA extra vrachtwagens bestemd voor dit land. Bedreigd Een tweede sterk bedreigde groep wordt gevormd door de Indianenstammen in het Braziliaanse Amazonegebied. Daar bou wen de staat en enkele grote ondernemin gen onder meer een krachtcentrale en wordt het land na ontbost te zijn in cul tuur gebracht. Grote groepen Indianen zijn inmiddels van hun geboortegrond verdreven. Het bisdom Tefe in het Ama zonegebied kampt in dit verband met gro te transportmoeilijkheden. De MIVA heeft zich daarom voor de komende tien jaar garant gesteld voor het groot onder houd van enkele boten. De Bredase orga nisatie verwachten door deze initiatieven in Malawi en Brazilië op den duur grote kostenbesparingen te bewerkstelligen. Daarnaast zet de MIVA haar gewone hulpverleningsprogramma voort om over al ter wereld missionarissen en medewer kers van vervoermiddelen te voorzien. De MIVA werd in 1935 opgericht. Na een be scheiden begin voor de oorlog kwam na de oorlog een stormachtige groei opzetten. In totaal heeft de MIVA sinds de oorlog tot 1980 het lieve sommetje van bijna 70 miljoen gulden uitgegeven aan transport middelen. hKNNEER DE GROND WORDT ONTEIGEND DSCHENDAM Agrarische o andere) werknemers die door koop of onteigening van de be- jven van hun werkgevers werk- worden zullen van de gemeente extra-uitkering krijgen. Fede- iebestuurder W. Meere van de dingsbond FNV heeft hierom vo- jaar mei bij de voorbereidingen r de woonwijk 't Lien gevraagd, ernemers ontvangen voor de grond schadevergoedingen die naar de ling van het FNV in geen enkele jiouding staan tot de gebruikswaar- "jEr zouden in het gebied werkne- 5 zijn die vaak na tientallen dienst- afscheid moeten nemen zonder schadeloosstelling. Meere verwees het Landbouwschap dat heeft (geholpen voor de wet „Midden lland" een regeling te realiseren. Op verzoek van de gemeenteraad heeft de afdeling sociale zaken op het ge meentehuis daarna een onderzoek ver richt. De conclusie was dat het verzoek redelijk was maar het alleen al op praktische gronden niet mogelijk is op korte termijn een afdoende regeling te treffen. Intussen hadden burgemeester en wethouders al besloten dat in ieder geval voor 't Lien een dergelijke rege ling niet zou worden getroffen. In 't Lien ging het om 15 bedrijven waarbij 20 werknemers waren betrok ken waarvan, zoals later is gebleken, slechts één een aanvraag heeft moeten doen op grond van de Wet Werkloos heidsvoorziening nadat hij de maxima le tijd een WW-uitkering had ontvan gen. De Voedingsbond werd in overwe ging gegeven de belangen van de werknemers te behartigen tijdens CAÜ-onderhandelingen voor de betref fende bedrijfstak. In de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid die gisteravond door B en W om advies werd gevraagd pleit te alleen J. J. Roovers (PvdA) voor een schadeloosstelling. De werkgever wordt schadeloos gesteld, aldus het commis sielid, maar de werknemer, die welis waar in de sociale wetgeving valt maar soms door schuld van de overheid een grote stap moet terug doen, niet. Hij verwees naar Den Helder waar, in overleg met het Landbouwschap, eerst 200 gulden per dienstjaar en latef^300 gulden wordt uitgereikt. „Nietige be dragen die in Leidschendam makkelijk uit de saldi-reserve kunnen worden ge nomen", aldus Roovers. Volgens J. A. van Delft (CDA) die hierbij steun vond bij de andere commissieleden, zou een door hem niet gewenst precedent wor den geschapen. De sociale wetgeving zou in voorkomende gevallen moeten •voorzien. J. A. W. Pohlkamp (Gemeentebelan gen) bleek eveneens bevreesd voor toe komstige gevallen, in de Rietvink bij voorbeeld waar binnen afzienbare tijd ook tuinders zouden verdwijnen. Hij stelde voor „de werkgevers een sig naal" te geven, een beroep te doen op hun sociaal gevoel. Ook het opnemen van een beding in de onteigeningscon tracten werd op het gemeentehuis on traden. Bij eventueel niet-voldoen aan het beding zou de rechter moeten wor den ingeschakeld. De consequenties daarvan zouden weer zijn dat de reali sering van een woonwijk zou worden vertraagd wat weer consequenties zou hebben voor woningzoekenden. In de hervormde kerk aan de Noordwijkse Hoofdstraat werd gisteravond de laatste van een serie van negen sa- menzangavonden gehouden. Sinds 1977 hebben dergelij ke bijeenkomsten elke zomer op woensdagavond plaats. De organisatie van de sa- menzangavonden werd gis teravond speciaal in de bloe metjes gezet door mevrouw Van der Lippe, een trouwe bezoekster van de bijeen komsten. Voor het zover was werden bekende liederen uit de bundel van Joh. de Heer gezongen. De samenzang werd begeleid door organist Jacob Plug en pistonblazer Cees Hoek. Tevens verleen den "De Echo der Duinen", de plaatselijke christelijke harmoniekapel en het Rijn streekkoor uit Katwijk hun medewerking. Het Katwijkse koor bracht onder meer het „Ave Verum Corpus" van Mozart en „Rejoice in het Lord always" van Rathbone ten gehore. NSBURG De Rijns- gse afdeling van de BO start binnenkort een ciale reanimatie-cursus. cursus wordt opgezet in we samenwerking met ;H vrienden van de Hart- hting. "1 cursisten worden vooral aind in hartmassage en id-op-mond beademing, ens leren zij een diagnose tellen. lessen, die worden gegeven r een verpleegkundige of arts, die aan de Hartstich- verbonden zijn, gaan" eind tember van start. De cursus vat drie bijeenkomsten van :e uur. Eenmaal per jaar is een herhalingsbijeenkomst de techniek van deze istgrepen op peil te houden, ojrsus wordt gegeven in LDenkhuis" aan de Kerk- at. P de reanimatie-cursus gaat i voorlichtingsavond vooraf, n de hand van films en an- r materiaal wordt verteld t de bedoeling van een cur- reanimatie is. De cursus it los van die van de EHBO, at iedereen zich op kan ge- ZILK De traditione- kermis en volkspelen irden op 1,2 en 3 septem- gehouden in De Zilk. jor het grote succes in l vorige jaar heeft de ardensportvereniging het gareel" toegezegd 30 augustus een show t ongeveer 35 bespannen jgens te verzorgen op beland, Kerkvliet, vent- jg Zilkerduinweg en prtlaan. Voorts zijn er gsteekwedstrijden van k tot vier uur. programma van de feeste- jheden melden op dinsdag 1 lember de opening van de mis om vier uur; een be- digheidsrace iri Breeland lacht uur; kinderspelen bij kermisterrein op de ensdag en om half drie een igerwedstrijd op de dijk. ensdag is er om twee uur neens een puzzelwandel- pt door het dorp en straat-, enwedstrijden op de speel- pts van de Maria-Kardinaal rinkschool (aanvang half Woensdagavond ver- het muziekkorps Feanne d'Arc uit Noord wij fhout een show in Breeland. >rts is er vanaf kwart over een stratenloop. Donder- worden de feestelijkheden Boten met de volksspelen, iiaf kwart over tien staan lltrappen, tonknuppelen, pelrit, caricatuur-voetbal- I en tobbetje steken te ge- ZOETERWOUDE De gemeente Zoeter- woude is verplicht alle gesubsidieerde sociaal culturele activiteiten op te voeren op de lijst ter verkrijging van een rijks bijdrage. Aangezien na de vaststelling van de lijst op 18 december 1980 enige moeilijkheden ontstonden op het punt van de benoembaarheid van een aantal docenten aan de Zoeterwoudse muziek scholen heeft de gemeenteraad in maart van dit jaar besloten de muziekscholen van genoemde lijst af te voeren. Dat besluit is vervolgens ter kennis ge bracht van de inspecteur kunstzinnige vor ming, omdat deze functionaris de lijst moet toetsen aan de terzake geldende normen en omtrent de uitbetaling van de rijksbijdrage advies moet uitbrengen aan de Minister van CRM. De inspecteur wees echter op het feit dat het niet mogelijk is de muziekscholen van de lijst af te voeren. In tegenstelling tot een eerder door de Vereniging van Neder landse Gemeenten gegeven uitleg is thans medegedeeld dat het niet mogelijk is bepaal de sociaal-culturele aktiviteiten in dit ge val dus de muziekscholen niet op te voe ren. De gemeente is daarom verplicht alle gesubsidieerde sociaal culturele aktiviteiten op de lijst te plaatsen. Op grond van een en ander wordt de gemeenteraad geadviseerd de Stichting Muziekonderwijs Zoeterwoude en de Stichting Muziekschool Zoeterwoude- Rijndijk alsnog op de lijst ter verkrijging van een rijksbijdrage voor 1981 te plaatsen voor bedragen van respectievelijk 45.689 gulden en 19.406 gulden. Het Palace-hotel Is voorgoed verdwenen. De laatste muren zijn geveld. Slechts wat slordige restanten herinneren aan het vroeger zo fraaie hotel, dat fier troonde aan de voet van de Noordzee- branding. Een gapend gat is ontstaan aan de Noordwijkse boulevard. Voedingsbodem voor een nieuwe appartementen kolos? Of ruimte voor een nieuwe impuls die de aantrekkings kracht van de badplaats versterkt. De toekomst zal het leren. Het Palace- hotel komt in elk geval niet meer terug. LEIDERDORP Het ver pleegtehuis „Leythenrode" aan de Hoogmadeseweg kan op het TV-kabelnet worden aangesloten. De obstakels die de wens van „Leythenrode,, voor 12 aan sluitingen in de weg ston den, lijken thans uit de weg geruimd. De commis sie van Beheer CAI, die het TV-kabelnet in Leider dorp exploiteert, heeft dit verzoek steeds afgewezen omdat „Leythenrode" de eigen antenne-inrichting er niet voor wilde opofferen. Deze negatieve houding werd ingegeven door de vrees dat de beide syste men elkaar zouden storen. In onderling overleg heeft men naar een oplossing ge zocht. De commissie van Be heer CAI toonde zich gistera vond bereid aan de wens van „Leythenrode" voor behoud van het eigen antennesysteem tegemoet te komen. Aanslui ting op het TV-kabelnet is echter slechts mogelijk onder de voorwaarde dat de CAI- Leiderdorp nimmer aanspra kelijk kan worden gesteld voor eventuele storingen die door de eigen antenne-inrich ting worden veroorzaakt. Daarentegen is geen overeen stemming bereikt over het aansluiten van de flat Splin terlaan 2 t/m 24. Deze kwestie lijkt thans definitief van de baan. Het bestuur van de Ver eniging van eigenaren van het flatgebouw heeft laten weten geen verantwoording voor eventuele storingen te willen dragen. Oorzaak hiervan is de onderlinge verdeeldheid onder de bewoners van het flatge bouw. De wens van zeven voorstanders wordt geblok keerd door vijf bewoners die van een aansluiting op het TV-kabel niets willen weten. Volgens de statuten van de vereniging van flateigenaren is een tweederde meerderheid vereist. Barbecue in „De Weekender" ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse carnavalsvereniging „De Hangkonten" houdt zaterdag 5 september een barbecue. Dit smakelijke gebeuren zal plaatsvinden in „De Weeken der" achter het gemeentehuis en begint om half negen. Uitgenodigd zijn de Raad van Elf, de donateurs en de medewer kers van de carnavalsvereniging. Door een drukfout is echter op diverse uitnodigingen de datum van de barbecuebijeenkomst weggevallen. Het is de bedoeling dat de genodigden uiterlijk vrijdag 28 augustus opgeven bij Hans Berk, Noordbuurtseweg 14 of bij Peter Versluijs, Zuidbuurtseweg 61 of zij daadwerkelijk van de (eet)-partij zullen zijn. LEIDSCHENDAM Hoe wel de Leidschendamse Stichting Bejaardenwerk al verschillende malen ver klaard heeft geen belang stelling te hebben voor het inrichten van een wijkpost in de onderbouw van de be jaardenflats aan De Tol in Leidschendam-zuid willen burgemeester en wethouders toch weer een gesprek hiero ver met de SRL. Wethouder J. M. Kranenburg verklaarde dit gisteravond in de commissie voor Sociale Za ken en Volksgezondheid bij een bespreking van het jaar dag van de stichting over Voorzitter H. T. G. Bruijnzeels van de stichting had tevoren, tevergeefs zo bleek later, gevraagd het pro bleem van de onderbouw die het gemeentebestuur zoals on langs in de gemeenteraad is verklaard, „aan de straatste nen niet kwijt kan", niet te verschuiven naar de bejaar den. „Wij vragen al jaren om een goede, geen erbarmelijke zoals de huidige voorziening in het oude centrum", aldus Bruijnzeels. „De ouderen ko men daar voor winkels, post kantoor en bibliotheek zodat ook de bejaarden die over de Vliet wonen gemakkelijker naar de Damstraat kunnen ko men dan andersom". De stichting heeft het oog op een pand aan de Damstraat dat samen met het Jongeren pastoraat en eventueel ande ren in gebruik zou kunnen worden genomen. „Overigens onbegrijpelijk dat zo'n mooi pand ooit aan twee midden standers in gebruik is gege ven", besloot voorzitter Bruijnzeels. J. J. Roovers (PvdA) had tevo ren gezegd niet te begrijpen waarom de onderbouw niet centraal genoeg zou zijn gele gen waarbij hij opmerkte „het gezeur over de dienstenpost in zuid goed zat" te zijn. Van de kant van de bejaarden die met vijf man sterk vertegenwoor digd waren en in de persoon van de heer A. J. Link boven dien sinds gisteren een (nieuw) lid in de commissie hebben, werd gewezen op het aantal van ruim 700 bejaarden dat al jaren om een oplossing van zijn problemen vraagt. NOORDWIJK Zuster L. M. Ouwehand, hoofd van het Kraamcentrum Duin- en Bollenstreek te Noord wijk, is gis teravond in hotel/restaurant „De Witte Raaf" onderschei den met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester C. van Duyn speld de haar het koninklijk ere-metaal op. Dit gebeurde tijdens een druk bezochte afscheidsreceptie. Zuster Ouwehand heeft er bijna veertig jaar gezondheidszorg op zitten en thans achtte zij de tijd gekomen om een punt achter haar car rière te zetten. Op 1 september a.s. gaat zij met pensioen. De leidster-docente van het kraamcentrum begon haar loopbaan in maart 1942 als leerling-verpleegster in het Juliana Ziekenhuis in Den Haag. Later werkte zij in het Diaconessenhuis te Leiden en in de Oranje Kliniek te 's-Gravenhage, waar zij de kraamaante- kening behaalde. In 1949 kwam daar (bij het Groene Kruis te Rotterdam) nog de aantekening voor „de wijk" bij, waarna zij in 1950 aangesteld werd als wijkverpleegkundige te Leiden. Op 1 september 1961 volgde haar benoeming tot leidster-docente bij de Stichting Kraamcentrum Duin- en Bollenstreek. Zuster Ouwehand heeft daar een drukke, en door fusies en an dere veranderingen in de kraamverzorging, soms bewogen werkkring achter de rug. Trouw, accuraat en gewetensvol heeft zij twintig jaar lang haar taak als hoofd van het kraamcentrum verricht. Thans geeft zij leiding aan een achttal stafleden, onge veer tachtig kraamverzorgsters en een aantal part-timers, een viervoud van het aantal mensen, waarmee zij indertijd begon. Stichtingsvoorzitter P. van den Haak merkte in zijn toespraak op, dat zuster Ouwehand een spoor van dankbare herinneringen achterlaat. Hij schetste verder de stormachtige ontwikkelingen in de kraamzorg. Voor een deel als gevolg van ministeriële richtlijnen, deels ook als gevolg van het feit, dat steeds meer echtparen het kindertal niet meer tot één of twee beperken, stijgt het aantal kraamverzorgingen het laatste jaar sterk. Voor zitter Van den Haak maakte verder gewag van een goede har monie in de samenwerking met bestuur en collega's. „U gaat heen op een interessant moment", releveerde hij. De verbouwing van het kraamcentrum is namelijk bijna gereed en bij de voorbereiding van dit karwei was zuster Ouwehand nauw betrokken geweest. Namens het stichtingsbestuur bood de heer Van den Haak een geschenk onder couvert aan en als blijvende herinnering een fraaie tafelklok. Zomergat nieuwe vaarverbinding tussen Leede en 't Joppe WARMOND De leden van de raadscomissie openbare werken gingen gisteravond akkoord met het enige voorstel op de agenda, n.l. het voteren van een krediet voor het gra ven van het zogenaamde Zomergat. Het Zomergat moet een vaarverbinding worden tussen de Leede en 't Joppe. De enorme golfslag die kan ontstaan vanaf 't Joppe maakt het noodzakelijk dat het Zomergat zodanig wordt gevormd dat er voldoende ruimte is voor de zeiljachten maar toch de golfslag breekt. Daarom is in overleg met watersportmensen, de Heide- mij en verschillende waterwegdeskundigen gekozen voor een coupure waarbij de kaden aan weerszijden elkaar als het ware overlappen. Als de raad eveneens akkoord kan gaan met het voorstel zal het werk de komende winter worden uitgevoerd zo dat de waterrecreanten er weinig mogelijk hinder van onder vinden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7