Provincie moet geschil met waterschap oplossen ?ouwaanvragen blijven te lang liggen ^ordering lokalen iior Rudolf Steiner euters bepleit Leidse sport clubs moeten standpunt bepalen Nieuwe voetbalvelden universiteit geopend Jfimeldirïg izzeria r» \dhuis smeulde Iranees bijna verdronken Gestrande kotter vlot getrokken LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 I De pizzeria Pii .aan het Noordeinde avond ontruimd na mmelding. Ook het op het Noordeinde jdurende een kw&r» 'gelegd, aar van het Italiaanse :reeg rond kwart voor i telefoontje met de ng, dat om acht uur de lucht in zou gaan", tie ontruimde enkele later het etablisse- len om kwart over was gebeurd en men losieven had ontdekt, le vijftig gasten hun weer voortzetten. riusonls ing gekraakt Een jong gezin kind heeft afgelo- nsdag een woning Surinamestraat ge» j ing is eigendom van ouwvereniging „Onj afwachting van hel aar passende woon- mag het echtpaai in het pandje blij- WETHOUDER WAAL ACHTER ACTIE BEWONERS MERENWUK LEIDEN De commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk moet tussenbeide komen in het geschil tussen een groot aantal bewoners van de Merenwijk en het waterschap De Oude Veenen. De be woners hebben de commissaris in een brief gevraagd een einde te ma ken aan de strijd tussen de gemeen te Leiden en het waterschap „dat over onze hoofden wordt uitgevoch ten." De bewoners weigeren al een aantal jaar polderlas- ten bijna 100 gulden per jaar aan het water schap te betalen, omdat zij vinden dat de Merenwijk een stadswijk van Leiden is en niets met het water schap te maken heeft Zij zien zich gesterkt in het feit dat de gemeente Leiden onroerend-goed-belas- ting heft en leiden daar uit af dat de gemeente het met hen eens is. In de brief aan Vrolijk vragen zij ook de termijn om bezwaarschriften in te dienen te gen de heffing van De Oude Veenen over 1981 in verband met de vakanties te verlengen tot 31 decem ber. Inmiddels zijn er al 500 bezwaarschriften verza meld. Een aantal bewoners heeft gistermorgen een gesprek gehad met wethouder C. Waal van ruimtelijke orde ning. Zij vroegen hem om daadwerkelijke steun van de gemeente in de strijd tegen het waterschap, „dat jaarlijks vier ton incasseert zonder er iets voor te doen." Waal stelde dat hij het in principe eens is met de Merenwijkers en solidair is met hun actie. Hij acht het terecht, dat de Merenwijk bij Leiden wil ho ren en geen polderlasten wil betalen, „omdat het een volbloed stadswijk is". Waal wilde niet ingaan op het verzoek om concrete steun door de gemeente voor de actie. De wethouder achtte het niet gewenst, dat de ene overheid (de gemeente) burgers instrueert over het optreden tegen een andere overheid, (het water schap). Hij was wel bereid te onderzoeken of de ge meente de (juridische) strijd van de bewoners kan subsidiëren. De wethouder zag weinig in het voorstel om vergaderingen van raadscommissies in de Meren wijk te beleggen om zo te tonen, dat de Merenwijk bij Leiden hoort Hij stelde, dat het meer zin heeft om te proberen de provincie zover te krijgen, aange zien deze meer invloed heeft. )VERLEG MET P.C. SCHOOLVERENIGING MISLOOPT: J pai N De Rudolf kleuterschool moet ebracht worden ln iuw van de protes- iristelijke school Pasteurstraat Wan bestuur van de its-christelijke vereniging hier niet stemt, moet de ge- eid.drie lokalen in \2JL* Rondere school vor- Iftt stelde de raads- tóe onderwijs gis- pd Alleen het CDA ïgen. Wethouder H. lam van onderwijs uesj^nmorgen een onder- piet het bestuur van iooivereniging over estie. orige maand heeft een te wettelijk de moge- om „in te breken" in ire scholen en gebruik en van lege lokalen. - J aatregel is in het kader 'Y wet beheersing huis- ,tkT kosten uit bezuini- erwegingen ingevoerd, lingen van de kleuter- - ook Vrije Kleuter- Noord genoemd ^3 omenteel op straat. De Rena ien ontstonden toen lor^am kleuters wilde engen in de dependan- de Louise de Coligny- ek-op gemeenschap aan de ïstraat. De schoollei- de gemeenteraad we- Rplan af. Voorstellen Dam om de Rudolf kleuterschool in Zuid aan het Valkenpad te ;n werden door de. niet geaccepteerd. Men lokalen van de school ïf bracht zien in een ge- hftr n Leiden Noord. De kleuters hadden afgelopen dinsdag voor het eerst naar school gemoeten. De raadscommissie was in meerderheid van mening, dat de oplossing van het probleem gezocht moet worden in een schoolgebouw van het bijzon der onderwijs in Leiden Noord, omdat in deze scholen ruimte is. De school in de Pas teurstraat zou daar het meest geschikt voor zijn. A. Groos (PvdA) stelde, dat de wethou der in het gesprek van van daag de schoolvereniging om medewerking moet vragen. „Mocht men niet bereid zijn die medewerking te verlenen, dan moeten drie lokalen ge vorderd worden", aldus Groos. De VVD-er M. Zonnevylle stelde, dat het om gemeen schapsgelden gaat en dat vor dering daardoor noodzakelijk is, wanneer er geen medewer king wordt verleend. PPR en D'66 sloten zich bij hem aan. Het idee van vordering van drie lokalen werd fel aange vochten door het CDA. De schoolstrijd laaide weer eens op. Mevrouw E. van Dee raad de de raadscommissie aan wat diplomatieker op te treden. „Wanneer nu al uitsproken wordt dat er gevorderd moet worden als het overleg mis lukt, dan wordt het bijzonder onderwijs voor de zoveelste maal op de kast gejaagd. Vor dering is een veel te zwaar middel." Haar fractiegenote mevrouw M. van Akkeren stelde, daartoe uitgelokt door de rest van de raadscommissie, dat het CDA „in principe" te gen vordering is. Wanneer het overleg van van daag op niets uitloopt, krijgt de gemeenteraad maandag een voorstel voorgelegd om de drie lokalen te vorderen. De schoolvereniging heeft nog een mogelijkheid hiertegen in beroep te gaan. Waar de kleu ters in de tussentijd moeten worden ondergebracht komt pas na een eventueel besluit van de raad aan de orde. A. Zaalberg, voorzitter van het bestuur van de Rudolf Steiner- school was tevreden over de uitspraak van de raadscom missie. „Men besteedt op een zeer serieuze manier aandacht aan onze problemen. We moe ten het gesprek met de school vereniging afwachten." Hij noemde de Pasteurstraat een goede oplossing voor de huis vestingsproblemen van zijn kleuters. N De Leidse brandweer is gistermiddag om drie, tergroot materieel uitgerukt naar het Leidse stadhuis, r sc)en deel van het houten dak smeulde. loodgieterswerkzaamheden waren wat houten delen van "w"ei gaan smeulen. De melding van een van de loodgieters gn 'oor een massale uitrukactie van de brandweer. Men had rek] snel onder controle, kee le i vernielt auto ex-vrouw N De Leidse politie heeft gisteravond drie man- Se ngehouden op verdenking van brandstichting in een 13 1 n de Lammenschansweg. Een van hen was de 29-jarP v* chtgenoot van de eigenaresse van het voertuig. i had om kwart voor zes de vrouw op het Vijfmeipleii e$deld. Enkele uren later zou hij met twee vrienden (32 e; de auto in brand hebben gestoken. NOORDWIJK Een 31-Jari- ge Iranees is gisteravond bijna verdronken in see bij het strand van Noord wijk toen hij terecht kwam in een mui, een dieper stuk tussen banken in zee waar het eb bende water zich krachtig doorheen perst zodat er een sterke onderstroom ont staat De in Duitsland wonende man liet zich niet met deze stroom meedrijven, maar probeerde er in paniek tegenin te zwem men. Daardoor raakte hij uit geput en kwam meer dood dan levend op het strand aan. Bad gasten dachten aanvankelijk dat er een lijk was aange spoeld en waarschuwden de politie. Een ambulance ver voerde de man naar het ge zondheidscentrum waar de le vensgeesten weer werden op gewekt NOORDWIJK De kotter Peder Ruby uit Scheveningen (SCH 31), die onlangs in een storm op het Noordwijkse strand terechtkwam zal in het weekeinde worden vlotgetrok- ken. Een dragline zal een geul graven voor ae gestrande kot ter en dan zal bij springtij op zaterdag worden geprobeerd de kotter weer in zee te krij gen. H' ril m». M 4 - De twee elftallen. GEMEENTE STEEKT MET VEEL GEHIJG EN GEPUF UNIVERSITEITSRAAD DE LOEF AF LEIDEN Veel gehijg, veel gepuf van twee elf tallen van nagenoeg onge trainde voetballers. De gemeenteraad speelde gis termiddag een voetbal wedstrijd tegen de uni versiteitsraad. En won. Werd bet vorig jaar 5-2, dit jaar toonde de leden van de gemeenteraad zich weer de sterkste. De score bleef beperkt tot 3-L De wedstrijd betekende de officiële opening van de nieuwe sportvelden van de Universitaire Sportraad aan de Wassenaarseweg. De vel den zijn aangelegd als com pensatie voor de velden aan het Piet Paaltjenspad, die moesten verdwijnen in ver band met de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. Nadat de aftrap was verricht door de voorzitter van het college van bestuur, mr. K.J. Cath van de universiteit, werd met veel energie en werklust in de tweede helft een stuk minder, de conditie speelde de voetballer duidelijk parten gepro beerd er wat van te maken. De voorzitter van het college van bestuur, mr. Cath, verricht de aftrap. Uitblinkers aan de zijde van de gemeenteraad waren poli tieman H. Mostert en de so cialisten J. Peters en R. Ei kerbout In de punt van de aanval zorgden de laatste twee voor menige gevaarlijke situatie rond het vijandelijk doel. Zij schoten beiden één maal raak. In het gemeente lijk doel stond VVD-er N. Lange rak, die prima keepte. Aan tactiek werd niet ge- Een gevaarlijke aanval van het team van de universi teitsraad wordt afgewend door CDA-raadslld J. Wa lenkamp. Politieman Mostert schiet hem te hulp. daan. ,JIet is net zoals in de Walenkamp. Het ging om de raad. We beginnen gewoon gezelligheid en de sportivi- en zien wel waar het schip teit Blessures deden zich dan strandt," aldus CDA-er J. ook niet voor. Losgelagen ei In het kader van een actie voor een voedings- en onder wijs in Colombia trad onlangs de popgroep „Het losge lagen ei" in studentensociëteit Catena op. Op deze avond werd ruim 2000 gulden voor het project opge haald. Ook werd het boekje ,JEen dood ge vlogen vogel tje" van milieu-activist Rob Wilstra ten doop gehou den. De groep hoopt in de komende maanden via dit boekje op een orginele manier het bedrag, dat tot dus ver is opgehaald nog aanzienlijk op te kl ikken. Het is de bedoeling dat dit met behulp van bet boekje ge beurt In het boekje staan teksten van Wilstra, korte verhalen en gedichten. De bedoeling is dat de lezer zijn naam in een hokje achterin het boekje invult vijf gul den overmaakt aan het goede doel en het boekje aan een vriend of kennis doorgeeft Wanneer de 100 be schikbare hokjes vol zijn, beeft bet boekje dus 500 gul den opgebracht voor het goede doel. ,JEen doodgevlo- gen vogeltje" is verkrijgbaar bij de Leidse boekhandel. Splendid Mood In het L VC aan de Breestraat 66 treedt morgen de groep „Splendid Mood" op. De groep verwierf de laatste maan den flinke bekendheid door hun uitstekende btlhne-act. Ze spelen popmuziek op een funky-reggae basis met puntgave zang. Een kaartje kost vijf gulden, leden van het L VC be talen drie gulden vijftig en de zaal gaat om negen uur open. Art-Tea-House Art-Tea-House 'De Oude Rijnbestaat vijfjaar. Om dit feit te vieren exposeert de galerie van zondag 30 augus tus tot en met 29 september met een expositie van lit ho's van Corneille en keramiek van Nick Fritz. De feestelijke opening om twee uur wordt muzikaal opge luisterd door de Hot Club Ghostnoot Bloemschikwedstrijden Mevr. Jellinghaus van de Akeleilaan 61 in Oegstgeest heeft de bloemschikwedstrijden gewonnen die enkele weken ge leden in het Waaggebouw werden gehouden. Zij werd ge volgd door mevr. E. van Maarel (Marnixstraat, Leiden mevr. Bouwman (Witte Singel, Leiden), mevr. Schenk (Moddermanstraat, Leiden) en mevr. Belzer (Krefeldlaan, Leiden). De aanmoedingsprijs in de jeugdklasse werd ge wonnen door mej. Marleen v.d. Meel uit Leiden. De win naars kunnen hun prijzen, bestaande uit VVV-geschenk- bonnen, afhalen bij het kantoor van de VVV aan het Leid se Stationsplein 210. De wedstrijden bloemschikken waren een onderdeel van de Jlloemenweek LEIDEN Twee maanden nadat de Leidse gemeenteraad besloot tot het per 1 januari 1982 opheffen van de Sport stichting (na die datum zal er een Direktie Sport en Recrea tie gaan functioneren) is deze week de discussie-nota in spraakorgaan voor de sport verschenen. De bedoeling van deze nota is dat de besturen van alle Leidse sportverenigin gen voor 17 oktober schriftelijk hun reactie op de nota ken baar maken aan het college van B en W. die dan zijn conclu sies aan de betrokken raadscommissie zal toezenden. De ge meente heeft met het uitbrengen van deze discussienota haar op 15 juni 1981 genomen besluit uitgevoerd waarin werd gesteld dat overleg met de sportverenigingen zou wor den geopend over de mogelijke instelling van een advies raad voor de sport, dan wel een sportraad. In het genoemde raadsbesluit van 15 juni is reeds een aantal punten genoemd waarbij een inspraakorgaan voor de sport be trokken moet worden. Als uitgangspunten werden indertijd reeds geformuleerd dat het inspraakorgaan een adviesorgaan aan het College en de gemeenteraad zal moeten zijn; dat in het inspraakorgaan de in Leiden uitgeoefende takken van sport een zetel krijgen; dat het inspraakorgaan gevraagd en ongevraagd advies kan uitbrengen en dat door het College advies zal worden gevraagd bij het voornemen tot besluiten over tariefmaatrege len, beleidsnota's, urenverdeling en nieuw- of verbouwplannen. In de nota worden voorts, conform de nota „Organisatorische vormen van plaatselijke overlegorganen" van de NSF, andere mogelijke taken van het toekomstige orgaan aangegeven. Na „grondige discussies" wordt vervolgens aan de besturen van de Leidse sportverenigingen gevraagd een enquete in te vullen waarin een keuze kan worden gemaakt uit een vijftal alternatie ven voor de vorming van een inspraakplan voor de sport. De mogelijkheden: een zelfstandige sportraad in de vorm van een stichting of een vereniging (federatie), „onderbrenging" van de sport bij de Stichting Welzijn Leiden, een gemeentelijk adviesor gaan voor de sport in de vorm van een gemeentelijke stichting of een gemeentelijk adviesorgaan voor de sport in de vorm van een gemeentelijke artikel 62 commissie. In de discussie-nota wordt de verenigingen de mogelijkheid ge laten een verzoek aan het College van B en W te richten een informatieavond over deze discussie-nota te beleggen. Indien meer dan 50 procent van de Leidse sportclubs voor 14 september, om een dergelijke avond verzoekt, zal die avond in de vierde week van september worden gehouden. ie 0M Ben W van Leiden Hai zich ernstige zorgen over jten &e wachttijden voor het toe kan n spraakprocedure die bij de behan deling van een aanvraag moet plaatsvinden en de te krappe per soneelsbezetting. Het college noemt het niet realistisch te ver wachten dat de behandelingster mijn verkort zou kunnen worden. Momenteel zijn ongeveer 500 bouwaan- vragen op het gemeentehuis in behan deling. Deze aanvragen belopen een to taalbedrag van 150 miljoen gulden. Het college heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van de CDA-gemeen- teraadsleden J. Walenkamp en M. Kokxhoorn. De twee vragenstellers wa ren van mening dat verkorting van de procedures belangrijke positieve gevol gen voor de werkloosheid en voor de bouwactiviteiten in Leiden zou kunnen hebben. „Wij zouden een versnelling van de be handeling van bouwaanvragen toejui chen maar dat behoort niet tot de reële mogelijkheden", schrijven B en W. De vertraging heeft» verschillende oorza ken. Regelmatig komt het voor dat aan vragen om te mogen bouwen verkeerd of niet compleet worden ingediend en in sommige gevallen kan geconstateerd worden dat de architecten zelf niet eens op de hoogte zijn van de Leidse bouw verordening. Terwijl het vroeger nog mogelijk was de bouwactiviteiten, voor uitlopend op een definitieve beslissing, alvast te starten na mondelinge toe stemming van de wethouder, moeten tegenwoordig tijdrovende procedures worden doorlopen. De aanvraag moet getoetst worden aan het bestemmings plan en de aanvraag moet de inspraak- kan worden ingekrompen", zo stelt hel procedures in. De laatste tijd wordt van college, diverse zijden aangedrongen op nog meer inspraakmogelijkheden bij de be- Het college is het echter niet met ae handeling van een bouwaanvraag. „Wij vragenstellers eens, dat de lange proce- willen er nadrukkelijk op wijzen, dat dures de mensen ervan zou weerhouden wij deze ontwikkelingen niet als nega- een bouwaanvraag in te dienen. „De tief beoordelen", aldus het college: „De hoge rentestand en de economische te- toename van het werk bij de behande- ruggang zijn hierop veel meer van in- ling van aanvragen wordt echter niet vloed", aldus B en W. Het college stelt gecompenseerd door een uitbreiding voor om in de raadscommissie ruimtelij- van het personeelsbestand. Zelfs is de ke ordening op zoek te gaan naar moge- vraag of het personeelsbestand in het lijkheden om enige vaart achter de af kader van de bezuinigingsoperatie wel wikkeling van de aanvragen te zetten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3