gehoordgezien Monique als storendelement op de middelbare school O lï! Presentator Sagan reist een miljoen jaar in verleden en toekomst TERUGBLIK hou fi het LJ scherm in het oog TELEVISIE VRIJDAG TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG RADIO/TELEVISIE LHDSE COURANT/ DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 PAGI1 Bakema dag. Hij verzorgt in zijn vrije tijd de tennisbaan in Vierakker, waar hij woont. Daar wiedt hij ook de tuin tjes van zijn buren en vult hij zijn tuiniervakbladen met geschreven bijdragen. Voor de radio hield hij met hetzelfde gemak gesprek ken met Blondje Debby Harris („o, bent u dat nou") en met Jan Raas, nadat deze Hinault een secondje had afgesnoept. Grote koppen in de krant dus, maar opa: „Wie bent u? Jan Raas? Nooit Van gehoord". Op 2 september staat hij voor het laatst in de uitzending. Vriend en vijand krijgen dan de kans opa Bakema op een voetstuk dan wel op zijn nummer te zetten. Opa is niet bang. Hij staat zijn mannetje. In die uitzending zingt hij ook zes popliedjes, die speciaal voor hem en door hem zijn gemaakt, zoals over zijn vrouw, over het celibaat van de topspor ter en over bejaarden, die men al te gemakkelijk weg stopt in tehuizen. Opa laat zich daartoe niet dwingen. Dat zingen van opa is nog een heel gedoe geweest. Hij kan nl. niet zingen. Hij heeft regel voor regel in een microfoon geblazen en handige technici hebben die brokstukken tot een rede lijk melodisch niveau aan elkaar geplakt. Richard Het is niet voor het eerst, dat we vernemen, dat er een grote vraag bestaat naar muziek van Richard Strauss. Hierbij staat deze Richard als voorbeeld voor alles wat men luchtige mu ziek noemt. Daarvan ko men tal van luisteraars te weinig tegen op de Hilver- sumse zenders, die dan wel gekleurd heten te zijn, maar volgens tal van luisteraars te weinig kleur bevatten. Op Hilversum 4 zitten ze vaak met het zware werk van gedegen componisten en op 3 huilebalken de deejees met hun pop en aanverwante zaken. Een le zer in de NCRV-gids lucht daarover zijn hart. De jeugd kan reeds jarenlang naar haar geliefde muziek op 3 luisteren. De liefhebbers van klasieke muziek heb ben tien uur per dag hun voorkeur op vier. Noodge dwongen thuis zittend had hij samen met zijn vrouw gerekend op veel lichte mu ziek. Muziek die opbeurt, de mensen door een beetje vro lijkheid op de been houdt. Maar nee, hoor, op Hilver sum 1 en 2 voortdurend veel gepraat. Hij wil operet tes, walsen en marsen ho ren, alle soorten beroemde volksmuziek. Maar dergelij ke luchtige muziek wordt zeer weinig uitgezonden. Daarmee voelt een zeer gro te categorie van Hilversum- luisteraars zich tekort ge daan. Juist de oudere luiste raars, die in het verleden van hun armoedje vaak contributie hebben betaald om de omroepverenigingen van de grond te krijgen. Als die nu vijf uur in de week de kans krijgen te luisteren naar hun geliefde muziek, dan is het veel. Die brief schrijver vraagt of het mo gelijk is, nu eens een zender aan te wijzen, 1 of 2, die de hele dag door niets anders uitzendt dan vrolijke wijs jes. Populaire melodieën. Daar kunnen een heleboel mensen hun hart eens ste vig aan ophalen. Henk Henk Elsink gaat samen kens zal worden bijgestaan met KRO-tv vijf tv-shows' door een gast. In zijn eerste opnemen, waarin hij tel- show half september zal Paul van Vliet zijn gast zijn. Zij treden gezamenlijk op in het Bussumse theater 't Spant. Later volgen meer dere shows, die allemaal op het scherm zullen worden gebracht. De opzet van Henk en diens gast en de KRO is dat deze shows een zekere levendigheid zullen ontlenen aan de aanwezig heid van een gast, die in staat zal zijn het bekende patroon van optreden van een man als Elsink te door breken en daardoor des te sterker uit te stralen. De daarbij ontstane crosstalks van woord en wederwoord moet het vuurwerk opleve ren die de shows voor de tv interessant maken. Diane We zagen Diane Lensink dezer dagen op het scherm in het korte tv-spel „Wie krijgt de kat?" Deze dochter van Ton en Henny Orri, ge trouwd met acteur Wim v.d. Grijn, speelde eerder bij Baal en Globe, maar ver dween toen van de planken. Zij wilde in alle rust haar eerste kindje krijgen en vervolgens ook nog iets doen aan de opvoeding, al dus lezen we in een inter view in de VAR A-gids. Zij heeft het als kind zelf mee gemaakt, dat zij meer door babysitters dan door haar eigen ouders werd groot ge bracht. Dat vindt zij eigen lijk ontzettend jammer. Ten eerste voor het kind. Wat betreft haar zooïitje zit dat zo in haar inborst. En ten tweede zeker ook voor de moeder, omdat er aan zo'n klein kind heel wat plezier te beleven valt. Zijn aller jongste jaren heeft haar kind nu achter de rug. Daarom heeft Diane het plan opgevat weer eens wat meer aan toneel en tv te gaan doen. Zij wil wat va ker op het scherm. Voor de goede orde zij hier gemeld, dat Marieke Middelkoop uit Breda dit voorjaar slaagde voor het HAVO-diplo- ma. We zien Marieke onder de naam Monique vanavond in de film „Het sto rend element" een hoofdrol spelen. Zij speelt en acteert tegelijkertijd zichzelf als het middelbare schoolmeisje, dat baalt van school, van orde en regel maat en van het maken van huiswerk. Een lastige leerlinge, aan wie de lera ren de handen vol hebben. Voortdurend commentaar ofschoon men het goed met haar voor heeft. Van dat meisje komt niets terecht weet iedereen en de film eindigt vaag met een halfgestoor- de slaap. Waar moet dat met haar heen, zo zal de kijker zich afvragen aan het slot. Zij moest toen nog examen doen, maar blijkt bij navraag inmiddels te zijn geslaagd. Een hele geruststelling voor de kritiese tv-kijkers, die zich vanavond wellicht een tikje zullen ergeren aan de onverschillige Monique, een nogal dwars meisje, dat meer op de gang staat dan in de klas zit en op die manier wat langer over haar HAVO doet. Het idee en de aanmaak voor deze film komt van de Kritiese Filmers uit Breda, een audio-visuele werkgemeenschap, die zich richt op onderwerpen, die met maat schappelijke veranderingen van doen hebben. Zo kwam ditmaal de middelbare school aan bod, waarover weinig opwek kende verhalen de ronde doen. De leraren zouden er door een hel gaan. En de leer lingen zoveel inspraak plegen, dat de do cent niet eens de kans krijgt aan het woord te komen. De KRO kreeg kennis van deze filmplannen en zag er heil in er geld in te steken. Zo goed trouwens als het departement van CRM. Zodoende ont stond een redelijk gaaf filmprodukt van Jozefien Fleuren en Michel Kapteijns. Zij zochten en vonden de gulden middenweg tussen speelfilm en documentaire, in elk geval eenwaarheidsgetrouw gehalte. Voor de hoofdrol hebben zij geen actrice willen vragen. De wens ging uit naar een meisje, dat zelf in die schoolse situatie verkeerde en bereid was er in de film haar mond over open te doen. Haar hou ding in de film ook te bepalen naar het gedrag, dat zij op school aan de dag legde. Met voor iedereen die school gegaan heeft de bekende taferelen: te laat komen, de leraar lik op stuk geven bij een verma ning of aansporing en luidruchtig de tas inruimen als de pauzebei luidt op het mo ment, dat de leraar zijn laatste woorden aan de les besteedt. Afreageren Maar niet alleen Monique krijgt volop ge legenheid af te reageren en te geven op het onderwijs, dat zij dan maar volgt om haar ouders een plezier te doen. Ook lera ren krijgen royaal de kans hun mening te zeggen over leerlingen als Monique, die op de huidige overvolle scholen bepaald geen uitzondering vormen. Men kan van Monique niet zeggen, dat zij onderwijs „geniet". Voor veel leraren is de pret er echter ook al lang van af. Eén doet een verhaal over een collega, die hij huilend in de leraarskamer aantrof, overmand door zijn emoties, door lastige leerlingen overprikkeld geraakt. Misschien dat jongere leraren het moeilij ker hebben dan de ouderen. De jongeren hebben zich ongetwijfeld met een zeker Marieke Middelkoop als de lastige leerlinge Monique tussen haar klasgeno ten. idealisme in dit werk begeven. Dat ver groot de kans op teleurstellingen door ont nuchtering. Zij verkeren bovendien in Duidelijk draagt de ene docent zijn leer stof boeiender voor dan de andere, maar ook als totaal hebben zij een stuk algeme- een tweeslachtige situatie. Thuis gaan zij ne ontwikkeling te bieden. En dat is dan met hun jonge kinderen om, die een en al juist waar Monique met een grote boog oor zijn als pa een verhaaltje vertelt. Lijn- omheen loopt. Daarin volgt de film haar recht daartegenover staat de toestand op door leraren met moeilijke woorden inge- school, waar tieners al het hoogste woord hebben als de docent nog niet eens aan de keuze van zijn stof toe is. wikkelde dingen te laten zeggen. Monique beschikt over een veel populairder woord keus en zal daarom zeker bij jongere kij- De beide filmers doorlichten deze zaken kers directer overkomen. Een bij dit alles helder, maar nemen geen standpunt in. Ogenschijnlijk lijken zij dan ook partij te kiezen voor Monique. Schijnbaar is er al les voor te zeggen, dat eén bijna-volwasse- ne begint zijn eigen weg te kiezen. Hen zit liever nog eens lekker om. echter de leerplichtwet dwars, die voor schrijft tot een bepaalde leeftijd klassikaal onderwijs te moeten volgen. Monique hecht niet aan de weetjes-kennis van kloppend beeld schijnt wel te zijn dat van de bezorgde en beredderende moeder, met de ene hand aan de wekker en de andere de ochtendthee. Monique draait zich Ook humor school. Zij slaat wel het nut van algemene ontwikkeling hoog aan en zegt bij voor keur te kijken naar voorlichtende tv-pro- De Kritiese Filmers uit Breda zijn er niet op uit voor amusement bedoelde films te maken. Wel zoekt men in de onderwer pen ook de humor, waardoor het verhaal gramma's. In deze film zet zij zich voor £makkeiijker ^1,. In die opzet zijn ze hpf tv-tnpctpl pIq AH T.anophpnt hp7icr ie J ,r het tv-toestel als Ad Langebent bezig is zijn „Brandpunt" te presenteren. Gemotiveerd Ook komt ter sprake de betekenis, de functie van de HAVO, een schooltype tus sen MAVO en Atheneum in. Overwegend wel geslaagd, waarbij ze dankbaar gebruik maken van het aandeel van Monique in deze film, die zich blijkbaar geeft zoals ze is, onverschillig en opstandig tegelijk. Met een eigen mening over alles, zelfs over dingen waarin ze op school liever geen les krijgt. Jammer dat in deze film geen woord komen daar terecht die te goed zijn voor WOrdt gegund aan leraresssen. Hoe reage- de ene schoolsoort en op de andere niet ren <-[je 0p wassende stroom ongere- thuis horen. Een leraar zegt het zo: „De intelligente leerlingen op de HAVO zijn niet gemotiveerd en die wel gemotiveerd zijn vinden de stof te moeilijk". Zeker speelt in dit alles ook een rol, dat geldheden in de klas? Kwijten zij zich met beheersing van de haar toevertrouwde taak of gaan zij zich te buiten aan extra vagant optreden? Heel openhartig wordt de leraar, die vertelt hoe de twijfel aan vele scholen teveel leerlingen tellen. De zichzelf hem bekruipen kan, wanneer hij school als leerfabriek, waarmee men geen van je leerlingen niet de aandacht krijgt persoonlijke betrokkenheid heeft. Ander- ^ie zjjn eigen lessen toedicht. Zo'n le-. zijds biedt dit ook de mogelijkheid voor raar moet dan bij zichzelf te rade en voor- leerlingen weg te duiken in de massa. mentaal erg sterk staan. Zo niet, dan Sommigen gaan hiermee echter zo ver, dat zij geheel en al uit het oog van de le- kan hij de klas als een hel ervaren. „Want als je de klas niet aan kunt, gaan de leer- raar verdwijnen. Werkten zij dan nog üngen het helemaal voor het zeggen krij- maar voor zichzelf, maar dat komt er met afleidingen als disco e.d. ook niet meer van. Met „This is the life I live" als ach tergrondzang. TON OLIEMULLER In het heelal bevinden zich meer sterren dan er op aarde zandkorrels zijn en wanneer we in plaats van een be paald ogenblik miljoenen ja ren lang de hemel zouden kunnen observeren, dan zou den we zien hoe sterren be wegen en evolueren en hoe constellaties andere vormen aannemen. Om dit sterren patroon te zien veranderen reist presentator Sagan in de Cosmos-aflevéring van vanavond een miljoen jaar in verleden en toekomst en cirkelt hij rond de Grote Beer om hem eens van een andere kant te bekijken. Voorts probeert dr. Sagan in deze aflevering met behulp van een „tijdmachine" aan de weet te komen wat er zou gebeuren, indien het verle den veranderd zou kunnen worden en reist hij naar Ita lië, waar Leonardo da Vinei werkte en student Einstein aan rijden op een lichtstraal dacht. Ned. I 22.10 uur. Galactica Luitenant Starbuck die op dracht krijgt een nieuw, super snel ruimteschip te testen, wordt tijdens zijn vlucht over vallen door een ruimteschip dat geleid wordt door een ver oordeelde. Starbuck komt dan terecht op een mysterieuze planeet waarvan, de totale be volking in gevangenschap zit Vastbesloten om zijn ruimte schip te heroveren, bereidt hij een „opstand" voor. Ned. 119.35 uur. Hallo, daar ben ik weer Jordan wordt gedwongen zijn slaapkamer te delen met zijn zus Angie, omdat deze niet langer de slapeloosheid van haar grootmoeder kan verdra gen. Jordan, op zijn beurt, vlucht voor zijn zusje en trekt in bij zijn vader. Maar ook op de „vrijgezellenétage" van zijn Dr. Carl Sagan, presentator van de populair-wetenschap- pelljke tv-serie „Cosmos". vader kan hij niet de nodige rust vinden. Ned. I 21.05 uur. Circus In de zevende aflevering uit deze Westduitse serie aandacht voor het in Berlijn gevestigde kindercircus Aramannt. Ned. II 18.59 uur. Vreemde vogels Trevor Howard als de oud-koloniaal In India. van haar ouders haar kind zonder verdoving ter wereld Oscar en Felix krijgen Martha wü brengen. Felix weet Mart- te logeren, die tegen de zin ha goed op te vangen, maar voor Oscar is het nog even Theater thuis Zoals we gisteren schreven vanavond het tv-spel „Ver lengd verlof" over het Engelse echtpaar Tusker en Lucy Smalley (Celia Johnson en Trevor Howard) dat in tegen stelling tot vele landgenoten India niet verlaat, wanneer het onafhankelijk wordt. Ned. II 21.30 uur. Lochem In de laatste aflevering uit deze drieluik over het Lochem Festival dat 28 mei jongstleden werd gehouden, een optreden van: bluesformatie Nine Below Zero en funkgroep Mother's Finest. Ned. II 23.00 uur. NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.55 Bereboot KRO 19.00 Kortjakje is weer beter 19.10 De Flintstones 19.35 Galactica 20.25 Het storend element 21.05 Hallo, daar ben ik weer NOS 21.55 De Haag vandaag 22.10 Cosmos NOS 23.15 Journaal 23.20 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 18.57 Journaal VARA 18.59 Circus. 19.25 Zeker weten VARA 20.27 Vreemde vogels 20.52 Achter het nieuws 21.30 Verlengd verlof 23.00 Het Lochem dauwtrappers festival izz NOS 23.30 Journaal 23.35 Nieuws voor doven slechthorenden ëaan I ■avon nmel op l relegi DUITSLAND 1 18.00 Erlese Verbrechen und r lose Morde. 18.10 Penmarrlc. Aktualiteiten. 19.45 Vater und {har v 20.00 Journaal. 20.15 Discussiep [reeg 21.15 Die Methode von Dr. Thaei. tf,i. Prof Fedders, tv-spel. 22.10 Rep 1 ge. 22.30 Aktualiteiten. 23.00 Fl portage. 0.35 Journaal. de lu ie oi DUITSLAND 2 late 18.20 Ungewohnllche Geschil von Roald Dahl. 18.57 Tip. oe" Journaal. 19.30 Muzikaal amusens was aprogr. 21.00 Aktualiteiten. 21.2(>losie portage. 21.40 Doc. 22.25 Schaf ten. 23.40 Journaal. il de v DUITSLAND WDR 3 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Verf. 19.00 Reportage. 19.45 Filmrep|l^C ge. 20.00 Journaal. 20.15 Das gi Spiel. 21.40 Fllmportret. 23.10 naai. N kir nsda Suri BELGIE NED. 1 18.30 Klnderfllmserle. 18.35 J^£ progr. 19.00 Tekenfilm. 19.07 Uit ding door derden. 19.37 Medei gen en Morgen. 19.45 Nws. ;ng j Prnntchniu 91 nn Actualiteiten 5 0UW1 afv BELGIE NED. 2 18.30 Kinderfilmserie. 18.35 Je progr. 19.00 Tekenfilm. 19.07 Ui ding door derden. 19.37 Medei gen en Morgen. 19.45 Nws. Doe. serie. 21.05 Doe. BELGIE FRANS 18.00 Tekenfilms. 18.30 Doe. Regionaal magazine. 19.25 Wei richt. 19.30 Nws. 19.55 Inforrr progr. 20.20 Les egouts du par 22.10 Fllmrubr. 23.10 Nws. en bericht. )VI NEDERLAND 1 NOS NOS 13.00Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journaal en aktualiteiten. 10.23 Muzikaal progr. 11.55 Reportage. 12.40 Aktueel magazine. 12.55 Perso- verz. 13.00 Journaal. 16.15 Journaal.' DUITSLAND 2 10.00 Journaal en aktualiteiten. Muzikaal progr. 11.55 Repor 12.40 Aktueel magazine. 12.55 Pi verz. 13.00 Journaal. 15.00 Kindi kantleprogr. 16.45 Journaal. Reportage. 17.40 Gevarieerd pro DUITSLAND WDR 3 7.35 Gymnastiek. 8.05-12.35 16.30-17.30 Schooltelevisie. HILVERSUM 1 S) Leger des Hellskwarller. 19.02 (S) De wereld zingt Gods lof. 19.53 (S) Om nooit te vergeten. 20.03 (S) Concert door Joop Brons op het orgel van de Hooglandsekerk te Lelden. 20.35 (S) Literama-donderdag. 21.02 Op de vrije toer. 22.02 (S) Hoogtepun ten uit musical en operette. NOS. 23.00 Nws. en mededelingen. 23.04 (S) Met het oog op morgen. KRO 0.02 (S) Re-lax-ez- •vous. 1.02 (S) Niemandsland. 6.02 (S) Van lessen klaar wakker. TING. AVRO rlsch. (S) Sir 18.35 Gesprekken met vrou lefpi 18.50 Licht klassiek 19.00 "t Is I j .20 (S) In de kaart gespeeld. klc ebra lOUi) iris' Pas et I tóe HILVERSUM 3 NOS 18.04 De Nationale Hitparade, jam 19.02 Poster. 20.02 Ferry Maat\ Show. 22.02 Ses|un, jazz en blues i Putten met LP-werk. TTlCt tooi wes sterbank. 12.03 (S) Muziek uur tot uur. 13.03 Echo. 13.15 (S) °icht 105 's zomers. 15.02 (S) Tussen wal en schip. 17.57 Mededelin- Nws. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Waterstanden. 9.15 Express VPRO. NCRV 10.30 On der Schooltijd. NOS 10.45 Werkbank. AVRO 11.00 Bulten. TROS 11.20 Week In - week uit. 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.36 Aktua. NOS 13.00 Nws. 13.11 Meer over minder. 14.45 t kan van nut zijn. 15.30 Van onze redaktle. VOO 17.00 (S) Info-radlo. 17.30 Nws. HITOtStfM 'oder heel uur nieuws. EO nHV Ronduit op drie. 8.i 0b. 9.03 De muzikale rO 10.03 Rondult-extra. NCRV P°P non st°P- 12.03 Goei dag. 12.15 Weerpraatje. 14.02 Tipparade. 15.20 Popjournaal. Top 40. 16.45 Concertnws. Slek. 9.00 Nws. 9.02 Muzl( Jrl|dagmorgencotam I Muziek voor n 0111 2.00 Nws. EO 13.00 VOO 11.00 Muziek v sieke klankjuwelen. 14.00 Nws. perspektief. 14.20 Orgelbespeling. Plaat-praat. VPRO 15.00 Muzlek- RVU NOS 17.00 Waar zijn we mee l De kijker zat gisteren in de avondschool. Er viel zo 't een en ander te leren. Om te be ginnen in de 15de aflevering van de schoolkrant, een goed gemaakte serie waarin ge speelde scenes en didactische toespraakjes elkaar afwisselen. Dit keer over een schoolmeisje dat totaal uit haar doen is om dat ze zwanger bleek te zijn. Merkwaardigerwijs behandel de Veronica later op de avond een soortgelijk probleem. Toe val, of wat dan ook pleegt in de programmering nogal eens toe te slaan. Ook de vraagstel ling hoe je zulke toestanden moet tegemoettreden week niet veel van elkaar af. Het verschijnsel van het kinder moedertje behoort in onze sa menleving niet tot de uitzon deringen. Zowel de school krant van Ikon als Veronica belichtten de Amerikaanse versie, knoopten er wel me ningen en oplossingen vanuit Nederlands standpunt aan vast. Vooral uit de documen taire van Veronica bleek men er in de States mentaal beter op geprepareerd te zijn. Hier probeert men zulke schande nog dikwijls zoveel mogelijk binnenskamers te houden. Zulke documentaires dragen in elk geval bij tot de blikver- lok loc ruiming. Ook heel leerza was wat Kenmerk had te i tellen over de vele verborf gevaren der pesticides, zijn bestrijdingsmiddelen in het westen zijn verbod wel onder meer door de SI naar de Derde Wereldlai worden geëxporteerd, waar ze dan weer in de vo van besproeide levensmid len en genotsartikelen tei11 keren en dan niet zonder scfn delijke werking zijn. Bij koop van pesticides heerst altijd onbegrijpelijke we loosheid. De voorschriften zake zijn dikwijls gebrek) Er wordt soms met verkee zending. De cijfers liegen niet om. Elke minuut wordl in de derde wereld ierm door pesticides vergiftigd. Kenmerk had Shell uitge^' digd aan het programma r(n te werken, maar die vo< daar niet voor. Ook o volksgezondheid zou stra j. controle moeten uitoefei de) aldus een biochemicus. amusement viel er deze avi verder niet te beleven. V lenstein in die voortreffel serie van zijn naam kv- moorddadig aan zijn eind daarmee dus ook de serie i HERMAN HOFHUIZ J Zon levert energie voorkunstproje DEN HAAG Op zondagmiddag 6 september zal van 12.0 16.00 een kunstprojekt plaatsvinden in de tuin van het Ha Gemeentemuseum. Het is ontworpen door de Haagse kunsten Bander van Ierland en is getiteld 'Sun Art Kit'. De toegang gratis. Sun Art Kit is een installatie-performance, waarbij ter pla lei opgestelde zonnepanelen de energie leveren voor een 'om ti< zoekruimte'. Deze ruimte bestaat uit een vier meter hoge p) Vj mide van alluminium en perspex, waarbinnen zich div< ïll voorwerpen bevinden. De performance symboliseert met beh van deze installatie verschillende aspecten van het menselijk staan. Centraal daarbij staat de relatie mens-zon. 1 fin Opa Bakema pakt zijn bie zen uit de ether. Op woens dag 2 september neemt hij afscheid van KRO-radio, waar hij elke woensdagoch tend in de weer was met het leveren van zijn visie op het gebeuren in zijn naaste omgeving. Hij bleek een meester in humoristische versprekingen en laste pau zes in waar hij meende een moeilijk woord in zijn tekst niet over zijn lippen te kun nen krijgen. Zo stoethaspel- de hij van week tot week verder, maar het was wel altijd in de roos en raak wat hij te melden had. Opa Ba kema heet in werkelijkheid Johan Nijenhuis, telt de aanvallige leeftijd van 68 jaar en houdt zijn hoofd nog helder bij de dingen van de

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2