(Bowuvnt Steeds meer wanbetalers; bedrijven in problemen iubbers praat irenlang met 'e Gaay Fortman ANGOLA ROEPT HULP VN IN Contract onderzeeërs Taiwan nog niet rond iinini Sparta en FC Twente op kop in eredivisie Donderdag 27 augustus 1981,7 le jaargang no. 22050 f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden, Poetbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lo6se nummers 0,70. Actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" met uitgebreide reportage over gifschandaal in Krimpen aan den IJssel (Ned. II 20.52 uur). Brits tv-spel „Verlengd verlof" over echt paar dat onafhankelijk gewor den India niet wil verlaten (Ned. II 21.30 uur). Wolkenvelden, middagtempe- ratuur rond 21 graden, weinig wind. Zon op 06.43, onder 20.39 uur. Scheveningen hoogwater 01.43 en 14.38 uur, laagwater 10.00 en 22.34 uur. Isbisschop bt op tot ■periode dertig dagen SCHAU Terwijl de Dingen in Polen tussen ije vakverbond Solida- t en de communistische over de vrijheid van natie steeds hoger op heeft de Poolse pri- aartsbisschop Jozef jsp, in een toespraak in devaartsoord Czesto- i de bevolking opgeroe- ot dertig dagen rust en Het is de eerste maal ien kerkelijke leider een klijk beroep doet op de tjen die met elkaar in liet zijn. peid er gisteravond van in de pers een iagne van laster te voeren [ongekende omvang sinds stus 1980, die erop gericht B loop van de gebeurtenis- i Polen om te keren". De I wil een nieuwe strategie kikelen om de aanvallen !de communistische partij ren. s nog niet duidelijk of So- liteit een zesdaagse staking kranten wil doorzetten ilsnog van de overheid ge- te krijgen dat rij vaste krijgt in de Poolse me- iVandaag overlegt de bond jde partij. Inleider Kania waarschuw- |at Polen op weg is naar I „ontploffing", als er aan [protestacties geen einde Kania wilde niet toege- de eis van Solidariteit jegang in de media. „De ten, radio en televisie zijn raileen belangrijk om de jeke opinie weer te geven, r ook een middel om die leiden dat het socialisme land wordt versterkt. een apolitiek karak- i de kranten af. Rolstoel- driedaagse Met zestig deelnemers is gisteravond in Arnhem de eerste Nederlandse rolstoel- driedaagse van start gegaan. Per dag moeten de deelnemers een afstand van zes kilpmeter afleggen. Telefoonmenu DEN HAAG Naast het weer, het nieuws, en de tijd kan men per 29 augus tus ook telefonisch ant woord krijgen op de vraag: Wat zullen we eten Wie vanaf die datum nummer 020-21.91.21 draait, krijgt een dagelijks wisselende menusuggestie te horen, samengesteld door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Het menu be staat steeds uit twee gan gen: voorgerecht plus hoofdgerecht of hoofdge recht plus nagerecht. Van één wordt het recept gege- Italiaanse politie onderschept voor 70 miljoen aan hasj BARI De Italiaanse po litie heeft aan boord van een Libanees schip in de havenstad Bari een grote hasjvangst gedaan. De ge vonden hoeveelheid drugs heeft een marktwaarde van meer dan 70 miljoen gulden. Volgens de politie was het schip op weg naar Frankrijk, Nederland en Duitsland. De bemanning, twee Italianen, drie Liba- nezen en een Turk zijn aangehouden. Zwijn op zee SAINT-TROPEZ Twee vis sers uit het Zuidfranse Gogo- lin keken gistermiddag vreemd op toen zij naast hun boot, die zo'n 300 meter uit de kust lag, plotseling een zwem mend wild zwijn ontdekten. Het dier was waarschijnlijk om aan een of ander gevaar te ontkomen in het water gerend en weggezwommen. Toen het dier terug naar de kust tracht te te komen bleek de stroming te sterk. De vissers grepen het zwijn vast en sleepten het naar de kust. Bij aankomst bleek hun inspanning tevergeefs: het zwijn was inmiddels door uit putting overleden. BETALINGSTERMIJN VAAK OVERSCHREDEN UTRECHT Ongeveer 15 procent van de bedrijven in Nederland wordt momenteel gedwongen aan vullende kredieten bij de banken aan te vragen omdat openstaande rekeningen de laatste twee jaar steeds later worden betaald. Uit een onderzoek van NMB-Heller te Utrecht blijkt dat de overschrijding van de betalingstermijnen momen teel gestegen is tot 24 A 25 dagen; dit is zeker 10 procent meer dan in 1979. De trage betaling kan de liquiditeit van de schuldeisende bedrijven ern stig aantasten. Volgens het Neder lands Instituut voor Creditmanage- ment heeft dit al geleid tot faillisse menten van verschillende bedrij ven. Uit een onderzoek van NMB-Heller in elf branches kan volgens directeur H.C.A. Groe nen worden geconcludeerd dat de betalings discipline terugloopt. Voor een deel schrijft hij dit toe aan „het spel om bij de hoge rente stand zo lang mogelijk met betaling te wach ten, maar voor een ander deel is het ook pure armoede dat men niet op tijd kan beta len. De grens tussen beide oorzaken is echter voor ons erg moeilijk vast te stellen". NMB-Heller, een 50 procents dochter van de NMB en voor 50 procent in handen van het Amerikaanse Hellerconcern- behandelt debi teuren-portefeuilles en verzorgt de debiteu ren-financiering. „Wij hebben 70.000 debi teuren in onze administratie met een omzet van 1,7 miljard gulden, zodat we wel een goed overzicht hebben van wat er zich op de Nederlandse betalingsmarkt afspeelt". De heer Groenen noemt overigens de conclusie van het Instituut voor Creditmanagement apert overdreven als zou de overschrijding- van de betalingstermijnen nu al boven de 50 dagen liggen. Uit het onderzoek is ook gebleken dat de ju ridische incasso van schulden via deurwaar ders enorm toeneemt om toch maar zo snel mogelijk het verschuldigde geld binnen te krijgen. SEN" VAN CDA MOET „JA" WORDEN (Van onze parlementaire redactie) HAAG CDA-onderhandelaar bers heeft gisteren met informa- De Gaay Fortman gesproken over (elijkheden om het „neen" van zijn |Jjp tie tegen een kabinet met PvdA en i om te buigen tot een „ja". Lubbers, vandaag ook tot voorzitter van de A-fractie zou worden gekozen, liet doorschemeren in zijn antwoord op vraag, waarom hij bijna vier uur bij de informateur was geweest. ochtend ontving De Gaay Fortman de erhandelaars van PvdA en D'66, Den i en Terlouw, om ook van hen te horen zij zich het verloop van de kabinets- tie voorstellen. De PvdA stelt zich :1 op het standpunt dat er over het de formateurs Kremers en Van jn bereikte concept-accoord niet meer -jrhar.deld kan worden. Officieus geeft p echter toe dat Den Uyl „om Lub- en De Gaay Fortman te helpen" wel bereid is tot één of meer conces- met name op sociaal-economisch ge bied. De verwachting was dat nog van daag, of uiterlijk morgenochtend, het ge zamenlijk overleg van informateur en alle drie onderhandelaars zou worden hervat. Het veranderen van het standpunt van het CDA („een politiek feit, waarmee we rekening moeten houden") noemde Lub bers, op dat moment nog waarnemend fractievoorzitter, „de hoofdzaak" van zijn gesprek met De Gaay Fortman. Ook sprak hij van een „fundamentele kwes tie". Het formele doel van Lubbers' be zoek aan de informateur was het doen van de mededeling dat de CD A-fractie be reid is om met PvdA en D'66 verder te onderhandelen over het gezamenlijk vor men van een kabinet. Voorlopig denken de christen-democraten daarbij aan een parlementair kabinet met een zodanig re geerprogramma dat lijsttrekker Van Agt daarvan premier wil worden. Andere mo gelijkheden kunnen pas aan de orde ko men' als de fractie daarover eerst is ge raadpleegd. Pagina 9: Den Uyl wil begroting *82 aanvaarden popconcerten Italiaanse izernes Wan onze correspondent Cees Manders) pME Om de weer- nd bij de Italiaanse geren tegen het leger verminderen, worden \ortaan in kazernes •oncerten gegeven p voor iedereen toegan kelijk zijn. Bovendien gorden legervoertuigen gezet om de voorname- k jonge bezoekers op te 'alen en weer naar huis brengen. Het eerste \ncert, dat van de zeer pulaire groep Pooh, s een succes. Meer dan JO.OOO jongeren, soldaat i burger, woonden het meert bij. Het idee om ia lokkertjes als popcon- erten de Italiaanse jeugd 'at meer vertrouwd te aaken met het militaire 'ven is afkomstig van de acialistische minister 'an defensie Lagorio. De Popconcerten kunnen er 'olgens hem toe bijdra- en dat het isolement 'an de kazernes wordt doorbroken. Bad in de bouwput Werkers aan de pijlerdam in de Oosterschelde nemen een verfrissend bad in het zeewater dat vanaf gisteren de bouwput binnenstroomt. Over drie weken zal de bouwput zo ver zijn volgelopen dat slechts de toppen van de pijlers boven water uitsteken. Later worden de bouwwerken met het hefschip Ostrea op hun plaats gebracht. LISSABON Angola heeft gisteravond gevraagd om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad voor een debat over de Zuidafrikaanse in vasie in Angola. Reden voor het verzoek is de verslechte rende situatie „in de afgelo pen vierentwintig uur in de zuidélijke provincies". In een verwijzing naar de mo gelijkheid de twintigdui zend man Cubaanse troepen in Angola in de strijd te werpen vraagt Angola de Veiligheidsraad „maatrege len te nemen die een botsing van grotere afmetingen kun nen vermijden". De Zuidafrikaanse minister president, Pieter Botha, heeft gisteren voor het eerst offi cieel bevestigd dat het Zuid afrikaanse leger gevechten le vert met Angolese regerings strijdkrachten. Voor het parle ment in Zuid-Afrika noemde hij berichten over een rechts- streekse Zuidafrikaanse inva sie in Angola echter overdre ven en een „absoluut foutieve weergave van de feiten". Tot nu had men in Zuid-Afrika gezegd dat het Zuidafrikaanse leger vrijheidsstrijders van hel SWAPO achtervolgde die in het aan Angola grenzende Na mibië actief zijn. Pagina 9: vervolg Justitie houdt namen Iraanse studenten geheim DEN HAAG De Nederland- se justitie heeft de Iraanse stu denten die eerder deze week trachtten de ambassade van hun land in Den Haag te be zetten beloofd, dat hun identi teit geheim wordt gehouden. De bezetters waren bang voor represailles bij terugkeer naar hun land of vergeldingsmaat regelen tegen nog in Iran ver blijvende familieleden. De stu denten, zestien uit West-Duits- land en twee uit Frankrijk, zijn inmiddels ons land uitge zet. DEN HAAG Het contract over de leve ring van twee onderzeeërs aan Taiwan, dat eigenlijk twee maanden geleden had moeten worden ondertekend, is nog niet rond. Vol gens Rijn-Schelde-Verolme (RSV) verlopen de onderhandelingen tot nog toe goed, maar kan er nog geen datum van ondertekening genoemd worden. RSV wilde zich niet uitlaten over de eventuele weerslag van de besprekingen over een nieuw kabinet op de onderhandelingen. In Den Haag wordt niet uitgesloten dat Taiwan afziet van de order als PvdA en D'66 in het nieuwe kabinet komen. Deze partijen hebben zich in de Kamer destijds tegen levering uitgesloten. Diplomatie ke kringen in Den Haag achten het zeer wel mogelijk dat Taiwan nooit serieus van plan is geweest onderzeeërs te kopen, maar slechts door belangstelling voor de vaartuigen voor te wenden, de Chinees-Nederlandse betrekkingen heeft willen schaden. Hetgeen gelukt is. Want zonder dat Taiwan zich tot nog toe op enige wijze heeft gebonden, zijn de diplomatieke be trekkingen tot het laagst mogelijke niveau, dat van kantoren van zaakgelastigden, terugge bracht Talrijke andere contacten met de Volksrepubliek staan op een laag pitje. Amerikaans verkennings vliegtuig beschoten WASHINGTON Een Amerikaan verkennings vliegtuig is volgens het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren beschoten door een vanuit Noord-Ko- rea afgevuurde raket De luchtdoelraket miste het verkenningstoestel van het type SR-71 op enkele kilo meters. Het toestel kon na het incident veilig landen. De precieze omstandigheden rond het incident moeten nog worden onderzocht. Het toe stel zou boven Zuid-Korea en in internationaal luchtruim hebben gevlogen en het Noordkoreaanse luchtruim niet Rebben geschonden. Geen krant ontvangen? Bal tusaen 18.00 en 18.00 uur nummer 071-122248 en per epeclale koerier wordt de krent alenog nabezorgd. DEN HAAG Voetbalminnend Nederland beseft sinds gisteravond plotseling, dat het dit seizoen te maken heeft met een zeer bijzondere competitie. Landskampioen AZ '67, dat na drie ronden ai soepeitjes de weg naar een volgende titel leek te hebben gevonden, werd gisteravond op eigen terrein volkomen weggespeeld door Go Ahead Eagles: 1-3. Als in een soort complot met de Deventernaren leidden op hetzelfde moment Sparta, FC Twente, Haarlem en Roda JC de andere nationale „topploegen" naar de guillotine. Sparta trok naar de Kuip en liep stadgenoot Feyenoord na twee tegentreffers vervolgens viermaal voorbij: 2-4. FC Twente won thuis met 2-1 van Ajax, terwijl Haarlem het bezoekende PSV met 4-3 doofde. Roda JC klopte FC Utrecht met 2-1. Na afloop van het duel PEC Zwolle-FC Den Haag (2-2) werden bij rellen 42 voornamelijk Haagse supporters opgepakt, van wie zeven een proces verbaal kregen, (zie verder de sportpagina's) Kritiek op jaarkaart NS DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Frits Castricum (PvdA) heeft in schriftelijke vragen aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat kri tiek geoefend op wijzigingen in de betalingsregeling voor de NS-kortingskaart. Met ingang van 1 oktober kan niet langer per maand betaald worden, maar moet het bedrag voor een vol jaar in een keer wor den voldaan. Hierdoor zullen mogelijke gebruikers van de kortingskaart worden afge schrikt. Ook de verminderde mogelijkheid om het abonne ment voortijdig op te zeggen staat het kamerlid niet aan. „Dochters van DES" willen onderzoek naar groeihormoon AMSTERDAM Er moet een onderzoekscommissie komen voor het opstellen van richtlijnen voor de be handeling van vrouwen en mannen van wie de moeders tijdens de zwangerschap met het inmiddels verboden hormoon DES zijn behan deld. Dit groeihormoon, dat tussen 1951 en 1975 werd toe gediend als een miskraam dreigde, verhoogt de kans op bepaalde vormen van kan ker en onvruchtbaarheid. Aanstaande zaterdag wordt tijdens een vergadering in Utrecht van de inmiddels ge vormde actiegroep „Doch ters van DES" op de instel ling van zo'n onderzoeks commissie aangedrongen. In de Verenigde Staten heb ben vrouwen al processen aan gespannen tegen de producen ten van Ket groeihormoon di- ethystil-bestrol. Het middel is in Nederland overigens ook gebruikt door veehouders die de groei van hun runderen wilden bevorderen. Volgens de actiegroep zijn totaal circa 7000 moeders met het hor moon behandeld. Een goed overzicht kan echter niet wor den gegeven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1