Brutaliteit Go Ahead loont FC Den Haag vol lef Vechtlust basis zege FC Twente Sparta kan het ook zonder Van der Gijp GOEDE BIJDRAGE NICKY MORGAN IN GELIJKSPEL TEGEN PEC ZWOLLE DRT LHDSE COURANT /T. DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 PAGINA 13 MAAR Tien minu- voor het einde van AZ Go Ahead Eagles gaf irg Kessler ruiterlijk dat de Alkmaarse ploeg r de bescheiden formatie Deventer was verslagen, iner Bob Maaskant van Ahead kwam bij de id van 1-3 de dug-out uit lakte de nummerborden René Smit en Leen de :y te wisselen en kreeg een hand van de coach AZ als teken dat de jd was gestreden. Go :ad Eagles had op deze indende voetbalavond alleen zichzelf, maar vriend en vijand ver- 67, de landskampioen die ig jaar vrijwel louter suc- ien had geboekt werd op ^n terrein door Go Ahead lies zelfs vernederd. De doelpunten van Vos- bp, Körver en Hazelhekke ;en geen toevalstreffers. j Ahead Eagles was beter, Iker en wilskrachtiger. De technische klasse van [67 was ontoereikend om (brutaliteit van Go Ahead gles te verslaan. De Deven- ploeg speelde lefvoetbal en zich niet intimideren. De irwinning van 3-1 was jer dan verdiend, het arme- ige en matte AZ'67 was sloos verslagen. zonder Kristen Nygaard, ;on met een fel offensief slechts twee minuten irde. Go Ahead Eagles :p toen in en counterde -Hans Voskamp, vervanger evenr de uit vorm zijnde Leen Goey, rondde zijn solo af schoot de bal onder doel- brak fcan Treytel door tegen de :ki@s U De terugspringende bal Item weer bij Voskamp te- tht. De Deventer midden- lder schoot de bal nu wel in -1). Coi Deventer ploeg kreeg door vroege doelpunt meer lef nam zo waar het initiatief. een ijzeren greep op de Alk maarse ploeg had. De Alkmaarse aanvallen, die via Arntz en Peters toch wel gevaarlijk waren, liepen steeds stuk op de sterke De venter defensie. Na een kwar tier moest Go Ahead Eagles iets terugnemen. De pure klasse van AZ zorgde voor een Alkmaars overwicht. De dreiging van de gelijkmaker hing in de lucht. Uit een schot van Hugo Hovenkamp be landde de bal op de vuisten van doelman Endeman. Drie minuten later kreeg AZ'67 dan toch de gelijkmaker. Een hoekschop van Jos Jonker in de 23ste minuut werd door Spelbos verlengd, waarna Kees Kist de bal langs Ende man schoot (1-1). De ploeg van trainer Maas kant liet zich niet door de ge lijkmaker en het veldover- wicht van AZ intimideren. De brutaliteit waarmee Go Ahead Eagles in het veld stond, kreeg in de 26ste mi nuut opnieuw een bekroning. Woudsma lanceerde Körver, die razendsnel langs de lijn dribbelde, en met een keihard schot Eddy Treytel passeerde (1-2). AZ was weer terug op af. Zes minuten voor de rust kroop Go Ahead Eagles door het oog van de naald. Martin Koop man haalde in het strafschop gebied de doorgebroken Kees Kist onderuit. Scheidsrechter Bosman legde de bal niet op de witte stip, maar op de rand van het strafschopgebied. De vrije trap van Jonker ging suizend langs de Deventer de fensiemuur. En ook rakelings langs Jan Endeman, die een minuut later met een tijge rachtige sprong een kopbal van Pier Tol uit het doel ran selde. Go Ahead Eagles hield dapper stand en kon ver moeid, maar tevreden met een voorsprong van 2-1 gaan rusten. die door het enthousiaste pu bliek met applaus werden be* loond. Franz Oberacher had de populariteit van de ver trokken Oostenrijker Kurt Welzl ineens overgenomen. Go Ahead Eagles liet AZ'67 echter uitrazen en ging weer over tot countervoetbal van uit een versterkte defensie. Deze tactiek gaf AZ veel mo gelijkheden om sterk aanval lend te spelen. Arntz, Metgod, Kist, Oberacher en Tol kwa men voortdurend oog in oog te staan met uitblinker Jan Endeman, die met vertra gingstactiek het spel van AZ '67 probeerde te ontregelen. Arnold Back moest echter in de negende minuut de bal, na dat Endeman door een kopbal van Kist was verrast, van de lijn halen en ook Witbaard, Woudsma en Oude Wesselink moesten in dit Alkmaarse of fensief Endeman helpen. In de achttiende minuut coun terde Go Ahead ""opnieuw, Kees van Kooten tikte de bal naar Hazelhekke, die keihard langs de falende Metgod in schoot (1-3). De voorsprong van 3-1 tegen het aanvallend sterke maar defensief zwakke AZ'67 veranderde bij Go Ahead Eagles de brutaliteit in hoogmoedig voetbal. De hoog moed van de Deventenaren ging wel ten koste van de pre cisie. Slordige terugspeelballe tjes en nonchalant plaatsen brachten de ploeg onnodig in gevaar. AZ' 67 was echter machteloos. WIL VAN DER PLAS scoreverloop: 3. Voskamp 0-1; 25. Kist 1-1; 28. Körver 1-2; Hazelhekke 1-3; scheidsrechter: Weerink; toe schouwen: 7500. AZ '67: Treijtel; Reijnders (Obera cher), Spelbos, Metgod, Hovenkamp; Arntz, Peten, Van der Meer, Jon ker; Kist, Tol. Go Ahead Eagles: Endeman; Koop man, Back, Oude Wesselink, Witb aard; Woudsma, Voskamp, Smit (De Goeij); Körver. Van Kooten, Hazel hekke. VVI g geen drie minuten later, Meer snelheid ste Gerdo Hazelhekke een ieke kans. De ex-speler van Georg Kessler probeerde in 1. 71, igeningen speler schoot te- de tweede helft meer snelheid "■«f i de wisselvallige Eddy in de ploeg te brengen en liet eytel aan. Twee kansen Reynders in de kleedkamer inen acht minuten en dat achter. De nieuwe aanwinst ■looft s een ongekende weelde Oberacher (ex-FC Nürnberg) >r Go Ahead Eagles, dat in maakte zijn debuut en deed begin niet alleen aan aan- dat met enkele snelle dribbels °- lend, maar ook defensief en listige schijnbewegingen, Van der Meer neemt een snoekduik over doelman Endeman van Go Ahead Eagles. ROTTERDAM Sparta heeft René van der Gijp helemaal niet nodig. Tot die wel licht wat overmoedige conclusie konden vele van de ruim 22.000 toeschouwers gister avond in de Kuip komen bij het gadeslaan van de nederlaag waarop Feyenoord werd getracteerd: 2-4. Mocht die toch wat onver wachte maar daarom niet minder verdien de triomf van de formatie van Barry Hug hes Sparta tot grote tevredenheid stemmen, in huize Van der Gijp zal het resultaat met gemengde gevoelens zijn aangehoord. „Wacht maar tot Sparta na vier wedstrij den onderaan staat; dan komen ze wel met hangende pootjes naar René toe", zou vader Wim van der Gijp zich in een wat overmoe dige bui hebben laten ontvallen. De reali teit is heel anders: Sparta bevindt zich in de hoogste regionen en zoals er gisteren tegen Feyenoord werd gespeeld kan de Spangen- ploeg inderdaad Van der Gijp missen als kiespijn. Feyenoord heeft aan deze ontwikkeling een stevig handje meegeholpen. De ploeg van trai ner Vaclav Jezek, die steeds meer grijze haren moet krijgen van het spel van zijn pupillen, verspeelde een uiterst comfortabele voor sprong van 2-0. Die was bij de rust al bereikt, maar vormde geenszins een afspiegeling van het spelbeeld. Sparta, dat opnieuw brutaalweg met vier aanvallers opereerde, suste zijn tegen stander in het eerste kwartier na de hervatting volledig in slaap, waaruit de equipe uit Rotter dam Zuid met twee tegentreffers binnen drie minuten hardhandig werd gewekt. Toen kon Feyenoord niet meer omschakelen, moest de vlak vóór de gelijkmaker geblesseerd geraakte libero André Stafleu vervangen en raakte ver volgens dermate gedesorganiseerd dat Sparta nóg tweemaal kon toeslaan. Waarmee ook Feyenoords tweede wedstrijd voor eigen pu bliek in een desillusie eindigde, nadat eerder al zeer teleurstellend was geacteerd tegen FC Den Haag. Conclusies Die wedstrijd had Barry Hughes óók gezien en de publiciteitsbewuste Britse oefenmeester zei toen al zijn conclusies te hebben getrokken. „Ik zag toen al dat er geen enkele reden zou zijn om tegen Feyenoord vanuit de verdedi ging te gaan spelen", deelde Hughes uiterst op gewekt mee. „Vorig jaar hadden we met Geels en Van der Gijp een counterploeg. We moeten nu noodgedwongen anders spelen". En dat an ders bleek niet alleen behoorlijk attractief, maar vooral effectief. Feyenoord heeft zich er ondanks de voorsprong van 2-0 bij de rust geen moment goed op kunnen instellen. „We waren op alles voorbereid", deelde Jezek desalniette min na afloop mee. „Dat ze met twee, drie of vier spitsen zouden spelen. Maar Sparta heeft ons op inzet en organisatie afgebluft. Ik had de indruk dat we vanaf de eerste minuut van de tweede helft vergaten te voetballen". Dit toch niet onbelangrijke facet om een wed strijd, zelfs als je daarin met twee doelpunten verschil leidt, te winnen werd echter voor een groot deel in de hand gewerkt door Sparta. De Kasteelclub wekte de indruk zich bij de situa tie neer te leggen, er werd niet nadrukkelijk aangedrongen en het duurde exact een kwar tier vóór de eerste echte aanval tot stand kwam. Maar die was wel meteen raak. Van Tiggelen rondde op fraaie wijze koppend een messcherpe voorzet van Meijer af. Feyenoord kreeg geen gelegenheid om de attentie aan te scherpen. De gevaarlijke Holverda werd ge lanceerd door Dekker, liet Stafleu 'staan' en verraste doelman Hiele in de korte hoek: 2-2. Stafleu werd vervangen door Troost, Van Ha- negem ging libero spelen, maar hiermee was de balans bij Feyenoord geheel verdwenen. Hoewel Jeliazkov nog een riante mogelijkheid kreeg om uit een voorzet van Vermeulen zijn ploeg opnieuw op voorsprong te zetten. De Bulgaar ging echter te lakoniek te werk, ver prutste de kans en Sparta kon weer antwoor den. Eerst werd nog een puntgaaf doelpunt van Holverda afgekeurd, vervolgens kende scheidsrechter Weerink de doorgebroken Lengkeek, die werd 'weggegooid' door Brard geen strafschop toe, maar de ploeg van Hughes bleef onverzettelijk. Lengkeek nam revanche op Weerink door uit een fraaie, harde en lage voorzet van opnieuw Meijer voor 2-3 te zorgen, waarna Loggie een minuut voor tijd Feye noord de genadeklap gaf. De Brit dook zeer at tent vóór bewaker Balkestein op en haalde verwoestend uit, uit een hoekschop van weer Meijer. Daarmee had Sparta de zo veel kapi taalkrachtiger stadgenoot zeer onaangenaam verrast. „Een lesje geleerd", noemde Vaclav Jezek het. FRANK WERKMAN scoreverloop: 22. Jaeobsen 1-0; 40. Vermeulen 2-0 (straf schop); 60. Van Tiggelen 2-1; 63. Holverda 2-2; 82. Leng keek 2-3; 89. Loggie 2-4; scheidsrechter: Weerink; toe schouwers: 22.000; gele kaart: Dekker (Sparta). Feyenoord: Hiele; Wijnstekers. Balkestein. Stafleu (Troost), Brard; Van Hanegem, Jeliazkov, Van Deinsen; Groenenijk (Van Til), Jaeobsen, Vermeulen. Sparta: Formannoy; Jansen. Dekker, Andriessen, Van Tiggelen; Lengkeek, Advocaat, Tiktak; Holverda, Log gie, Meijer. (SCHEDE Ondanks de royale omf, die FC Twente zaterdag op De aafschap boekte, heerste er zelfs in t Enschedese kamp nog altijd de dige scepsis over de mogelijkheden, Et het huidige FC Twente bezit, int, zo gemakkelijk als de jeugdige oeg van Rob Groener het in Doetin- em werd gemaakt, zal deze competi- vermoedelijk niet weer voorko- sn. Het optimisme voor een uitste- l I m nd seizoen werd daardoor niet u I rdop uitgesproken, ook in de spe- rsgroep vielen voldoende signalen n noteren, dat de ontmoeting tegen de CNfbutant niet als graadmeter mocht lwlden. De confrontatie met Ajax (2- gisteren in een met 18.000 toeschou- rs weer eens ouderwets volgepakt ekmanstadion, was dat stellig wel. ïze wedstrijd kon in alle opzichten •orgaan voor een prima testcase. En 1 de zeer boeiende ontmoeting in En- jrteihede maS worden vastgesteld, dat 2 Twente deze voetbaljaargang nog tijd kwaliteit voldoende voorhan- n heeft om een belangrijke rol in de btop van de eredivisie mee te spe- Q. ker wanneer de formatie van Groener veel energie kan blijven aanboren als iteren tegen Ajax het geval was. Want t is duidelijk, vechtlust is momenteel n van de belangrijkste wapens in een oeg, die nog evenwicht mist en die ardoor uitschieters in zowel negatieve i positieve zin kan laten registreren, aar met het elan waarmee FC Twente gen Ajax ten strijde trok, zou elke op- lent het lastig hebben tegen de En- ledese ploeg. Ook al omdat een toppo- i, zoals de formatie die nu onver- :ht bekleedt, het zelfvertrouwen per ffinitie alleen maar vergroot. werd gisteren geen meter ruimte ind, FC Twente zorgde ervoor dat de n speelhelft steeds zo sterk bemand* dat Ajax niet de ruimte werd gebo- in op snelheid door te breken. Uitste- tnd geleid door doelman André van ïrven en Ab Gritter, twee absolute uit- inkers in de oostelijke defensie, kon ax daardoor te weinig inventiviteit itplooien, hoewel het op papier met ieer klasse is gezegend. „Dat is ook de iige manier om tegen die gasten kan te hebben", zei Rob Groener nader- id terecht. „Je moet het speelveld klein houden, anders vraag je om grote moeilijkheden. Ik heb Willem II name lijk op die manier de boot zien ingaan met 7-1 en een paar dagen later gaf Fey enoord in de tweede helft het voorbeeld hoe dit Ajax tegemoet moet worden ge treden. Met agressief voetbal". Al te letterlijk Die opdracht van de trainer werd door sommige van zijn pupillen (zoals Jan Scheve tegen Jesper Olsen) weliswaar wat al te letterlijk uitgelegd, aan de an dere kant bleef Ajax bij het maken van overtredingen nauwelijks achter. Na het eerste half uur, toen beide ploegen ne gentien vrije trappen vrijwel verdeelden en de angst van beide teams voor elkaar wat was verdwenen, nam de hardheid overigens, en dat kwam het kijkspel al leen maar ten goede, gelukkig af. Dat was overigens mede het gevolg van een na 23 minuten door FC Twente ge produceerde openingstreffer, die niet zonder enig fortuin tot stand kwam. Ma nuel Sanchez Torres spurtte achter een pass van Evert Bleuming aan en raakte in het duel met Peter Boeve zijn tegen stander met de knie aan. Boeve kwam daardoor uit balans en Sanchez Torres kreeg een vrij veld voor zich. Met een schitterende lob passeerde de frêle Span jaard vervolgens Piet Schrijvers. De pro testen van Ajax waren vergeefs, omdat grensrechter Muller en arbiter Jan Kei zer niets onoirbaars hadden gezien. San chez Torres: „Ik raakte Boeve inderdaad, zij het zonder opzet, met mijn knie aan. De meeste scheidsrechters fluiten in zo'n geval, maar dat Keizer het niet deed- kan ik natuurlijk onmogelijk erg gaan vin den". Ajax raakte er nauwelijks door van de kook en schiep diverse kansen om recht te doen aan het beeld van de wedstrijd, waar beide teams op dat moment aan el kaar gewaagd waren. Al bij de eerstvol gende tegenaanval had Willem Kieft de bal voor het intikken, maar hij moest zijn meerdere erkennen in doelman An-, dré van Gerven, die even later ook een kopbal van Dick Schoenaker met een kundige reactie onschadelijk maakte en in de rebound Ab Gritter op de doellijn zag redden op een lobje van Ling. Twen te bleef echter loeren op mogelijkheden de marge te vergroten en kreeg ze via Ferdi Rohde en Manuel (Sanchez Torres, van wie de laatste Keje Molenaar in op perste paniek bracht. Molenaar zou on getwijfeld FC Twente een handje heb ben geholpen, als niet Frank Rijkaard de baan van zijn schot had geblokkeerd, waardoor Twente niet meer dan een cor ner overhield. Uitstel executie Het bleek echter uitstel van executie. Nadat Molenaar aan de andere kant de buitenkant van de paal had getroffen, le verde een klassieke counter op slag van rust opnieuw succes op voor FC Twente. Doelman André van Gerven zag uitste kend dat Jaap Bos op links al op volle snelheid lag en wierp de bal snel naar de vrijstaande middenvelder. Een breedte- passje op Trailing Dilling, tot dan onop vallende vervanger van de zieke Martin Jol, leidde een schitterende treffer in. De bal werd na de verwoestende uithaal van Dilling weliswaar van koers veran derd door een Amsterdams been, het is de vraag of Piet Schrijvers het projectiel anders wel onschadelijk zou hebben ge maakt. Nu sloeg het leer in elk geval als een bom in de bovenhoek in: 2-0. De psychologische dreun vlak voor rust op een royalere afstand te zijn gezet kwam Ajax niet meer te boven. Indivi dualisten als Ling, Lerby en Vanenburg konden te weinig hun stempel drukken op het spel van de Amsterdammers, die door het gebrek aan ruimte op de Twentse helft te stereotiep te werk gin gen. Twee minuten voor tijd slaagde de zeer behendige Jesper Olsen er nog in de stand voor Ajax een wat dragelijker aan zien te geven na een een-twee met Lerby. En toen vervolgens Willem Kieft ook nog scoorde leek Ajax op de valreep toch nog voor een niet meer verwacht punt te tekenen. Arbiter Jan Keizer was het echter niet ontgaan, dat Ling een overtreding ten koste van goalie Van Gerven had begaan. WILLEM PFEIFFER •coreverloop: 23. Sanchez Torres 1-0; 45. Dilling 2-0; 88. Olsen 2-1; scheidsrechter: Keizer; toe schouwers: 18.000. Gele kaarten: Gritter en Kila (beiden FC Twente) en Ling en Lerby (beiden Ajax). FC Twente: Van Gerven; Scheve. Gritter, Harle- man, Zondervan; Kila, Dilling, Bos; Sanchez Tor res. Rohde, Bleuming (Cooke). Ajax: ScDrijv ers; Molenaar, Jansen, Rijkaard, Boeve; Vanenburg (Ophof). Schoenaker, Lerby; Ling. Kieft. Olsen. DEN HAAG Slechts heel even leek FC Den Haag toch met lege handen uit Zwolle te moeten vertrekken. Want uitgerekend Rinus Israel - in maart wordt hij 40 jaar dreigde de Hagenaars vijf minuten voor tijd de nekslag toe te dienen. Vanuit een ge heel vrijstaande positie kon hij de bal achter doelman Dido Havenaar kop pen en daarmee zijn ploeg naar een voorsprong van 2-1 tillen. Plotseling kwam daar echter toch de ommekeer. Invaller Renke Prevo, die zijn plaats in de basis had moeten afstaan aan aanwinst Nicky Morgan, haalde reso luut vanaf dertig meter uit Sluitpost Raven zag de bal vervolgens achter de kruising van paal en lat in het net bollen. En daarmee kreeg FC Den Haag toch iets. Verdiend? Ja en nee. Ja, omdat de ploeg lef toonde en zich niet wenste in te graven op de mo menten dat daartoe wellicht (voor de punten) aanleiding toe bestond. Nee, vanwege het betere spel van PEC Zwolle. Juist de lef waarmee de Hagenaars hun opponenten te lijf gingen, was verba zingwekkend. In het verleden is de ploeg nog wel eens laffe en verdedigen de houding verweten, dit seizoen is daar in ieder geval nog geen moment sprake van geweest. Want toen de formatie van trainer Martin van Vianen voor de rust op een toch wel onverdiende voorsprong kwam dank zij een treffer van Nicky Morgan, lag een iets behoudender aan pak voor de hand. FC Den Haag, en daarmee Van Vianen, wilde dat niet en daarom is dat ene punt ook verdiend. \yaar andere ploegen in de eredivisie in deze fase van de competie al aan een strijd tegen de degratie (NEC bijvoor beeld) zijn begonnen, kiest FC Den Haag voor de aanval. En die houding is te prij zen. Het is overigens wel de meest verstandi ge aanpak, want door de komst van Mor gan ligt juist in de aanval de kracht van de huidige formatie. Het is zelfs zo erg dat Martin van Vianen met een 'spit- sprobleem' wordt geconfronteerd. Want Nicky Morgan („Ik ben uiterst tevreden over hem", aldus de Haagse oefenmees ter) voldeed en zal zaterdag ook tegen FC Twente in de basis staan. Het spelen van Harry Melis, die overigens voortijdig moest afhaken wegens een trap tegen de kuit, lijkt ook een zekere zaak. Rest de derde positie in de voorhoede. Renke Prevo maakte tegen NEC al een ver dienstelijk debuut en zag zijn invallen gisteravond met een treffer beloond. Bram Rontberg daarentegen, heeft in de vier wedstrijden dat hij als linkerspits stond geposteerd, niet éénmaal echt in druk kunnen maken, al dient daar aan worden toegevoegd dat het de Delftse spits wel een paar keer aan geluk ont brak. Kortom, Van Vianen heeft het er moeilijk mee en wilde gisteren ook zeker niet op de zaken vooruit lopen. Initiatief Op het middenveld toonde Ahmet Kelo- glu andermaal over een gave techniek te beschikken en bovendien durfde hij meermalen het initiatief te nemen. Chris Treling speelde in het midden als een manusie van alles en die rol lag hem wel. Anders was het met René van Delft, die duidelijk nog last had van de naweeën van zijn griepaanval. Een goed oordeel over invaller Aad van Bergenhe- negouwen, die evenals Havenaar en de uitblinkende Zwollenaar IJzerman van scheidsrechter Egbert Mulder geel kreeg, was gezien de korte tijd dat hij in het veld stond, niet eerlijk. Van Vianen: „We moeten zuinig zijn op deze jongens. Ze hebben in anderhalve week vier zwa re wedstrijden gespeeld en mogen zich niet over de kop lopen". Om dan nog maar even een linie naar achteren te schuiven, in het hart van de defensie lopen de zaken niet zoals het hoort. De Vroedt schakelde als voorstop per spits Van der Hengst met handen en voeten uit, dat wel. Maar Guido Pen- slaagde er niet in de organisatie voldoen de te regelen. Met als gevolg dat juist de sluwe Israël twee keer kon profiteren uit twee haast identieke situaties. Eerst reik te hij hoger dan de vuisten van Dido Ha venaar (hij redde heel veel, maar zat er toch een aantal malen naast) en later kon ijzeren Rinus zelfs uit een vrijstaan de situatie inkoppen. Dat had niet mo gen gebeuren, en als enige oorzaak kan een gebrek aan organisatie worden opge voerd. Voorlopig ligt in de achterhoede voor Van Vianen het meeste werk. Als dat geklaard is, kan FC Den Haag een beter seizoen tegemoet gaan dan voor zien. DENNIS MULKENS Scoreverloop: 43. Morgan 0-1, 55. Israel 1-1, 85. Is rael 2-1, 88. Prevo 2-2. Scheidsrechter. Mulder. Toeschouwers: 5000. PEC Zwolle: Raven; Drost. Israel. Van Moorst, IJzerman; Hendriksen, Booy, Holshuijsen; Rie- mens, Van der Hengst, Jans. FC Den Haag: Havenaar; Bouma, Pen. De Vroedt, Korevaar, Van Delft (Prevo). Treling, Keloglu; Melis (Van Bergenhenegouwen), Mor gan, Rontberg.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13