deTijd d0ENE Schenkster nalatenschap Van Doesburg voelt zich bedelares Overzicht van da aarata grola tarp- opgraving in Enzinga (Gr.) In 1933. Hervormd Nederland is opge lucht over het vertrek van Van Agt. „Hier dreigde een politiek die per definitie een voorhoede politiek behoort te zijn, niet alleen af te glijden naar een centrum politiek, maar zelfs naar rechtse poli tiek in de trent van de West- duitse CDU en CSU schrik beelden voor wie waarde hecht aan de doorwerking van bijbelse noties in het politieke denken en handelen". Een an der artikel concludeert: „Van Agt wint of hij sleept in zijn val het CDA met zich mee". Een interview voorts met de schrijfster Mischa de Vreede. „De vrouwenbeweging spreekt mij niet zo aan, omdat ik nooit in contact komt met vrouwen die minder kansen hebben dan mannen om tot hun recht te komen. Een van de meest on derschatte issues van de vrou wenbeweging vind ik het moederschap en neem ik ze wel kwalijk. Als je kiest voor kinderen, moet je het ook met hart en ziel doen". Het blad kondigt aan dat de vredesbe weging de straat op zal gaan. „De komende tijd zal de klem toon meer dan op het discusie ren met de politiek elite's op acties en demonstraties vallen. Een zeer grote demonstratie in Europees verband wordt 21 november in Amsterdam ge houden. IXSüfcRS Elsevier gaat uitvoerig in op het geheim van Huis ten Bosch. „Doorsnee CDA-kiezer blijft met het grote raadsel zit ten waarom de duidelijke ver liezer van de verkiezingen, Den Uyl, straks de grote win naar van de formatie zal blij ken te zijn". Elders wordt ge concludeerd: „Het aftreden van Van Agt is niet een op zichzelf staand feit, maar een symptoom van het verziekte klimaat in de CDA-top. Ge brek aan onderling vertrou wen, het ontbreken van enige politieke coherentie, het te genwerken van elkaar, per soonlijke ambities, en een pijn lijk tekort aan voldoende poli tiek leiderschap zijn de oorza ken van de crisis waarin de partij is terecht gekomen. Het blad publiceert zijn jaarlijkse koffietest. De Hoefslag in Huis ter Heide, komt als beste uit de bus, de Euromast in Rotterdam krijgt de grootste veeg uit de pan. Algemene conclusie: „Wij hebben ons afgevraagd of een aantal zaken zijn toevlucht is gaan nemen tot een mindere kwaliteit koffie, een goedko pere dus. Nogal wat bedrijven maken een moeilijke tijd door waarin elke gulden telt, en de verleiding zou kunnen groeien, dat men zo die tellen de guldens hoopt te vergaren". Een artikel over de diamant handel tenslotte stelt vast: „De jongelui zien het huwelijk weer helemaal zitten. Met trouwring en al. De juweliers blij. De zorgen in deze aange slagen branche worden er wat minder op". In de Haagse Post schrijft de socialistische econoom prof. Van den Doel, door Van Agt graag met instemming geci teerd: „Een super draaitol als Van Agt kwalificeert zichzelf als een man zonder pit en een non-valeur. Ik hoop dat hij razendsnel van het Nederland se politieke toneel verdwijnt". Elders zegt de financiële spe cialist van het CDA Van Dijk: „U mag van mij rustig schrij ven, dat wij ook boter op ons hoofd hebben. Er is omgebo gen, maar te weinig. Nu moet het financieringstekort dras tisch omlaag. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele ge dwaald". Ook een artikel over de politie en het schieten. „Bij de schietopleidingen wordt ge rotzooid bij het leven om ie mand de punten te laten halen die hij nodig heeft. De zwak ken trek je over de streep door net zo lang bezig te blijven tot ze een keer het puntentotaal voor het diploma hebben. Dan komt zo'n man in actieve dienst en is er nauwelijks meer tijd om te oefenen. Zo'n iemand is toch na een paar jaar een gevaar als ie zijn wa pen trekt?". Een interview tenslotte met ex-president Bani Sadr van Iraan. „Mijn vader gebruikte een perzisch spreekwoord voor Khomeiny: Hij is een man die dronken wordt van een graantje gerst, dat betekent: Een beetje macht is voldoende om hem gek te maken. Hij komt uit een een voudig milieu. Hij heeft com plexen over zijn onwetend heid". Vrij Nederland concludeert: „Wie zegt dat het kabinet er nu al zal komen, vergist zich." Welk belang heeft Lubbers er bij om de CDA-fractie ineens uit te leveren aan PvdA en D'66? Als Van Agt nog de hele week in Nijmegen blijft uitzie ken, mag met zekerheid wor den aangenomen, dat hij daar niet zonder tovermiddelen om dat te vermijden vandaan zal komen". Elders een verhaal over het in Nederland 25 jaar lang aan zwangere vrouwen toegediende hormoonprepa raat Des, dat veel slachtoffers gemaakt blijkt te hebben, on der hun kinderen. „Iedereen maakt zich druk om het Des in zijn biefstuk. Kwalen in de va gina en de baarmoederhals, de eindeloze uitstrijkjes, het ne men van foto's om te zien of het allemaal niet erger wordt. Het wanhopige zoeken naar de reden van onvruchtbaarheid bij mannen en vrouwen, dat alles blijft op dit moment vaak beperkt tot de huiskamer, de slaapkamer, en de spreekka mer". Gesprek voorts met de bekende cartonist Wim Boost (Wibo uit de Volkskrant). „Ik sta graag voor loketten. Ik zou uren voor een loket kunnen staan, de mensen bekijken, vooral die achter het loket zit ten. De enorme macht die ze uitoefenen, het is hoogst boeiend en onthullend om daar naar te kijken". Een in terview tenslotte met ex-Aja- cied Frank Arnesen. „Zoals Cruijf als elftalbegeleider wil de dat we speelden, eiste een enorme concentratie. Je moest voortdurend ruimte creëren. Maar Johan was nog niet weg of de boel verslapte. Het was net zo gauw weer voorbij als hij het had opgebouwd". De Tijd over Van Agt: „In zijn aftreden schuilt ook een le vensgroot gevaar. En dat is dat de (tijdelijke?) val van Van Agt moet worden gewroken onder druk van de CDA-ach- terban. Informator De Gaay Fortman zou dan het slachtof fer zijn. Het is niet te hopen, dat het CDA voor die verlei ding zwicht". In de lijn van dezelfde gedachte, concludeert een ander artikel: „Den Uyl is nu de enige die het CDA nog kan redden". Elders aandacht voor de cursus Afscheid van Arbeid, die WAO'ers tracht te helpen. „De mensen stappen vol onzekerheden binnen. Maar dan ontdekken ze dat ze niet zelf hebben gefaald, dat ze slachtoffer zijn van het grote maatschappelijke gebeuren. Ze leren mensen kennen, die de zelfde agressie en twijfels heb ben". Een kritisch verhaal ook over de gezondheidsactie Ne derland Oké. „Is na de armoe het zondebesef nu het gezond- heidsideaal bezig het leven te verpesten? Voor menigeen zal dit zeker gelden. Overal zien ze het spook opdoemen van ziekte en dood zoals dat door gezondheidsfanaten wordt op geroepen. Het goede leven wordt vergald, juist nu het materieel binnen het bereik is. Is er sprake van gezondheid- sterreur?" Een interview ten slotte met de beroemde Vlaamse schrijver Karei Jonckheere die 75 jaar wordt. „Ik ben een zeer gelukkig man. Ik heb twee keer ge leefd. Eens heeft het leven mij geleefd, maar nu dat ik mijn memoires schrijf, nu ben ik baas over mijn leven cn kan ik daarmee doen. wat ik wil". DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie schrijft, dat er nu echt een einde dient te komen aan de politieke loop baan van Van Agt. „Politieke verdeeldheid is erg genoeg, maar die kan worden uitge vochten. Aan de politieke pot senmakerij zoals Van Agt die nu als zolang opvoert, moet definitief een einde komen". Een reportage voorts uit Zuid- Italië, acht maanden na de aarbeving. Het lijkt erop dat de regering en de Christende mocraten pogen de reconstruc tie te doen leiden tot een res tauratie- en dat zij daarin ten dele zijn geslaagd. Veel taken die de adopterende steden en regio's zich gesteld hadden, zijn weer door de Staat over genomen. En daarbij is het mechanisme van verdeling van schaarse goederen en diensten in ruil voor .gunsten (met name voorkeur stemmen bij verkiezingen) weer terug gekeerd". De rest van het blad is gewijd aan boeken. De Groene Amsterdammer over de formatie: „Als CDA- fractie en- bestuur Van Agt's vertrek nu in dank aanvaar den, (ook al heeft de vertrek kende dat dan niet precies beoogd) is niet alleen Lubbers carièrre ten einde en De Gaay Fortmans missie op een haar na mislukt, dan is ook een tweede kabinet Van Agt-Wie gel een stuk dichterbij geko men". Een gesprek ook met de Oost-Duitse filosoof Have- mann. „De ontwikkeling in Polen heeft me in mijn idee gesterkt, dat de doorslagge vende revolutionaire kracht niet in de politieke partijen ligt, maar in de vakbonden. Polen bewijst eens te meer, dat v/ê de leninistische partijcon ceptie moeten verlaten. Die voert namelijk rechtstreeks tot het Stalinisme". Het dubbelar- tikel gaat over oorlogsvoorbe reiding in Nederland. „In cri sistijd zou het weieens dringen kunnen worden bij de openba re schuilkelders. Nu moet dui delijk worden wie wel en wie niet in de schuilkelders mo gen. Wie telt of er niet teveel mensen naar binnen gaan? Wie doet de deur dicht? En wat doe je met de mensen die nog buiten staan?. PIET SNOEREN netigei rden. afgelof i| rechfc stroepi Wereldomroep betaald uit omroi bijdragen (Van onze parlementair! ||||||||||n dactie) DEN HAAG De W< domroep zal vanaf 1982 »nsp uit de omroepbijdragen nancierd worden. Dit )dstr ben minister Gardei (CRM) en staatssecre MJS Smit - Kroes (Verkeeneef Waterstaat) de Kamer paden weten. 3® tffing De bewindslieden geven pens mee gevolg aan een do< Kamer aangenomen moti ..nisfc dens de behandeling va begroting van CRM voor bet waarin werd gevraagd o stel i Wereldomroep weer uia£d omroepbijdragen te gaai sbelof: kostigen. Sinds 1974 wor van Wereldomroep uit de alf 'en. w ne Rijksmidelen betaald. de voortgaande ombuig aPt er in de rijksuitgaven kwan Uit o de positie van de Werel dat t roep steeds meer in he* van drang, aldus de Kamer. 0 tege De regering heeft voor <angeni nanciering van de Werel mens roep uit omroepbijdrage! ''ng 01 wijziging van de wet o;"ten. omroepbijdragen bij de K ingediend. De uitgaven llllllllllli: de Wereldomroep wordi 1982 geraamd op 51,6 m gulden, in 1983 op 55,1 joen, in 1984 op 60,1 miljo in 1985 op 76,5 miljoen. bedragen zijn ook de k meegenomen voor insta en in gebruikneming va EXAÏ nieuwe zenderpark val ir het Wereldomroep. Bij de vasfermir ling van de Omroepbijdl rijdin voor 1982 (142 gulden vodsnelli dio en tv, 42 gulden voor lerhan alleen) is reeds rekenin tuur houden met bekostiging mp Da de Wereldomroep. Daa ikt. P hoeven de andere omri mier geen geld in te leveren vo Wereldomroep. KUNST Aquarel van Hitier op veiling MUNCHEN Een aquarel die Adolf Hitler omstreeks 1920 heeft geschilderd „Kerk met pastorie in weidelandschap" is het duurste stuk van een collectie uit de Nazitijd die op 12 september in München wordt geveild. Volgens de cata logus moet het dertien bij negentien centimeter grote werk je zeker 9.000 mark (bijna 10.000 gulden) opbrengen. Exemplaren van de volksuitgave van Hitiers „Mein Kampf" worden aangeboden voor ten minste hondertwintig mark. Een verzilverde theekan uit een hotel in Neurenberg en een servet dat Hitier bij een diner zou hebben gebruikt, worden ingezet voor driehonderd mark. Tot de goedkoopste aanbiedingen beho ren briefkaarten met het portret van de Stahlhelm Franz Seldte, waarvoor twintig mark wordt gevraagd. Het Openbaar Ministerie in de Beierse hoofdstad is nog bezig met een onderzoek of de veiling van nazisymbolen niet in strijd is met de wet. Statiegeld op reisgids AMSTERDAM De eerste reisgids met statiegeld is er. Interhome Vakantie bv in Amsterdam, die vakantiewo ningen en hotelkamers aan biedt, heeft ook een grote gids met vakantiehuizen voor al- leenbewoning. Degene die zo'n gids hebben wil, moet acht gulden overmaken. Dit bedrag wordt bij reservering verre- LEIDSE COURANT, DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 PAGINA DEN HAAG „Idealen verpulveren in de ambtelijke mo len, waarin procedures voortbestaan buiten personen om en boven de zakelijke belangen uit. Een schenkster voelt zich dan ook veeleer een bedelares". Aldus liet Wies van Moorsel gisteren in Den Haag staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) weten, nadat hij haar de gouden museummedaille had opgespeld als schenkster van de nalatenschap van de kunstschilder, architect, typograaf, dichter en schrijver Theo van Doesburg. Wies van Moorssel aanvaardde de onderscheiding vooral ter na- genadachtenis aan de pianiste Nelly Van Doesburg-Van Moors sel, die na de dood van Van Doesburg in 1931 de nalatenschap heeft beheerd. In de onderscheiding zag Wies van Moorssel eveneens erkenning van het plan van haar echtgenoot ir. Jean Leering, oud-directeur van het Van Abbemuseum in Eindho ven, om de nalatenschap te schenken. De werken, het archief en de boeken van Van Doesburg zijn in beheer gegeven van de Dienst Verspreide Rijkscollecties in Den Haag. Voor het huis van Van Doesburg in Meudon bij Parijs heeft de regering een afzonderlijke stichting opgericht. Bij de uiterst bescheiden presentatie van de schenking bij de Haagse Kunstkring noemde rijksinspecteur van roerende monu menten, drs. R. R. de Haas, de nalatenschap gigantisch en van kunsthistorisch belang. Ook hij klaagde over de bureaucratie die ten toon is gespreid, zowel in ons land als in Frankrijk. Het duurde meer dan vijf jaar voordat de Franse autoriteiten de na latenschap vrijgaven. Uit de collectie zullen dertig werken worden afgestaan voor de overzichtstentoonstelling over „De Stijl" die volgend jaar in Minneapolis, Washington en vervolgens in Amsterdam en Otter- lo worden gehouden. Begin 1983 hoopt men de schenking, waar onder 73 schilderijen, een duizendtal tekeningen en schetsen, 81 typografische ontwerpen en 128 architectuurtekeningen, te pre senteren in het Haags Gemeentemuseum. Aansluitend wordt een Van Doesburg-expositie gehouden in de Kunsthalle in Baden-Baden, die daarna waarschijnlijk in de grootste musea van Duitsland, Frankrijk en Engeland te zien zal zijn. De kaartspelers uit 1916-'17, olie op doek. LEIDEN Wat verwacht had mogen worden van Griekenland of Italië met bun briljante oud heid, kreeg voor het eerst ter we reld gestalte in Nederland, in Lei den om precies te zijn: een leer stoel in de archeologie. In 1818 was het jaar en C.J.C. Reuvens ging strijken met de professorale primeur. Sindsdien heeft de ou- heidkunde in ons land een hoge vlucht genomen, niet in het minst dank zij een man als de Groning se hoogleraar A. van Griffen die de opgravingstechnieken vervol maakte en daarmee internatio naal grote bewondering oogstte. Zijn methode van schoonmaken en snijden van grondsporen en profielen, van inmeten, fotografe ren en interpreteren, is nog steeds toonaangevend in de hedendaagse archeologie. Deze tak van wetenschap wordt in Nederland ook beoefend door een schare geestdriftige amateurs denk aan de vervalsingsrel rond Tjerk Vermaning. Maar voor het brede publiek blijft het onbereikbaar terrein. Daarin kan mogelijk het nieuwe Boek van de Maand veran dering in brengen dat „Verleden Land" heet en een indrukwekkende inventarisatie biedt van wat in Ne derland op het gebied van archeolo gische opgravingen is gedaan. Het is van 3 september af in de boekhandel verkrijgbaar. I Tjerk Vermaning komt niet voor in dit standaardwerk; begrijpelijk, zo lang het wetenschappelijke gekra keel over zijn vondsten geen verlos send woord heeft opgeleverd. Maar ook de kannibaal van Swifterbant ontbreekt en dat is jammer. Men herinnert zich misschien hoe weten- keert en welke plannen in ontwi keling of uitvoering zijn. Waar 1 langrijke kernen bedreigd wordi diertt archeologisch onderzoek pla; te vinden. „Daarvoor zijn echt nieuwe mensen en middelen nod want de omvang van deze archeol gische werkzaamheden die horen het bouwrijp maken van de san ringsgebieden, gaat de bestaan krachten te boven". „Verleden Land" is zo systematis opgezet dat het (behalve een kij boek, vanwege de keur aan illusf ties) wel een encyclopedie lijkt, een algemene inleiding over arche logie komen 39 kenmerkende opgi vingen en vondsten aan de orde bij uitstek geschikt zijn om een m nument, een periode of een pi bleem te illustreren. Zo'n opgravi wordt eerst besproken en dan in groter kader geplaatst waarbij van andere vondsten aandacht ki gen, ook uit het buitenland. De behandelde opgravingen zijn kozen uit alle delen van het lan van Texel tot Maastricht, van tange tot Souburg. De voorkeur uitgegaan naar recent onderzo waarover nog weinig is gesehrevi maar ook klassieke toppers als terp van Ezinge, de Romeinse vi! in Voerendaal en de kano van Pesfc-. 's werelds oudste boot, ontbreki niet. Omdat mensen bovendien va^ speciaal geïnteresseerd zijn in voi •sten uit eigen streek of stad, hebbi de auteurs hun boek afgesloten m een streekwijzer die in een oogopsl laat zien wat er in eigen plaats of j bied aan archeologische beziel waardigheden aanwezig is. EN h gde l innen nenu ecemfc tims I iderir enoen og zet t wei nbiër n eig lim 'eun x V.N pi peelr oe gr. enera£ an zijr eneraa retaris oorbij« »ze or :retai ,3jn als en vet in m en Vashin iver V friends jn rol lanse faldhe Verleden Land door Dr. L. Louw Kooijmans, dr. J. Bloemer en drs„, H. Sarfatij. Uitg. Meulenhott I^"11111111 formatie/. Prijs tot 4 oktober i Boek van de Maand 27,50, da na 48,50. pen. D laard. Jens di ministi De opetend van de Bataven In 69 na Christus, archeologisch waèaken, neembaar in het leem van de dorpsheuvel in Valkenbug t~~ schappers van het Biologisch-Arche- ologische Instituut te Groningen eni ge tijd geleden in de zuidelijke Fle- vopolder onmiskenbare aanwijzin gen hebben gevonden voor het feit dat althans een onzer voorvaderen de consumptie van mensenvlees niet heeft geschuwd. Hebben de samen stellers van „Verleden Land" (dr. L. Louwe Kooijmans, dr. J. Bloemers en drs. H. Sarfatij) hun lezers niet willen choqueren met deze wetens waardigheid? Dat zou dan strijdig zijn met de opzet van hun tx>ek waarin juist wordt uiteengezet hoe archeologische vondsten in de ogen van de moderne oudheidkundige slechts een middel zijn om de levens wijze van de mensen uit het verle den te beschrijven en zo uit te vin den hoe de samenleving in de loop der tijden veranderde. In dat mo- zaiek mag de verrassende schake ring van mogelijk kannibalisme on der ons verste voorgeslacht niet ont- brekèn, zou men denken. Archeologie is de studie van alles wat de mensen vroeger in en op de grond hebben achtergelaten, een stoffelijke nalatenschap die ons in staat stelt iets van het leven van onze voorouders te achterhalen waar geschriften tekort schieten of zelfs geheel ontbreken. „De bodem is één groot archief waarin de sporen van vroeger zijn opgeslagen", zeggen de samenstellers om vervolgens ruime grepen te doen uit de laden prehistorie, Romeinse tijd en middeleeuwen. Oudste voor werp dat de revue passeert, is een prachtige vuistbijl die pas in maart van dit jaar gevonden werd na 150.000 of misschien wel 200.000 jaar in een lössgroeve bij Maastricht be graven te hebben gelegen ten bewij ze van het feit dat de streek reeds in die schemerige dageraad van de mensheid bewoond moet zijn ge weest door jagers of bosolifanten, nijlpaarden en edelherten. Ook in de zandgroeven bij Rhenen zijn vuur stenen werktuigen uit de periode van voor de ijstijd gevonden. Als eindpunt neemt het boek het einde van de middeleeuwen waar voor het jaartal 1648 is gekozen toen de Republiek der Verenigde Neder landen werd losgemaakt uit het Duitse Rijk en ons grondgebied ook politiek de vorm gekregen had die in grote trekken nog steeds bestaat. Van de periode daarna staan veel monumenten zoals kerken en kaste len nog geheel of gedeeltelijk over eind en is bovendien een schat aan ander bronnenmateriaal geschrif ten, afbeeldingen, wapens, huisraad, muziek voorhanden. Maar indien nodig schiet „Verleden Land" over de zelf getrokken grens heen, bij voorbeeld wanneer een afbeelding uit 1732 wordt getoond van het half voltooide, sindsdien afgebroken goti sche koor van de Sint Maartenskerk te Tiel of wanneer een foto wordt af gedrukt van de tjalk „De Zeehond" die omstreeks 1880 met een lading van 25.000 bakstenen in de Zuider zee is gegaan. De archeologie is een beetje van elastiek; je weet maar nooit wat je tegenkomt. En wat je allemaal nog tegen kunt komen, loopt gevaar. „Dagelijks worden er aanslagen gepleegd op de schatkamer van ons verleden: de bo dem", waarschuwen de auteurs. „Al lerhande grondwerkzaamheden slaan bressen in de muur die deze onvervangbare kostbaarheid tracht te bewaren. Uitbreidingsplannen, wegenaanleg, ruilverkavelingen en ontzandingen zijn voor ieder duide lijk herkenbare bedreigingen van de bodem. Sluipender echter is het ge vaar dat uitgaat van het woelen of iets dieper ploegen van een akker of het egaliseren van kleine oneffenhe den in het veld". Wanneer Nederland niet op zijn tel len zou passen, zouden we langzaam maar zeker ons eigen verleden ver nietigen. „Gelukkig zijn al lang gele den mensen en instellingen in de bres gesprongen en groeien het aan tal troepen en de kracht van de ver dedigingswapens nog steeds", stellen de auteurs vast. „De strijd wordt op verschillende fronten tegelijk ge voerd en door verschillende eenhe den. Goede samenwerking op alle niveaus is dan ook een voorwaarde". Daarbij vragen nieuwe vormen van bedreiging steeds weer een nieuw antwoord en een aangepast beleid. „Werden in de 19e eeuw talloze ter pen en wierden in Friesland en Gro ningen afgegraven om de vruchtba re terpaarde te winnen, nu zijn het onze stadskernen die gesaneerd wor den. De archeologen kunnen en willen een dergelijke ontwikkeling niet te genhouden. Maar ze willen de scha de die door de bouwactiviteiten in de grond van de steden met een belang rijk historisch verleden wordt ver oorzaakt, zo beperkt mogelijk hou den. Daar ligt namelijk de sleutel tot het ontstaan en de ontwikkeling van de middeleeuwse stad en daarmee tot de verstedelijking van ons land". Als voorbeeld wordt Oldenzaal aan gehaald. Vergelijking van luchtfoto's met een uit 1550 daterende stadsplat tegrond toont aan hoeveel nieuw bouw er al verrezen is binnen de oorspronkelijke ommuring en hoe weinig er nog braak ligt. „Archeolo gisch onderzoek was hier zeker op zijn plaats geweest", klagen de au teurs. Gelukkig is nu sinds enkele jaren met financiële steun van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten een inventarisatie gaande van alle historisch belangrijke stadskernen, in welke staat de ondergrond ver-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10