(2owuvnt Lubbers waarschijnlijk nieuwe fractieleider Iraanse ambassade korte tijd bezet Meubelfabriek Oisterwijk VAN AGT NOG BESCHIKBAAR ALS PREMIER Marine negeert advies commissie over Brequet Noordwijkse vermist 1 Dinsdag 25 augustus 1981,71e jaargang no. 22048 J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pere. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.52 per mm. Telefoontjes /031 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lcese nummers 0,70. Tv-spel „De blijde dag" naar verhaal van Stijn Streuvels (Ned. I 20.27 uur). Actualitei tenrubriek „Hier en nu" met Britse film over burgeroorlog in Angola en reportage over energiewinning uit planten (Ned. I 22.35 uur). Droog en zonnig. Middagtem- peratuur rond 22 graden, mati ge zuidwesten wind. Zon op 06.42, onder 20.41 uur. Scheveningen hoogwater 13.31 uur, laagwater 08.46 en 21.25 |n schiet vriend i dochter dood r ERDAM Een 45-jarige uit Rotterdam-Hoogvliet gisteravond in zijn huis de iige vriend van zijn doch- »n kogel door het hoofd ge- fen. De jongeman overleed thtend in het ziekenhuis, bder meldde zich gistera- [uit eigen beweging bij de Hij is ingesloten. Naar i van de Rotterdamse po- :ou het tweetal al eerder heid hebben gehad. De kwam steeds terug op lend druggebruik van de 1. Tijdens de ruzie gistera- lover hetzelfde onderwerp, |iet fatale schot. Hypotheekrente klimt naar nieuw record: 13,1 pet AMSTERDAM De hypotheekrente is gisteren naar een nieuw record geklommen: ruim dertien procent De hypotheekbanken Friesch-Gronigsche en Westland Utrecht hebben hun basisrente met 0,3 procent verhoogd tot 13,1 procent Een tophypo- theek kost bij deze banken nu 13,35 procent Vandaag staat de inschrijving open op de laatste staats lening, tegen een rente van 12,5 procent. In geldmarkt- kringen wordt aangenomen dat deze lening de hypo theektarieven verder zal opjagen. Afhankelijk van de omvang van de uiteindelijke staatslening zullen naar verwachting ook de handelsbanken hun tarieven ver hogen. In Wall Street zijn inmiddels de koersen van Ameri kaanse aandelen sterk gekelderd. Op-deze beurs heeft men de hoop laten varen dat het rentepeil in Amerika binnenkort zal dalen. VROUW GEEFT MAN ZAAGJE CADEAU WINSCHOTEN Een 30-jarige Zwollenaar is zondagmiddag met behulp van een zaag en een kabel uit de gevangenis van Winschoten ontsnapt. Hij moest nog een half jaar zitten wegens diefstal met ge weldpleging. De gevangenislei ding veronderstelt dat het onts nappingsmateriaal hem was toe gespeeld door zijn vrouw. Het was de man namelijk toegestaan be zoek van zijn vrouw te ontvan gen, zonder dat deze tevoren door het personeel was gecontroleerd. Waarschijnlijk heeft de vrouw haar man helpen ontsnappen en is vervolgens normaal de gevange nis uitgewandeld. De uitbraak werd pas later ontdekt. ALPHENAAR OVERLEDEN NA SCHOT IN BEEN ALPHEN AAN DEN RIJN De 19-jarige Alphenaar Ron van Egmond is afgelopen zondag onverwacht ge storven als gevolg van een schot hagel dat hij drie maanden tevoren in zijn been had gekregen. Hij over leed aan een longembolie, een bloedstolsel dat onver wacht in zijn bloedbaan terecht kwam. De Alphenaar raakte rond 15 mei gewond bij een vechtpartij tussen twee groepen jongeren in de disco theek Kontiki in Leimuiden. Het fatale schot werd op het parkeerterrein van de discotheek afgevuurd. In verband met de schietpartij heeft de rijkspolitie van Alsmeer twee mannen uit Amsterdam en Den Helder aangehouden, die nog altijd in voorarrest zitten. De Alphenaar moest in het ziekenhuis worden opgenomen voor de behandeling van zijn ernstige beenwond, maar kon na enige tijd weer naar huis. Hij was ook thuis toen hij zondag overleed. Hij zal donderdag worden be graven. Twintig jaar voor moordenaar Lennon NEW YORK De 26-jari- ge Mark Chapman, die in december vorig jaar de ex-beatle John Lennon doodschoot, is gisteren in New York veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar. Rechter Dennis Edwards verklaarde voor het uit spreken van het vonnis dat hij van mening is dat Chap man een psychiatrische ^be handeling moet ondergaan. De wit weggetrokken Chapman hoorde het von nis onbewogen aan. Vier doden bij liefdesdrama OOSTENDE Een 46-jarige kelner uit Oostende heeft giste ren met een pistool drie mensen gedood en vervolgens de hand aan zichzelf ge slagen nadat hij door zijn vriendin was af gewezen. De vrien din, barkeepster in hetzelfde restaurant waar de kelner werkte, was een van de slachtoffers. De man was door haar afwijzing volkomen buiten zinnen ge raakt. Trompettist Bill Coleman overleden PARIJS Jazztrompettist Bill Coleman is in de nacht van maandag op dinsdag in een ziekenhuis te Toulouse overleden. Hij werd 77 jaar. Coleman werd vooral bekend door zijn interpreta tie van klassie ke geestelijke negerliederen. 'f: a "l.. reAs&frfo (Van onze parlementaire redactie) I3 DEN HAAG Waarnemend 9 fractieleider Ruud Lubbers (42) bbJ wordt hoogstwaarschijnlijk in elJ plaats van Van Agt de nieuwe fractievoorzitter van het CDA. iaaJjVan Agt blieft na zijn onver- mp, wachte besluit van gisteravond zich terug te trekken als CDA-lei- der en onderhandelaar in de for- matie onder voorwaarden be schikbaar als premier van een U| nieuw kabinet, zo heeft hij zijn rd'od fractie en partijbestuur laten we- ten. Lubbers zal waarschijnlijk ook als CDA-onderhandelaar in it kabinetsformatie op gaan tre den. De CDA-fractie heeft van- ^N/daag hierover vergaderd, ichf Zowel fractiebestuur als partijbe- V/ilk stuur hebben hun teleurstelling geuit over het besluit. Op het par tijbureau van het CDA in Den Haag zijn gisteravond en van morgen veel, overigens uiteenlo pende reacties binnengekomen. Volgens medewerkers van het bu reau waren er veel telefoontjes pro en veel contra de motivering en het besluit van de afgetreden fractieleider. Informateur De Gaay Fortman, die gisteren door Van Agt persoonlijk op de hoogte werd gesteld van diens aftreden, betreurde het besluit eveneens. Hij meent dat de kritiek van Van Agt zich in wezen niet op hem richt maar op de keuze van de ko ningin. „Ik begrijp het niet, om dat de heer Van Agt als jurist die zaken doorgaans scherp scheidt". Van Agt (50) liet in zijn brief aan de CDA-fractie weten dat het optreden van De Gaay Fortman als informa teur en de geringe steun uit zijn fractie de voornaamste drijfveren zijn geweest achter zijn besluit. Hii nam zijn beslissing dit weekend vanaf zijn ziekbed, na rijp beraad in familiekring in Groesbeek. Van Agt vertrok vorige week donderdag uit Den Haag, onmiddellijk na het be kend worden van de benoeming van de nieuwe informateur, de CDA-er De Gaay Fortman. Hij meldde zich toen ziek en zei voor niemand, ook niet voor de nieuwe informateur bereikbaar te zijn. Vol gens de laatste berichten is Van Agt er nog steeds niet best aan toe en zal hij nog enige dagen bed moeten houden. De keuze van koningin Beatrix voor De Gaay Fortman als informa teur is, zo blijkt nu, voor Van Agt een van de druppels geweest die de emmer deden overlopen. In de brief aan de CDA-fractie, waarin Van Agt zijn besluit toelicht, wijst hij erop dat De Gaay Fortman vlak voor zijn benoeming zich nog voor de televisie in krachtige termen had uitgesproken voor een kabinet van CDA, PvdA en D'66. Bij die gele genheid uitte hij felle kritiek aan het adres van de CDA-fractie en haar voorzitter Van Agt die hij ver weet te balanceren op de rand van de politieke zedelijkheid. Van Agt noemt een en ander „van cruciaal belang". Pagina 9: Positie in fractie ver zwakt Vorstelijk krijtstreepje Prins Claus oogstte gistermiddag op de zesender tigste Heren Mode Beurs in de Amsterdamse RAI veel bewondering met zijn maatkostuum, waarvan de stof in Engeland Is geweven. De krijtsteep op het kostuum (inzet) bleek bij nauwkeurige observa tie te bestaan uit de letters CVA, wat zoveel bete kent als Claus Von Amsberg. Of het ministerie van CRM van deze shirt- of sluikreclame op de hoogte was, is niet bekend. V -y V - X J Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. VALKENBURG Volgens de mari- val met een Brequet Atlantic-marl- De korte-termijn maatregelen die de geworden. Men wil op korte termijn ne is het mogelijk reeds in oktober nevliegtuig op 15 januari van dit marine van plan is te nemen houden in -eveneens een stringentere controle het vliegen met de Brequet Atlantic- jaar. dat vóór oktober bepaalde onderdelen gaan uitoefenen op het stuursysteem, marinevliegtuigen te hervatten, na- uit het stuursysteem, de zogenaamde X dat eerst een aantal korte-termijn De leiding van de Koninklijke Marine levers, worden vervangen door sterker Het aanbrengen van dubbelbesturing, maatregelen zijn genomen. Dit voor- maakte dit voorstel gisteren bekend tij- materiaal. Daarna kunnen de vluchten een lange-termijn maatregelen die de nemen van de marineleiding druist dens een bijeenkomst op het vliegkamp met de Brequet worden hervat, omdat onderzoekscommissie had aanbevolen, in tegen de aanbevelingen van de Valkenburg van de marineluchtvaart- de kans op weer een ongeval door het acht de marineleiding niet noodzake onderzoekscommissie naar het onge- dienst breken van deze levers uiterst gering is lijk. OOK ACTIES IN BRUSSEL EN STOCKHOLM DEN HAAG Zeventien mannen hebben vanmorgen om tien minuten over half tien getracht de Iraanse ambassade in de Haagse Javastraat te bezetten. De mannen, in West- Duits land studerende Iraniërs, zijn, nadat zij tevergeefs met een breekijzer en een voorhamer een afgesloten deur in het am bassadegebouw probeerden te openen, door de Haagse politie gearresteerd. De Iraniërs, leuzen schreeuwend als „Dood aan Khomeiny", zagen kans de ambassade binnen te dringen. In het pand stuitten zij op de afge sloten deur. Intussen had een voor het ambas sadegebouw op wacht staande politieman groot alarm geslagen en assistentie was in enkele mi nuten ter plaatse. Terwijl de studenten de deur trachtten open te breken klom het ambassadepersoneel uit een raam aan de voorkant van het gebouw en bracht zich op deze manier in veiligheid. De politie kwam eveneens via een raam aan de voorkant het gebouw binnen en barricadeerde de deur die de Iraniërs trachtten de forceren. Een andere politie-eenheid brak de blokkade die de studenten achter de voordeur van de ambassade hadden opgeworpen. De zeventien mannen werden na arrestatie naar het hoofd bureau van politie aan de Burgemeester Patijn- laan afgevoerd. Ongeveer tegelijkertijd werd ook in Brussel de Iraanse ambassade bezet en na korte tijd door de politie ontuimd. Gisteren was dit ook het ge val in het Zweedse Stockholm. De politie ont ruimde daar het gebouw en arresteerde de be zetters. Er vielen bij de ontruiming in Stock holm geen gewonden. Pagina 10: Ambassade al vaker bezet Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, teL 04242-19012. iluidsband en film i bewijsmiddel i HAAG Minister De Ruiter (Justitie) tl de wet een bepaling opnemen dat zowel en geluidsbanden als foto's, fotocopieën licrofilms in aanmerking komen als vol- dig bewijsmateriaal in burgerlijke zaken. De bewindsman zei dit in antwoord op vragem van de Kamer over, een voorgestelde wetswijzi ging- Aan de hand van omstandigheden dient de rechter vast te stellen in hoeverre genoemd materiaal aanvaardbaar is als bewijsmiddel. Hij moet daarbij scherp toezien op de technische betrouwbaarheid van het toegepaste procédé en op de mogelijkheid van vervalsing van de weergave van het te bewijzen feit vertrouwd© er op dat niet zou gebeuren. NOORDWIJK - De 17-jarige Jolanda van den Berg uit Noord wijk wordt vermist Het meisje verdween op 9 juli, toen haar ouders op va kantie waren. Sindsdien is zij spoorloos. Volgens informatie van de Noordwijkse recherche zou zij na haar verdwijning nog ge zien zijn in Amsterdam in ge zelschap van een groepje, ver moedelijk' Duitse jongelui. Nasporingen in die richting bleven echter zonder resultaat. De recherche houdt er ernstig rekening mee, dat Jolanda het slachtoffer is geworden van een misdrijf. Het meisje voldoet aan de vol gende beschrijving: plm 1.70 meter, flink, volslank postuur, donkere ogen, donker, bijna zwart haar, loshangend op de schouders. i H ^«llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 16. i-J krant ontvangen? Bel ;3 18.00 en 19.00 uur verder 071-122248 en per lale koerier wordt de ,£t J alsnog nabezorgd, eft I n in 3II1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII r. a Tegen opgravingen Bereden politie maakte gisteren in Jeruzalem een eind aan een betoging van orthodoxe jo den die archeologi sche opgravingen wilden verhinderen. Volgens hen wordt daardoor een zeer oude joodse be graafplaats onteerd. Ieder die haar na 9 juli heeft gezien of inlichtingen omtrent haar verblijfplaats kan ver schaffen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de recherche te Noordwijk, tele foon 01719-11100. tehulp van een zaag en {abel is een Zwollenaar uit ivangenis In Winschoten lapt- Mrilfnateriaal werd door de. enote van de gevangene ngesmokkeld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1