olop problemen oor Kees Rijvers Z '67 bewijst uccesformule Middenlinie wijst FC Den Haag de weg AZ '67 GEEFT VOORKEUR AAN MADRID BOVEN INTERLAND GOED SAMENSPEL LEIDT TOT WINST VAN 3-1 TEGEN WILLEM II :e verslaggever) iVEN - Kees Rijvers lerdagavond een aar- lormuleerd commen- le wedstrijd PSV - AZ 'Peters is er de hele litgesprongen en ook ie goed bevallen". Zie één zin terug ge le mening van de na- ondscoach, die met id van die opmerking |een heel boek had schrijven. Want met winterland volgende insdag tegen Zwitser- het verschiet mocht typering veelbeteke- rorden genoemd. Er worden afgeleid dat de oud-coach van PSV juist in dat Eindhovense team nie mand, maar dan ook echt nie mand had ontdekt die het waard is zich - al was het slechts voor die warming up tegen de Zwitsers vóór een week later de leren dienen te worden bestreden in het ka der van de kwalifikatie voor Spanje - in het oranjeshirt te mogen hullen. En daar wringt nu juist de schoen, want tegen de Zwit sers moet worden aangetreden op een moment dat AZ '67, de ploeg die zaterdagavond zo nadrukkelijk aantoonde een groot aantal internationals-in- vorm in huis te hebben, in Ma drid een toernooi afwerkt. En de landskampioen wil zich bij die gelegenheid presenteren in een zo sterk mogelijke forma tie. Ondanks afspraken die on langs in overleg tussen Rijvers en onder meer de Alkmaarders werden gemaakt en waarbij AZ '67 zich achter de bondscoach opstelde die slechts één ding voor ogen heeft: koste wat kost Spanje halen. Het ziet er naar uit dat het Nederlands elf tal volgende week in Zwitser land wellicht met één of twee Alkmaarders aantreedt, maar zelfs dét is twijfelachtig. En daarmee wordt op slag de hele oefenwedstrijd tegen de Zwit sers een farce, want nu dienen er spelers te worden opgeroe pen die als het er tegen de le ren op aan komt buiten de boot vallen. En nu PSV al nau welijks in staat is een capabele oranjespeler te leveren rijst de vraag waar het team dan uit moeten worden samengesteld. Jan Peters, die tegen PSV na drukkelijk sollicteerde naar een tien op zijn voetbalrapport, liet zaterdagavond weten dat wat hem betreft AZ '67 op het eerste plan staat. „Als ik met het Nederlands elftal met te leurstellingen krijg te maken werkt dat door op mijn presta ties in de club. En die is het belangrijkste voor me. Ik hoef niet persé de toezegging van Rijvers dat er voor mij een ba sisplaats In het Nederlands elf tal ligt te wachten. Maar ik wil wel zekerheid". Waarop Pe ters, die in zijn vorm van eer gisteren zonder enige twijfel in het team hoort dat Ierland dient te verslaan, liet weten nog niet te weten of hij op een uitnodiging voor Zwitserland accepteert. „Daar moet AZ zich intern nog over beraden". Volop problemen dus nog voor Kees Rijvers, die morgen of woensdag zijn eerste selectie bekend maakt en vrijdag de 22 spelers voor het duel met Ier land aanwijst. J mi )VEN - Voor het eerst dit sei- esenteerde AZ '67 zich zater- md met de succesformatie vorige seizoen en tot wat die i in staat is heeft PSV bijna plex bezorgd. Met kunst- en trk hadden de Eindhovenaren de eerste twee competitie- overeind kunnen, houden, igeslagen leiderspositie was ultaat. Maar waar Roda JC en -echt slechts in staat waren it de verdedigende feilen aan n bleek AZ '67 bij machte die p ook genadeloos af te straf- werd tenslotte 4-2 in het uit- stadion van PSV, maar die 19 hte \)Jm as (iNj-Was slechts een flauwe afspie- van wat zich in de wedstrijd lorgedaan. et een niet geheel fitte Nygaard en S zonder de al na negen minuten uit- Van der Meer bleek de landskampi-- een dergelijk surplus aan kwaliteit Ikken dat het PSV bang te moede een juist gereviseerde wals daverde •ver de Eindhovenaren heen, elke oppositie zonder enig pardon plat I. Trainer Thijs Libregts verwoordde ig die zijn ploeg had moeten door- ,We hebben voetballes gehad", ver- Ie oefenmeester van PSV onthutst. de vraag waarom er geen andere len waren genomen tegen Jan Pe- 'aarschijnlijk één van de beste wed- it zijn loopbaan afwerkte, te laten |Wat zou het hebben uitgehaald? Als iter was bewaakt zou Jonker of Ny- hoofdrol hebben vertolkt". jstte in de overmacht van zijn als pet gedrild bataljon militairen opere- genstander. Die, en dat verklaarde 'de ontluistering van de Eindhovena- rdagavond niet zoals vaak vorig sei- jter opereerde als een koelbloedig, ■fn afwachtende formatie, maar direct van de eigen capaciteiten het ini- 3p. Hetgeen resulteerde in een nau- (ooraj in de openingsfasè, verwachte jp het Eindhovense verdedigings- laarin moesten de mandekkers jop Kist) en Poortvliet (op Tol) keer )un meerdere erkennen in hun oppo- 3k Van Kraay niet de leidersfiguur tot overmaat van ramp Pim Does- Kchtig in de malaise. De onzekerheid van zijn defensie niet alleen aantonend, maar zelfs vergrotend greep Doesburg enige keren op voorzetten van de flanken totaal mis, het geen al na vier minuten de eerste treffer op leverde. Van der Meer trok van rechts voor, Jonker kopte en Doesburg stompte mis en Kist had een vrij schootsveld. Alle aandacht In die beginfase trok Jan Peters niet alleen het spel, maar ook alle aandacht naar zich toe. De kleine middenvelder bleek ditmaal echter niet louter balverliefd, maar produ ceerde tevens vaart en diepte, kortom ge vaar, in het Alkmaarse spel. Goed geassis teerd door Jonker overvleugelde Peters bijna In zijn eentje, 'bewaker' Van der Kuijlen moest slechts naar adem snakkend toekij ken, het Eindhovense middenrif. Slechts een paar minuten in de hele wedstrijd dreigde AZ '67 de controle, die het zo na drukkelijk over de gang van zaken had ge grepen, kwijt te raken. Dat gebeurde direct na de gelijkmaker van PSV, dat zich in die openingsfase nog met een redelijke positie energie teweer had gesteld. Thoresen, verder nauwelijks opvallend, draaide de vervanger van Van der Meer, Reijnders dol, zette voor, Geels verlengde en de Koreaan Huh kopte beheerst in: 1-1. Het bleek de inleiding tot veel sympathiebetuigingen aan het adres van Huh, die inderdaad goed speelde en daar mee Libregts voor een probleem stelde. De trainer van PSV had de van zijn dwaalwegen terug gekeerde René van de Kerkhof willen laten invallen, maar doordat Huh zo verdien stelijk acteerde bleef Van de Kerkhof tot een kwartier voor het einde op de bank. Om ver volgens niet één geslaagde actie af te leve- Al lang toegediend Maar in die fase van de ontmoeting had AZ '67 de beslissende knock out al lang toege diend, De Alkmaarders bleven niet alleen het tempo dicteren, maar troefden eveneens in combinaties en individueel hun opponenten op een pijnlijke manier af. Slechts een klein kwartier mocht PSV de illusie koesteren dat de Alkmaarse storm wel zou uitrazen, het te gendeel bleek. Weer Kist, die sinds hij zonder de cóncurren- tie van Welzl speelt opvallend zelfbewust en alert bezig is, rondde een voorzet op maat van Jonker af. Waarna Nygaard, die zich in de tweede helft op eigen verzoek liet vervan gen door Weijsters, de genadeklap toedien de. De Deen kon van zeker 35 meter afstand aanleggen en Doesburg besefte pas wat er gebeurde toen het leer In zijn rechterboven hoek tot rust was gekomen. Nauwelijks terug shirt) en Ernie Brandts van AZ '67, en dat sierde de Alkmaarders, scha kelden nauwelijks terug. Het tempo bleef hoog en daarmee werd PSV de mogelijkheid ontnomen om op adem te komen. Hoewel Geels, die nauwelijks kans kreeg yan Spel- bos, nog wel eenmaal in buitenspelpositie raak schoot. Maar dat bleek niet de inleiding tot herstel. Ook nadat Libregts Stevens had belast met de persoonlijke bewaking van Peters bleef AZ dicteren. Uitblinker Peters schepte er ge noegen in bij de eerste twee acties van Ste vens zijn tegenstander volledig te laten staan en nog eenmaal als voorbereider van een treffer te fungeren. Tol was de inleider en af maker: 4-1. PSV hing zwaar aangeslagen In de touwen, moest toezien dat de Alkmaar ders nóg enige keren kansrijk werden, kwam ook zelf nog een paar keer in scoringspositie, maar het verlies was onontkoombaar. De af straffing die AZ '67 had toegediend werd nog enigszins verzwakt door een tegentreffer van de voor Willy van de Kerkhof ingevallen Landsbergen, maar de nare smaak bij het Eindhovense publiek bleef. Het is de vraag hoe PSV deze nederlaag mentaal verwerkt. AZ '67 werd in ieder geval gesterkt in de overtuiging dat de vorm van vorig jaar er weer is. FRANK WERKMAN Scorverloop: 4. Kist 0-1; 13. Huh 1-1; 26. Kist 1-2; 31. Nygaard 1-3; 59. Tol 1-4; 89. Landsbergen 2-4; scheidsrechter: Thomas; toeschouwers; 29.000. PSV: Doesburg; Poortvliet, Van Kraay, Brandts, Wildschut (R. v.d. Kerkhof); Stevens, Van der Kuijlen, W. v.d. Kerkhof (Landsbergen); Huh, Geels, Thoresen. AZ *67: Treljtel; Van der Meer (Reijn ders), Metgod. Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Peters, Nygaard (Weijsters), Jonker; Tol, Kist. DEN HAAG FC Den Haag kan het toch. Want wie de formatie van trainer Martin van Vianen zaterdagavond in het eigen Zuiderpark aan het werk zag, moet toch wel een plezierig avondje hebben be leefd. Niet alleen de winst van 3-1 - be haald in het duel met Willem II - stemde tot genoegen, maar vooral het goede sa menspel en de grote werklust waren de positieve punten. Als klap op de vuurpijl maakte de kersverse aanwinst Nicky Morgan zijn debuut. Zaterdagmiddag stond hij om 15.00 uur nog in de hal van Schiphol, nauwelijks zes uur later voelde hij het zachte gras onder zijn voeten. En hij had het naar zijn zin, want nadat hij eerst een forse kans had gemist, haalde hij amper tien minuten voor tijd, snel 1 draaiend van 35 meter afstand snoeihard uit. Zijn spetter werd buiten het bereik |b van doelman Petar Adjanski slechts door de paal gekeerd. De komst van Morgan kan wel eens zeer belangrijk zijn voor FC Den Haag. De ploeg heeft in het verleden regelmatig be wezen tot aantrekkelijk voetbal in staat te zijn, alleen bleek het zestiénmetergebied een te groot struikelblok. Daar hield vaak ineens alles op, met als gevolg dat ook de doelpuntenproduktie stokte. Morgan, met zijn schietkracht en springvermogen, moet in staat worden geacht juist dat euvel te verhelpen. Of de gehuurde Engelse spits bij zijn club West Ham United de training zal volgen, of dat onder de hoede van trai ner Martin van Vianen zal gebeuren is vooralsnog niet zeker. Zo vertrok hij giste ren weer naar zijn geboorteland en zal hij morgen terug zijn in Den Haag. West Ham behoudt zich tevens het recht voor Mor gan te allen tijde terug te roepen. Van Via nen sprak zich overigens niet uit over het spelen van Morgan in de uitwedstrijd van woensdag tegen PEC Zwolle. „Ik moet dat nog even bekijken. Overigens: ik heb Pre- vo niet voor Morgan gewisseld, omdat hij niet zou hebben voldaan. Ik was zelfs zeer tevreden over zijn spel". Aan de basis van de (zeker niet te ruime) overwinning lag het goede functioneren van het middenveld. Door de aanwezig heid van de brutale Renke Prevo in de spits, werd Chris Treling een linie naar achteren verwezen. Bijgestaan door een felle - en later zelfs scorende - Van Delft en de technisch opnieuw superieure Kelo- glu voelde hij zich zichtbaar op zijn plaats. Het Haagse trio had geen enkele moeite met de drie falende Tilburgse pionnen en daardoor ook kon Den Haag in de eerste helft heerlijk vrijuit spelen. Met vooral goed spel over de vleugels, die in tegen- Vreugde bij FC Den Haag. Doelpuntenma ker Van Delft (met handen omhoog) is het middelpunt. Links van hem Pen. Rechts Bouma en Keloglu. Wanprestatie Trainer Bert Jacobs van Willem II weet de zijns inziens verdiende nederlaag dan ook aan de wanprestatie van zijn middenvel ders. „Ze werden aan alle kanten voorbij gelopen. Er was totaal geen beweging en bij FC Den Haag was dat juist wel het ge val. Ik mis natuurlijk wel een paar mensen (Bastlaansen en Van de Ven, red.), maar heb wel in de gaten dat het een hele klus wordt". Het sierde Willem II - in welk team Willy van Bommel debuteerde maar niet impo neerde, omdat hij nog geen enkele oefen wedstrijd bij zijn oude Club MVV had ge speeld - overigens wel dat de ploeg niet langdurig voor het eigen doel bleef han gen. Maar juist doordat het kwaliteitsver schil te groot bleek, vertoefden de Zuider lingen toch het grootste gedeelte van de wedstrijd op de eigen helft. Door die situa tie ontstond er voor de Hagenaars als van zelfsprekend een groot aantal kansen. Na dat Van Delft doelman Adjanski via twee schoten van afstand op de proef had ge steld, doorbrak Harry Melis voor het eerst de vijandelijke linie. Treling gaf een pass van Prevo handig door aan de vorig sei zoen zo veelvuldig scorende vleugelspits die zonder te twijfelen uithaalde: 1-0. De gastheren voelden dat er meer in zat. Rontberg, die overigens de bal vaak te langdurig in zijn bezit hield, was tweemaal dicht bij een treffer. Van Delft bleek even- we! iets gelukkiger. Een terug gekopte bal van Melis (weer hij) precies voor zijn voe ten en een rijkelijk late reactie van Adjans ki stonden aan de basis van het tweede doelpunt. Na de rust leek het erop dat FC Den Haag weer het initiatief zou nemen, totdat er plotseling een incident ontstond. Treling won dank zij een sliding een duel van Cal- derwood, die dat echter helemaal niet zo leuk vond. Als blijk van ongenoegen maakte hij 'een beweging' naar Treling, die door scheidsrechter Weerink werd ver taald als 'een slaande beweging'. Calder- wood mocht dan ook onmiddellijk vertrek ken. Treling later: „Ach, ik voelde wel wat. Maar als de scheidsrechter het niet had gezien, was ik normaal doorgelopen". En Jacobs: „Het lijkt me raadzaam dit geval mondeling te laten behandelen". Door die aderlating bij Willem II sloop er in de Haagse gelederen een gevoel van non chalance. „We hadden gewoon door moe ten gaan", zei een uiterlijk onbewogen Van Vianen, die innerlijk toch ontzettend blij moest zijn. „Maar ze geloofden het op dat moment wel en vandaar ook die onno dige tegentreffer". Aitze Bouma was voor het eerst in de wedstrijd niet attent ge noeg. Ad van der Wiel - hij was vorig sei zoen nog topscorer van de amateurtopper RKC - klopte doelman Dido Havenaar. FC Den Haag liet zich echter niet in paniek brengen door die tegenslag. Het leek wak ker geschud. Een doelpunt was dan ook niet meer dan het logische gevolg. Aan voerder Joop Korevaar, die voor het eerst weer iri de ploeg verscheen na zijn blessu re, haalde van ver uit. Adjanski stond goed opgesteld, maar zag het leder toch In het midden van zijn doel belanden: 3-1. Na dat wapenfeit ontstond nóg een rits kansen. FC Den Haag verzuimde ze te be nutten. Het deerde echter niemand, want de winst was immers binnen. De twee pun ten die de oogst na drie wedstrijden toch enigszins acceptabel maken. DENNIS MULKENS Scoreverloop: 21. Melis 1-0, 32. Van Delft 2-0, 68 Van der Wiel 2-1, 76 Korevaar 3-1. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 3000. FC DEN HAAG Havenaar; Bouma, Pen. De Vroedt. Korevaar; Van Delft (Van Bergen- henegouwen), Treling, Keloglu; Melis, Prevo (Mor gan), Rontberg. Willem II Adjanski; Braam, KrIJgh, Huybregts, Havermans; Hoyer (Govers), Calder- wood, Van Gestel; Van Bommel, McDonald, Bijster- veld (Van der Wiel).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9