K uilm eldingspli ch t voor New- Yorkers ieuwe golf an kritiek op olidariteit Italiaanse kritiek op houding van VS bij luchtgevecht LLAR NIEUW GER Luikse Sint-Servaas volledig afgebrand Amerika wil wèl praten met Moskou PASSAGIERS GEKAAPT POOLS VLIEGTUIG BLIJVEN IN BERLIJN Escalatie geweld Midden-Amerika Paus wil film over zijn leven eerst zelf zien ™!)anje wil ^Jvo-basis P Gibraltar "W - Orkaan treft Japan 3>ngerstaker afgelost Kok Witte Huis onthult eetgewoonten presidenten BUITENLAND TERDAM De dollar is ren op de internationale barkten opnieuw in de gedaald. In Amster- jwas de slotkoers ongeveer Jrhalve cent lager dan de joers van donderdag. In |en werd de laagste prijs 1de hele week genoteerd, aling van de dollarkoers geen duidelijke oorza- Over het algemeen wordt [alende tendentie van de arieven in de VS aange- Jtsnapte spion er in de cel IHINGTON Leden Ie Amerikaanse federa- iherchè hebben vrijdag- |d de veroordeelde Sow- pion Christopher John ie gearresteerd. t ontsnapte anderhalf jaar l§ |jen uit een zwaar bevei- rollfl gevangenis in de staat Taafingt011- Hij was in april lUlpt veroordeeld wegens het Dpen van geheimen inza- merikaanse satelliet-tech- {ie aan de Sowjet-Unie ruim 215.000 gulden p werd vorige week gear- |rd terwijl hij zat te eten fi restaurant in Port An- in de staat Washington. LUIK Een grote brand heeft de Sint Servaaskerk van Luik, die een jaar geleden nog was gerestaureerd naar aanlei ding van het 1000-jarig be staan van de stad, volledig verwoest. De Belgische brand weer moest ook gisteren nog het tot op de fundamenten af gebrande middenschip van de kerk in het centrum van de stad bewaken. De brand was vrijdag al uitgebroken en vlamde zaterdag weer groot scheeps op. Vrijdagavond wa ren alle bewoners in de omge ving van de kerk geëvacueerd, omdat zich giftige gassen ont wikkelden. Aan de vlammen zijn veel on herstelbare kunstschatten uit de 13e, 14e en 17e eeuw ten of fer gevallen. Tot nu toe is de oorzaak van de brand niet be kend. MINISTER HAIG: WASHINGTON De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, heeft gisteren nog maals benadrukt dat de Ver enigde Staten bereid zijn tot onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Hij sprak hiermee Russische beschuldigingen tegen als zou de Amerikaanse wens tot we derzijdse wapenbeheersing slechts geveinsd zijn. „Ik ge loof niet dat het probleem schuilt in de communicatie", aldus Haig. „Het probleem is dat de Sowjet-Unie tot nu toe niet leuk heeft gevonden wat wij gezegd hebben". De Vere nigde Staten zijn bereid de Russische regering halverwege tegemoet te komen bij het ver beteren van de dialoog. Dat is echter alleen dan mogelijk, al dus de bewindsman, als de Sowjet-Unie wat meer zelfbe heersing aan de dag legt dan de laatste zes jaar het geval is geweest. Explosie van Taiwanees vliegtuig doodt 110 inzittenden TAIPEH (TAIWAN) Alle 110 Inzittenden aan boord van de zaterdag boven Taiwan ontplofte Boeing 737 zijn omgeko men. Tot de passagiers behoorden 21 buitenlan ders, 18 Japanners en drie Amerikanen. De eigenaars van het vliegtuig, de Taiwanese Far Eastern Air Transport, hebben laten weten dat er een grondig onderzoek naar de ramp «al worden inge steld om na te gaan of er, zoals de geruchten willen, sabotage is gepleegd. Het ongeluk deed zien voor kort nadat de Boeing was opgestegen en een hoogte van 7000 meter had bereikt. Mensen op de grond hebben twee ontploffingen gehoord. Zij zagen dat het voorste ge deelte van het vliegtuig werd losgescheurd. LEIDSE COURANT MAANDAG24AUGllSniS!9ei PAGINA 7 NEW YORK New York is een stad met miljoenen kuilen in het wegdek; soms kan men zelfs beter spreken van kraters. Onlangs nog kreeg een vrouw een schadevergoeding toegewezen van ruim 2,5 miljoen gulden. De bus waarin zij reed denderde door een kuil in Second Avenue, waardoor zij haar rug brak. Eer der dit jaar liep een bejaarde vrouw ern stige verwondingen op toen ze in de 73e straat in een kuil liep die vijf meter diep en breed was. Niemand had de moeite ge nomen om een bordje neer te zetten om de niets vermoedende voorbijgangers voor het gapende gevaar te waarschu wen. Volgens de Newyorkse automobiel club is éen derde van het in totaal ruim 9.300 kilometer lange wegennet van de stad hard aan reparatie toe en een derde van alle L319 bruggen „hersteld" moet worden. Tot voor kort werden al deze ongemakken geaccepteerd. In het telefoonboek van Man hattan staat voorin, temidden van de num mers van politie en brandweer ook het nummer van de gemeentelijke instantie, die je moet bellen als je een nieuwe kuil wilt melden. In de afgelopen jaren heeft het stadsbestuur trouw tientallen miljoenen guldens schade vergoeding uitgekeerd aan mensen die ern stig letsel opliepen door het slechte wegdek. De laatste tijd werd getracht de aansprake lijkheid te beperken. Maar daarover is de stad in botsing gekomen met een organisatie van advocaten, die de belangen van de weg gebruikers behartigt Burgemeester Koch had er een wet doorgejaagd die bepaalt dat de stad niet verantwoordelijk is, als het stadsbestuur niet vijftien dagen vóór het on geluk vari het bestaat van de kuil op de hoogte is gesteld. Er kwamen krachtige pro testen. Moet een man die met zijn fiets in een kuil rijdt het zonder smartegeld stellen, enkel en alleen omdat hij het stadsbestuur niet van te voren in kennis heeft gesteld van een mankement waar hij zelf niet van op de hoogte was? Leven riskeren Een advocaat stelde dat „de mensen in New York met elke stap hun leven riskeren", waaraan hij eraan toevoegde dat de burgers al sinds jaar en dag steen en been klagen over het trage optreden van de gemeente als ergens de straatverlichting kapot is of wan neer er weer eens kuilen zijn geconstateerd. Hij noemde als voorbeeld de talloze gebro ken auto-assen op de Merrickboulevard, die vlakbij Kennedy Airport loopt Vanwege het slechte wegdek staat de boulevard be kend als het Ho Chi Minh-weggetje. De gemeente heeft nu ook de gevolgen on dervonden van het slechte wegdek. Jaren lang werd er gereden met oude bussen van General Motors. De zijkanten vertoonden nog al wat deuken en losgedreunde metalen platen werden niet gerepareerd en klapper den er lustig op los. Soms viel er tijdens een dienst een motor uit, maar de meeste bussen deden trouwe dienst Toen kocht de stad 637 nieuwe bussen, zeer moderne met donker getint glas en opschriften als „Een plezierige dag toegewenst". Maar helaas, deze bussen waren niet sterk genoeg. Na enkele maan den kuilen zakten de onderstellen in elkaar. Het stadsbestuur haalde daarop alle bussen van de weg en weigerde de fabrikant te be talen. Ironisch detail is dat de fabriek een grote inbreng heeft gehad bij de vervaardi ging van het ruimteschip, waarmee de eer ste mens op de maan kwam. Maar tegen de Newyorkse kuilen moest zelfs deze fabri kant het afleggen. Kaarten Wanhopig ging het stadsbestuur op zoek naar nieuwe bussen. Renault liet bliiken het voertuig te hebben, waarnaar gezocht werd. Renault zei een bus te kunnen leveren die het in New York wel uit zou kunnen hou den. Het was een model dat ze eigenlijk al leen maar aan ontwikkelingslanden wordt verkocht •CHAU De komende week zullen tien de onderhandelaars van de rege- en de vrije vakbond Solidariteit weer .westie van vrije toegang tot de media ?«Ve vakbond bepraten. Gezien de storm tiek die Solidariteit de afgelopen da- n verschillende kanten te verduren gekregen, lijkt het zaak voor de vak- om niet te hard van stapel te lopen, overleg zal uitsluitend gaan over „toe- voor de vakbond tot de massamedia", •voor Solidariteit neerkomt op het ver gen van zendtijd op televisie en radio ier toezicht van bovenaf. Volgens vake swoordvoerder Januz Onyszldewicz It er woensdag gepraat. Hij waarschuw-, echter voor dat als de gesprekken opleveren Solidariteit zijn acties zal iden tot t.v. en radio. Vorige week ;ten de typografen van kranten in heel twee dagen ter ondersteuning van de •ndseis. leeft Solidariteit de laatste dagen niet aan "c uit binnen- en buitenland ontbroken. Zo ht het politburo van de Russische com- itische partii zaterdag de Poolse regering lem vast te houden aan de beginselen van jvjetmarxisme en alles te doen om de eco- lc®~e weer nieuw leven in te blazen. Hel verder aan jjp een harder optreden tegen naaiationele krachten en zei dat het noodzaak het vertrouwen van de bevolking te her- rn- dieou heeft Warschau gezegd te verwachten, eektard wordt opgetreden tegen stakingen en Ber-B politieke stabiliteit wordt hersteld. Vol- ojhet politburo tonen de moeilijkheden in irt opnieuw aan hoe belangrijk het is dal NogK>mmunistische partij wordt geleid dooi hét- zin sl Leninistische normen. De Poolse televisie deed vrijdag een felle aanval op Solidariteit, die zij betichtte van het bedrijven van politiek. In de netelige kwestie van arbeiderszelfbestuur staan de regering en de onafhankelijke vakbond nog steeds tegenover elkaar. Premier Jaruzelski liet donderdag tegenover directeuren van onderne mingen weten dat de regering voorstander van zelfbestuur is en van een grote mate van auto nomie in de bedrijven. Maar de staat moet hel recht op de benoeming en ontslag van de direc tie behouden. Solidariteit wil juist dat de werk nemers de directeuren kunnen benoemen en ontslaan en bovendien bepalen wie de „vruch ten van de dagelijkse arbeid" toekomen. De toezegging van de mijnwerkers in Silezië zaterdag om gehoor te geven aan de oproep van de vakbondsleiding om „acht vrije zaterdagen" door te werken, betekent een steuntje in de rug voor de vakbond. De mijnwerkers wensen wel dat de extra steenkolen ten goede komen aan de ^xport om daarmee de import van genees middelen te betalen. Daar staat tegenover dal de drukkers in Olsztyn, in het noorden, nog steeds weigeren het blad van de plaatselijke communistische partij te drukken, ondanks hel einde van de tweedaagse staking van collega's elders in het land. Zij zullen hun actie beëindi gen zodra de televisie haar belasterende verkla ring intrekt over het al dan niet bedreigen van werkwillige collega's vorige week. In de Huta- staalfabrieken in Katowice dreigt ook onrust naar aanleiding van een oproep van de vak bondsvertegenwoordigers om een referendum te houden over het al of niet ontslaan van een directeur. Die verbood vorige week het ver schijnen van het bedrijfsblad van Solidariteit. Er zouden spotprenten tegen de staat en tegen de Sovjet-Unie in hebben gestaan. Het gekaapte Poolse vliegtuig op de Berlijnse luchtha ven Tempelhof. WEST-BERLIJN Voor de tweede maal binnen vijf weken is een gekaapt Pools vliegtuig in West-Berlijn geland. Za terdagavond dwong een 25-jarige Pool, dreigend met een naar later bleek ongevaarlijke handgranaat, eeivttweemoto- rig toestel van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT koers te zetten naar West-Berlijn. Het vliegtuig, een Antonow-24, maakte een binnenlandse vlucht van Wroclaw naar Warschau. Het arriveerde kort na zeven uur op de luchthaven Tempelhof, in de Amerikaanse sector van de gedeelde stad. De man had de handgranaat, verborgen in een draagbare radio, aan boord gesmokkeld. Op Tempelhof werd de Antonow onmid dellijk door de Amerikaanse militaire politie omsingeld, maar de kaper maakte geen moeilijkheden en gaf zich onmiddellijk over De 39 passagiers en de vier bemanningsleden konden ongedeerd het toestel verlaten. De kaper werd gearresteerd. Twee passagiers, mannen van 19 en 22 jaar, maakten van de ge legenheid gebruik politiek asiel te vragen en vlogen later niei naar Polen terug met het gekaapte toestel. De kaper is door dt Amerikanen aan de Westduitse politie overgeleverd. Het was de vijfde maal sinds 1969 dat een Pools vliegtuig op eer binnenlandse vlucht wérd gekaapt en in West-Berlijn terech kwam. Scherpe foto's van Saturnus PASADENA De Ameri kaanse ruimtesonde Voyager-2 zendt schereper foto's van Sa turnus naar de aarde dan de Voyager-1, hoewel de satelliet nog 3,9 miljoen kilometer van de planeet verwijderd is. Overmorgen komt de Voya ger-2 tot op ongeveer 100.000 kilometer van Saturnus.. De meeste aandacht van de we tenschappers gaat Uit naar fo to's van de om elkaar gedraai de ringen in het ringenstelsel en de „stofstralen" die de rin gen van binnen naar buiten kruisen. SAN SALVADOR Het geweld in de Middenameri- kaanse staten El Salvador en Guatemala is de afgelo pen dagen ernstig geësca leerd. In beide landen is melding gemaakt van op gruwelijke wijze gepleegde massamoorden. Het doden tal loopt in de honderden. In El Salvador zijn de afgelo- Een dagen meer dan 100 ont- oofde lichamen gevonden van mensen, die tijdens de avondklok uit hun huis zijn gehaald en geëxecuteerd. Op een aantal lijken werden de tekens van een van de ex treem rechtse „Eskaders des doods" aangetroffen. In de af gelopen twintig maanden zijn in El Salvador naar schatting zo'n 22.000 mensen vermoord, van wie de meesten door rege ringstroepen en de rechtse doodseskaders. In Guatemala hebben, naar gisteren bekend werd, voor aanstaande inwoners van een plaatsje bij de grens met Mexi co hun eigen massagraf moe ten graven. Ongeveer twintig dorpsbewoners werden, door naar men vermoedt een van de vele in het land opererende doodseskaders, vermoord, uit andere delen van het land wordt ook melding gemaakt van moordpartijen. In Guata- mala komen door het politiek geweld elke maand zo'n 300 mensen om het leven. Heilsleger stapt uit Wereldraad DRESDEN Het Leger des Heils stapt uit de Wereldraad van Kerken. De secretaris-ge neraal van de Wereldraad, dr. Philip Pdtter heeft dit in een brief aan'het dagelijks bestuur laten weten. Het Leger had in 1978 zijn lidmaatschap al opge schort na een gift uit het anti- rascismefonds van de Wereld raad aan het patriottisch front van Zimbabwe, dat onder lei ding stopnd van de huidige premier Mugabe. Dr. H. Fiolet van de Raad van Kerken Nederland zei in een reactie te hopen dat in Nederland de sa menwerking tussen het Leger en de kerken zal blijven be staan. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De paus wil de film die over zijn leven ge maakt is eerst zelf zien, voordat die aan het publiek zal worden vertoond. De film heet „de man die van verre kwam" en is gemaakt door de Poolse regisseur Za- nussL Het gaat hier niet om een soort „Nihil obstat" van de paus, een officiële kerkelijke goedkeu ring dus, maar toch heeft de H. Vader erop gestaan de eer ste geromantiseerde film van zijn leven zelf te bekijken. Dit gebeurt dezer dagen in Castel Gandolfo, waar de paus deze zomer zijn intrek heeft geno men. Het is de bedoeling dat de film volgende week zijn of ficiële première beleeft op de Biennale, het tweejaarlijkse filmfestival van Venetië. t en ^fegering in Madrid zou ,dhs de Spanje zal vol- maand voorstellen de E militaire basis op Gi- lr te veranderen in een -basis. Dit heeft de t krant Sunday Times •en gemeld, igen. naai de krant de bedoeling t fa met ^aar voorstel de ni T%oude strijd over de rots I Spanje en Engeland te ligen. Ook wü zij de tussen Spanje en de Brit- 5' °Ronie, die 12 jaar geleden £®Qlgesloten, weer open stel- V.O.je twee landen twisten rots s'nds 1704, toen "^t Britse en Nederlandse >tuufen bestaand leger Gi- ees5f innam, land; De nen: ech' v.di ROME De Italiaanse rege ring heeft gisteren in enig zins bedekte termen kritiek geoefend op de Amerikaanse houding ten aanzien van het Libisch-Amerikaanse inci dent van verleden week, waarbij twee Libische vlieg tuigen werden neergescho ten. Minister van defensie Laqorio verklaarde dat de VS het recht hebben om in internationale wateren oefe ningen te houden. „Maar in dit geval werd het werd ge daan met dezelfde dosis om zichtigheid als iemand die een sigaret aansteekt met een staaf dynamiet". Het Amerikaans-Libische inci dent heeft Italië in een moei lijk parket gebracht. Amerika is Italië's beste vriend en bondgenoot, maar ook de Libi sche president Khadaffi is ie mand die er in Italië zijn mag. Italiaanse bedrijven hebben zeer grote belangen in Libië en de Italiaanse kolonie daar wordt steeds groter. Khadaffi heeft Italië nodig om zijn woestijnstaat technisch draaiende te houden en Italië heeft Libië nodig als afzet markt en olieleverancier. Bei de landen hebben daarnaast ook nog nauwe historische banden. Italië heeft Khadaffi altijd ontzien, en nooit echt meegedaan met de hetze die westerse landen de laatste ja ren tegen hem hebben ge voerd. Maar diep in het hart is de Ita liaanse regering best wel te vreden met de les die Libië verleden week is geleerd. In Rome groeit al enige tijd de verlegenheid over het indruk wekkende wapenarsenaal dat Khadaffi in zijn woestijnstaat aan het opbouwen is. Onder de zandwoestijn worden hele ste den gebouwd met alle voorzie ningen tegen radio-actieve be smetting, opslagplaatsen en lanceerinstallaties. Rome kan het weten want in vele geval len zijn Italiaanse bedrijven hierbij ingeschakeld. Al deze installaties kunnen, zo is men zich in Rome bewust, nooit aangelegd zijn voor uitsluitend defensieve doeleinden. Italië moet zich geen illusies maken, zo luiden de commentaren in Rome; Khadaffi's wapentuig staat gericht op Zuid-Europa. TOKIO De orkaan Thad. die het dichtbevolkte hart van Japan heeft geraakt, heeft minstens 17 mensenle vens geëist. De politie vreest dat nog meer slachtoffers gevonden zullen worden. De orkaan is gisteren afgedre ven naar zee. De wervelstorm was de zwaar ste die de grote Japanse bevol kingscentra sinds 16 jaar heeft getroffen. De stortregen waar mee de storm gepaard ging, veroorzaakte grondverschui vingen en overstromingen. Hier en daar stond het water 28 cm hoog. Er zouden ruim 80 gewonden zijn gevallen, ter wijl nog 22 personen vermisl zijn. Meer dan 3000 woningen zijn in het water komen te staan en er zijn 86 bruggen weggeslagen. Ook In Tokio was sprake van aanzienlijke wateroverlast. n dil boni ST Vanmorgen heeft opnieuw een gevangene van .dra.1"8® republikeinse leger (Ira) in de Maze-gevangenis in aaii?' aanffesl°ten bij de hongerstakingsactie, die al n de gevangenen het leven heeft gekost haafUWe hongerstaker heet Bernard Fox. Hij is 30 iaar oud en iriika straf van twaa** Jaar uit wegens bezit van explosieven en Hegen van een bomaanslag op een hotel. Fox neemt de in van ex-hongerstaker Patrick Quinn, die thans onder che behandeling is. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Wie geïnteres seerd is in de eetgewoon ten van de Amerikaanse president Reagan, kan niet voorbijgaan aan wat de 73-jarige Pietro Orcini hierover heeft opge merkt Orcini, een tot Amerikaans staatsburger gepromoveerde Italiaan, verzorgt de maaltijden in het Witte Huis, al 20 jaar. Hij bracht deze week, uitgerust met een diplo matiek paspoort, een be zoek aan zijn geboorte streek in Noord-Italië, die hij in 1945 verruild had voor de „States". De vertrouwde omgeving maakte hem openhartig, en de tot nog toe geheime tafelmanieren van de Amerikaanse presidenten waren toen in een mum van tijd onthuld. Carter was een Pietje-precies, alles op zijn vaste plaats, alles op zijn vaste tijd. Johnson een luidruchtige slokop, en Kissinger een De manier waaroo de veelvraat Nixon en Ken nedy wilden altijd iets anders dan wat er op het menu stond en Reagan is de bescheidenheid zelve: hij overdrijft nooit, houdt zich altijd aan kleine por ties van het een en van het ander. presidenten hun bestek op het bord leggen als ze klaar zijn met eten vindt de restaurateur van het Witte Huis nog het frap pants. Carter legde mes en vork met de punt naar het midden van de tafel gericht, Johnson deed wat hem uitkwam, Nixon legde mes en vork altijd gekruist, en Reagan legt ze altijd scheef naast elkaar. Volgens Orcini zegt dit het meest over het karakter van staatslieden, maar wat dat dan zegt, daarover laat hij ook in zijn ge boortestreek geen woord los. CEES MANDERS Intussen hebben de verenigingen van weg gebruikers in New York alle kuilen, gaten en scheuren in de wegen in kaart gebracht. Een gat werd aangegeven met een cirkel, een scheur met een inktpunt en een echte kuil met een vierkantje. De kaarten zijn aangeboden aan het stadsbestuur met de mededeling dat was voldaan aan de ver plichting om de stad in kennis te stellen van het bestaan van de oneffenheden in het wegdek. Het stadsbestuur weigerde de kaar ten, maar een rechter bepaalde dat accepta bel waren, eigenlijk nog beter dan de kaar ten die het stadsbestuur gebruikte. Het ho ger beroep in deze zaak is momenteel in be handeling en de kuilen zijn er nog steeds. Een medewerker van de afdeling die zich met de reparatie bezighoudt kon niet zeggen of het waar is, dat het wel 180 jaar zal duren voor alle straten geëgaliseerd zijn. „Nee, niet zo lang. Laten we zeggen honderd jaar. Nou ja, misschien toch wel iets langer". TERRY COLEMAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7