Dahliakwekers planten meer stekken op. Babykamer a la carte Tuinbouworganisaties breiden service uit Nieuw seizoen in bloementeelt .LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS Internationale mode: Kleren voor elke gril Er is duidelijk In de bloemenveilingen een nieuw seizoen aan gebroken. Men treft talrijke nieuwe bloemsoorten aan met te vens geheel andere prijzen. De zomer gaat zo zachtjesaan weer tot het verleden behoren en de herfstbloemen zullen spoedig een belangrijke plaats gaan innemen. Dit heeft tevens tot gevolg dat van bepaalde bloemen de aanvoer sterk Is af genomen of geheel verdwenen. Maar de totale aanvoer en omzet heeft afgelopen week zich In de CCWS aardig weten te handhaven en lagen op vrijwel gelijk peil van vorig Jaar, zij het met wat betere prijzen. Ook de handel begint weer op volle toeren te draalen, afgelo pen week wat gestimuleerd door katholieke feestdagen in Bel gië en Luxemburg. Daar werden veel bloemen verhandeld vanwege de feestelijkheden. De weersomstandigheden waren niet ongunstig en ook de vakantiegangers keerden op hun ba sis terug en namen een extra bloemetje mee. De CCWS had een bijna gelijk aanbod als vorig Jaar, namelijk 37.441.753 bos of stuks hetgeen rond de 300.000 bos of stuks méér was dan vorig jaar. Maar het omzetbedrag kwam nu uit op 12.562.927,11 tegen vorig Jaar ƒ9.868.568,31 en dat spreekt dus een duidelijke taall Bijna drie miljoen gulden ho ger omzetbedrag. In het algemeen lagen de prijzen wat gunsti ger dan vorig Jaar. Dat was bijvoorbeeld sterk het geval bij de amaryllis en anjers. De potplanten kwamen In flinke hoeveel heden zodat het aantal uitkwam boven dat van vorig Jaar. Nu een aanvoer van 906.143 met opbrengst van 1.712.500,32, tegen vorig Jaar zelfde week aanvoer van 755.766 en op brengst van 1.387.923.52. De prijzen lagen dan ook gunsti ger met goede vraag. Over het geheel heeft de maand juli een kleine vermindering in de export gegeven In de snijbloemen.: Langzamerhand begint het aanbod van de Importbloemen rui mer te worden, afgelopen week aan de CCWS een totaal van 51.632 bos of stuks met opbrengst van 49.980,25 tegen vo rig jaar invoer 37.746 bos of stuks met opbrengst van 34.778,20 vorig jaar. Er zit echter nog steeds een rem op de import, zodat het rustig aan gaat. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig Jaar zijn: Alstroemeria 21 (19). amaryllis 27 (8), Amerikaanse anjers 28 (21), trosanjers 28 (19), anthurlum 1,02 (96). asparagus 15 (23), bouvardia 27 (23), troschrysanten jaarrond 44 (31), Idem ge plozen 65 (59), euphorbia 45 (18), fresia 15 (15), gerbera 42 (28), gladiolen 11 (9), irissen 22 (17), lelletakken 45 (29), lelie kelk 58 (54), nerine 71 (76), zinnia groot 1,18 (1,19). idem klein 30 (48), grote rozen 21 (21), Idem klein 16 (17), sonla 17 (16), belinda 12 (14), red garnette 11 (11). strelitzla 4,33 (3,21). De grote stroom van fresia begint wat in te dammen, maar de vraag blijft bevredigend. De trosanjers deden het nog goed, hetgeen ook het geval was met de prijzen. Met de aanvang van het nieuwe seizoen heeft de CCWS weer wat meer ruimte gekregen doordat met Ingang van 1 september de dependan ce van de fustloods In gebruik wordt genomen. Hierdoor wordt ook het Inleveren en uitgeven van fust vergemakkelijkt. Er zijn ook enkele nieuwe verkeersregelingen ontworpen. In bijeenkomsten worden met de leden besprekingen gevoerd over de energieproblemen en gletwatervoorzleningen. LEIDSE COURANT MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981 De dahliakwekers weten ook weer waar ze aan toe zijn. Een dezer dagen is de statis tiek van de beplante opper vlakte aan de openbaarheid prijs gegeven en daaruit blijkt dat er opnieuw is uitgebreid. En tamelijk fors ook. In 1980 prikten de producenten al door het magische areaal van 400 ha heen. Er was toen t.o.v. het areaal van 1979 een groei van 40 bunder. Dit Jaar registreerde men opnieuw een toename van ruim 40 ha. In totaal staat er nu 442 ha dahlia's. Tachtig ha groei In twee Jaar.... en Is het een wonder dat men zich zo hier en daar gaat afvragen of de dahliakwekers niet wat al te hard van stapel gaan lopen. Er kan ook van het goede een teveel komen. In aantal len stekken uitgedrukt wil die groei nl. zeggen dat men vo rig Jaar volstond met een pro- duktie van 59 miljoen stuks maar nu staan er 66 miljoen in de grond. De voorverkopen van de dah lia's zijn tot nu toe heel rede lijk verlopen. Laten we hopen dat de handel zich ook van deze sterke groei niets zal aantrekken en dat deze toe name niet zal lelden tot een druk op de prijzen. Want dat Is, In het bollenvak zó ge beurd. Intussen staat de han del wel voor de opdracht dit jaar de opbrengst van zeven miljoen stekken méér aan de man te moeten brengen. Een record dus wat de oppervlak te betreft, maar er ging nog een record aan gruzelemen ten. De stormachtige groei van de oppervlakte van de rose dahlia Park Princess slaat alles wat op dit gebied «vel eens Is vertoond. Reeds enkele Jaren Is Park Princess de grootste, de meest geteel de soort. Registreerde men In 1979 een areaal van 1.140.000 stekken, vorig Jaar maakte Park Princess de sprong voorwaarts naar 1,854.000 stuks en nu blijken er - niet te geloven gewoonl - zelfs 2.700.000 stekken te zijn geplant. Nooit eerder heeft één cultivar een zo gro te oppervlakte in beslag ge nomen. Meer dan een miljoen Er zijn diverse rassen waar van meer dan een miljoen stekken zijn geplant. Dat is o.m., het geval met Alster- gruss. Duet, Brilliant Eye, Arnhem, Hartenaas, Arabian Night en Red Pigmy. De léat- ste Is ook een zeer snelle groeier. In 1979 had men er 304.000 stekken van geplant, vorig Jaar 1.320.000 en nu zelfs al 1.833.000 stuks. Nog een klein rukje en ook Red Pigmy schiet over de twee miljoen-grens. Gemakkelijke groeiers Al die rassen die zeer grote oppervlakten beslaan beho ren In negen van de tien ge vallen tot de gemakkelijke groeiers, de goede stekken- gevers, kortom: de dahlia's die in de teelt de minste pro blemen geven. Hoewel de statistiek ruim 300 verschil lende cultivars aangeeft, wordt qua oppervlakte de dienst uitgehaakt door een vijftiental grote rassen. Het is wel opmerkelijk dat zich daaronder ook nog een aantal cultivars bevindt die men rustig onder de bejaar den mag rubriceren. Neem de rose decoratieve Gerrie Hoek, die in het begin van de veertiger Jaren op het Haagse Clingendaal door de heer Leen Hoek werd geïntrodu ceerd. Na veertig jaar doet Gerrie Hoek nog best mee. Teelde men er vorig Jaar nog 653.000 stekken van, dit Jaar kwam men zelfs aan 936.000 stuks. Nog even en Gerrie Hoek gaat door het één mil joen-plafond heen. „Ouwe taaien" Er zijn trouwens wel cultivars ren? die men „ouwe taaien" mag noemen, zonder dat dit aan de gemoedsrust knaagt. Neem de rode pioenbloemige dahlia Bishop of Llandaff die van 1938 dateert. Destijds een veel gevraagde roodbla- dige tuindahlia, waarvan nu echter nog maar een handje vol wordt geteeld. De witte decoratieve dahlia Helly Bou- dewijn, Is in 1936 gewonnen en vandaag teelt men er nog 34.000 stekken van. De rode pompon Kochelsee, een favo riete snijdahlia die in 1938 voor het voetlicht werd ge bracht, doet vandaag met een produktie van ruim 200.000 stekken nog goed mee. De witte Snowstorm, in 1941 gewonnen door de Hil- legomse kweker Niek Peters, zat vorig jaar nog boven het miljoen stellen, maar viel nu Veruit de oudste dahlia vandaag nog wordt is de pompon Stolze van lin. De Duitse kweker Schwiglowskl kwam 1884 mee ten tonele, drie jaar en men mag eeuwfeest van deze gaan vieren. Vorig jaar men deze bejaarde nog 353.000 stuks en dit zit Stolze von Berlin nog „In the running", want kwam aan een totaal 43Q.000 stekken. Sinds toekomst van Stolze von lin zijn vele dahlia's gekomen én Voor al die aanwinst* het Bijbelwoord: men vindt haar standplaats niet meerl Van 1 september af kunnen de tuinders hun organisatie Inschakelen bij de bouw van hun bedrijf In de meest uitgebreide zin. De drie Hollandse Landbouw Organisaties hebben sa men met de Vereniging van Nederlandse Tuinbouw Studiegroepen en de Provinciale Veiling Organisatie in Zuid-Holland een onaf hankelijk Technisch Begeleidingsbureau op gericht. Deze Stichting Technisch Begeleldingsbureau Glastuinbouw is gevestigd in de bloemenvei ling C.C.W.S. te Honselersdijk (kantoor 34, Postbus 566, 2675 AE Honselersdijk) en staat onder leiding van de heer J. van Marrewijk, die voorheen zelf een adviesbureau leidde. Dit in de tulnbouwwereld als betrouwbaar be kend bureau is ongetwijfeld een goede onder steuning bij het opzetten van het begelel dingsbureau. Getracht wordt de doelstellingen van het be geleidingsbureau uit te voeren en het Ideaal van een onafhankelijk Technisch Begelei dingsbureau gestalte te geven. Deze doelstel ling luidt officieel: „Het geven van technische adviezen aan en het verrichten van voorberei dende werkzaamheden voor glastulnders bin nen Nederland bij de bouw en/of Inrichting van hun bedrijf". Begeleiding Door de steeds voortgaande technische ont wikkelingen heeft de tuinbouw steeds meer behoefte aan technische begeleiding door' deskundigen, die meer aandacht kunnen schenken aan de voorbereidingen en die na mens hem het te bouwen object op elk ge wenst moment kunnen controleren op de Juis te opdracht en het juiste materiaal. Daartoe moet men onder meer de tekeningen voor een bouwprojekt maken, maar moeten tevo ren zonodig ook de planologische mogelijkhe den en moeilijkheden worden onderzocht, als mede het verzorgen van de noodzakelijke ver gunningen. Planologie, hinder- en milieuwet geving spelen immers ook In de tuinbouw een steeds belangrijker rol. Tevens wordt de kwaliteit van de aan te schaffen gebouwen, materialen em machines beoordeeld in relatie tot de prijs. Daartoe wordt ook de Inschrijving ten behoeve van hel projekt geheel door deze Stichting verzorgd. De opdrachtgever krijgt dit alles In een totaal rapport gepresenteerd, waarna hij de juiste beslissingen kan nemen. Veel aandacht wordt vervolgens gegeven aan de begeleiding van de bouw van kassen en andere objekten en de aanleg van installaties. Dit betekent niet al leen het toezien op een correcte en tijdige uit voering van de werkzaamheden en het verzor gen van een goede coördinatie hiervan, maar dit strekt zich tevens uit tot de nazorg voor de eventuele gebreken na de oplevering. Veel aandacht zal tevens worden besteed aan het tijdig uitvoeren van het objekt. De opdrachtgever, dus de tuinder kan het prille begin van het opzetten van iets nieuws af tot na de aflevering van het projekt een be roep doen op de Stichting. Het Is duidelijk dat uiteindelijk de opdrachtgever zelf beslist over zijn te plegen investeringen. Voorlichtingsdienst Deze Stichting krijgt een belangrijke plaats toegewezen naast de huidige Rijksvoorlich tingsdienst voor de tuinbouw, waarmee een goede samenwerking een eerste vereiste zal zijn voor het welslagen van het bureau. In de fase van het overwegen, van het afwegen van de vraag of er geïnvesteerd wordt en zo ja in welke richting Is de bedrijfsvoorlichter één van de adviseurs, die de ondernemer kan raadplegen. Als de besluitvorming aangaande richting en omvang van de investeringen een eind gevorderd is en de voorlopige conclusie is, dat er op het bedrijf gebouwd zal worden, komt de technisch specialist in zicht. De dis cussie in die fase gaat dan vaak over het te bouwen kastype, type ketel of brander, de wijze waarop de warmte uit de rookgascon densor benut moet worden of de inrichting van de schuur. Deze vragen liggen typisch op het terrein van de voorlichting. Als echter al of niet na overleg met de voorlichtings dienst het besluit over de vragen genomen is, komt de fase van uitvoering. In die fase zodra het over de uitvoering gaat treedt een technisch begeleidingsbureau naar voren. Ongetwijfeld wordt in de komende tijd veel werk verricht in het kader van de in het sek- torbeleid voor de tuinbouw uitgegeven subsi dies op energiebesparende Investeringen; Deze Stichting streeft geen winst na, maak moet wel self-supporting zijn. Daarmee word(j: getracht de tuinder tegen zo laag mogelijke, kosten een zo'n hoog mogelijk rendement t^, verschaffen. Bestuur Het bestuur van de Stichting, die officieel opt 26 juni 1981 Is opgericht bestaat uit vertegen^ woordigers van de 3 H.L.O., N.T.S. en P.V.Ofi Ook zijn enkele adviseurs aangetrokken on-tj der meer van het Consulentschap voor Tuinbouw en de Rabobank. Het bestuu% wordt gevormd door: G. A. M. Zuidgeestr Honselersdijk, namens de 3 H.L.O. Westland; A. Bos, Pijnacker, namens de 3 H.L.O. De Kring; J. G. J. v.d. Hoeven, Maasland, namens, de N.T.S.G. Koot, Poeldijk, voorzitter Tech| nische kommissie van de N.T.S.; J. W. v.dw Torre, Bergschenhoek, namens de P.V.O. Hoewel de oprichting geheel vanuit het Zuid hollands Glasdistrikt is gekomen stelt drf" Stichting zich geen geografische beperkingen.* Wel verwacht men dat het zwaartepunt in dit gebied ligt. Met deze lang gekoesterde went. hoopt deze Stichting die door een breed front, van het tuinbouwbedrijfsleven wordt gedra-', gen een belangrijke bijdrage te leveren aaijj een steeds groter wordende behoefte in de glastuinbouw. Met een dergelijk begeleidingsv bureau hebben de tuinbouworganisaties haaij veelzijdige service aan de leden in belangrijk^, mate uitgebreid. 1) Het algemene beeld ie wijd, dramatisch en volumineus. Sportmax uit Milaan brengt veel kleurige folklore. Hier een Jacket helklewurig blauw loden bij een sweater in zachtblauw Paisly-motief bij een rode, bont gedessineer de rok. Bijpassende sjaal om het met „pot hoed" gedekte hoofd. 3)Uit New York de grote trend: Aangesloten spencer met hoge kopmouwen op een wijde flanellen broekrok. Beige en grijs. Een babykamer Is niet makke lijk In te richten omdat er re kening mee moet worden ge houden dat een kind mee groeit. Meer dan één aspect dus onder de loepl Al Is de baby „het zonnetje In huls", de rechtstreekse zonnestralen moeten uit de babykamer ge weerd worden. Aangezien die meestal niet de grootste van het huis is, kan het er gauw benauwd worden. Vooral als het raam op de zuidkant ligt. Verstandig is een gordijn te nemen dat wel lucht, maar als het kind slapen gaat geen licht doorlaat. Geperforeerd rolgor dijn (in dessin) plus dekgordijn geeft een goed resultaat. Als stof voor het laatste kiest men vaak open weave, maar ge heel verduisterend voor de nacht en vroege ochtend werkt een zwart rolgordijn met een vrolijk kindergordijntje er voor. En: De lucht tussen bel de materialen werkt Isolerend. In de winter komt er minder nachtkou binnen, In de zomer zal de zonnewarmte tijdens een middagdutje door de lucht worden opgevangen. Ook voor het isoleren van (nachtelijke) buitengeluiden (verkeer) Is zo'n dubbele raamaankleding bijzonder ge schikt: er is echter een klein verschil. Een kiertje Is voor temperatuurregeling niet doorslaggevend, voor gelulds- wering echter wel. De raam- stoffering moet dus goed aan sluiten. is rose licht gebaad wordt een babykamertje met zachtrose aluminium Jaloezie of Luxaflex, waarmee de licht val geregeld kan worden door de stand van de lamellen en luchtig dekgordijn. Om alle genoemde redenen Is een lang gordijn beter dan een kort. „Grond"-stof De vloerbedekking moet doel matig zijn en zacht, b.v. een unl velours of een gemêleerde bouclé, die minder besmette lijk Is. Er is ook vlekwerend materiaal dat aan kinderka- mereisen voldoet. De vloerbe dekking moet In leder geval kortpolig zijn I Als een kind la ter met autootjes gaat rijden komt het in een hoogpolig ta pijt niet ver. Nylon tapijtsoor ten zijn af te raden. Onlangs kreeg een kleine kruiper In de huiskamer op een kamerbreed tapijt, waarin een nylonvezel was verwerkt, door de luier en lulerbroekje heen vuurrode billetjes. Ook de zijkanten van de voetjes waren rood en geïr riteerd door het afzetten op de grond. Linoleum, vinyl of Mode slaat altijd als een golf over de aarbol. Wat In Parijs wordt getoond, vind je terug In Milaan, Rome en New York. Het lijkt een onderlinge afspraak over de wereldzeeën heen. De af beeldingen geven een indruk van de „mode voor ledereen, de mode van de stylistenvoor het komend seizoen, bijeengebracht op een oriëntatiebeurs In Parijs. De Fransen zeggen Prêt a por ter, de Amerikanen houden het op Ready to wear. Deze kleding wordt Internationaal Ingekocht door de boetieks, de midden standers. Als een fabriek uit welk land dan ook een bepaald model voor zijn cliëntele wel ziet zitten kan hij het, al dan niet vertaald bij de betreffende stylist In serie bestellen. De stylist maakt kleding die past bij het beeld dat men wil. Via een etiket geeft hij zijn naam aan de kleding en ziet vervolgens hoe in heel Europa zijn „werkstukken" worden gedragen. De schepping van de styliost staat dichter bij het publiek dan de creaties uit de modefabrieken van de Haute Couture. De afbeeldingen laten zien welke Ideeën de stylisten hebben voor het modebeeld 1981-'82. Zwierig silhouet door vloeiende wijdte. Het „nieuwe combi neren" ie laag over laag verwerken van geruite dekenachtige harige stoffen in ongebruikelijke combinaties. Veel warme jaesen in diverse Lengtes. Daarnaast: sportieve kleding in country-stile en afleidingen van historische en theaterkle- ding. Veel gebruikt worden klassieke materialen als kamga- rens, gabardine en whipcord, in nieuwe gedurfde kleuren en dessins. 4)De Amerikaan Calvin Klein maakte een met brede schaduwstrepen, wol. Een onmisbaar elegante robes en jassen shawl, hier uitgevoerd in om de hals geknoopt geeft lang, slank silhouet. Van pa's televlsiestoel kan je met een los (auto)babyzltje en een plank tot over de beide armleuningen een zit-speelplaats voor een klein kind maken. Hij kan daar veilig en dicht bij moeder zitten hameren, of een houten kinderpuzzel leggen, le-ie vijf minuten zoet- rubber vloerbedekking Is het overwegen waard omdat het hygiënisch Is; zachtheid wordt bevorderd door een dikke ver ende onderlaag, apart ver krijgbaar. Voor een hoge lam- brizerlng van bulletin- of hard board valt veel te zeggen. De peuter kan erop plakken, te kenen, later verven of krijten. Als hoofdkleurtoon voor een babykamer is groen of gebro ken wit doelmatig. Het is rus tig en kan later met kleurac centen worden opgevrolijkt. Voorts Is er In het babykamer tje een groot inlegblad met randen nodig (90 cm vanaf de vloer) voor aankleden, verluie ren. Kleertjes, luiers en hand doekjes liefst zo opbergen dat gepakt kunnen worden zonder de baby los te laten. Olie, watjes enz. komen In een kastje boven het inlegblad. Is er voldoende verlichting aan wezig? En hangen er in de buurt geen snoeren te slinge ren, waar de kleine naar kan grijpen en schijnt het lamp licht bij avondlijke verschonin gen niet direct in zijn ogen? Als de baby een peuter en vervolgens een kleuter wordt moet de kamer ook groeien, in kleine behuizingen zal hij er misschien Jaren mee moeten doen. De wieg gaat naar zol der en pa pakt hamer en hout. Voor woelwaters timmert hij een soort bivak, een avontu- rendomeln In de vorm van een bedstee (achterkant tegen de muur). Je zou het een slaap- en speelkool kunnen noemen met een lattenrooster. Boven-, aan de twee zijwanden zijn uitstekende latten bevestigd waartussen een zeildoeken af dak wordt gespannen. De kool is ca. één meter vanaf het grondoppervlak gepland; eronder zit een ulttrekbaar ta felblad met aan te schuiven kruk. Vla een glijbaan aan het voeteneind komt het kind op de grond. Het hoge bed Is dubbel beveiligd: een brede plank van ca. 50 cm hoogte tot aan de glijbaan, zodat hij er in zijn slaap niet uit kan val len. De glijbaan wordt 's nachts beveiligd door een hekje dat open en dicht kan. Sommige kinderen slapen on dersteboven TINY FRANCIS 2) Ales wappert en beweegt. Italië dit volumineuze bruin/wit geruit jasje met verbrede schouders en hoge Het wordt gedragen ruime bruine rok. IJslandse laarzen en *C

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6