Veel KM A-cadetten geven er de brui aan CDA-voorzitter wijst inbraak in fractie af pe Regering VS: Geen nieuw gesprek met verkeersleiders edesplan iEG dood" Bommen tegen rugbyers JUilgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lo6se nummers 0,70. Maandag 24 augustus 1981,71e jaargang no. 22047 Droog weer met zonnige pe rioden. Middagtemperatuur rond twintig graden. Matige wind uit noordwest tot noord. Zon op 06.40, onder 20.43. Scheveningen hoogwater 12.07 en 00.31 uur, laagwater 07.22 en 20.04 uur. 'ijs) drie miljoen omgezet aan landse bloemen ILERSDIJK Bij de itieve Centrale West- Sierteeltproduktenvei- WS in Honselersdijk is voor meer dan twaalf half miljoen gulden t. Dat is bijna drie mil- ger dan vorig jaar. Het van bloemen was wel- bijna gelijk aan dat van ïaar de prijzen vielen de kwekers gunstiger het bijzonder was dit al bij de amaryllis en irs. Potplanten werden in grotere hoeveelhe- vorig jaar aangevoerd. Zie ook de rubriek om de kas". Jongen steekt halfbroer dood ROTTERDAM Een 17- jarige jongen uit Rotter dam-Hoogvliet is zaterdag avond bij zijn ouderlijk huis door zijn zes jaar ou dere broer, die in Den Haag woont, doodgesto ken. De twee leefden vol gens de politie al lange tijd in onenigheid. In de wo ning van de ouders zou za terdagavond een verjaar dagsfeestje gevierd wor den. De broers troffen el kaar in de portiek, waar zij slaags raakten. Daarbij stak de oudere broer zijn jongere broer in de hart streek. Het slachtoffer overleed in de woning. De dader is gearresteerd. Franse douanebeambten onderzoeken de zakken waarin de hasj verpakt zit. Grote hasjvangst voor Franse kust BREST De Franse douane heeft het afgelo pen weekeinde de grootste haqvangst in haar geschiedenis ge daan. Op een jacht voor de kust bij Brest trof ze een partij hasj van 1750 kilo met een handels waarde van ongeveer vijftien miljoen gulden aan. Twee Westduitsers zijn gearresteerd. Het schip was van Marokko op weg naar een Noor deuropees land. De Franse autoriteiten wei gerden het land -van be stemming te onthullen om verder onderzoek niet te bemoeilijken. Pastoor betrokken bij aardbevingsschandaal (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De justitie van het stadje San An- gelo dei Lombardi, in het Italiaanse aardbe- vingsgebied, onderzoekt of de pastoor van het plaatsje zich aan oplichting heeft schul dig gemaakt. De man wordt ervan verdacht ruim een kwart miljoen gulden te hebben laten verdwijnen. Dit bedrag had hij begin dit jaar opgehaald in Amerika tijdens een bezoek aan geëmigreerde land- en streek genoten. De Amerikaanse Italianen gaven de pastoor toen in totaal 100.000 dollar mee voor de reconstructie van de huizen in zijn parochie. Maar daarvoor is het geld nooit besteed. De zaak kwaam aan het licht toen onlangs enkele Amerikaanse Italianen in San Angelo kwamen kijken hoe het gesteld was met de reconstructie van de huizen, waarvoor zij destijds met gulle hand had den gegeven. Van de beloofde huizen was niets te bespeuren. O: S De Palestijnse gsbeweging PLO tn kansen meer voor enaamde „EG-Vrede- ief' voor het Midden- waarvoor met name r Van der Klaauw de en maanden door de -abische wereld is ge- te vertegenwoordiger PLO in Frankrijk irde gisteren, dat de iet de afzonderlijke itaten tot een rege- proberen te komen. verleden heeft de PLO ijd redelijk welwillend er het Europese initia- 'esteld. Gehoopt werd „TEG met voorstellen zou waarin, in tegenstel- de Akkoorden van 1 )avid, de PLO als ver- seftijd wdiger van de Pales- schiedi wei"d erkend. De oor- >27,-1 an de Palestijnse koes- is niet duidelijk, f wordt gespeculeerd If mogelijkheid dat pre- i?gin morgen, wanneer fsident Sadat ontmoet, voorstellen voor de jnse autonomie in de gebieden zal doen. Is- u het militair gezag wil- [ïeffen in ruil voor een ïie-regeling, waarbij de n slechts beperkte be ien krijgen. irwachting 3 pantalons? v; 3AAG Een naar 2,25|>g 25 tot 30-jarige die de indruk wekte te zijn, en een man ervan verdacht zater dag dertien lederen ns te hebben gestolen imodezaak in de Haagse itad. De eigenaar miste talons, die een totale van circa tweeduizend" vertegenwoordigen, Madat beide „klanten" e k hadden verlaten. De r zou de pantalons onder nge, zwarte) jas hebben n dal ;en. het,'e waterskiers 5e'hae" banaal over Twee blinde Brit- gisteren op waterski's naai overgestoken, om in te zamelen voor een d dre bibliotheek. Een dag lelefi n Britse ingenieur als geh) Het Kanaal over met n wa 'e-lucht-ballon die door hl zij armte in de lucht werd elke avond t/m 29 augustus an vang 21.00 uur Kaartverkoop: WV-i laterbespreekburo's BREDA De gouverneur van de Koninklijek Militaire Academie in Breda, gen.-maj. D.Klik, is bezorgd over het aantal cadetten dat de op leiding niet afmaakt en over de lan ge studieduur bij te veel cadetten. In het afgelopen studiejaar verdween dertig procent van de eerstejaars. Gemiddeld vijftien tot twintig pro cent van de aankomende officieren doet een of twee jaar langer over zijn studie dan strikt nodig. Daar door vloeien grote bedragen weg uit het jaarlijkse budget Bij de opening van het nieuwe studie jaar ging de gouverneur in op de kri tiek die binnen en buiten de KMA op de cadetten en hun opleiding wordt geuit. De kritiek betreft eenlingen, maar ze wordt over de hele KMA-ge- meenschap uitgegoten. Goede resulta ten en een goed werkklimaat ontstaan als de leiding dienstbaar is aan de op leiding en de vorming van de cadetten en deze laatsten hun opleiding volledig benutten. Volgend jaar zal een duidelijk organisa tieschema worden ingevoerd, waarbij aan het cadettenbataljon een centrale plaats wordt gegeven op het gebied van begeleiding en vorming. De KMA zal doorgaan met het zoeken naar onder wijsvernieuwing. Minister De Geus heeft dit weekeinde voor de radio verklaard dat de Neder landse dienstplichtigen het voortreffe lijk doen, ook in spannende situaties zoals in de Libanon, waar een Neder lands onderdeel van de VN-vredes- macht gelegerd is. De minister stelde op basis yan dit oordeel dat men ook vertrouwen in de Nederlandse jeugd kan hebben. „De dienstplichtigen zijn daar een doorsnee van", aldus de mi nister. Als grootste gevaren voor de maatschappij zag hij zorgeloosheid die zich uit in vandalisme en eenzijdigheid. Mensen zijn vooringenomen en willen niet meer andere meningen tot zich ne men, aldus de minister. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 gur 071-122248 en per 6 koerier wordt de krant nabezorgd. Nonnen-controle De aanslag op paus Johannes Paulus II heeft tot gevolg gehad dat de maatregelen ter bescher ming van zijn veiligheid aanzienlijk zijn opgevoerd. Ook nonnen moesten gisteren de inhoud van hun tasjes laten zien voor zij de tuin van het Castel Gandolfo binnen mochten, waar de paus herstelt van zijn verwondingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaat geen enkele kans dat een aantal leden van het CDA in zal stemmen met de vor ming van een kabinet met PvdA en D'66, terwijl ande ren dat niet zullen doen. Een poging tot een dergelijke „inbraak" in het CDA zoals bij de vorming van het kabinet Den Uyl in 1973 zal niet slagen. Dit heeft CDA-partijvoorzitter Bukman dit weekeinde voor de AVRO-radio gezegd. Hij deed dit in een commen taar op de pogingen van infor- mateer De Gaay Fortman als nog een kabinet CDA, PvdA en D'66 tot stand te brengen. Bukman achtte het daarente gen voor de hand liggend dat de Gaay Fortman zal gaan werken in de richting van Van Agt, namelijk instemming te krijgen van PvdA en D'66 met bezuinigingen van 4,5 mil jard gulden in 1982 in de over heidsuitgaven. Voor het maken van een kabi net met PvdA en D'66 zal het CDA fractieleider Van Agt niet laten vallen, aldus Buk man. „Van Agt is geen weg- werpleider", zo meende hij. Overigens heeft ook informa teur De Gaay Fortman te ken nen gegeven het premierschap van Van Agt in een te vormen kabinet niet opnieuw aan de orde te willen stellen. De Gaay Fortman liet voor de AVRO- tv verder weten binnen twee tot drie weken zijn pogingen te willen afronden, liefst nog sneller. D'66-partijvoorzitter Zeeval- king heeft dit weekeinde voor de radio gezegd de kansen van slagen voor de vorming van een kabinet CDA, PvdA en D'66 aanzienlijk hoger aan te slaan nu De Gaay Fortman tot informateur benoemd is. Daar bij betoogde Zeevalking dat als het CDA in een dergelijk kabi net meedoet, het CDA vol waardig mee moet doen, waar mee hij een inbraakpoging in het CDA in feite afwees. Kan dat niet dan zal er een extra parlementair kabinet gevormd moeten worden. Tegelijk liet Zeevalking weten dat D 66 niet de eigen belofte aan de kiezer zal breken en niet in een kabinet zal gaan zitten met CDA en VVD zoals VVD-leider Wiegel zou willen. Zeevalking noemde het op merkelijk dat Wiegel D'66 voor de verkiezingen te vuur en te zwaard heeft bestreden en nu met de pet in de hand aankomt om te vragen of D'66 mee wil doen in een kabinet met VVD en CDA. „Wiegels hoop is ijdel", aldus Zeeval king. Pag. 5: Spijt over solistisch optreden IFATCA BLUFT AMERIKAANS LUCHTRUIM ONVEILIG VINDEN (Van een onzer verslaggevers) WASHINGTON BAD HOEVEDORP De Ameri kaanse regering weigert elk nieuw gesprek met de vak bond van de 12.000 ontslagen Amerikaanse verkeerslei ders, de Patco. Minister van verkeer Drew Lewis ver klaarde in een interview voor de Amerikaanse televi sie, dat het luchtruim boven de VS momenteel veiliger is dan ooit. Over de oproep van de Internationale Federatie van Organisaties van Ver keersleiders (Ifatca) om op nieuw met de Patco om de tafel te gaan zitten zei mi nister Lewis, dat de regring in Washington zijn bespre- Ontsnapte waakhond bijt voorbijgangers LEIDEN Een waakhond heeft zaterdagavond twee Leidenaars verwond. De mannen liepen langs de spoorbaan in de Merenwijk om daar spelende kinderen weg te sturen. De waakhond was ontsnapt van het bouw terrein voor de nieuwe brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan. De twee mannen werden in de benen gebeten en moesten worden behandeld in het Aca demisch Ziekenhuis. De Lei- derdorpse eigenaar van het dier wist de hond te vangen en heeft hem weer aan de ketting gelegd op het bouwterrein. kingen niet naar de wens van de Ifatca regelt. De Ifatca vergaderde het afge lopen weekeinde in Badhoeve- dorp over de situatie in de Verenigde Staten en kwam tot de slotsom dat het Amerikaan se luchtruim niet veilig is. Tot een boycot werd evenwel (nog) niet besloten. Toch lijkt het niet uitgesloten dat lucht verkeersleiders in verschillen de landen op korte termijn tot het boycotten van vluchten naar de Verenigde Staten over gaan. Of de Nederlandse ver keersleiders op Schiphol er dan aan meedoen valt niet te zeggen. In een verklaring, uit gegeven aan het eind van de vergadering stelt de Ifatca „dat het huidige vluchtbegelei- dingssysteem, zoals dat nu on der verantwoordelijkheid van de Amerikaanse overheid wordt uitgevoerd, op alle ma nieren onveilig is". Verdere mededelingen wilden de deel nemers aan de conferentie niet doen. Het is niet uitgesloten dat de Ifatca binnenkort op nieuw over de situatie verga dert. Intussen heeft de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij Eas tern Airlines een begin ge maakt met het ontslaan van werknemers, voor wie door de vermindering van het lucht verkeer in de VS geen werk meer is. Het betreft in totaal 3.000 man, van wie de helft gewoon ontslagen is en de an dere helft tijdelijk ontslag is aangezegd. Voor 1.600 andere medewerkers staat een korting op het salaris voor de deur. Eatern Airlines heeft ongeveer 40.000 man in dienst. Ver wacht wordt dat bij andere maatschappijen gelijke maat regelen genomen gaan wor den. STAAT DER NEDERLANDEN 121 LEIMING 1981 PER 19ST/1991 inschrijving volgens het tendersysteem op 25 aug. a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs geroep EINDHOVEN - Het stadion van PSV beleefde een emotionele avond tijdens PSV—AZ '67. Niet alleen werd de plaatselijke favoriet op een ontluistering ge- tracteerd door de landskampi oen, die met 4-2 slechts een flau we afspiegeling van de krachts verhoudingen etaleerde, maar ook het optreden van René van de Kerkhof en de Ko- reaan Huh gaven aanleiding tot reacties. Huh speelde zo verdienstelijk en agressief (hetgeen doelman Treij- tel en Hovenkamp van AZ '67 letterlijk aan den lijve ondervonden) dat hij de sympathie van de kijkers mo biliseerde. Er steeg naarmate het duel vorderde steeds meer Huhgeroep op. Voor René van de Kerk hof, die na zijn mislukte transfer naar Wolverhampton Wanderers een kwartier voor het einde zijn competi tiedebuut mocht maken, was er slechts boegeroep. René van de Kerkhof schijnt het voorlopig bij de sup porters van PSV te hebben verbruid. Rode kaart in Zuiderpark DEN HAAG - Jimmy Calderwood viel de eer te beurt de eerste rode kaart van dit seizoen in de eredivisie op zijn conto te hebben gekregen. De Brit, die met Willem II tegen FC Den Haag speelde, kreeg kort na de pauze een dergelijke prent van scheidsrechter Weerink voorgehouden nadat hij een slaande bewe ging naar Chris Treling van de thuisclub had gemaakt. FC Den Haag, dat de wedstrijd met 3-1 won en daar mee de eerste punten van dit seizoen binnenhaalde, bleek trouwens toch de beschikking te hebben over de Engelsman Nicky Morgan. Nadat FC Den Haag eerder vorige week had laten weten dat de speler van West Ham United niet zou komen, hetgeen donderdag nog werd bevestigd, dook hij ineens zaterdagavond op en speelde zelfs nog een kwartier. Hetgeen de op- leenbasis overgekomen Brit overigens verdienstelijk deed. Topsport op zijn smalst UTRECHT - Topsport op zijn smalst werd zaterdag bedreven tijdens de Europese jeugdkampioenchap- pen atletiek. Op het moment dat de Nederlandse hoogspringsters Marjon Wijnsma en Etwaria Sardjoe ■moesten beginnen aan hun kwalifikatiepogingen zaten beide dames rustig aan de maaltijd in het KNVB- sportcentrum in Zeist. Ze veronderstelden dat ze pas later op de middag moesten aantreden. Een snelle au torit naar Utrecht mocht niet meer baten. De wedstrijd was zonder Nederlandse deelneming begonnen. „Er is een foutje gemaakt", trachtte voorzitter De Beer het knullige incident goed te praten. De atletes waren uit gegaan van het oorspronkelijke wedstrijdschema, dat echter vrijdagavond was gewijzigd. Ploegleider Joop van Drunen verklaarde dat de wijziging aan iedereen was doorgegeven. Geen topsport dus, maar tobsport. Twee doden bij snelheidssport ADENAU - Tijdens motorraces op de Nürburgring liep bij een massale valpartij de Fin Jorma Nevala gisteren dusdanige verwondingen op dat hij twee uur later in een ziekenhuis overleed. Nevala, die voor het eerst aan een race deelnam, is het 145e slachttoffer sinds de oorlog. Het ongeluk gebeurde tijdens de eerste ronde van een race in de 350 cc. De Westduitse privó- rijder Bernd Stief kwam midden in het veld ten val en sleurde een achttal coureurs mee. De Duitsers Begert en Kluckert waren er met beenbreuken slecht aan toe. De race werd onmiddellijk gestaakt, maar later op nieuw begonnen. De Duitser Mang zegevierde. Bij een autorally in Ludwigshafen (Wdl) is een 19-jari- ge vrouw verongelukt. Nadat een deelnemende wagen tegen een boom was beland verzamelde zich een groepje toeschouwers rond de plaats. Een volgende aankomende deelnemer kon de mensen niet meer ontwijken en reed op ze in. Twee jongemannen wer den gewond. De vrouw werd pas later verderop in het bos gevonden. Volgens de politie was ze op slag dood. NELSON - Nieuwzeelandse betogers hebben zaterdag in Nelson getracht het vertrek van de rugbyploeg de Springbokken naar het lokale stadion te verhinderen door zelf gemaakt bom men te laten ontploffen. Twaalf demonstranten werden gearresteerd. Ondanks de anti-apar- theidsbetogingen tegen het Zuidafrikaanse team versloeg dit de plaatselijke club Nelson Bay met 83-0.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1