Oost-Duitsland drukt stempel op jeugdatletiek Van Heugten en Kiggen schrijven geschiedenis [b Amerikaanse atleten verdacht van professionalisme SPORTTRIBUNE Vriend breekt twee records Middelburg en Van Duimen delen prijs> LE1DSE COURANT maaivuaGZ4 AUGUSTUS 1981 PAGINA UTRECHT Nog nooit heeft Oost- Duitsland zo nadrukkelijk zijn stempel gedrukt op de Europese kampioen schappen atletiek voor junioren, die de afgelopen vier dagen in Utrecht werden gehouden. Twee jaar geleden konden de vertegenwoordigers uit de DDR veertien maal goud in hun baga ge stoppen, maar op de splinternieu we kunststofpiste Overvecht, waar de weersomstandigheden voor topatle- tiek verre van ideaal waren, gingen zij er met liefst 22 van de beschikbare 38 gouden medailles vandoor en etaleer^ den zij hun kwaliteiten niet voorname lijk op de technische nummers en de sprintafstanden, maar ditmaal ook op de middenafstand. De superioriteit van het land, dat nauwelijks meer in woners telt dan het onze, is gewoon verbijsterend en ging deze keer niet alleen ten koste van West-Europa, maar vooral van de Sovjet Unie, dat er in Utrecht met vier maal goud zeer bekaaid afkwam. Wat de reden van die tegenvallende Russische resultaten is, zal altijd wel een raadsel blijven, maar feit is dat nogal wat atleten, die op grond van hun seizoentijden zonder meer een gooi naar eremetaal zouden kunnen doen, op last van de autoriteiten in het Krem lin thuis moesten blijven. Dat de DDR louter door de aanwezigheid van een Russische afvaardiging van de tweede garnituur de toon in Utrecht kon aange ven is ook niet waar, want anders had de ploeg geen zeven Europese jeugdre- cords scherper gesteld. Nee, de in Oost-Duitsland toegepaste selectiemet hodes, waardoor kinderen zich op zeer jeugdige leeftijd moeten toeleggen op de sport waarvoor zij het meest ge schikt worsen geacht, lijken nog steeds' niet te evenaren, want telkens slagen de Oostduitsers er weer in voor hun toch al gelouterde senioren-atleten- ploeg aanvulling te krijgen zoals tijdens vier dagen Utrecht weer eens is geble ken. En je moet er niet aan denken wat er zou zijn gebeurd als de Europese At letiek Associatie toestemming had ge geven om elk land in de gelegenheid te stellen om meer dan 2 atleten per num mer te mogen inschrijven. Net als bij de senioren deed de over macht zich vooral bij de dames gelden, waar liefst tien Oostduitse overwinnin gen op een taal van zestien onderdelen vielen te noteren. Dat de Bulgaarse we reldrecordhoudster op het speerwer pen, Antorneta Todorova met een af stand, overigens beneden haar stand (64.12 meter), veroorzaakt door een te veel aan wedstrijden, zou winnen, was geen verrassing, evenmin als de winst van Andrea Breder (1.93 meter) uit het overigens zwaar tegénvallende West- Duitsland bij het hoogspringen. Ook de eerste plaatsen van de Belgische Betty Vansteenbroeck (1.500 meter) en van de 16-jarige Russische Ludmilla Sudak (3.000 meter) lag enigszins in de lijn der verwachtingen, omdat beiden dit sei zoen het snelst waren gebleken. Op de meeste andere nummers domineerde echter Oost-Duitsland en deed dat in sommige gevallen door middel van een Europese recordverbetering, zoals Ka- trin Böhme (100 meter horden), Sylvia Brunner (400 meter horden) en de bei de- estafetteploegen. Nie! zo nadrukkelijk Bij de heren trad Oost-Duitsland niet zo nadrukkelijk op de voorgrond, hoewel je met elf overwinningen moeilijk van een tegenvaller kon spreken. Integen deel, want de ploeg bewees zijn veelzij digheid door slechts op vier nummers geen greep te doen in de medaille-voor raad. Vooralsnog zijn er weinig tekenen die erop wijzen dat de concurrentie vat krijgt op de Oostduitse machtsoverna me. Zo stelde het andere Duitsland met slechts winst op het kogelslingeren en hoogspringen dames ernstig teleur en grepen Frankrijk en Italië slechts de kruimels, die de DDR liet liggen. Op merkelijk was in feite alleen de door braak van de Britten, die echter veel van hun successen aan nazaten van be woners uit hun vroegere koloniën dank ten. De kleinere Europese landen waren vooral op incidentele successen aange wezen. Nederland mag daarom niet on tevreden zijn met de reeds op donder dag j.l. in de wacht gesleepte bronzen medailie op het discuswerpen van Erik de Bruin die echter zoals was te ver wachten er op het kogelstoten met een achtste plaats niet aan te pas kwam. Vooraf had de KNAU laten weten meer kwantiteit dan kwaliteit in zijn ploeg te herbergen en die voorspelling kwam uit tot teleurstelling van het publiek, dat vooral op de eerste drie dagen de ene na de andere Oranjeklant in de series zag sneuvelen. En zag een Nederlander kans de schif ting te overleven, dan viel hem een laat ste plaats (Wim de Koning, 2.000 m steeple chase) ten deel of hij moest als gevolg van het hoge tempo de strijd in de finale vanwege krampverschijnselen gewoon staken, zoals Jack Persoons op de 3.000 m overkwam. Gebrek aan ka rakter? Dat niet, maar meer een gebrek aan klasse, zoals een bond als de KNAU verweten kan worden. Is het vreemd dat atleten bij topevenementen er niet in slagen hun vorm te benade ren, zolang hun eigen bestuursleden, zoals ook weer in Utrecht bleek, de nor male fatsoensnormen niet kunnen han teren? Is het vreemd als atleten als ge volg van een gebrekkige wedstrijdvoor- berelding de mist ingaan wanneer de eigen ploeg verzuimd hen in te lichten over de juiste aanvangstijden, zoals de hoogspringsters Etwara Sardjoe en Marjon Wijnsma zaterdag bij de kwalifi catie overkwam (zie voorpagina)? Steen en been Nu was de verschuiving van de kwalifi- katie hoogspringen niet de enige muta tie in het wedstrijdprogramma, waht ook andere teams klaagden steen en been dat bepaalde onderdelen meestal als gevolg van een wegblijven van voor al Oosteuropese vertegenwoordigers, naar andere tijdstippen werden ver schoven en dat was een smet op de verder zo soepel lopende organisatie, die het nu eenmaal niet kon helpen dat de Europese topjeugd op typische Hol landse weersomstandigheden werd ver gast. Het had bijvoorbeeld weinig ge scheeld of de gedoodverfde speerwerp- winnares Todorova was te laat in de ring verschenen, omdat haar trainer Pe- tar Rachmanliev een verandering van een half uur over het hoofd had gezien. Blunders als bij de hoogspringsters zijn echter onverbrekelijk verbonden met het warrige beleid, dat de KNAU door de jaren heeh heeft gevolgd. En daar lijkt door de komst van de eerste trai ningscoördinator in vaste dienst, Her man Buuts, geen verandering in te zijn gekomen. Bondstrainer Toine van de Goolberg ziet de gebreken aan vader landse zijde wel. Vooral op het techni sche en medische vlak, waar de onzen een schrikbarende achterstand op Oost-Europese heeft. „Bovendien wer ken die jongens achter het IJzeren Gor dijn nauw met elkaar samen, maar als ik hier iets zeg over een bepaald medi sche aspect, krijg ik onmiddellijk de grootste heibel met de artsen. Dat soort zaken dient meer aandacht te krijgen, zodat het niet meer voor kan komen dat een 800 m loper als Rob Druppers kort voor zulke belangrijke kampioen schappen als gevolg van een virusziekte anderhalve week op bed moet liggen. Het is toch te gek dat zo'n knaap zeven kilo aan gewicht verliest en daardoor zoveel conditie-achterstand oploopt, dat hij kansloos uit de series wordt ge licht". Net als Buuts trouwens wenst Van de Goolberg niet over het falen van de Ne derlandse ploeg te spreken, hoewel met name bij de dames de oogst beperkt bleef tot de finaleplaats voor Nelly Cooman op de 100 meter en Maaike Persoons op de 3.000 meter. Bij de he ren viel naast de klasse van Eric de Kruin ook de doorbraak van de beide speerwerpers, Rob Buntsma en Bert Smit, op. Laatstgenoemde stelde zelfs zijn eigen Nederlands jeugdrecord met 72,44 m scherper en eindige in de finale op een keurige zesde plaats. Nog nooit in de historie van de Europese Jeugdat letiek manifesteerde ons land zich zo sterk op de werpnummers. Vandaar dat Buuts aan het slot van vier dagen atletiek op voor Nederlandse be grippen ongekend niveau, sprak van een „positief resultaat als je alle plus sen en minnen naast elkaar legt". Vol gens de tralningscoördinator zit de groei er in, maar tot een werkelijke doorbraak zal het volgens hem nooit komen, zo lang de staat weigert om op de basisscholen meer tijd in te ruimen voor lichamelijke opvoeding, dan nu het geval is. „Daar liggen de werkelijke oor zaken van onze achterstand", voegt hij er aan toe. „Wat wij er alleen aan kun nen doen is trachten om de stabiliteit van dit talent te garanderen. Daar ligt de komende jaren onze taak". HES LAG RAND WOHLEN Even na twee uur gistermiddag was de wereld kampioen zijspancrosa bekend. Door een schitterende over winning in de eerste manche reed Ton van Heugten samen met bakkenist Frits Kiggen naar de wereldtitel. Dat hij die titel zou pakken, stond als een paal boven water, maar de manier waarop gaf aan dat dit seizoen inderdaad de beste had ge wonnen. Van Heugten en Kiggen schreven met het behalen van de titel geschiedenis, want nog nooit eerder was een Ne derlander wereldkampioen in de motorcrosssport. Daarmee staat Van Heugten vooraan in het vestigen van records, want als enige crosser behaalde hij ook de nationale titels in alle klassen. Natuurlijk is de wereldtitel de meest waardevolle. Sinds 1978 heeft Ton van Heugten samen met Frits Kig gen naar de titel toe gewerkt. In dat jaar ging alles mis. Hij dreigde zelfs zijn H-nummer, wat noodzakelijk is voor het rij den van internationale wed strijden, te verliezen. Dank zij de bemiddeling van de KNMV bleef hem dat bespaard. Giste ren toonde hij aan dat dat ver trouwen van de bond in hem volledig op zijn plaats was. Zoals gezegd, al zijn concur renten gunden hem die titel. Wereldkampioen van vorig jaar, de Duitser Reinhard Böh- ler: „Hij is gewoon de beste en heeft dit jaar zeer constant ge reden. Nooit onbezonnen, al tijd beheerst. Hij heeft zich ook nooit laten verrassen. Door die goede start dit seizoen kon hij bovendien een enorm sterk zelfvertrouwen opbouwen. Dat kon niet kapot. Zelfs niet toen hij van bakkenist moest ver wisselen in een belangrijke fase van het seizoen. (Sies Hurkmans, hij deed uitstekend werk, viel in voor Frits Kiggen die in Engeland geblesseerd raakte, maar in Zwitserland weer van de partij was; red.). En vooral dat laatste is teke nend voor de kracht van Ton", aldus de onttroonde wereld kampioen, die zelf door tegen slag en een nieuwe bakkenist totaal niet in de strijd voor kwam. Wie wel lange tijd goed in de race lag was een andere Ne derlander, namelijk Jan Ba kens uit Asten. Vóór Zwitser land stond hij tweede op de' ranglijst, met een uiterst minie me kans op de titel. „Ach, dat was toch nooit gelukt. De af stand was echt te groot. Ik moest mij concentreren op die tweede plaats, want die werd ernstig bedreigd. Nee, geloof mij maar, Van Heugten was dit jaar niet te kloppen. Ik heb di verse Grand Prix achter hem gereden en daar enorm veel van geleerd. Met die ervaring, die routine en die rust, die van hem uitging, kon er niets meer fout gaan", aldus Jan Bakens, die overigens zelf In zijn eerste volledige GP-jaar een uitste kende prestatie leverde tot nu toe. Lovende woorden De grote verliezer van gisteren, de Zwitser Robert Grogg, kon er evenmin omheen, lovende woorden uit te spreken aan het adres van Ton van Heugten- Frits Kiggen. „Ja, wie nog aan die titel twijfelt heeft er geen verstand van. Natuurlijk komt er geluk bij kijken, maar je. kunt het geluk ook een handje helpen. En ik heb het idee. dat hij dat gedaan heeft. Een goe de voorbereiding in de winter ten eerste, maar verder een uitstekend werkende drie-een heid, namelijk die van rijder, passagier en materiaal. En Ton had dat allemaal prima voor el kaar. Het team was professio neel In elkaar gezet en dat is enorm belangrijk", meende Robert Grogg, die zelf nooit een wereldtitel veroverde, gen, die"onmiddellijk bij supporters shirtjes uitdeelden met de sponsornaam er op. maar al wel vijf maal Europees kampioen was. Toch gaat het er naar uitzien dat hij en de Duitser Böhler de cross-kleding aan de kapstok zal hangen. Beiden draaiden dit seizoen zeer slecht en boekten vrijwel geen resulta ten. „De sponsors laten het dan afweten en ik ben niet van plan om het geld, dat ik in de laatste tien jaar met de zijs- pancross verdiende en dat ik keurig opzij had gelegd, weer In de sport te stoppen. Daar begin ik principieel niet aan", besloot Grogg. Toen Ton van Heugten midden In het feestgedruis met die uit spraak werd geconfronteerd wilde hij daar toch serieus op reageren. „Dat zal mij- niet overkomen. Die titel moet wat gaan opleveren en daar heb ben we eigenlijk dit jaar al aan gewerkt. Ik ga de zaken niet zo aanpakken als Böhler en Grogg. Ook hier moet je pro fessioneel handelen. Daar zijn wij een tijdje geleden mee be gonnen en dat heeft zijn vruch ten afgeworpen. Niet alleen met het behalen van de titel, maar ik heb ook de tijd gehad om mezelf te verkopen. Door dat me veel werk uit handen is genomen heb ik bijvoorbeeld veel meer aandacht kunnen besteden aan het publiek". Dat laatste werd bewezen door het feit, dat na de eerste man che honderden mensen, zowel Nederlanders als buitenlan ders, in een speciaal wereld- kampioenschaps-T-shirt rond liepen. Afvalrace Een eerste manche die overi gens een ware afvalrace was geworden. Van de 34 gestarte rijders waren er maar 15 aan de finish gekomen. Tot die vijf tien behoorden drie van de zes gestarte Nederlandse koppels. Ton van Heugten, hij pakte kopstart en gaf die eerste plaats niet meer uit handen, Jan Bakens en Tony Bens. Na dat Van Heugten (hij werd in de tweede manche vijfde) alle felicitaties in ontvangst had ge nomen, had hij even tijd om op verhaal te komen. „Ik heb bewust weer gekozen voor een startplaats aan de buitenkant. Want hoewel ik dan een langere weg moest af leggen naar de eerste bocht Ton van Heugten en Frits Kiggen op weg naar de wereldtitel. vermeed ik daarmee toch en kele risico's die vlak na de start altijd aanwezig zijn". Ro bert Grogg, die zich veel had voorgenomen voor gisteren, werd de dupe van die risico's. Hij kwam in de openingsrit in een melee van rijders terecht, werd van achteren aangereden en kwam dwars op de baan te staan. Verscheidene rijders re den er bovenop. Grogg raakte geblesseerd aan zijn linker been, maar kon in de tweede manche wel weer rijden. Jan Bakens, die in Zwitserland zijn tweede plaats moest ver dedigen, slaagde daar niet in. Hoewel hij beslag kon leggen op een derde en een zesde plaats, kon hij het Duitse geweld van Josef Brockhausen niet tegenhouden. Concurrent Brockhausen greep namelijk twaalf punten meer dan Ba kens en daardoor zakte Ba kens naar de derde plaats op de ranglijst. Van de overige Nederlanders, die bij de eerste tien stonden, reed niemand in de punten. Zowel Muller, als Van Gastel en Van der Laan kon op het circuit van Hilfikon niet goed uit te voeten komen en bovendien was het pechdui- veltje ook weer eens aanwezig. Tonny Bens kwam nog wel in de punten door een zevende plaats in de eerste manche. August Muller kwam hierdoor op een gedeelte achtste positie op de ranglijst, terwijl Van Gastel tiende staat en Van der Laan elfde. Voor die laatste drie rijders zal het erg belang rijk worden om goed voor de dag te komen in de laatste GP te Denemarken, willen zij het volgend seizoen weer automa tisch mee kunnen doen aan de strijd om de wereldtitel. HENNIE BOEVINK TWELLO - Jack Middelburg en Boet van Duimen eindzege van motorraces in de 50O cc in de coureurs wonnen één manche. Achter dit duo reed Peter Looijestein naar de derde reed op de oude motor van Middelburg en maakte debuut in deze klasse. In de 125 cc finishte Jan Hut Anton Straver eh Boy van Erp op de derde plaats. Gerard Rond was tijdens de derde wedstrijd om het kampioenschap motorcross in de halve literklasse in permachtig. Rond, die een forse achterstand had op 7 maker in de titelstrijd, won beide manches en rukte naar de gedeelde tweede plaats met Verwaayen. Beide hebben 120 punten. Karsmaker, die tweemaal vierde nog leider met 133 punten. In Amsterdam werd Henk van Mierlo winnaar van de motorcrosswedstrijden in de 125 cc. Bij afwezigheid lands kampioen Kees van der Ven won hij beide werd in het dagklassement eerste voor Schalkwijk en CHICAGO Twaalf Amerikaanse atleten, waaronder de bekende marathonloper Bill Rodgers, maken een grote kans geschorst te worden door de nationale atletiekfederatie. Zij zouden na afloop van een wedstrijd in Port land geldprijzen hebben aangenomen. De zaak werd zaterdag in Chicago voor een speciale commissie gebracht. Een lid vat orgaan meldde alle bewijzen in handen te ben om een uitspraak te doen. De atleten! ben tot 21 september de tijd hun ongelijk a tonen voordat op 5 oktober de definitief spraak volgt. MÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Grigori Mishurny en Gilbert Juchert zorgden voor een in-, cldent door tijdens 2000 meter steeple in de waterbak ten val te komen. De Oostduitser zal toch nog zilver pakken, terwijl Mishurny als vierde zal finishen. VELDHOVEN Cor van PSV heeft twee landse atletiekrecords ken. De atleet lometer af in 30 kilometer in 1.34.36. Bea Wiarda heeft Valkenswaard aar een Zij won Rob Strik van BAV heeft dag de halve marathon hoorn op zijn naam De Baarnse atleet 21 kilometer in 1.7.7. dames won Fia Groen Veiuwe uit Apeldoorn. Cor Vriend, Jacques Rudy Verriet, Douwe Bram Wassenaar en Veldt zullen Nederland genwoordigen in de bekerstrijd op de die op 19 september Franse Agen wordt Gerard Nijboer is blessure niet Henk Brouwer nationale op de 100 meter als geëindigd met 11.06 sec. De zo, die onlangs in de gehele wereldtop zich liet, won (10.49). De deelname van dig Olympisch ruts Yifter aan de i wereldbeker in bieus. Hij stelde dit zeer teleur door in 5000 meter in 13.56.63 te lopen, strijd gold voor de als selectie.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16