les moet in paardesport Sombere perspectieven Nederlandse springruiters JAN RAAS WINT IN BELGIË eht herstel aterpoloteam lORBILIJKi DRAFBANEN MOETEN VERDWIJNEN Cocky Dundas de snelste ireldrèeord Beardsley %gtepunt leminterland 'ivl4^ v gpORTTRIBUNE >P mmrnm Jeugddressuur Westduitse aangelegenheid v v Hachmang (WC) bondscoach? LEIDSE COURANT MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981 PAGINA 11 ENAAR Het mes moet er in draf- en rensport in ons land S te maken. Kleine, vooral Noor- drafbaantjes, moeten maar irdwijnen, omdat ze veel te veel tosten. De totalisatoromzet, de tamste drijfriem van de paar- 1, loopt met de week achteruit te banen. Op de banen van Hil- en Wassenaar worden uitste- omzetten aan de totalisator ge- mede door de computer die mwezig is. Maar de andere ba- Jijven achter. Kleine baantjes als dak oor<*> Aduard, Sappemeer, Een- Drachten kunnen beter hun l40n n voorgoed sluiten, want deze de Stichting Totalisator Neder- en de Stichting Nederlandse sn Rensport (NDR) (te) veel ield dat op Hilversum en Duin- lornamelijk verdiend moet wor- jrsagenda voor 1982 wordt dit or het eerst niet alleen samenge steld door de NDR, maar ook de Totali sator heeft inspraak. Tenslotte heeft de minister van Landbouw en Visserij dit jaar voor het eerst de mogelijkheid om de koersagenda goed of af te keuren. Draf- en Rensport staat op het ogenblik meer dan ooit tevoren onder zware controle van het ministerie. Begrijpelijk, want het gaat niet goed van deze be- roepssport. Co Govers, directeur van de Totalisator Nederland: „Een klein rekensommentje maakt duidelijk dat er ongeveer tien procent van de omzet beschikbaar is voor het prijzengeld. Zaterdag 15 au gustus was er in Eenrum een totalosa- tor-omzet van ruim zeventig duizend gulden. Voor prijzengeld zou er dan slechts zevenduizend gulden beschik baar zijn. Maar in de acht draverijen was er een totaal aan prijzengeld van 15.600. Tel uit je winst. En dan is Een rum maar een voorbeeld er zijn er na tuurlijk velé". Het Is ook een onbegrijpelijk zaak dat Dulndigt niet op elke zondag een koer- sprogramma heeft in het zomerseizoen. Uitwijken op de zondag van Duindigt naar Alkmaar kost een totalisator-om- zet van twee drie ton. Het is de be doeling dat Alkmaar in 1982 maar drie zondagen krijgt. De rest is dan voor Duindigt. Ook de totalisator-omzet op Groningen blijft ver achter bij Duindigt en Hilversum. Het sluiten van de baan In Groningen, die enkele jaren geleden helemaal vernieuwd is, zou de enige op lossing zijn. Maar dat zal niet snel ge beuren. Wolvega kan zich behoorlijk bedruipen, maar voor de rest maakt de drafsport in het Noorden een zeer moeilijke tijd door. Op de agenda van 1982 zullen waar schijnlijk ook meer koersdagen voorko men voor Nootdorp. De kleine baan on der de rook van Delft doet het goed en het Is de bedoeling dat daar bij de start van het winterseizoen in november ook de computer dienst gaat doen. Noot dorp koerst elke woensdag in de winter maar krijgt er waarschijnlijk enkele za terdagen bij. Dan is er ook nog de nieu we baan van Schaesberg. Met steun van de overheid is deze baan versche nen. De totalisator-omzet blijft daar on der de honderdduizend gulden. Bijna elke vrijdag moest de NDR zo'n vijfent wintigduizend gulden bijpassen In Lim burg. Voor vijf jaar staat de NDR daar garant. Als er niet snel verandering komt is dit een ramp voor de NDR. Het spelen buiten de baan zou uitkomst kunnen brengen. De Totalisator en de NDR hadden een begroting gemaakt van wekelijks een omzet van 650.000 gulden. Daar is alles op afgestemd. De omzet is echter slechts één keer boven de 500.000 geweest. Het supertrio buiten de baan slaat nog niet aan. Op het ogenblik moet er wekelijks geld bij. En zoiets is voor de paardesportwereld niet lang vol te houden. Trainers, rijders en eigenaren wachten vol spanning de ontwikkelingen in hun aort af. ARTHUR AN RIJSWIJK Pepiton met op de sulky G. de Jong won gistermiddag op de renbaan van Alkmaar de Grote Kermis-prijs. WASSENAAR Naast King is Cocky Dundas bij de Neder landse volbloeds één van de beste sprinters. Twee keer ach tereen kwamen King en Cocky Dundas in de Belgische bad plaats Oostende aan de start. King werd beide keren derde en Cocky Dundas vierde. Op een matig bezocht Duindigt met een programma zonder hoogtepunten kwam King voor de eerste prijs van 2800 gulden niet van stal af. Daardoor won Cocky Dundas over 1300 meter voor Royal Ballet en Ballora. Ring Out stelde teleur. De driejarige ruin kreeg 12 kilo van Cocky Dundas onder Kevin Davies, maar kon geen vuist maken. In de eerste ren van de middag liep Kevin Davies tegen een schorsing aan van acht dagen. Met Dutch Ab bot had hij hinderlijk en gevaarlijk gereden voor de tegenstan- laxlmiliaan en Bairdsley op weg naar zijn wereldrecord op de vlinderslag. ak„ ïeter iwenf V- Ook in de derde ontmoetinc ontmoeting van de afgelopen vier keft het Amerikaanse zwemteam zich superieur getoond Sowjet-Unie. In het openluchtbad van Kiev deklasseer- Ie Amerikaanse zwem-azen ook zonder zes van hun na- e kampioenen de gastheren met 141203 punten. In 1978 -233 op de 25 meterbaan in Austin) en 1977 (132-212) vie- nederlagen voor de Sowjet-Unie nog hoger uit. In Kiev den 20 van de 29 onderdelen in Amerikaanse overwin- ereldrecord, vijf beste jaarprestaties en twee Europese re- was de oogst van de confrontatie van de „zwem-gigan- Daarbij bracht het laatste nummer van de driedaagse de 5te verrassing: de door chef-trainer Serge Waizekowski als de garnituur" betitelde ploeg Viktor Koeznetsov, Joeri Vladimir Dombrowski en Serge Krasioek vestigden op de meter wisselslag in 3.44.79 een Europees record. Het re- was al sinds de Olympische Spelen van Moskou in Russi- ïanden met 3.45.92. Het USA-kwartet tikte na de eerste che estafette pas als derde aan. Vrijdag reeds hadden de van de Sowjet-Unie het Europees record op de 4x100 me- slag (3.21.69) ontnomen aan West-Duitsland. epunt in Kiev was ongetwijfeld het wereldrecord van de 20- Amerikaanse kampioen Graig Beardsley op de 200 meter slag. Met een eindtijd van 1.58.01 bleef hij tweetiende van conde onder het wereldrecord, dat sinds 30 juli 1980 (Irvi- zijn naam stond. De stormachtig aangemoedigde Olym- kampioen Serge Fesenko kwam op de laatste meters ekort en f'nishte na F,oat (2.00.34) op de derde plaats. nkel ARA Minder dan Inweken voor het begin tpai I.Europese titelstrijd in kwtii er sprake van een jcht herstel van de Neder- idsri i waterpoloploeg. Na de rna tiende ervaringen in aartfali en Madrid sloot het aalal de voorbereiding af ieiro Italiaanse Pescara met pelirde plaats in het vier- eini| itoernooi. Nederlagen du de Sowjet-Unie (6—10) ond nt-Duitsland (5—6), de favorieten in Split, wer- pgefleurd met de over- IQ op Italië (6—5). Voor |3J Dennis Pocsik bete- dit de eerste zege se- zijn ambtsaanvaarding uli. Daartegenover staan balans zes nederlagen. de resultaten andere CÜ «rmoeden, is er volgens janager Van Seist spra- een duidelijke vormstij- De hand van Pocsik in defensief opzicht ^e!^aar door de manier 'n.®1 i numerieke minderhe- P"® worden aangepakt. Zo wal derden de spelers in de dstrijd, dat West-Duits- }_n|tjf maal van die situatie trok. De problemen lig- ooral op het aanvallende ma n in de te kleine basis, am oor het Pocsik ontbreekt in 1 wisselmogelijkheden. De 're! "i inpassing van jongeren 3a° Heiden, Verboom, Blan- en] in, Van Noord, Vreebrug, 'kes en Hermsen vergt 3'neiaal een seizoen, waar- erop de kern Buunk, Noor- tof. Van Belkum, Van Mil, Nieuwenhuizen en Van Es een te grote aanslag wordt ge pleegd. Het gemis van Nico Landeweerd (studie) doet zich enorm voelen. Zaterdagmiddag veroverde het zevental tegen Italië de eerste winst. Het drastisch verjongde Italië werd een stevig handje geholpen door de arbiters, maar konden toch niet voorko men, dat Van Belkum drie se conden voor het einde met een mannetje meer de winnende treffer inschoot. De speler van De Zijl/LGB uit Leiden speelde een dag later tegen West- Duitsland weer de hoofdrol. De student scheikunde aan de Leidse Universiteit was veruit de beste man aan Nederlandse zijde, scoorde in het eerste part op zeer fraaie wijze 22, maar leidde later ook de ne derlaag in. Op de stand 5—7, van de zeven Duitse doelpun ten vielen er vijf uit strafwor- pen die de Russische arbiter met gulle hand aan de Duitsers uitdeelde, kreeg Nederland zijn eerste strafworp te nemen. Van Belkum werd door Pocsik aangewezen om Nederland in de race terug te brengen en het verschil te halveren. De blonde speler miste van vier meter en uit de contra-attaque bracht de Duitser Otto 58 op het bord, wat tevens de eind stand zou zijn. Uitslagen: West-Duitsland— Rusland 88; Rusland—Italië 11—7. Eindstand: 1. Sowjet-Unie 3 2 1 0 5 29-21; 2. West-Duitsland 3 2 1 0 5 27—21; 3. Nederland 3 1 0 2 2 17—23; 4. Italië 3 0 0 3 0 20—28. ROTTERDAM De per spectieven luiden eensge zind somber. Het 43e CHIO van Rotterdam heeft aange toond dat de Nederlandse springruiters de aansluiting met de internationale top hebben verloren, hetgeen over enkele weken best wel eens definitief bekrachtigd zou kunnen worden tijdens de Europese kampioen schappen waar de formatie van chef d' equipe Ben Arts allerminst tot de kansheb bers gaat behoren. Dat is slechts voorbehouden aan de ploegen van gastheer West-Duitsland, Frankrijk en Groot Brittannië die ook in het Kralingse Bos alle pro minente plaatsen onder el kaar verdeelden. En daarbij toonden vooral de Fransen, die zowel de landenwed- strijd op zaterdag als gister middag de Grote Prijs van Rotterdam (tot tweemaal toe dank zij Gilles Bertran de Balanda met Galoubet) inpalmden, zich van hun al lerbeste kant. In totaal wisten de Nederlan ders in het tot het einde sfeer- arme evenement slechts twee onderdelen te winnen. In beide allereerste rubrieken zegevier de woensdag Henk Nooren. Daarna waren het louter bui tenlanders, die voor de eretri bune mochten verschijnen om de hoofdprijzen in ontvangst te nemen. Nederland kwam er eenvoudig niet meer aan te pas. In beide kwalificatiewed strijden, noch in de landen- wedstrijd, noch In de Grote Prijs van Rotterdam. Anton Ebben en, Rob Ehrens wisten zich niet eens voor het hoofd nummer te plaatsen, Johan Heins werd na een protest als nog toegelaten maar moest toen zijn paard Larramy we gens een peesblessure in de stal achterlaten terwijl de nu bereden Socrates niet geschikt is voor dit grote werk, terwijl Henk Nooren en Emiel Hendrix ieder een plaatsje in de sub top bekleedden. Ben Arts: „Ik lig er niet van wakker dat we nu een stapje Gilles Bertran de Balanda met Galoubet op weg naar de overwinning In de Grote Prijs van Rotterdam. SUPERTRIOTIP DEN HAAG In Supertrio 35 voor zondag 30 augustus met wedmogelijkheden op de post kantoren tot en met woensdag en op de wedstrijdbanen tot en met zaterdag komen op Duin digt veertien paarden aan de start. Talon Beroona met Ma- nus Bouwhuis gaat als favoriet van start. Wij tippen 1.Talon Beroona(8), 2.Torpedo Fortu- na(4), 3.Star of Goldstar(11) en outsiders Sola van Alphen en Reindert. ROTTERDAM Het Europees jeugdkampioenschap dres suur werd zoals verwacht een volledig Westduitse aangele genheid. De titel was voor Thomas Loesch. De 20-jarige student uit Neu-lsenburg ver- ovorde met Imperial in totaal 1350 punten. Ook de tweede plaats ging naar een Westduitse combina tie: Monica Theodorescu be haalde met Colorado 1345 punten. Ann-Katrin Linsenhoff, eveneens uit West-Duitsland, was goed voor brons. Met Val- laurls kwam zij tot een totaal van 1318 punten. De Nederlandse jeugd mocht tevreden zijn over de behaalde resultaten. Diana Stuijvers uit Bergambacht werd met Gentil vierde (1269 punten), Bert Rut ten uit het Limburgse Hunsel eindigde met Parcival op de vijfde plaats (1252 punten). Dubbele Franse overwinning bijCHia Rotterdam terug moeten doen. Een paar jaar geleden behoorden we im mers ook tot de tweede garni tuur. In München behoeven we niet op successen te rekenen. Heins is thans onze grootste zorg. Of Larramy op tijd'gene zen zal zijn? Aanstaande don derdag moet de ploeg voor de Europese kampioenschappen worden opgegeven. Dan hopen we meer duidelijkheid over die blessure te hebben. Ehrens heeft onvoldoende gepresteerd omdat Koh-I-Noor nu eenmaal een eigenzinnige hengst is. Die had gewoon weinig zin en dan is hij door niets of niemand vooruit te branden". Over de verrichtingen van Henk Nooren, met Lough Cor- rib gistermiddag vijfde in het hoofdnummer, en Emile Hen drix (zevende) kon Arts ietwat positiever berichten. „Lough Corrib is een zeer bruikbaar paard, maar geen .winner'. Nooren wacht op de terugkeer van Orpheus. Hopelijk is dat paard bijtijds fit genoeg voor München. Hendrix behoefde hier voor niemand onder te doen. Livius is natuurlijk ook een klassepaard". Het zag er ook lange tijd naar uit dat Hendrix („Twee jaar ge leden was ik al bij dat ik tot de Grote Prijs werd toegelaten, ik ben al met al tevreden") in de strijd om de Grote Prijs van Rotterdam één van de ere plaatsen zou gaan beleggen. In de eerste manche behoorde hij tot de acht foutloze combina ties. Een onnodig voetenbad voor Livius in de sloot en een logisch daaropvolgend foutje op de dubbelsprong deden de 25-jarige ruiter uit het Lim burgse Baarlo echter uit de top van het klassement vallen. Slechts één combinatie vol tooide beide manches onberis pelijk: Gilles Bertran de Balan da had plezier van zijn formi dabele Galoubet, de negenjari ge dekhengst die afgelopen zomer verplicht achter de vrouwtjes aan ging, maar zijn vorm had hieronder kennelijk niet te lijden. Behoefde er bij de Grote Prijs geen barrage verreden te wor den. de landehwedstrijd van zaïerdag kende een heel wat spannender apotheose. Nadat Nederland (uiteindelijk vijfde met 12 strafpunten) al in de beginfase was afgehaakt, was de strijd na de twee voorge schreven manches pas voor de helft beslist. Vier van de acht deelnemende ploegen beëin digden het (te) gemakkelijke parkoers met vier strafpunten. Noodzakelijk werd hierdoor een barrage met liefst zestien ruiters, iets dat in de geschie denis van de landenwedstrijd nog nooit was voorgekomen. Daarin sneuvelde eerst het tot dan toe verrassend voor de dag gekomen België. Slechts Lejeune bleef foutloos. Zo ble ven de drie in Rotterdam toon aangevende naties over: Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland. Omdat nu ook de tijden mee gingen teilen, werden de te trage Britten het volgende slachtoffer. Ricketts, Fletcher en Pyrah waren te voorzichtig terwijl het negatie ve resultaat van Dunning kon worden weggestreept. Toen Gilles Bertran de Balanda (hij weer) met Galoubet als laatste deelnemer aan deze landenwedstrijd het strijdperk betrad, was zijn opdracht dui delijk: de Fransman moest in 35 seconden en dan ook nog foutloos rond om de Westduit sers (Sloothaak, Ligges en Wiltfang namen met succes alle risico's) van de overwin ning af te houden. Hij slaagde wonderbaarlijk. Als een schicht vloog 'kikker' Galoubet over de hindernissen en de chrono meters stopten op 33,8 secon den. De tevoren als favoriet geldende Fransen (die ieder gewonnen prijzenbedrag door de staat nog eens verdubbeld krijgen) hadden hiermee inder daad hun plicht vervuld: twee zeges in de twee belangrijkste onderdelen. Dezelfde plicht die .de Nederlanders schrijnend 'verzaakten. DICK KIERS KAPRIJKE Jan Raas heeft gisteren zijn zelfver trouwen gesterkt met een overwinning in de Ronde van Kaprijke in België. Een week voor het wereld kampioenschap in Praag toonde de 28-jarige Zeeuw zijn goede vorm. In de eindsprint bleef hij gemakkelijk de baas over de Belgen Rudy Matthijs en Etienne de Beule. Jan Peels uit Eindhoven is winnaar geworden van d6 zevende Omloop van de Mijnstreek voor amateur wielrenners. In de derde en laatste etappe, van Wür- selen naar Beersdal over 175 kilometers, eindigde Peels als zesde. De Westduitser Detlef Kurzweg won de rit in 4 uur 10 minuten en 27 seconden. Wim Jen nen uit Grevenblcht bezette de tweede plaats. De Limburger Leo Nevels won het puntenklassement. Dag-Erik Pedersen uit Noorwegen Is in de achtste en laatste etappe van de Grote Prijs Wilhelm Tell niet meer In gevaar gekomen. De Noorse amateurwielren ner won de Zwitserse koers met 1.19 voorsprong op de Columbiaan Jimenez. Steven Rooks was veruit de beste Nederlander in het eindklassement. Rooks ein digde als dertiende op 5.14 van de winnaar. Het is uiterst twijfelachtig of Hans Boom volgende week kan deelnemen aan het wereldkampioenschap op de weg voor amateurwielrenners. Boom, reeds ge selecteerd door de bondscoaches Plet Liebregts en Jan Gisbers, moest de afgelopen week tijdens de Ronde van Slowakije opgeven wegens een peessche de-ontsteking. k T r. DEN HAAG Rob Hach mang, de trainer van lands kampioen WC, is bereid bondscoach te worden van het Nederlands volleybal team (heren). Het technische duo Ben Krysik/Peter Murphy boekte matige resul taten en kreeg derhalve geen nieuw contract aangeboden. Hachmang stelt bij een even tuele benoeming als voor- H waarden dat hij b'rj WC kan blijven en als bondscoach een contract krijgt tot en met 1985, het jaar waarin het Eu ropees kampioenschap in Ne derland wordt gehouden. Bert Oosterbosch (links) won gisteren in Hoogerheide de Grote Schelde-pr.Js. Op de foto voorts van links naar rechts Adrle van der Poel, Ludo Delcrolx en Greg Lemond.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11