I De Gaay sr. kri j gt ruime opdracht als informateur Reagan: Bij een aanval schieten wij terug Rector le VCL ontkent weghalen NVSH-pamf letten ïer ruimte trein voor et-rokers alidariteit dreigt \iet acties bij hoolse radio/tv ieicUe Sooïatit 1 Vrijdag 21 augustus 1981,71e jaargang no. 22045 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ^■Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,3 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Opnamen van optreden dat Charles Aznavour vorig jaar in Parijse theater Olympia gaf (Ned. I 20.30 uur). Spraakver- warrend spelprogramma „Bab- belonie" met deze keer o.a. Hans van Willigenburg als gast (Ned. II 21.15 uur). Tijdelijk regen maar later op de dag opklaringen en daarna droog en zonnig. Geleidelijk hogere middagtemnperaturen. Zon op 06.35, onder 20.50 uur. Scheveningen hoogwater 08.13 en 20.40 uur, laagwater 04.08 en 16.25 uur. inberger voor tionering N-wapen i^est-Duitsland IEN Volgens het Britse dagblad The Guar- leeft de Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, premier mevrouw Thatcher ge- de Britse troepen in West-Duitsland te mo- lorzien van het neutronen wapen. Weinberger ren voor een bezoek van vier dagen aan En- aangekomen. Bij zijn aankomst repte hij niet et neutronenwapen. Noch de Britten noch de kanen hebben commentaar geleverd op het De commissie van de Verenigde Naties voor >eningszaken heeft een voorstel afgewezen Sovjet-Unie om een verdrag op te stellen dat streden neutronengranaat verbiedt. De Wes- kernmogendheden lieten weten daar niets voelen. Zij vinden dat de kwestie thuis hoort gewone ontwapeningsoverleg. GOED TOERISTISCH JAAR VOOR SPANJE MADRID Ondanks de economische acheruitgang in heel West-Europa ver wacht Spanje verwacht dit jaar meer toe risten dan vorig jaar: in tc taal 39 miljoen buitenlandse bezoekers tegen 38 miljoen in '80. Het is het grootste aantal na het re- cordbezoek van 39,9 miljoen buitenlanders in 1978. Dit heeft de Spaanse minister voor toerisme, José Luis Alvarez, ver klaard. De vakantiegebieden aan de Mid dellandse Zee zijn nog steeds volgeboekt. De accommodatie op de Canarische Eilan den is voor ongeveer tachtig procent be zet Alvarez schreef de grotere belangstel ling voor Spanje toe aan een verminde ring van de prijsstijgingen, de arbeidsrust in de horecasector, de goede toeristische voorzieningen en het opnieuw tegenval lende weer in andere delen van Europa. Spanje heeft niet allen te maken het een (bijna) recordbezoek van toeris ten, ook het tekort aan regenval is ongekend. Het is er al vele weken droog en in Gerona heeft men de uitgedroogde bedding van een rivier als parkeerplaats in gebruik genomen. DEN HAAG Rector dr. P. Gerretsen van het le VCL ontkent dat er ooit NVSH-voorlich- tingspamfletten in de school hebben gehangen en dat deze verwijderd zouden zijn bij de komst van de drie prinsen op zijn school. De NVSH heeft in twee brieven, gericht aan de koningin en aan de rector uiting'gegeven aan'haar ver ontwaardiging over het verwijderen van voor lichtingspamfletten uit de school. „Het is onbe grijpelijk dat voorlichtingsmateriaal, dat tot dusverre aanvaardbaar en nuttig werd geacht voor de leerlingen, dat plotseling niet meer is nu ook prinsen de school bezoeken", aldus de NVSH in de brieven. Drie Nederlanders verongelukt bij bergbeklimmen KANDERSTEG Drie Nij- meegse jongelui zijn gister ochtend bij het bergbeklim men omgekomen. De slachtof fers, 17, 20 en 21 jaar oud, na men deel aan een padvinders kamp. Gistermorgen begon nen zij aan het beklimmen van de top van de Dreieck Weisse Frau van de Blum- lialp bij het toeristenoord Kandersteg. Bij het opslaan van hun kampement moeten zij zijn neergestort. Volgens een het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag waren de jongelui aan de klim begonnen zonder een berggids mee te nemen. eder dgeschoten uw int actie VERDAM De moeder vorige week door een doodgeschoten Mèta 'ia heeft gisteren postge- voor het Amsterdamse lis. Ze is van plan daar o\»ng te blijven zitten tot a%<sx die het dodelijke "te. geschorst is. Bo nd zij met haar actie elligen dat er bij de een speciaal team komt iet begeleiden van over- en mensen, de agent, die zich kort gebeurde ziek heeft ge- is deze week een gerech- vooronderzoek geopend. 1CHT De Neder- Spoorwegen gaan doen voor de niet-ro- De directie heeft on besloten in de nieu- tinstellen twee maal niet-roken-comparti- te laten aanbren- an afdelingen waarin ookt mag worden, ieeel dat voor een beurt" onderhanden genomen, zal gelei- aan ook deze inde- t rijgen. DEN HAAG Koningin Beatrix heeft de CDA'er dr. W.F. de Gaay Fortman (70) benoemd tot informa teur. Hij moet de mogelijkheden on derzoeken hoe zo snel mogelijk een kabinet kan worden gevormd dat zich verzekerd weet van een vrucht bare samenwerking met de Staten- Generaal, dan wel mag vertrouwen een ruime steun in de volksverte genwoordiging te zullen vinden. Het eerste deel van deze formule ring maakt eventueel ruimte voor een extra-parlementair kabinet, een oplossing die de PvdA niet uitgeslo ten acht. Het tweede deel biedt mo gelijkheden voor een kabinet met gedoogsteun van een deel van de ka mer of een minderheidskabinet (CDA en VVD samen vormen de grootst denkbare meerderheid van 74 zetels). Met de keuze van de voormalige CDA- minister van binnenlandse zaken en ex- senator De Gaay Fortman heeft de ko ningin de wens van het CDA niet geheel gehonoreerd. Deze fractie vroeg haar gisteren een informateur te benoemen met enige afstand tot de landspolitiek en zonder een uitgesproken voorkeur voor een kabinet van een bepaalde samenstel ling. De Gaay Fortman toonde zich ech ter eerder deze week voor de televisie nog een voorstander van een kabinet van CDA, PvdA en D'66. Hij zei ook dat de CDA-fractie „balanceerde op de rand van wat naar politieke zeden in een for matie nog mogelijk is-'. De Gaay Fort man is geen expert op sociaal-econo misch en financieel terrein, hetgeen Van Agt in zijn advies aan de koningin wel had gevraagd. PvdA-leider had de koningin geadvi seerd twee formateurs te benoemen een uit het CDA en een uit de PvdA met een iets ruimere opdracht dan die aan de vorige formateurs Kremers en Van Thijn. In een lijmpoging ziet Den Uyl niets omdat die „de indruk zou wek ken dat de formateurs dingen over het hoofd hebben gezien. Dat hebben ze niet. Bovendien is de PvdA uitgeonderhan- deld over program en zetelverdeling". Het lijkt er wel op dat de benoeming aansluit op de wens van ondermeer de PvdA het vertrouwensprobleem aan te pakken dat de diepste oorzaak lijkt van de mislukking van de formatiepoging. Dat bleek ook uit de uitslag van de stem ming binnen de CDA-fractie, waarbij een meerderheid nee zei tegen de voort gang van de formatie, omdat men poli tiek leider Van Agt niet wilde opofferen, maar waarbij ook een meerderheid be reid bleek het program als basis voor een regering te aanvaarden. Dat daarmee alle bezwaren tegen het program waren weggenomen, was niet het geval, gezien de verklaring van de CDA-fractie van gisteren. De 16 fractieleden die nee stemden maar het program wilden aan vaarden zouden voor een deel toch ern stige bezwaren koesteren, maar daar overheen willen stappen als de beoogde CDA-premier als zodanig wilde optre den. Den Uyl wil voorkomen dat het bereikte akkoord verloren gaat. De PvdA-leider wees er gisteren opnieuw op dat er een potentiële meerderheid voor dat akkoord in de Kamer is en dat de gevraagde for mateurs die in werkelijkheid moeten omzetten. „De geschilpunten die er nog zijn mogen dat kabinet niet verhinde ren", aldus Den Uyl. Volgens hem hoeft zo'n kabinet niet onmiddellijk de volle honderd procent vertrouwen van het CDA te krijgen, maar kan het dat gelei delijk winnen. LOS ANGELES In een reactie op bet luchtgevecht tussen Libi sche en Amerikaanse vliegtuigen van eergisteren heeft de Ameri kaanse president Ronald Reagan verklaard, dat andere landen êén boodschap goed moeten begrijpen: „Als men op onze mensen schiet, schieten wij terug". Reagan, die zijn uitspraak deed tijdens een be zoek aan het vliegdekschip Con stellation voor de Californische kust, ontkende, net als de minis ters Haig en Weinberger eerder deden, dat de VS op het incident heeft aangestuurd. Reagan herhaalde, dat de Verenigde Sta ten het betrokken zeegebied als interna tionaal water beschouwen en de Libische aanspraken afwijzen. „Wij hebben onze oefeningen niet beperkt op grond van wat ik een kunstmatige lijn noem" aldus de president. „We vonden dat het tijd was om aan te geven dat het om internationaal water gaat en ons overeenkomstig te ge dragen". Uit de antwoorden van de presi dent werd verder duidelijk, dat een con frontatie met de Libiërs was ingecalcu leerd. Reagan had opdracht gegeven dat direct moest worden, wanneer de Libiërs het vuur zouden openen. Op een vraag of hij de Libische leider Khadaffi graag uit het zadel gelicht zou zien, antwoordde de president: „De diplomatie verhindert mij deze vraag te beantwoorden". Amerikaan se regeringsfunctionarissen hebben giste ren andermaal verklaard dat de actie niet is uitgelokt, maar de krachtmeting hen wel deugd heeft gedaan. Veel landen, zo werd gezegd, zijn het met het Amerikaan se optreden eens. Overigens hebben zowel de Verenigde Staten als Libië ervan afge zien een debat in de Veiligheidsraad over het incident te vragen. Pagina 13: Luchtgevecht vergroot te genstellingen in Midden-Oosten. W SCHAU Lech Walesa, leider van de vrije ond Solidariteit, heeft gedreigd met stakings- •s bij de Poolse radio- en televisie als de Poolse ing niet bereid is te onderhandelen over de Solidariteit geëiste toegang tot de media. Wale- larschuwde na afloop van de succesvolle twee- se krantenstaking dat de volgende confronta- et de regering volledig zal zijn, „daar er zonder ieke oplossingen niets kan worden bereikt". werd door andere bestuursleden van Solidariteit de iring afgezwakt. Op de radio en de televisie en in twee in die gisteren met kleine oplagen wisten uit te komen, iel van leer getrokken tegen de actie van Solidariteit. Verhandelingen over de toegang tot de media zullen dag beginnen. Pag. 13: Vervolg. Deze hond lijkt zich niets aan te trekkken van de wind en de regen die de orkaan Dennis ontketende In de oos telijke Amerikaanse staat Virginia. ftiag Nedstaal steld CHT De sluiting [de staalfabriek Ned- j in Alblasserdam is opig van de baan. Er een studie naar de Hnstmogeli j kheden de staalfabriek, waar 600 mensen werken, s het belangrijkste re- at van een gesprek dat de Industriebond FNV gis teren had met de directie van Nedstaal. Volgens FNV-bestuurder Hill Peperkamp is Nedstaal be reid de sluiting van de fa briek voor onbepaalde tijd uit te stellen. Volgens het oor spronkelijke plan had de fa briek 1 april dicht gemoeten. Voor het onderzoek krijgen de bonden vrij toegang tot het bedrijf. Kamervragen over gebruik wapens politie DEN HAAG Er moet weer eens gesproken worden over de omstandigheden waaronder de politie een wapen mag trekken. Dat stellen de kamerleden Roet hof en Stoffelen (beiden PvdA) in vragen aan minis ter De Ruiter van justitie en Aanleiding tot de vragen is dat de laatste vier weken zeven, mensen door politieagenten zijn neergeschctfen zonder dat daarbij altijd aan de voorwaar den voor het gebruik van een wapen door de politie lijkt te zijn voldaan, aldus de kamer leden. De kamerleden vragen een overzicht van het aantal gevallen waarin de politie de laatste vijf jaar van een wapen gebruik heeft gemaakt en ze willen weten onder welke om standigheden dit gebeurde. IRA- hongerstaker na opgeven actie in ziekenhuis BELFAST Familie leden van de Noord- ierse hongerstaker Pa trick Mcgeown hebben toestemming gegeven het 25-jarige IRA-lid over te brengen naar een ziekenhuis, hem voedsel te geven en hem medisch te behan delen. De toestand van McGeown, die 42 dagen in hongerstaking was, ging snel achteruit. Gis teren kreeg hij de sacra menten der stervenden. McGeown, die de plaats had ingenomen van de op 8 juli na een honger staking van 61 dagen overleden Joe McDon nell, is de derde honger staker die zijn actie af breekt en in het zieken huis wordt opgenomen. Het is niet bekend of hij na behandeling in het ziekenhuis zijn honger staking wil voortzetten. Pagina 13: Posities on wrikbaar na dood tien de hongerstaker. Huisraad vloog het raam uit LEIDEN Een ruzie tussen een 34-jarige Leidse en haar eveneens 34-jarige vriend liep gisteravond dermate uit de hand, dat uiteindelijk een gedeelte van het huisraad het raam werd uitgegooid en op een geparkeerde auto belandde. Het speelde zich af in en voor een pand aan de Hoge Woerd. De ruzie ontstond om tien uur 's avonds. De emoties liepen zo hoog op, dat de vrouw de kleurentelevisie greep en uit het raam gooide. De stereo-installatie ging even later dezelfde weg. Het tweetal werd naar het politiebureau overgebracht om weer wat te kalmeren. De auto, waarvan onder meer de motorkap werd beschadigd, was eigendom van een 24-jarige man uit Blaricum. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1