een kabinet omdat het an Agt „beter uitkwam" Hoera voor Dries, boe voor Jan en Joop A'eer Ja- en nee-stemmers in CDA-fractie CcidócSouAont Doorgaan Waarschuwing Van Agt: het mocht niet9 helaas. ^SNËNLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 HAAG „Sjeng" Kremers is naar Limburg en Ed van Thijn weer als gewoon lid in de PvdA- ictie. De koningin heeft hen ont- :n van de opdracht een kabinet vormen. Dat is zo ongeveer het ige wat nu met zekerheid te zeg- n is. Voor het overige is de situatie late ondoorzichtig, dat niets uit sloten moet worden geacht: lij- sn, een extra-parlementair kabi- t. het weigeren van ontslag aan t huidige kabinet, met de opdracht >uwe verkiezingen uit te schrij- i, om eens een handvol theoreti- le mogelijkheden te noemen. „In korte tijd heb ik wel geleerd dat h Den Haag de zaken zeer snel een nding kunnen nemen," aldus gou- neur Kremers op een persconfe- ïtie. ar al heeft het dan weinig zin te specule- i oyer de toekomst, er valt wel het één en Ier te vertellen over het verleden. Want ar en waardoor is het nu eigenlijk fout ge- n in deze formatie? Als we aan de opper- kte blijven, blijkt die fout al begonnen op ugustus, nog voordat Kremers wist dat hij vakantie zou moeten onderbreken. Het in de informateurs Lubbers, De Koning Tan Thijn, die hun opvolgers een valse gaven. Toen zij geen kans meer zagen de onderhandelaars op één lijn te krijgen, loten zij de zaak te forceren door hun Iverslag te gaan uitbrengen en daarin te rluderen dat alle problemen waren opge- [erkwaardig ji hun moverende redenen, die voor ieder (er anders waren, konden de onderhande- i dit verslag niet weigeren. En zo ont- lid de merkwaardige situatie dat het duo lemers en Van Thijn aan de slag moest met p akkoord dat geen akkoord was. Eerstge- Vde vestigde daar ook de aandacht op in kennismaking met de parlementaire Is. „De partijen maken uiteindelijk zelf uit [hoeverre zij het eens'zijn". Dat is ook exact ■t er gisteren gebeurde. Het CDA stelde Tientallen journalisten aanhoren de argumenten van Van Agt om zich tegen de formatie uit te spreken. vast wat zijn fractievoorzitter al vijftien da gen eerder had geconstateerd, namelijk dat er geen voldoende overeenstemming was met PvdA en D'66 öm samen in een kabinet te gaan zitten. Tot zover is er dus eigenlijk niks' nieuws onder de zon. Maar, was er dan niet zoiets als een uiteen vallen van de CDA-fractie in drie groepen? Is het dan niet zo dat een ruime meerderheid van dit gezelschap het bereikte akkoord in feite wel voldoende achtte? Is het niet zo dat twaalf leden het achterwerk zeer krachtig te gen de krib gooiden? Driewerf ja! Want on danks alle ontkenningen van Van Agt „kijk toch niet zo bedroefd", zei hij tegen een journalist is er wel degelijk sprake van een unieke en tamelijk zorgwekkende si tuatie. Bij ons weten is het nog nooit eerder vertoond dat één man de vorming van een kabinet wist te torpederen. En mocht dat wel zo zijn, dan is het zeker niet eerder op een zo'n wijze gebeurd. „Omdat dat mij beter uit kwam," antwoordde Van Agt, toen hem ge vraagd werd hoe hij zondag, twee dagen voor de vergadering met zijn fractie, voor de radio al de mislukking van de formatie had durven aankondigen. Waarom? Blijft de vraag, waarom het Van Agt beter uitkwam. De officiële versie is dat de CDA- voorman volstrekt geen vertrouwen had in de bereidheid van de PvdA tot bezuinigen. De druppel, die de emmer deed overlopen, al dus nog steeds de officiële lezing, was het af wijzen van het verzoek om het bezuinigings voorstel van Van Agt (4,5 miljard in 1982) uit te werken. „Toen Den Uyl dat weigerde was bij mij alle vertrouwen weg", zei Van Agt in de fractie. Onder de negentien fractieleden, die hem steunden, vond dat verhaal ook wel enig geloof. Er werd op gewezen dat Den Uyl zijn plan voor de werkgelegenheid eerst wen ste uit te voeren om vervolgens pas en wel na de statenverkiezingen van begin 1982 te bezien of en zo ja tot welk gaatje de over heid haar broekriem zou moeten aanhalen. „Daar was dus niets van terecht gekomen," aldus deze CDA'ers. Ontegenzeggelijk bevat deze mening een- kern van waarheid. De PvdA erkent ook wel dat zij in het eerste jaar zeker niet voor meer dan drie miljard wenste „om te buigen". Daarmee wordt echter voorbijgegaan aan an dere, zij het officieuze geluiden van de zijde van de demissionaire premier. „Ik heb geen zin de komende jaren te moeten leven met aan mijn ene kant een cardioloog en aan de andere een zenuwarts," zei Van Agt vorige week vrijdag in het Catshuis. Hij had het te gen het bestuur van zijn fractie, dat kwam praten over het verder moest, nu Den Uyl zo lelijk had gedaan over de voorstellen ter aan vulling van de sociaal-economische para graaf. Bij het CDA doet men ook geen 'moeite dit uitgelekte verhaal te ontkennen. Men ziet het kennelijk als niet zo erg bijzonder, dat Van Agt in Den Uyl een bedreiging ziet van zijn lichamelijke en geestelijke gezondheid. Afkeer Toch is het goed dit gegeven apart te leggen in het geheugen. Voor een ieder die zijn ogen en oren gebruikt waarvoor ze bedoeld zijn, moet het nu immers zonneklaar zijn, dat Van Agt en Den Uyl in één kabinet echt niet kan. Laatstgenoemde mag dan heen hebben willen stappen over zijn antipathie (tegen „die eige naardige man"), eerstgenoemde zeker niet. „Een bijna lichamelijke afkeer bevangt mij, als ik moet onderhandelen met ome Joop", aldus Van Agt tegen een intimus. De eindconclusie om in formatietermen te spreken lijkt voor de hand te liggen. Zo lang niet voldaan is zijn verlangen dat Den Uyl, die hij ziet als de Grote Verliezer van de verkiezingen, het politieke bos in gaat, zolang zal het Dries van Agt blijven „uitkomen" elke poging tot vorming van een centrum links kabinet te verijdelen. RIK IN 'T HOUT yen toe een bui P.ILT Een aktieve de- trok vannacht en van- ind over de Noordzee Denemarken. Het bracht land 10 tot 15 mm re- Daarbij nam de wind toe lard. De depressie ver- |st zich naar de Oostzee een zwakke rug van |luchtdruk zich over de e eilanden naar onze om- Ing verplaatst. Ons land hierdoor in een noord- üijke luchtstroming waar- u iele en onstabiele lucht aangevoerd. Morgen lan ook op een wisselen- jwolking gerekend wor- iet af en toe een bui. De temperaturen komen iel hoger dan 17 a 18 Ditzelfde weertype hien aan in Engeland en Scandinavische landen. Duitsland en Noord- Bcrijk moet op veel bewol- ]en af en toe buien gere- worden bij middagtem- fen van circa 19 graden, i blijft het rond de Mid- Zee met middagte- bturen van boven de 28 antielanden fe eilanden: elend bewolkt, enkele 16 tot 20 graden, ux, Midden-Europa, I-Frankrijk: 1 bewolking, tijdelijk re- [15 tot 20 graden, marken, Scandinavië, tod: idend wisselvallig, en- lien, 15 tot 20 graden. ïn-Frankrijk, Alpenge- Oostenrijk: ïmende bewolking en ge- tijd regen, 15 tot 20 gra den rond de Middellandse wegend zonnig en warm, ot 28 graden, plaatselijk dan 30 graden. 13 5 n 14 12 n 14 6 n 13 14 n 13 7 n 15 14 n 13 8 n Schouderklopjes en hoera-geroep voor Van Agt als hij het „nee" van het CDA aan de formateurs gaat meedelen. DRANGHEKKEN TIJDENS CDA-VERGADERING DEN HAAG Afgezien van Prinsjesdag heeft de vaderlandse politiek de laatste ja ren vermoedelijk niet zoveel belangstel ling naar het Binnenhof getrokken als gisteren. De laatste dagen was het aantal belangstellenden, dat zich buiten de ge bouwen van de Eerste en Tweede Kamer ophield om een glimp van de heren poli tieke leiders en (in)formateurs op te van gen al tot enkele tientallen gestegen, maar gisteren, de dag van de ontknoping span de in alle opzichten de kroon. Naarmate het beslissende tijdstip van 17.00 uur (de limiet van de formateurs om aptwoord te krijgen) naderde, groeide het aantal wach tenden tot enige honderden. De politie moest zelfs tot het plaatsen van dranghek ken overgaan om de toegang tot het Twee de Kamergebouw, waar de CDA-fractie vergaderde, vrij te houden. Het overschrijden van de klok van vijf uur bracht weinigen er toe naar huis te gaan. Het uurtje uitstel dat Van Thijn en Kremers aan het CDA hadden gegeven kon er na 81 dagen wachten ook nog wel bij. Hoe gemotiveerd en meelevend het wachtende publiek wel was bleek toen te gen de klok van zes uur het afwijzend re sultaat door enkele journalisten naar bui ten werd gebracht. Onmiddellijk ging een tevreden gejuich, vermengd met een min der instemmend boe-geroep op. Dat gaf al te denken voor wat er zou kunnen gaan gebeuren als de partijaanvoerders naar buiten zouden komen om aan de andere kant van het Binnenhof de formateurs te gaan opzoeken. Het eerst kwam een zichtbaar boze Den Uyl naar buiten, wiens onvrede ziendero gen toenam toen hij werd verrast op een allerminst instemmend boe-geroep. De PvdA-leider verdween uitgefloten en na gejouwd spoorslags met het hoofd gebo gen de Eerste Kamer in. Nauwelijks was de rust weergekeerd ot superbezuiniger Fons van der Stee, minister van financiën, verliet bij toeval het Kamergebouw. Tot diens grote verrassing steeg een instem mend applaus op toen hij zich een weg baande langs de erehaag. Dat was echter nog kinderspel vergeleken bij wat Dries van Agt zelf ten deel viel toen hij omge ven door een leger fotografen en radio- en tv-reporters de oversteek naar de Senaat maakte. Uitbundig applaudiserende men sen liepen met hem mee, deelden schou derkloppen uit en spraken de man bemoe digend toe. Dries liet het zich tevreden glunderend geworden. De enkeling die het waagde een voorzichtig „boe" te laten ho ren werden daarover stevig aan de tand gevoeld door CDA-supporters. Terwijl Jan Terlouw op een ander deel van het Bin nenhof werd belaagd en uitgefloten, speel den zich rond hem emotionele taferelen af: een stevige politieke discussie waarbij het dreigen met gebalde vuisten niet uit bleef. Anderen maakten omstanders deelgenoot van hun verbazing over het uiterlijk van de politieke leiders. „Ze zijn heel anders in 't echt dan op de tv", sprak een dame van gevorderde leef tijd verbaasd. Ik dacht altijd dat Van Agt zo'n grote kerel was, maar 't is maar een klein ventje". „Nou, t is maar goed dat ze 't niet eens geworden zijn", voegde haar buurvrouw er aan toe, „want ik vind die Den Uyl in dat sjoffele pakkie maar een vies mannetje. ARJEN BROEKHUIZEN Zij volgden Van Agt Tot de CDA-fractieleden die aanvoerder Van Agt onvoor waardelijk volgden in het afwijzen van het akkoord met PvdA en D'66 behoorden: Van Amelsvoort, Beelaerts van Blokland, Mateman, Van den Broek, Brokx, Gardeniers- Berendsen, Hennekam, Van der Linden, Van Leijenhorst, Hermes, Braks, Van Dam, Van der Sanden, Van Noort, Van Dijk en Wolters. Zij zwichtten: Tot de groep die bereid was in te stemmen met het progra makkoord, maar die omwille van het behoud van hun poli tiek leider zwichtte voor het dreigement van Van Agt te zullen opstappen behoorden: Lubbers, De Koning, Van Zeil, Oomen, Van Vlijmen, Weijers, Van der Toorn, De Ruiter, Mommersteeg, PAM Cornelissen, D. Cornelissen, Kraaijeveld-Wouters, De Vries, Gerritse, Eversdijk en Jan maat. Zij wilden het kabinet: Tot de groep die ondanks het dreigement van Van Agt ko zen voor het kabinet en dus bereid waren hun leider op te offeren behoorden: Hans de Boer, Joep de Boer, Dijkman, Faber, Van Houwelingen, Deetman, Evenhuis-Van Essen, Kraayenbrink, De Graaf, De Kwaadsteniet, Beinema en Frinking. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft zichzelf giste ren een stevige dosis ellende op de hals gehaald. Dat de CDA-leiding het zover heeft laten komen, is onbegrijpelijk. De scheiding der geesten in de fractie die gisteren aan het licht kwam biedt geen geruststellend perspectief voor de nog maar nauwelijks een jaar oude partij. De kiezer zal zich afvragen hoe het toch mogelijk is dat een partij een maand geleden terecht het premierschap voor haar politiek leider tot breekpunt in de formatie ver heft, dit premierschap vervolgens geaccepteerd krijgt bij de onderhandelingspartners, en dat vervolgens deze beoogde premier blijft weigeren om daadwerkelijk premier te wor den. Want het is overduidelijk dat deze houding niet alleen is ingegeven door zakelijke argumenten tegen het regeerak koord. HET CDA had Van Agt ervan moeten overtuigen dat het bevechten van het premierschap de consequentie inhield dat dit premierschap ook dient te worden aanvaard als de meer derheid van de fractie dit wil. Hoe groot zijn persoonlijke problemen hier en daar best terecht ook zijn. Wat nu? Het blijft als een paal boven water staan dat een regeringssamenwerking CDA-PvdA gezien de omvang van 's lands problemen dringend noodzakelijk is, en overigens politiek gezien ook zo ongeveer de enige reële mogelijkheid door de stembusuitslag van 26 mei jongstleden. Daarom: het is te hopen dat PvdA en D'66 over de opgedane formatie- ervaringen heenstappen, dat het CDA vandaag tot het in zicht komt dat het CDA-PvdA (en eventueel D'66) kabinet er moet komen en dat een ieder ervan doordrongen raakt dat de totstandkoming ervan de grootst mogelijke spoed vereist. Binnen de kortste keren dient men nu uitgeformeerd te zijn. En als men dan ook nog enige verbeteringen in het regeer programma (en eventueel personele bezetting) van het kabi net kan aanbrengen, dan is dat mooi meegenomen. De zich al jarenlang voortslepende propaganda-oorlog tus sen Libië en de Verenigde Staten is gisteren tot een uitbar sting gekomen tijdens het korte luchtgevecht boven dè Mid dellandse Zee, waarbij twee Libische jachtbommenwerpers door Amerikaanse toestellen werden neergeschoten. Over en weer beschuldigen beide staten elkaar al geruime tijd van in ternationaal terrorisme. President Reagan ziet in de Libische leider de organisator van vele terreuracties, terwijl Khaddaf- fi de Amerikaanse regering beschuldigt van provocaties te gen het Libische volk. Hoewel het luchtgevecht van gisteren niet geheel onverwacht kwam, zoals de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Haig zelf heeft gezegd, moet toch de vraag gesteld worden waarom het op dit moment tot een confrontatie tussen Libië en de V.S. is gekomen. EEN diepere oorzaak van dit conflict ligt in de zich wijzi gende machtsverhoudingen in het Midden-Oosten. Na het verlies van Iran (1979) heeft de Amerikaanse regering naar stig gezocht naar nieuwe bondgenoten in het Midden-Oosten. Als gevolg van de vredesonderhandelingen op Camp David werd Egypte losgeweekt uit het Arabische kamp en heeft president Sadat zich ontpopt als een uiterst betrouwbaar bondgenoot voor de Amerikaanse regering. De pro-Ameri kaanse koers van Sadat wordt in' de Arabische wereld slechts ondersteund door Soedan en Oman. Hierdoor konden de Verenigde Staten hun militaire invloed in deze landen ver groten, waardoor er nu sprake is van een nieuw strategisch bondgenootschap om de controle op de Perzische Golf en de Rode Zee te behouden. HIERTEGENOVER staat de toenadering tussen Libië en Zuid-Jemen en Ethiopië. Deze drie landen, die afgelopen woensdag een vriendschaps- en samenwerkingsverdrag slo ten tegen de verhoogde Amerikaanse militaire activiteit, staan onder sterke invloed van de Sovjet-Unie. En omdat de regering-Reagan het terugdringen van de Sovjet-invloed tot de belangrijkste doelstelling van haar Midden-Oostenpolitiek heeft gemaakt, kan het luchtgevecht van gisteren gezien worden als een directe waarschuwing aan Moskou de nodige voorzichtigheid in dit zeer explosieve gebied te betrachten en Libië niet tot basis te maken van mogelijke acties. (Vervolg van de voorpagina) Volgens CDA-lei- der Van Agt is er tussen CDA, PvdA en D'66 geen spra ke van een begin van overeenstem ming over wat een kabinet van deze drie partijen in de eerste maanden van zijn bestaan voor sociaal-econo mische maatrege len zou moeten ne men. Die „onthut sende constate ring", maakte het onmogelijk deze formatie te laten slagen. „Als we die overeenstem ming nu niet kun nen bereiken kan dat ook niet bin nen enkele weken en kunnen we er dus beter helemaal niet aan begin nen", aldus Van Agt na de beslis sende vergadering van zijn fractie. „Alleen een aantal mineure (onderge schikte) zaken van een wensenlijstje dat wij in Overgrote be scheidenheid hadden opgesteld werd door PvdA en D'66 geac cepteerd", stelde de CDA-leider. „De wens op te schrijven dat, mocht de econo mische ontwikkeling tegenvallen, ook dan een vermindering van het financie ringstekort van twee procent zou worden doorgevoerd en de lastendruk stabiel zou blijven mocht niet. De simpele af spraak dat nieuwe of verhoogde uitgaven alleen dan mogen als daarvoor de financië le ruimte is gevon den mocht ook niet", aldus Van Agt. „Zo'n afspraak is voor ons nogal wiedes. Maar dat was in deze for matie helemaal niet wiedes. Dat mocht niet worden opge schreven en dat vond ik omineus (onheil spellend)". Van Agt gaf in zijn hoedanigheid van demissionair premier vervolgens te ken nen nu spoorslags met de VVD-minis- ters een begroting voor 1982 te gaan maken. „Op een deugdelijke wijze", voegde hij daar aan toe. Hij benadrukte net niet de 4,5 mil jard van het ont- weip-akkoord geldt. „Wij bepalen zelf welke ombuigingen doorgevoerd zullen, moeten worden en wij zitten duidelijk boven dat bedrag", aldus Van Agt. Den Uyl reageerde op het nee van het CDA met teleurstel ling. Hij sprak van een „politieke opdof fer", maar benadruk te daarnaast dat er een potentiële meer derheid te vinden is voor de nieuwe aan pak die ontegenzeg gelijk uit het tot stand gekomen re geerakkoord spreekt. „Het signaal heeft geklonken dat er ge werkt en gevochten moet worden", aldus de PvdA-leider. Het CNV is van me ning dat de werklo zen in Nederland de dupe zijn van het mislukken van de formatiepoging, om dat er nu in geen maanden sprake kan zijn van een doelge richt werkgelegen heidsbeleid. Het CNV heeft al eerder laten weten een voorstander te zijn van het beoogde ka binet, al is de vak centrale niet ver baasd over de mis lukking gezien de overheersende per soonlijke tegenstel lingen. De andere vakcen trale, de FNV, rea geerde woedend op het stuklopen van de formatie. „Daarvoor is niet alleen Van Agt maar de hele CDA-fractie verant woordelijk", aldus vice-voorzitter Spit De werkgeversorga nisaties reageerden met gemengde ge voelens. NC W-voor zitter Van Eijkelen- burg zei dat hij welis waar voorstander is van de beoogde coali tie, maar niet op ba sis van het tot stand gekomen program ma. Het VNO be treurt het tijdverlies, waardoor een zware druk op het huidige kabinet is komen lig gen. Pseudo-agent deelt forse boetes uit HOLTEN De rijkspolitie Holten is op zoek naar een pseudo-agent, die op de rijksweg tussen Deventer en Holten aardig wat bijver dient door bekeuringen uit te delen van soms 350 gul den. Volgens de rijkspolitie heeft dè man het vooral gemunt op buitenlanders. Sinds twee we ken komen er bij de politie Holten meldingen binnen van mensen die twijfelen aan de rechtsbevoegdheid van de „agent". Hij opereert in en verouderd uniform en heeft een auto met het bord „Rijks politie", dat hij laat oplichten om automobilisten tot stoppen te dwingen. Extra wijziging aan F-16 DEN HAAG Naast de wijziging aan het nood- stroomsysteem van de F-16 straaljager van de Konink^ lijke Luchtmacht wordt deze week ook een wijziging aangebracht in de afstelling van het hoogteroer. Daartoe is besloten nadat de Ameri kaanse luchtmacht had be kendgemaakt deze verande ring te zullen doorvoeren. De wiiziging in de afstelling is een kleine, gemakkelijk uit te voeren ingreep. Maar het bete kent wel dat alle veertig straaljagers in iedere geval nog deze week aan de grond zullen blijven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9