Gevangenen kunnen vrij corresponderen met Ombudsman Binnenkort ontruiming Moluks woonoord Vaassen in Menken-toernooi sterk bezet UVS wijst Roodenburg overtuigend terug: 5-1 mm es CD CD CPB De gulle lach Nederland aanvaar#*1 nalatenschap van Tlg van Doesburg Collecte New Pop dekt tekort Week lang acties van 'Dode waard gaat dicht' Studenten kosten drie tot tien mille per jaar B BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 PAG Jf (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gedetineerden moeten vanaf 1 januari onbelemmerd kunnen corresponderen met de Nationale Om budsman. Minister De Ruiter van jus titie heeft de gevangenisdirecteuren opgedragen deze correspondentie niet meer te controleren. De Nationale Ombudsman is een instituut waar vanaf 1 januari iederen klachten kan indienen tegen een vertegenwoordiger van de rijksover heid die zich niet gedraagt als van hem ver wacht mag worden. Die regeling staat ook open voor gedetineerden. De minister wil daarom ook te zijner tijd de huidhoudelijke regelemen- ten van de gevangenissen op dit punt wijzigen. In een brief aan de Tweede Kamer laat De Rui ter overigens blijken niet veel maatregelen van de Ombudsman te verwachten op basis van klachten van gedetineerden. Zo zal de Ombuds man niet oordelen over het optreden van be- klagcommissies, beroepscommissies of commis sies van plaatsing en overplaatsing van gedeti neerden. Tegen beslissingen op dit terrein staat beroep bij de administratieve rechter open. De Ombudsman is niet verplicht klachten in be handeling te nemen als een gerechtelijke voor ziening openstaat. Bovendien is het oordeel van de Ombudsman niet bindend voor de overheid. Braziliaanse bossa-nova- componist Antonio Carlos Jobim. Werkloosheid nu ook voelbaar in dienstverlening DEN HAAG De stijging van werkloosheid in juli (13.600) komt voor bijna de helft voor rekening van de jongens en meisjes die van school gekomen zijn. Dat blijkt uit de toelichting van het ministerie van sociale zaken op de al eerder gepu bliceerde cijfers. De toegenomen werkloosheid trof vooral onderwijzend per soneel (mannen 22 procent, vrouwen 35 procent). Andere uitschieters zijn het kantoor personeel en sociaal-genees kundig personeel. Verder nam de werkloosheid fors toe bij landbouwarbeiders (15 pro cent) en metaalbewerkers (14 procent). Uit de stijging van de werkloosheid onder sociaal-ge neeskundig personeel leidt het ministerie af dat de verslech terende situatie op de arbeids markt nu ook voelbaar wordt in de niet-commerciële sector van de dienstverlening. „BRIEVEN KOMEN ONGEOPEND TERUG HAAG Binnen een paar weken is de ontruiming te verwachten van het Moluks woonoord in Vaassen. Dat is het resultaat van kort geleden gevoerd overleg tussen de ministeries van Binnenlandse Zaken en CRM. Vplgens burgemeester H. J. Beuke van Epe zou die ontruiming medio oktober moeten plaatsvinden, maar andere bron nen in Den Haag melden dat de ontrui ming begin september al een feit kan zijn. Beuke zei te hopen dat als het eenmaal zo ver is, „de redelijkheid zal overwinnen". Het gaat om de laatste dertien_kampbewoners - be kend geworden als de groep Pattimukay die een vorig jaar gesloten en getekende overeenkomst met de rijksoverheid „bij nader inzien" niet zouden wil len nakomen. Pattimukay en de zijnen vrezen oude KNIL-rechten (stammend uit de tijd van het Ko ninklijk Nederlandsch Indisch Leger) te verspelen wanneer zij het woonoord verlaten. Tot die rechten behoort ondermeer het gratis wonen. Van de dertien bewoners zijn er nu tien gesommeerd het woonoord onmiddellijk te verlaten; drie andere aanschrijvin gen zijn nog in de maak. Een eerdere poging tot ontruiming van het kamp waar toen aanzienlijk meer mensen woonden, leidde op 14 oktober 1976 tot heftige schermutselingen. On dermeer de groep Pattimukay, verenigd in de op 7 augustus van dat jaar opgerichte kampraad Badan Pimpinan Harian Dewan, bleef in het kamp achter. Tussen deze groep achterblijvers en het ministerie van CRM is vorig jaar maanden lang over de verhui zing onderhandeld, echter zonder veel resultaat. CRM startte daarop een gerechtelijke procedure voor de rechtbank in Zutphen. Tot verrassing van velen slaagde men erin tot een overeenkomst te komen, waarin precies stond aangegeven wanneer de groep zou verhuizen, welke woningen betrokken zouden worden en onder welke voorwaarden een en ander gestalte kon krijgen. „Maar kort daarna liet de groep Pattimukay weten zich niet langer aan de gemaakte afspraak te kunnen houden. Brieven die we hen stuurden met de bedoe ling opnieuw tot overleg te komen, kwamen ongeo pend terug", aldus de heer Beuke. lu DEN HAAG De Staat der Nederlanden heeft het huis, de werken, het archief en de boeken van de in '31 overle den kunstschilder en archi tect Theo van Doesburg aan vaard. „De schenking is van onschatbare waarde voor het openbare Nederlandse cultuurbezit en voor de be studering van de Stijl en Dada in internationale con text", aldus conservator Evert van Straaten van de dienst Verspreide Rijkscol lecties. Het ligt in de bedoeling de schenking in de eerste helft van 1983 te presenteren in het Haagse gemeentemuseum. In dat jaar is het een eeuw gele den dat Theo van Doesburg, pseudoniem voor Christian Emil Marie Küpper, in Utrecht werd geboren. Als schilder was hij autodidact en. kwam hij onder invloed van Mondriaan. Hij werkte mee aan de oprichting van het tijd schrift „De Stijl" en was een stuwende kracht in „De Stijl groep". Behalve schilder en architect was Van Doesburg schrijver. Als I.K. Bonset schreef hij gedichten in da daïstische geest en als Aldo Camini een roman. Na zijn overlijden in '31 be ulen oï ark et t ebt ibii heerde zijn vrouw Ne idc Moorsel de nalatenscl ms overleed ruim vijf jaj jne den. Haar nicht Wi 75 Moorsel was de enige me. Deze besloot tot scÉn aan de staat. De Franse 2,7' teiten hebben pas in van dit jaar de nalatef ir waarvan conservatoi rik Straaten de waarde op net ke miljoenen guldensde vrijgegeven De nalatenschap omvaéser schilderijen en een du mil tekeningen en etsen. 4f boeken, 81 typografisc werpen, vier collages architectuurtekeningen archief bevat dagboel manuscripten voor ceerde en ongepub boeken, artikelen, lezii gedichten als mede coi dentie met vrienden e stenaars als Piet Mor Anthony Kok, de geb Rinsema, de architect! en Van Eesteren. Het restaureren en coB ren van werken op paW in slechte conditie ve vergt nog enige tijd. jaar wordt een kleine uit het werk opgenome I grote overzichtstentooi over de Stijl, die in Mil lis, Washington. Ami en Otterlo wordt gehoi ROTTERDAM De col lecte onder de bezoekers van het Rotterdam New AMSTERDAM In heel Nederland zullen in de week van 19 tot 26 septem ber acties worden gevoerd onder het motto „Dode- waard gaat dicht". In de komende weken zullen verschillende basisgroepen zich bezighouden met het geven van informatie op scholen, in bedrijven en in de wijken. Ook is in een oplage van 100.000 stukt een krant verschenen waarin het actieprogram ma en achtergrondinfor matie staan. Een en ander is gisteren in Amsterdam bekendgemaakt. De actieweek begint zaterdag de negentiende met een de monstratieve tocht naar de kerncentrale. Op de toegangs wegen zullen anti-atoomdor pen worden gebouwd die, naast versterking van de blok kades, ook dienen om in te wonen. De bedoeling is de blokkade een hele week vol te houden. Op 26 augustus gaat de actiegroep met B en W van Dodewaard praten over ge bruik van een terrein in de buurt van de centrale voor kunstzinnige activiteiten. Bij de presentatie van het ac tieprogramma was ook voor zitter jhr. De Brauw van de stuurgroep brede maatschap pelijke discussie. Hij riep de actievoerders, op aan die dis cussie deel te nemen en verze kerde hen dat de stuurgroep hun argumenten ten volle zal laten meespelen. De Brauw zag overigens meer heil in dis cussies dan in acties. „De aan gekondigde acties vervullen ons met enige zorg. Het is niet onaannemelijk dat die zich op den duur eerder tegen u zullen keren dan begrip op zullen wekken", aldus De Brauw. De actievoerders hebben echter weinig vertrouwen in de stuurgroep, onder meer omdat zij vinden dat voorstanders van kernenergie daarin over vertegenwoordigd zijn. Pop Festival heeft 8.1 gulden opgebracht. A dit bedrag is het tek< in de begroting, aldus organisatoren, zo goF als gedekt. Minder gelukkig zijn organisatoren met de bliciteit rond enkele ,.m|or der plezierige randv gfc schijnselen. die sterk overdreven". Zowel RET als de gemeentepi" tie hebben wel enige lp® en hinder ondervond ïfl van de grote bezoeki gt saantallen, maar hebb >h( niet de indruk gekreg im dat het om meer dan kele incidenten ging. - PI Kotter op strand van Noordwijk NOORDWIJK Een uit Scheveningen afkomstige kotter is vannacht voor de kust van Noordwijk in de problemen geraakt en op het strand beland. Alle vier de opvarenden konden door de reddingsmaatschappij van boord gehaald worden. De kotter is zo zwaar bescha digd dat deze niet meer te rug naar zee gesleept kan worden. De 50-jarige eigenaar van de boot had enkele vrienden uit genodigd voor een vistochtje voor de Nederlandse kust. Bij de harde windkracht raakte de boot vannacht in de proble men en dreigde op het strand te belanden. Aanvankelijk werd getracht op eigen gele genheid weg te komen waarbij er een groot gat in de voor kant van de boot sloeg. De Ko ninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij kwam on der leiding van schipper C. den Hollander te hulp en hoe wel de vier opvarenden, drie heren uit Scvheveningen en één uit Katwijk, aanvankelijk weigerden het schip te verla ten werden zij met behulp van een zogenaamd klipperstoestel toch naar het strand gehaald. De Kotter sloeg later alsnog op het strand. De boot ligt ter hoogte van hotel Clarenwijck. Wat er nu gaat gebeuren is nog onbekend. Het schip, dat niet verzekerd bleek te zijn, ligt op zijn kant en is te zwaar beschadigd om naar zee terug te worden gesleept. DEN HAAG Een student bij het hoger beroeps onderwijs kost de Staat jaarlijks gemiddeld 10.00(1 gulden; een student aan een universiteit of hoge school bijna het drievoudige. Aan universiteiten en hogescholen staan 148.000 studenten ingeschreven, bij het hbo 190.000. Een klein rekensommetje leert dan dat jaarlijks ruim 6,3 miljard gulden naar dit hoger onderwijs gaat Uit het zakboek onderwijsstatistieken van het CBS blijkt voorts dat in het schooljaar '79-'80 door ruim 3,5 miljoen leer lingen en studenten volledig dagonderwijs werd gevolgd; nog eens 320.000 volgden (dag)avondonderwijs en 208.000 een schriftelijke studie bij een erkende instelling. Rond dertig procent van de kleuters en leerlingen van de lagere school volgt openbaar onderwijs, hetzelfde percentage geldt voor het algemeen voortgezet onderwijs. Bij het wetenschappelijk onderwijs staat 77 procent van de studenten ingeschreven bij een openbare instelling. LEIDEN Dinsdag is in het gelijknamige bowling centrum voor de tweede maal het Hans Menken Vijf mans Toernooi van start ge gaan. Het vorig jaar door Bowlingcentrum Zoeter- meer gewonnen toernooi heeft qua deelnemersveld aanmerkelijk aan kwaliteit gewonnen. De belangrijkste kandidaten voor de titel, waaronder meerdere buiten landse formaties, zullen hun games op zaterdag en zon dag afwerken. Vooral, de internationale be zetting valt op. Was het Men ken Toernooi van 1980 al het grootste bowlingevenement. dat Leiden ooit heeft gehad, de huidige omvang is wel dusda nig, dat geconcurreerd kan worden met de belangrijkste wedstrijden in Nederland. Vanuit België zijn gewichtige bowlers te verwachten als Rik Clerckx, die vorige week de Summer Gold Cups in Eindho ven won, en Jacqueline Cou- LEIDEN Ook gisteravond werd er weer druk geoefend door de voetbalclubs uit de Leidse regio. De meest op merkelijke partij vond op de Kikkerpolder plaats. UVS ontmoette daar Roo denburg en won met maar liefst 5-1. UVS kwam uitstekend voor de dag tegen de dit seizoen in dezelfde eerste klasse-afdeling ingedeelde plaatsgenoot. Wel-, iswaar slaagde Roodenburg er via Richard Klein nog in een 1-0 achterstand ongedaan te maken, maar daarna was het toch voornamelijk blauw wit wat de klok sloeg. Nico Oos- terlee, Lisa Vogel, Frits van der Heiden (2x) en Cock van Weerlee maakten Roodenburg doeltreffend duidelijk dat er voor de competitiestart nog wel het nodige werk te verzet ten valt. Zaterdag-eersteklasser Rijns- burgse Boys (zonder Gilles sen, Cas Zwaan en Wil Groe nendijk) bewees bij Be Fair nog eens de kracht van de hui dige selectie. Met 2-5 gingen de Boys afgetekend winnend over de meet. Henk Merbis was met drie doelpunten de meest succesvolle afmaker, Freek Rienks en Ton Arroyo completeerden het vijftal. Ver- bree en De Besten scoorden te- fen voor de thuisclub, katwijk verraste het een klasse hoger spelende Ter Leede. Na een aantrekkelijke wedstrijd waarin de Katwij- kers het beste van het spel hadden, stond een 2-1 eind stand op het bord. Amerik van Duivenvoorde en Wim Guyt 2 doelpuntten voor Katwijk. De zondag-elf van FC Lisse klopte HBC met 4-2. Laurens van der Voort (2x), Ron Mes man en Ron Hoogeveen zorg den ervoor dat de fusie-ploeg winnend van het veld stapte. DOCOS en LFC werkten in de Mors een nuttige oefenwed strijd af. Vierdeklasser DO- COS bleek duidelijk de minde re van de knap spelende Ka naries en verloor met 0-3. Valken '68 kwam in het duel met Randstad Sport zaterdag tot een verdienstelijk 2-2 ge lijkspel. Zelfs had Valken lan ge tijd de beste uitzichten op een overwinning, maar in de slotfase van het treffen kwam de Sport toch nog tot 2-2 terug. De enige echte Valken-treffer was van Wim Hazenoot. In het vierkampentoernooi van SCW plaatste Oegstgeest zich overtuigend voor de over twee weken te verspelen fina le. Kinnheim werd met 5-2 te ruggewezen. In de eindstrijd wacht Kagia Oegstgeest als te genstander. Wassenaar en VTL deelden de niet verstrekte punten. Na dat Wassenaar via Ron Pan nen op voorsprong was geko men, werkte de Vlietclub zich een kwartier voor tijd fraai op gelijke hoogte: 1-1. In het kader van het jubileum speelde een team van „oud- Sleutels" een wedstrijd tegen de oude kampioensformatie van UVS. Hoewel de Sleutels in deze gezellige, niet al te snelle partij voetbal uitstekend tegenstand bood en via Koos van Es zelfs nog driemaal tot scoren kwam, won UVS met 3-5. dère, bezitster van het Europe se goud in dubbel- en triofor matie. De Bitburg Barons zijn Amerikanen, die in Duitsland zijn gelegerd en bepaald niet onderdoen voor de Belgische rivalen, terwijl Zwitserland is vertegenwoordigd door Bow lingcenter Basel. Ook de bijna complete Nederlandse top zal een poging doen een deel van het bijna 12.000,— prijzenbe- drag te winnen. Hawkeye lijkt de grootste kanshebber. Onder de leden van dit team bevin den zich Eric Kok en Ronald Chandra - tijdens EK in Frankfurt brons bij de dubbels en samen met René Warmer dam het driemansgoud Laatstgenoemde zal overigens eveneens van de partij zijn, naast de Nederlandse kam pioene Farida Israël. Alphians- dames in promotie competitie ALPHEN Het softbal- team van 2).lphians heeft zich verzekerd van een plaats in de promotiecompe titie voor de landelijke tweede klasse. De softballende Alphense da mes speelden met 6-6 gelijk te gen concurrente VUC, waar door de tweepuntsvoorsprong intact bleef. Pitcher Irene Ponsioen wierp nul maal drie slag, nul maal vier wijd en kreeg zes honkslagen tegen. Het Alphiansveld maakte vijf fouten. Greet van der Stok en Monique Meulenbroek scoor den een slaggemiddelde van 0.333, Debbie Gerritsen kwam tot 0.250. OFF ON/C B DOG* BCDCDCDB BCD CD CD EÉI ÉS CD CD CD ÉS Zo helpt u ze veraer De calculator is een niet meer weg te denken hulp middel op school. Net zoals het telraam van vroeger. Dat heeft z'n goeie en z'n nadelige kant. Goed, omdat de calculator veel routinewerk bij de kinderen uit handen neemt. Zodat ze meer kreatief werk kunnen doen. Nadelig, omdat er nog veel calculators zijn die niet precies kunnen, wat ervan op school verwacht wordt. Texas Instruments heeft een serie calculators die speciaal ontworpen zijn voor uw kin deren op school en universiteit. Juist omdat Texas Instruments z.ch realiseert dat WljZO^ndatu'tbetefdoet. beter materiaal us kinderen in staat sfn om beter hun werk doen. En meer kunt u niet van ze verlangen. Nietwaar? TI 30 LCD. De juiste calculator voor sd jj - aanbevolen door leraren - 's werelds meest suksji, volle schoolcalculator, nu in een nieuwe versie - duidelijk toetsenwerk - stevig foedraal - voediljip 2 x Vh volt batterijen. TI 35. De hogeschoolcalculator, -algebi - LCD display - uiterst betrouwbaar - duidelijk toetsenwerk - konstante faktor - simpele statistis funkties - konstant gehei Texas Instruments Texas Instruments Holland b.v. (European Consumer Division), Laan van de Helende Meesters 421A, 1186 AL Amstelu

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10