CDA slaat voor groot dilemma linister pakt tv-piraten grootscheeps aan 4 Acties bij het GAK Werkloosheid niet voornaamste reden voor emigratie Bestrijding corrosie kan miljarden goedkoper Dodenrit in Kerkstraat ïeidóc <2owwmt Woensdag 19 augustus 1981,71e jaargang no. 22043 DAGBLAD \/nnn ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Rechtstreeks vanuit Volendam muziekprogramma „Neder land muziekland" met o.m. Spargo, André Hazes en Rob Hoeke (Ned. II 20.32 uur). Derde aflevering uit de Duitse tv-serie over de historische fi guur Wallenstein (Ned. I 19.50 uur). Veel bewolking en af en toe regen. Middagtempera tuur on geveer 17 graden. Matige en aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtige wind uit west tot zuidwest. Morgen zon o: 6.31. Onder: 20.54. Schev. hoogw.: 6.47 en 19.13. Laagw.: 2.53 en 14.54. t. I HAAG De CDA-fractie Aeeft van de formateurs Kre-, mers en Van Thijn tot vanmid- /dag vijf uur de tijd gekregen te antwoorden op de vraag of de fractie akkoord gaat met de vor ming van een kabinet CDA/Pv- dA/D'66 op basis van de bereik te overeenstemming. De fractie stond vanmiddag voor het blok. Ja zeggen, waar een groot deel van de fractie onder leiding van Lubbers vóór is, betekent dat Van Agt afhaakt Van Agt spa ren en nee zeggen betekent niet alleen dat de fractie ernstig ver deeld raakt maar ook dat het land in een voorlopig uitzichtlo ze politieke crisis verzeild raakt Binnen CDA-kringen Het fractieberaad begint: Van Agt fluistert Lubbers iets In het oor. wordt ernstige kritiek op de fractieleider geuit dat hij de fractie voor een dergelijk ern stig dilemma heeft gesteld. Na een vergadering van ongeveer drie uur ging de fractie gisteren akkoord met net voorstel van Lubbers dat de formateurs om nadere informatie wordt gevraagd. De informatie die onderhan delaar Van Agt had verschaft, werd on voldoende geacht. In de fractie wordt Van Agt verdacht van een vooroordeel tegen samenwerking met de beide ande re partijen- Formateur Kremers, die binnen de frac tie veel gezag en vertrouwen geniet, en zijn collega Van Thijn, werd gevraagd om op negen punten aan te geven waar over geen overeenstemming was be reikt. Op grond van het antwoord van de formateurs, dat later op de avond volgde, en dat terug verwees naar de tekst van de bereikte akkoorden en naar verklaringen die de drie fracties de laatste tijd hebben uitgegeven, moet de CDA-fractie vanmiddag zijn eindoor deel geven. Van Agt wond er gisteren tijdens het fractieberaad geen doekjes om. Ook als blijkt dat hij ongelijk heeft met zijn uit leg van het bereikte ontwerpakkoord, dan nog zou hij niet op zijn standpunt terugkomen dat hij niet beschikbaar is voor de leiding van het beoogde kabi net, vanwege de door hem veronderstel de slechte sfeer in zo'n kabinet. Op een vraag van tweede ondervoorzitter Hans de Boer, of hij zich zou laten beïnvloe den door het te verwachten antwoord van de formateurs, antwoordde Van Agt heel kort: „nee". Pagina 9: De Gaay sr.: grens van ze delijk toelaatbare bereikt TERDAM In een gesprek De filmers hadden zich met een klacht die het kabelexploitanten verbieden il- Imsterdamse filmers heeft mi- tot haar gewend, omdat zij financieel legale uitzendingen nog langer door te r Gardeniers van CRM toege- worden benadeeld door de piraten die geven, op korte termijn een einde te films uitzenden, welke nog in de biosco- maken aan de bezigheden van pen lopen. Op 2 september zal CRM in samenwer- msterdamse tv-piraten. De minister bereidt maatregelen voor king met de departementen van justitie, binnenlandse zaken en verkeer en wa- ten ook een al langer bestaand wetie last met de opsporing van piraten, Wa terstaat met een voorstel in deze rich- toepassen, waarin het maken van lokale gen, dat hun werk gelijk staat met ting komen. Bekeken moet nog worden uitzendingen aan toestemming wordt dweilen met de kraan open. Er zijn er hoe het technisch mogelijk te maken is gebonden. al enige tientallen opgerold, maar die de piraten van de kabels te weren. De komen telkens weer terug. minister zal ter bestrijding van de pira- De Amsterdamse politie en de PTT, be- STEEDS MEER NEDERLANDERS ZOEKEN HEIL ELDERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sterk toegenomen belangstelling voor emigratie is maar voor een gering deel te wij ten aan de verslechterde werkgelegenheid in Neder land. Behoefte aan ruimte en rust, onvrede met het leefklimaat en bezorgdheid om het milieu en de toe komst van de kinderen zijn de voornaamste beweegre denen van mensen die gaan emigreren. Minister Albeda (Sociale Za ken) vertelde dit gisteren bij de presentatie van rapport over de motieven van emi granten naar vooral Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Jaarlijks vragen zo'n 60.000 Nederlanders informatie over emigreren. Nog geen tien procent daarvan besluit de plannen in praktijk te brengen. Australië is nog steeds het meest geliefde emigratieland voor Neder landers: jaarlijks meer dan 3.000 mensen. Tussen 1945 en 1977 keerde een half miljoen Nederlanders hun vaderland de rug toe. Tot 1978 daalde de emigratie, maar sindsdien wast de stroom weer duide lijk aan. In 1979 vertrokken 3.500 Nederlanders, in 1980 4.700 en in de eerste zeven maanden van dit jaar gingen er al weer 2.900 weg. Pagina 7: Met een contai ner vol meubels naar Au stralië. Sociale Zaken staat emi granten terzijde. aantal Nederlanders dat het buitenland zoekt jaarlijks toe. fcelft omdat het onderne- bklimaat in ons land niet I deugt... w? ROOKT AATS VA>i j Iggj jbemje Mispap anderen uit onvrede over verzorgingsmaatschappij. de werkgelegenheid dit niets uit. De emi- len hebben een betere pleiding dan de gemiddel- «rkloze. AMSTERDAM Door be strijding van corrosie de aantasting van metaal kan in Nederland twee a drie miljard gulden worden bespaard. Dat zou kunnen door meer aandacht te schenken aan de gevolgen van corrosie bij het ontwer pen van gebouwen en instal laties en door het toepassen van betere materialen en be schermingsmethoden. Dat zei prof. P. J. Gellings gis teren op een bijeenkomst ter gelegenheid van een komende vakbeurs op dit gebied in de RAI in Amsterdam. Volgens prof. Gellings kost corrosiebe- strijding (intensief onderhoud, vervanging van de metalen etc.) ae geïndustrialiseerde landen jaarlijks drie procent van het bruto nationaal pro- dukt, in ons land derhalve tien miljard gulden. Een besparing van 20 tot 25 procent is daarop volgens Gellings, hoogleraar aan de TH in Twente, moge lijk. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Parkeer dak ingestort Van een drie verdiepingen hoge parkeer garage in het Amerikaanse Houston zakte de bovenste etage gister middag opeens in de diepte, een viertal wagens In zijn val meesleurend. In totaal zes tien wagens waren hij het ongeval be trokken. Er deden zich geen persoon lijke ongeluk ken voor. UTRECHT De ziektewetbeambten van het GAK gaan actie voeren tot de directie him eis, indeling in een hogere loongroep, heeft ingewilligd. In sommige plaatsen zijn verrassingsstakingen niet uitgesloten. Bij andere districtskantoren zullen alleen stipt heidsacties worden gehouden. Tot een en an der is besloten op een vergadering in Utrecht. het conflict duurt al maanden. De beambten van de afdelingen ziektewet vinden dat de kwaliteit van hun werk lijdt onder de grote doorstroming van medewerkers naar andere, beter betaalde afdelingen. Volgens de diensten bonden FNV is er door het grote verloop op sommige ziektewetafdelingen een blijvende on derbezetting van twintig procent. De diensten bonden hebben daarom de directie van het GAK voorgesteld de medewerkers ziektewet beter te gaan betalen. Zeppelin gestolen GRONINGEN Het recla mebedrijfje Airborno uit Groningen dreigt in de pro blemen te komen nu een van de twee zeppelins, die kunnen worden gehuurd voor luchtreclame, gestolen is. Het bedrijf is voor zijn in komsten geheel afhankelijk van de verhuur van de zep pelins. Het seizoen waarin de zeppelin de lucht in kan, loopt van april tot oktober. Voor de komende weken had Airborno een aantal „vluchten" op het program ma staan waarvan, als de po litie het gestolen vaartuig niet vindt, de helft zal moe ten worden afgezegd. CASINO SCHEVENINGEN Elf croupiers ontslagen; twee geschorst DEN HAAG De Nationale Stichting Casi nospelen heeft elf croupiers van het Casino Scheveningen op staande voet ontslag aange zegd. Twee medewerkers zijn geschorst. Door de stichting is nu onomstotelijk vastgesteld dat de dertien betrokken zijn bij de miljoenen fraude, die in februari aan het licht kwam. De miljoenenfraude in de Nederlandse casino's wordt door de stichting nu als een afgedane zaak beschouwd. In totaal werden eerder dit jaar 65 employees op non-actief gesteld, van wie er veertig weer aan het werk konden omdat ze niets met de fraude te maken hadden; 23 man werd ontslagen. Slechts weinig feestdagen BRUSSEL Nederland, Schotland en Italië komen er binnen de EG wat de vrije feestIdagen betreft bekaaid af. De Belgische dienst voor bui tenlandse handel heeft uitge pluisd dat de burgers van Beieren aan de top staan met per jaar veertien vrije feestda gen. Nederland, Schotland en Italië hebben er maar acht. Negen dagen bieden Denemar- kên, Ierland en Engeland. Gunstiger vrijeteijdsmogelijk- heden hebben ook België, Frankrijk en Noord-Ierland met elf vrije dagen en Grie kenland met dertien Milieusatelliet TOKIO Japan zal als eerste land ter we reld een kunstmaan lanceren die uitslui tend een oogje zal moeten houden op de vervuiling van de lucht en van de kust wateren. Ook wil men met behulp van de satelliet de erosie en de aantasting van de bossen volgen. De Japanse regering hoopt met de gege vens van de kunst maan sneller te kun nen overgaan tot het nemen van milieube- schermende maatre gelen. drie zusters 'NE Eleni en Stamati- vee ongetrouwde zusters 9 en 88 jaar uit het dorp op de Peloponnesos, hevig verontwaardigd hun zuster Konstantina \op 25-jarige leeftijd liet p/j door een oudere man et hem trouwde. Toen intina tien jaar geleden >duwe naar haar zusters ■eerde, waren die nog boos. Ze moest elke dag tapen hoeden, kreeg bijna te eten en werd tenslotte stal opgesloten. Op aan een van de dorpsbewo- s de nu 85-jarige vrouw naakt, vervuild en vel Ken gevonden. Olifant op waterski's Bubbles, de 14 Jaar oude olifant van Ani mal Actors, een bedrijf dat voor optredens In films getrainde dieren verhuurt, glijdt op een paar super-waterski's over het meer bij Mari na del Rey in Califor- nlë. Op zijn rug zit Hu- bert Wells, de direc teur van Animal Ac tors. Bubbles speelt in de film „Honky Tonk Freeway", waarvoor momenteel de opna mes worden gemaakt. NOORDWIJKERHOUT Een 52-jarige automobiliste uit Sassenheim heeft gister middag voor nogal wat op schudding gezorgd in ae Kerkstraat in N oord wij ker- hout De vrouw kreeg ver moedelijk een black-out ach ter het stuur en reed over een afstand van ongeveer 800 meter stuurloos door de drukke Kerkstraat Voetgangers moesten opzij- springen op de momenten dat de automobiliste op de stoep terechtkwam, een tegemoetko mende automobilist beschadig de zijn auto toen hij razendsnel moest uitwijken en verder werd hier en daar nog schade aangericht, onder meer aan een rondslingerend kinder fietsje dat werd overreden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1