umoer rond uitbreiding Jachthaven Frankfurt Duitse tak Britse koninklijke familie zoekt rech tsherstel ,TERNATIEF DORP KAN AANLEG [EUWE STARTBAAN NIET STOPPEN Poolse drukkers gaan vrijwel zeker in staking Hongerstaker Michael Devine verkeert in levensgevaar VS hervatten levering F-16 aan Israël fITENLAND Mr doden bij ifjnongeluk ■ïeiders Iraanse erzetsbeweging jrechtgesteld Israël wil wapens aan Taiwan verkopen Betogers op Rode Plein verwijderd ïrgiftigde §r aanse olie git nieuwe "jchtoffers Bijna- botsing vliegtuigen in de VS LEIDSE COURANT DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 ndse i (Van onze correspondent eker.l Door Ami van Vree) 'g V>KFURT Tussen de bo- de wivan een dicht bos, onder het sr. inai van opstijgende en dalen- 1 P^^mbo-jets, is een dorp van Schpudige hutten gebouwd. De ;epteijners, ongeveer 40 studenten, - Du Jieren, werklozen, maar ook srikaine werknemers die dagelijks Euroien weer pendelen, leiden er sober leven. Spandoeken en en aan de rand van het bos i de buitenstaanders weten t om het dorp ontstaan is: als ist tegen de geplande uit- van de Frankfurter lucht- Rhein-Main met een derde aan. Tjenprp is verzamelpunt en symbool ge- Tachqn van de milieu-beweging in de rh°r republiek. Hoe lang de rust in deze AbboK' gemeenschap, die tot nu toe door de autoriteiten oogluikend werd toege staan, nog zal duren, is hoogst onzeker. Als er geen wonder gebeurt zullen aan het eind van deze zomer of begin herfst de draglines verschijnen om over een lengte van vier kilometer een strook van 600 meter bos te rooien. Waar dit toe leidt is even onzeker. De „dorpsbewoners" zijn vredelievend en niet op geweld uit Maar tegen die tijd zal er zeker een grote „ver sterking" aanwezig zijn om zich tegen de gewraakte uitbouw te weren. Men vreest „Japanse toestanden", verwijzend naar de hevige strijd bij de uitbouw van Tokio's nieuwe vliegveld Narita, die er toe heeft geleid dat dit vliegveld nu nog altijd meer op een vesting lijkt, met prikkeldraad, po litiemacht, wapens en honden, dan op een gewone burger-luchthaven. Zoals zo vaak staan neemt een deel van de bevolking er geen genoegen meer mee dat natuur wordt opgeofferd aan de belangen van economische groei, terwijl aan de an dere kant degenen staan die van mening zijn dat economische stilstand automatisch achteruitgang betekent. In dit licht bezien valt het niet te ontkennen dat de luchtha ven Frankfurt een economische factor van grote betekenis voor de regio is. Het is het een-na grootste vliegveld van Euro pa wat het aantal passagiers betreft, ter- wiil het op het gebied van vrachtvervoer onbetwist de eerste plaats inneemt. Daar naast is het een van de belangrijkste draaischijven voor het Europese en inter continentale luchtverkeer en tevens basis van de nationale Duitse luchtvaarmaat schappij Lufthansa. In totaal geeft Rhein- -Main met al zijn nevenbedrijven werk aan 32.000 personen. Al ongeveer 15 jaar geleden werd het duidelijk dat de bestaan de start- en landingscapaciteit onvoldoen de zou zijn om het toenemende luchtver keer op te kunnen vangen. Deze voorspel ling bleek uit te komen. Op dit moment zit Frankfurt tijdens de spitsuren, waarin elke minuut een vliegtuig landt of opstijgt, „vol": een groter aanbod kan met de beide bestaande startbanen niet worden ver werkt De directie van de luchthaven beschouwt de bouw van een nieuwe startbaan als enige mogelijkheid om in de toekomst de functie van Frankfurt als internationaal knooppunt voor de luchtvaart veilig te stellen. De mogelijkheid om een deel van het luchtverkeer naar andere vliegvelden in de Bondsrepubliek, die nog lang niet hun capaciteit hebben bereikt te verleg gen, wordt van de hand gewezen. In Frankfurt kunnen de mensen in de korte tijd overstappen op een vliegtuig met an dere bestemming; elders kunnen ze dat niet En de maatschappijen zullen als Frankfurt overvol raakt nog eerder naar een buitenlandse luchthaven dan naar een ander Duits vliegveld uitwijken, aldus de leiding in Frankfurt „Amsterdam", zo zegt men, „zit daar al op te azen". Zoals gezegd vermogen deze argumenten de tegenstanders niet te overtuigen: het zal hen een zorg zijn als Frankfurt uit de internationale luchtvaartgunst raakt. Inte gendeel, het zou worden begroet hoe minder lawaai, hoe liever en bovendien wordt dan een waardevol stuk natuur be houden, is hun redenering. Tot nu toe heeft de luchthavendirectie op alle fron ten gezegevierd. Zij won glansrijk de tal loze processen die tegen de uitbouw wer den gevoerd tot in hoogste instantie toe. De milieu-groeperingen kunnen er dan ook nauwelijks meer op rekenen dat hun protest effect zal hebben. Hun enige hoop is nu nog gevestigd op een „Volksbegeh- ren", een referendum onder de bevolking, maar deze oplossing lijkt juridisch en ge zien de tijd nauwelijks haalbaar. De graafmachines lijken niet tegen te houden en het dorp zal wel moeten wor den ontruimd. Voor dat moment worden nu al protestgroepen in heel de Bondsre publiek gemobiliseerd. Zii zien er een test case in voor de hele milieu-beweging in het land, met alle schakeringen en ver schillende politieke achtergronden. Hon derdvijftig organisaties hebben al hun steun toegezegd. Tegen deze achtergrond zou het niet verbazen als het protest in Hessen de grote demonstraties in Brok- dorf en Gorleben in de schaduw gaat stel len. De grote vraag is dan of het bij „vrij wel bijbelse geweldloosheid" zal blijven, zoals de dorpsbewoners beloven. Het con flict rond de nieuwe starbaan heeft name lijk alle kenmerken om uit te kunnen groeien tot een „ecologische burgeroor log". T.lp station In Zuid-Wenen ingsploegen gisteren >t deel van de dag in geweest om mensen uit een trein, waar elf wagons op elkaar toen de locomotief volle vaart tegen een *>lok reed. De passagiers, wie zich geen buiten- b vakantiegangers bevon- 1 fl*aren vooral forensen uit J provincie Burgenland. Er i vier doden en meer dan jewonden. Veel slachtof- and^oes,en roe* speciale ap- omeir uit de wrakstukken van heetf'n worden gered, mer ie gr" »n tes T roiq terecht! e Ie van de jtcfckeld is grooK AN, LONDEN in de beruchte Evin-gevangenis Iraanse hoofdstad Teheran zijn gisteren 23 vooraan- gencjde leden van de linkse versets beweging Moedjahien-e- terechtgesteld. Zij waren allen lid van het centrale de organisatie, die in een strijd op leven en dood met het bewind van de geestelijkheid, vooi zo'rt de eerste maal dat tegelijkertijd zoveel leidende personen ;n infn terechtgesteld. De 23 terechtgestelden waren door een t zijritische recvhtbank ter dood veroordeeld wegens gewapen- m aftand tegen de islamitische republiek en het voeren van I tegen God en de profeet ^gezette president van Iran, Abolhassan Bani-Sadr, be- wt het huidige bewind in zijn land als onwettig en heeft enoten opgeroepen het omver te werpen. Hij beschouwt ilf als wettig president van Iran, zo zegt hij in een bood- aan het Iraanse volk. Kxischap, gedateerd op 15 augustus, verscheen maandag in "bnt Islamitische Revolutie, dat nu in Londen verschijnt en ntal (ar Frankrijk uitgeweken oud-president steunt. De bood- ■ner» zal volgens Iraanse ballingen clandestien in Iran worden 1 be,reid. 1 tr®Hidag voor de Spaanse kust gekaapte motortorpedobootja- 5n 'bbarzin is gisteren in de Marokkaanse stad Casablanca ge waar van de autoriteiten bevoorrading werd afge- Iran is beurtelings de Amerikaanse inlichtingen en Frankrijk verantwoordelijk gesteld voor de ka- an <Van het schip. JERUZALEM Israel hoopt zijn wapenexport in de komende vier jaar met een bedrag ter waarde van ruim twee miljard dollar (ongeveer 5,5 miljard gul den) uit te breiden. Het wil dat ten dele doen door Was hington er toe te bewegen Is raël te maken tot Amerika's „gevolmachtigde" wapenle- Dit heeft de Israëlische mi nister van economische za ken, Jacob Meridor, gisteren in een toespraak te kennen gegeven. De minister meent dat Israel de wapenexport in de komen de vier kan vergroten met een waarde van ongeveer vier mil- iard gulden, maar dit zal af- ïangen van Washington aan gezien de ondèrdelen voor veel wapens uit de VS betrok ken moeten worden. MOSKOU Een groepje Sovjet-burgers van Duitse afkomst heeft gisteren op het Rode Plein in Moskou getracht te demonstreren te gen het feit, dat hen al ja renlang een vertrek naar de Bondsrepubliek wordt ge weigerd. ming weggevoerd. De beto gers, mannen, vrouwen en een kind van drie jaar, waren uit Stalingrad naar de hoofdstad gekomen, Zij hadden spandoe ken bij zich met leuzen als „SOS roepen de Duitsers in de Sovjet-Unie". WARSCHAU De Poolse drukkers hebben giste ren besloten morgen en donderdag een nationale stalking te bonden. Gisteravond stelden zij het laat ste ultimatum en een woordvoerder van de vakcen trale Solidariteit liet weten dat er weinig han« be staat dat de staking wordt afgelast De bond van drukkers heeft toegang tot de Poolse nieuwsmedia geëist en wil dat de regering een ein de maakt aan de voortdurende campagne van kri tiek tegen de bond. JËr zijn hierover geen nieuwe besprekingen gevoerd en de propaganda tegen ons duurt sterker dan ooit voort", zo liet de woordvoer der van de drukkersbond weten. De drukkers deden tevens een beroep op de lezers gedurende de staking geen kranten. Kennelijk vrezen de drukkers dat de overheid kranten zal laten drukken bij staatsdrukkerijen. Een drukkersstaking die de officiële pers tot zwijgen zou kun nen brengen, zou een ernstige uitdaging aan het adres van de communistische partii betekenen. De pers is in het communisti sche systeem een belangrijk propagandamiddel dat nauwgezet wordt gecontroleerd. Het besluit van de drukkers om in staking te gaan volgt slechts een dag nadat een confrontatie met de regering was vermeden politieke die handelde over de vrijlating van i i gevangenen. ID In Spanie zijn de >en dagen vijf mensen den aan het gebruik van Ttigde spijsolie. Het totaal slachtoffers bedraagt >r 96. De olie, die aan de |werd verkocht, was ge- met raapzaadolie voor frieel gebruik. Bij elkaar Jg merken zijn, zo is uit Onderzoek gebleken, gif- ttp dit moment worden in nhuizen in Spanie nog pensen die de olie hebben ftigd behandeld. (Van onze correspondent Bert van Vel- zen) LONDEN Michael Devine heeft van daag zijn achtenvijftigste dag van zijn hongerstaking in de gevangenis van Long Kesh doorgebracht Hij is inmid dels blind geworden door vitaminenge- brek en het lijkt onvermijdelijk dat hij het tiende slachtoffer gaat worden van de hongercampagne, die door de gevan gen Noordierse IRA-leden wordt ge voerd om van de Britse regering een politieke of een krijgsgevangenen sta tos af te dwingen. Michael Devine (27) begon zijn vasten een week na Paddy Quinn, die op 31 juli in een coma raak te en toen op bevel van zijn moeder on der medische behandeling werd ge steld. Quinn had toen 47 dagen gevast Zaterdag werd gemeld dat Paddy Quinn niet meer aan de hongeractie deelneemt Eerder gaf Brendan McLau- glin na 13 dagen het vasten op wegens maagbloedingen. De 25-jarige Jackie McMullan, die vijf jaar geleden tot levenslang werd veroordeeld wegens wapenbezit en de moord op een politieman xs gisteren gaan vasten in Long Kesh. Hij neemt de plaats in van Thomas McElwee, de negende dode als gevolg van de hongercampagne. McMullan was een vriend van Kieran Doherty, die na 73 da gen vasten stierf. Een poging van de Britse minister voor Noord-Ierland, Humphry Atkins, om alle politieke groeperingen in Ulster bijeen te brengen om tot een oplossing van de crisis in 4e gevangenis te komen leek maandag op niets uit te lopen. De katholieke arbei derspartij (SDLP) zei dat het niet geloof waardig zou zijn als zij op het initiatief zou ingaan omdat het advies van deze partij ter beëindiging van de hongersta king al door de regering was verworpen. De twee voornaamste aan Londen getrou we partijen in Noord-Ierland voelen eveneens bar weinig voor het plan. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Na het uitbre ken van de Eerste Wereld oorlog was de stemming op dé Britse eilanden zeer anti- - Duits, Koning George V, uit het Huis van Saxe-Coborg Gotha, koos de kloeke naam Windsor, die beter leek te passen in het banier van Al bion. Aan het Britse bof vond een zuivering plaats: de vlootvoogd Louis Batte n- berg raakte zijn baan kwijt en zijn naam werd Mount- batten. De neven en nichten aan de „verkeerde (Duitse) kant" van de familie verlo ren bon Engelse titels. Nu, bijna drie generaties later, heeft een Duitse prins, Karl Alexander von Th urn und Taxis om rechtsherstel ge vraagd. Deze achterneef van prins Charles sou de ko ninklijke hertogdommen van Albany en Cumberland in ere hersteld willen zien en hij is van oordeel dat de Duitse kant van de Britse koninklijke familie niet langer in de schaduw van het verleden behoort te le ven. Karl Alexander von Thurn und Taxis (26) woont in Zuid- -Frankrijk en hij verschafte onlangs een opmerkelijke sta tistiek: Charles, de Prins van Wales, heeft op het Europese continent minstens zestien ne ven en nichten met Duitse vorstelijke namen, terwijl hij er in Engeland maar twee heeft: de kinderen van prinses Margaret (de kinderen van prinses Anne worden gewoon als mevrouw en meneer opge voed). Volgens Karl behoeft Buckingham Palace zich niet langer meer te schamen voor Een van de weinige keren dat een lid van de Britse koninklij ke familie, In dit geval prins Philip, In gezelschap werd ge zien van een lid van de Duitse tak van de familie. Samen met zijn zus prinses Sophie van Hannover In 1979 op de begra fenis van de kleinzoon van wij len Lord Mountbatten. Duitse en Griekse familiele den. Een restauratie van de oude titels zou volgens hem zeer goed zijn voor de Europe se eenheid. Harold Brooks-Baker, opper hoofd van „Debrett's Peerage" (het instituut dat onder meer de slagorde van vorsten en edellieden bepaalt) verklaarde dat alle Europese vorstelijke families de eenheid van „De Familie", waaronder alle ge lieerde vorsten in Europa val len, graag hersteld willen zien. Als de oude titels in ere zou den worden hersteld zou Ernst Leopold, de erfprins van Saxe- -Coburg, Hertog van Albany worden en Ernst August,- pre tendent van het koninkrijk Hanover zich Hertog van Cumberland mogen noemen. Prins Karl Alexander meent dat koningin Elizabeth en prins Philip hun familieleden op het continent meer openlijk zouden moeten ontvangen. Buckingham Palace lijkt ech ter niet van plan haast te ma ken met een officieel herstel van de oude familiebanden en het opgraven van oude titels. Op de gastenlijst van het hu welijk van prins Charles en lady Diana ontbraken bijvoor beeld de namen van prins Georg van Hannover en zijn vrouw, prinses Sophie, de zus ter van prins Philip. Wel mochten zij in Windsor Castle logeren maar tijdens de huwe lijksceremonie wuifde Sophie van afstand naar haar schoon zus, koningin Elizabeth. Dit voorbeeld illustreert enerzijds de hartelijkheid van de fami liebetrekkingen en anderzijds de grote protocolaire afstand die er tussen de families be staat De „Duitse familie" is vrijwel onbekend onder de Britten. Sinds de „de-Teutonisering" van het Britse hof door koning George V is Buckingham Pa lace altijd zeer delicaat met de Duitse connecties omgegaan, zeker in het openbaar. Maar toen prins Well Heinrich van Hannover, een kleinzoon van keizer Wilhelm II, in 1960 met prinses Alexandra van Ysen- burg Buedingen trouwde, leende koningin Elizabeth de bruid een diamanten kroon. In de loop der jaren is geble ken dat de Duitse familieleden van de Britse koninklijke fa milie hun titels buitengewoon ernstig nemen. Maar bijna nie mand gelooft dat koningin Eli zabeth de oude hertogdommen van Albany en Cumberland voor haar continentale familie in ere zal herstellen. De Duitse familie heeft in het Groot- Brittannië van vandaag niets meer te vertellen. NEW YORK De 118 passagiers van een Ame rikaans verkeersvlieg tuig zijn vannacht aan een ernstig vliegtuigon geluk ontsnapt, toen de piloot van hun toestel kans zag een vrijwel ze kere botsing met een zweefvliegtuigje te voor komen. De vliegtuigen kruisten elkaar op 1500 meter hoogte. Het zweefvliegtuig vloog op zicht, het verkeersvliegtuig werd door de verkeerstoren van de stad Newark begeleid. Een onderzoek moet uitwijzen of er sprake is van een fout van de verkeersleiders. Zo ja, dan is de bijna-botsing het ernstigste incident zijn sinds het begin van de staking van verkeersleiders in de VS. LOS ANGELES De Verenigde Staten hebben bet drie maanden geleden uitgevaardigde besluit om de levering van moderne gevechtsvliegtuigen van het type F-16 en F-15 gemaakt De Amerikaanse 1 zaken Alexander Haig heeft dit giste ren bekend gemaakt Op 10 juni schortte Washington ae le vering aan Israël op van vier toestellen van het type F-16 omdat Israël drieslagen eerder gebruik had gemaakt van Amerikaanse vliegtuigen bij het bombardement van een Iraakse kernreactor in aanbouw. De opschorting werd op 17 juni uitgebreid tot zes volgende F- 16's als reactie op de Israëlische luchtaanval op Beiroet Later werd ook nog de levering van twee jagers van het type F-15 opgeschort. In totaal is de levering van zestien gevechtsvliegtui gen aan Israël uitgesteld. Premier Begin, die het besluit tot opschorting fel had bekriti seerd en onrechtvaardig noemde, heeft zondag verklaard dat hij zich op geen enkele wijze wil binden aan afspraken over hoe wapens die in het buitenland zijn aangekocht zullen worden ge bruikt. Een Amerikaanse wet verbiedt dat wapens die aan het buitenland worden verkocht voor aanvallen worden gebruikt Het Russische persbureau Tass noemt het Amerikaanse besluit „huichelachtg, omdat Washinton weet dat Israël de wapens voor de aarnal wil gebruiken"."

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9