Amerikaanse herentop in het slop sinds gemiste Olympische Spelen Machine onthooft gladiolen in hoog tempi Canadese tennisfinale Lendl- Teltscher WK-selectie motorcross Aad van den Hoek wint in Alkmaar MARY MEAGHER ZWEMT TWEEDE SUPERRECORD Koen Gi jsbers ir Europese selectie - fry Tips voor Duindigt 7 Proef met komkommers MONTREAL Ivan Lendl (Tsj), die als vierde was ge plaatst, heeft gisteren de finale van de open Canadese ten niskampioenschappen in Montreal bereikt. Hij versloeg in de uitgebreide halve eindstrijd Shlomo Glickstein (Isr) met 5-7, 6-2 en 6-4. De andere finalist is de Amerikaan Elliot Teltscher, die Vijay Amritraj eveneens in drie sets versloeg: 1-6, 6-2, 6-3. De als zevende geplaatste Mary Lou Piatek is winnares gewor den van het 100.000 dollartoernooi van Richmond. In de finale versloeg Piatek, die vorig jaar als amateurspeelster ook al de fi nale bereikte, de Britse Sue Barker met 6-4, 6-1. In de Chileense hoofdstad Santiago heeft de Argentijn José Luis Clerc zijn zege reeks voortgezet. In de finale van een viermanstoernooi ver sloeg hij de Chileen Hans Gildemeister met 6-2, 6-4. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) heeft de motorcross-loegen bekendge maakt, die Nederland tijdens de wereldkampioenschappen voor landenteams zullen vertegenwoordigen. De ploegen zijn: Coupe des Nations (125 cc), 30 augustus in Gas tele Monferrato (Italië): Henk Seppenwoolde, Johnny Ponjee, Eric van Essen en Albert Ensing. Trophee des Nations (250 cc), 6 september in Lommei (Bel.): Kees van der Ven, Henk van Mierlo, Bennie Wilken en Gerard Rond. Motorcross des Nations (500 cc), 13 september in Bielstein (West- Duitsland): Gerard Rond, Gerrit Wolsink, Toon Karsmakers en Kees van der Ven. ALKMAAR Aad van den Hoek van de ploeg van Peter Post heeft gisteravond in Alkmaar voor 10.000 toeschou wers een criterium over 100 kilometer voor profs gewonnen. Van den Hoek was twintig kilometer voor de finish wegge sprongen met zes andere renners. Enkele kilometers voor het einde maakte hij zich opnieuw los en won met 50 meter voorsprong op Theo Smit. In Alkmaar startte ook Eric Heiden. De Amerikaanse schaatsen rijder, die onlangs zijn debuut als profwielrenner maakte, finish te als 32e in het peloton, dat een achterstand had van 25 secon den. Dé ploeg van de Sovjet-Unie blijft de wielerronde van Tsjecho- Slowakije beheersen. Gisteren eindigde de 192 kilometer lange zevende etappe van Detva naar Rudohorie in een drievoudige Russische overwinning met Sergei Pribil voorop. Vedernikov (Sov) behield de leiding in het algemene klassement, Gerrit Sol- leveld is 16e, René Koppert 34e. De 24-jarige Rus Nikolai Kosarev heeft gisteren de eerste etappe van de grote prijs Wilhelm Teil, een meerdaagse wedstrijd voor amateurs in Zwitserland, gewonnen. LIMA Peru heeft in Lima in een wedstrijd voor groep 2 van de Zuidamerikaanse zone voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1982 met 20 van Colum bia gewonnen. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 DEER BROWN Mary Meagher, zestien jaar, heeft op de laatste dag van de Amerikaanse zwemkampioensc hap pen in Deer Brown haar reputatie als absolute topzwemster onder streept. „The Mighty Mouse" verbeterde haar eigen record op de 100 meter vlinderslag met meer dan 1.3 seconde (van 59.26 naar 57.93) en recordverbeteringen van een seconde of meer, zijn in de laatste 25 jaar slechts verricht door twee anderen, Ada Kok in 1964 en Kornelia En- der, vlak voor de Spelen van Montreal in 1976. Meagher had eerder al derge lijke verbeteringen op haar naam gebracht over de dubbe le afstand. In iets meer dan twee jaar bracht zij het record op de 200 meter vlinderslag van 2 minuten 9.87 seconden terug tot 2.5.96, het wereldre cord dat zij donderdagavond zwom. Het wereldrecord op de 100 meteb vlinderslag dames is, sinds Atie Voorbij in augus tus 1957 recordhoudster werd met 1 minuut 10.5 seconden, 27 keer verbeterd. Alleen Mary „Mighty Mouse" Meagher heeft bij de Ameri kaanse zwemkampioenschap- pen in Deer Brown wereldre cords verbeterd. Bij de nieuwe toptijden van de zestienjarige zwemster op de vlinderslag kwam nog slechts een Ameri kaans record. Een „normale" onderbreking in de reeks van steeds betere prestaties in een na-Olympisch jaar. Deson danks maakte een aantal voor aanstaande Amerikaanse trai ners zich zorgen voor de toe komst, van vooral het heren zwemmen. Tijdens de reünie van het zwemtalent uit de Verenigde Staten werd herhaaldelijk de vrees uitgesproken dat de af- SPORT LEIDSE COURANT Mary Meagher (16) hield het hoofd koel tijdens de Amerikaanse zwemkampioenschappen en verbeterde op de 200 én de 100 meter vlinderslag haar eigen wereldrecords. wezigheid van een Ameri kaanse ploeg bij de Spelen van Moskou in de toekomst zal doorwerken. Bijvoorbeeld om dat over drie jaar, in Los An geles, een selectie te water zal moeten, die in het geheel geen Olympische ervaring heeft. Slechts weinigen immers over bruggen aan de top een gat van acht jaar. Maar ook in de verdere toe komst kunnen de gevolgen merkbaar zijn. Per traditie krijgt het Amerikaanse zwem men een geweldige stimulans van de Spelen. De successen zijn voor talloze ouders een aanleiding hun kinderen „op zwemmen te doen". Via het ver doorgevoerde systeem van het „age-group-swimming" met ook een keiharde compe titie voor de jongeren, wordt een nieuwe generatie ge vormd, die zo'n acht jaar later rijp is voor weer nieuwe Suc cessen. Mark Schubert, coach van de Mission Viejo Nadadores, stel de in Deer Brown dat het ge vaar bestaat dat het hele na tuurlijke aanvullingssysteem is ontwricht. „Over acht jaar zul len wij pas werkelijk kunnen beoordelen", zei hij, „wat wij in Moskou meer hebben verlo ren dan medailles". Jeff Float, winnaar van de 400 meter vrije slag in Deer Brown, meende dat Moskou niet alleen voor de toekomst, maar ook voor het heden voor een gat heeft gezorgd. „In een seizoen na de Spelen moet al tijd de groep van topzwem mers opnieuw worden op gebouwd, maar dat kan gebeu ren met steun van de overblij vers. Het niet-deelnemen in Moskou is echter voor velen aanleiding geweest onmiddel lijk te stoppen met topsport en niet nog eens vier jaar tijd en arbeid te investeren". John Naber, sinds vijf jaar we reldrecordhouder op de beide rugslag-afstanden, stelde dat het herenzwemmen in de Ver enigde Staten in één klap van zijn top is beroofd. „Dat werkt door. Je mist de voortrekkers die anderen meeslepen naar betere tijden. Wij moeten re kenen op een minder promi nente plaats bij de Spelen in Los Angeles en een voortzet ting van dat proces. Groten als Mark Spitz en Bruce Jenner leverden hun beste prestaties niet bij hun Olympisch debuut, maar pas vier jaar later. Los Angeles valt vier jaar na Mos kou". De verminderde belangstelling bij de heren blijkt ook uit een zekere desinteresse voor de wedstrijd in Kiev van volgen de week tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. „Een aantal zwemmers dat natio naal nog in wedstrijden uit komt", zei Joe Bernal van Harvard, „heeft geen belang stelling meer voor dergelijke ontmoetingen. Wij zullen het erg moeilijk krijgen in Kiev. De zwemmers uit de Sovjet- Unie zullen willen aantonen dat hun Olympische successen niet ontstaan zijn door onze af wezigheid". Terwijl er bij de heren een duidelijke terugval dreigt, zijn de vooruitzichten bij de dames zonniger. Niet alleen door Mary Meagher, maar ook om dat er een andere benadering van het wedstrijdzwemmen komt. De meisjes gaan langer door dan vroeger gebruikelijk was. Tracy Caulkins bijvoor beeld is al 18 jaar en benadert het onaantastbaar geachte re cord van Johnny „Tarzan" Weismuller, die 36 Ameri kaanse titels heeft veroverd. „Na München", verklaarde Bernal, „heeft ons dames- zwemmen zich hersteld en daardoor tellen wij nu op dat gebied weer mee. Zwemmen is een belangrijk onderdeel van de sport op de universiteiten geworden voor de dames. Daarvan wordt nu profijt ge trokken. Het is redelijk te ver wachten dat meer zwemsters langer doorgaan, dat zij niet meer als vroege tiener ophou den, maar hun prestaties door trekken tot zij jonge twintigers zijn". ZAGREB Koen Gijsbers is de enige Nederlandse t die door de Europese Atletiek Unie werd geselecteerd de ploeg, die in het eerste weekeinde van septembj (y; Rome zal uitkomen in de strijd om de wereldbeker. I bers is één van de zes atleten waaruit de ploeg voc.__. 4 x 400 meter estafette zal worden samengesteld. NlkJ In de voorgaande twee edities van de strijd om de wtvan beker had Nederland ook één vertegenwoordiger. Inai V in Düsseldorf startte Jos Hermens op de 10.000 met|j|xil twee jaar geleden in Montreal maakte Harry SchiL^y deel uit van de Europese 4 x 400 meterploeg. [ni»r< Bij de strijd om de wereldbeker in Rome (4-6 septeifper' komen negen ploegen aan de start. Het zijn Oost-DuitjlCrc en de Sowjet-Unie. De Verenigde Staten, Amerikalne 1 uitzondering van de VS), Oceanië, Afrika, Azië, Euro) en Italië als gastland. g0b€ i de WASSENAAR Twee nover en Urmanie Brewer.»* R rennen en acht drave- ma>aa rijen staan morgenmi- overvlietprijs: uPtodi dag op het programma van de renbaan Duin- ver. Rob Aikestis en Thor EL., digt. De eerste start is sur mer PRusitweede om 13.30 uur. Onze tips JSDu,ch Abb0' voor deze meeting lui- eikenhorstprijs: Til»*- den. N en Tiranames. l M BACKERSHAGENPRIJS: Ursa RAAPHORSTPRIJS: Raynfc| Major, Ustang N en Tempo Olivier. rioca S en Patricia Laren. BIJHORSTPRIJS: Urica Marijke, BACKERSHAGENPR Terence Hill en Uncle Westlandia bell, Ukkie Hollandia BIJDORPPRIJS: Udit S. Trexy Ha- Sportwereld GRAZ Het Nederlandse team is de strijd om het weré pioenschap schaken voor jeugdspelers (tot 25 jaar), dat i BOEDAPEST In de Hongaarse steden Eger en Kfcski gisteren het Europese kampioenschap basketbal voor i teams begonnen. In Eger versloeg het team van de Sovjl de Nederlandse afvaardiging met 8968 (4625). HEERHUGOWAARD De Amerikaanse Utah Beesk gisteravond in Heerhugowaard een wedstrijd tegen het in landse softbalteam met 95 gewonnen. BELGRADO Het Westduitse waterpoloteam heeft he root slavische „A"-team verslagen met 65 en daarmee het J*r 1 tionale waterpolotoernooi in Belgrado gewonnen. ^öen wi jew< Daarom werd er gezocht naar een andé106.- steem en dat is nu op de markt gekomef Ul' firma Van Dijke uil St. Philipsland heetf'n v nieuwe kopmachine ontwikkeld die mer beste kan vergelijken met een enorme gf— maaier. Die machine neemt vier ruggen tei mee óók de bloemen die aan de buiten^ van de rug staan en dus altijd iets naar bifr~ overhellen. Van beschadiging van bladpu is nu helemaal geen sprake meer. Dat I vooral omdat er geen scherpe delen aan te komen. De kooiconstructie is geheel vanl len, ronde buizen, die bovendien gegolfd^" Ook daar waar de bloem wordt afgebroke^-7 alles rond en glad en gaaf. Een deel van de proefopstelling bij de veiling Noord. De gladiolenkwekers hebben de laatste jaren de wind niet altijd in de zeilen gehad. De prij zen die men voor de knollen maakte, waren vaak maar zo-zo. Ook al liggen enkele cultivars er wel eens uit. Vorig jaar waren bijvoorbeeld de gele en de witte gladiolen zeer gevraagd. Men zou verwachten dat men dit jaar het areaal van deze soorten wel zou hebben uitge breid. Wel, wat de witte rassen betreft is dat uitgekomen. De beplante oppervlakte ging van 174 naar 247 hectare. Tpt verbazing van vriend en vijand liep de oppervlakte gele gladiolen zelfs nog terug en wel van 187 naar 153 bun der. Minder opgeplant In totaal hebben de gladiolenproducenten dit jaar 130 hectare minder opgeplant. Zal die krimp nu ook leiden tot hogere prijzen vóór de knollen? Dat kan men vandaag alleen maar ho pen. Er valt namelijk over de vooruitzichten van de afzet nog geen zinnig woord te vertellen. Want niemand weet hoeveel vraag er straks in het buitenland zal zijn. Punt twee is: hoe wordt de oogst? Want het mag dan zo zijn dat de gla diolen te velde er vandaag zeer goed bijstaan, ze zitten nog lang niet in de mand. Het blijft een feit dat de gladiool eerst in de vroege herfst de knol pas goed gaat zetten. Veel zal afhangen hoe het weer in die dagen zal zijn. Met andere woorden: wat de raap betreft kan het nog vele malen gaan vriezen en dooien. Wijzigingen Intussen hebben zich in de gladiolencultuur de nodige wijzigingen voorgedaan. Zo zijn de kwe kers steeds meer stuks per vierkante meter gaan planten. Dat heeft natuurlijk wel tot ge volg gehad dat men minder dikke knollen (veertienen) kon rooien, maar dat scheen geen punt te zijn. Die hele grote knollen worden al leen maar gebruikt in de zaadhandel. Het gros van de knollen gaat namelijk naar de bloem kwekers en die hebben die „vloermatten" niet nodig. Zuid-Frankrijk en Italië, plus enkele Zuidamerikaanse landen zijn vandaag de „smaakmakers" voor de gladiolen. Veel vraag is er vanuit die landen naar tere tinten, die de nuchtere Hollanders als flets en bleek omschrij- De gladiolenkopmachine aan het werk. ven, maar waar men ginds nu juist kapot van Is. Steeds meer stuks Men ging dus steeds meer stuks op de vierkan te meter planten. Was tot voor enkele jaren een hoeveelheid van 600 tot 700 stuks per roe normaal van de maat 2-4 centimeter, vandaag Is 1000 stuks al heel gewoon. Er zijn zelfs kwe kers die voor 1400 stuks per roe al niet meer met de ogen knipperen. Evenals van de tulpen en de hyacinten worden ook de gladiolen van hun bloemen ontdaan om de knol gelegenheid te geven te gaan groeien. Tot in het midden van de jaren zeventig ge beurde dat meestal met de hand. Een tijdro vende klus en dat kón op de duur niet meer. Op de grootschalige bedrijven begon men toen de gladiolen te koppen met behulp van de maaibalk. Dat ging wel snel, maar er zaten wel een stuk of wat nadelen aan. Met de bloem De doos met de noodzakelijke perforaties. Vergeling en verrotting bij het bewaren van komkommers moet de wereld uit, zo meent onder meer het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen. Mogelijk wordt daar over een of twee jaar een oplossing voor geboden. Dat is tenminste de hoop, die bij de veiling Westland-Noord leeft, waar een eerste proef achter de rug is met twee rijen pallets met komkommerdozen. Hierbij werd de voor- en bovenkant van de ruimte tusen de beide rijen luchtdicht afgesloten. Uit de ruimte tussen de pallets werd door middel van een ventilator lucht weggezogen zodat lucht uit de omgeving toestroomde door de komkommerdozen. Men gebruikte dozen met 3 procent. 5 procent en 8 procent gat. Metingen wezen uit. dat door het creëren van onderdruk lucht toestroomde van bulten het proefproject. Noodzaak blijft, dat de dozen voorzien zijn van perforaties. Gesloten komkom merdozen wordt taboe. Door de nieuwe methode verdwijnt de bewaartemperatuur bin nenin van 18 graden Celsius en wordt de constante tempera tuur op elke plek in de dozen 10 a 12 graden Celsius. Dit najaar vindt zo meldt het vakblad Boer en Tuinder een tweede proef plaats bij de veiling Westland-Noord. maaide men namelijk ook een deel van de bladpunten af. En dat laatste betekende: wondjes maken die een invalspoort konden vormen voor aantastingen die iedere gladiolen- teler liever erg ver van zijn bed houdt. Gladio len bloeien niet zo gelijk als bijvoorbeeld tulpen en dat betekent dat men na een dag of tien nóg eens met de maaibalk over het gewas moet. Gevolg: opnieuw wondjes maken. Knuppelaar Om aan die bezwaren tegemoet te komen, werd een zogenaamde knuppelaar ontwikkeld. Een machine die door middel van een snelrote- rende knuppel de gladiolenbloemen er af sloeg. Op die manier kon men als men verstandig te werk gingl voorkomen dat er schade aan de bladpunten ontstond. Doordat de kwekers voortdurend meer knollen per roe gingen plan ten, ging de knuppelaar steeds minder goed voldoen. Grote capaciteit De capaciteit van deze machine is groo^— twee uur tijd is een bunder gladiolen gek De machine is voorzien van vijf arenhef Liever gezegd: tien heffers, namelijk teil één vaste en één beweegbare. PBj Mede daardoor worden de bloemen vaile I buitenkant van de rug zo goed meegencpe en naar binnen gevoerd om gekopt te woifl t De nieuwe machine kan men zo aan de v punt achter de trekker hangen. Dat betekke dan wel dat men bij het koppen ook voot rend achteruit moet rijden. Dat is niet zo'ri de zwaar, maar het houdt wel in dat men infn I achteruit veel minder versnellingen tot zijrttisc schikking heeft dan in zijn vooruit. De ma(*tai kan ook aan de voorzijde van de tractor te den bevestigd, maar dan zijn enkele »ge; voorzieningen noodzakelijk. iwt ene jif Hoog „op de benen" Om met deze machine te kunnen werken men geen zware trekker nodig. Het aantal speelt nauwelijks een rol. Wel dient meni^ tractor te hebben die wat „hoog op de beiLi, staat. Want anders drukt men met de trefjjd het gladiolengewas te veel omlaag en lyJa men het risico dat het gewas blijft hangen.^, De eerste machines zijn raison van 7000ter den) reeds afgeleverd. De heren Van Dijke| q zelf 25 bunder gladiolen telen, zijn er van cy^ tuigd dat deze machine straks op heel grootschalige gladiolenbedrijven aan het V— zal zijn. ti

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8