ustitie onderzoekt odelijk schot Scheepvaartgigant laat Vietnamese bootvluchtelingen voortaan dobberen IU Schade aan milieu door Oosterscheldedam ernstiger dan verwacht Opmerkingen Van Agt „geen ultimatum randweer pen"" voor 3 i ouwen Visum geweigerd; Surinaamse stapt naar de rechter Top „zwendelconcern" tegen de lamp gelopen Premie stijging 1982 tussen 0,6 en 1,8 pet pjjfNENLAND LODSE COURANT DINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 PISTOOL CONTRA AARDAPPELMESJE JDAM Er komt een ge- vooronderzoek tegen de Amsterdamse hoofda lle vorige week woensdag de pannen Meta Hofman (33) ar woning doodschoot, nadat had „bedreigd" met een Jippclmesje. Dit heeft de Am-' se officier van justitie mr. gisteren meegedeeld. ten verantwoorden. Volgens de officier zal de zaak, gezien het dramatisch karak ter ervan, met voorrang worden afgehan deld. De betrokken agent heeft zich na het ge beurde ziek gemeld. Volgens een woord voerder van de politie is hij zo geschokt dat hij zich niet meer tot werken in staat voelt. Of de agent hangende het voorzon- derzoek zal worden geschorst, is nog niet bekend. De advocate van de familie, mr. Van Laarhoven, heeft een brief aan de officier gestuurd waarin zij aandringt op een ge rechtelijke vervolging van de agent we gens doodslag. In een advertentie in diverse kranten noemt de familie de dood van Meta Hof man „Meer dan een incident". „Een pis tool", zo staat te lezen „is een wapen om te doden. Iedereen die er een draagt, draagt ook de verantwoording voor het gebruik. De verantwoordelijkheid dat pistolen ge bruikt kunnen worden voor zaken die met woord en geduld opgelost kunnen worden, ligt bij die autoriteiten die open lijk geweld van anderen veroordelen. Maar die blind zijn voor de structureel ge welddadige situatie die zij zelf voortbren gen". Bijna tegelijketrljd zijn op twee verschillede plaatsen in Nederland twee verschillende hulpmiddelen bij het vervoer van invaliden geïntroduceerd. In Almere-Haven (links) rijdt een Invalide vrouw een bus binnen, die door een elektronisch geleidesysteem precies op de juiste plaats aan het verhoogde perron tot stilstand is gekomen. Op Schiphol werd een „monoclimber" gedemonstreerd. Het apparaat kan via een gewone vliegtuigtrap rolstoelrijders in en uit het vliegtuig helpen. ek lumphrey Waldock. ken isident van ijdei taan Vat retht if overleden ernationaal HAAG De president het Internationaal Ge rt ^ishof, Sir Humphrey Wal- e 0(is zaterdag op 77-jarige icha »jd »n Den Haag aan een veni aanval overleden. Een ydai :dvoerder van het Hof id a t dat gisteren meegedeeld, nf. stoffelijk overschot van ster Humphrey wordt morgen et Vredespaleis opgebaard, wordt in Engeland, waar- Rflmtlijk Oxford waar hij 'eraar was, begraven. Hij door de Algemene Ver ding van de Veiligheids van de Verenigde Naties >73 tot rechter gekozen en 179 tot president gekozen. 10 0 N HAAG Minister 5tl van binnenlandse za- beeft in antwoord op VQ lervragen gezegd dat een kamerlid Stoffelen (PvdA) in zijn vragen uitgegaan de veronderstelling dat de 101w k'i brandweer een o rkter aantal taken werd S V edacht dan de man. Hij g (nde dit in strijd met de op de gelijkwaardige be- ieling van mannen en lliwen in de arbeid en de [erlijke openbare dienst. BI - ;r. Simonis rontwaardigd er interview ■^-tTERDAM Bisschop gjfonis van Rotterdam apt verontwaardigd gerea- d op het interview van ijmeegsc godsdienstpsy- loog Willem Berger, ster van het bisdom riem, in het weekblad Tijd van vorige week. Simonis noemt dit in- iew. waarin prof. Berger *laart al 25 jaar samen even met een vrouw, er- 0 lisgevcnd. en brief aan zijn priesters, •ens en pastorale werkers de Rotterdamse bisschop 0 het interview „tal van goe- 0 n aan hun celibaat trouwe Otsters verdacht kan ma- C Berger „huldigt menin- 2 die volkomen in strijd zijn de opvattingen van de L met name ook ten aan- van het christelijk huwe- Daarom stuurt bisschop linis zijn medewerkers ook 'erklaring van de bisschop- conferentie over deze zaak waarin bij bisschop Zwart- is van Haarlem wordt aan- rongen op een zorgvuldige "ssing ten aanzien van Wil- Berger. Deze laatste zegt het interview „zijn nek te en uitsteken" om de stilge- ic'len discussie over het celi- - I weer op gang te brengen. YERSEKE Zelfs met een halfopen Oos terscheldedam zijn de gevolgen van een dergelijke stormvloedkering voor het le ven van planten en dieren ernstiger dan aanvankelijk werd gedacht. Niet alleen de plantegroei zal sterk veranderen, maar ook de huidige functie van de riviermond als voedselstation voor trekvogels zal worden aangetast. Het is dan ook belang rijk de dam zo min mogelijk te sluiten en in elk geval in de zomer open te laten. Tot deze conclusie komen drs. Maarten Smies en dr. Ad Huiskes, wetenschappelijke onder zoekers van het Delta Instituut voor Hydrobio- logisch Onderzoek in Yerseke. In de jongste uitgave van het blad „Ambio" van de Zweedse academie voor wetenschappen waarschuwen zij andere landen die met plannen voor een storm vloedkering of dammen aan de kust rondlopen voor de gevolgen die deze voor het milieu "heb ben. Zij vinden dat eerst zorgvuldig moet wor den nagegaan wat de gevolgen voor het milieu zijn alvorens aan de bouw wordt begonnen. Het is volgens de onderzoekers minder ernstig als de Oosterscheldedam tijdens winterstormen wordt gesloten dan wanneer dit in het zomer seizoen gebeurt. Het kan voorkomen dat de dam tijdelijk wordt gesloten bij rampen zoals olievervuiling. Als de dam dan dicht gaat, ook al is dat tijdelijk, zijn de gevolgen voor het mi lieu bijzonder ernstig, aldus Smies en Huiskes. Ongeveer zestig procent van de schorren (de begroeide buitendijkse gebieden) valt dan weg. Bepaalde vogels kunnen geen voedsel meer vinden en zullen binnen enkele dagen omko men. De schade aan de natuur zal veel groter zijn dan aanvankelijk werd aangenomen, zo menen de onderzoekers. DEN HAAG Kan een Ne derlandse rechter de minis ter van Buitenlandse Zaken opdragen een visum te ver strekken aan Surinamers, die bij de Nederlandse am bassade in Paramaribo geen visum hebben gekregen? Deze vraag stond gisteren cen traal tijdens een kort geding dat een 60-jarige Surinaamse vrouw tegen de Nederlandse Staat had aangespannen. Het geding speelde voor de recht bank in Den Haag. In Parama ribo was de vrouw een visum geweigerd. Zij wil naar Neder land komen om het huwelijk van een van haar kleinkinde ren bij te wonen. De president van de rechtbank, mr. P. A. C. Bondam, doet morgen uit spraak. Sssv STEELDOOS De politie in Apeldoorn heeft twee vindingrijke win keldieven en hun vriendin gearresteerd. Met een grote doos, in geschenkverpakking en aan één kant open, gingen zij de winkels af. De gewenste waar werd dan tersluiks de doos binnengeschoven. Op deze „verzamelde" het drietal voor een bedrag van 70.000 gulden. De verdwijntruc wordt op de foto door een rechercheur gedemonstreerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiinimiiiiiiiuiiiiiiiimNii, (Vervolg van de voorpagina) De Rotterdamse officier van justitie, mr. H. van Brummen, denkt met de arrestaties de top van het „zwendelconccrn" te pakken te hebben. Hij ver wacht dat er nog meer arrestaties worden verricht. De directeuren van de oliehandel stonden al lange re tijd onder verdenking, maar de bewijzen ontbra ken. Toen vorig jaar voor grote bedragen aan btw en accijns wer den teruggevorderd, besloot de douane-recherche een onder zoek in te stellen. Men stuitte toen op niet bestaande ladin gen. Uit informatie van de rijkspolitie te water in Dordrecht bleek, dat er regelmatig grote partijen olie verdwenen uit la dingen bestemd voor West-Duitsland, en dat hierbij dezelfde personen en bv's betrokken waren. Het daarop volgend ge coördineerd onderzoek leidde tot de actie van gistermorgen, waaraan zo'n zeventig ambtenaren deelnamen. De bij de zwendel betrokken bv's hadden volgens de officier van justitie ook een legaal gedeelte. De in beslag genomen tankers waren eigendom van de groep. Hiermee werd de ge stolen olie v---oerd. De FIOD verwacht een gigantisch kar wei te hebb^.. aan het tot op de bodem uitzoeken van de zaak. Er moeten honderden facturen worden gecontroleerd. Het onderzoek zal nog wel enkele maaden in beslag nemen. ZOETERMEER De pre mies voor de sociale verze keringen moeten volgend jaar voor werkgevers en werknemers samen met 0,6 procent omhoog om de toe nemende lasten te finan cieren. Wil men de tekor ten die dit jaar ontstaan in een jaar wegwerken, dan komt daar nog eens 0,3 pro cent bij. Trekt bovendien het rijk zijn bijdrage in de werkloosheidsverzekering geheel terug, dan betekent dit nog een extra stijging met 0,9 procent Dit staat in een nota van het secretariaat van de Sociale Verzekeringsraad die donder dag besproken wordt. Het te kort van de sociale verzeke ringsfondsen wordt voor eind dit jaar op 850 miljoen ge raamd. Voor de volksverzeke ringen (AOW, AWW, AKW, AAW en AWBZ) ligt dit te kort op 120 miljoen en voor de werknemersverzekeringen (WAO, WW en ZFW) op 730 miljoen. Het slechtst is de situ atie van het algemeen wer kloosheidsfonds, waar een te kort van 1,1 miljard wordt verwacht, waartegenover een overschot staat bij de WAO van bijna 500 miljoen. „TENZIJ ZE IN LEVENSGEVAAR VERKEREN" LONDEN Het scheepvaartbedrijf „Sea Containers" heeft besloten geen Vietnamese bootvluchtelingen meer op te pikken, tenzij ze in levensgevaar ver keren. De vluchtelingen worden op zee gelaten, maar ze krijgen wel levens- en geneesmiddelen, mits de schepen van de rederij daardoor niet in gevaar komen. Het multinationale scheepvaartbedrijf staat onder Britse leiding. Het besluit werd gisteren in Londen bekendge maakt door de president, James Sher wood. Aanleiding voor deze stellingname is dat de „Nedlloyd Christal" van deze maatschappij (die echter vaart voor Nedlloyd Rotterdam) in mei drie dagen kwam vast te liggen, door dat de 85 vluchtelingen die het schip in de Zuidchinese Zee had opgepikt, niet direct van boord mochten wegens internationaal over leg. Het besluit van „Sea Containers" moet worden gezien als een protest tegen onvol doende steun van regeringen voor schepen die vluchtelingen oppikken, aldus een woord voerder. Maar ook loopt de maatschapij het risico dat de registratie van de „Nedlloyd Christal" op Bermuda verspeeld wordt. Een woordvoerder van de Koninklijke Ned lloyd Groep in Rotterdam bevestigde gisteren dat de „Christal" bij Nedlloyd vaart en is gehuurd van „Sea Containers". Het schip is op Bermuda geregistreerd. Maar of de be leidswijziging van „Sea Containers" aanlei ding kan zijn voor een soortgelijke stap bij Nedlloyd kon een woordvoerder niet zeggen. Bij zijn weten zijn er geen instructies voor de gezagvoerders. Dezen handelen op zee naar eer en geweten in het licht van zeerecht en de internationale bepalingen inzake het bie den van hulp aan mensen die in levensgevaar verkeren. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft erop gewezen dat een gecharterd schip, dat in Ber muda is geregistreerd zoals de „Nedlloyd Christal" niet valt onder de de Nederlandse garantieregeling voor de opvang van boot vluchtelingen, omdat het niet onder Neder landse vlag vaart. Het gaat om een regeling die Nederland heeft gesloten met de landen rond de Zuidchinese Zee. Daarin wordt gega randeerd dat vluchtelingen, die door een schip onder Nederlandse vlag zijn opgepikt, in ons land worden opgevangen als ze niet el ders kunnen worden ondergebracht. D'66: GRENS VAN TOELAATBARE IS BEREIKT (Vervolg van de voorpagina) Van Agt werd gisteren voor aanvang van het overleg gedwongen zijn toon wat te matigen. Op dringend verzoek van de formateurs liet hij ver klaren dat zijn opmerkingen zondag voor de ra dio over de „4,5 miljard" geen ultimatum waren geweest doch slechts een „persoonlijk stand punt". Volgens ingewijden wilde Van Agt met zijn dreigement, net als bij de kwestie van het premierschap, D'66 losweken van de PvdA. Het waren echter juist de Democraten, die deze han delwijze fel afkeurden. „De geloofwaardigheid is in het geding, de grens van wat de politieke mo raal verdraagt is bereikt", aldus een verklaring van D'66. Daarin wordt ook ernstig getwijfeld of de onderhandelaar van het CDA „er wel op uit is om het kabinet van CDA, PvdA en D'66 inder daad tot stand te brengen". Van Agt vertelde gisteren ook dat slechts op een on dergeschikt punt van zijn nadere sociaal-economi sche voorstellen een compromis was bereikt. Dit zal via een brief van de formateurs worden toegevoegd aan het reeds bereikte ontwerp-akkoord. Van de in totaal tien punten op het lijstje van de CDA-leider de „4,5 miljard" is er ook één van heeft de PvdA alle belangrijke afgewezen, aldus Van Agt. Eén daar van is de wens van CDA-zijde dat „nieuw beleid" (bijv. om werkgelegenheid te scheppen) de komende jaren louter uit de opbrengst van ombuigingen gefi nancierd mag worden. Die eis betekent dat waar de economische groei lager is dan wordt verwacht, nieuwe aanvullende ombuigingen nodig zullen zijn, omdat het CDA niets voelt voor verdere drukver- zwaring (meer belasting) of het groot houden van het overheidstekort. Andere punten op het CDA-lijstje zijn: opbrengst van eventueel economisch herstel alleen aanwenden voor bevorderen van werkgelegenheid en koopkracht van „echte" minima"; bekijken of er verdere belastingverlichting nodig is voor bedrijfsleven; studie naar meest wenselijke manier om aftrek baarheid hypotheekrente te bepalen (afhankelijk stellen van inkomen is niet logisch) akkoord met limiet van 375.000 gulden; geen wettelijke voorschriften voor beleggers; verdeling achteruitgang inkomens: van 1 voor de laagstbetaalden t/m 4 procent voor de hoogste inkomens; per jaar nagaan of internationale ontwikkelingen aanleiding geven tot bijstelling van het beleid; alsnog staatssecretariaat voor CDA in de sociaal- economische driehoek van het kabinet. Het „ondergeschikte" punt, waarover Van Agt sprak, betreft hoogstwaarschijnlijk een aantal aan vullingen op het concept-akkoord. Die aanvullingen zijn onder meer: een doeltreffende aanpak van het niet voldoende op elkaar aansluiten van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, het verbeteren van de relatie tussen het onderwijs en de arbeidsmarkt, het bevorderen van de export en een beter regionaal be leid. In een ingezonden stuk aan De Volkskrant wijst de voormalige CDA-fractleider Aantjes er op dat het advies van de Nederlandse Bank misbruikt wordt als advies tegen de totstandkoming van de beoogde coa litie. Aantjes betoogt dat dat de kritiek zich vooral richt op de hoogte van het financieringstekort van de overheid. Dit tekort heeft onder het nu demissio naire kabinet een recordhoogte bereikt. Het tekort moet worden teruggedrongen en volgens de bank ge beurt dit in het ontwerp-regeerakkoord onvoldoen de. Als men het advies van de bank wil gebruiken als politiek oordeel, kan men alleen maar conclude ren dat de kritiek de coalitie CDA-VVD veel harder treft dan de beoogde combinatie, aldus Aantjes. De keuze van de regeercombinatie hangt echter af van de politieke wil. Geen interesse voor prikpil HEEMSTEDE De Nederlandse mannen zijn niet geïnteres seerd in de prikpil. De Bloemenhovekliniek in Heemstede wilde een on derzoek houden naar de gebru i ksmogel ijkheden van dit voorbehoedmiddel, maar men heeft slechts acht mannen bereid ge vonden aan het proefpro ject mee te doen. De Bloe menhovekliniek. gaat nu proberen om samen met het Alctta Jacobshuis, de Amsterdamse abortuskli niek, de honderd mannen bij elkaar te krijgen die voor zo'n onderzoek nodig zijn. Als dat gelukt is wil men twéé ton subsidie van het ministerie van CRM om het experiment te fi nancieren. Snel beslissing over Breguets VALKENBURG De chef- marinestaf maakt maandag a.s. zijn standpunt bekend over het vliegverbod voor de Breguets Atlantic die nu al zeven maanden op het vlieg kamp Valkenburg aan de grond staan. Het standpunt van de chef-marinestaf kan worden gezien als een minis teriële beslissing over dat vliegverbod. Het hoofdbestuur van de VBZ, de grootste belangenvereni ging van marinepersoneel, is door de leden gevraagd er bij de minister op aan te dringen de conclusies van de commis sie van onderzoek uit te voe ren. Die commissie, ingesteld na het ongeval met de Breguet begin dit jaar, adviseerde een dubbele besturing in het vlieg tuig in te bouwen. Als de mi nister die conclusie niet volgt, moet hij met voorstellen ko men zodat de bemanningen van de Breguets samen met hun technisch adviseurs kun nen bepalen of ze op grond van het standpunt van de mi nister weer de lucht in zullen gaan. Af en toe regen DE BILT Een depressie tus sen IJsland en Schotland breidt zijn invloed langzaam via de Noordzee naar onze om geving uit. Het veroorzaakt morgen bij ons half tot zwaar bewolkt weer en af en toe re gen. De middagtemperatuur ligt dan rond 18 graden. Boven Frankrijk, Zuid-Duitsland en het Alpengebied handhaaft zich nog een hogedrukgebied dat er zonnig weer brengt. Bo ven de Britse eilanden wordt het koel en wisselvallig. Warm zomerweer met middagtempe- raturen boven 30 graden komt voor in de landen rond de Middellandse Zee. Vakantielanden Scandinavië: Wisselvallig, 13 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden. Britse eilanden: Eerste korte tijd regen, later opklaringen, 17 graden. Benelux, Noord-Duitsland: Veel bewolking en waarschijn lijk korte tijd regen, 18 graden. Noord-Frankrijk, Midden- Duitsland: Veel bewolking, maar waarschijnlijk droog, 20 graden. Midden-en Zuid-Frankrijk, Zuid-Duitsland: Goed zomer weer, 25 graden. Oostenrijk, Zwitserland en het Alpengebied: Vrij zonnig en droog, 25 graden. Spanje en Portugal: Warm tot zeer warm en kans op een on weersbui, 27 tot 33 graden. Italië en Balkan: Zonnig en warm tot zeer warm, 25 tot 35 graden. Weersgesteldheid ven Qtsteren Amsterdam onbew. Oe Bilt l.bew. Deeien l.bew. Eeide zw bew. Stockholm regent Casablanca Istanboel Las Palmes Beiroet

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7