an Agt dreigt Inet opstappen Oliefraude kost staat miljoenen Brezjnev gaat in op onderhandelings aanbod van Reagan C Spectaculaire ontsnapping in Scheveningen CDA „ja"zegt tegen akkoord Van Gelder nu failliet Dinsdag 18 augustus 1981,71e jaargang no. 22042 Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 20233, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. tir lljen _ronken UnlfEDE De Duit- BchP waarvan zon- j 3 bij het Zeeuwse dafe bet sto^e^Ü^ ichtf werc* gevonden, fziin verdronken. Mathias Raff verbleef met Duitse kinderen camping. Daar jongen vorige strandwande- De politie on- karrhoe de jongen te Sjojgeraakt. Josée Ruiter, Ton Kuyl en Maxim Hamel in tv-spel „Een huwelijk", gebaseerd op ver haal van Marcellus Emants (Ned. II 20.27 uur). In NOS-se- rie Het Korte Spel een eind- examenproduktie van de Ne derlandse Film- en Televisiea cademie (Ned. I 21.55 uur). Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Mati ge zuidwestenwind. Morgen zon op: 6.30. Onder. 20.56. Schev. hoogw.: 6.08 en 18.42. Laagw.: 2.13 en 14.17. Schoolmelk 4 ct duurder DEN HAAG De prijs van schoolmelk is met ingang van het nieuwe school jaar met vier cent per liter verhoogd. In het kleuter- en basisonderwijs moet 28 cent voor een. kwart liter volle of halfvolle melk be taald worden, in het voortgezet onderwijs 33 cent voor een kwart liter. Weggeven baby „misverstand9 AMSTERDAM De ouders van de baby Eli sabeth Manino, die zondag in Amsterdam door haar moe der in de han den van een voorbijganger werd gedrukt, noemen het weggeven van hun kind een misverstand. De ouders, een 19-jarige Engel se vrouw en een 30-jarige Italiaan met een Brits paspoort, ver klaarden na te zijn opgespoord dat zij hun kind „slechts eventjes kwijt wilden om een paar da gen de tijd te hebben een pandje te zoeken waarin zij een winkelde in tweedehands kleren wilden beginnen. Ze zouden dat de voorbijganger ook hebben ge zegd. Ze hadden voordien al bij verschillende mensen tever geefs geprobeerd het kind te „stallen". De po litie denkt dat het tweetal niet de bedoeling hadden om zich blijvend van hun baby te ont doen. Elisabeth verblijft nu nog in een kinderte huis maar zal binnenkort met haar ouders worden terugge stuurd naar En geland. Geen zeemansgraf voor 7.000 geiten CATANIA De eigenaar van een Panamees schip, aan boord waarvan zich 7.000 dode geiten bevinden, heeft van de autoriteiten op het ei land Sicilië geen toestemming ge kregen om de dieren in de Middel landse Zee te storten, zoals hij eerst van plan was. De dieren maakten deel uit van een transport van 10.000 geiten naar Libië. Zij stikten toen het luchtverversingssysteem aan boord uitviel. De Italiaanse wet schrift voor dat dode dieren op het land onder een laag ongebluste kalk moeten worden begraven. De 3.000 geiten die het transport hebben overleefd, zijn inmiddels op doorreis naar Libië. ZESTIENHOVEN NIET NAAR HOEKSE WAARD DEN HAAG Er mogen in de nabije toekomst geen vliegvelden of zeehavens worden aangelegd op Goeree-Overflakkee en in de Hoekse Waard. Dit staat in het ontwerp-streekplan Zuid-Holland-zuid, dat gisteren door G.S. is gepubliceerd. Uit het plan volgt dat de door het Openbaar Li chaam Rijnmond gewenste verhuizing van het vliegveld Zestienhoven naar de Hoekse Waard van de baan is. De provincie ziet ook weinig heil in een uitbreiding van het Rotterdamse havengebied ten koste van de Waard of de eilanden. Op de kop van Goeree heeft de recreatie zich de laatste jaren vol gens GS „explosief ontwikeld". Daarommogen geen nieuwe plannen voor dit gebied op stapel ge zet worden. Het aantal ligplaatsen in de jachtha vens mag tot 1990 met niet meer dan 4000 toene men; de verblijfsrecreatie mag er ten hoogste 2000 onderkomens bij krijgen. SCHEVENINGEN Twee Joegoslaven, een Fransman en een Nederlander zijn vanmor gen omstreeks half negen ontsnapt uit de strafgevangenis aan de Scheveningse Pomp- stationsweg. Alle mannen zaten lange straf fen uit voor geweldsmisdrijven en vermo gensdelicten. ïdcl jen Der Van Agt wil extra -parlemen tair kabinet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de formatie van een parlementair meerderheidskabi net van CDA, PvdA en D'66 zou mis lukken is de tweede keus van CDA- leider Van Agt een extra-parlemen tair kabinet. In kleine kring heeft Van Agt dat idee al enkele weken ge leden gelanceerd, zo melden door gaans betrouwbare CDA-bronnen. Zo'n extra-parlementair kabinet zou bemand moeten worden door des kundige zwaargewichten die geen of een aanzienlijk lossere band hebben met de actieve politiek dan professio nals als Van Agt, Den Uyl en Ter louw. Gedacht kan dan worden aan mensen als Zijlstra en Duisenberg (Nederlandsche Bank) en oud-ShelT- topman Wagner, wiens commissie onlangs een blauwdruk lanceerde om de zieltogende Nederlandse industrie weer op poten te helpen. van (Van onze parlementaire redactie) :en«N HAAG CD A-leider Van Agt is let bereid op basis van het nu bereik- onderhandelingsresultaat ja" te eggen tegen de verwezenlijking van defct beoogde centrum-linkse kabinet tij dreigt zelfs op te stappen, als zijn )eilffactie vandaag, in antwoord op een taag van de formateurs, wel akkoord 2°|at met de nu bereikte conclusies. jcJan zal ik niet in de weg blijven zit- _jn", zei de CDA-voorman gisteren na Tloop van het overleg met de forma- d>urs, dat zeveneneenhalf uur geduurd ad. Erg veel hangt vandaag af van de jjuding van plaatsvervangend' frac eleider Lubbers, die voorstander is &n de totstandkoming van de coali tie, waaraan sinds de verkiezingen wordt gewerkt. Mocht Lubbers aan zijn standpunt blijven vasthouden, dan zijn aanzienlijke problenen bin nen de fractie te verwachten. In christen-democratische kring verwacht men dat de fractie, die sinds het middaguur vergadert, nog altijd geen duidelijkheid zal willen of kunnen verschaffen. „Hettzal wel weer „ja, mits" of „nee, tenzij" worden," al dus een fractielid. Een dergelijk antwoord zou in strijd zijn met de wens van de formateurs. Hun woordvoerder verklaarde gisteren met na druk dat de fracties wel degelijk volledig uitsluitsel zouden moeten geven. Kremers en Van Thijn zouden alleen nog geïnteres seerd zijn in de vraag of het kabinet er bij deze stand van zaken wel of niet kan ko- Boven: Na aan- men. Zij willen dit antwoord vanavond om komst bij de forma- acht uur hebben. teurs voor het defi- De kritiek van Van Agt richt zich met nitieve gesprek las name tegen de weigering van Den Uyl en CDA-onderhande- Terlouw nu reeds te bepalen hoeveel en op laar Van Agt de ver- welke posten er in het eerste jaar van het klaring waarin D'66 nieuwe kabinet bezuinigd moet worden. afstand nam van de Van Agt zelf vindt dat dat tenminste 4,5 eisen die Van Agt miljard gulden moet zijn, waarvan ander- het afgelopen week- half miljard op de sociale uitkeringen en einde had gesteld, nog eens dit bedrag op de salarissen van Rechts: PvdA-onder- ambtenaren en trendvolgers. De CDA-lei- handelaar Den Uyl der meent dat met name Den Uyl „veel te wordt na het ge- vaag" is over de manier, waarop hij de om- sprek met de for- buigingen, die overeengekomen zijn in het mateurs onder- regeerakkoord wil realiseren. vraagd over het ver- Pagina 7: Opmerkingen Van Agt „geen de bespre* ultimatum" kln9en- 23 augustus 19811 - DEN HAAG ROTTERDAM Met een blik semactie op ongeveer vijftien plaatsen in Nederland zijn gister ochtend de administraties van twee oliehandels in Arnhem, van een in Amsterdam en van het bun kerstation in Dordrecht in beslag genomen. De douanerecherche en de rijkspolitie te water deed huis zoekingen bij directeuren en be drijfsleiders van enkele bv's, waarbij drie ton aan contanten, drie binnenvaarttankers, een ple zierjacht en twee auto's in beslag werden genomen. Er werden zes arrestaties verricht Hiermee denkt de justitie een eind te hebben gemaakt aan een zwendel in de oliehandel, waarbij de staat voor vele miljoenen gulden is benadeeld. Via valse facturen werden door de fraudeurs bedragen aan accijns en btw teruggevorderd. Uit het onder zoek is gebleken dat het ging om niet bestaande ladingen olie, die zoge naamd voor doorvoer waren be stemd. Volgens de afdeling douanere cherche van de Fiscale Inlichtigen- en Opsporingsdienst (FIOD) die pas over één kwartaal de facturen van de oliehandel heeft uitgespit, is er alleen al in die periode voor 1,2 miljoen ge fraudeerd. Vermoed wordt dat de zwendel enkele jaren aan de gang was. De gearresteerden worden bovendien' verdacht van diefstal van grote par tijen olie uit binnenvaarttankers. Pagina 11: Top „rwendelconcern" ,Na hun razendsnel uitgevoer de en waarschijnlijk goed voorbereide vluchtplan ver dween het viertal in een voor alsnog niet teruggevonden personenauto. De gedetineer den ontsnapten vanuit de gra fische werkplaats in de gevan genis en bedreigde de werk meester met een boekbinders mes. Razendsnel werden de tralies van een raam doorge zaagd en binnen enkele minu ten zagen de delinquenten kans over de buitenmuur te klimmen. Zij verdwenen in de buiten gereedstaande vlucht auto, waarvan het kenteken door getuigen werd genoteerd. Alle grensposten zijn gewaar schuwd, aangezien justitie er ernstig rekening mee houdt dat in elk geval de drie buiten landers zullen proberen zo snel mogelijk naar het buiten land te vluchten. DEN HAAG Het papier concern Van Gelder is fail liet. De bewindvoerders De Kort en Grosheide hebben vandaag het faillissement bij de rechtbank in Amster dam aangevraagd. Totaal zijn bijna 2000 arbeidsplaat sen in het geding, waarvan 700 in Velsen, 300 in Ren- kum, 550 in Wapenveld, 250 in Apeldoorn en nog eens 150 bij het hoofdkantoor in Amsterdam. Volgens de In dustriebond FNV zullen ze ker 700 werknemers ontsla gen worden. De papierfabriek in Renkum gaat definitief dicht. Wapen veld, Velsen en Apeldoorn blijven open in afwachting van eventuele kopers. In Vel sen zullen niettemin 250 van de 700 arbeidsplaatsen ver dwijnen door stopzetting van één papiermachine. Het bu reau MacKinsey verricht mo menteel een onderzoek naar de kansen voor de vestigingen in Velsen en Wapenveld. Bij de papierproducent werkten ooit 6500 mensen. Tijger- welpjes WASHINGTON De Rus- sische president Brezjnev heeft de Verenigde Staten in een boodschap laten we ten dat de Sovjet-Unie eer lijke en opbouwende be sprekingen aanbiedt. De boodschap was door Brezj nev zelf ondertekend. De Amerikaanse president Ronald Reagan verklaarde vorige week donderdag bij de ondertekening van zijn belastingsbesnoeiingen dat hij Brezjnev per brief had aangeboden een topont moeting te beleggen. Brezj nev heeft al veel vaker sinds de ambtsaanvaar ding van Reagan een der gelijke topontmoeting voorgesteld. Nu de Ameri kaanse president Reagan bereid is tot deze stap, zal dergelijk overleg waar schijnlijk binnen afzienba re (ijd plaats hebben. „Wij hebben reeds herhaaldelijk beklemtoond dat wij niet uit zijn op een botsing met de Verenigde Staten uit zijn en evenmin inbreuk maken op de rechtmatige belangen van uw land", al dus Brezjnev nog in zijn boodschap. Uit Los Angeles wordt be richt dat president Ronald Reagan in september zal be slissen over het stelsel van een nieuwe type raket, die de Sovjet-Unie kan bereiken, de zogenaamde interconti nentale MX-raket. Daarbij gaat om de vraag of ter wille van de onkwetsbaarheid van deze niewe generatie van in tercontinentale raketten deze in een ondergronds tun nelsysteem in de staten Utah en Nevada zullen worden opgesteld dan wel aan boord van vliegtuigen. Op de val reep heeft minister van de fensie Weinberger in een ge heim plan waarvan enkele details gisteren door de New York Times werden onthuld voorgesteld het gehele ker narsenaal van de VS aan zienlijk te vergroten. in Engeland zelf maar In het safari park Beekse Bergen zijn het afgelopen weekeinde twee Siberi sche tijgertjes geboren. De dieren beho ren tot de met uitroeiing be dreigde soor ten. Hier wordt een van de jongen door de moeder ge koesterd. de Eerste Wereld anti-Duitse stern- zo hevig was, i tekkel niet meer zijn het von Thurn und iglenst nu eerherstel voor Europese neven en idl van Prins Charles...

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1