jax vervelend Perspectief FC Den Haag aarlem overijverig NVOERDER LERBY 3BEL GEÏNSPIREERD MATIG FEYENOORD PAS IN SLOTFASE OP WINST PENSIEF SPARTA TEVREDEN MET DOELPUNTLOOS GELIJKSPEL MAANDAG 17 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 'JRG De uitslag 17 impliceerde zowel dat f/n II zo slecht als dat Ajax zo goed was. De 0 hoofdzakelijk Tilburgse toeschouwers had- omdat Ajax zelfs beter dan goed speelde, een erige middag. Het spel van de Amsterdam liep over van zelden meer vertoonde techni- snufjes. Kurt Under had namelijk onder de in groep aanwezige klasse een buitengewoon conditie gelegd. In de trainingskampen was reep er over gegaan, dat was in Tilburg dui- te zien. Linder's collega Bert Jacobs, even een voorstander van duurlopen en zware in- Itrainingen, moest tot zijn spijt constateren, ;ijn spelers vergeleken bij de Ajacieden, als stel veteranen weerstand probeerden te bie- on eenvoudig niet. Ajax D de door een nog «de schorsing van Rijk- j weer als vrije man fflde Wim Jansen de ir en in mini-linksbuiten de vinder van de ope- Daar tussen blonk uit. De nieuwe aanvoer- lakte kennelijk dubbel ireerd, toen hij besloot x te blijven. In Tilburg Je Deen, vooral in de helft, zowel Lerby als jli zijn. Hij was overal ngde zich in alle aan vallen. Lerby deed te veel, zo leek het. Zijn passes over grote afstand hadden echter een achttien karaats zuiver heid, zijn gevoel voor de goe de positie was perfect, zijn doelpunt van twintig meter afstand (Ajax' vijfde) kon niet harder worden ingeschoten en zijn grandioze misser op 1—8 kort voor tijd kon hem vergeven worden. Ajax had meer uitblinkers. Jansen zoals gezegd. Ook Ling, die door het ontbreken van een schopper bij de te genstander bij vlagen weer zijn dribbels demonstreerde en daarmee de lachers op zijn hand kreeg. Het meest effectief echter so leerde Jesper Olsen langs zijn tegenstanders. De kleine Deense aanwinst was ongrijp baar. Eerst voor Braam, die pas twee keer trainde bij Wil lem II, later voor Hoyer. Met de linksbenige Lerby altijd in zijn buurt werden de openin gen over links gemaakt, mer kwaardigerwijs vielen vrijwel alle doelpunten over rechts. Het begon al in de zesde mi nuut. Ling moest inkoppen na een combinatie Olsen-Lerby en trof slechts de lat. In de 22e minuut lanceerden de beide Denen Ling opnieuw. Ling nam alle tijd om Adjans- ki te passeren. Op dat mo ment was de weerstand van Willem II, dat vergeleken met het vorige seizoen, door het vertrek van zeven spelers een totaal ander gezicht heeft en men nog bezig is de selectie- groep te versterken, al ge broken. Nog voor de rust werd het 03. Molenaar besloot eerst een solo met een droge schuiver en schoot vervol gens een strafschop In, toen Olsen door Huybregts werd gevloerd na een slalom langs drie spelers. Molenaar kon zelfs een hattrick voltooién toen Lerby Olsen na de rust nadeed en de bal onbaat zuchtig breed legde. Lerby maakte er zelfs 05 van voor Kieft rond het standbeeld van oud-international Krijgh draaide. De opvallende gre tigheid bleef aanwezig tot de voor Ophof (onnodig veel overtredingen) opgedraafde Vanenburg er 07 van maakte. In het laatste kwar tier mocht Willem II wat te rugdoen. De ploeg kreeg twee kansen, Hoyer benutter er één. Ajax was toen al lang bij de topper van woensdag tegen Feyenoord. Scoreverloop: 22. Ling 0—1. 43. Molenaar 0—2, 45. Molenaar (straf schop) O3, 54. Molenaar O4, 60. Lerby 0—5, 63. Kieft 0—6, 69. Van enburg 0—7, 80 Hoyer 17. Scheidsrechter: Van Ettekhoven; toeschouwers: 14.000. Willem II: Adjanski; Braam (Go- vers), Krijgh. Huybregts. Haver- mans; Calderwood, Hoyer, Van Ge stel; Van der Wiel (Bijsterveld). MacDonald. Nelemans. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Ziegler, Jansen, Boeve; Schoenaker, Lerby, Ophof (Vanenburg); Ling, Kieft, Ol sen (Wiggemansen). ROTTERDAM - Tot acht minuten voor het einde van de wedstrijd te gen Feyenoord heeft FC Den Haag de illusie mogen koesteren de Kuip met een gelijkspel te kunnen verlaten. De stand was 1-1 op dat moment en de Rotterdammers etaleerden in die fase zo veel on macht dat het geenszins tot de on mogelijkheden zou hebben be hoord. Maar de enige goede actie van Pierre Vermeulen, eindelijk eens op rechts aan de bal, bracht de bal tenslotte een keer óp het hoofd van een medespeler in plaats van in de vrije ruimte, zoals steeds daarvoor was gebeurd. En daar stond de Bulgaar Andrej Je- liazkov die van dichtbij doeltref fend met het hoofd kon uithalen. Feyenoord was alsnog in veilige haven en FC Den Haag stond met lege handen. Wat niet nodig was geweest. Want de Ha genaars, die gisteren definitief afstand lij ken te hebben genomen van een povere oefenperiode en op een redelijk voortva rende manier te werk gingen, hebben mo gelijkheden gehad om naast de verras send door een door Guidp Pen benutte strafschop ontstane voorsprong meer te scoren. Harry Melis in de eerste helft en Bram Rontberg na de pauze kwamen in goede positie voor het doel van Joop Hie- le, maar een treffer bleef uit. Een overwin ning zou natuurlijk veel te veel van het goede zijn geweest voor de zich gisteren revancherende Hagenaars, maar een ge lijkspel zou een waardige beloning heben gevormd voor hun gedegen en somtijds zelfs verfrissend creatieve optreden. Waarbij echter tegelijkertijd moet worden gezegd dat Feyenoord er zeer weinig van terecht bracht. De Rotterdammers, die de geblesseerde Wim van Til misten, kwamen in de eerste helft slechts eenmaal in scoringspositie, maar Jupp Kaczor mikte de bal tegen de onderkant van de lat. Dat was de hele pro- duktie van Feyenoord voor de pauze, waarin de ploeg van trainer Jezek wel veel in balbezit was onder leiding van de niet bijster opvallende en in de rust in de kleedkamer achterblijvende Wim van Ha- negem. FC Den Haag legde, niet geheel onbegrijpelijk gezien de resultaten in de oefencampagne het accent op behoed zaamheid, speelde de bal nog al eens te- Guido Pen speelde verdienstelijk als laatste man en scoorde bovendien de treffers waardoor FC Den Haag met 1-0 voor kwam. rug op eigen doelman Dido Havenaar, maar trachtte bij balbezit zo veel mogelijk uit te breken. Dat leverde Bram Rontberg al in de eerste minuut een kans(je) op, na dat de bal min of meer toevallig in het zes tienmetergebied van Feyenoord was te recht gekomen. Rontberg, die een ver dienstelijk competitiedebuut maakte, kwam een paar centimeter te kort om Hie- le te testèn. Na dit tot waakzaamheid manende spel moment, dat echter het centrale duo van de Rotterdammers - Nielsen/Stafleu - be paald niet tot béter spel aanzette, ont stond een uiterst magere spelverloop dat slechts door Melis even van een boeiend tintje werd voorzien. Op de van hem be kende wijze slalomde de oud-Feyenoorder vanaf de middenlijn richting Hiele, maar de doelman liet zich niet net zo verrassen als eerder drie ploeggenoten; hij dreef Melis naar buiten, waardoor Nielsen de te zach te inzet alsnog van de lijn kon wegtrappen. Levendiger De tweede helft bood een aanzienlijk le vendiger spelbeeld. Met John Jacobsen •voor Van Hanégem ontwikkelde Feye noord dat in de eerste helft al Kaczor had zien verdwijnen voor André Stafleu, meer vaart en pressie, maar de pogingen van de Rotterdammers waren zo doorzich tig en misten zo vaak de vereiste zuiver heid dat FC Den Haag zich moeiteloos staande kon houden. Waarbij de eerder zo ter discussie staande Haagse defensie zich met graagte op het steriele Rotterdamse spel kon instellen. Bouma als rechtsachter gunde Vermeulen nauwelijks vrijheid, Korevaar had geen moeite met de falende Budding en De Vroedt hield achtereenvolgens Kaczor, Je- liazkov en Jacobsen goed aan banden. Guido Pen als laatste man fungeerde let terlijk als zodanig; hij bleef voortdurend achter zijn defensie hangen en doordat hij nauwelijks op de proef werd gesteld kon over zijn spel eigenlijk geen goed oordeel worden geveld. Zijn inbreng sloeg zelfs naar het positieve door toen hij In de acht ste minuut van de tweede helft de door Van Delft tegenover Wijnstekers, die de Hagenaar bij een doorbraak om het mid del greep, afgesnoepte strafschop benut- Weer in race FC Den Haag leek hiermee de basis te leg gen voor een verrassing, maar binnen twee minuten was Feyenoord weer in de race. Jacobsen zorgde, naar het oordeel van veel Hagenaars in buitenspelpositie, voor de gelijkmaker. Maar ook deze treffer kon Feyenoords spel niet naar een aan vaardbaar niveau tillen. Het bleef allemaal erg onzuiver, waardoor FC Den Haag zon der al te veel moeite in de wedstrijd kon blijven. Tot die 37e minuut, nadat kbrt tevoren Treling en Stafleu geel hadden gekregen. Vermeulen bereikte Jeliazkov, die raak knikte en zijn ploeg de niet verdiende winst bezorgde. Voor FC Den Haag res teerde de wetenschap dat er ondanks alle sombere voorberichten wel degelijk per spectieven aanwezig blijken te zijn. Het geen vooral de middenlinie gold, waarin Van Bergenhenegouwen (die 'overigens ge blesseerd moest uitvallen), Van Delft en Keloglu aardige initiatieven namen. Ko mende woensdag in het Zuiderpark tegen NEC kan blijken of dat beeld juist is. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 53. Pen O-I(strafschop); 55. Jacob sen 1-1; 82. Jeliazkov 2-1; scheidsrechter: Geurds; toeschouwers: 22.000; gele kaarten: Treling (FC Den Haag) en Stalleu (Feyenoord). Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Nielsen, Balkestein, Brard; Van Hanegem(Jacobsen), Jeliazkov, Van Deinsen; Budding, Kaczor(Stafleu), Vermeulen. FC Den Haag: Havenaar; Bouma, Pen, De Vroedt. Korevaar(Tempelaar); Van Bergenhenegouwen- (Mijnhardt van Schoor). Van Delft, Keloglu; Melis, Treling, Rontberg. ■Ml LEM Behalve voldoende punten |e Haarlem vorig seizoen in de eerste ook een evenmin onbelangrijke sympathie. Het onder het bewind rry Hughes verloren gegane terrein iet diens opvolger Hans van Door- direct hersteld. Dat terechte kam- chap was het gevolg van veelal aan- Mijk voetbal. Jarenlang hanteerde ~i een op verdedigen gebaseerd nu werd bewezen dat ook aanval- >t de mogelijkheden behoort. Evenzo an de lever speelde Haarlem zater- 'ond, terug van weggeweest in de Me klasse, in de thuiswedstrijd tegen Constant werden de Rotterdam- milder druk gezet. Niettemin stond na Mig minuten nog altijd 0-0 op het ins haperende scorebord. Het overij- Haarlem mocht opportunistisch te i gaan, doelpunten bleven uit omdat 'Verleg ontbrak. En dat manco zou dit ,,Mi in de eredivisie nog wel eens -W kunnen gaan wegen. jam hield de selectie nagenoeg ongewij- plechts Hans Kraay kwam over van Ex- V (hij ontbrak overigens in de ouverture eze competitie) en enkele reserves 01 af. Een spelbepalende middenvel- ou Haarlem echter niet misstaan. In alm en Ruud Gullit bezit de ploeg on bare talenten, maar beide jongelin gen zijn (nog) niet in staat het elftal te dra gen. De andere spelers moeten het van wils kracht hebben. Van dit ingrediënt is welis waar heel wat aanwezig, maar of dat een heel seizoen lang kan worden geconsoli deerd, is de vraag. Nu loopt Haarlem zichzelf nog te gemakkelijk voorbij. Sparta verkeert in bepaald opzicht in dezelf de situatie als Haarlem. Bij d$ Rotterdam mers is ook geen geld om sensationele aan kopen te doen. Sterker nog zelfs, Sparta is steeds weer genoodzaakt de belangrijkste krachten te laten vertrekken om de dreigen de exploitatie-tekorten het hoofd te kunnen bieden. Ruud Geels ging naar PSV, René van der Gijp dan nog wel niet naar Feye noord maar in het rood-wit gestreepte shirt van de Kasteelclub zal de Dordtenaar niet meer te bewonderen zijn. Wederom Is Spar ta een ploég in opbouw. Eén nieuwkomer kende de ploeg van de door zijn vroegere supporters weggehoonde Barry Hughes zaterdagavond: Chris Dekker vierde na avonturen in België en Hongkong zijn rentree in het Nederlandse voetbal. In de eerste helft speelde hij naast collega-rou tinier Dick Advocaat op het middenveld. Die wisselwerking verliep bevredigend. Na de rust, toen Haarlem met hulp van de 6500 supporters puur éénrichtingsverkeer han teerde, werd Dekker libero. Zijn voorvanger Van do Berg maakte op die plaats een te on zekere Indruk. Het wachten Is op de terug keer van Louis van Gaal, die in Haarlem al weer zonder gips rond zijn gebroken arm rond stapte. Formannoy Het ene zwaarbevochten punt, waarmee Sparta zich tevreden stelde bij de eredivisie debutant, hadden de Rotterdammers echter vooral te danken aan Jan Formannoy. De nu definitief van NEC los geweekte doelman verrichtte enkele miraculeuze reddingen bij schoten van Böckling, Gullit en Leijsner en kende halverwege de tweede helft ook het- nodige geluk toen Van Leen voor open doel veel te lang treuzelde en Dekker met een laatste krachtsinspanning nog net kon ingrij pen. Aanvallend was Sparta ditmaal volkomen machteloos. David Loggie vocht verbéten duels uit met de evenmin bange Piet Huijg, maar de Engelse spits kreeg geen enkele ruggesteun. Na een botsing met Balm kamp te Loggie bovendien al na zeven minuten met een bloedneus en toen hij in de tweede helft opnieuw aan het hoofd werd geraakt, moest hij worden vervangen door Ronald Lengkeek. Deze presteerde het acht minuten voor tijd zelfs nog om een schot op het Haarlemse doel af te vuren. Doelman Ed ward Metgod kwam daarbij voor de eerste en tevens laatste keer in actie. Al had hij dan ook eenmaal de assistentie nodig van Piet Jan Formannoy grijpt opnieuw uitstekend in. De doelman van Sparta onder schept een voorzet naar Ruud Gullit (rechts). Op de rug gezien de Rotterdamse libero Ron van de Berg, in het midden Joop Böckling. Huyg na een schuiver van de andere Rotter damse invaller, Wouter Holverda. Het waren echter slechts sporadische scher mutselingen voor het doel van Haarlem. Al les speelde zich immers aan de andere kant van het veld af, waar Haarlem er echter maar niet In slaagde een bres in de massale Rotterdamse defensie te slaan. Van Doorne- veld: „We hebben niettemin bewezen klaar te zijn voor de eredivisie. Met dit elftal bin den we het publiek aan ons. En hopelijk krij gen we hier ook nog tegenstanders die wel eens uit hun schulp durven te komen". DICK KIERS Scheidsrechter: Draalsma; toeschouwers: 6500. Gele kaart: Robinson (Sparta). Haarlem Metgod; Verkalk, Hui|g, Haar, Van Leen; Maselield. Kleton (Van Niekerk), Balm, Leijsner; Gullit. Böckling (Keur). Sparta Formannoy; Jansen. Robinson, Van de Berg, Van Tlggelen; Advocaat. Dekker, Tiktak, Olde Riekerlnk (Holverda); Loggie (Lengkeek). Meijer.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9