[EER KANSEN VOOR KLEURLINGEN IJ HET NEWYORKSE POLITIECORPS Binnenlandse strijd in Iran verhevigd Sadat biedt VS alle steun Zes doden op kermis in Hamburg ^enland/buitenland" L mm ■fer Farao-graf gevonden V erkeersleiders Portugal werken geen verkeer VS-Europa af Paus weer helemaal de oude Felle Ierse kritiek op beleid Thatcher Weinberger voor versterking nucleaire afschrikkingsmacht Turkse hongerstakers beëindigen actie LEIDSE COURANT MAANDAG 17 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 YORK Het politiecorps yan New City, dat door velen wordt beschouwd „fine fleur" van New York, heeft zijn leprocedures gewijzigd. Werden de tn tot voor kort op kennis en verdien- sselecteerd, tegenwoordig bepaalt het e van de kandidaten bij de politie mag urerken. Dit is de kern van een over- mst die onlangs is gesloten tussen bur ster Koch en de zwarte en Spaan&e be- tgsgroepen in New York. tr moesten de kandidaten een schriftelijk p afleggen waarna ze op grond van hun iten in groepen werden verdeeld. Dege- et de beste resultaten kwamen het eerst jnerking voor een baan. De zwarten en arden klaagden dat dit systeem discrimi- was omdat dè blanken meestal hoger e oude test uit de procedure verdwenen, ididaten moeten nog steeds een test af- maar deze is veel makkelijker dan voorheen. Na de test wordt alles overgelaten aan het lot. Het is niet meer zo dat de besten het eerst worden uitverkoren. Het directe ge volg van het nieuwe systeem is dat de volgende groep van tweeduizend recruten die in januari aan de politie-academie met hun opleiding be ginnen, willekeurig zijn gekozen uit de 16.277 mannen en vrouwen die de test met goed ge volg hebben afgelegd. De burgemeester is tevreden met de nieuwe re geling, net als de zwarten en Spanjaarden. Ken neth Kimerling, die als advocaat van zowel de zwarte als Spaanse bevolkingsgroepen de on derhandelingen met het gemeentebestuur heeft geleid, zegt dat men niet de hele geschiedenis van de slavernij hoeft op te rakelen om uit te leggen waarom zwarten het slechter doen bij een schriftelijk examen dan blanken. Ofschoon een goed resultaat bij een dergelijke test niet noodzakelijkerwijs betekent dat de man in kwestie ook een goed politieman wordt. Gevraagd naar de wijze waarop de kandidaten voortaan worden gekozen antwoordde een woordvoerder van de politie: „Door lootjes uit een hoed te trekken". Het wordt nu een soort lotto, die lijkt op de lotto waarvoor in de New Yorkse winkels tickets worden verkocht, aldus bevestigt Kimerling. Hij is tevreden dat men is gekomen tot een „erkenning van het principe van willekeurige selectie in plaats van selectie op grond van prestatie". De enige groepering die zich tegen de nieuwe selectieprocedure verzet is de bond van agen ten. Volgens voorzitter Philip Caruso politie bond is de niewe manier niet logisch, zijn de normen te laag en is het resultaat ongetwijfeld dat de nieuwe politie-agenten niet meer zo goed worden als vroeger. Als het nieuwe systeem, dat nog officieel moet worden goedgekeurd door de federale rechter, inderdaad werkt als de bedoeling is, dan zullen van de tweeduizend man die in januari de poli tie-academie bevolken veertien procent zwart zijn, veertien procent Spaans en de rest blank. Want zo liggen de verhoudingen onder de kan didaten die hun test met goed gevolg hebben doorlopen. In de hele kwestie gaat de prijs voor het meest vreemde gedrag naar David Wagner, vice-di- recteur van het bedrijf dat de nieuwe test heeft opgesteld. Aan hem werd gevraagd om de test te vergelijken met de testen die in andere ste den aan de kandidaten worden voorgelegd en te zeggen of het normaal is, dat in New York zoveel mensen een goed resultaat behalen. Hij antwoordde: „In de opvatting van leken die geen flauw benul hebben van psychometrie, testontwikkeling, statistiek, beoordelingsproce dures en een volledige begrip van uniforme richtlijnen, als ze niet volledig vertrouwd zijn met dit soort dingen, zullen ze mijn antwoord, hoe dat ook luidt, absoluut niet begrijpen. Op grond van de uit deze woorden sprekende ken nis zou Wagner tot voor kort zo tot de politie van New York zijn toegelaten. Als hij dat nu wil, kan hij ook solliciteren, maar of hii daar voor in aanmerking komt, zal alleen net lot kunnen bepalen. TERRY COLEMAN/THE GUARDIAN erikaanse 6's met led naar tistan IKOK De Verenigde doen er alles aan om an zo snel mogelijk F- iechtsvliegtuigen te leve- lt heeft een hoge Ameri- politicus gezegd in ok. Onderminister van ie James Buckley, in nd om de daar bestaan- pnsiebehoefte in kaart te |n, zei dat andere klan- esnoods langer moeten op bestelde F-16's. {y kwam in juni met de sg van Zia-Ul-Haq over- it de Verenigde Staten kis tan wapens en eco- the hulp leveren tot een van ongeveer acht mil- ïlden. Hij wilde niet zeg- loeveel F-16's Pakistan laten wezen er op, dat Ivangrijke Amerikaanse 'aan Pakistan verband "Timet de Sovjet-interven- l 1979, in het noorde irland Afghanistan. inge straffen 2«_ -"■nstichters" at d hkisi ;n Kosovo jRADO Vijf Albane- t Kosovo, de Joegosla- j grensprovincie met dë, zijn in Pristina ver- tld tot gevangenis- tussen vier en elf [et persbureau Tanjug mee, dat de gevonnis- aanstichters waren len - in april - in een de provincie, waar derheid van de be- van Albanese af- "is. zijn ongeveer zestig tot soms zware ge- itraffen veroordeeld rellen, waarbij zeker personen de dood von- CenT meer dan 250 mensen rs, Brd raakten. tel. F envfliPn elke vijf inwoners ^mnpsovo is „etnisch Alba- di. llHet zit de meerderheid Linwoners in de autono- roekrvincie dwars, dat ze tion3jndig deel uitmaken van end: (ubliek Servië. Ze stre- status van aparte repu- |a voor hun gebied, dat i staat als een van de P delen van Joegoslavië. ssuli 819 en door eld in El ador lALVADOR De bij- jee jaar aan de gang burgeroorlog in El for heeft alleen al in ■nd juli aan 819 men- abofet leven gekost. Dit de waarnemende Isschop van San Sal- .mgr. Arturo Rivera y t vanaf de preekstoel I kathedraal mee. irijvitaal aantal slachtoffers burgeroorlog is daarmee kerkelijke kringen ge- i op zeer veel meer dan Tpeur Rivera zei dat -«chtoffers 's nachts, tij- uren van de avond- lit hun bed gehaald wa- -flater dood teruggevon- lakkq noemde verder de na- In achttien personen die time tijd zonder instem- tan de justitie gevangen en hij verlangde van de Wd dat zij onmiddellijk fjorden vrijgelaten. TEHERAN De strijd tussen het orthodox-islamitische be wind in Iran en zijn linkse tegenstanders is de laatste da gen opnieuw verhevigd. In zijn eerste rede tot het parle ment verklaarde de nieuwe premier Mohammed Banonar dat zijn regering vastbesloten is het op te nemen tegen de scheurmakers. In vier Iraanse steden werden ruim tweehon derd leden van de linkse beweging Moedjahidin-e-Khalq en andere verzetsbewegingen aangehouden, terwijl meer dan vijftig mensen werden terechtgesteld. Het aantal mensen dat terechtgesteld is sinds de afzetting van Bani-Sadr be draagt nu al meer dan vierhonderd. Verscheidene afgevaardigden in het Iraanse parlement oefen den kritiek uit op het gebrek aan veiligheid in het land als ge volg van de „contra-revolutie". De premier gaf toe dat er „enige problemen" bestaan bij de politie. De geestelijk leider Khomeiny heeft erop aangedrongen dat de politie „gecorrigeerd en geacti veerd" wordt. Ondertussen werden zaterdag in Iran twee geestelijken op straat vermoord. Een poging om de Iraanse opperrechter ayatollah Moesavi Ardabili te vermoorden mislukte. Twee mannen op een motorfiets wierpen zaterdag een handgranaat naar diens woning in Teheran, maar daarbij liep niemand letsel op. Een van de da ders werd gegrepen. Inmiddels heeft een in Parijs zetelende Iraanse verzetsorganisa tie Azargedan de Iraanse motortorpedoboot, die vrijdag voor Spanje werd gekaapt, uitgeroepen tot zetel van de nationale Iraanse regering. Eeveneens in Parijs werd meegedeeld dat ex- president Bani-Sadr een „nationale verzetsraad" heeft gevormd onder leiding van Massoed Radjavi, de leider van de linkse Moedjahin -be wegi ng. In een vraaggesprek heeft president Bani-Sadr in Parijs ver klaard dat Khomeiny destijds de gijzeling van het Amerikaanse ambassadepersoneel heeft gebruikt om een dictatoriaal islami tisch bewind te vestigen. HtOEFEWUWK Het centrum van de Iraanse anti-Khomelny gezinde or ganisatie Azadegan („Vrijheidszoekers") in Parijs, waar toe de kapers behoren van een Iraanse motortorpedo boot op afgelopen vrijdag. Karmalwil in offensief NEW DELHI President Ba- brak Karmal van Afghanistan acht de tijd gekomen om sa men met de Russische troepen in het offensief tegen de mos lim-guerrilla's te gaan. In een radio-toespraak heeft Karmal verklaard, dat de positie van het voornamelijk uit Russen bestaande geregelde leger aanzienlijk is versterkt. In de zelfde toespraak beschuldigde Karmal Pakistan, China en de Verenigde Staten ervan, de verzetstrijders steeds opnieuw van nieuwe en modernere wa pens te voorzien. KAIRO In Matariyah, aan de Middellandse Zee op onge veer 200 km ten noorden van Kairo, is een groot kerkhof uit de tijd van de farao's ontdekt Dit heeft het weekblad „Okto ber" gemeld. Men deed de ontdekking bij constructiewerkzaamheden voor een visserijcentrum. Men heeft al verscheidene lemen lijkkisten aan de oppervlakte gebracht. In sommige bevon den zich gave mummies, aldus het blad, dat niet meldde uit welke tijd het graf precies stamt. In H.annibals voetsporen Een regiment van het Britse leger en een groep burgers is onlangs in een gezamenlijke actie in de voetsporen getreden van Hannibal, die In 218 v.Chr. met zijn olifan ten over de Alpen heen Italië binnentrok. Op de foto staat John Chlpperfleld naast zijn 18 Jaar oude olifant Mina. Links kapitein Melvln, de leider van de expeditie, die de afstand waar Hannibal drie dagen over deed In nog geen negen uur wist af te leggen. LONDEN De Egyptische Sresident Anwar Sadat eeft gezegd dat zijn land in strategisch opzicht de plaats van Israël is gaan innemen als meest betrouwbare ope ratiebasis van de Verenigde Staten in het Midden-Oos ten. Hij beloofde de Ameri kanen alle steun te zullen verlenen bij een eventuele toekomstige crisis. Dit schrijft het Engelse zondags blad The Sunday Times. Het blad wist te melden dat Sadat zijn belofte had gedaan in een brief die president Ro nald Reagan is overhandigd tijdens het bezoek dat Sadat begin deze maand aan Was hington heeft gebracht. Sadat waarschuwde de Ameri kanen echter niet naar blij vende militaire bases in zijn land te streven. „De tijd waar in het mogelijk was om in de Derde Wereld militaire bases te onderhouden is voorbij. Dat zijn naar ons idee overblijfse len van het oude kolonialis me". Sadat herhaalde dat de Vere nigde Staten de PLO moeten gaan erkennen. Hij riep Saoe- di-Arabië op Israël te erken nen. Premier Begin van Israël en president Sadat zullen eind au gustus in het Egyptische Alexandrië overleg plegen over een hervatting van de onderhandelingen over Pales tijns zelfbestuur. SANTA MARIA De 300 Portugese verkeerslei ders zijn vannacht voor een periode van 48 uur be gonnen aan een boycotactie van het vliegverkeer tussen Zuid-Europa en de Verenigde Staten. De ac tie wordt gevoerd uit solidariteit met de stakende 12.000 Amerikaanse collega's, die door president Reagan zijn ontslagen. In de Verenigde Staten wordt de Portugese actie beschouwd als een „symbolisch gebaar". De Amerikaanse luchtvaardienst heeft drie alternatieve routes over de Atlantische Oceaan geopend, waardoor het verkeer dat normaal via de door de Portugezen beheerde zones vliegt, toch transatlantisch kan vliegen. Voor de KLM heeft de actie geen gevolgen, Amerikaanse maatschap pijen die normaal via Portugal vliegen verwachten weinig of geen oponthoud. In de Verenigde Staten heeft een rechter de regering voorge steld de vakbond van de stakende verkeersleiders, de Patco, niet meer als onderhandelingspartner te erkennen. Op deze wijze moet de Patco, aldus de rechter, worden gestraft voor het oproe pen tot een „onwettige staking". Het federale arbeidsbureau, een onafhankelijke instelling die waakt over het naleven van de ar beidswetten in de VS, moet beslissen of het voorstel van de rechter, dat in feite het einde zou betekenen van de Patco als officiële vakbond, moet worden opgevolgd. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD De paus is weer helemaal de oude. Zelfs degenen die daar nog over twijfel den, raakten daarvan het afgelopen weekeinde op het Sint Pietersplein van het Vaticaan geheel overtuigd. De paus hield twee toespraken, een op zaterdag en een op zon dag, en telkens sprak hij even krachtig, even gees tig, en even uitvoerig, alsof hij nooit ziek was geweest Een menigte van tiendui zenden mensen hoorde hem spreken over Maria (op zaterdag) en over Sint Stefanus (op zondag), de patroon van Hongarije, twee personen die hun stempel op de christelijke cultuur hebben gedrukt. Maar de meeste indruk maakte de paus toen hij zei dat hij „enige weken (de doktoren spreken van enige maanden) zou ne men om uit te rusten en aan te sterken. Toen de menigte applaudiseerde, improviseerde de paus: „Ik zie dat u het er mee eens bent. Welnu, dan is het ook niet moeilijk mijn dokters te gehoorzamen". Hij zinspeelde ook op de verhalen die de ronde de den over zijn onenigheden met de behandelende art sen tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis. Nu de patient Woytila uit het ziekenhuis ontslagen is, worden de doktoren die de paus de laatste drie maanden onafgebroken hebben behandeld en daar van het Vaticaan tijdens de ziekte nauwelijks iets over naar buiten mochten brengen, wat openharti ger. Over hun eigen bij drage aan de genezing van hun beroemde patient, maar ook over de paus zelf. Alom bestaat tevre denheid over het feit dat ze de paus na drie maan den weer kerngezond aan de wereld hebben kunnen afleveren. Huwelijkskoopjes Met het huwelijk van prins Charles en Lady Diana Spen cer nu zo'n week of drie achter de rug, zijn winkels In Londen begonnen de ontelbare onverkochte huwelljks- souvenlers een gevolg van de veel kleiner dan ver wachte toeristische belangstelling als „koopjes" aan te prijzen. Deze winkel In Fleet Street (foto) geeft op alle Charles en Dlana-souvenlers twintig procent korting. Britse politie wil harder optreden LIVERPOOL Leiders van Engelse politieorganisaties en enkele Conservatieve Lager huisleden hebben gisteren aangedrongen op een hardere aanpak van de rellenbestrij- ding. Zaterdag laaide het geweld in de sloppenwijk Tox- teth van Liverpool weer op, nadat het een tijd rustig was geweest. Bij de ongeregeldhe den werden negen politien- mensen gewond. Bij de politie denkt men onder meer aan de vorming van speciale arresta tieteams „om de ergste rel schoppers uit de menigte te kunnen pikken". Een van de „Skylab"-cabines, die door de op de achtergrond zichtbare kraan werden geraakt. Rechts van de kraan de loop ing-baan, waaraan te vroeg reparaties werden uitgevoerd. KRAAN RUKT GONDELS AF BONN Bij een ernstig on geluk op een grote kermis in Hamburg, het Dom-feest, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zes mensen om het leven gekomen en zes tien anderen ernstig ge wond. De slachtoffers zijn vijf meisjes en een jonge man, allen tussen de 18 en 21 jaar. Het ongeluk gebeurde tijdens de laatste rit van „Skylab", een super-carrou sel waarvan de vijftien cabi nes met hoge snelheid eerst horizontaal en dan vertikaal ronddraaien. Een van de cabines kwam in aanraking met het uitschuifba- re deel van een kraanwagen, die een reparatie aan een be lendende looping-baan ver richtte. De gevolgen waren dramatisch: een aantal gondels werd afgerukt en vernietigd. De lichamen van de slachtof fers werden als gevolg van de snelheid meters door de lucht geworpen. De eigenaar van de looping-baan is gearresteerd op verdenking van dood door schuld. Hij had de kraan niet in werking gmogen stellen zo lang er bezoekers op het ter rein waren. Hij dacht evenwel dacht dat de carrousel niet meer zou gaan draaien (het was bijna sluitingstijd). Zater dag bleef de kermis gesloten, gisteren werd hij weer voor het publiek geopend, maar zonder muziek. Het is het ern stigste ongeluk dat ooit op een kermis in de Bondsrepubliek is gebeurd. De gevolgen ervan zouden waarschijnlijk nog veel erger zijn geweeest als de „Skylab' niet slechts voor on geveer de helft bezet was ge weest. DUBLIN Vooraanstaande Ieren hebben in het weekeinde ongewoon scherpe kritiek geuit op de Ierse regering vanwe ge haar benadering van de hongerstakingen in Noord-Ier- land. Premier Garret Fitzgerald van de Ierse republiek gaf zijn collega mevrouw Thatcher er de schuld van dat ze met haar onbuigzame houding in de crisis rond de hongerstakin gen anti-Britse gevoelens en bitterheid voedt. Volgens de premier wordt het verboden Ierse republikeinse le ger (IRA) steeds sterker, omdat ze met name uit de VS aanzien lijke geldbedragen ontvangen. Kardinaal Tomas O' Fiaich ont hulde dat hij kort geleden bij een geheime ontmoeting met de premiert een regelrechte botsing heeft gehad met mevrouw Thatcher. Daarbij waren „zeer, zeer harde woorden gevallen", aldus de kardinaal. Hij verzocht de Britse regering verbeterin gen aan te brengen in de gevangenis. Inmiddels is vandaag weer een IRA-lid in hongerstaking gegaan, de 25-jarige Jackie Mcmullan, die levenslang uitzit voor moord op een politieman. Er zijn nu zeven hongerstakers van wie er een ernstig aan toe is. WASHINGTON De Ame rikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, heeft volgens de New York Times een uitgewerkt voor stel aan president Reagan doen toekomen om de Ame rikaanse nucleaire afschrik kingsmacht de komende tijd aanzienlijk te versterken. Zijn voorstel gaat, aldus de krant in New York, veel De plannen omvatten onder meer de bouw van nieuwe in tercontinentale raketten en het in produktie nemen van een nieuwe strategische B-l- bommenwerper, die destijds door president Carter werd af gelast. Alle maatregelen beo gen een nieuw overwicht in de kernwapens ten opzichte van de Sovjet-Unie. ANKARA De linkse politieke gevangenen in Turkijë, die een maand geleden in de militaire Mamak-gevangenis in Ankara in hongerstaking zijn gegaan, hebben huh actie beëindigd. Meer dan 180 gevangenen hadden naar het wapen van de hon gerstaking gegrepen om te protesteren tegen marteling, beper king van de rechten op verdediging en de omstandigheden waaronder ze vast worden gehouden. De hongerstakers hebben hun actie uit eigen beweging gestaakt, zo werd gezegd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7