sNummers drie en vier elimineren favorieten TWEEDE ZEGE VAN FC KOLN Zoeterwoudse wielrenners bestreden elkaar in tijdrit Chaos in vierde rit Ronde van Nederland VERRASSENDE FINALISTEN IN DAMESENKELSPEL LvweteW IFTTCT COURANT ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 paanslag op umbiaans £$al verijdeld uï Het elftal van Co- is ontsnapt aan een islag. In het spelers tier maakte de politie Lima een bom onscha- die in een rijstoel 'borgen, iorgen staat de wedstrijd 1 Columbia en Peru, onde WK, op het pro- ma. De Columbiaanse po- termoedt dat er sprake is ien politieke aanslag en ~!nkt een links-extremisti- (^groepering in Columbia L ILEM Chris Dekker j y ta) debuteert vanavond Haarlem. De voetbal- van Hong Kong, waar- lij het laatst speelde, gaf Dming. JWERSHAVEN Ma in Leeuwen (Gouda) pro- :rde op het Grevelingen- zijn open Belgische zeil- innjol. feoURNE Het Austra- elftal won in de voor- voor het wk.met 10-0 he Fiji-eilanden. Topsco- jas Gary Cole met zeven Irs, een record in inter- I van Australië. Als ff Zeeland morgen van de (landen wint, is dat land in de groep. Australië it zich dan niet. IhAAG Op het veld __pBS in Den Haag \yon het rlands cricketteam met ""•Verschil van vijf wickets pe Free Foresters. Debu- llVerle was met 4 voor 35 uccesvolste Nederlandse den De Oostduitse Scheidsrechter Eckhardt [ert heeft na het toernooi e wereldtitel in Engeland iangevraagd. jHAAG Voor de eerste b van de honkbalcompeti- pd koploper Sparta gister- 1 een nederlaag van 8-7 (ncurrent DOS'32. HAAG De Haagse j/Xuder Piet Vink heeft '"^vond in een schoolkei- de Genemuidenstraat, Hoogeveenlaan, de ver- pe kantine van de ruim |ige handbalvereniging -^28 geopend. ADVERTENTIE IOTORRMDERS =-1 OPGELET! \a>idci S8eat/wi gt MOTOROVERALLS aan. op maat flemaakt, 20 «ren voorradig, waaronder Jrt, wit, goud. brons en zilver, gereduceerde prijsen. Ij*o% korting •"M Saffraan tuin 20 Tal. 071-21074B. Tebroke en Elly Henzen weer aan de start DEN HAAG Gerard Te- broke heeft tijdens nationa le atletiekwedstrijden op de kunststofbaan aan de Zuid- larenstraat in Den Haag de 5000 meter gewonnen in 14 minuten en 22 seconden. Na een lange blessureperiode kwam de atleet van AVA'70 uit Aalten weer aan de start. Ook Elly Henzen, oud-Neder lands kampioene op de 100 meter, maakte haar rentree. De atlete van Olympia'48 won de sprint in 12.1 seconden. De overwinning op de 400 meter ging naar haar clubgenote Li- liane Mandema in 54.2. Oranje-B tweemaal in actie ZEIST Het Nederlandse B-elftal komt in september tweemaal in actie. Een dag na de officiële A-in terland tussen Zwitserland en Nederland op 1 september in Bern treffen beide B-elftallen elkaar op het veld van De Graafschap in Doetinchem. Drie weken later (23 septem ber) fungeert het B-team van de Sowjet-Unie op het NAC- terrein in Breda als tegenstan der. Beide duels beginnen om 19.30 uur. AZ kan Oberachter niet opstellen ALKMAAR De Oosten- rijkse aanwinst van lands kampioen AZ'67, Franz Obe- racher, kan voorlopig niet worden opgesteld. De stichting arbeidszaken be taald voetbal heeft nog geen advies voor het ministerie van sociale zaken opgesteld. AZ'67 kan begin volgende week een brief van de stichting ver wachten, waarin een aantal vragen wordt gesteld. Volgen de week vrijdag zal de stich ting arbeidszaken zich weer over de kweste buigen. Wereldkampioen amateurs in Ronde van Toekomst PARIJS Aan de Ronde van de Toekomst (8-21 sep tember) doen evenveel be roepsrenners (54) als ama teurs mee. Het professionele gezelschap wordt aangevoerd door de Ier Roche, winnaar dit jaar van de Ronde van Corsica en Parijs- Nice, en de Fransman Ovion. Bij de amateurs zijn wereld kampioen Soekhoroetsjenkov (Sowjet-Unie) en de Colum- biaan Florez, winnaar van de vorige editie, van de partij. (EN HAAG De 1NLTB kan even te reden zijn. Bescherme- pge Nanette Schutte 19) rekende gisteren I de halve finales van t Nederlandse kam pioenschappen in drie its (4-6,6-4, 7-5) af met [arianne van der Tor- (20). Het parade- ,rdje Van der Torre indertijd de bonds- verlaten en ver- erde desondanks vo- jaar opnieuw de na- nale titel in het en- •lspel. Met een eigen onsor stapte de Schie- unse zelfstandig door it tenniswereldje, en [et zonder succes. „Ei- •nwijs en ondank- moeten de heren de tennisbond heb- gedacht. Vandaar ,t de zege van Schutte in pijnlijke doorn uit ;t KNLTB-oog verwij dde. Net op tijd overi- ens, want de ironie fin het geval wil, dat p 1 september het con tact van Nanette phutte met de bond - p grond van haar leef- uuf'jd - ophoudt. De bond li haar niet helemaal islaten maar de Am- terdamse zal naar een Jeuwe, particuliere ldkraan moeten uit- jken. Haar tegen- andster in de finale keihard vallen en koos partij voor mij. En dan speel je na tuurlijk iets gemakkelijker. Of ik nu ook de finale win, zie ik straks wel. In het alge meen gesproken groei ik nog steeds. Ik sta nu 138e op de WTP-lijst maar het hangt ook van de verdere ontwik keling van het algehele ten nis af of ik kan stijgen. Dit jaar heb ik alles gespeeld, het volgend seizoen zal ik - net zoals Louk Sanders doet - be wust een selectie maken. Je moet niet te veel toernooien spelen waarin je in de eerste ronde kunt sneuvelen, want dan zak je snel op de rang lijst. Sanders handhaaft zich keurig zo". Zij vervolgde: „Het bijbeho rende nomadenbestaan vind ik nog steeds leuk. Dit jaar ga ik met Marcella Mesker en Marianne van der Torre nog naar Flushing Meadow maar als ik volgend jaar zonder bondsgeld zit, heb je best kans dat ik besluit weer aan de Nederlandse competitie deel te nemen. Vooral ook nu deze in augustus en niet in april wordt gespeeld. De nieuwe teambezetting van twee heren (in plaats van vier, red.) en twee dames vind ik vreemd, maar wel grappig voor het damesten nis. De mannen zijn als En gelse ponden gezakt en de dames als dollars gestegen". Geduldigste De tweede halve finalepartij, tussen Marcella Mesker en Elly Vessies, kenmerkte zich weliswaar door een iets te groot aantal fouten, maar het snelle, aanvallende tennis van beide speelsters deed erg verfrissend aan. Een achteraf KEULEN Harald Schumacher heeft FC Köln op de tweede speeldag van de Bundesliga niet alleen behoed voor de eerste nederlaag, maar indirekt had de doelman een groot aandeel in de tweede zege van de ploeg van Ri- nus Michels. De international stopte in de 74e minuut bij de stand 11 een strafschop van Weyerich van FC Nürnberg. Daaruit putte de Keulse formatie zoveel moed, dat vier minuten later opnieuw een voorsprong was genomen. Littbarski kopte uit een hoekschop van Rainer Bonhof 21 in. Daarvoor had Bonhof zijn ploeg op 10 ge bracht door een strafschop Allofs was ten val gebracht door Weyerich te benutten en had Heck in de 64e minuut de gelijkmaker voor de thuisclub verzorgd. Vijf minuten voor het einde maakte Klaus Fischer aan alle onzekerheid een einde. Hij bracht FC Köln op 31 met zijn eer ste doelpunt voor zijn nieuwe club. Werder Bremen behaalde eveneens zijn tweede overwinning: 10 op Arminia Bielefeld. Voor het eerst sedert zeven jaar was het Wesersta- dion met 34.000 toeschouwers uitverkocht. Werder stelde zijn aanhang niet teleur en won verdiend. De winnende treffer kwam op naam van Meier, die in de 54e minuut doelman Kneib kansloos passeerde. Het duel werd ontsierd door een grove tackle van Siegmann (Werder). Hij schopte ewald Lienen in de 12e minuut de wedstrijd uit. Siegmann kreeg de gele kaart. VFL Bochum versloeg in een zeer matig duel Bayer 04 Leverkusen met 30. MORGEN SPRINT EN CRITERIUM ZOETERWOUDE Piet van Teijlin- gen is, na de tijdrit, het eerste onder deel van het Zoeterwouds wielerkam pioenschap, leider in het algemeen klassement bij de senioren. In een tijd van 16.47 minuten raasde hij over het 11.4 kilometer lange trajekt. Bij de ju nioren was het Ruud Bos die met over macht de zege pakte terwijl de ver schillen bij de dames aanmerkelijk kleiner waren. -Marian de Jong liet de snelste tijd noteren. Zondagochtend wordt het kampioenschap voortgezet met een sprint over 300 meter op het terrein van de grondhandel Van Slingerland; 's middags zal het criterium op het industrieterrein de beslissing bren gen wie zich voor één jaar Zoeterwouds snelste mag noemen. Niet minder dan 53 senioren gingen onder ideale omstandig heden van start. Dankzij de goede organi satie van de KPJ kende de strijd een vlot verloop. Hoewel diverse favorieten in de top zouden eindigen was de klassering van Piet van Teylingen toch verrassend; achter hem eindigden Peter Berg met 16.55; Kees Janmaat 16.58 (een prima prestatie van deze dertiger). Veel doelpunten in oefenduels DEN HAAG Wilhelmus won gisteravond een oefen wedstrijd van SVPTT met 4- Met de rust leidden de Voor burgers met 1-0 door een tref fer van Toine Linders. Nadat Wim Schaap voor 2-0 had ge zorgd, scoorde SVPTT tegen. Coen 't Hart (ex-Rijswijk) de buteerde met het derde doel punt en Rob van Elleswijk be paalde de eindstand op 4-1. Texas/DHB oefende tegen het Belgische Menen, waarin de van RVC afkomstige Dick Jol excelleerde met drie doelpun ten. Met uitstekend voetbal toonden de Belgen zich supe rieur aan Texas dat met 5-0 verloor van het door de ex- Holland Sporter getrainde Me- baan Elly Vessies te verslaan: 7-5, 6-4. Voor liefhebbers van modern tennis leende het gevecht tussen Schutte en nationaal kampioene Van der Torre zich zelden, maar het bedroe vende spelpeil werd ruim schoots weggemoffeld door het boeiende scoreverloop en 'de verrassende ontknoping. Nanette Schutte: „Ik had in dit toernooi een moeilijke aanloop, maar juist daaruit kun je kracht putten. Een achterstand deed mij minder dan Marianne van der Torre, die onder de druk van het nummer één zijn leed". Door de spanning en de hitte brak Marianne van der Torre in derdaad regelmatig het klamme zweet uit en zij zorg de voor gezellige opschud ding op het center-court van de Scheven ingse Metsbanen door regelmatig haar buik en rug af te drogen en zelfs één keer ter plekke van shirt te wisselen. Koeler Nanette Schutte bleef veel koeler. Ook toen haar zwak ke backhand slechts lang zaam aan vastheid won en zij zowel in de eerste set als de tweede een voorsprong van 3-1 uit handen had gegeven. Toch sleepte zij er met 4-6 en 6-4 een derde set uit en boog vervolgens met haar sterkste wapen, de cross-forehand, een fataal lijkende achter stand van 5-3 om in een be slissende setwinst van 7-5. Nanette Schutte: „Het pu bliek is hard. Toen Marianne dreigde te verliezen, liet men haar als nationaal kampioene Kampioene Marianne van der Torre (rechts) is haar titel kwijt, vandaar dat ze min der vrolijk kijkt dan Nanette Schutte. nauwelijks teleurgestelde Elly Vessies groef echter met zes dubbele fouten en vier voetfouten bij de opslag reeds de eerste kuilen van haar graf. Goed vollerend en smashend bleef Mesker als de geduldigste van de twee overeind. Over haar finale kansen wilde Marcella Mes ker niet veel kwijt. Afgelo pen zaterdag verloor ze nog met 6-1,6-1 van Nanette Schutte. „Maar dat was een voorbereid ingstoernooi in Leiden, waarin ik met mijn gedachten al bij de Metsba nen was", sprak Mesker zich zelf moed in. HERMAN JANSEN van der Torre 4-6,6-4,7-5; Marcella Mesker-Elly Vessies 7-5, 6-4; halve finales herendubbel: Rolf Thung- /Theo Gorter-Alex Reijnders- /Frans de Haan '6-1,6-2,6-4; Ger- brand Appelboom/Paul van Geuns- Louk Sanders/Martin Koek 6-3,6-3. Het programma voor vandaag op de Metsbanen ziet er als vol„t uit; 12 uur: halve finale herenenkelspel Sanders-Hak; daarna de andere halve eindstrijd Wilborts-Schapers en vervolgens de finales damesdub- bel- en gemengd dubbelspel. bewijst echter al drie jaar dat een speelster zich ook zonder bond of supersponsor kan red den. Haar naam: Mar cella Mesker. Pe 22-ja- rige Haagse bereikte de nationale eindstrijd waarin verrassend ge noeg de nummers drie en vier de plaats van de favorieten hebben ingenomen - door voor het eerst op een buiten De backhand van Nanette Schutte won iangzaam aan vastheid. LOBITH In Lobith kwam de chaos de Ronde van Ne derland binnen. De vierde etappe beloofde de mooiste te worden. Honderd kilome ter vanaf de start in Gel drop werd er hard gekoerst. De ploeg van Peter Post met oranje-truidrager Gerrie Knetemann werd bestookt door talloze demarrages. Een dag voor het eind leek de nationale profronde vol wassen te worden. Maar aan de eindstreep in Lobith, waar Johan van de Velde de Belgen Van Springel en Martens voor de etappezege versloeg, bleek zij nog steeds in de kinderschoenen te staan. Het incident speelde zich af op een klein stukje West-Duits- land van het parkoers. Een kopgroep van elf renners Nieuwdorp, Zoetemelk, Mar tens, Van Hoof, Jan van Hou- welingen, Hanegraaf, Wij- nands, Van Calster, Pevenage, Wehrli en Jos van de Poel was op weg de Ronde een sen sationele wending te geven. Met driekwqart minuut voor sprong reed de groep Kleef binnen. Daar moesat nog een plaatselijke ronde - gereden worden voor een vette premie van een Duitse bankinstelling. De kopgroep vervolgde daarna de juiste weg. Het peloton ech ter nam opnieuw de bocht voor de plaatselijke ronde. Eeri politieman had even niét opge let. Binnen een minuut was de fout ontdekt. Het peloton draaide om en stoof de goede kant op. De achterstand op de elf leiders was inmiddels ge groeid tot bijna drie minuten. Het tien leden tellende jury corps raakte in paniek. „De koers .moet worden stilgelegd", riep iemand over de radiozen der. Terwijl door de kopstuk ken van het wedstrijdcommis sariaat koortsachtig overleg werd gepleegd, moet onmid dellijk de rode vlag aan het tierende peloton zijn getoond ten teken dat de wedstrijd was stilgelegd. Met debatterende juryleden achter zich aan fiet ste de kopgroep verder naar een elke kilometer een minuut groter wordende voorsprong. Onrecht Dat ging zo tot aan de grens. Tenslotte besliste Wim Roos enburg dat aan de Duits-Ne derlandse grens de kopgroep tot stilstand moest worden ge bracht. Achteraan peddelde het peloton, met Knetemann, op beslissing van een ander jurylid in wandeltempo voort. De kopgroep zou met 1.454 voorsprong verder mogen rij den. Het was de meest logische beslissing. De kopgroep werd niettemin groot onrecht aange daan. In een jacht te moeten stoppen is altijd funest. Boven dien was de beslissing in de strijd met de reglementen, die voorschrijven dat de renners het parkoers van de wedstrijd moeten kennen. Wie verkeerd rijdt, heeft daaraan zelf schuld. Joop Zoetemelk maak te de door elkaar schreeuwen de renners en officials daarop attent. Bij de uitvoering van de regels genieten de vluchters altijd het voordeel van de twij fel. Het peloton had even goed Niemand wist meer hoe de etappe in elkaar stak. Stoppen, zei de een; doorrijden oordeelde de ander. De ploegleiders Post (links) en Roger Swerts discussieren. Henny Nieuwdorp, die tot de uitlo pers behoorde, begrijpt er ook niets meer van. Johan van de Velde laat Herman van Springel achter zich. gelijk met de kopgroep op het betwiste kruispunt in Kleef kunnen zijn. Het ophouden van de elf lei ders leidde tot chaotische tafe relen. Ploegleiders emrenners waren kwaad en gingen dis cussies aan met de wedstrijd commissarissen. Het kwam zelfs bijna tot een handge meen. De Belgische ploeglei der Lefèvre sommeerde zijn renner uit de kopgroep, Rudy Pevenage, in de auto te stap pen. Beiden wilden naar huis. Zo ver kwam het evenwel niet. De zo interessant begon nen vierde etappe was niette min volledig verziekt. De kop groep kreeg de 1.45 voor sprong en fietste bij Lobith Nederland binnen: Binnen vijf kilometer had het peloton de achterstand goed gemaakt. Oranje-truidrager Gerrie Knetemann kon zich verkneukelen. Hij wist dat hij weer de beste kans heeft de Ronde te winnen. Het hard er naar uitgezien dat Hanegraaf dat zou worden. De nationale kampioen was omringd door twee ploeggenoten: Zoetemelk en Wijnands. Met dat drietal zou Post toch alle belangrijke posities in handen houden. De finale werd na de hergroe pering een flauw gebeuren. De jarige Herman van Springel hij werd 38 sprong weg en kreeg de door een wesp met een dik oog opgesierde landge noot Martens mee. Johan van de Velde ging mee als bewa ker van de belangen van zijn ploeg (Post). Hij liet het werk aan de Belgen over en spaarde zijn krachten voor de eind sprint, die hij met gemak won. De uitslag van de vierde rit 1. Johan van de Velde (Ned-Post) 206 km. in 4 uur, 49 .minuten en 6 seconden (m<et tijdvergoeding 4.48.56); 2. Herman van Springel (Bei-Van Vaerenbergh) z.L (4.49.01); René Mariens (Bel-De Bruyne) z.t (4.49.03); 4. Gerrie van Gerwen (Ned-De Bruyne) op 45 sec.; 5. Walter Planckaert (Bel-De Kimpe) z.L; 6. Werner de Vos (Bel-Driessens) z.L; 7. Jan Raas (Ned-Post) z.t.; 8. Quido van Calster (Bel-De Kimpe) z.L; 9. Jan Bogaeri (Bel-Swerts) z.t.; 10. Adrie van der Poel (Ned-De Bruyne) z.t.; 11. Rik van Linden (Bel- Driessens) z.t.; 12. Eddy Planckaert (Bel-De Kimpe) z.t; 13. Thierry Bolle (Zwi-Neugel) z.t.; 14. Sean Kelly (Ier- De Kimpe) z.t; 15. Ronnie van Holen (Bel-De Bruyne) Z.L; 16. Luc Colijn (Bel-De Bruyne) z.t; 17. Alain de Raever (Bel-Swerts) z.t.;18. Rudy Pe- vwenage (Bel-Lefèvre) z.L; 19. Adri van Houwelingen (Ned-Swerts) z.t.; 20. Jos van de Poel (Bel-Swerts) z.t. Uitgevallen; Frits Pirard (Ned-Dries- sens) en Hans Langerijs (Ned-T Bruyne). Niet gestart: Theo Smit (Ned-Ehlen). Algemeen klassement 1. Gerrie Knetemann (NEd-Post) 19 uur. minuten en 41 seconden; 2. René Mariens op 2.01; 3. Hennie Kuiper (Ned-De Bruyne) z.t.; 4. Herman van Srpingel op 2.03; 5. Jos Schipper (Ned-Koopmans) op 2.06; 6. Jacques Hanegraaf (Ned-Post) op 2.12; 7. Adri van Houwelingen op 2.14; 8. Jos Lammertink (Ned-Koopmans) op 2.27; 9. Jan Bogaeri (Bel-Swerts) op 2.28; 10. Peter Winnen (Ned-Lefré- vre) op 2.29; 11. Roy Schuitenm (Ned-Ehlen) op 2.31; 12. Gerrie i Gerwen (Ned-De Bruyne) op 2.35; Gerrit van Gestel (Bel-Lefrévre) op 2.41; 14. Joop Zoetemelk (Ned-Post) op 2.42; 15. Johan van de Velde (Ned- Post) op 2.44; 16. Ad van Peer (Ned- Koopmans) op 2.49; 17. Luc De Smet (Bel-De Kimpe) op 2.59; 18. Claude Criquelion (Bel-De Bruyne) op J 19. Henk Lubberdink (Ned-Post) op- 3.04; 20. Wies van Dongen (Ned- Koopmans) op 3.05.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9