ius bleef dag extra het ziekenhuis Kabinet praat toch weer over begroting Hij maakt er de sfeer niet beter op t ABN 25 pet oog Ontmoeting Kania - Brezjnev in gespannen sfeer Politiek Partij Parlement PAC ONLAND/BUITENLAND LHDSE COURANT ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 orrespondent Cees Mandei) •aus Johannes Paulus II is et Vaticaan. Gisterochtend ient verliet hij het Geme li- uitgeleide gedaan door «en e en luid zingende menigte, dankte ieder in een korte oor de goede zorgen die aan aatste 54 dagen, de periode eede verblijf in het Gemel- s, is besteed. Mercedes reed de paus nsar via een route die door de fo- ;ezet. De bewaking was vtr- at het gerucht gaat dat de ra- ;r die op 27 november 1970 iet een mes een aanslag pleeg- Paulus tijdens diens bezotk jijnen, zich in Rome bevindt. einse politie is hierover eei elefoontje binnengekomei. n, een wat duistere figuur dte hilder te zijn, zich bevindt s In elk geval wilde de Rc- ie geen risico's nemen, en om- een haag van politiemensei s tegen half elf op het St. Pie tersplein afgeleverd. Op dat moment, zoals de Italianen steevast opmerken, had de paus het grondgebied van de Italiaanse Republiek verlaten. Op het St. Pietersplein had zich al sinds donderdagmiddag, toen de doktoren hun beroemde patiënt voor genezen hadden verklaard en de paus dus het Gemelli-zie- kenhuis had kunnen verlaten, een grote menigte verzameld om de paus bij zijn thuiskomst te kunnen begroeten. Ze heb ben dus een dag moeten wachten. Zoals gebruikelijk in Italië is er nogal wat ge speculeerd over de reden van het besluit van de paus om zijn verblijf in het Gemel- li-ziekenhuis toch nog met een dag te ver lengen. Er ontstond enige ongerustheid over en er werd hier en daar gefluisterd dat zich een nieuwe complicatie had voor gedaan. Maar de paus heeft gewoon een dag langer willen blijven uit beleefdheid, zoals door een van zijn naaste medewer kers is opgemerkt. De paus wilde rustig de tijd ervoor nemen om iedereen die hem de laatste drie maanden heeft bijgestaan en verzorgd te bedanken. Personeel, dok toren, verpleegsters, en leden van de be wakingsdienst. Direkt na zijn thuiskomst, bracht hij enige ogenblikken door bij de tombe van zijn vroegste voorganger, Petrus. En om de ondertussen tot gebruikelijke omvang aangegroeide menigte buiten op het St. Pietersplein niet teleur te stellen, ver scheen hij even later ook nog enige minu ten voor het raam van zijn werkkamer, waar hij sinds zondag 14 juni verstek had moeten laten gaan. De paus zegende de menigte, die vaak ontroerd en enthousiast reageerde. De paus is wel genezen verklaard, maar zijn geneesheren hebben hem aangeraden zo snel mogelijk naar Castel Gandolfo te vertrekken, een deel van het Vaticaan op dertig kiloemeter afstand van Rome, en daar de komende anderhalve maand uit te rusten en aan te sterken, en het optreden in het openbaar tot een minimum te be perken. In Castel Gandolfo zullen de dok toren hem voortdurend komen opzoeken, onder ander ook om zijn bloed te controle ren. Het virus, dat hem de laatste maan den zoveel koorts bezorgde, is nog steeds in zijn lichaam aanwezig, al wordt het nu geneutraliseerd door de normale dosis an ti-stoffen die ieder gezond mens in zich draagt Paus Johannes Paulus II bedankt bij het verlaten van het Gemelli-zlekenhuis de chirurg dr. Francesco Crucltti, die hem tweemaal had geopereerd. tM De ABN in het eerste half- 181 na toevoeging min (eerste helft ln) aan de voorzie- ene risico's en na ad 155,7 min i) een winst be- 196,3 min tegen in de eerste helft Sr aandeel van 100 gecorrigeerd voor aties, bedraagt ƒ25,17, een stij- em||,6 pet. De in de co nsolideerde netto- Bank Mees en Hope toevoeging van en igen 16,8 min te- tnln. 30 uu eerste halfjaar zal idividend worden van 13 (v.j. gewoon aandeel Dit dividend zal helemaal in con- tvangen kunnen n wel voor 4,6 alsmede een uitke- wone aandelen ten cina re agioreserve, zoda- nstitij30 gewone aandelen v gewoon aandeel lsch)»n verkregen. Deze 3 zicrzullen dividendge- !ld tijijn tot het slotdivi- 1981 en het divi le dlrivolgende boekjaren, m^olideerde balansto- —"ültimo juni 1981 ten in 31 december 1980 pet gestegen tot jard. efoonverkeer Coetermeer en tag gestremd EER Een 4eel tlefoonverkeer van naar Den Hiag, i Voorburg is gste- ïedelijk door een gedurende een ge- de dag gestremd ge- woordvoerder van >n gisteravond nog en op welke pliats i ontstaan. De Russische president Brezjnev en de Poolse par tijleider Kanla drukken el kaar cfe hand op een foto die cfoor het Russische persagentschap Tass werd verspreid. Meesterspion uitgespioneerd TOKIO Een Noordko- reaanse meesterspion met een duizendtal geheime agenten onder zich ontwaak te onlangs in Tokio met een flinke kater, een hoofdwond en de wetenschap dat hij was uitgespioneerd. Ko Tok Hwan had zich zwaar bedronken op een feestje van het bouwbedrijf waar hij, bij wijze van dekmantel, werkte. Op straat viel hij, waarna hij naar het ziekenhuis werd ge bracht. Daar controleerde de politie zijn identiteitskaart, een routinemaatregel. Het docu ment bleek vals. Deze ontdek king luidde het einde in van de carrière van Ko én die van de vele agenten, waarover hij de leiding bleek te hebben. MOSKOU De Poolse partijleider Stanislaw Kania en premier Wojciech Jaruzelski zijn gistermiddag op de Krim aangekomen voor belangrijke besprekingen over de toe stand in Polen met de Russische president Leonid Brezjnev Het is de eerste ontmoeting tussen Kania en Brezjnev sinds be gin maart, toen de Poolse leider een bezoek bracht aan Moskou waar hij door Brezjnev en andere Russische leiders scherp werd bekritiseerd over de orde in zijn land en zij erop aandrongen de rust in Polen te herstellen. Bij de herverkiezing van Kania vori ge maand als partijleider van de Poolse communistische partij stuurde Bresjnev hem een felicitatietelegram. Daarin werd ech ter alleen het vertrouwen in de communistische partij uitgespro ken om de crisis te overwinnen, maar niet in de persoon van Kania zelf. Het bezoek van Kania komt op een moment dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Polen zich opnieuw toe spitsen. Daar wijst onder meer het feit op dat het Russische leger en de marine volgende maand grote oefeningen gaan houden in de buurt van Polen. De katholieke kerk in Polen heeft gisteren toen herdacht werd dat precies een jaar geleden de grote Lenin-scheepswerf in Gdansk plat ging aangedrongen op samenwerking tussen de politieke leiders en de vakbond Solidariteit Meer geld voor export naar ontwikkelings landen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft beslo ten 75 miljoen gulden uit te trekken om de export naar ontwikkelingslan den te stimuleren. Het geld zal besteed worden aan de financiering van exportgerichte transac ties. Die financiering moet volgens internatio nale maatstaven bestaan uit een schenking van tenminste 25 procent aan het ontvangende land. De rest van de order moet naar commerciële voorwaarden betaald worden. Met zijn besluit voert Van Aardenne een eind vorig jaar door de kamer aange nomen motie Van Iersel (CDA) uit, waarbij om een extra bevordering van de export werd gevraagd door het verstrekken van kredieten door de over heid. In de motie werd om 150 miljoen gulden ge vraagd. Naast de 75 mil joen van Van Aardenne heeft minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king) al eerder 50 miljoen gulden voor dit doel uitge trokken. Door de transacties moet in elk geval de werkgele genheid in Nederland be vorderd worden. Voor waarde is tevens dat het gaat om een exporttran sactie waardoor een marktaandeel voor een produkt kan worden ver kregen, behouden kan blij ven of kan worden ver groot. De lening zal in de regel de tien miljoen niet te boven gaan, maar de minister kan van dat be drag afwijken als de trans actie van cruciaal belang is voor de werkgelegenheid in Nederland. PvdA LAAT ZICH „NIET UITSPELEN TEGEN WD" Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet komt maandag bijeen om zich opnieuw te beraden over de problematiek van de rijksbe groting voor 1982. Officiéél nemen de VVD-ministers nog het standpunt in dat zij niet meewerken aan het vaststellen, van de begroting, omdat ze straks in de oppositie de handen vrij willen hebben. Nu blijken ze in elk geval bereid daar nog eens over te praten. Voor de PvdA is dat „een reden temeer" om niet al, zoals CDA- leider Van Agt eist, tijdens de formatie de begroting te willen regelen. In deze kring heeft men „niet de minste behoefte zich tegen de VVD te laten uitspelen". Daarmee wordt gedoeld op de mogelijkheid dat Van Agt, die zegt dat hij zich als premier van het demissionaire kabinet in grote moeilijkheden bevindt, de PvdA probeert te dwingen door te schermen met de VVD en vice versa. De woordvoerder van PvdA-voorman Den Uyl vertelde gisteren dat zijn partij bovendien niets voelt voor „bezuinigen om het be zuinigen". Verlaging van de overheidsuitgaven willen de socia listen alleen als dat gebeurt om ruimte te scheppen voor het sti muleren van de werkgelegenheid. Alleen dan er zijn 400.000 werklozen is het volgens de PvdA te rechtvaardigen dat er er bezuinigd wordt op bijvoorbeeld lonen en sociale uitkeringen. CD A-onderhandelaar Van Agt meent echter dat de omvang van de besnoeiingen nu moet worden vastgesteld. Volgens hem moe ten die tenminste 4,5 miljard gulden belopen. VVD-leider en vice-premier Wiegel zei gisteren in een radio-uitzending dat de liberale bewindslieden zeker niet willen weglopen voor hun verantwoordelijkheid. Ook zij menen dat de overheid voor zo'n vijf miljard moet ombuigen. „Maar dat is natuurlijk een zinloze zaak als straks de PvdA en D'66 het geld toch weer met bakken uit het raam gaan smijten". De formateurs Kremers en Van Thijn hadden gistermiddag de financiëel specialisten van de drie onderhandelende partijen bij zich op bezoek. De bedoeling was dat dezen zoveel mogelijk in formatie zouden geven over de standpunten van hun partijen op het punt van ombuigingen. De formateurs willen daarmee in het weekeinde proberen te komen tot een compromis, dat dan maandagmiddag aan de onderhandelaars kan worden voorge legd. Van Thijn (PvdA) liet doorschemeren dat het voor de for mateurs zelf moeilijk kan worden om op één lijn te komen. Kre mers (CDA) zei „niet erg optimistisch" te zijn over de mogelijk- •jheden om uit de ontstane impasse te komen. De formateurs buigen zich dit weekeinde ook over een CDA- voorstel, voorbereid door de fractie, voor een aantal „aanvullin gen" van het sociaal-economisch accoord. Ook daaruit zullen zij proberen een compromis te distilleren. Naar verluidt zal dat minder moeite kosten, omdat deze voorstellen zeer subtiel en voorzichtig zijn geformuleerd. Ook bij de PvdA verwacht men hierover geen grote moeilijkheden. ER ER! WOL VAN AGT LFERT 99 H; G Dries van Agt I hder mens en dat is M zijn eigen fracfie zich dezer dagen iring af wat er ru Bft „Grote Brein" zd waartoe dat moit mmige christen-d«- tomen er rond voor ihet verloop van cfe cht niet meer kun- i, temeer omdat hui S^-ir alles op zijn een- tdt of hooguit ii et een enkele zeei je geestverwant H kabinet met PvdA of wil hij het niet?" B-OM de gezichten van de ide°t|A'ers geschreven. Minkftenissen van deze parben de twijfel weer tur «evigheid doen op- '•9 !^st was er het onver- ,and feit dat Van Agt ter iA drie departemen- mmedig liet bemannen »cialisten. Hij zag er Jegenop een man als Ag/aaf, nu nog staatsse- j^n sociale zaken en algemeen gewaar- te offeren. Kon het J een voor het CDA '5 Akkoord aan het fa- ^fas, dat de fractie het iJfflfcnoeten verwerpen? Uiteindelijk aanvaardde men de uitleg dat de offers nodig waren om in het kabinet ruimte voor andere mensen te krijgen. De overtuiging won weer veld dat Van Agt het sta tion gepasseerd was van „het frustreren van de PvdA in de hoop alsnog met de VVD te kunnen blijven regeren". Verslikken Die woorden hadden nauwe lijks geklonken of de christen democratische leider sloeg op nieuw toe en nog veel harder. Terwijl notabene een aantal van zijn eigen kandidaat-be windslieden zich van niets be wust in het perscentrum Nieuwspoort liet feliciteren, legde Van Agt iets verderop, in het gebouw van de Eerste Kamer, een eis op tafel, waar de twee andere onderhande laars zich bijna in verslikten. PvdA en D'66 dienden mede verantwoordelijkheid te ne men voor de nu in voorberei ding zijnde rijksbegroting. Met andere woorden: tijdens de formatie moet wel degelijk worden ingevuld wanneer, waarop en hoeveel er precies bezuinigd zal worden. Wat betekent dit nu? Van Agt zelf zegt zijn eis te beschouwen als volstrekt redelijk. De socia listen en democraten willen toch zo graag meeregeren, welnu dan kunnen ze er geen bezwaar tegen hebben daar nu alvast mee te beginnen. Te meer, aldus de CDA-chef, om dat anders het gevaar dreigt van een door ambtenaren voorbereide begroting, waarin geen nieuw beleid ontwikkeld kan worden. En het kan toch niet de bedoeling zijn van PvdA en D'66 dat er in 1982 niets gedaan wordt aan om eens wat te noemen de nog steeds stijgende werkloosheid, aldus de redenering van Van Agt. Boedel Den Uyl wijst die fel af. Een begroting is het werk van het zittende kabinet, ook al is dat demissionair. Van partijen, die bijna vier jaar lang overal bui ten gehouden zijn, mag men niet verwachten dat ze onge zien de boedel overnemen. Als meneer Van Agt het zo be langrijk vindt dat er iets aan de begroting voor komend jaar wordt gedaan, moet hij zorgen dat er snel een nieuw kabinet is, aldus Den Uyl. Die nieuwe ploeg kan dan zonodig door middel van wijzigingen bijstu ren. Geen enkele reden dus het verlangen van de CDA- onderhandelaar in te willigen. Bij D'66 kijkt men weer iets anders aan tegen deze proble matiek. Jan Terlouw heeft er bezwaar tegen nu al heel con creet in te gaan vullen hoeveel miljard er op deze post en hoe veel op die post bezuinigd moet worden. Volgens hem is dat werk voor een kabinet. Maar wel vindt hij dat er tij dens de formatie de grote lij nen mogen worden uitgezet, ook voor volgend jaar. Zoals het hierboven al gestelde doet vermoeden, gaat het om een vrijwel solistisch optreden van Van Agt Alleen minister Van der Stee (financiën) en wellicht de financiëel specia list van de fractie en kandi daat-minister Van Dijk schij nen ervan te hebben geweten. Het advies van anderen in de CDA-fractie was niet nodig geoordeeld. Diegenen onder hen, die enigszins verstand hebben van de techniek van rijksbegrotingen, spreken van een tactische meesterzet, „maar wel een beetje gemeen". Het eerste slaat erop dat PvdA en D'66 niet zo heel veel kun nen inbrengen tegen het gede poneerde verzoek en dus wel haast gedwongen zijn toch te gaan heronderhandelen; het laatste wil aangeven dat het Van Agt kennelijk niet veel kan schelen in welke sfeer de coalitiepartners straks eventu eel gezamenlijk aan het werk gaan. Want zoals bijna altijd in dit soort situaties, zeggen deze CDA'ers, ligt de waarheid er gens tussen de nu geponeerde stellingen in. Nu 5 concreet bezuinigingen aanbrengen is mogelijk, maar ook ermee wachten en zonodig straks een aantal nota's van wijzigingen indienen. Het enige wat niet voor twee- of drieërlei uitleg vatbaar is, aldus de meerge noemde christen-democraten, is het psychologische gevolg van de manoeuvre. „Als je zoiets doet in het zicht van de haven, weet je zeker dat het in elk geval de sfeer niet ten goe de komt. Maar misschien kan hem (Van Agt) dat niets sche len. Misschien wil hij dat zelfs wel de zaak wordt versterkt door eerder gedane mededelingen van VVD-zijde. Een dag of ze ven geleden vertelde een woordvoerder terloops dat mi nister Wiegel vrijwel niet meer in Den Haag kwam. Hij gaf er de voorkeur aan bijna voortdurend vakantie te vie ren in Friesland. „En waarom ook niet. De begroting voor volgend jaar is toch zo goed als rond", aldus de woordvoerder. Compleet met de door Van der Stee aangekondigde bezuini gingen (van vier k vijf mil jard) werd er gevraagd. „Ja zeker. Het is allemaal keurig geregeld". Dat is uiteraard wel iets anders dan wat Van Agt nu zegt, namelijk dat de begro ting-^ niet rond gemaakt kan worden doordat de VVD-mi nisters dwarsliggen, nu ze de oppositie vrezen. De conclusie ligt voor de hand: Van Agt heeft zijn vice-premier niet onkundig gelaten van zijn plan PvdA en D'66 te dwingen nu reeds het achterste van de tong te laten zien. Verzet Wiegel wist 't In de CDA-fractie is niet ie dereen even gelukkig met De juistheid van deze kijk op deze gang van zaken. Want 99 ook als Den Uyl akkoord gaat, wellicht onder druk van D'66, is er volgens sommige chris ten-democraten meer kapot gemaakt dan voordeel be haald. „Het onderlinge wan trouwen is alleen maar weer groter geworden". Voor deze CDA'ers is, zoals zij het zelf uitdrukken, „het aureool van Van Agt gaan schilferen". Voegt men daarbij het aantal mensen, dat zich een plaatsje in het kabinet ontnomen dan wel onthouden ziet, dan is er binnen de fractie iets aan de gang dat lijkt op verzet. Vooralsnog is dat echter op geen stukken na voldoende om Van Agt een andere koers te doen varen, hetgeen tot ge volg kan hebben dat: a) het beoogde kabinet er nooit komt, of b) het arbeidsklimaat zo slecht is dat het kabinet voor tijdig tenonder gaat Geen van beide is in het voordeel van de natie. rik in t HOUT Gaswolk overvalt badgasten WESTENSCHOUWEN Enkele duizenden badgasten zijn gistermiddag op het strand bij Westenschouwen overvallen door een gaswolk die vanuit de Noordzee het strand optrok. Een groot aantal strandliefhebbers kreeg last van misselijkheid en hoofdpijn. Sommigen van hen moesten door de red dingsbrigade worden gehol pen. De herkomst van de gaswolk is voor de rijkspolitie een raadsel, al wordt rekening ge houden met de mogelijkheid dat de wolk is veroorzaakt door een tanker die zijn rui men heeft gespoeld. De wolk drong tot ongeveer veertien kilometer landinwaarts door. Moeder en zoon horen drie en 3,5 jaar eisen voor heroïne-handel MIDDELBURG De o(fi- cier van justitie bij de recht bank in Middelburg heeft gistermiddag tegen een her oine dealende moeder en haar zoon uit Terneuzen res pectievelijk drie en drieën eenhalf jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. De 62-jarige ex-verpleegster heeft anderhalf jaar lang her oïne verkocht aan diverse ver slaafden uit Nederland en Bel gië. Ze zou aan de handel be gonnen zijn om haar verslaaf de zoons te helpen met afkic ken. Onderzoek naar chemisch afval in het Gooi 's-Graveland De dienst milieuhygiëne van de pro vincie Noord-Holland gaat een uitgebreid onderzoek in stellen naar de bodemver ontreiniging in de gemeente 's-Graveland in het Gooi. Na analyse van bodemmonsters heeft de dienst geconsta teerd dat de bodem van een oude stortplaats ernstig is verontreinigd met grote con centraties chemische afval stoffen. Het zou nog te vroeg zijn om iets te zeggen over risico's voor de volksgezondheid. Volgens een woordvoerder van de dienst is er in de buurt van de verontreinigde bodem geen waterwingebied en staan er ook geen huizen op het ter rein. Volgens uitlatingen van milieu-activisten zouden er duizenden vaten gif in de bo dem zitten. Kamervragen over ontruiming opslagplaats 's-Gravenzande (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het CDA ka merlid Van der Sanden wil van staatssecretaris Van Eekelen (defensie) weten hoe ver het staat met de ont ruiming van de opslagplaats voor munitie in het Stael- duinse Bos in 's Gravenzan- de. Van der Sanden wil onder meer weten waarom woningen van het rijk, die na de ontrui ming van de munitieplaats voor bewoning worden vrijge geven, niet worden onderhou den. Het kamerlid wijst erop dat ook de tuinen slecht on derhouden zijn, waardoor schadelijke distels zich sterk hebben ontwikkeld en overlast bezorgen aan omliggende land- en tuinbouwgebieden. Het kamerlid zegt dat deze distelvegetatie in strijd is met de distelverordening van de provincie. Van der Sanden wil ook weten welk verband er bestaat tussen de ontruiming van de opslagplaats en de be zwaren die de staat bij de Raad van State heeft ingediend te gen de recreatieve plannen van de gemeente 's Graven- zande in het gebied. Weersgesteldheid van gisteren Weer M« tei Amsterdam onbew. 2 De Bilt onbew. 2 Deelen onbew. 2 Eelde l.bew. 2 Eindhoven onbew. 2 Den Helder zw.bew. 2 Luchth. R'dam onbew. 2 Twente onbew. 2 Vllssingen onbew. 2 Z.-Limburg onbew. 2 Aberdeen zw.bew. 1 Athene l.bew. 3 Barcelona onbew. 2 Berlijn reaenb. 2 Frankfort Genève Innsbruck Klagen furt Kopenhagen onbew. l.bew. onbew. h.bew. Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Beiroet Tel Avrv Tunis

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7