bollenstreek biedt oed alternatief oor verouderd roeikernenbeleid „Oeganda is een land met vele nog onbenutte mogelijkheden Alma...lief, mooi maar eenzaam STRUCTUURSCHETS HOLLAND WEST WIL! AANZET GEVEN VOOR NIEUWE PLANOLOGISCHE VISIE LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1981 PAGINA 5 Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. PA TER IR LEO VANDER SALM 40JAAR PRIESTER ZOETERWOTJDE Zondag viert pater Leo van der Salm zijn veertig-jarig priesterfeest in zijn geboortedorp Zoeterwoude. Het leven van de thans 68-jarige jubilaris is in enkele be langrijke fasen onder te verdelen. Zijn studie voor priester én landbouwkundig ingenieur, de oorlogsjaren, zijn 30-jarig verblijf in Oeganda en thans een geheel nieuw aspect: de gees telijke verzorging van bejaarden en zieken in ,,'t Seghe Waert", het centrum van de inter kerkelijke Stichting Bejaardenhuisvesting in Zoetermeer. Opvallend detail als wij bij pa ter Van der Salm op bezoek zijn, is het feit dat hij als kind van boerderij „Oudershoeve" aan de Noord Aa de kerktoren van de Sint Jan kon zien terwijl nu, vanuit zijn flatje in Zoetermeer, eveneens de spits van de Sint Jan vanuit zijn huiskamer zichtbaaf is. Na het doorlopen van de lage re school heeft Leo van der Salm eerst vijf jaar op de ou derlijke boerderij gewerkt al vorens hij zijn studie aan het seminarie begon. Als zeven tienjarige vertrok hij naar het Missiehuis Hoorn van de pa ters van Mill Hill. Via Tilburg en Roosendaal waar een twee-jarige studie filosofie volgde vertrok de heer Van der Salm in 1937 naar Enge land voor de studie theologie die vier jaar zou duren. Hal verwege de studie kwam hij voor vakantie naar Holland doch vanwege de oorlog was het niet mogelijk terug te ke ren naar Engeland zodat de studie werd afgerond in Roo sendaal. Op 13 juli 1941 werd de heer Van der Salm tot priester gewijd. Toch beteken de dat niet, eigenlijk onver wachts, het einde van zijn stu dietijd. „Het missiewerk heeft me al tijd voor ogen gestaan. Daarom kwam het als een koude douche dat ik op voorstel van bisschop Reesinck (hij was bis schop in Oeganda, red.) de op leiding tot landbouwkundig ingenieur ging volgen. In Oe ganda was namelijk iemand nodig met landbouwkundige ervaring en zodoende kon ik de boeken weer ter hand ne men. Het was niet zo eenvou dig omdat ik vrijwel geen na tuur-, wis- en scheikunde had gehad. Via bijlessen en veel moeite ging het toch redelijk. De studie had ik afgerond in 1949 en direct daarna ben ik vertrokken, het was toen janu ari 1950, naar Oeganda", aldus pater Leo van der Salm. Tijdens een gedwongen onder breking van de studie in de oorlogsjaren heeft pater Van der Salm gediend als kapelaan op de Grebbeberg te Rhenen en tevens als aalmoezenier van de arbeidsdienstkampen. „Ik heb veel verschrikkelijke dingen meegemaakt. In de on dergrondse gezeten, postkanto ren overvallen voor brood kaarten enz. Mensen uit de re gio Rhenen hebben onderge doken gezeten in Zoeterwoude terwijl ik bijvoorbeeld Adrie van der Hoeven en Leen On derwater, de postbode, heb kunnen onderbrengen in Wa- geningen. Voedselschaarste meegemaakt enzovoort. Na de oorlog ben ik direct weer naar Wageningen gegaan en heb enkele maanden in de ge meenteraad gezeten. Hoofdza kelijk voor sociaal- en op bouwwerk", aldus pater Leo van der Salm. Oeganda spoedig. Het ministerie was akkoord met de opzet, de school groeide enorm en het land Oeganda was onder su pervisie van de Engelsen goed ontwikkeld. Ook vanaf 1962, toen Oeganda onafhankelijk werd, ging het goed al werd in 1966 de subsidiekraan dichtge draaid. „We zijn toen doorge gaan als privéschool en kon den onze eigen koers varen. Naast de school was een boer derij want we waren bezig met allerlei ontwikkelingen zoals de verbetering van bouw- en weiland aanpassing van het bedrijfssysteem en rotatie van de gewassen. Ook hebben we getracht het inlandse vee te verbeteren zodat we groter en sterker vee zouden krijgen met een hogere melkproduk- tie. Er waren echt ontzettend goede mogelijkheden in Oe ganda, maar de mogelijkheden moeten wél benut worden". De ommekeer kwam onder president Idi Amin. „Toen de president zei dat Oeganda voor de Oegandezen is, ging het fout. De Aziaten hadden de handel volledig in handen, binnen enkele maanden moes ten 50.000 Aziaten het land verlaten. De gevolgen spreken voor zich. De gehele economie klapte ineen. Zo werden bij voorbeeld in 1969 400.000 ba len katoen uitgevoerd en in 1978 nog maar 6.000. En dat terwijl katoen één van de be langrijkste produkten was. Er kwam schaarste in materiaal, medicijnen, geen zaden voor de gewassen, voedselgebrek en ga zo maar door". Zichtbaar is het dat pater Van der Salm deze gang van zaken ten zeer ste betreurd. Alles wat was op gebouwd ging min of meer verloren. In april vorig jaar werd pater Van der Salm ge confronteerd met de gevolgen van het bewind van Amin. De missiepost werd overvallen door een roversbende, be staande uit ex-soldaten, waar- Na een inwerkperiode in Oe ganda eerst drie maanden werkzaam op een landbouw proefstation, vervolgens biolo gieleraar en toen een studie van enkele maanden om „Lu- ganda" de voertaal van een bepaalde streek onder de knie te krijgen was zijn belang rijkste taak het stichten van een middelbare school met als specifiek vak de landbouw. Aanvankelijk ging alles voor bij één pater werd gedood en enkele anderen, waaronder pater Van der Salm, ernstig gewond. Ongeveer een jaar ge leden keerde hij terug naar Holland met de bedoeling ove rigens weer terug te gaan naar Oeganda. Na een zware opera tie en gelet onder welke moei lijke omstandigheden hij in A- frika zou moeten werken is besloten dat hij voorgoed in Holland zou blijven. Zoals in de aanhef al vermeld is hij nu, tot volle tevredenheid, werk zaam in Zoetermeer. Feestelijkheden In juli is pater Van der Salm al uitvoerig in de bloemetjes gezet in Zoetermeer. „Ja, dat was geweldig, personeel en be woners hebben er voor mij een onvergetelijke dag van ge maakt". Morgen is het de beurt aan de Zoeterwoudena- ren om het veertig-jarig jubi leum luister bij te zetten. Om elf uur draagt de jubilaris een plechtige H. Mis op in de Sint Janskerk in de Zuidbuurt waarna van een tot drie uur gelegenheid is pater Van der Salm te feliciteren tijdens de receptie in Don Bosco. Wie overigens zou verwachten dat Leo van der Salm nu geniet van een rustige oude dag komt bedrogen uit. „Ik heb werk ge noeg. 't Seghe Waert heeft in totaal 227 bedden en het ver pleeghuis vlakbij nog eens 305. Omdat daar geen geestelijke verzorging is heb ik het er maar bijgenomen. Het is fijn werk maar wel een hele om schakeling van landbouwon- derricht tot bejaarden-/zieken verzorging", zo besluit pater Leo van der Salm zijn verhaal dat door zijn uitermate boeien de manier van vertellen ge makkelijk eens zo lang zou kunnen zijn. GERARD VAN DER HOEVEN. Pater Van der Salm: „Het missiewerk heeft mij altijd voor ogen Deze week geen hond die op zoek naar een baas is, maar een zogenaam de Felis catus, een vertegenwoordig ster van het ras der huiskatten. Deze soort komt niet zo dikwijls voor in deze rubriek, omdat er voor deze dier soort grote belangstelling bestaat. Alma, de poes van deze week, geniet helaas niet zo'n ruime belangstelling hoewel zij deze zeker verdient Niet alleen vanwege haar uiterlijk (Alma is een 'schildpadpoes' met een prachti ge roestbruine vacht) ook haar leef tijd pleit in haar, voordeel. Alma is vijf jaar, haar jeugd ontgroeid en in de kracht van haar leven. Zoals gezegd, voor Alma die al bijna twee-en-een-halve maand in het asiel doorbrengt, zijn weinig potentiële bazen op komen dagen. Haar broertje, een rode kater, die tegelijkertijd met haar werd binnengebracht, werd daarentegen bin nen enkele dagen opgehaald. De reden hiervan ligt vermoedelijk in de kleur van zijn vacht, want rode katers zijn nu eenmaal erg populair. Een poes met een minder in trek zijnde vacht als Alma,' heeft zich daarbij neer te leggen. Het ge volg van 's mens modegrillen is wel, dat Alma nu van haar broertje gescheiden is en eenzaam in het asiel op een nieuwe baas zit te wachten. Broer en zus groei den samen op en werden ook tegelijker tijd uit huis gezet, toen de huiselijke om standigheden het houden van deze twee huisdieren niet meer toelieten. Daar Alma haar hele leven in een gezin heeft doorgebracht, zal het geen enkel probleem opleveren als ze nu ook weer in een gezin wordt opgenomen. Op kin deren is ze erg gesteld en ook met soort genoten kan ze het prima vinden. Wel zou ze het op prijs stellen als haar toe komstige baas over een tuin beschikt, want ze houdt ervan een beetje rond te neuzen om uiteindelijk haar eigen terri torium vast te stellen. Alma werd door haar oude baas gesteriliseerd dus op ge zinsuitbreiding hoeft niet gerekend te worden. Roxy Het aantal belangstellenden voor de in het asyl verblijvende huisdieren neemt -gelukkig toe. Wilde het vroeger nog wel eens voorkomen dat een in deze rubriek aangeprezen kat of hond niet werd afge haald, de laatste paar maanden is het zaak er vroeg bij te zijn daar het elke Za terdag storm loopt. Ook Roxy, de spaniel van vorige week, leverde veel reacties op. Nog dezelfde middag van het ver schijnen van de rubriek 'Hond zoekt huis' werd hij door een gezin met kinde ren uit Alphen opgehaald. beeld dat de bureaus voor ogen staat: nieuwe woonvormen in grote recreatieve groengordels. gelegenheid moet de steden ontlasten. Meer flexibiliteit in de planning. Verder moet er een „wervend woonmi- lieu" ontstaan. Gebieden met een „er kend wervend woonmilieu" liggen, al dus de structuurschets, dichtbij of aan een brede duinzoom, in of nabij bos en lommer, aan de kust of aan de plassen. Het zijn: Heemstede, Aerdenhout, Noord wijk. Warmond, Kaagdorp, Noordwijkerhout, Wassenaar, Scheve- ningen, Zandvoort, Aalsmeer. Volgens de structuurschets moet ondermeer in deze kustgebieden en met name in de bollenstreek gespreid worden gebouwd. Een deel van de bollentelers moet dan wel verhuizen. Het is nog de vraag of men daartoe bereid is, er is nog geen overleg over gevoerd. „Maar het is be kend", aldus de structuurschets, „dat de bollenteelt intensiever wordt en neigt tot verplaatsen. Men kan haar ver schuiven en uitbreiden naar het weste lijk middendeel en rand van van de Haarlemmermeer. Hier bevinden zich uitstekende tuinbouwgronden, en niet ver van de luchthaven Schiphol". De makers van de structuurschets vin den dat de verbindingen over water versterkt kunnen worden door nieuwe waterlopen tussen de Kagerplassen en Leiden, via de Braassem en de Lange- raarse Plassen, naar de Drecht. De Rot te kan via een nieuwe plas bij Zoeter meer in verbinding worden gebracht met de Vlietlanden en via de Oude Rijn met de K?ag en de Braassem. Nieuwe plassen zouden er volgens hen ook moeten komen bij Valkenburg en Voorhout. Het landschap moet worden versterkt met 180 kilometer lange groengordels. Verder moeten er bossen worden aangelegd in de omgeving van Nieuw Vennep, Hoofddorp, Zoeter meer, Voorhout en Valkenburg. Men gaat ervan uit, dat de kosten voor de groen- en wateraanleg ruimschoots worden opgevangen door besparingen op alle mogelijke terreinen: de over heid bespaart op infrastructurele wer ken, de automobilist op benzine en wachttijd, de spoorwegen door een be tere exploitatie van de randstadlijnen, een tweede luchthaven met dure infra structurele werken zou overbodig wor den. Men wijst de LeiNo-locatie (een nieuwe groeikern nabij Leidschendam) reso luut af. „Dat is het „oude", achterhaal de groeikernenbeleid, zoals de skylines van Zoetermeer, de Bijlmermeer en Al phen aan de Rijn daar voorbeelden van zijn. Het resultaat van deze verstedelij king: verregaande eenvormigheid en massaliteit in nieuwbouwwijken. Alles wordt aan elkaar gebouwd, en onaan trekkelijk. De mensen verlangen juist naar woonomgevingen met een wer vend karakter. Dus naar een voldoende verzorgingsniveau, gevarieerde werk gelegenheid op korte afstand van de woningen en naar recreatie in een na tuurlijke omgeving". De plannen voor woningbouw in de bollenstreek zouden echter wel een aanvulling kunnen zijn op de Svasek-Watermanplannen voor de kustlocatie. In het naschrift wijst men erop dat samenwerking met Den Haag, Amsterdam, de kleinere gemeen ten in de bollenstreek, de planologische diensten van Zuid- en Noord-Holland, Staatsbosbeheer, Provinciale Watersta ten, bedrijfsleven, de Nederlandse Spoorwegen, de Luchthaven Schiphol en de Rijksplanologische Dienst nodig is. meenten Hillegom-Nieuw Vennep, Hoofddorp-Bennebroek, De Kaag-Val kenburg, Noordwijkerhout-Noordwijk- Voorhout, Katwijk-Brittenburg en Zoe- termeer-Leidschendam. „Eerst groen, dan wonen", is de filosofie. „Het starre groeikernenbeleid van de jaren zestig tot nu is achterhaald en moet op de hel ling", aldus de makers van de struc tuurschets, die juist door de gekozen lo caties ook genoeg geld denken te kun nen besparen voor de groenvoorziening en wateraanleg. „Het bollengebied ligt zeer gunstig zo wel ten'opzichte van de bestaande streekvoorzieningen als ten opzichte van het buitenland, via de luehthaven Schiphol. Er zullen betrekkelijk weinig extra voorzieningen nodig zijn". De structuurschets voorziet in de bouw van 24.000 woningen in Hoofddorp- Bennebroek in de Haarlemmermeer- polder, 13.000 in Zoetermeer-Leid- schendam, 10.000 ten noordwesten van Hillegom, 6.500 tussen Hillegom en Nieuw Vennep, in totaal voor 14.500 woningen in Noordwijkerhout-Noord- wijk-Voorhout, 9.000 woningen op de locaties Katwijk en Merenwijk-De Kaag, 21.000 woningen bij ontwikke ling van Brittenburg en Valkenburg. Uitgangspunten voor de structuurschets zijn: herstel en aanvulling van aanwe zige landschapselementen, groen en water. Eerst denken aan het groen, dan aan wonen, dan aan een wegennet. In tegratie van wonen, recreëren en even tueel werken. Uitbreiding van de be staande kernen, afhankelijk van de ca paciteit. Maximaal gebruik van de in frastructuur, zoals de spoorlijnen Den Haag-Haarlem en de Schiphollijn en de aanwezige autowegen. „Schone" werk- )EN „In nieuwe groeizones, same in de bollenstreek, zoudèn reid over de provincies Zuid- oord-Holland ruim 100.000 hui- kunnen worden gebouwd. Nu ft het door de verregaande ver rijking in het westelijke deel de Randstad de verkeerde kant gaan". Dat zegt de Structuur- Holland West, uitgebracht projectontwikkelaar Pan Euro- i Nederland BV en de stede- vkundige bureaus Maas en Wis- De opstellers van de structuur- ts stellen daarbij voorop, dat het schap in ere hersteld dient te len. Door kleinschalig bouwen in door de reeds bestaande ge lten zou dit mogelijk zijn. Irie bureaus hebben de structuur- uitgebracht om een impuls te ge- aan de traag veranderende visie planologie en ruimtelijke orde- Men constateert dat momenteel wordt gedacht aan het bou- groeikernen. Dit is een gedach- die voortkomt uit stellingen uit van de zestiger jaren. Die uit- ipunten zijn inmiddels verouderd, immer grijpen stedebouw- bij het maken van streek- en dergelijke terug op die ver- principes. Een aanzet tot een beleid, dat is de bedoeling van uitgevoerde structuurschets, zal men op 28 augustus de dan ook aanbieden aan verte- van provincie en ge- structuurschets zien de drie bu- ruimte voor grote hoeveelheden in de bollenge-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5