Nieuwe Digros-vestigingen ■n Leiden en Wassenaar GELDEN DE VOLGENDE RENTETARIEVEN: baandag valt definitieve beslissing Nu moet Rijk gaan betalen 1 1 izenhot rljeleverd Eerste paaltjes voor sociale bouw in Ter Aar MfTINBANB VAN 15 AUGUSTUS LEIDSE SPAARBANK5 Dwangbevelen voor weigeraars polderlasten ^a ïa/i Slecmdw Orgel en viool: geslaagde combinatie HET BINNENHOF LEIDSE COURANT p— :D LEIDSE COURANT. ZATERDAG IS AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 DEN/WASSENAAR De supermark- !(j8 H en Digros verwacht binnen afzienbare 19.02 pieuwe vestigingen te openen aan het soec^antplein in Leiden en aan de Star ve! lurglaan in Wassenaar. In afwachting de opening van de nieuwe vestigingen (t bedrijf inmiddels begonnen met de ring van nieuw personeel. De plannen Digros-directeur Jan v.d. Broek lijken Igens niet waterdicht Ten aanzien de vestiging aan het Diamantplein, t eigenaar Ennia van het winkelcen- a eerst nog uitbreidingsplannen ver- 5) Mepilijken. In Wassenaar lijkt de vesti- ake ui te stuiten op een andere bestemming en/erhjd® aan de Starrenburglaan en de zcgemeentebestuur dat zegt geen enkele jseio? ste^en °P komst van de super- /vHde'penier. a"3®i)igros-vestiging aan het Diamantplein in lijn. stlorskwartier lijkt onzeker. Eigenaar van IfajLjJ'winkelcentrum, de verzekeringsmaat- Dk^wppij Ennia, moet eerst nog de plannen af- nenki|en voor uitbreiding van het winkelcen- iieusV Vooralsnog lijken die plannen een re- a lake kans van slagen te hebben. In een la- ichtw2^ase zal dan bekeken dienen te worden welke winkels men behoefte heeft. Voor- Schter enige zekerheid bestaat over de di- Hutscfc vestigingen zal de gemeenteraad de vEifduitgifte en de wijziging van t\et ter van Jee geldende bestemmingsplan moeten "vdkeuren. De gehele procedure zal onge- jku. i|eld geruime tijd duren. Directeur Van de mlersjk- ..We vertrouwen erop binnen niet al nsi pnge termijn in het Morskwartier te kun- J. van den Broek: „Wij hebben ons nog nooit bezondigd aan onwettige zaken". nen openen. We hebben begrepen dan er be hoorlijk schot zit in de uitbreidingsplannen voor het winkelcentrum. Of wij dan in aan merking komen? Wij denken van wel. De buurtbewoners hebben nadrukkelijk laten weten veel prijs te stellen op onze komst. En wij willen graag. Dus wat zal ons dan tegen houden?". In de gemeente Wassenaar lijkt Digros te stuiten op de gemeentelijke voorschriften. De woordvoerder van de gemeente: „De vesti ging van een supermarkt is in strijd met het bestemmingsplan. Daarin wordt gesteld, dat op die plaats alleen bedrijven met handels-, nijverheid- en/of ambachtelijke doeleinden mogen beginnen. De detailhandel wordt uit drukkelijk geweerd. De directie van Digros is hiervan op de hoogte. Is men van plan hier toch te openen, dan zal de gemeente met alle ten dienste staande wettelijke middelen op treden". Directeur Van de Broek, die overi gens al eerder in de clinch lag met diverse gemeenten (Leiden!) maar telkens als over winnaar het strijdperk verliet: „Wij verwach ten voor het eind van het jaar, zo rond okto ber/november onze vestiging te openen. Het is duidelijk dat wij ons zullen houden aan de wettelijke voorschriften. Wij hebben ons im- Elders De dadendrang van Jan van de Broek blijkt duidelijk uit de wervingsactie van nieuw per soneel op een moment, dat de daadwerkelijke opening van nieuwe filialen nog onzeker is. Mogelijk schuilt er nog een spreekwoordelijk addertje onder het gras. Jan van de Broek. Wij zijn ook met plannen bezig voor de ves tiging van supermarkten elders in Leiden. Maar daarover kunnen we nog niets meede len, omdat er wat gevoelige kanten aanzit ten". Wellicht werpt deze laatste opmerking wat meer licht op de wervingscampagne.... li fietsenmaker, boek- jbf ANWB naar het boekje n veilig fietsen" of iet door overmaking van p postgiro 234S67 tn.v. g: fiets!, Amsterdam. I NCW 20 H om» ïy&DORP Cultureel 26 4 De Muzenhof aan de ^fAdijnsingel in Buiten- sprekWerdorp is deze week e'mkjjdig opgeleverd. Dit 16.30 4 verhuist de eerste tS>7 3fr a^' namelijk de Muziekschool die maan hol de lessen wil begin- 3i gas)e muziekschool zal A?beP°S wat moeten impro- luz. «omdat het gebouw nog Radioprden ingericht. Het is do.e teling dat het cultureel i op 4 september be- i. KRdar is. De Muzenhof 9 °|jrder nog plaats aan de hmsu« bibliotheek en be- metaievens over een vest- °rekk?ter en diveree kleine gaz. oor toneel, dans, caba- Het schetsontwerp voor de nieuwe woningen. TER AAR Aannemer C. Vink en archi tect M.L. Dorst sloegen gistermiddag in een drachtige samenwerking de eerste twee paaltjes voor 59 woningen in de sociale sec tor aan de Lijsterbeslaan in de gemeente Ter Aar. Daarbij werd gebruik gemaakt van een voorhamer. Het tweetal moest gebruik maken van deze tamelijk primitieve wijze van funderen omdat de kraan, die de echte eerste paal had moeten begeleiden per onge luk scheef was weggezakt in de modder. Aannemer Vink (met helm) en architect Dorst slaan het symbolische paaltje in de grond onder het toeziend oog van de burgemeesters v.d. Kroft en Verhoef. Op de achtergrond de wegge zakte kraan. De 59 woningen die in Ter Aar worden gebouwd, maken onderdeel uit van een groot woningbouwproject, dat door een aantal ge meenten in de regio gezamenlijk is ontwikkeld. Deze samenwerking op het gebied van de socia le woningbouw is in het begin van de zeventi ger jaren tot stand gekomen; Alkemade, Bleis- wijk, Bodegraven, Boskoop, Leimuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar en Woubrugge zijn erbij betrokken. Doelstelling van het samenwerkingsverband is het bouwen van goede en goedkope woningen voor de inge zetenen van de deelnemende gemeenten. Het gaat om de bouw van woningwetwoningen en premiekoopwoningen in zogenaamde bouwstro- men. Deze pakketvorming maakt een betere kwaliteit en lagere kosten van de woningen mogelijk. Momenteel zijn in een aantal van de deelnemende gemeenten de'laatste bouwplan nen in de vierde bouwstroom in uitvoering. Het bouwplan in Ter Aar is de aanzet tot de' vijfde bouwstroom, die zal lopen van 1981 tot 1983. De gemeenten hebben als uitgangspunt genomen dat de woningen in deze stroom nog goedkoper moeten worden met behoud van kwaliteit, dit met het oog op de economische vooruitzichten. Met het nieuwste bouwplan in ter Aar kunnen de deelnemende gemeenten straks het heuglij ke feit vieren dat zij tot nu toe meer dan 500 woningen in de sociale sector hebben neergezet. Het bouwplan omvat drie-, vier- en vijf kame reengezinswoningen en één- en tweepersoons huishoudens. Extra aandacht is besteed aan iso latie in verband met de beperking van het energieverbruik. De huren van de woningwet woningen zullen rond de 475 gulden per maand gaan liggen, voor de „Van Dam"-eenheden (één- en tweepersoonshuishoudens) liggen de huren rond de 280 gulden per maand. De stich- tingskosten van de premiekoopwoningen varië ren van 128.000 tot 144.000 gulden per woning. Er is zeer veel belangstelling voor de wonin gen. Spaarselect Bü elke terugbetaling wordt 1% resp. 2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht. De overige tarieven blijven ongewijzigd. Het goede adres. LEIDEN Een groot aantal huiseigenaren in de Meren- wijk heeft deze week een dwangbevel in de bus gekregen ter invordering van de polderlasten. De eigenaren weigeren al één of meedere jaren de polderlasten aan het waterschap de Oude Veenen te betalen, omdat zij van mening zijn, dat de heffing niet terecht is aangezien ze al onroerend-goed-be- lasting aan de gemeente Leiden betalen. Zij zijn van me ning dat zij dubbel gepakt worden. De Merenwijkers hebben genoeg van de financiële touwtrekke rij tussen de gemeente en het waterschap. De vraag is of het ge bied een polder is of niet. De gemeente Leiden vindt dat het een stadswijk van Leiden is en heft onroerend-goed-belasting. Er zou een afspraak zijn met het polderbestuur, dat het gebied ont- polderd zou zijn en de taken van het polderbestuur overgehe veld zouden zijn naar de gemeente. De Oude Veenen ontkent deze afspraak en stelt dat de gemeente dat maar moet bewijzen. De heffing van het waterschap ligt tussen de tachtig en honderd gulden per jaar. De bewoners van de Merenwijk stellen, dat de rijks- en provinciale overheden ernstig in gebreke blijven, om dat de begrotingen van de gemeente Leiden en het Waterschap goedgekeurd worden, terwijl zij elkaar overlappen. De overhe den worden beschuldigd van onbehoorlijk bestuur. EE KOPERS 'VECHTEN' OM DRUKKERIJ konp De onlangs failliet ver drukkerij Batteljee en mag zich in een aanzien- (heëflangstelling verheugen. In '"itantie toonden zich vijf reid het bedrijf over te ne- hoogste bieder, de Leidse mer Hans van Brussel, re- x al op de nieuwe eigenaar toen plotseling uit een on- ^nte hoek nog een bod werd r> De twee Haagse heren Jon en Doorschodt hadden al Tnet de drukkerij te maken terwijl Van Brussel ook denibekende voor hen was. Bei- 'oontijen doen thans verwoede alfen het bedrijfje in handen te Inzet van het spel is niet weidde drukkerij met machine- na -h 8 personeelsleden, maar in 'kerjbelangrijke mate ook de ze- l njuden aan de Oude Rijn en hejndse Kerkgracht, die bij de ->e srij behoren en momenteel zwfcn relatief lage prijs te ver- 1 oei zijn< Maandag valt na over- i onsen de rechtercommissaris bestyewindvoerder de definitieve icterlng en kan de gelukkige ei- aaffl bekend gemaakt worden. M^ht wordt dat de verkoop blgende week rond is. Batteljee en Terpstra werd enkele we ken geleden failliet verklaard, toen de schuldenlast was opgelopen tot ruim 4 ton. Het orderpakket was het laatste jaar aanzienlijk teruggelopen dit on danks het feit, dat de aandeelhouders nog geen jaar geleden zes ton in het bedrijf hadden gestoken om de machi nes te vernieuwen. Aanvankelijk le ken er vijf geïnteresseerden voor het bedrijf te zijn. De Leidse ondernemer Hans van Brussel, eigenaar van een reclame-studio en een klein drukke- rijtje, leek de definitieve koper te worden daar hij het hoogste bod had uitgebracht. Donderdag brachten de heren Haighton en Doorschodt een bod op de drukkerij uit, dat in de orde van grootte lag van het bod van Van Brussel. Bewindvoerder Kloppenburg: „Ze hebben mij gezegd dat ze als het er op aan kwam zelfs nog hoger zou den bieden dan Van Brussel. Ik heb echter geen trek om de drukkerij op zo'n manier aan de man te brengen en heb beide partijen gevraagd maandag hun definitieve bod uit te brengen". Opmerkelijk Haighton en Doorschodt spelen een opmerkelijke rol in het geheel omdat zij ook al betrokken w^en 'bij het faillissement van de drukkerij. De aandelen van Batteljee en Terpstra zijn ondergebracht in de b.v. ABNI (Administratie Bank voor Neder- lands-Indië) die daarmee eigenaar van het bedrijf is. De aandelen van de b.v. ABNI zijn op hun beurt onderge bracht in een stichting met de officië le naam 'Stichting tot beheer van het vermogen van William Haightön'. De derde organisatie in het geheel is de beleggingsmaatschappij Lotisico n.v. Deze leende het geld voor de vernieu wingen in de drukkerij en bewerk stelligde uiteindelijk ook het faillisse ment, toen bleek dat het bedrijf diep in de schulden zat. W. Haighton en zijn stiefvader J. Doorschodt zijn bestuursleden van de Stichting. Dezelfde twee heren maken naast oud-minister Udink en J. Lank- hof deel uit van de raad van commis sarissen van Lotisico n.v. Daarmee is de situatie ontstaan dat twee oud 'ei genaren', die het faillissement van de drukkerij bewerkstelligd hebben, nu weer als koper in de markt zijn. Prettig Harry Staas, districtsbestuurder van de FNV-bond Druk en Papier, heeft het niet zo op defgelijke manoeuvres, hoewel hij zegt dit soort zaken wel va ker mee te maken. „Het komt er op neer, dat men zich via een faillisse ment ontdoet van de schulden en een aantal personeelsleden om het bedrijf later met een andere pet op weer te kopen. Het frustrerende is, dat je daar als werknemer niets aan kan doen". Bewindvoerder Kloppenburg: „Het komt op de mensen niet zo prettig over, maar er is nu eenmaal sprake van een andere rechtspersoon en dat maakt het mogelijk. Voor mij telt dat het bedrijf verkocht wordt aan dege ne die de meeste personeelsleden overneemt". Ondernemer Van Brussel meent, dat het bod van Haighton en Doorschodt ten onrechte is geaccepteerd. „Oor spronkelijk was de sluitingsdatum op vorige week maandag vastgesteld. Het bod van de twee heren had dus nooit geaccepteerd mogen worden". Toen Van Brussel plannen ontwikkelde om het bedrijf te kopen, klopte hij in eer ste instantie bij Lotisico n.v. aan. „Aanvankelijk reageerden ze positief, maar dat werd later anders. Uiteinde lijk weigerden ze de zaak te financie ren en deden door misbruik te maken van de cijfers die ik hun verstrekt had, ook een bod op de drukkerij", al dus Van Brussel. De heer W. Haigh ton weigert elk commentaar. 5? 9? Wethouder C. Waal. WETHOUDER WAAL OVER AANWIJ ZING BESCHERMD STADSGEZICHT: LEIDEN „Met deze beslissing van het rijk hebben we in Leiden een morele aanspraak gekregen op subsidies voor de stadsvernieuwing. Het zou van consequent beleid getuigen indien de overheid nu ook daadwerkelijk geld voor de ver beteringsplannen beschikbaar zou stellen". Dit zegt wethou der C. Waal van ruimtelijke ordening in reactie op het be sluit van de staatssecretaris van CRM en de minister van VRO om de Leidse binnenstad als beschermd stadsgezicht aan te wijzen. Een verwachte tegenvaller voor het gemeentebestuur is dat het rijk de bebouwing langs delen van de Witte- en Zoeterwoudse Singel en Vreewijk en de Schelpenkade buiten het beschermd stadsgezicht heeft gelaten. In 1978 nam de raad nog een motie aan waarin werd aahgedrongen op opname van deze gebieden. Monumentenzorg meent echter, dat het gebied tot de uitbrei dingsgebieden behoort. Bovendien leek het niet verstandig de reeds op gang gebrachte procedure te ontbreken voor deze aan vullingen. B en w willen nu de toekomst van deze gebieden vei lig stellen met behulp van het bestemmingsplan. In de huidige aanwijzing is wel de bebouwing aan de Zoeterwoudse Singel tus sen Hoge Rijndijk en Thorbeckestraat betrokken. Waal noemde het besluit van de bewindslieden „een bevestiging van het beleid van het gemeentebestuur zoals dat sinds '76 is gevoerd". De wethouder wist bovendien te melden, dat Leiden nu niet alleen het grootste beschermde stadsgezicht in Neder land heeft, maar ook het grootste aantal monumenten binnen dat beschermde stadsgezicht heeft staan. De afgelopen 5 jaar hebben ministerie en gemeentebestuur reeds gedaan alsof het beschermd stadsgezicht al gold. Om de zes weken overlegden stedebouwkundigen van monumentenzorg en van de gemeente over de ontwikkelingen op het gebied van de stadsvernieuwing ii) Leiden. De aanwijzing wordt pas officieel wanneer deze ingeschreven wordt in het register. Dat kan pas over twee maanden wanneer de termijn om in beroep te gaan is verstreken. Verwacht wordt dat van deze beroepsmogelijkheid weinig mensen gebruik zullen maken ook al omdat het zinvoller is om bezwaren te laten ho ren, wanneer een bestemmingsplan aan de orde is. En boven dien, Leiden is een zeer homogene samenleving, wanneer het om monumentenzaken gaat, zo meent men op het stadhuis. ADVERTENTIE heeft vele creaties In leer, bont en suède. Alles geheel op maat gemaakt In eigen atelier. Ook reparaties tegen zeer billijke prijzen. Inl.: Saffraan tuin 25, beiden. Telefoon 071-216745 LEIDEN De Marekerk vormde gisteravond de inter essante entourage voor een niet minder geslaagd concert De unieke renaissance-kerk is één van de eerste 'centraal- bouw-kerken' (d.w.z. symme trisch aangelegd) in Neder land. Hoe de akoestiek bij een dergelijk concept uitvalt, is al tijd nog de vraag, maar in dit geval geeft ze weinig reden tot klagen. Het orgel, oorspronke lijk van 1629, maar in 1733 ge moderniseerd, is zeer sierlijk maar vertoonde gisteravond helaas een irritante resonantie Wat de reden daarvan ook mag zijn, het was de enige wanklank die ik heb gehoord. DAGBLAD zoeken voor de verslaggeving in de gemeente Wassenaar contact met een CORRESPONDENT (M/V) die in Wassenaar woont en in staat is en over voldoende vrije tijd beschikt om geheel zelfstandig het nieuws in deze gemeente te vergaren en uit te werken. Belangstelling heeft voor het gebeuren in zijn of haar woonplaats. Tegenover de gevraagde, werkzaamheden staat een aantrekkelijke vergoeding. Voor inlichtingen kan men contact opnemen met de chef gewestredaktie van Het Binnenhof de heer E. R. J. de Roo, tel.: 070-190811 of met de chef- redakteur van de Leidse Courant, de heer W. Buijteweg, telefoon 071- 122244. De organist, Charles de Wolff en Robert Szreder, violist, zorgden voor een originele in strumentencombinatie. Geen moment werd de violist, opge steld op de galerij, overspeeld. Er was sprake van subtiele wisselwerking tussen het viool- en orgeltimbre en een muzikale eenheid. Corelli's 'La Follia' en de Sonate in F van Hëndel bewezen dat ten volle en je vraagt je af waarom men niet vaker op het idee komt een dergelijke combinatie aan te durven. De Wolff is, naar mijn gevoel, iemand die zijn instrument volledig 'in toom' heeft. Zijn spel is eerder beschouwend dan uitbundig, de golven van klanken krijgen niet de kans aan te zwellen tot een vloed golf. Met stukken van Swee- linck, Buxtehude, en twee maal J.S.Bach, onderling sterk verschillend, bewees de orga nist dat zijn benaderingswijze nooit ten koste van de expres sie gaat. Szreder voegde zich uitstekend in deze manier van spelen. Met een vrij strakke toonuitdrukking en rytmiek verliep het samenspel dan ook soepel maar geenszins span ningsloos. Orgel en viool blij ken een combinatie op te leve ren die navolging verdient. FLORA STIEMER Sloop huizen Kerkvaartsweg ALPHEN De sloop van de woningen aan de Kerkvaarts weg 13 tot en met 41 in Al phen zal maandag beginnen. De provinciale directie van volkshuisvesting heeft hier toestemming voor verleend. Aannemingsbedrijf Gebr. van der Pouw Kraan BV uit Hoog- made verricht de sloopwerk zaamheden die ongeveer twee weken in beslag zullen nemen. Op het terrein zullen binnen kort nieuwe woningen worden gebouwd onder verantwoorde lijkheid van de woningbouw vereniging Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3